De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. 'f 'ii'-i'"-' --'■•r i"i- ,"t rf iti' r> Nr. 6130 ZATERDAG 16 JANUARI 1626 54sto JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER 'Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Po»t-Girorakeni»i No. 16066. DUIT8CHLAND. Opheffing der controlecommissie. Na een meer dan zevenjarige aanwezig heid heeft de Fransche militaire controle commissie Frankfort a.d. M. verlaten. De veemmoorden. Twee arrestaties. Een der door de Berlijnsche politie ge zochte veemmoordenaars, de ex-onderoffi- cier Voss,, is Dinsdagnacht te Hamburg gearresteerd. Gelijktijdig met Voss werd nog een tweede man, die in zijn gezel schap was en eveneens van medeplichtig heid aan de veemmoorden wordt verdacht, in hechtenis genomen. Voss had papieren in zijn bezit op naam van een ander ge steld. De koude te Berlijn. Donderdagochtend vroor het te Berlijn 11 gr. Het gevolg van de strenge vorst is, dat er in den afgeloopen nacht niet min der dan 5080 personen een schuilplaats in het asyl voor dakloozen hebben moeten zoeken. Dit is een reoord. Ingevroren Dultsche schepen. De toestand aan boord van 20 ingevro ren Duitsche schepen in de Finsche Golf is, volgens een telegram uit Helsingfors, in de laatste 24 uur kritiek geworden. Men heeft leden van de bemanning gezien, die op enkele eilandjes in de nabijheid aan het schieten waren op yogels omdat de. levensmiddelen opraken. Eenige Finsche -vliegtuigen hebben bus sen beschuit en gecondenseerde melk op het ijs naast de schepen laten vallen. FRANKRIJK. De flnancieele voorstellen. Zooals werd voorzien heeft - de Kamer- oommissie voor financiën met een groote meerderheid de belasting op de betalin gen, welke het voornaamste artikel der re geeringsontwerpen vormt, verworpen. Deze stemming was oorzaak dat de le den der oppositie in deze commissie, het nutteloos oordeelden verder te discussiee ren tegen de tyrannieke meerderheid van het kartel en heengingen. ENGELAND. Engolsche landverhuizers naar Canada. Er zijn thans meer dian zeshonderd Britsche gezinnen die wachten om In het voorjaar naar Canada te vertrekken, vol gens het plan om in het geheel driedui zend gezinnen als kolonisten daarheen over te brengen. Er zijn reeds vijfhonderd gezinnen daarheen. RUSLAND. Naar uit Moskou aan de Roei gemeld wordt, zal in de eerstvolgende vergade ring van het politiek (bureau der com munistische party het vraagstuk der Rus- 9isch-Britsche betrekkingen aan de orde worden gesteld. Speciaal zal dan de vraag onder de oogen worden gezien, of het ge- we nacht ia, nieuwe voorstellen aan En geland te doen. Verwacht wordt, dat Tsjltgjerln en Zinowjef, die op dit punt ten eenenmale van meening verschillen, bedden hun zienswijze krachtig zullen ver dedigen. Het erfrecht Oorspronkeiyk kende het Sovjet-recht geen erfrechtalles wat na den dood van een Sovjet-onderdaan overbleef, behoorde aan den staat. Later werd een verande ring gebracht en de erfgenamen mochten 10,000 roebel erven, welk bedrag lang zamerhand meer en meer werd opgevoerd. Nu heeft de regeering der Unie een voor stel by den Centralen Uttvoerenden Raad ingediend om met ingang van 1 Januari 1926 alle beperkingen van het erfrecht af te schaffen, zoodat nu het bedrag, dat een sovjet-burger kan erven of als ge schenk krijgen, onbeperkt is. Deze wet was natuurlyk een tegemoetkoming aan de nieuwe bourgeoisie, wier invloed in Sovjet-Rusland steeds grouter wordt. In- tusschen is echter een zwaar progressieve successie-belasting ingevoerd. OOSTENRIJK. De regeering treedt af. In den Donderdag gehouden minister raad, waarin de regeering besloot af te treden, wees de bondskanselier er op, dat de regeering inderdaad door de meerder heid der politieke partyen van den Natio nalen Raad met de taak belast was, het programma van Genève uit te voeren. De regeering beschouwt deze taak als vol bracht en meent het regeeringsprogram uitgevoerd te hebben. Ingezonden Mededeellng. ii HOTEL „BELLEVUE Café Restaurant a.a. Zondag 17 Januari Diner Concert van 6'/a tot 7'/j uur Maakt U eens gebruik van ons RECLAME-DINER t 1.60 por couvert verkrijgbaar op AbonnementBboekjeB, inhoudende 10 BtukB bonnen Zonder abonnernentsboekjo f 1.75 per couverts Gerenommeerde Keuken Gezellig Interieur Prima Wijnkeld r W. J. M. SCHOUTEN Diefstal op de tentoonstellirg te Parijs. Hen beeld van 410 K.G. gewicht verdwenen. Op de in afbraak zynde tentoonstelling van decoratieve kunsten te Parijs is Dins dag een bronzen beeld gestolen, dat de bezoekers op de Esplanade des Invalides hebben kunnen zien. Het is een werk van den beeldhouwer Laanourdedieu, was in gezonden- door de firma Goldschneider, vertegenwoordigt een waarde van 40.000 francs, is 220 cM. hoog en weegt.410 K.G. Het beeld, dat een vrouw voorstelt, die een (marmeren ooupe draagt, was aange bracht op een sokkel. Het is blyikhaar in een rijtuig vervoerd, dat later in de rue Paibert is aangetroffen. Met de plaatsing van het beeld zdjn indertyd twaalf werk- lièden een heelen middag bezig geweest. FEUILLETON. door BURTON E. 8TEVENSON. HONGARIJE. Het valsche muntersschandaal. Van welingelichte zyde wordt den cor respondent te Boedapest van het „Berl. Tag." medegedeeld, dat by het onderzoek is gebleken, dat de spiritus rector van de bankbiljettenvervalsching niet, zooals aanvankeiyk werd aangenomen, prins Windisch-Grfitz is geweest, maar de chef van de Hongaarsche politie, Nadossy. Deze zou het plan hebben ontworpen en aan alle betrokkenen de verzekering hebben gegeven, dat zyn persoon en zyn positie een absolute waarborg voor straffe loosheid zouden zyn. Naar de Weensche bladen melden, heeft Donderdagmiddag, de juist uit Parys te ruggekeerde Fransche gezant te Boeda pest Clincant den minister-president graaf Bethlen verklaard, dat de Fransche regee ring het onderzoek Inzake de bankbiljet- tenaffaire nog lang niet als geëindigd be schouwt en dat ze van de Hongaarsche re geering verwacht, dat zy haar navorschin- gen naar de personen, die zich tot nog toe op den achtergrond hebben gehouden, energiek zal voortzetten. De gezant deelde den minister-president namen mede van verdachten, die tot dus ver in de officieele berichten en bij de verhooren nog niet zijn genoemd, alle van lieden uit de onmiddeliyke omgeving van Horthy, onder meer die van diens adju dant Magashazy, die reeds is gearresteerd, van den chef der kabinetskanselary Bar- tha en van de afgevaard.gde Gömbös, Ju- lius en Ulain. De gezant zou den minis ter-president ook de bewyzen hebben over handigd van de schuld der genoemde hee- ren. De vraag is thans nog, wie eigenlijk de geheele aangelegenheid hebben gefinan cierd. Aanvankeiyk was men van mee ning; dat de voor de vervaardiging dei valsche francsbiljetten benoodigde midde len door prins Windischgrfitz ter beschik king waren gesteld. Naar evenwel later is gebleken, heeft de onderneming anderhalf twee milliard kronen gekost. Over dit bedrag heeft Windischgrfitz, die tot over de ooren in de schuld steekt., uit eigen middelen niet kunnen beschikken. TSJECHO-SLO W AKI JE. Graaf Andrassy van brandstichting verdacht Uit Boedapest wordt gemeld, dat Dins dag te Cassa ln Tsjecho-Slowaldje, graal! Andrassy is gearresteerd, onder verden king in 1924 zijn kasteel in Veleiil zelf in brand te hebben gestoken. Een ontslagen stalmeester heeft den graaf van de brand stichting beticht SPANJE. Hevige stormen en strenge koude. In Catalonlë, vooral in Barcelona, heeft het hevig gestormd en zyn vele plaatsen overstroomd. Er zyn vele gewonden en dakloozen. Uit Madrid wordt gemeld, dat by den storm die over Catalonië woedde tweehon derd vissohersvaartuigen door een spring vloed zyn overvallen. SPANJE. verkeer op straat Er is een bloedige bot- si mg ontstaan tussohem de handhavers van de openbare orde en een' deel van de in- j woners. Een korporaal, een agent en drie inwoners zijn gedood, twaalf inwoners zyn j gekwetst. De verzet/plegers zijn in hech-l ónis genomen en naar dén krijgsraad' verwezen. Drie hunner rijn ter dóód ver oordeeld. ITALIË. Hagel en sneeuw te Ventimiglla. Woensdag hoeft het gehageld en ver volgens gesneeuwd te Venthnigüa, het grensstadje aan de Middeliandsche Zee kust, wat sinds menschenheugenis niet was geschied. De thermometer daalde tot 5 gr. C. onder mui Bijna de geheele 'bloemen- oogst is bevroren1. In het dal van de Ner- via en Ceroeia alleen beloopt de schade reeds verscheidene millioenen lire. Niets doen verboden. De secretaris-generaal der fascistische vakvereenigingen heeft volgens een be richt uit Beriyn medegedeeld, dat er een nieuw wetsontwerp zal worden uitge werkt, waarby elke vrijwillige werkeloos heid wordt verboden. Men zal vooral het oog houden op personen, die een groot ge deelte van den dag of den nacht in open bare vermakeiykheden doorbrengen en hen arresteeren, indien zy niet kunnen aantoonen geregeld werkzaamheden te verrichten. VEREENIGDE STATEN. De marine. De commissie voor de credieten uit het Huis van Afgevaardigden heeft aanbe volen voor den marine-vliegd ien st het volgende financieele jaar een bedrag te bestemmen van 18.674.000 hetgeen 3.693.000 meer is dan voor het huidige jaar. "Van de gevraagde som zyn 9.062.000 bestemd voor den houw van nieuwe vliegtuigen en dó uitrusting daar van. De commissie verklaarde nog, dat het vergaan van de Shenandoah geen wijzi ging heeft gebracht in haar opvattingen omtrent het nut van luchtschepen van het stdjive stelseL Het geheele crediet, dat voor dó vloot wordt gevraagd is 8 819.419.000 hetgeen 16.656.000 meer is dan in het loopende jaar. Het mijnongeluk ln Wllburton. Acht geredden. Woensdagmiddag zyn acht man, allen negers, levend te voorschyn gebracht. Later gelukte het nog één mijnwerker te redden die een. geheelen dag bedolven was geweest. Hy was de eenige over levende uit de onderste lagen. De hoop om de resteerende 92 mynwer- kers te vinden, is geheel opgegeven. Ingezonden Mededeellng. 50-40-35-; per Vi pond wezen de Amerikanen de betrekkeiyk wei nige Indianenstammen, die er toen nog over waren, bepaalde gebieden als hun eigendom en woonplaats aan; de Osage- stam kreeg toen een weinig aanlokkelijk gebied in het Noorden van Oklohama toe gewezen. Later bleek echter dat dit ge bied zeer rijk aan petroleum was; het ligt thans in het hartje der groote petroleum- velden. Daar der' Amerikaansohe regee ring de bezitsbelangen van den stam waarnam, werden haar leden in korten tyd mllllonalra Blanken, afgunstig op deze rijke velden, deden sedert 1912, toen de velden voor het eerst ontgonnen werden, allerlei po gingen om deel te krijgen aan de ontgin ning en sedert 1922 begon een reeks raad selachtige doodsgevallen onder de rijke Osaga-Indlanen. Onder de slachtoffers be vind zich o.a. George Bigheart, de zoon van het laatste erfelijk hoofd dezer India nen. In 1923 werd het huis van den blanke Smith, die met een Indiaansche gehuw,d was, opgeblazen, tengevolge waarvan Smith en zyn vrouw omkwamen. Later werden de moeder van mevrouw Smith, haar zuster en andere familieleden ver moord. In totaal werden in de laatste drie jaren zeventien Indianen doodgeschoten, by ontploffingen gedood, of zy overleden aan raadselachtige ziekten. Gewetenloos hebben verder blanke mannen en vrou wen Indianen of oude Indiaanschen ge- Ik bedoel hiermee dat hij rioh heel on persoonlijk aan dat onderwerp wydde en slechts met wetenschappelijke belangstel ling." „Lk (begrijp u," zei ik. „En is dat in dón laatsten tyd veranderd?" „Het is ln de laatste maanden geheel veranderd. Hij werd een leerling, een bekeerling, die gaarne andere proselieten wilde maken. „Een proseliet waarvan?" „Van het Hin doeïsme van dó' aanbidding van Siva. „Dat is de cultus, waartoe Francisoo Silva behoort?" „Ja, hy is een Witte Priester van Siva." „En die verandering in uw va der ls begonnen sedert de komst van dien man?" „Ja." „Weet u iets van hem? „AI- leen dat 'hij een heel bizonder mensoh is.^ „Weet u niets van zijn verleden?" „Neen. „Verlangde uw vader dat u een bekeer ling zou worden?" „Ja, dat verlangde hy vurig." „Die wordt, geloof ik, een prieste res van Siva genoemd?" „Ja." „En ver langde de Yogi het ook?" „Hij geloofde dat het een groote toekomst voor my zou rijn» Maar hij drong er alleen maar op aan terwille van myn vader." „U besloot dus Mr. Swains hulp in te' roepen? Zy bloosde 'weer. „Ik 'besloot rijn raad te vragen," sprak rij. „Vertel ons alstublieft wat er dien •voedgebeur- 4a* JU ftwaia tmimerét» *8 1*** Bloedige botsing. Uit Madrid wordt aan het Journal ge- meldt, dat de 'bevolking van Caoudete ln Oastilië in verzet is gekomen tegen een regeeringsvoorschrift tot regeling van het priëel in een hoek van den tuin, zoo als ik hem had verzocht, en hy overtuigde mij ervan dat ndjn vaders geest was be zweken onder de langestudie van het oc cultisme. Wij besloten dat hij' dn een1 sana torium gebracht zou worden, waar hy on der behoorlijk toezicht zou staan, en Mr. Swain zou de noodige schikkingen tref fen. Het eenige wat ik te doen had, was het teekenen van eenige papieren. Wij namen juist afscheid, toen myn vader bij den ingang van het priëel versoheen." „Dit was tegen middernacht, nietwaar?" „Ja." „Waarom hadt u dien tyd gekozen -"oor Mr. Swains bezoek?" „Omdat op dit uur mijn vader en de Yogi altijd bezig waren met het afsmeeken van een astrale ze gening." Zelfs ik, die de beteekenls der woorden kende, keek verbaasd op. De dokter en Goldberger begrepen er niets van. En toch waren de woorden een zeer goede omschrijving van de geheimzinnige plechtigheid. „En wat gebeurde er nadat uw vader versoheen?" vroeg ik. „Hy was erg opgewonden, en sprak tot Mr. Swain op de heftigste manier. Mr. Swiain tracht te mij van hem weg te trekken, in het eerst niet wetend wie mij had beetgepakt; miaar ik duwde hem achteruit en nam mijn vader mee naar huis." „Heeft Mr. Swain uw vader aangeraakt?" „Neen. Ik stond den heelen tyd tussohen hen in. Ik was vast 'besloten dat zy elkaar niet zou den aanraken. Ik was bang dat er Iets vreeseiyks zou gebeuren als zij elkaar aangrepen." Goldberger keek naar my „Iets vreeseiyks voor uw vader?" vroeg hy. „O neen," antwoordde zij sneL „Mr. Swain zou myn vader geen kwaad gedaan hebbea wui vader wiet ei* wat k| Ai ey zou Mr. Swain' kwaad hebben kunnen doen.1' Nu was het myn beurt om Gold berger aan te rien. „Hebt u Mr. Swain weergezien, nadat u 'het priëel hebt ver laten?" vroeg ik. „Neen, ik héb hem niet weergezien." „Bent u dadeüjk naar het huis .gegaan?" „Ja, vader was nog erg kwaad. Hy had mij verboden Mr. Swain te ontmoeten of hem' te schrijven. Hij had een hevigen afkeer tegen hom opge vat" „Weet u waarom?" „Ja.' En zy bloosde een weinig maar vervolgde dap per: „Hy geloofde dat Mr. Swain met my wenschte te trouwén." „Wat hy ook feitie- ïyk deed," merkte ik op. „Ja of ten minste hij deed het, vóór rijn finantieele moeilijkheden kwamen. Daarna wilde hy niy vrijlaten." „Maar u hebt geweigerd vrijgelaten: te worden?" „Ja," sprak rij en keek my aan met heeriyk schitterende oogen. „Ik heb geweigerd vrijgelaten te worden." „Was uw vader altyd. tegen uw huwelijk gekant?" vroeg ik. „Neen, hij wildó slechts dat ik wachtte tot ik meer derjarig was, maar hy verbood het nooit stellig, tot voor eenige maanden. Het was in den tyd toen hy my voor den eersten keer trachtte over te halen my tot bet Hindoeïsme te bekoeren." „Wat gebeurde er, nadat u en uw vader thuis gekomen Een moordcomplot tegen Indianen. Ryke petroleumvelden de inzet van het complot Door de bekentenis van twee bankroo vers zyn de justitieele ambtenaren van den staat Oklahoma achter een complot gekomen, dat ten doel had, de ryke Osage- Indianen, wier aantal thans nog ongeveer tweehonderd bedraagt, te vermoorden en langs een omweg het rijke grondbezit van dezen stam in het bezit der samenzweer ders te brengen. Tientallen jaren geleden Ingezonden Mededeellng. TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. De oude. dag behoort een tijdperk van geluk en welvaart te zyn, niet een van ziekte en pyn, de nieren zijn vaak aan sprakelijk voor het laatste. Rugpijn, aanvallen van rheumatlek, stijfheid, urinestoornissen en blaaszwakt© komen voort uit verzwakte nieren. By verwaarloozing bestaat gevaar voor ader verkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumatiek. De door den tyd verzwakte nieren behooren ver sterkt en opgewekt te worden by het eer-, ste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiverheden in het bloed achter blijven en zich door het geheele lichaaon verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid ooi vasten voet te krygen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zullen onschatbaar voor u blyken. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80-jarigen leeftyd, zeggen dat dit geneesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt worden, zy. werken uitslui tend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag, blaas of ingewanden. Let op de verpakking in glazen flaoons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gy zeker zyt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prys 1.75 per flacon. voor ik naar bed ging. En toen herin nerde ik ndj plotseling iets dat de Yog; my. 'had verteld dat vader niet sterk was en dat een aanvaL van drift ernstige gevolgen kon hebben. Ik wist dat de be dienden naar bed waren gegaan en dat hy alleen 'beneden moest zyn, d'aar ik nie mand naar 'boven had hooren komen. „U hebt dus niemand' in de hal géhoord?" vroeg ik. „Neen ik heb niemand gehoord, Maar ik herinner my dat toen ik op het puntt stond de trap af te igaan, een vreemd gpvoel van angst ndj aangreep. Het was zoo sterk, dat ik eenige oogenblikken op dó bovenste trede bleef staan voor ik den moed' had naar benedén te gaan. Einde- ïyk 'ging ik en en vond myn va der!" Zy1 zweeg en hield' haar hand voor haar oogen, alsof rij de herinnering aan dat vreeselijke gezicht wilde verjagen. „Bent u sterk genoeg om my ie ver tellen wat er verder gebeurde, Miss Vaughan?" vroeg ik vriendelijk. Zij öe- heersohte zich en nam de 'hand' van haar gezicht „Ja," sprak zij, „ik kan het u ver tellen: Ik herinner ndj, „dat ik een oogen- blik by de deur 'bleef staan, de kamer rondziende, want op het eerste gezicht dacht ik dat er niemand was. Ik dacht een oogenblik dat vader naar den tuin waren?" „Vader was heel boos en eischte was gegaan, want 'het gordijn voor dó an- dait ik zou beloven Mr. Swain nooit weer dere deur trilde een weinig, alsof iemand te zien: Toen ik deze belofte weigerde,er juist langs was gegaan." „Aha!" zei stuurde hy my naar myn kamer, mij ver- ik en keek naar Goldberger. „Misschien biedend die zonder zijn toestemming te kon het alleen de wind zijn geweest verlatea Ik ging dadeiyk naar boven, nietwaar?" vroeg hy. „Dat kan rijn. HetVaughan"" viel ik haar in de rede v«r~ meer dan ooit overtuigd dat vader me- volgende oogenblik zag ik vader ineen'- telt u my eerst of u gehoord hebt dat nle- dladh toezicht noodlg bad. Ik was z°er gedoken ln rijn stoel. Ik dacht, dat hy een mand u ln den tuin is gevolgd?" (Weidt varrelfl) zyn hoofd op Weer zweeg zy met bedekte oogen, en een langzame rilling deed haar van het hoofd tot de voeten beven. Ik kon my voorstellen welk een schok het zien van dat afschuwelijke gelaat haar had gege ven. „Ik herinner mij niets meer," voeg de zy er fluisterend iby. Een oogenblik bleven wy allen zwy- gend ritten. Het eenige in haar 'getuige nis wat Swain eenjgsrins kon helpen, was haar ontdekking van het zwaaiende gor dijn en zelfs dat, zooals Goldberger had aangeduid, kon niets beteekenen. „Miss Vaughan," zei ik ten slotte, „hoe langen tyd' verliep van het oogenblik dat ge uw vader in de bibliotheek alleen liet tot u hem vondt?" „Ik weet het niet. Mis schien een kwartier." „Was hij beslist dood toen u hem vondt?" „Ja dat ge loof ik wel." „Dan," zed ik tot Goldber ger op zachten toon, „moet de moord ge pleegd rijn heel spoedig nadat Miss Vaughan naar 'boven was gegaan." „Ja," gaf Goldberger even zacht toe, „en wel door iemand die uit den tuin naar bin nenkwam, daar zy niemand iin de hal heeft ontmoet en niemand heeft ge hoord." zenuwachtig en overspannen ea lk ging ploteeltngen aanval va* het eea of ander ktf tut aaam ritte» a* wat to kalmeer** hed gehad; ik melde LT'W'P"" HELDERSQHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORtJITBETAI JNG Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indiëp. zeepofet f2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp.f O.öO.f 0.70, f 0.70, fl.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25. fl.35 Losse nummers der Courant 4 ct.fr. p. p. 6 et. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte al» redactlon. tekst)dubbel tarief. Kleine adrvert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regele 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bevrijsno. 4 ct i 88) Miss Vaughan boog zich naar hem toe „Weet u wie het was?" vroeg zy hijgend. „Hebt u ontdekt wie het was?" „wy ver- moedien wie het was," antwoordde Gold berger ernstig. „Vertelt u het my. begon zy. „Wariit een oogenblik, Miss te* ea kief

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1