De witte Priester ven Siva Mantelcostumes Regenmantels J. J. H. KOOPMAN, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 613S DONDERDAG 28 JANUARI 1928 64ste JAARGANG De voorbereiding van de ontwapenings conferentie. Het onderzoek naar de onlusten op de vloot Dt. Herz, de volgende deskundige, zegt van den1 toenmaligen vloe-rijkskanselier von Payer een brief te hebben ontvangen waarin deze hem mededeelt dat. de regee ring van de plannen van een grooten zee slag tegen. Enigeland niets heeft geweten. FEUILLETON. De ontruiming der Keulsche zona ENGELAND. De arbeidsgeschillen. De prins van Wales weer van cttu paard. Nog 20,006 hulzen jaarlijks tekort in BchotLand. DOET UW SCHOENEN GOED Ontploffing In een kruitfabriek. Twee dooden. Itallë's schuld aan Engeland. Een aanmoediging van dien Prins van Wales aan zijn landgenooten om zich ln de dominions te vestigen IngezondenMededeellng. EXTRA AAKBIEDING. Even als vorige Jaren, bieden wij aan gedurende 10 dagen van 25 Januari tot 5 Februari, naar maat, gemaakt van prima Stoffen In blauw, zwart enz., met zijde gevoerd, voor f 65. naar maat, van waterproof Sabar- dlne, half gevoerd, voor f 35.—. Uitsluitend 1ste klas be werking en mooie Coupe. DAMES- KLEEDERMAKER BONTWERKER WESTSTRAAT 17. HONGARIJE. PORTUGAL. De Portugeesche bankbiljettenfcwestle. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersohe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zoepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f L26, f 1Ü5 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Nadat Maandag Duitschland de uitnoo- diging tot deelneming aan de werkzaam heden van de commissie van voorberei ding voor de ontwapeningsconferentie had aangenomen, volgde Dinsdag Bulgarije. Van de negen niet tot den Volkenbonds raad behoorende Staten, wien een zetel in de voorbereidingscommissie is aange boden, hebben thans vijf een bevestigend antwoord gezonden, namelijk Nederland, Duitschland, Bulgarije, Roemenië en Servië. Het antwoord moet nog binnen komen van Amerika, Rusland, Polen en yFinland. In Amerikaanscbe kringen te Genève verwacht men stellig, dat de Amerikaansche Senaat nóg deze week het krediet voor de Amerikaansche vertegen woordiging zal toestaan, zoodat het Ame rikaansche bevestigende antwoord binnen een week te Genève verwacht mag wor den. Polen en Finland schijnen met ant woorden te willen wachten tot Rusland heeft geantwoord. Indien de Zwitsersch-Russische onder handelingen nog deze week een bevredi gend einde krijgen, acht men de kans groot, dat de commissie van voorbereiding toch nog op 16 Febr. zal bijeenkomen. DUITSCHLAND. In een Maandag voor de parlementaire commissie gehouden rede heeft vice-ad- miraal von Trotha gezegd dat de menage- oommiissies aan tooordi der schepen zich geleidelijk begonnen te bemoeien met kwesties die met de verpleging niets te maken hadden, zooals de Russische revo lutie en internationale vredesbewegingen. Ben dergelijke toestand was niet te dul den. Hiji kon slechts toejuichen dat de autoriteiten handelend optraden tegen de ongehoorzame matrozen. Verder sprak •von Trotha over de actie van de vloot in September 1918. Alle voorbereidingen wa ren getroffen. Ook hij was van meening dat een ander optreden der vloot nood zakelijk was. Von Trotha is er van over tuigd dat de geheeOe houding der strijd- voerende mogendheden hij! een uitval van de vloot anders zou zijn geworden. (Ap plaus hij' de rechterzijde). De ais deskundige .gehoorde generaal TTnhl verdedigde daarna de plannen der admiraliteit. Hij1 meent dat de vloot, zelfs indien zij bij dit optreden te gronde ware gegaan, aan het vaderland een grooten dienst zou hebben bewezen. De politieke toestand kon er door een aanval niet slechter op worden en Indien de vloot op het laatste oogenbllk nog had getoond in staat te zijn handelend op te treden, zou alles mischlen anders zijn afgeloopen. door BURTON E. 8TEVENSON. 38) „Een ding Is zeker," vervolgde Godfrey eindelijk, „de moord, ls door iemand ge pleegd r door Swain of door een van de Hindoes of door een onbekende. Laten" wij de 'bewijzen voor en tegen eik dezer over wegen. Tegen Swain kan worden aange voerd dat ihij in het park was, dat hij tijd had gehad om het te doen en ook eenlge aanleiding ofschoon de provo catie hij iemand als Swain, als hij- bij zijn volle verstand was, heel onbeteekenend moet genoemd worden een zakdoek die om zijn pols was gebonden, werd naast het lijk gevonden, en zijn vinger afdrukken staan erop. Miss Vaughan .ge loofde dat hij hem gevolgd, was; hij. er kent dat hij. erover dacht dit te doem. Te zijnen gunste kan worden aangevoerd, dat een man als Swain .geen moord pleegt ofschoon dit een gevaarlijke generali satie is, want alle soorten van menschen plegen moorden; maar als hij' dit wel deed, zou dat alleen kunnen geschieden onder sterke provocatie en In heftige drift, zeer zeker .niet in koelen hloede met een strop; en ten slotte, als de 'bewe ging van het gordijn, dóór Miss Vaughan opgemerkt, door den moordenaar werd' gemaakt, dan zou het onmogelijk Swain geweest kunnen zijn, omdat die op dat bij ons was. Je zult zien dat er Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 PostrGl rorekenlm» No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et, p. regel (galjard) Ingea. raeded. (kolombreedte &le redactdon. teket).dubbül tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. pi adv. extra). Bewijeno. 4 ct Prof. Hans Dettbrüdk meent dat het er i nde eerste plaats op aankomt te consta teerden of, nadat de militaire autoriteiten ondier de hevelen dier burgerlijke autori teiten) waren geplaatst, prins Mas von Ba den zijn toestemming heeft gegeven voor een vlootactie, die naar spr.'s meening, hoe ook het resultaat er van had) mogen zijn, de politieke onderhandelingen in de war moest sturen. Spr. acht het geenszins bewezen, dat die toenmalige rijkskanselier dit heeft gedaan. Spr. is ook van mee ning dat de vloot zich liever in dien grond had moeten laten boren dan zich' over geven op een1 wijze zooals zij dit later heeft gedaan. De zitting werd vervolgens geschorst De volgende zitting zal vermoedelijk eerst over 14 dagen plaats vinden. De Duitsche regeerlngsver klaring. Het 13de kabinet van de republiek heeft zich Dinsdag aan den Rijksdag voorge steld. De belangstelling was als steeds zeer groot. De zaal was geheel gevuld, tribunes dicht bezet, terwijl er ook voor het Parlement nog heel wat nieuwsgie rigen stonden. Onmiddellijk nadat Loebe de zitting had geopend, gaf hij het woord aan den Rijks kanselier, die door de communisten tame lijk luidruchtig ontvangen werd. Een hun ner riep: „Daar is hjj weer, de kanselier met den keiharden kop I" Loebe verzocht den heeren hun onparlementaire inter rupties achterwege te laten. Een oogen- blik was het daarop rustig, maar dr. Luther werd, terwijl hij de regeerings- verklaring voorlas, voortdurend van com munistische zijde in de rede gevallen en Loebe zag zich verplicht den afgevaar digde Höllein en diens partij genooten Thaelmann, Neubauer en Schneller tot de orde te roepen. Het tumult was vooral groot, toen de Rijkskanselier sprak over de schadeloosstelling aan de gewezen vorsten en daarbij den wensch uitte, dat het Duitsche volk voor de opwinding van een referendum gespaard zal mogen blij ven. Loebe moest toen met dreigementen komen om de communistische gemoede ren weer tot bedaren te bréngen. Na de rede van Luther verwachtte men algemeen, dat de vergadering zou worden gesloten, maar de Duitschnationale afge vaardigde Schulz vroeg het woord om voor te stellen, dat het debat over de regeeringSverklaring gepaard zou gaan met de behandeling van de Duitschnati onale interpellatie betreffende het toetre den van Duitschland tot den Volkenbond. Over het voorstel Schulz werd gestemd met zitten en opstaan, en met de Duitsch- nationalen stonden volkschen, de sociaal democraten en de communisten van hun plaatsen op, zoodat de regeeringspartijen in de minderheid bleven, wat een alge- meene beweging in het Huis uitlokte. Men riep zoowel van rechts als van links: dat is de eerste nederlaag I Daarop werd de vergadering verdaagd. Luthqr aan het woord. Tegen' de verwachting in nam in de zitting van Woensdag rijkskanselier Luther het woord om de sprekers van repliek te dienen. .Hij betoogde in de eerste plaats, dat het niet de schuld der regeeringspartijen was, indien door het wegblijven van D.-nat, en soc.-óem. de vorming van een meerderheids- kabinet onmogelijk was geworden. Vervolgens legde de kanseher een verkla ring af, welke dn het Huis groote beweging veroorzaakte. Hij zeide, dat de nieuwe regeering wei gerde haar arbeid) aan te vangen op den wan kelen bodem eener verworpen motie van wantrouwen. Zij kon slechte werken, indien zij den rijksdag achter zich had en zij kon van een positieve motie van vertrouwen niet afzien. Een motie van vertrouwen. Met het' oog op deze verklaring van Lu ther hadden de regeeringspartijen gedurende diens rede een motie van vertrouwen gefor muleerd. Wanneer de soc.-dem. zich van stemming onthouden, blijft de aanneming echter twij felachtig, te meer daar ook in het verdere verloop der bespreking afgev. Hampe (Econ. Partij) verklaarde, dat zijn vrienden bij hun oppositie zouden volharden. Rijkskanselier Luther verklaarde, dat de regeering zoo spoedig mogelijk Duitsehlands toetreding tot den Volkenbond zal bewerk stelligen, daar de Duitsche belangen daar binnen beter konden worden vertegenwoor digd dan daarbuiten. Zdj: zal tot haar verte genwoordigers in den Bond mannen benoe men, die daar tot positieve medewerking be reid' zijn. In de volgende zitting, hedenmiddag te 2 uur, zal de bespreking waarschijnlijk wor den beëindigd en over het lót van het kabinet worden besSst. De onruimlng van de zone van Keulen door de Britsche troepen is thans zoo goed als voltooid. Zaterdag zal de Brit sche vlag op het hoofdkwartier in die stad worden neergehaald. Er is nu nog slechts één bataljon, dat Vrijdag zal ver trekken, doch er zullen tot den volgen den dag nog corvQeërs blijven. Het neer halen van de vlag na een bezetting van zeven jaar zal vergezeld gaan van een eenvoudige plechtigheid, waarna de over gebleven troepen den trein zullen nemen naar Wiesbaden. Aldus zal het Britsche deel van de eerste bezettingszone ont ruimd zijn. De dreigende arbeidsgeschillen in En geland hij de spoorwegen en hij' de kolen mijnen zijn er plotseling gunstig voor ko men te staan. De vertegenwoordigers der spoorwegbeambten hebben zich, in navol ging van de directies, neergelegd' bij de beslissing van den loonraad, volgens wel ke er nog reden is voor loonsverhooging (zooals de beambten wilden), noch voor loonsverlaging (gelijk die directies weni schielijk achtten). Daarmee verviel het voorstel om reeds Vrijdag tot staking over te giaan Londen, 27 Jan. De prins van Wales is heden bij de jacht, bij het nemen van een hindernis, met zijn paard gevallen. Het paard viel dood neer. De prins kreeg slechts enkele lichte ontvellingen. (Hbl.) Baüdwin heeft gisteren gezegd' dat het huisvestingsprobleem in Engeland vrijwel opgelost was, doch dat die toestand! in Schotland nog zoo onvoldoende was, dat men aldaar moest rekenen op een aan bouw van 20,000 huizen per jaar geduren de 16 opeenvolgende jaren, om den wo ningnood te overwimnem. Ingezonden Mededeellng. heel wat 'bewijzen tegen hem zijn, en de eenlge bewering, dlie voor hem pleit is, dat zulk een misdaad onmogelijk is voor iemand van zijn temperament. Je weet zelf hoe zwak zulk een verdediging is. Tegen de Hindoes anderzijds is eigen lijk de eenige 'basis voor verdenking dat zulk een misdaad volgens hun tempera ment mogelijk is. Misschien zijh zij) in het park geweest en de wijze van den (moord riekt sterk naar de Thuggee ofschoon wij. niet moeten vergeten dat Swain heeft erkend dat hij dien knoop zou kunnen maken." „Bovendien," vervolgde hij, „als het de Thuig was, die hem 'gevolgd zou zijn, zou hij geen enkel geluid gemaakt hebben en zeer zeker zou hij. de afdrukken van Swains vingers niet op het lijk hebben achtergelaten. Maar als Swain gelijk heeft in zijin bewering dat hij de slang in het priëel zag, dan is het waarschijnlijk dat de Thug niet ver af was. Tegen een onbekende kan .worden aangevoerd', dat noch Swain, noch de Hindoes de misdaad kunnen hebben gepleegd), maar ik zie niet in hoe een onbekende het gedaan kan hebben, tenzij hdj een. van de drie of vier menschen in de wereld is met precies de zelfde vingertoppen als Swain. En dat is te gezocht om geloofwaardig te zijm"1 Godfrey 'boog zich nogmaals voorover. „Maar hiervan 'ben ik zeker, Lesber de moord is gepleegd' door Swain of door iemand die begeerig was de schuld op Swain te werpen. Wij zijn het eens dat Swain het niet was. Best dan heeft de persoon, die den moord' pleegde, opzet telijk geruisch gemaakt, toen hjj Miss Vaughan en haar vader volgde, zoodat zij zou denken, dat het Swain was, die ach Londen, 27 Jan. Te Faversham in Kent, heeft een ontploffing plaats gehad in een kruitfabriek, waarbij twee arbeiders wer den gedood en versóheidene gewond. Een der werkplaatsen is geheel vernield, eenige loodsen werden beschadigd. Londen, 27 Jan. Hedenmorgen is op het departement van de sohatkist de En- gelsoh-Italiaansohe overeenkomst getee- kend. De eerste betaling zal 15 Maart ge schieden. i Italië zal 62 annuïteiten van gemiddeld 4 millioen betalen. Voor de eerste drie jaar is het bedrag lager gesteld. Italië verlangt geen rente voor zijn gouddepo sito, dooh de annuïteiten zullen met 1/62 worden verminderd bij wijze van aflos sing van het gouddeposito. Aan een lunch in het Australische Huis te Londen op den Australischen dag heeft de prins van Wales een' toespraak gehou den om zijn landgenooten op te wekken zich in de dominions te vestigen. Deze stroom van landverhuizers, zei die prins, die een band van vleeech en bloed vormt, welke eiken druk zal weerstaan moet zwellen en groeien en een constanten stroom blijven ten bate van allen eenerzijde ten bate van dit overbevolkte oude land, anderzijds ten bate van de do minions imet hun uitgestrekte maagde lijke gebieden, die onmetelijke kansen bieden. De prins deed een 'beroep op ge goede lieden om zich voorgoed in de do minions te vestigen en zei daarbij, dat hij gaarne zien zou, dat de groote openbare scholen een grooter aandeel namen in de vestiging en ontwikkeling des rijks. Hij prees het hooge peil van het werk van het leger des hedls en andere lichamen' om de verhuizing van zijn arme landgenoo ten te steunen. Ook de vrouwen, zei de prins, hebben een rol te vervullen bij de vestiging des rijks. 'De hulp der vrouw is in vele gevallen voor den man onontbeer lijk. Hij sprak de hoop uit, dat altijd de juiste mannen en vrouwen aangemoedigd zouden worden ter bevolking van de groote uitgestrektheden va n het. Austra- ter hen liep; nnaar hij' heeft den bebloe- den zakdoek opgeraapt, welke Swain mis schien had laten vallen toen hjj' uit het priëel vluchtte en dien naast het Ujfc neer gelegd; en op de een of 'andere voor mij onbegrijpelijke wijze heeft hij dien afdruk van Swains vingers overgebracht op het kleed van den doode. Nu, om dat te doen moet hij geweten hebben dat Swain ge kwetst was de bebloede zakdoek zou hem dat verteld hebben maar hij moet ook geweten hebben dat het zijn rechter hand was, die gewond waa Er was geen bloed op Swains linkerhand." Weer ziweeg Godfrey. Ik volgde zijn redeneering met groote oplettendheid. Toen vervolgde hij: „Er is slechts één wijze waarop de moordenaar kon hebben geweten dat het Swains rechterhand was, en dat was door het gesprek in het priëel te beluisteren. Maar als hij het eene hoor de, hoorde hij ook alles en hij wist dius wat Swain voorstelde te doen. Hij' wist dat aan Vaughans gezond verstand) werd getwij feld; hij' wist dat deze waarschijnlijk naar een sanatorium gebracht zou "worden. Veronderstellend' dat het Silva was, dan wist hij' dat tenzij er iets werd gedaan om het te beletten 'binnen weinige d'a. .gen zoowel Vaughan als zijn dochter 'bul ten zijn bereik zouden rijn." „Dat waar," gaf ik toe, „maar Vaughan was zeer zeker dood' veel meer 'buiten rijd be reik dan wanneer hij in een sanatorium was gebracbt. Bovendien is het volstrekt niet zeker dat hij naar een sanatorium gezonden zou zijh." „Dat is zeer zeker een tegenwerping, maar ik moet erachter zien te komen, of hij werkelijk, nu hij dood is, buiten zjjn bereik is," gaf God frey toa. llsche gemeenebest. Het vraagstuk van die emigratie moest wel die gedachte bezig houiden van ieder, die de dominions be reisd heeft Op «1 zijh eigen reizen heeft de prins nergens mooier en gelukkiger kinderen gezien, dan ia de afgelegen, doo ien des rijks. Het valschemontersschandaaL Een Boedapester blad zegt uit de krin gen der politie te hebben vernomen, dat men op grond van de het laatst uit Am sterdam ontvangen dossiers vermoedt, dat kolonel Jankowitsj in dienst van de Franschen heeft gestaan en de aanbren ger van de vervalsching is geweest. Zooals reeds is gemeld, is die heer Sousa de Santos Bandeira, die tot korten tijd igeleden gezant van Portugal hij' ops hof was in verband met de Portugeesche bankiblijettenikwestie gearresteerd. Reeds igeruimen tijd had men het ver moeden, dat d'e heer Bandeira een zekere rol in dieze zaak gespeeld had. En han gende het onderzoek heeft de heer Ban deira zijn mandaat ter beschikking van rijin regeering gesteld en is hij naar Por tugal teruggekeerd. Hij kreeg echter eenogen tijd geleden verlof van die regeering te Lissabon, voor een) bepaalden tijd naar Den Haag terug te keeren, daar hij nog verschillende par ticuliere aangelegenheden hier te lande moest regelen. Juist.ln dien tijd werd de heer M. van IJ. gearresteerd in verband' met déze kwestie. Er heeft toen op het hoofdbureau van politie in Den Haag een langdurig onder houd) plaats gehad, waarbij verschillende, politie- en justitie-autoriteiten aanwezig waren, o.m. ook de chef der Portugeesche justitieele politie, d!r. Ohrispianio. De heer M. heeft toen enkele voor den heer Bandeira zeer .bezwarende verklarin gen 'afgelegd., welke door dén Portugee- schen politieambtenaar telegrafisch aan Ik staarde hem aan. „Je bedoelt toch niet „Ik weet zelf niet wait ik bedoel, Lesber. Ik heb een vaag gevoel, maar ik kan het niet omschrijven." „Bovendien," vervolgde ik, „als de Yogi het heeft ge daan, hoe is hij dan in het huis terug- gekomen vóór wij daar aankwamen?" „Hij keek door de deur, zag dat de kust vrij was en is door de bibliotheek terugge keerd'. Herinner je dat Miss Vauighan be wusteloos was. Dat 'hindert mij niet. Er is nog iets anders, Lester. Hoe kwam Miss Vaugjhan's vader zoo plotseling haar en Swain te overvallen? Hoe wist hij dat zij ln het priëel waren? Het' was donker en 'hij kon geen van 'beiden gezien hebben." /Misschien wandelde hij ln het park en had hij ze beluisterd." „Dat 'geloof ik niet. Ik geloof dat iemand hem verteld heeft dat zij' er waren. En die eenige, die hem dat verteld kan hebben, is Silva. Neen er is slechts één ding dat mijn begrip te 'boven gaat dat zijn de vingerafdruk ken." En toen' herinnerde ik mij. iets. „God frey 1" riep ik uit, „er is nog Iets ik vergat het te vertellen! Je hebt Swain hooren zeggen dat Vaughan een verza melaar van vingerafdrukken was?" „Ja." „En dat hij een stel van die van Swain had?" „Ja." „Nu, toen ik Miss Vaughan vertelde van de vingerafdrukken op haar vaders kleed, snelde zij naar de boeken kast en haalde een boek eruit. Daarin wfts Vaughan's heele collectie bijeenge bonden, Maar dé bladzijde, waarop die van Swain waren, was eruit gescheurd." Godfrey bleef een oogenbllk als betoo- verd' ritten. Toen begon hij ais een tijger ln zijh kooi de kamer op en neer te loo- pen. „Br moet er nog bij voegen," sprak ik ten slotte, „dat Hipman een zeer waar- sohlj'nlij'ke reden voor hun verdwijning opgaf." „Welke was dat?" „Hij zei dat ie waarschijnlijk vernietigd' waren door Vaughan zelf in zijin afkeer van Swain. Hij zei, dat het typisch zou zijn in Vaug han's vorm van krankzinnigheid." God frey liep nogmaals de kamer op en neer, en blééf ten slotte voor mijn stoel staan. „Wat dacht Miss Vaughan omtrent deze verklaring?" vroeg hij „Ze scheen niet veel Indruk op haar te maken, maar ik herinner mij niet, dat zij haar oordeel daaromtrent uitsprak." Hij bleef, mij een oogenblik langer aanstaren en ik voelde hoe ingespannen hij nadacht. Toen streek hij ongeduldig met' rijn vingers door zijn haar. „Ik kan er niet bij, Lester!" zei hij. „Ik kan er niet achter komen. Maar ik w 11 er achter komen. Het is er net buiten mijn bereik." Hij' haalde, zijn schouders op en keek op zijn horloge. „Ik word suf," voeigd'e 'hij er op veranderden toon bij. „Daten wjj naar buiten gaan en wat .frissohen lucht happen." Ik volgde hem naar buiten ik wist waar hij heen ging tusohen de boomen en de ladder, op. Zwijgend namen wij onze plaatsen in op den tak; zwijgend staarden wij in de duisternis. En daar gloeide weldra de vreemdé ster en glomi staalblauw en zweefde langzaam' naar beneden en barstte uiteen boven eeni ln het wit ge- kleede 'gestalte, staande als uit marmer gehouwen, met uitgestrekte armen1 en achterover geworpen hoofd. „De kerel is stellig een kunstenaar," mompelde God frey, terwijl hij mij voorging naar zijn huis. (Wordt vervolgd.) I

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1