bijzondere koopjes HERMAN NYPELS, warme Handschoenen, wollen Ondergoederen en Auto-Shawls. OVERJASSEN, KLEEDING NAAR MAAT HELDER. GEMENGD NIEUWS Extra aanbiedingen ZEER GOEDKOOP. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Auto-suggestie. Autoparken. Nieuwjaarsrede van 'den burge meester. Sneeuwrulmer8-oproer. )yLot der Zeevaarders". Heel Amsterdam heeft deze week geleefd onder deni ban der auto-suggestie. Niet onder dien van Ooué, den apothekers-psycholoog uit Nancy, cLie met zijn vliegensvlug achter elkaar te herhalen tooverformule: „Oa passé, pa passé, ga passé.ons van alle pijnen en smarten wil verlossen, maar onder dien van koning motor en koningin benzine. En de importeurs en handelaars in automobielen hebben alle middelen aangegrepen om deze laatste auto-suggestie in te drijven tot in de meest verschillende zielen en.... de meest verschillende beurzen van het publiek. «Mid delen die liepen vanaf de grofst-opsnijende, populair-gestelde halve-pagina advertenties tot de meest sober-artistieke, aristocratische persoonlijke uitnoodigingskaarten op ge schept oudi-Hollandsch papier. Met als mid delpunt de auto-show in het RA.I.-tentoon- Stellingspaleis aan het eind der Ferdinand Bolstraat, waar men de goêgemeente met glinstering en groen, muziek en gratis aan geboden versnaperingen' in den waan tracht te brengen, dat het leven eigenlijk niet an ders dan één lange St. Nicolaasavond is en voor een ieder een „wagen" klaar staat, die hem zaoht-wiegend en geluid-loos zal voeren over alle oneffenheden van zijn levensweg tot aan het einde zijner dagen.Zelfs zijn er vriendelijke lieden^ die U, mocht Gij even angstig naar Uw portefeuille grijpen (maar wie denkt er op zoo'n feestelijke St. Nico laasavond eigenlijk aan geld!) aanstonds ge rust stellen en den aankoop" middels een Bank-met-deftigen titel voor U „financie ren". Het mannelijk deel der bezoekers wordt er gevleid door demonstraties van technische bijzonderheden en snufjes, waarbij het ge wichtig en deskundig staat te knikken alsof het meer van motoren wist dan dat zij uit een bepaald aantal cilinders bestaan; het vrouwelijk deel Wordt er pluim-gestreken met spiegeltjes, bij den inventaris van den wagen behoorende poeierdoosjes en kwast jes, kammetjes en borsteltjes, alsof het nooit anders gewend1 was dan alle uren van den Annex aan' de auto-suggestie van deze week, die voor enkele uren slechts zoo nu en dan door het ijsvermaak onderbroken werd kwam een origineel idee op inzake het Rokin-vraagstuk. Naar men weet, is de kwestie dempen of nièt-dempen nog steeds hangende, al werd er dan ook al één der Prijsvraag-inzendingen door de Jury aan bevolen. Het nieuwe denkbeeld nu, dezer da gen in eeni der vaktijdschriften uiteengezet, imaakt het demp-plan ongetwijfeld aantrek kelijker. Dit denkbeeld lig t dermate in de logische lijn der toekomst, dat men zich ver wondert hoe het mogelijk is, dat het nu pas opkwam en de prikkel der auto-suggestie noodig had om vasten vorm te krijgen. De ontwerper (O. van Eesteren in „De Stijl") gaat uit van de o. i. zeer juiste voorspelling, dat men in de nabije toekomst in het centrum der stad geen raad meer zal weten met de voor enkele uren of tijdens kantoortijd te stallen auto's. Het aantal forensen, dat uit Gooi of „Duinstreek" per auto ter city tijgt zal In de komende jaren in snel tempo toe nemen; daartegen zullen geen garages te bouwen vallen, vooral niet waar men hier niet zooals ln Londen en In andere bulten- landsche steden den grond kan Ingaan. Waarom nu niet op geschikte punten, en het gedempte Rokin zou, midden in de win kel- en kantoorwijk, om te beginnen een uiterst geschikt punt zijn auto-parken aangelegd, waarop men1 tijdelijk z'n motori sche paarden veilig kan latei)' grazen?. M«ar tochal» die nationale rampen- rok» nog een» een tijdje mocht worden Het verspreiden van reclame-munt biljetten strafbaar. Dienstweigering. Ingezonden Mededeellng. ln Het kankeronderzoek. Sabotage aan boord van Hr. Ms. „Java". Beroovlng met geweldpleging. Een wegwerker gedood. Huwelijks-Quadrille. Is een vrouw 150 mark waard? Juweelen-dlefstal. SCHAGEN. De eurau» in Oostuumnaaien aan de ANNA PAULOWNA. Gemeenteraad van Anna Paulowna. De gedeeltelijke aansluiting bij het dag in een toilet-boudoir door te brengen Intusschen kan men' hier constateeren, dat zich ook in de automobielwereld de twee stroomingen van onzen tijd steeds sterker acoentueeren: één strooming, die gaat naar het voortdurend goedkooper wordend massa product, waarin' ternauwernood meer op sma kelijke, laat staan kunstzinnige vormgeving gelet wordt; en een andere strooming, die uit louter zucht tot het „bijzondere" of aparte" hier en daar reeds dreigt te ver- loopen in het volmaakt-overbodige of onzin nige.... Zooals men ook het wekker-uur werk op horloge-gebied in de bazar-knol aan treft en daarnaast de verfijnde chronometer, die U met eerbiedig ceremonieel in de luxe zaken wordt getoond. Totdat dan, in de toe komst, deze twee stroomingen weer zullen samenvloeien, naar we mogen hopen, in „het" algemeen gang- of liever rijdbare ver voermiddel, dat billijkheid en eenvoud paart aan zoowel technische als aesthetische vol maaktheid.... Ja, ook dit laatste.'Of denkt men soms, dat de tegenwoordig gelukkig meer en meer gepropageerde leuze van „kunst in de (massa-) industrie" zou moeten verstommen voor de deuren der automobiel fabrieken?. Het denkbeeld is gedurfd en origineel. Ie gedurfd; te origineel, zal men misschien zeg gen. Maar als we met de moderniseering van onze stad niet durven en niet origineel zijn, zullen wij de ontwikkeling der moderne tech niek niet meer kunnen achterhalen en komen wij op een goeden dag voor een geheel niet meer in goede banen te leiden moeten te Geen' moeten, maar wel behoefte des har ten eens welme nenden burgervaders was het toen burgemeester De Vlugt bij de eerste samenkomst van den Raad in dit nieuwe jaar, eene rede uitsprak. Nieuwjaarsredevoe ringen van het hoofd der gemeente zijn in onzen Raad geen gewoonte, maar dezen keer, met de nationale watersnoodramp voor oogpn meende onze eerste burger de traditie te mogen breken en een officieel aanbeve lingswoord te mogen spreken voor de, in begin Februari, hier te houden steun-collecte. De hoofdstad sloeg bij de inzameling voor de slachtoffers der Borculo-débflcle geen slecht figuur en z ij zal, nog eens extra aan gezet door dit officleele opwekkingswoord, ook nu haar vaderlandschen plioht en meer dan dat doen. voortgezet (en dat is niet onmogelijk; we Bobijnen nu eenmaal tijdelijk in een kwaad hoek, e te zitten), dan zou er, ook in het hoofdstedelijk „liefdadig steun-vermogen" een Inzinking komen, die door niets, zelfs door geen buitengewone nieuwjaarsredes op het Prinsenhof, meer zou kunnen worden opgewekt. Zou het daarom, ziethier een ander gedurfd en origineel denkbeeld deze week naar voren gebracht maar niet beter zijn voor eens en vooral een post „na tionale ramp-verzekering" op ons belasting biljet in te stollen.Een post die dan b.v. in de-plaats zou kunnen komen voor de ten doode opgeschreven Verdedigingsbelas ting II. Origineel zou men in zekeren zin ook een „sneeuw-oproer" kunnen noemen. We ken nen uit onze vaderlandsche geschiedenis wel paling-, brood- en kaas-oproeren e. d., maar sneeuw-oproeren is iets nieuws. We hebben er nu Maandag jJ. één be leefd. Een paar honderd werkloozen was het niet eens met den directeur der Stadsreini ging. Hij vond dien dag, dat 't wel kon en aat er niet „geruimd" behoefde te worden, temeer niet, waar hij dit werk niet be schouwde als philantropische werkverschaf fing; zy' waren van tegenovergesteld gevoe len en trokken, toen zii nul op het request bleven krijgen demonstreerend naar het huis van den burgemeester en vervolgens naar het stadhuis, waar tenslotte wethouder Wi- baut een ander weerkundig inzicht bleek te bezitten dan genoemde directeur, zoodat alsnog een 500-tal losse krachten werd aan genomen en het dreigend sneeuw-oproer werd bedwongen. Helaas, hier, biji dit „feit van den dag", kunnen wij. niet, zooals bij1 de twee hierboven geboekstaafde, besluiten met een „ge durfd" en „origineel" denkbeeld', dat tegen over een groot kwaad ook een groote remedie stelt. En meer dan ergens anders zou dat juist hier, inzake het nog steeds groote kwaad der werkloosheid, waarvan 't sneeuw- oproer slechts een klein openbaar symp- toompje was, gewenscht zijn.... Miet lap middelen, als sneeuw-ocruimen e. d. toch, komt men er op den duur niet. Maar.laat ik U dezen keer niet laten steken in Eet piekeren over economische en sociale nooden en eventueele plannen tot uitreddingLaat ik U even voeren te midden van de dichters der jongste genera tie, die voor een groot deel in Amsterdam het middelpunt van hun levén en werk vin den; er elkaar ontmoeten in „American" en de arüisten-sociëteit „De Kring" en die door middel van lezingen en andere avonden een schare kunst-verlangenden, zooals dat tegen woordig heet, om zich heen hebben verza meld. Ik zou dat, dit binnenvoeren in ge noemd milieu, niet op deze wijze doen, zoo plotseling en' zonder verdere inleiding, ware het niet, dat ik U als Helderschen in vol ver trouwen wel alleen durf laten, zeker van Uw sympathie met de volgende strofen uit een gedicht van Anton van Duinkerken in den onlangs uitgekomen almanak „Erts", één dezer jongeren. Het is getiteld „Lof der Zeevaarders"..;. Mannen der trans-atiantikers, mijn broers, in mijn bloed is een heimwee naar zee, zo dikwijls als ik jullie ontmoet, op de kaai, voor het estaminet „Bombay". Er is blijdschap in jullie om iéder ding; er is niets dat je niet bemint: elk spelend kind aan een strand doet je den ken aan huis en aan eigen vrouw en kind. Elk geluk is vol van het eigen geluk. Ieder „land-in-zicht!" doet je wensen naar 't eigen land. Jullie kent alle leed. Daar om ben je zo goed voor de mensen. Ik hou van zo'n kerels met open gezicht en eerlikheid achter d'r oogen (want, was d'r geweten een scheepsruim, te ruim, niet één heeft er één keer gelogen). Mannen der trans-atlanitlkers, mijn broers, als je wist, hoe ik jullie benijd, wijl je wereld' zo mooi is, je leven zo sterk, en je zee zo onnoemelijk wijd! Het is goed, Gij zult 't met me eene zijn, zoo nu en dan zichzelven in een geidea- liseerd beeld te herkennen en.benijd te weten, De kantonrechter te Rotterdam heeft A. J. ten H. directeur ,eener naamlooze vennootsohap alhier, beklaagd van het omstreeks de maand October een aantal reclame-biljetten te hebben doen versprei den, welke zoowel wat kleur, teekenlng én formaat betreft groote gelijkenis ver toonden met de voorzijde van een bank biljet van tien gulden van de Nederland- sche Bank, veroordeeld tot een boete van 20, subs. 6 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de inbeslag geno men reolamebiljetten. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak te gen den 24-jarlgen gewoon dlenstplichti- fen soldaat van het regiment grenadiers, D. S., die door den Krijgsraad te 's Hertogenbosoh wegens dienstweige ring was veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. De advocaat-fiscaal had be vestiging van dit vonnis gevraagd. Het hof veroordeelde beklaagde tot een fgevangenisstraf van 46 dagen met bepa- ing, dat daarbij in mindering zal worden gebracht de van 0 October 1925 tot 20 Nofr vember 1925 doorgebrachte voorloopige hechtenis. Nog steeds m Voorts ontsloeg het hof hem uit den militairen dienst, doch niet van de be voegdheid, bij. de militaire macht te die nen. Aan „De Tijd" wordt medegedeeld, dat prof. Van Galcar, hoogleeraar in de bac teriologie te Leiden, zijn onderzoekingen over kanker heeft voltooid en de parasiet meent te hebben gevonden. De hooglee raar zal spoedig en uitvoerig den gang en de resultatèn van zijn onderzoek be kend maken. Gisteren stond voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht een gedetineerd! mari nier le kl., indertijd dienende aan boord van Hr. Ms. „Java", die toen in Vlissin- gen lag. De krijgsraad te 's-Hertogen- bosch heeft bekl. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief en ontslag uit den mil. dienst wegens sabotage. Hij had in een driftige bui een mes genomen en daarmee schade aangericht aan slangen, geweren enz. Be klaagde zeide thans, dat hij met het geval niets te maken had, want hij herinnerde zich niets ervan. Voor den krijgsraad had hij verklaard, dat hij zeer onder den in vloed van drank was geweest. Nu zeide hij, dat hij wel zooveel herinneringsvei. mogen had om te kunnen verklaren, dat hij part noch deel aan het hem ten laste gelegde had. Indertijd was hem een be kentenis afgeperst. Het verhoor duurde van halfacht tot drie uur 's nachts. De advocaat-fiscaal, mr. Roger, legde er den nadruk op, dat bekl. indertijd voor de commissie van officieren volledig be- 'kend heeft. Er zijn o.m. verschillende ge weren over boord gegooid. Het feit vond hij zeer ernstig en daarom wilde spr. be vestiging vragen van het vonnis in eer sten aanleg gewezen. De verdediger van beklaagde wierp de vraag op, of bij het verhoor door de com missie van officieren niet te veel is ge vergd van beklaagde's psychisch vermo gen. Beklaagde was al zeer vermoeid en opgewonden, toen hij aan oen zeer lang durig verhoor werd onderworpen. In zulke gevallen komt het meer voor, dat dingen bekend worden die men niet op zijn geweten heeft. Waar oo"k de getui gen, die gedagvaard zijn, hier niet kun nen verklaren in beklaagde's voordeel, hoopte pleiter, dat het Hof dit te zijnen voordeele zou uitleggen en hem zou vrij spreken. Subsidiair pleitte spr. voor ver nietiging van het vonnis van den krijgs raad voor wat betreft het ontslag uit den militairen dienst. De 60-jarigè landbouwer v. d. T. is, naar het U. D. meldt, Donderdagavond te Harskamp door de landbouwers W. v. G., J. S. en F. J. F. beroofd van 80. v. d. T. had met een 20-jarige juffrouw de een zaamheid gezocht in het struikgewas en een van het drietal dat hem van een café uit was gevolgd heeft hem daar be wusteloos geslagen. Later heeft v. d. T. aangifte van het gebeurde gedaan en het drietal en de 20-jarige juffrouw zijn reeds gearresteerd Te Nieuwersluis is Vrijdagmorgen om streeks halftien een wegwerker van de spoorwegen door een rangeerenden goe derentrein aangereden. De man, die op de baan aan het werk was en vermoede- delijk den trein te laat zag, werd zoo ern stig gekwetst, dat hij na een uur aan de gevolgen van het ongeluk overleden is. Hij laat een gezin met acht kinderen ach ter. Voor den strafrechter van Mannheim had zich dezer dagen een timmerman we gens koppelarij te verantwoorden. Deze had tegen een schadeloosstelling van 150 mark zijn vrouw aan een vriend, die overigens evenzeer getrouwd' was, af gestaan onder voorwaarde, dat zij de ech telijke woning niet meer zou betreden. ■Het was het tweede huwelijk van den man, het eerste was ontbonden cn en nu keerde de timmerman naar zijn eerste vrouw terug, die intussohen eveneens weer getrouwd was. Na eenigen tijd evenwel nam hij de betrekking tot ajtn tweede vrouw weer op, waarbij hij het veld ruimde, zoodra fijn opvolger, de huisvriend, opdook. Om aan de moeilijkheden een einde te maken, werd men het eens over het vol gende plan: de timmerman liet zich van zijn tweede vrouw soheiden, zijn eerste vrouw liet ziah van haar tweeden man scheiden en beiden traden wederom in den echt, terwijl de huisvriend na ontbin ding van zijn huwelijk de vrouw trouw de, die de timmerman hem voor 150 mark had afgestaan. Nu moest nog de gescheiden vrouw van den huisvriend met den gescheiden twee den man van de eerste vrouw samenge bracht worden. Voordat het echter zoover kwam, werd tegen den timmerman wegens den ver koop van zijn vrouw een aanklacht inge diend. De sohepenreohtbank veroordeelde den man wegens koppelarij tot zes maan den gevangenisstraf. De strafrechter heeft dit vonnis bevestigd. In een perceel aan de Nassaukade te Amsterdam zijn, naar bij de politie is aan gegeven verschillende sieraden van waar de ontvreemd. De daders schijnen het speciaal aangelegd te hebben op de edel gesteenten, daar zij andere sieraden van waarde'hebben laten liggen. Vermist wor den een gouden damesring, met diamant bezet ter waarde van ong. 575, een paar gouden oorbellen, bezet met edelgesteen ten ter waarde van 1260, een collier be zet met diamanten ter waarde van 660. Verder is nog een bedrag van 120 ont vreemd. De politie stelt\een onderzoek in. Omtrent de plannen van de festivi teiten in den Schager muziektuin in 1926, meldden wij reeds vroeger, dat op het programma voor 1926 stond een zan gersfeest voor gemengde gezelschappen. Het is het béstuur gelukt voldoende toe zegging te verkrijgen, zoodat dit op 16 Juni a.s. gehouden zal worden. Een concours voor harmonie- en fanfaregezel schappen zal in het laatst van Augustus en begin van September worden gehouden, Het Schagermarktfonds ter verzekering van afgekeurd slachtvee verzekerde in het 5de kw. van 1925 899 slachtdieren, waarvan 14 geheel en 170 gedeeltelijk werden afgekeurd. De ontvangsten be droegen f4618.58, de uitgaven f6601.73. De polders K. en E. van de Zijpe heb ben een electrische bemaling verkregen. De heer P. de Wit van den Boschweg, hoevb Mosselwiel, gem. Zijpe, heeft zijn boerderij voor electrisch melken ingericht. Het is een feit, dat de toestanden in ons land nog lang niet gezond zijn; het een heeft zich meer hersteld dan het ander van de geweldige schokken, die het in den oorlogstijd heeft ondergaan, In het bijzonder is de vleeschhandel in die jaren getroffen en die handel, zoowel als het vleeschgebruik, zal nog heel wat hebben te doorstaan, eer hij in normale banden is teruggekeerd. Het zijn in deze bedrijven minder nog de gevolgen van den wereldkrijg, dan wel het doorloopend heerschen -van mond- en klauwzeer, die afzet en prijs geheel in de war hebben gestuurd, want de hooge prijs, die voor het vleesch werd betaald, is een gevolg van detongblaar. Onze veestapel is onder mijnd; goede koeien zijn moeilijk te krij gen en dus duur, duur op de markt en duur bij den slager. Misschien komen wij op dit geval nog wel eens terug. Op de markt van 21 Januari te Schagen was in de afdeeling vette koeien niet veel bijzonders aangevoerd. Een koe van den heer A. Spaans uit den waardpolder maakte een bijzonder gunstige uitzon dering. Het beest had volgens veler mee ning eene slachtwaarde van f 1.20 per K.G. Verder liepen de prijzen Van f 0.80 tot f 1.20 per K.G., melkkalf koeien stug; melkkoeien f 2.f 2.60. Kalfkoeien f 8.50 f 4.50. Nuchtere kalveren stug, voor export f 14.— f 22.voor het be drijf f22.f27.Vette schapen met kleinen aanvoer f40.f48.over- houders voor het bedrijf f 28.f 32. Vette varkens iets minder, f 0.90 èf 0.94, zouters f 0.87 f 0.90 en Londensche big gen f 0.90 f 0.92. Wij kunnen dus eerst normale toestan den verwachten, wanneer deze ziekte is overwonnen, dan hebben wij ook niet meer onder schadelijke gevolgen te lijden. Nu zal er wel eens door deze of gene buiten die gevolgen om een extra winstje ge maakt worden, hetzij door boer, koopman of slager, maar dit is niet de oorzaak, maar een gevolg van den algemeenen toestand. Te Schagen was de markt op 21 Januari bijzonder stil. De aanvoer was in de afdee- lingen vette schapen, dito lammeren, melk- en kalfkoeien zeer gering, te klein eigenlijk om er eene marktnoteering van te maken. Een paar melkkoeien brachten f 200 f 250.op en de enkele kalfkoeien f 350.f 450.Een paar hokjes vette schapen liepen "van f 40.tot f 48. Onder de aangevoerde vette koeien maakte een koe van den heer A. Spaans te Kol- horn een bijzondere uitzondering. Het dier werd voor f 600.verkocht aan een slager te Schagen. Verder valt er over de aangevoerde kwaliteit weinig gunstigs te vertellen. Een paar beestjes werden nog geschat op f 1.10 tot f 0.80. Nuchtere kalveren traag: f 17.f22.voor be drijf, f22.f27.voor bedrijf, ovor- houders voor het bedrijf traag: f 18. f82.Vette koeien waren iets minder: f0.90 Ét f0.94, zouters f0.87 h f0.90, ex port biggen f 0.90 f 0.92. Uitslag der verkooping te Schagen op 21 Jan. 1920, ten overstaan van Notaris Mr. A. P. M. de Lange: Weiland aan het Buurtje te Schagerbrug, gem. Zijpe» groot 169.80 H.A. Kooper: de heer J. Tuinman, te Scha- gerbiug, voor f 8185.45. Landbouw Huishoudschool te Schagen, is met 10 leerlingen geopend, hoewel het aantal aangiften grooter was. In volgorde van aangifte werden toe gelaten 8 leerlingen uit Schagen, 1 uit Breezand, 1 uit Koegra», 1 uit Juliana- dorp, 3 uit Zijpe en 1 uit Kolhorn. Tot leden van de Regelings-Commissie voor de Provinciale veefokkerij zijn ge kozen de heer E. Kaan, Wieringerwaard, in de plaats van den heer J. B. Wilke, niet herkiesbaar, de heer J. Kooij, Nieuwe Niedorp en in de plaats van wijlen den heer Oostwoud Wjjdenes de heer P. Ko nijn, Veenhuizen. Het land van de Roomsche kerk, aan de Nesdijk, groot 2 H.A. is bij inschrij ving gegund aan Gebr. Schoorl, aan het Noord te Schagen, voor f500.per jaar. Het huis van den heer D. Waiboer, te Schagen, staande te Barsingerhorn, is verkocht aan Mej. Wed. Steen, aan de Kreil. Een goed beroepstooneelgezelschap wij leggen, let wel, den nadruk- op het woord góed, want er zijn helaas beroeps gezelschappen, die bij menige dilettanteu- vereeniging nog een lesje zouden kunnen nemen, maar een goed beroepstooneel gezelschap te doen optreden behoort we gens de hooge kosten, voor het platteland vrijwel tot de onmogelijkheden. Maar dat het nochtans niet uitgesloten behoeft te zijn, ook ten plattenlande goede en be schaafde tooneelspeelkunst te brengea, dat is Donderdagavond toch wel gebleken, toen de heer en mevrouw Schmidt (Tula di Vista), voor de vereeniging T.A.G.O. met een viertal éénacters optraden. Tula di Vista, die ook schilderes is, deed zich in het eerste nummer; „Het eerste dinertje", al dadelijk als een uit nemende actrice kennen, aan wier zuiver Hollandsch men allerminst haar Portu- geesche afkomst kon bemerken. En wat den bekenden romancier, acteur ,en too- neelschrijver Johan Schmidt betreft, deze veelzijdig begaafde kunstenaar (ook het boetseeren en teekenen worden door hem op lofwaardige wijze beoefend) verraste en verblufte ons in het volgend program manummer „De Dief" van Otto, Zeegers, door zijn weergaloos knappe transforma tiekunst. „De Dief" speelt in de directie kamer van een groot Nachtasyl; mevr. Di Vista vervulde in dit spel de rol van directrice; alle,overige rollen echter, en dat waren er zeven, werden achtereen volgens door den heer Johan Schmidt gespeeld, die het eene oogenblik gul en hartelijk deed lachen en een paar tellens later in een geheel ander karakter, weer diep te ontroeren wist. Een mooi en fijn nummertje en weer heelemaal iets anders was het door beiden gespeelde Bal-Champêtre van Johan Fa- bricius, met zijn ontroerende jeugdherin neringen van die twee oudjes die, na zestig jaar, elkaar toevallig op een mooien zonnigen dag in een wandelpark weer ontmoeten. Na de pauze kregen we Corney en Bumble, door den heer Schmidt caricatu- reel bewerkt naar een scène uit Olivier Twist van Charles Dickens. Deze hoogst komische humoreske, geheel gespeeld en gekleed overeenkomstig dien tijd, deed onwillekeurig denken aan een tweetal figuren, die zóó uit een geïllustreerde Engelsche Dickens-editie waren wegge- loopen. Al met al blijkt het een geluk kige gedachte van het T.A.G.O.-bestuur te zijn geweest, deze twee artisten te doen optreden, wier prestaties door het, ondanks den gladden weg in grooten getale opge komen publiek, een buitengewonen bijval verwierven. Aan andere vereenigingen durven wij dit tweetal dan ook met volle gerustheid aan te bevelen. (Ongecorrigeerd). op Vrijdag 22 Januari, des namiddags te 3 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burge meester, Seoretaris de heer O. Keijzer. De Voorzitter heet de aanwezigen wel kom en wijdt een woord van nagedachte nis aan wijlen den heer Spigt, met wien, zegt spr. is heengegaan een kundig en braaf Wethouder, een door zijn mede leden geacht raadslid en een door hen al len geacht en zeer betrouwbaar vriend. Vervolgens spreekt Voorzitter een woord van deernis uit met de slachtoffers van den grooten waternood en vertrouwt dat de oelleote, die binnen enkele dagen in deze gemeente zal gehouden worden, wel geen aanbeveling zal behoeven. De harten en beurzen zullen hier, verwacht spr., genoegzaam ontsloten zijn bij de her innering aan de ellende door de overstroo ming van 1916 in onze woonplaats zelf teweeg gebracht. Het afgeloopen jaar gaf overigens, wat deze gemeente betreft, naar sprekers oor deel redenen tot tevredenheid. De gezond heidstoestand was over het algemeen goed te noemen. Land- en tuinbouw gaven be vredigende resultaten, de opbrengst was goed, de prijzen loonend. De veehouderij, welke hier en daar nog wat van mond en klauwzeer had te lijden, bereikte goede resultaten, al bracht in het laatst van 1925 de niet hooge kaasmarkt wel wat te leurstelling. De bloembollenkweekerij maakte goede winsten en de groote vraag naar bloebollenland had een gunstigen invloed op de landprijzen. Met den steun van het Polderbestuur kon met behulp van rijkssubsidie, de werkeloosheid ge deeltelijk worden bestreden. Het electrisch bedrijf, dat groote uit breiding onderging sluit, ondanks de ver laging van den stroomprijs van 55 op 50 cent per K.W.U, met een batig slot. De voorgenomen uitbreiding in den Oostpol der kon niet worden doorgezet, omdat electrisch dorschen tegen de elders gel dende prijzen, zonder groote schade voor het bedrijf hier onmogelijk is.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7