T Werf DE WATERSNOOD. DERDE EN LAATSTE BLAD. BINNENLAND VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1926 D(E KABINETSCRISIS. Dr. De Visser ontheven van Kfyn opdracht Mr. J. Limburg belast met de vorming van een extra-parlementair Kabinet Dr. J. Th. de Visser heeft gisterochtend aan de Koningin ontheffing verzocht van zyn opdracht tot vorming van een kabi net H. M. heeft daarop den voorzitter van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, Jhr. mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouok, ontvangen en vervolgens in den namid dag mr. J. Limburg, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, aan wien H. M. de samenstelling van een extra parlementair kabinet heeft opgedragen. Mr. Limburg heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. A» Weruméns Bunlng 80 Jaar. Op zijn SOsten verjaardag zijn den heer Weruméua Buning naar „De Telegraaf" meldt van alle zijden biyken van waardee ring toegestroomd. O. m. ontving hij talrijke •bloemstukken, waaronder van de „Vereenii- glng „Onze Vloot", van den Rotteidamschen uitgever Bolle, en zeer veel brieven dn tele grammen, o. a. van de ministers Lambooy en Rutgers, van den oud-mlnlster S. van Hou ten, van den Rotterdamschen Lloyd, van de Uitgevers-iMiJ. Sijthoff die zijn eerste werk uitgaf en verder van vele letterkun digen en particulieren. Donderdagmiddag was er receptie ten huize van den jubilaris. Hier waren o. a. aan wezig de heeren H. M. van Bemmelen en Jhr. C. A.%,. van der Wijck, namens de Ver- eenlglng „(Onze Vloot"; de. heer Oornelie Veth, namens de Vereoniglng van Letter kundigen, en oud-minister Bosboom. Tevens kwam een deputatie van bet Willem Kloos- fonds, bestaande uit de heeren O. L. Schepp (Jan Prins) en L. Simons, om den heer We- ruméus Buning hulde te betuigen. De beer Simons sprak den jubilaris toe en overhan digde hem het blijk van waardeering, dat andera reeds op den 60sten of 70sten ver jaardag van een verdienstelijk literator wordt uitgereikt, doch nu eerst aan Buning, daar bet fonds op diens 70 sten verjaardag nog niet bestond. Den geheelen middag stroomden de be zoekers toe, o. a. bet bestuur van het Wil lem Kloos-fonds, en d e heer M. Spree, die Buning's „Mottige Janus" indertijd ten too- neele gebracht heeft evenals de brieven en bloemstukken, zoodat de beer Buning wel heeft kunnen begrijpen, dat hij, hoewel hij niet meer zoo productief is als vroeger, nog steeds niet vergeten, wordt. Ontslag bij huwelijk. In den Utrechtsche gemeenteraad is met 20 tegen 18 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., om ontslag te verleenen aan de ambtenares bij huwe lijk en tevens met 19 tegen 18 stemmen het voorstel-Zuidam (M. U.) om een over gangsbepaling te treffen voor de thans in dienst zijnde gehuwde ambtenaressen. De Kroonprins naar Doorn. Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat die Nederlandsche regeerinig den ge wezen Duitschen kroonprins heeft veroor loofd, een bezoek te brengen aan zijn va der ter gelegenheid van diens verjaardag op 27 Januari Uit de Communistische party. „De Tribune" van Donderdagavond be vatte het volgende bericht: Het Partijbestuur heeft in zijn vergade ring van Maandag 18 Januari eenstemmig in aanwezigheid van den vertegenwoordiger van de Executieve der K. I. besloten, de re solutie der Ekki onvoorwaardelijk en loyaal door te voeren. Accepteerend de oritlek en raadgevingen van de Ekkl neemt het Partijbestuur kennis van de mededeeling, dat de Ekkl de politiek van het Partijbestuur ondersteunt en) ook voortaan de politiek der huidige partijleiding wil ondersteunen. In aansluiting hierop vernemen wij' om trent den Inhoud van een schrijven, door de E.KJLI. (Executief Komité Kommunisti- sche Internationale) aan het partijbestuur der O. H. P. gericht, het volgende: In deze missive wordt in de allereerste plaats, zooals uit bovenstaand bericht blijkt, het huidige partijbestuur in zijn functie ge handhaafd Voorts bevat het schrijven raadgevingen inzake de houding aan1 te nemen tegenover het N.A.S. en de linksche stroomingen ini de Nederlandsche vakbeweging. Hoewel de nauwe betrekkingen met net N.AÜ, dienen te worden bestendigd en ver sterkt, moeten deze niet leiden tot een ver dere vervreemding van de velen in bet N. V V., die zich tot een revolutionnaire tactiek voelen aangetrokken (de richting Fimmen). Omtrent de inwendige partij kwesties wordt geëischt, dat de samenwerking her steld wordt met de arbeiders, die den afge scheiden leiders (Wijnkoop, Van Ravesteyn c.s.) trouw zijn gebleven. Moet te dien einde de vrede met de van bet voormalig partijbestuur hersteld worden, dan dient dat in het belang van de algemeene zaak te geschieden, onder voor waarde, evenwel, dat deze zich verbinden tot de uitvoering van de politiek van Moskou loyaal mede te werken. In dat geval kan hun opnieuw een functie in het partijbestuur worden ingeruimd. Intusschen wordt scherpe afkeuring uit gesproken aan het adres van dr. Van Rave steyn, over diens artikelen in burgerlijke bladen, waarin hij de partij' aanvalt. Op de vergadering van het partijbestuur is tevens besloten, bovenbedoeld schrijven aan alle afdeelingen van de partij toe te zen den, opdat de leden er kennis van kunnen nemen. Uitdrukkelijk is evenwel medege deeld, dat de brief yan de EJK.K.L niet in „De Tribune" gepubliceerd mag worden. De afschaffing van het visum voor Duitschland. De minister van Builenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat op 1 Februari a.s in werking treedt een met de Duitschp regeering getroffen regeling, waarbij in het verkeer tusschen Nederland en Duitschland de wederzijdsche onderdanen voor het vervolg worden vrijgesteld van het verplichte bezit van een pasvisum. Nederlandsche onderdanen, die zich naar Duitschland wenschen te begeven, moeten voorzien zijn van een geldig buitenlandsch paspoort te hunnen name, waaruit hun Nederlandsche nationaliteit uitdrukkelijk blijkt. Kinderen beneden vijftien jaren behoe ven geen zoodanig paspoort te bezitten; zij kunnen volstaan met eene ambtelijke verklaring, afgegeven door den burge meester hunner woon- of verblijfplaats in Nederland of door den Commissaris der Koningin in de provincie, waarin die woon- of verblijfplaats is gelegen, en ver meldende naam en voornemen, leeftijd, ouderdomschap en woon- of verblijfplaats van het kind. Bij kinderen boven 10 jaren moet deze verklaring voorzien zijn van een fotografie, welke is afgestempeld door de overheid, die de verklaring afgeeft. Bond! van Nederlandsche Werkgevers. (Bovenstaand verbond hield Donderdag te Amsterdam zijn algemeene vergadering. Na een© inleiding van den heer ir. O. F. Stork werden de reeds lang hangende plannen tot fusie van de drie bestaande werkgeversbon den verwezenlijkt In bet nieuwe „Verbond van Nederlandsche Werkgever^" zijn thans opgenomen de Vereendging van Nederland sche Werkgevers, het Centraal Industrieel Verbond en het Verbond van Fabrikanten- vereenigingon. Het nieuwe Verbond) omvat 417 individueele leden '-n 88 vereomigingen; In totaal 1476 nijveren, In1 wier dienst onge veer 300.000 arbeiders werkzaam zijn. Tot algemeen voorzitter werd gekozen dr, F. G. Waller, gedelegeerd commissaris der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, Delft en tot voorzitters de heeren J. C. Redelé, directeur der N. V. Biscuitfabriek Victoria, Dordrecht en Alb. Spanjaard', oud directeur der N. V. Stoomspinnerijen en Weverijen vJi. S. J. Spanjaard, Borne. Als algemeene secretarissen werden aangewezen de heeren mr. P. W. J. Cort van der Linden en mr. A. N. Molenaar, als secretarissen de heeren mr. B. O. Slotemaker en mr. P. J. Ekker, en als adljunct-seretaris de beer A. Rom Colthoff. De „West-Hindert. Gezonken? Het V. D.-bureau meldt uit Vlissingen „Het Belgische stoomschip „Persier", op reis van Buenos Yyres naar Antwer pen, is gisteravond zeven, uur met het vuurschip „West-Hinder" in aanvaring geweest Het vuurschip is vermoedelijk gezonken. „De bemanning is door de opvarenden van het stoomschip „Persier" gered. De boot 'heeft haar reis naar Antwerpen voortgezet geassisteerd door de stoom- loodsboot Boerenbedrog. Melange als roomboter verpakt. In Ons Wapen, officieel orgaan van den Nederl. Bond tot bestrijding der duurte, komt een artikeltje voor over schandelijk bedrog met den naam „Hol- landsche roomboter" in België. In het ar tikeltje is een circulaire afgedrukt die in het Nederlandsch en Fransch ver spreid is en als volgt luidt: „Het voor hotel- en restaurantbedrijf aangewezen merk margarine is de Hol landsche melange „Friesland's Wapen", Eene proefzending zal u daaromtrent overtuigen. Wy leveren aan hotels en restaurants in verpakking als die waar roomboter in verpakt is, zoodat alle scHijn vermeden wordt dat u eventueel marga rine verbruikt Met hoogachting, Frie- sche Boerenbond." Deze ciroulaire is gedrukt onder het firma-opschrift: Hollandsohe Margarine Fabrieken „Friesche Boerenbond". De pót: A. Roorda, Gezondheidslei 84. St. Mariaburg. Tevens bevat zy den prijs der margarine: de kilo fr. 7.50. Het is aan Ons Wapen gebleken, dat St. Mariaburg slechts privé adres of kantoor is. De margarine schynt inderdaad by groote hoeveelheden uit Holland te wor den geïmporteerden in Borgeriiout bij Antwerpen door verpakking in kilo- en ïalve kilo-pakjes in Hollandsche room- aoter te worden gemetamorfoseerd. De man doet goed© zaken eni heeft ook in tal rijke kloosters goede afnemers. Naar het officieel orgaan van dén F. N. Z. verneemt, wordt onderzocht wie van Hollandsche zijde by dit bedrijf betrok ken is. Een „gratis" rijwlelplaatje voor f 8.60! Zooals bekend, wordt aan enkele cate gorieën personen een gratis rijwielbelas- lingplaatje verstrekt. Daarvoor moeten echter verschillende formaliteiten vervuld worden en zoodoende is het dezer dagen gebeurd, meldt men aan de „N. Haarl. Ort.", dat een inwoner dier gemeente, die eenaanvrag om een gratis plaatje inge diend had, tot driemaal toe naar Haarlem moest gaan ter vervulling der formalitei ten. Daarmede verreisde hy driemaal 60 ets., is 1.80, verzuimde zes uren tegen 10 ets. per uur gerekend, wat niet te veel ia, maakt eveneens 1.80, tezamen dus Ingezonden Mededeeiing. tabletten, tegen keelpijn 3.60, waarvoor hy, na bidden en smee- ken, een rijwielplaatje ter waarde van 3 kreegll UIT DE PERS. De kabinetscrisis. Het Kamerlid prof. mr. J. A. Veraart (R.-K., St Michael) bespreekt in De Mor gen de kansen van een extra-parlemen tair kabinet en verdedigt een samengaan van de r.-k. met de v.-d. en s.-d. als poli tieke noodzakelijkheid, nadat misschien nog een poging bq de c.-h. ia gedaan. Mis lukt die poging, dan zal in overleg moeten worden getreden met de leiders van vrij zinnig-democraten en sociaal-democraten. Dat wordt hier niet gewensoht, maar dat wordt als politieke noodzakelijkheid be grepen. De crisis, uit anti-papisme gebo ren, wordt dan nog onder katholiéke leir ding opgelost Niet alleen wordt hersteld, wat aan nationaal belang en katholieke eer werd misdreven, maar 'het kan niet worden ontkend, dat menig krachtige her vorming dan mogeiyk wordt Zien wy die toekomst tegemoet, zonder enthousiasme, maar ook zonder de minste vrees. Zij bergt in ieder geval niet in zioh het schandeUjk verval, dat het deel der R.-K. Staatsparty zal zijn by een extra-parle mentaire oplossing. De opdracht aan Mr. Limburg. De ,Jï. Rott. Crt." zegt: Aan Mr. J. Limburg is thans opdracht gegeven een extra-parlementair Kabinet te vormen. De keuze ïykt ons niet ongelukkig. Mr. Limburg is ©en oud-parlementariër en kent dus het klappen van de zweep. Hij is een uiterst bekwaam man met 'een warm Volkcnbondshart, wat op het oogenblik ze ker ook wat waard is, en zyn persoonlijkheid wekt vertrouwen. In de practische politiek speelde hy in de laatste jaren geen rol; of schoon, naar wy meenen, nog by de vrijzin nig-democratische party aangesloten, is hy daar toch geen actief voorganger, en aller minst een partijganger meer. Het zal hem geen moeite kosten, om, zoo hy in die vor ming van een Kabinet slaagt, zich boven den partijstrijd te stellen en een apaiseerenden invloed' uit te oefenen. Doch zal hy slagen? In één belangrijk opzicht staat hij by zijne pogingen sterk. Uit al de crisis-misère, die wy in de laatste maanden nu hebben door gemaakt, is dit wel boven allen twijfel dui- deiyk geworden, dat de rechter partijen niet in staat zyn, op welke wyze dan ook, een Kabinet samen te stellen, en van bare rech ten daarop hebben afstand gedaan. Wie ook aan Mr. Limburg en zyn eventueel Kabinet de plaats achter de regoeringstafel zal willen betwis'ten, niet iemand, die rechts van den voorzittersstoed is gezeten, kan dlat doen. En dit zal een Kabinet-Limburg op zich zelf reeds in de Kamer eene sterke positie bezorgen. Alleen indien de rechter partijen niet slechts door onwil eni- onvermogen, om op te houwen, werden beheerscht, doch door een positieven wil, om af te breken, waren bezield, zou het anders zijn, doch dit laatste behoeven wy niet, en willen wy ook niet veronderstellen. Ook ter rechterzyde zal men mr. Limburg erkentelijk zyn, zoo hij ons land' helpt uit d)e impasse, waarin die misluk king van de coalitie-politiek ons gebracht heeft. De groote puzzle zal echter ook voor Mr. Limburg wel zyn gelegen in de keuze der genen, die hem by de afwerking van zijn program zullen behulpzaam zyn. Hy zal zyn oog wel meest naar links willen, en ook wel moeten richten; en in zooverre is hy daar mee by dt. De Visser in het voordeel, dat het „verschot" linka wellicht wat grooter is, dan rechts. Maar de geneigdheid, om zich voor ©en ministersportefeuille te laten vin den, zal ook daar, waar mr. Limburg zal hebben te zoeken, niet groot kunnen zijn. 'Het ministersambt heeft voor velen, die daarvoor in aanmerking kunnen worden ge bracht, weinig aanrtrekkeiyks, en op het oogenblik is de ambitie zeker wel op het laagste punt Slechts weinigen, die niet den steun van een eigen vermogen hebben, kun nen aan de ongewisheid van het parlemen taire leven eene positie, die zekerheid biedt, wagen. Daarom zal ook Mr. Limburg heel wat zoeken hebben; eer hy aan de Jfcpningln een voordracht voor een Kabinet doen kan. Min of meer speelbal van roomsch-katholieke, sociaal-democratische en ook wel vrijzinnig- diemocratische politici, zal het nieuwe Kabinet altyd kunnen worden, zonder dat ook nog zooveel tegemoetkomendheid en diplomatie van Mr. Limburg dit zal kunnen verhinde ren. Pleizierig zal daardoor de positie van iet Kabinet nooit kunnen zijn. En er zal daarom by die mannen; die Mr. Limburg aanzoekt, ©ene groote dosis vaderlandsliefde en .opofferingsgezindheid moeten 'komen, een groot verlangen, om het land een dienst te bewijzen, zullen zy het jawoord kunnen geven. Intusschen, laten wy het beste van Mr. Llmburg's beraad' hopen. Zoo hy slaagt, zal hy in ieder geval het land zeer aan zich ver plichten.. Onder het hoofd: „Een and'r stuk" schrijft het „Hbl.": Dr. De Visser heeft volgehouden „to the bitter end", maar heeft nu toch den strijd opgegeven. Dat hy steeds even gelukkig is geweest In zyn pogingen; zouden wy niet gaarne meer willen beweren), sedert er reden is aan te nemen, dat hy de mogelijkheid heeft over wogen de zittende ministers onder een niet- ;;>arlerfientaire vlag'te laten aanbiyven. Maar dat kan ons niet beletten hem erkenteiyk te rijn voor volhardende pogingen; die hy als een soort „rijksbemidd'elaar in politieke geschillen" heeft gedaap, om een einde te maken aan d'e sïeepende orisis, waaraan Nederland' sedert den nacht van Kersten ïydt Vooral; omdat in deze geschiedenis biyk- baar ©en zeer hoog en 'boosaardig spel van politiek is gespeeld door ten minste een der raadgevers van die Kroon, die èeni gebruik moet hebben gemaakt van' den constitutio- neelen zin dier Koningin, dat naar onze mee rling misbruik is. De taak van dr. De Visser is bovendien bemoeilqkt door de omstandigheden, dlat de leiding van zyn eigen fractie in de Tweede Kamer niet direct uitmunt door verziend staatsmanschap en In d'e gegeven omstandig' beden bovendien een althans verklaarbare aanleiding vond' tot een zéér starre houding' Wellicht, dat het orgaan dezer party thans, nu dr. De Visser terug trad, eens met een verklaring van hare houding te voorschijn komt. Ons zou het geenszins verbazen, als die houding in hoofdzaak bepaald was door het voornemen in geen geval, den toeleg, waarmede door de R.-K. fractie deze crisis in de coalitie tot een) Kabinetscrisis is gemaakt, te laten gelukken. Nu is dan het woord aan mr. Limburg voor een extra-parlementair Kabinet. Mr. Lim burg is een van de zeer weinige figuren naast dr. De Visser, die voor een dergelijke opdracht in aanmerking kunnen komen. Buiten de eigenlijke parlementaire werk zaamheid staande, is die Zuid-Holiandsche gedeputeerde toch in de politieke sérail' thuis als weinigen. Hy is bovendien geesteüjk van een vry wat grooter kaliber dan de meeste politici, niet slechts om zyn juridische ken nis, maar ook om wat men zou kunnen, noe men zyn wetgevend vermogen. Uit den schoot der zoogenaamde Com missie-Limburg toch zyn verschillende der door mr. Heemskerk by de Kamers Inge' diende wetsontwerpen voortgekomen. Minister Van Karnebeek heeft zich na Struyckens's dood door mr. Limburg meer dan eens laten beraden; over zyn werkzaam heid in Geniève behoeven wy niet te spre ken; dat mr. Limburg yverig pacifist is, mag ook van algemeeDe bekendheid worden verondersteld. Daar ligt tevens een van de qualiteiten, die hem tot formateur van een extra-parle mentair kabinet in grooten stijl zouden kun nen maken. Wat prof. C. v. Vollenhoven in 1918 poogde te doen met zyn even ernstige als geestdriftige brochure „De Eendracht van het land1", zou, in nuchterder styi, de curator der Leidsche Hoogeschool, die mr. L. is, kunnen probeeren te doen: ons volk een taak stellen op internationaal terrein. Mr. Limburg is een vrijzinnig-democraat, maar mede wellicht tengevolge van zijn werk in het ;n meerderheid rechtsche college van Gedeputeerden is deze politicus van links „persona gratissima" by vele rechtsche poli tici, die zyn capaciteiten biykbaar hebben leeren waardeeren. Hij kan brug zyn aldus over de kloof der antithese, ais hy by de tegenwoordige sa menstelling der Kamers een Kabinet zou aandurven van groote allure, van- Wibaut, Van Aalten, tot Slotemaker de Bruine en Weiter desnoodig. Wy zeggen niet, dat dat waarschijnlijk is. Een dergelqke formatie vraagt een andere mentaliteit dan die ver-, moed kan en moet worden uit het allerminst stlchteiyke gedoe, dat deze crisis tot nu toe scheen te beheerschen. Dat hangt allereerst af van het resultaat door mr. Limburg te bereiken. Er zyn daarby dlrie" mogeiykheden. De formateur slaagt öf met een linksgeoriën teerd, öf met ©en rechtsgeoriënteerd Kabi net, öf hy slaagt niet In bet eerste geval zou er iets ontstaan dat zweemde naar extra-parlementaire samen werking van R-Katholieken, Vrijz.-Demo- oraten en Soc.-Democraten. Men zou deze kunnen opvatten als een ,voorloopige ont moeting dier groepen, ten eind© te ervaren of van werkeiyk-pariementaire samenwer king uit „uiterste noodzaak" ooit iets te ver wachten vlei Hoe verder deze noodzaak voorloopig nog verwyderd wordt geacht des te meer aanleiding zou er kunnen wezen het met een dergelijk links-gericht ministerie eens te beproeven. Toch houdt het ontstaan daarvan juist ook een groot gevaar in voor hen* die van een rood-zwarte regering heil verwachten. Immers het scherp stellen van problemen en houding ware uiteraard' niet, en dus ©en allerzijdsche onbevredigdheid zeer wel mogeUjk. Tot een zeer 'by rechts aansluitend' extra parlementair Kabinet, wonderlijke creatie voor een vrijzinnig-democraat zouden onderscheidene leden van het thans diemis- sionnaihe kunnen toetreden. De nieuwe re geering zou dan de ingediende ontwerp-be- grooting in hoofdzaak kunnen handhaven. De daarby betrokken vraagstukken/ op het gebied van defensie, belasting, sociale poli tiek, kunnen althans Voorloopig wel buiten de party politiek worden gehouden. Evenzoo iet Belgisch-Nederlandsch tractaat Evenwel ware van een zoodanig Kabinet wellicht te verwachten, dat hy zyn bijzonder karakter eenigszins ontwikkeld© in de rich ting van het Koninkfijk Kabinet, van het tegenwoordig zoo vaak aangeprezen, „sterke bewind". Of zulk een ontwikkeling echter slagen zal, is weer de vraag. De derde mogelijkheid is dat d'e formateur zyn opdracht niet aanvaarden, dus geen re sultaat bereiken zal. Wanneer men overweegt, dat de parle mentaire oplossingen voorshands biykbaar hebben afgedaan, dat de bereidheid der R.- Katholieken tot het erkennen der „uiterste noodzaak" op dit oogenblik nog niet groot schynt, dus dat er niet zoo heel vele oplos singen meer ter keuze overblijven, dan lijkt het geenszins uitgesloten, dat deze nieuwe poging voorloopig slaagt. En misschien eer naar rechts dan naar links. Hoe ook, er moet toch ééns een eind aan de crisis komen! Of alleen weer door GaUjm? Een eereteeken. Voor ijver, moed, beleid en zelfopoffering bü den Jongsten watersnood. By Koninkiyk Besluit van 20 Januari is ingesteld een eereteeken ter erkenning van uitstekende daden, bq den jongsten watersnood verricht. Blqkens den considerans tot dit Kon. Besl. is dit eereteeken ingesteld: „willende aan hen, die by gelegenheid van den jongsten watersnood door yver, moed, beleid en zelfopoffering het meest hebben uitgemunt, een blijk van onze goedkeuring en tevredenheid verleenen." Dit eereteeken bestaat uit: le. in eene medaille in zilver of in brons, houdende aan de voorzqde het borstbeeld van wqlen onzen beminden Va der, met het opschrift: „Willem III, Ko ning der Ned. G. H. V. L., en aan de keerzqde met het omschrift: „Waters nood van 1926", een oranje- en lauriertak, van onder met elkander door een lint verbonden, omvattende een perkament, waarboven de Koninkiyke Kroon en voor zien van het opschrift: „De Koningin aan 2e. in eene barret in zilver of in brons, voorstellende een eiken tak, omslingerd door een lint, waaaop de woorden: „Wa tersnood van 1926" zyn gegraveerd. De medaille wordt- door de Kroon ver leend aan hen, die zich by den jongsten watersnood byzonder hebben onderscheid den, om aan een oranjelint op de linker borst te worden gedragen. De barret wordt toegekend aan hen, die reeds vroeger met de medailles, ln gesteld by de Kon. B. van 81 Maart 1855, 24 Maart 1861 en 6 April 1876 en van 6 Maart 1916, of met de barret, Ingesteld by de drie laatstvermelde besluiten, zyn begiftigd en zich opnieuw by den jong sten watersnood loffeiyk hebben onder scheiden; zy zal gedragen worden op de linkerborst door middel van een oranje lint boven de vroeger by Korlinkiyk be sluit verleende medaille en nevens de vroeger by K. B. toegekende barret. De barret en het lint mogen niet zonder de medaille worden gedragen. De spoordijk Ouyk—Beugen. Aan het herstel van den spoordyk tus schen Ouyk en kruispunt Beugen wordt onafgebroken in groote dag- en nacht ploegen hard gewerkt. Vele en lange zandtreinen passeeren geregeld het sta tion Ouyk. Het zand wordt aangevoerd van de Mooksche bergen. Het grootste gat in den dyk nabq Ouyk is reeds gedicht. Gezièn de flinke vorderingen, die ge maakt worden, is er alle hoop, dat in enkele weken het baanvak OuykBeugen wederom bereden kan worden, waarmede dan tevens de rechtstreeksche verbinding NymegenVenlo hersteld is. De militaire hulpverleoning. De door de militairen by de ovensrfcroo- mlngen verleende hulp kan als geëindigd worden 'besohourwd. Vrijdag zijn de pon tonniers en torpedisten op enkele kleine detachementen na naar hunne garnizoenen, Dordrecht en Gcrcum, te ruggekeerd. Ook het nog achtergebleven marinepersoneel pLm. 20 ™«m ia d'ien dag naar hier teruggekeerd onder leiding van luit ter zee van Staveren. Op het oogenblik is nog te Nymegen een off. van Adim. en' een schrijver, ter afhandeling van de zaken. Dezen zullen daarna ook naar Helder terugkeeren. K. (mr. L. G. Kortenhorst) schrijft in „De R.-K. Werkgever": Wy hebben een dag rondgedoold in Ble- riok, Tegelen en Venlo, om door eigen waar neming een denkbeeld! te krygen van de enorme schade, diie de modderstroom, die de Maas heet ia de fabrieken heeft teweegge bracht. Wanneer men alleen van dien1 bui tenkant de steden enl dorpen waar het water onbeperkt geheerscht heeft,' ibekykt, dan' zou men geneigd zijn te denken, dat het nog wel meevalt, immers liet het water geen zicht bare sporen aan die muren der gebouwen achter. Oordeel echter niet naar dezen oppervLak- kigen schyn en treed eens binnen in de groote modern ingerichte tabakskervery van een onzer leden. In de inagazy nen en werk plaatsen, die als hoogste roem an dien fabri kant kurkdroog en kraakzindelijk waren, heeft een grauwe moddervloed een week lang zijn verwoestingen aangerioht. Tot an- derhalven twee meter wies het water ln de voorraadschuren, waar de kosteiykste tabak ken tot de nok van het gebouw opgestapeld stonden. Is er een grooter vyand van tabak denkbaar dan water? En dan zulk water? Donkerbruin stroomde de Maas de fabriek weer uit. Eindeiyk is het water gezakt. Geen oogenblik.hebben fabrikanten en personeel gewacht om te redden wat te redden viel: de dkooggehleven pakken werden geborgen in de drooggebleven ruimten en in het nabu rige klooster. Het natte goed dtreigd© door broei in brand te raken. Dag en nacht is er gezwoegd om dat nieuwe onheid af -te wen den en Goddank met succes. Onmid- deliyk werd het onbruikbare verwijderd) en het/ nog-niet-geheel-en-al-bedorvene in allerfl gedroogd en verwerkt Hier als elders waren de motoren en dyna mo's onbruikbaar geworden; dioch men wist zich te behelpen. Vraag echter niet, welk een hoofdbreken het kosten zal* om het bedrijf opnieuw te organiseeren, de fabriek opnieuw kurkdroog te maken. Ga ook eens zien naar een overstroomde machinefabriek. De kostbaarste producten, de nieuwste banken, de gereedschappen, de modellen die nog geen twee weken geleden glansden InlonkeMeuwen metaalgloed, alles rood van roest, onbruikbaar: een lompen- Het huidige bestuur gehandhaafd. „De Telegraaf" vraagt waarheen deze wending ons zal voeren. Schade aan fabrieken. In een tabaksgerverl). ln een machinefabriek.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 9