IELDERSCHE MUIT ÊHl Bij Ruwe Schrale Huid fjr PUROL TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 21 JANUARI 1926. JrA van Handen en Gelaat n l Doos30-60-90ct. Openbare aanbesteding. Namens Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder is gisterenmiddag ten, kantore der Gemeente-Gasfabriek openhaar aanbesteed: Het leveren en aan'brenigeni van stoomteidinigien voor oververhitten stoom op de gasfabriek. Ingeschreven werd door: O. Blom 428.—, P. J. Lafëber 465.—, A. J. Feij 523.—, G. Pool 625.—. W atersnood-collecte. Ontvangen door Mevrouw de Boer—Jong- kees van eene inzameling op het postkantoor alhier: N. N. 2.—, N. A. 0.50, D. H. 0.25, Joh. A. 0.50, J. v. T. 0.25, H. Kr. 1.—, C. H. 0.25, totaal 4.75. Van D. S. 2.50, totaal 7.25. Ontvangen door Mevrouw ^Van Meurs van een onbekend gever 60. De dames-oollectrice9 worden er aan herinnerd, dat hedenmiddag ten 4 uur de afdracht der verschillende lijsten ten raad- huize plaats heeft. Weldadigholdsavond Adelborsten. Door het corps Adelborsten zal Zaterdag 8.30 uur !n „Mus's Sacrum" een cabaret- t avond gegeven worden, waarvan de baten beUemc zijn voor het Watersnoodcomité. Enkele voordrachten zullen gehouden worden en een parodie op een opera. In hoofdz-.ak zal echter gedanst worden, onder leiding van de .\delborsten-Jazz-band. De heeren Polak stelden hun zaal voor deren avond grat's besch'kbaar, eveneens stond de firma Goldschmedlng gratis een vleugel af. Op het In9t'tuut zijn op aanvrage nog een beperkt aantal kaarten A 1.50 verkrijgbaar. Klndermatinée ten bate van den watersnood. Hier ter stede heeft zioh een comité gevormd tot het organiseeren van een kindenmatinée op Zaterdag 30 Januari as., ten bate van de noodlij denden in het watersnoodgebied. Waarschijnlijk zal mevrouw Heijmans—van Beek uit 's-Gra- venhage een tweetal sprookjes vertellen met lantaarnplaatjes en muziekbegelei ding. In de pauze zal worden gezorgd voor de noodige attracties voor de jeugd. In het blad van Zaterdag a.a hopen wij daarop nader terug te komen. Eervolle onderscheiding. De heer Polak, Koningstraat aihier, ont ving van de American National Association Masters of Dancing, Inc. (de Vereenigde Amer.kaansche Dans.eerarem) een schryverf, waaraan het voigende ontleend is: „Wij ves tigen er Uwe aandacht op, cat. U door onzen voorzitter Dureya, beiast met het oppertoe zicht over het 17de district van het Nationale Amerikaansche Verbond van dansieeraren, als ieeraar zijt aangesteld, en binnen de eer ste twee of drie maanden zoo mogelijk een vergader.ng gelieve te te.eggen van ce ie-en in uw district. Tevens ve9tig ik er Uw aan dacht op, dat U de bevoegdheid' hebt tot het afnemen van een examen, het benoemen en vooringen van nieuwe candidaten in Uw district". Het 17e district van bovengenoemd Ver bond wordt gevormd door Neceriand in zijn eheel, zoodat de heer Polak de bevoegihelt eeft over het geheeie land examens aar dansieeraren af te nemen, diploma's enz. toe te kennen. Wei een eervolle onderscheid'ingl Budapester Strijkkwartet. Het optreden van bovengenoemd kwartet, dat Dinsdagavond in „Oas.no" den.abonné's der abonnementsconcerten het derde concert aanbood van dezen w.nter, heeft den talrij ken aanwez.gen onvergetelijke uren van kunstgenot geschonken. Deze vier heeren: Hauser, eerste viool; Pogóny, tweede vlooi; Ipolyl, alt-viool en Sou, cello, waren hier van een vroeger concert bekend, en pion wist dus, dat ons wat goeds te wachten stond. Het is vooral het merkwaardig goede samenspe. dezer v.er musici, dat het publiek in extase brengt; hun langdur.ge samenwerking is de oorzaak, dat ze eikander volkomen kennen en begrijpen. Daar ju.st in de muziek alies aankomt op d..kwijis subtie.e nuanteer.ngen, is het voor een kwartet ais dit van overwe gend beLng ekander ter ege te kennen, ind.en één enkel instrument by een cres cendo domineert of het tempo een nuance zou verschillen van cat der an„ere instru menten, ware het samenspel als eemhe.d ge broken. Voor zoover wij konden nagaan, was dit nergens het geval; steeds namen de verschilience instrumenten in volkomen de zelfde sterkte enz. het motief over waar cat was voorgeschreven, zoodat men, in de nuan ceering van het andere instrument, steecs de muziek als een volkomen eenheid hoorce. Dit bleek, om maar een voorbeeld te noe men, by het scherzo van Tschaikowsky's strijkkwartet, waar ce eerste viool geheel het thema in eindeiooze variaties herhaalt, en dit slechts een enkel maal door de andere in strumenten wordt overgenomen, die overi gens eene begeleidende taak hebben. De componist schryft hier bijvoorbeeld ergens voor „poch'ss'mo crescendo" (een heel kie n beetje crescendo), en ieder voelt van hoevee. belang dat heel kleine beetje is voor de een heid van het spel. Zulke dingen zyn het, die den muziekliefhebber treffen en het was geen wonder, dat men enthousiast den artis- ten dankte door applaus voor het genotene. Hst programma, dat dezen avond werd uitgevoerd, bestond uit een strykkwartet van Beethoven (op. 18 no. 2 gr. t.), een strijk kwartet op. 29 in a kl. t. van Schubert, en, na de pauze, bet bovengenoemde strykkwar tet van Tscha kowsky. De keuze van de beide eerste nummers was bizonder geluk kig, omcat hierin scherp het verschil tus- schen Beethoven en zyn jongeren tijdgenoot Schubert belicht v^erd. Het opusnummer 18 wyst er op, dat dit. werk van Beethoven van betrekkeiyk jongen leeftyd is; het karakter (groote terte) is opgewekt en typisch Beet- hovensch. Zeer fraai van klank is het Adagio cantabile, de prachtige instrumenten, waar over het kwartet beschikt, deden dit volko men tct hun recht komen. Uiterst geestig is het scherzo van dit kwartet. Van geheel andere structuur is de wee- inoed'ge muziek van Schubert. Toen S. hu- bert geboren werd, was Beethoven een jonge man van 27 jaar en had hij vermoe-e.yk dit kwartet al geschreven. Schubert, die dus 27 jaar later geboren werd en begon te com- poneeren toen Beethoven ongeveer 40 jaar oud was, is slechts één. jaar na dezen meester gestorven, in 1828 op bi-jarigen leeftijd. Ongelooflijk is de hoeveelheid muz ek, in die kleine twintig jair zyner werkzaamheid ge schreven. Dit strykkwartet van Schubert, zyn 29e werk, heeft een forseher geluid dan het kwartet van Beethoven, dat wiji daarvóór hoorden: de weemoed van dit korte, sterke leven, dat louter klank en melodie was, is er in weergegeven en schrijnt u door de ziel. Liefde en levensvreugde, doormengd met het voorvoelen van den immer naderbyko- mencen dood, worsteling en overgave, alies vindt men er in terug. De Budapester musici legden-hun gansche ziel ln dit ontroerend- schoone stuk, dat voor ons het glanspunt van den avond was. w e.eicm gel.eei ander9 was het werk van Tschalkowsky. Tscha kowsky behoort tot de modernen; deze muziek is ruiger van aard en mist het jiefiyke", dat Beethoven en Schu bert zoo vaak kenmerkt. Toch was ook dit kwartet in zyn soort zeer Interessant. Hee' mooi byvoorbeeld waren liet scherzo, met het rhythme van Kkens drie achtstenoten gevolgd door langere, welk thema, we zeiden het reeds boven, in eindeiooze variaties te rugkeerde, alsmede het andante ma non tante (langzaam, maar niet te veel) van het derde gedeelte. Een groot, aandachtig-Tuistorend en waar- ïyk genietend publiek woonde dit concert by. „Blanke Ballast". Het veelbesproken, te Amsterdam en elders weken aaneen voor uitverkochte schouwburgzalen opgevoerde „spel van ce tropen", getiteld „B.anke Baliast", is ooi. h.er ter steoe vertoond. G.sterenavond wer. eet voor een byna uitverkocht huis, door ce N. V. „Het Nieuwe Nederlandsch Tooneei" vertolkt Met verbysterend realisme schetst ons d.i .ugubere stuk de langzame, maar grondige verwording en ondergang van den Euro peaan, die op eenzame factoryen in een tro pisch land worat werkzaam gesteld. Hei onderwerp is meer behandeld door den too- neelschryver: Fabricius maakte in zyn „Eenzaam" er een sterk spee»stuk van, ma.u _e effecten, die deze Engeische schryver bere.kt, verkrygt onze Hollandsche auteui n.et. Niets, letterlijk niets worat den toe schouwer van dit verwordingsproces ge spaard: de cynische onverschilligheid var. den een, het alcoholisme van den ander, d e z.oh al naar den aard van het individu Apen baren, worden ons in schrille kleuren ge schetst. We krygen dit alles alleen om zich zelf s wil: de schryver trekt geen conclusies, noch geeft eene moraal: het is een stuk var zeer sterke spee.accenten zonder meer. Vooi acteurs een prachtig speelstuk, voor hen die van geaccentueerd spel houden even eens. Wie de oorzaken van deze ten heme schreiende toestanden bepeinst en ze gaat ontleden, komt onvermyde.iik terecht by be spiegelingen, die buiten het bestek van deze oestrekmg l.ggen.. wy hebben alleen het 3tuk te aanvaarden zooais het daar gegeven wordt: een brok afschuwelijke werkelykhe.u. waardoor tal van jonge, veelbelovende levens vernietigd worden. Heel deze hel, in een eenzame bungalow (blokhut.) aan Afrika't westkust, worct ons te aanschouwen gege ven, en het moet, dunkt ons, voor men.gi moeder, wier zoon een positie heeft in ce binnenlanden van de tropen, verschrikkeiyk zyn te weten, dat het er toegaat a.s hier be schreven wordt. Hier zyn tezamen de syn - us Witzel (de man die blijft), in wien alle betere gevoelens gebluscht zyn (aan het sic i komen ze even naar boven), de onverbeter- iyke alcoholist, de Dokter, de totaal ont zenuwde „man die teruggaat", de zendeling en Langford, de nieuweling, die vol van Idea len arriveert en ln weinig maanden een menscheitjke ruïne wordt. Daar zijn ze te zamen, en ze vieren een afschuwelijke dron kemansorgie als de boot aangekomen is en verstrooiing, drank en afwisseling heeft ge bracht. En daar is Tondeleyo, het InJandecbe me'sje, dat, wat eenzaamheid en drank n'et kunnen kla rspeien, voltooit en (Jen blanke langzaam totaal vernietigt. Zy allen spelen hun spelwaartoe' om? De rubbercultuur is winstgevend, lezer.... c/jur Tournialre had de zware, ondank bare rol van Witzel, „den man die biyft". Hy was de cynicus, die onder ruwheid1 en b'tter sarcasme de onzegbare ellende ver bergt, die zyn leven vormt? Elias van Praag de trag'sche doktersfiguur, die uit de ruïne van zyn leven nog groote goedheid des har ten gered heeft en diep in zich nog illus'es koestert, die nimmer zullen worden ve'rwe- zeniykt. En John Gobau had de rol van den n'éuw-aangekomen Langford te vertolken, die langzaam, maar met afschuwelijke zeker held, ten onder feaat. Julia de Gruyter is, bet is bekend, de inlandsehe prdstltuée Ton deleyo en zy wist haar verleidingsscène met vuur en gloed te spe'.en. De overige spelers worden hier niet genoemd; hun rollen kwa men op het tweede plan. Het hoogtepunt van het s-^el :s in het verschrikkelijke tweede bedryf, als de belde mannen Witzel en Lang ford elkander te lyf willen en de oude, ver- loopen dokter tussrhenbeide Igpmt. H er vlogen er de stukken af en met angst en vreeze zag men bet vervolg tegemoet. Het derde bedryf bracht gelukkig wat kalm apel: Ingezonden Mededeellng. (544) in het laatste tooneei (eik bedryf bestaat uil twee tooneeien) is het ple.t bes! st: Tonde leyo heeft begrepen, dat „getrouwd zyn" beteekent met een man verbonden te zijn tot de dood hen scheidt, en zal dientenge volge met den haar vervelenden Langford, haar echtgenoot, korte metten maken en hem doodeenvoudig vergiftigen. Maar nu komt in W.tizel de betere mensch boven, Ly weet het geteeile.yk te verhinderen, en doocz.ek, maar nog levend, worU Langforc ais „blanke ballast" ingescheept en vermat hij deze hel der verschr kk.ng. Een verschr.kkelyk, afschuweiyk stuk menscheiyke elience hebben wy gezien en het moet wel cm het pracht.ge spe* zyn, dat dit stuk zco buitengewoon trekt. Terecht merkt de schryver blijkens zyne uitlating op het programma afgedrukt, cp, dat hier geen zucht naar sensatie voorgeze - ten heeft, maar het hem slechts te doen was eene poging te leveren den stryd uit te beel den voor ce ontwikkeling van een land, waar gestadig de beschaving wordt genegeerd en ondergaat in een eeuw.g-brandence zon. De Vereeniglng had eigen decors mee gebracht en eip,en entr'acte-muziek. Het publiek stond daar nog wat vreemd tegen over, het is aan de Jazz-muz.ek van den „Casino"-band te zeer gewend. Twee groote bus-auto's hadden beweners van Koegras en omstreken aangevoerd, die mede kwamen genieten. IJsclub „Het Noorden". De IJsclub „Het Noorden" .s de laatste dagen in actie, dank zy het fe.t, dat een n.euwe, strenge winter Is ingetreden, die ons weliswaar een geweldig pak sneeuw be zorgd heeft, maar toch ook tevens zoo vr.en- -e.yk was de wateren te aoen bevnezen. De IJsclub, die al een.ge jaren bestaat, maar tot nu toe vrywel tot werkeloosheid gedoemü was, en van cue periode gebruik maakte om door m.ddel van soirée's enz. een goedge vulde kas en een lange ledeniyst te krijgen, die IJsclub kon nu haar activiteit ont plooien. Was het wonder, dat mén met ener- g.e en vuur gereed stond? Dat men met groote voortvarendheid handelde om van de grilligheid) van den wintervorst te proLtee- ren zoo goed men kon? Reeds hebben wy vermeld, dat een baan door den burgemeester geopend was. He-aas werkte het weer ce pianuen van ce IJsclub n.et in de hand, maar aan het enthousiasme en het heilig vuur, waarmede het bestuur z.ch aan den arbeid zette, deed dit volstrekt geen afbreuk. En zoo hebben dan Zaterdag ve.en geprofiteerd van dit ys, al moest helaas -e politie des avonds de baan sluiten. Maar een nieuw vleugje vorst kwam en opnieuw was het Bestuur in de gelegenheid de baan open te stellen. En, rekening houdende mei het zeer grillige klimaat, werd Dinsdagmid dag bals over kop een wedstryd voor schoon- ryden in elkander gezet. Voor dezen wedstryd had men de aanvan- keiy'k gereedgemaakte baan op de fortgracht tussehen Erfprins en Kaaphoofd gereser veerd. Om de gewone ryders niet teleur te stellen, was daarnaast een baantje voor hen gemaakt. Maar.... maar.... toen wy ei Dinsdagmiddag een kykje kwamen nemen, »ag het ys er niet zeer aantrekkelyk uit. Bo vendien stond èen venynig kcuae wind oi het terrein, en tot overmaat van ramp begon het fyntjes, maar zeer intens, te sneeuwen. Men moest dus wel over buitengewoon vee. enthousiasme beschikken om zich onder die omstandigheden nog aan de yssport te kun nen wyde'n. Er war^n desondanks nog vry wat ryders m. rydsters. Uit den aard flèr zaak was de deelname aan den, nagenoeg onvoorbere'.den wedstryd in schoonryden, niet zeer groot. Maar het bestuur heeft zich niet laten ont moedigen en voor Woensdagmiddag reeds weder een nieuwen wedstryd georganiseerd, n.L voor jongens van 8—14 jaar. Wat den wedstryd betreft in schoonryden, hieronder volgt de uitslag daarvan. Het meest bewonderenswaardige van zoo'n wed stryd is, dat ondanks de onmogelijkheid var training steeds weer de goede ryders klaar staan. Voor eiken wedstrijd moet men zich door langdurige en stelselmatige training voorbereiden. De scha'atsenryder mist die voorbereiding ten eeneremaie: ziodra het ys geschikt is, moet hy maar maken, dat hy ervan profiteert, want een dag later kan het .veer afgeioopen zyn. En als hy de yzer? onder de voeten heeft, is hij meteen aan zyr s'eriyke krullen en zwenkingen toe, een 'angzame, s'eepend^ wa's of een vrooiyke 3tep, het is hem om het even, hy zal ze u voor-ryden. Heider telt vele gcede ryders en rydsters, die ook nu natuurlijk weer pre sent waren. Voor hen is het te hopen, dat liet y's nog maar een paar dagen biyft, maar daar ziet het niet naar uit. Uitslag van den Dinsdagmiddag gehouden wedstryd in schoonryden: a. voor heeren: le prys: de heer De Graaf, 56V« pt.; 2e prys: de heer W. van Wolferen, 54V» pt.; 3e prys: de heer J. Akkerman, 52 pt. b. voor dames: le prys: Mej. KeppJ, 661/» pt.; 3e prys: Mej. Van de Water, 481/> pt. 2e prys werd niet toegekbnd. c. voor paren: le prijs: Mevr. Thyssen en de heer De Graaf, 731/» pt.; 2e prys: Mevr. Thyssen en de heer Akkerman, 61 pt.: 3e prys: Mej. Witsenburg en de heer Witsenburg, 56Vj pt. De zilveren lauwertak werd wegens de geringe concurrentie niet toegekend. De jury was samengesteld als volgt: Sche'dsrechter de heer C. van Wynen. Juryleden: de heeren J. W. Thyssen, H. Rey, P. Wit, G. D. van 't Veer en Frans N. Winter. Gisterenmiddag dan was door de IJsclub een wecstryd met hindernissen georgani seerd, voor jongens van 8—14 jaar. Ruim 40 jongens namen er aan deeL Het aantal toeschouwers, die genoten van ce capriolen, die de kleine harcrycers maakten, i.ep in de honderLen. Zy stoncen op den walkant en op het ys, dat h.er en caar ver- vaar.yke scheuren vertoonde en waarop groote plassen water kwamen te staan. Voor het bestuur van ce IJsclub is zoo'n we-stryemidciag nu ju.st geen pretje. Den ganseden ui.deag zyn de bestuurs.eeen in ae weer cm de zaak te regelen, zoocat alles een v.ug verloop kan hebben. En dat had het ongetwyifeid). Het was vermakelijk, zooals J.e jongenö door de zakken kropen en zoo ns ze aihter de kru.wagens „renden" en hun stukken koek naar tonnen werkten. De inuz.ek h.eid er evenals Maancag, den moed in, coor het speten van opgewekte uiarschen. Even voorby de wedstrydbaan was een baan gemaakt voor het puto.ek. Daar werv. dankbaar gebnnk van gemaakt. T.enta..en jongedames zw.erden er in w.tte tru.en en w.tte ysmutsen op gracieuse wyze ever ae baan of werden coor een gatenten r.cae; voortgetrokken.* Ja, het was een'vrooiljk gezicht daar ach ter Kaaphoofd en het mag wei gewaardeerc Kworcen, cat ce IJsclub ons in de ge.egenhe.i. gestete heeft, op een zoo goed moge.yk on derhouden baan te kunnen ryden. Want ha. de IJsclub er zich niet voor gespannen, dan was er van „ysvermaak" wei n.et veel ge komen, tengevolge van den grooten sneeuw val. Bi.ten ce ysciubbanen ton dan ook on- mcge.yk geremen worden. Het doet daarom niet sympathiek aan, dat zooveten zoncer betahng gebruik maakten van de banen. Er waren er, die gebru.kte dagkaarten overgenomen hadden, of die op .Idmaatschapskaarten van een broer of zus ter zich toegang tot de baan hadden ver- s.haft. Het is byna ondoeniyk voor~het bestuur van de IJsclub een zoo scherpe contróie u t te oefenen, dat derge.yke gevailen niet meer voor kunnen komen. Ais waartieering voor den arbeid van de IJsclub, zou men eehter zelf gaarne de entrée moeten betalen of zich als lid opgeven, waar de contributie toch zeer laag gesteld is. Hieroncer volgen de pryswinnaars van gisterenmiddag. Jongens van 8—10 jaar: le prys A. Grendel; 2e prys W. Koorn; 3e prijs C. Koorn; 4e prijs H. van Wolferen. Jongens van 1012 jaar: le prys B. de Zee; 2e prys N. Kiljan; 3e prys N. Krul. Jongens van 1214 jaar; le prys W. Berencse; 2e prys M. de Jong; 3e prys A. Nlessink; 4e prys W. Wiljouw; 5e prys K. Goos. Troostpryzen: H. Nieuwland; N. v. Gor- selen en A. Veldman. De ysbanen zyn hedenmiddag om 2 uur weer voor het publiek opengesteld. 4e Abonnements- en Volksconcert Het 4e concert, door het Stafmuziekcorps der Marine te geven, heeft, biykens de ad vertentie in het nummer van heden, weder om een afwisselend programma. Het eerste deel daarvan is gewyd aan den grootmeester der muziek, Beethoven, van wien een ouver ture „König Stefan" en de 8ste symphonie wordt uitgeteerd. Beethoven schreef deze symphonie in 1815; zy behoort onder de wer ken, waarin hy den gebruikelykem sympho- nievorm heeft behouden en bestaat uit een ailegro (vivace e con brio, levendig en met vuur), een allegretto scherzando, een menuet en een allegro vivace. Het tweede deel bevat de ouverture „Mee- i'esstllle und giüc-kliche Fahrt" van Mendels- sohn Bartholdy, een reeds vroeger door de Stafmuziek uitgevoerd werk, dat zyn titel ontleent aan twee gedichtjes van Goethe, een Egyptisch ballet van Luigini, bestaande uit vier gedeelten, terwyi de bekende Blaue Donau-wa.s van Strauss ditmaal als midden moot Is opgenomen. Zooais bekend mag worden verondersteld, is 25 October van het vorige jaar zyn 100ste geboortedag gevierd. Het Stafmuz.ekccrps wil dezen „walsko- ning", die in 1899 overleden is, aldus eeren door de uitvoering van een zyner populairste en aanfcrekkeiykste werken. Wy piogen dus aannemen, dat ock dit maal het programma weder veel aantrekke- iyiks zal bieden aan bet Heldersche publiek, en dat het dit zal toonen te waarceeren door ln groote massa's op te komen, en ervan te genieten. MIJ. tot Nnt van het Algemeen. Door het Departement Helder der Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen is dezen winter een cursus in houtarbeid gehouden. Van de resultaten van dezen cursus zal aan staanden Zaterdag 28 Januari, des namid dags van 34 uur, eene tentoonstelling worden gehouden in een der schoollokalen van school 5, Parallelweg. De tentoonstelling is voor ieder gratis tcegarkeiyk. De heer Burgemeester zal de tentoonstel ling openen. Binnenkort zal door het Departement een cursus worden gehouden in carton- en plt- rietarbeid, waarover de jongens en meisjes meer zullen hooren in het Juttertje van a.s. Zaterdag. Vereeniglng „Penslaenbelang", Helder. Aan het jaarverslag der Vereeniglng „Pensloenbelang" te Helder over het jaar 1925 wordt het volgende ontleend: In de maand April werd door het Dag. Bestuur een bezoek gebracht aan den heer Ter Hall, destyds nog Kamerlid. Aan Z.Ed. werd de teleurstelling medegedeeld, gewekt door de woorden van den toemnaligen Mi nister van Binn. Zaken, dat op grond van den finantieeien toestand des lands nog geen maatregelen waren genomen om te komen tot een verbetering der pensioenen van oud- gepensionneerden. Aan den heer Ter Hall werd medegedeeld, dat een door een Minister voorgestelden steun van particulieren met' verontwaardiging zou worden afgewezen, en tan desbetreffend» motie aangenomen. De Vereeniging brengt den heer Ter Hall dani voor dé wyze waarop hy deze motie in de Kamer ter spreke heeft gebracht. Ook aan de heeren K. ter Laan en Dresselhuys, die mede een lans braken voor de oud-gepen- slonneerden, komt den dank der Vereeni glng toe. In aansluiting hierop werden tot tweemaal toe aan de Regeering verzoek schriften ingediend. Op 23 en 26 October werden deputaties van „Pensioenbelang", bestaande uit de heeren Tiessen, Bruul, Verhceff en Broekhuysen, door der Minis ters van Oorlog en Financiën ontvangen. De Minister van Oorlog deelde hierby mede, dat hy reeds tweemaal de belangen der oud- gepenslonneerden in den Ministerraad1 had bepleit en dit zou biyven doen, en dat plan nen van regeeringswege in bewerking waren. De Minister van Financiën deelde mede, dat geen geiykstelling met de nieuwe pensioenen zou worden gegeven, dat wel plan bestond verbetering in de pensioneering aan te brengen, doch dat het niet in de bedoeling der regeering lag deze verbetering uit te strekken over allen, ook hen, die een be- hoor.yk gesalarieerde rijksbetrekking had den, dat rekening zou worden gehouden met de vroegere betrekking, dat voor verbetering zou worden gezorgd, ook voor ce weduwen, en de aandachit zou worden gewyd aan die weduwen van vóór 1909, die slechts een gra- t.ficatie genoten. Voor een en ancer zou een staatscommissie gorden aangewezen, ter wijl de minister rekende binnen één maand gereed te zyn. Door het bestuur werd ge protesteerd tegen uitsluiting van zooveten, daar men toch het land in dezelfde mate had gediend, zoodat uit biliykkeldsoverwegingen niemand mocht worden uitgesloten. Op dit punt bleef de Minister evenwel onverbid- deiyk. Door de hierop volgende regeeringscris's s van de toegezegde belofte der regeering n ets gekomen en de vraag mag worden ge steld of er nog iets van terecht zal komen. Door het bestuur werd nog den 5en of 6en November 1925 aan verschillende Ka merleden verzocht om deze aangelegenheid vooral onder de oogen te zien by de even- tueeie behandeling der Begrooting van Fi nanciën en er bij de Regeering op aan te dringen, dat by eventuee.e steunverlening aan de oud-gepensionneerden en hunne we duwen, de Regeering dit zoo loyaal en bil- .Ijk mogeiyk tegen teder zou betrachten. Door het bestuur werd tenslotte aan het Gemeentebestuur van Helder het verzoek gericht, om by eventueeie toekenning van een Kerstgave, waartoe in den Gemeente raad was besloten, deze ook toe te kennen aan een aantal zeer behoeftige oud-gepen- sionneerden. Een en ander had tot gevolg, dat aan een 30-tal personen een Kerstgave vanwege de Gemeente werd verstrekt, va- rieerende vanaf 1*60 tot 3. Voor deze gave namens die personen een woord van dank aan het Gemeentebestuur. Ernstige brand. Gisterenavond te ongeveer half 7 brak brand uit in perceel Langestraat 76, be woond door de familie Bomhof. In min der dan geen tyd stond de geheeie boven verdieping van het diepe perceel in lichte laaie. Als uit een gigantesken fakkel sloegen de vlammen hoog op, de lage lucht, die het vuur absorbeerde, rossig tintend. Het vuur vond een overvloed van voed sel in de klompen, matten, lederwaren en andere brandbare stoffen, uie boven opgeborgen waren. Geweldig sloegen de vlammen naar buiten. Een in de buurt van de Langestraat surveilleerend agent van politie nam on- middeilyk de noodige maatregelen tot waarschuwing van de brandweer, de politie en afzetting van het terrein De politie was spoedig ter plaatse en dat was noodig ook, want by dergelyke ge beurtenissen schijnen de menscben als uit den grond te komen. Dichte drommen verdrongen zich om het brandende huis en naderden het zoo dicht mogelijk, niet deukend aan blusschingswerk of gevaar, maar enkel en alleen de sensatie genie tend. Gelukkig dus, dat de pulitie, de commissaris, brigadiers, agenteD en rècharcheurs direct ter plaatse waren, waardoor bet publiek op eerbie digen afstand gehouden korf worden en de brandweer, die inmiddels gearriveerd was, aan het werk kon gaan. Met 2 slangen op de waterleiding werd 't vuur bes»reden. Uok de militaire-politie was op het terrein van den brand aanwezig. De slangen konden direct uan de brand- kranen, die met de vorst en de sneeuw van de laatste weken iidereu dag gecon troleerd worden, worden aangesloten, zoadat zonder een>ge stagnatie >iestralen lub speed op het vuur gericht werden. AanvauKehjk sloegen de vlammen nog steeds naar buiten, doch na een half üur was de brand alleen nog binnenshuis en werd het blusschingswerk dus gemakke- lijk er. Het werk stond onder leiding van den opperbrandmeester, den heer A. Dok ier, verder waren aanwezig de brand meesters de heeren M. en K. Hoogerduin en de heer Kiljan, terwyl het vaste en het losse personeel van onze Heldersche brandweer op het terrein aanwezig was. Te ongeveer 8 uur was men den brand meester en was hel gevaar geweken. De geheeie bovenwoning, van voor tot achteren, was geheel uitgebrand, terwyl het benedenhuis en den winkel door neervallend^ balken en stutten en het water geheel vernield waren. De oorzaak van den brand is het omvallen van een petroleumlampje. De heer Bomhof had lekkage aan zijn huis. Door de smeltende sneeuw werd dit er niet beter op. Langs een laddertje ging de heer B. naar zyn vliering, om een dweil op de lekkende plaats te leggen. Toen hy zich echter, met een brandend olie lampje naar boven begaf, gleed de ladder plotseling onder hem uit, waardoor hy met lampje en al, van i 2 M. hoogte naar beneden viel. De vlam van de lamp sloeg tegen het rieten dak, dat direct vlam vatte en in lichte laaie stond. De heer B. had ter nauwernood tijd uit de voeten te komen. Zijn ruim 90-jarige moeder, die byna

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5