COURANT Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 16 JANUARI 1926. Meel voor het overstroomde gebied. Jongstleden Donderdagmiddag werd ten Raadhuize een bijeenkomst gehouden op initiatief van den Burgemeester en onder voorzitterschap van den Wethou der Van Breda, met'heeren grossiers in meel en broodbakkers hier ter stede, ten einde de mogelijkheid te bespreken om gratis meel te verstrekken aan de bevolking der door den watersnood ge teisterde streken van ons land. Na een inleidend woord van den heer Van Breda en na eenige discussie, zeg den staande de bijeenkomst bijna alle aanwezigen heeren een gift toe, met als resultaat, dat pl.m. 3300 K.G. meel aan de Centrale Commissie voor voedselvoor ziening te 's-Hertógenbosch kan worden afgedragen. Voorwaar een prachtig voorbeeld 1 Liefdadigheidsvoorstelling Israël. Tooneelvereenlging. Door de Israël. Tooneelvereeniging „Onder Ona", zal binnenkort ton bate van de vereeniging „Tot Steun" in Musis Sacrum worden opgevoerd, het tooneel- stuk „De Sipaak in 't Wiel", ooanédie in 3 bedrijven, door Jo. van AmimersKüller. Door verschillende dames zullen voor deize uitvoering kaarten worden verkocht. Jo. van AmmersKtiller is onze 'beste hedlendaagsohe tooneelschrij fsterhet hier genoemde stuk ia een van haar laatste ■werken, nog slechts enkele jaren geleden verschenen. Opening IJsclub „Het Noorden". Vrijdagmiddag te 2 uur is door den Bur gemeester, in tegenwoordigheid van vele bestuursleden en hunne dames, de door de IJsclub „Het Noorden aangelegde en in gereedheid gebrachte ijsbaan officieel ge opend. De IJsclub heeft de beschikking gekregen over het ijs op de fortgrachten en voorloopig, wegens den toestand van het ijs, in gebruikgenomen een dubbele baan van ongeveer .450 M. lentge, welke zich bevindt tusschen de forten Erfprins en Kaaphoofd. Daar de vereeniging, zoo als bekend is, beschikt over een ujtge- breiden inventaris en zeer volledig mate riaaluitrusting, is natuurlijk alles tot in de puntjes verzorgd. Van een aannemer kreeg men de beschikking over een ruime keet, waarin het bureau gevestigd is, Hier in is ook allerlei reddingsmateriaal onder gebracht. Mede wegens den toestand van het ijs zouden Vrijdagmiddag voorloopig uitsluitend leden der ijsclub worden toe gelaten. Onder onafgebroken sneeuwbuien en zeer ongunstige weersvooruitzichten had Vrijdagmiddag te 2 uur de opening plaats. Daartoe waren in het directiegebouwtje de bestuurleden met hunne dames aanwezig Voorzitter heette de aanwezigen wel kom. Het is niet de gewoonte der ver eeniging veel officieels te doen, zoo zeide de spr., maar daar de gemeente Helder nooit in het bezit is geweest van een be hoorlijke ijsclub, meenden wij, dat thans gereede aanleiding bestond onze baan met eenige plechtigheid te openen. Spr. vraagt den Burgemeester tot deze opening te wil len overgaan. Gaarne zal de Burgemeester aan dit verzoek voldoen. Ieder liefhebber van schaatsenrijden zal zich verheugen, dat wij eindelijk eens1 een vereeniging heb ben gekregen, die de leiding neemt voor het ijsvermaak. Hoewel het weer thans niet zeer gunstig is voor de schaatsen- sport, zal men juist doordat althans één behoorlijk berijdbare baan onderhouden wordt, thans nog van het genoegen de zer sport kunnen profiteeren, hetgeen an ders niet mogelijk ware geweest Spr. uit zijn beste wenschen voor het succes der vereeniging en zal gaarne de baan ope nen. Nadat de eerewijn rondgedeeld was, be gaf men zich naar het ijs, waar de burge meester de afscheiding verbrak en daar mede de baan openstelde. Door het be stuur en de genoodigden werd vervolgens de baan bereden, welke, ondanks de steeds vallende sneeuw, in behoorlijken staat werd gehouden en mooi, sterk ijs bevatte. Verscheiden liefhebbers maakten var de gelegenheid tot rijden gebruik; ook mu ziek was aanwezig om de stemming erin te houden. Hedenmiddag van 2 tot 11 uur zijn de banen geopend. Het Budapeeter Strijkkwartet Bovengenoemd ensemble, dat zoowel in buiten- als binnenland' veel succes oogst, is voor Helder geen onbekende. Toen voor eenige jaren alhier dé jeugdige viool-virtuoos Stephan Partos door den dood verhinderd werd1 op te treden, remplaceerd'e bovengenoemd kwartet den betreurden vioolkunsténaar met zoo'n overweldigend succes, dat de roep onmiddellijk gevestigd was. Nadien hebben de Budapesters nog eeni ge malen met even- grooten bijval geconcer teerd. Het comité twijfelt er niet aan of het Heldersche publiek zal ook ditmaal.de kun stenaars door groote opkomst weten te waardeeren. Vanaf Maandag a.s. is het bureau voor plaatsbespreking, wegens opheffing dier zaak-Kokelaar, verlegd naar „Casino' Kaartverkoop aldaar en bij het comité-lid' A J. Leewena, Prins Hen&rlkletn 11. Voor de elachtoffers van den watersnood mediedoellnif? doen. De firma I. UVVUiUVxrUUlgtl W1AU V UL j&UVl-Vl \A\J huize het Uoimité voor oen watersnood ter nadere regeling van de werkzaamheden. De Voorzitter der afdeeding Helder van het Roode Kruiis, de heer J. Kamman, heette de aanwezige dames, en heeren 1welkom en aankie hen voor hun bereid willigheid zitting te willen nemen in dit Comité. Meue hradht spr. dank aan de heeren llouwing, look en jhr. van Rap- parel, die zich bereid hadden verklaard te willen zitting nemen in het eere-oomité. Spr. wees erop, dat de bewoners van een groot deel van ons land in Limburg, Noord Brabant, Gelderland en Overijsel bij deze geweldige natuurramp nauwelijks hun le ven hebben kunnen redden, en dikwijls al hun bezit hebiben verloren. Anderen, die nog iets van hun have en goed kon den redden, hehben nochtans veel schade geleden. Hierover verder uit te wijden, is onnoodig; de bladen 'hebben dit reeds uit voerig gedaan..De namen noemen van alle geteisterde steden en dorpen is ondoen lijk. Zeker is het, dat hulp van alle Ne derlanders die vrij bleven1 van deze ramp, zoo zij ook maar eenigszins in staat zijn hulp te verleenen, noodig is. Dat die hulp verleend wordt, is ook uit de betref fende nieuwsberichten wel af te leiden, en het is te verwachten, dat ook Helderis ingezetenen in dezen niet hij d© andere landgenooten zullen achterstaan, nu onze gemeenschappelijke erfvijand, het water, voor de zooveelste maal 'gepoogd heeft de prooi, die wij' hem ontrukt hebben, weder om te bemachtigen. Het is .daarom, teneinde de ingezetenen onzer gemeente in de gelegenheid te stel len van hun offervaardigheid te getuigen, dat de afdeeling van het Roode Kruis al hier, in overleg met den burgemeester, dit Comité heeft gevormd. Ofschoon wel licht overbodig, spreekt de spr. de hoop uit, dat er veel, zeer veel gegeven zal wor den voor onze zoo zwaar getroffen land genooten. Spr. wijst er op, dat reeds veel gedaan is ter leniging van den allereersten nood. Zoowel autoriteiten als vereenlgingen hebben zich beijverd hulp te bieden. Spr. wijst op vereenigingen als het Roode Kruis, het Oranje Kruis, het R. K. Huis vestingscomité. Ook hier ter stede is reeds hulp verleend: aan het Comité zijn toegezegd' groote hoeveelheden meel, welke goedkoop beschikbaar zullen wor den gesteld, terwijl verschillende 'bakkers hun hulp toegezegd hebben dit meel te verwerken. Alles wat hier zal worden be steed ten behoeve onzer rampzalige land genooten, zal door bemiddeling van de Algemeen© Commissie ter leniging van rampen door Watersnood in Nederland" worden verdeeld. Hier geldt dus het het sohoone woord „allen voor allen": allen, die gespaard bleven voor deze ramp voor allen, die er door zijn getroffen, en dat moet van weerszijden worden toegepast zonder on- dersoheid van godsdienst, politiek of stand. Het volk van Nederland ljjidt in zijn geheel; dat volk in zijn geheel moet helpen, zooveel het kan. Ik wil niet nalaten, gaat spr. voort,, van deze plaats hulde te brengen aan allen, die reeds zooveel hulp en bijstand aan de getroffenen verleenden en daarbij vcoral noemen Hare Majesteit de Koningin, die ook nu weer blijk gaf van medeleven met haar volk, door met onverschrokken moed en wilskracht de elementen te trotseeren en zoodoende de getroffenen te sterken en te schragen. Hulde ook aan onze. dap pere stadgenooten, de mariniers, officie ren, onderofficieren en manschappen der marine, die zoo ontzaggelijk veel hebben gedaan bij de hulpverleening. Tenslotte nog een woord van 'erkentelijkheid ook voor de schippers en 'bemanningen van onze haringvletten, die hun hulp hebben aangeboden, van welke hulp door ver schillende omstandigheden evenwel geen gebruik is 'gemaakt. In hef vertrouwen, dat alle aanwezigen en ook degenen, die hier niet tegenwoor dig zijn, in het Comité zitting willen ne men, verklaart spr. het Comité voor ge ïnstalleerd. Van enkel© dames en heeren was 'be richt van verhindering ingekomen. Van de in de vorige opgave vermeldde uitge- noodigdlen hebben enkelen om verschil lende, vbor hen dwingende redenen, moe ten bedanken, daarentegen zijn enkele nieuwe namen toegevoegd. Naast dit groote Comité, bestaat een tweede, afzon derlijk Comité voor de liefdadigheidsuit voering van Tavenu. Met dit Comité was reeds een vóórvergadering gehouden ter regeling der werkzaamheden, distributie van kaarten, enz. De bedoeling is, dat de dames, die oollecteeren, tevens kaarten voor deze uitvoering verkoopen. Het Roode Kruis en het Comité hebben ge meend voor deze collecte den ouden, be proefden weg te moeten volgen door mid del van een collecte langs de huizen met lijsten en gesloten' busjes. Dqgr een en ander bereids In gereed heid was gebracht, had vervolgens de ver loting der verschillende stadswijken plaats. Met het oog op de publicatie van dit verslag in de courant, zal eerst Maan dag worden aangevangen. Wat den kaart verkoop betreft voor de uitvoering van „Tavenu", naar aanleiding van gestelde vragen werd' hieromtrent medegedeeld, dat betreffende plaatsbespreking nadere mededelingen zullen worden gedaan. Zij, die niet in de gelegenheid zijn zoo'i kaart te koopen en de uitvoering toch wil len bijwonen, kunnen bij de boekhande laren Duinker, Maas, Spruit, Sohreuder en Egner kaarten bekomen. koeien, paarden en varkens, voor zoover Men verzoekt ons verder te willen ver melden, dat kleederen, dekens, e.d. zeer welkom zijn, en dat zij, die dergelijke gif ten in natura willen geven, zulks aan de dames-collectrices kunnen opgeven, die daarvan aan den secretarie van het Comité Ammwald Ken pul-«mm» £M>f in /Wwi he* 'goede voorbeeld, door bereids een groote partij onder- en 'bovenkleeding ter be-, soh/jiking van het Ooimité te stellen. Samenvattend, meenen wij dus goed1 te doen er nogmaals op te wijzen, dat er zeer, zeer veel noodig is. Wie dé laatste dagen weer de 'berichten van de verschrik kelijke toestanden gelezen heeft, nu alles bevroren is en verscheiden achtergeble ven 'bewoners schier onbereikbaar zijn geworden voor voedselvoorziening enz., zal 'begrijpen 'hoe buitengewoon ernstig deze ramp die ongelukkigen geteisterd heeft Wat zij aan veldgewassen hadden, is weggespoeld, verrot of 'bevroren, de koeien, paarden en varken, voor zoover ze geredi ikonden worden, zijn meeren- deels ziek geworden, uit een broei-warme stal kwamen zij in het ijskoude water. Die nog leven geven geen melk meer, en het valt niet te zeggen hoeveel noodislaóh- tingen straks en wellicht reeds nu zullen moeten plaats hebben, wil mén er nog iets van redden. De boerderijen, die diep in het water stonden, zakken langzaam in; wat het water niet ondermijnd heeft, doet nu de vorst en geleidelijk worden ze ver nield. Die welke blijven staan, zullen mee- rendeels ook wel niet meer 'bewoonbaar zijn. Het land zelf wordt van dit zoete, een laag slib meevoerende rivierwater niet slechter, maar de onmiddellijke ellende, de jammer en de wanhoop, en het recht- streeksche verlies van eigen huis en hof, kan naar onze meening geen vergoeding vinden in een laagje slib. Daarom stare men zich niet blind op dit feit, door Mi nister Colijn zeer ontactisch naar voren gebracht: geen enkele 'boer wil dat beetje rivierslib ruilen voor zoo ontzaglijk een verlies. En daarom beseffe men, dat on middellijke, ruime hulp noodig is en geve men met milde hand en warm gemoed. De nood is dringend, en veel, heel veel zal geofferd moeten worden, wil men dleze arme menschen eenigszins schadeloos stellen voor de geleden ellende. Als dus ajs. Maandag, Dinsdag en Woensdag de dames aan uw deur komen voor eene gave, stuurt ze dan niet weg. Kunt gij niet veel missen, geef dan wei nig: het komt er tenslotte ook op aan hoe men geeft, al is 'hief het wat men geeft natuurlijk van meer belang. En wilt gij bovendien het aangename aan het nuttig paren, koopt dan een kaart voor de uit voering van Tavenu, opdat ook op dezr wijze nog een flink bedrag binnenkomt Wij1 laten hieronder de volledige lijs' van het Comité, zooals dat thans samen gesteld is, volgen. Eere-ledlen: W. Houwing, Burgemeester van Helder C. Fock, Vice-Admiraal. Jhr. H. Rappard, Directeur 's Rijkswerf. Het Bestuur afd. Helder Ned. Roode Kruis. J. Kamman, Voorzitter. L. Bandsma, Secretaris. A. ten Klooster,-Penningmeester. M. J. W. Rienks. Frans N. Winter. Dames collectrices: Grunwald—Poppers, Tange, v. Dijk, Heijblok, de Boer—Jongkees, Baas- Koopman, Van VlietWickel, Tollenaar, Bosma, WiersmaBakker, RienksRie del, P. H. L. Maas, Bok—Smit, R. de JongBlok, Lensveld, v. Kregten, Bok' Juohter, v. Meurs, Zwart—v. d. Molen, Gratama—v. d. Berg, Postuma, v. Rand wijk, v. Noortwijk—Guttig, Smeets, Duin ker—Duinker, v. DalenBerg; N. Berg, v. d. Eijk. Heeren comitéleden: S. Ooltof, Held, Winkeliersver., W. Biersteker, voorzitter Held. Belang, A. G. A. Verstegen, wethouder; W. C. v. Breda, wethouder; E. H. Bos, hoofd Groen Van Prinsterenschool; K. Tiemes, directeur MiddenstandsbankPh. Vrieslander, Held. Winkeliersvereeniging; Ir. C. v. Dam, lid v. d. Raad; J. de Vries, hoofd der school te Julianadorp; S. A. Denker, tooneelver. Tavenu; C. J. Baas, notaris; M. M. Polak, directie Casino; J. F. Schellinger, tooneel ver. Tavenu; J. Zwart, kapt. Genie; Ds. C. C. de Kloet, predikant; P. v. Dalen, gem.-ontvanger; Pastoor van Beusekom, Nieuwstraat; Ds. B. v. d. Berg, Chr. Ger. Gemeente; P. A. Smits, ïid van den Raad; B. Zondervan, lid van den Raad; D. H. Grunwald, wethouder; Ds. W. A. F. van Dijk, predikant; Pastoor P. J. Jansen, oud-Kath. Gemeente; Pastoor B. F. de Jong, Kerkgraoht; Ds. J. Koster, predi kant Doopsgez. Gem.; L. F. v. Loo, lid van den Raad; J. A. Lijdsman, voorzitter Armenraad; J. O. A. Jansen, Kolonel, Garnizoenscommandant; D. J. v. Buuren. Israël, leeraar; G. A. Niessink, Huisdui nen, secr. Arpienraad; J. Zwart, inspec teur dir. belastingen. Concert Marine SanatorlumfOnds.-, Te verwonderen was het niet, dat de Casinozaal Donderdagavond niet uitver kocht was. Want immers, den laatsten tijd worden we overladen met concerten en nog eens concerten. Bovendien was de temperatuur buiten van dden aard, dat je, wanneer je-niet noodzakelijk de deur uit moest, stil bij de kachel bleef zitten. Evenwel was 'het jammer, dat niet meer deren het concert bijwoonden. Want van een uitvoering als Donderdagavondl, voor een zoo geringen prijs, kan men niet vaak In de groote steden zou men voor een dergelijke uitvoering, minstens ƒ2.— of 2.50 moeten betalen. Ja, we zijn hier wel in een bevoorrechte positie en dat mag dan ook wei gewaardeerd worden, door grooten opkomst. Maar, zooals gezegd', er waren gemotiveerde redenen, voor de thuisblijvers. Door 800 400 mensohen werd het concert van het Stafmuziekeorps, ten bate van het Marine Sanator1umfonds, Donder dagavond bijgewoond. Op dden «rond zou medewerking worden verleend' dioor mevr. Tl-i-maonttfmrQ#n.winwPC« den heer Brumsen' (piano) en het vrou wenkoor ,,'t Vocaal-Ensemble", dir. Toon de Hoogh. Mevr, Brumsen was echter door ziekte verhinderd1, zoodat ook de heer Brumsen niet aanwezig was, en diens plaats aan dien vleugel ingenomen werd door mej. Rootlieb. De staf gaf een extra nummer, ©enig© dames van het Vrouwenkoor van den heer de Hoogh vergastten de aanwe zigen op een duet en zoo werd de avond toch gevuld en was het zeker ver over elven, voor dat Casino leegstroomde. Het ware wel te wenschen dat er eens wat meer spoed1 werd' gemaakt met de af werking van het programma. De pauze tusschen de nummers is over het alge meen veel te lang, soms bijina een half uur. Ook was het reeds half negen Voor dat met het programma een aanvang werd gemaakt. ■Het was een populair programma, dat van Donderdag. Het lijkt ons trouwens het meest geschikt, voor dergelijke lief- dadiigheidsavonden, waarop een zeer ge mengd publiek komt, zoo populair moge lijk te blijven. Het publiek geniet nu een maal meer van de ouverture van Suppé: „Dichter und Bauer" dan van een sym- phonie van Beethoven, een sonate van Grieg of Chopin. Het is psychologisch juist gezien!, als er op een programma, dat gegeven wordt voor een zoo verschil lend) publiek, bevattelijke en pakkende nummers voorkomen. Bovendien, werkt het paeda'gogisoh en zal het publiek spoe dig meer verlangen. Een uitstekende vertolking werd' door het stafmuziekeorps van Suppé'a ouver ture gegeven. Meesleepend is de wals en prachtig subtiel zijn verschillende pas- gnuien. sages in deze bekende ouverture. „Traviata" van den Italiaansohen oom- Door den Rijkswaterstaat wordt momen- ponist Verdi, bezit prachtig' suggestieve 1ieder getij' gespuid, waardoor het ijs momenten. 'De clhrinet, die met zijn hoogst onbetrouwbaar wordt, zuiver geluid tussobeni de strijtoinstru- Wij meenden de aandacht van onze lezers menten door gehoord wordt, werd 'bulten- hierop te moeten vestigen, ter voorkoming PREDIKbËüRTEN. ZONDAG 17 JANUARL Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 0.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Westerkerk: 's Morgens 10.80 uur, Ds. Groeneveld van Wieringerwaard. (Vacaturebeurt). Huisduinen: Geen dienst. Julianadorp: Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds half zes, Ds. J. D. J. Idenburg, van Amsterdam. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. O. Schouten, van Alphen a. d. Rijn. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uyr en 's avonds 5 uur, Ds. J. v. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. Th. B. W. G. Gramberg, van Zwolle. Leger des Heils (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbijeen komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. gewoon mooi door den heer Haanstra be speeld. De „Nieuwjaarsgroet? van den) heer Ledstdkow, die oók reeds eerder op de Marine-oonoerten gegeven werd, was een dankbaar nummer. Het vrouwenkoor ,,'t Vocaal-Ensemble" an den heer Toon de Hoogh, verleende x>k zijn medewerking. Men kan nu al of liet een mannenkoor prefereeren boven ven vrouwenkoor, zeker is het, dat de heer e Hoogh uitstekende krachten heeft in .jjn kop» en dat èn samenzang èn voor recht, alleszins te prijlzen viel. In het .ïidUenregister waren de stemmen het niverst en was het waarlijk een genot dit .oor aan te hooren. vheiinberger's Maitag werd als eerste ïummer tën gehoore gebracht Een num- ner, dat we reeds eerder van 't Vooaal- ünsemble hoorden en dat ook nu bizon- i©r in den smaak viel Men 'beleeft het heel© gebeuren1 van zoo'n Meidag mee. Het uittrekken van een twaalftal meisjes in den vroegen morgen als de zon nog slaapt Het zingen van de leeuwerik hoog in de klare luchten. Het ontwaken van de bloemen, die hun won derheerlijke geuren in het rond versprei den. De middagrust het spel van de meis jes en tenslotte „die Heimfahrt". De inzet was heel goed en het slot: „Er weiss zu reden von Lieb' und Sturm" buitengewoon mooi Minder goed en zui ver was het slot van de Ballade, heel goed daarentegen was de inzet van het daarop volgende: Regungslos am SteingemMuer Sitzt in Sonnenglut der Pfhu. Dat was prachtig en klonk -"literst be koorlijk. Het geestige rijmspel en de slot verzen hadden' ook veel uitstekend gezon gen passages. Door mej. Jo de Boer (sopraan) en Annie Roggeveen (alt) werden eenige duetten gezongen), één van den bekenden liederen componist Fr. Abt: „der Fruhling" en één van Masini, „la Patri© des Hiron- d'elles". Zeer .bevallig en welluidend zijn de verzen van Fr. Abt, maar beter werd toch Masini's vers geïnterpreteerd. Mej. Roggeveen heeft een warme, "gevoelvolle altstem eni de sopraan van mej. de Boer is zeer sympathiek. Mej. Rootlieb, die de -begeleiding van deze en andere verzon had, kweet zioh daarvan uitstekend, zich niet op den voorgrond plaatsend döor krachtig spel, maar dóór zeer bescheiden en fijn muzi kale vertolking, den zang ten volle tot zijn recht doen komend. Nogmaals, de avond stond op hoog peil en 't was meer dan jammer, dat Casino niet uitverkocht was, want dit zou ook ten goede gekomen zijn aan het Marine Sana toriumfonds, waarvoor de baten 'bestemd waren, en dat nog heel wat geld noodig heeft, wil het uit eigen kapitaal, de jaar- lijksohe verpleegkosten van zijn Lb.c. patiënten betalen. Zooals d'e heer de Zwart in zijn openingswoord meedeelde, bezit het fonds op het oogenblik een kapitaal van 90.000. De jaarlijiksche verpleegkosten zijn onge veer 9000, zoodat een kapitaal van 140.000 noodig is, om zonder aantasting van het kapitaal, de verpleegkosten te 'be talen. De marinemenschen, die eenmaal hun schouders onder het werk gezet Jieb- ben, zullen1 wel niet eerder rusten; voordat dit bedrag bijtelkaar Is. Het Marine Sa natoriumfonds bestaat nu 7 jaar en wij gelooven' zeker, dat over eenige jaren het benoodd'gde kapitaal aanwezig zal zijn. Laten we 'het hopen, opdat de zooge vreesde ziekte, met kracht bestreden kan worden. Bal inasqué. De dansclub Tavenu heeft het voorne men een bal masqué te geven, hetwelk zal plaats hebben op Zaterdag 80 Januari a.s., in het 'gebouw Musis Sacrum. Hiervoor zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. van eventueele ongelukken. Vereeniging van Huisvrouwen. „Pro Senectute". Voor de Vereeniging van Huisvrouwen, afdeeling Helder, trad Donderdagavond de heer A. de Jong, secretaris-administrateur van „Pro Senectute" op om van deze ver eeniging een en ander te vertellen. Tijdens den oorlog kwam de verzorging van ouden van dagen uit de meer gegoede kringen meer en meer in het gedrang. De -waardevermindering der vroeger zoo soliede beleggingsfondsen en de crisis in het levens- verzekeringsbedrijf troffen juist in ergste mate hen, die met zuinig overleg en noesten vlijt voldoende hadden bijeengegaard om een rustigen ouden dag .te hebben. Zoo ont stond de categorie der z.g. „nieuwe armen". Arm zijn is vreeselljk, doch meer dan ver schrikkelijk is het voor hen, die, steeds in beter doen verkeerd1 hebbende, zich plotse ling van de middelen zagen beroofd, die zij ZOo moeizaam hadden verkregen. Men hoorde weinig van hen, omdat deze armen zich niet lieten hooren. Zij droegen hun ellende in stilte. En het is bijna onbegrij pelijk, dat ze ertoe in staat waren, die te dragen. Af en toe sijpelde van die diep treu rige gevallen een en ander door en men begen te vermoeden, dat de nood hoog, zeer hoog gestegen was. Dit was aanleiding, dat er stemmen op gingen om maatregelen te beramen tot het bieden van hulp. In Friesland was het Mej. J. Pelsma, die telkens weer in de pers aan- dïong om voorzieningen te treffen. De re dactie van „Het Nieuws van den Dag" schreef een prijsvraag uit over de beste wijze om de ^nieuwe armen" te helpen en op verschillende plaatsen vormden zich oomité's met eenzelfde doel. Eindelijk ge lukte het 13 Ootober 1921 een bijeenkomst te verkrijgen te Utrecht van verschillende belangstellenden. In de hieruit ontstane ver eeniging werd het doel „hulpverleening aan ouden van dagen" zoo ruim gesteld, dat alle categorieën van ouden en alle vormen van hulpverleening binnen de grenzen ervan vielen. Echter werd uitdrukkelijk uitgespro ken., dat in het bijzonder eerst uitsluitend gedacht werd aan „ouden uit den beschaaf den stand". Op 13 Juni 1922 werd de ver eeniging „Pro Sepectute" opgericht. In de eerste plaats moest thans worden nagegaan over welk aantal personen zien de zorg zou moeten uitstrekken, 2e. zou men gelden bijeenzamelen teneinde werkend te kunnen optreden. Art. 8 der statüten zegt, dat de hulpverleening zal geschieden door het oprichten en exploiteeren" van pensions en tehuizen, waar met volkomen behoud van persoonlijke vrijheid en zelfstandigheid1 den bejaarden een passende huisvesting en zoo- noodig verzorging wordt geboden. Winst be halen is ten eenenmale uitgesloten. Reeds van den aanvang af had1 men ver wacht, dat, om afdoende te kunnen helpen, men ongeveer een dergelijk Tehuis zou moe ten hebben in elke provincie, dus minstens eén 10-tal, en de onderzoekingen, die nu in gesteld werden, deden zien, dat dit getal zeker niet als overdréven groot kan worden beschouwd. Een oproep in de dagbladen deed al spoedig een stroom van brieven toe vloeien van hen, die zich candidaat wen8oh- ten te zien gesteld' voor eventueel te openen Tehuizen en al spoedig bedroeg het aantal meer dan 400. Gelukkig ondervond tegelijkertijd de Ver eeniging ook van alle kanten steun en sym pathie, rnaa-r het was niet mogelijk een Te huis op te richten en in stand te hou len, waarin de kosten van verzorging, geheel door de Vereeniging gedragen werden. Een dej- gelijk Tehuis zou, zooals spr. becijfert, om streeks 10.000 kosten, ingericht voor 26 30 personen, tenzij men ging beperken ten koste van plaats en omgeving, hetgeen voor deze ouden niet wenschelijk werd geacht; Voor de exploitatie mag dan op een bedrag van 800 per jaar en per persoon worden gerekend!, hetgeen een jaarlijksche uitgave van 20.000 24.000 voor elk Tehuis be- teekent. Bij de eandilditen waren er. d'e op sreen

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7