T^berf/H BINNENLAND Ingezonden Mededeel!nu ^^Xablettert voor rookors vl. «flm regeecrlng te Lissabon -werden, mee gedeeld. Deze verklaringen waren van zoodanl- gen aard, dat die Portugeesohe regeering den heer Bandeira telegrafeerde, oogen- tdiikkelljik naar Portugal terug te keereni. De heer Bandeira voldeed aan dit bevel en korten tijd na izljln aankomst ie hij ge arresteerd Welke Vol hij in deze zaak gespeeld heeft, Is nog niet volkomen opgehelderd» Wel Is het opgevallen, dat die hoe* M. zeer vertrouwelijk m-et den-heer Bandeira om ging. Omtrent de verblijfplaats van den heer ïL, den compagnon van den heer M., weet men nog niets naders. Bedoelde persoon logeerde in een hotel In Den Haag, maar is naar men vermoedt door den hoer Bandeira gewaarschuwd, dat de zaak verloren was. Hij had toen nog gelegenheid, zich uit de voeten te maken, even voordat de politie hem- wilde arresteeren. De Matin deelt in verband met de Por- tugeesche bankbiljetten-zaak mede, dat in Portugal evenals in Hongarije de verval- schingen een politieken ondergrond had den. Het te Berlijn gesmede oompiot had ten doel, dat Duitschland de hand zou leg gen op de Portugeesohe kolonies, in het bijzonder Angola. Thans zijn alle mede plichtigen gepakt, behalve de voornaam ste, de Duitscher Hennis, die te Berlijn vertoeft, waar hij invloedrijke vrienden teil GRIEKENLAND. Korte metten. De „Ohicago Tribune" verneemt uit Athene: Generaal Pangalos heeft een de creet gepubliceerd, volgens hetwelk den medewerkers der bladen- verbóden wordt artikelen te publioeeren tegen de gedwon gen leening. Overtreders van dit verbod zullen worden opgehangen. RUSLAND. Lenln's weduwe naar het buitenland. Naar aan de Roel gemeld, wordt, Is Lenln's weduwe Kroepskaja met verlof naar het buitenland vertrokken Naar het heet moet zij -hier een kuur doormaken, doch in werkelijkheid bestaan er „poli tieke redenen" voor dit verlof. Zooals be kend, staat Kroepskaja in het huidige oonflict tusschen de sowjet-maohthebbers aan de zijde van ZinowjeL Het aanvanke lijk pion van mevrouw Benin was naar geland te gaan; zij heeft evenwel van de Engelsche autoriteiten 'geen visum kun nen bekomen en gaat nu naar Duitsch land. Het „bankroet van-de revolutie". Op een arbeidersvergadering te St. Pe tersburg heeft Safarof, een van de leiders der oppositie in de communistische partij, verklaard, dat de huidige politieke en economische toestanden ln Rusland tot oen nieuw bankroet moeten lelden. Zoo als de toestand thans ls, na 8 jaar „revo lutionairen arbeid", zeide hij, mogen wij ons gerust afvragen, of het de moeite waard ls geweest daarvoor revolutie te maken. Wanneer imen een werkelijk communistisch Rusland ln het leven wil roepen, moeten de volgende voorwaarden vervuld worden: volledige socialisatie van het eoonomisch leven; afschaffing van de nieuwe eoonoondsohe politiek, het parti culier kapitaal en de buitenlandsdhe con cessies. Safarof stelde een motie in dezen geest voor, die door de vergadering overigens (naar gemeld- wordt) zonder enthousiasme aangenomen weid. VEREENIGDE STATEN. De Senaat en het Hof van Internationale Justitie. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft ae'Senaat met groote meerderheid alle punten van voorbehoud, die waren gesteld voor de toetreding van de Ver. Staten tot het Haf van Internationale Ju stitie, goedgekeurd. Onder die punten van voorbehoud ls ook, dat de V. St zich elk moment zullen kunnen terugtrekken, dat de statuten van het Wereldhof niet kun nen worden geamendeerd zonder dat de Ver. Staten daartoe hun toestemming geven, dat de onderteekening van de Ver. Staten niet zal worden geplaatst onder het protocol van het Hof, voor en aleer de overige mogendheden, die tot het Hof van Justitie behooren de Amerikaansche pun ten van voorbehoud hebben aanvaard. Er zal niet tot verwijzing van geschil len tussohen de Ver. Staten en een an dere mogendheid naar het Hof worden overgegaan dan na voorafgaande toestem ming van de betrokken parijen. Het alcoholmisbruik ln de Ver. Staten. Uit New-York wordt gemeld dat uit de gegevens van do Metropolitan Lifeinsu- rance Society blijkt, dat het aantal sterf gevallen tem gevolge van alcoholmisbruik in het afgeloopen- jaar vier maal zoo groot was ais ln 1020. CHINA. De Russen en Chlneezen worden het te Moekden eens- De Russische gezant heeft bekend ge maakt, dat Iwanof ln vrijheid ls gesteld en de oonsubgen oraal van flowjet-Rus- land te Moekden een overeenkomst heeft gesloten rnjet Tsjang-tso-lin betreffende het vervoer van Ohlneesdhe troepen door den Ohineesohen Ooater-Spoorweg. DB KABINETSCRISIS. Het Nederl. Correspondentie-bureau ln Den Haag meldt: Naar aanleiding van een bericht, dat ln het door mr. Limburg te vormen kabinet de ministers De Geer en Van Karnebeek zitting zullen nemen, en hij zelf zich met de portefeuille van jqstitle zal belasten, hebben wij den kabinets-formateur om inlichtingen gevraagd. Deze gemachtigde ons mede te deelen, dat omtrent de samenstelling van het kabinet nog niets vaststaat. De „N. Rott. Crt." teekent bij dit bericht aan Wij ontvingen dit bericht met genoegen, en hopen slechts, dat de tegenspraak, die erin is vervat, meer zal blijken te zijn, dan een bloot formeele tegenspraak. Naar wij vernemen, moet mr. Limburg, op het (jpgenblik nog bezig zijn met hetgeen, waarmee o. i. elk ernstig kabinets formateur behoort te beginnende samen stelling van een program. Eerst wanneer de formateur het daarover met zich zelf eens is, kan er formeel sprake van zijn, bepaalde personen tot deelneming aan het kabinet uit te noodigen. Voor dien tijd kan hij slechts „polsen". Nu^zal bij de opstelling van het program van mr. Limburg zonder twijfel met de moeilijkheid van het Nederlandsch-Belgi- sche tractaat moeten worden rekening gehouden, en de positie daartegenover worden bepaald. Dit is niet iets, wat aan het goed geluk kan worden overgelaten, noch iets dat aan de mogelijkheid van eene onzuivere beslissing in de Kamer kan worden gewaagd. Daarom hopen wij, gelijk gezegd, dat de tegenspraak van ons bericht omtrent mr. Limburgs plannen betreffende de be zetting van het departement van buiten- landsche zaken meer zal blijken te zijn dan eene formeele logenstraffing. Reeds in Juli hebben wij erop aangedrongen, dat in het kabinet een minister van buitenland- sche zaken zou worden verbonden, die ten aanzien van het tractaat vrij was, en het lijkt ons op het oogenblik nog meer ge- wenscht, dat het nu zoover zal komen. Mr. Th. Heemskerk over de crisis. Oud-minister Heemskerk, voorzitter der a.-r. Tweede Kamerfractie, heeft Zater dagmiddag in Amsterdam voor het Prov. Comité van a.-r. kiesvereenigingen in Noord-Holland gesproken over de A.-R. Partij en de crisis. In zijn rede zeide spr. o. m. Thans heeft mr. Limburg een opdracht ontvangen. Het ls wel een treurig einde, indien dit moet gebeuren wegens ver deeldheid onder de Christelijke partijen, die ieder aan eigen touwtje willen trekken en den gemeenschappelijken strijd niet zien. Het is een treurig geval, en een geval, dat iets te zeggen heeft Wij weten niet, of hij in zijn pogingen slagen zal. Maar spr. acht het niet waarschijnlijk, dat hij veel menschen van rechts er voor vinden zal, en een kabinet met een linksche signatuur is ook niet gemakkelijk samen te stellen. Indien hij echter wel slaagt, dan zullen de a.-r. volkomen los staan. Dat mag echter niet beteekenenzich geroepen gevoelen tot een systematische oppositie. De ministers zijn verantwoordelijk, maar ook het parlement. Wanneer iets omver geworpen wordt, moet iets kunnen worden opgebouwd. En in de gegeven omstan digheden moeten wij hopen, dat hij in het vervullen van zijn opdracht 9laagt. Als de pogingen van mr. Limburg niet gelukken en spr. hoopt, dat een resul taat gauw bekend wordt dan zou mis schien hetzelfde kunnen gebeuren als bij de Vlootwet, n.1. dat de ministers zeggen: wij zijn genoodzaakt te blijven. Dit wenscht de a.-r. partij echter niet. Want zij is zich dan bewust, dat het kabinet-Colijn zijn werk onder zeer ongunstige omstan digheden zou moeten hervatten. Mr. van Wijnbergen over de op dracht aan mr. Limburg. Zondagavond heeft het Tweede Kamer lid mr. A. baron van Wijnbergen voor de R.-K. Kiesvereeniging te Woerden een politieke rede gehouden, waarin hij vol gens het verslag.van De Tijd hoofdzakelijk gewezen heeft op het belang der besten diging van de rechtsche samenwerking, terwijl hij tevens zijn oordeel gaf over de crisis en haar gevolgen. Over de opdracht aan mr. Limburg heeft spr. o. m. -het volgende gezegd Als mensch, jurist en politicus is de heer Limburg er een van de bovenste plank. Maar... de Kamer is in meerder heid rechtsch en mr. Limburg is llnksch, en er is een kabinet-Colijn, welks behoud door heel wat Kamerleden en niet alleen door de rechtsche kiezers wordt gewenscht. Mocht de heer Limburg slagen, dan zullen de katholieken, zooals De Standaard van de anti-rev. schreef, natuurlijk de meest loyale oppositie innemend, het steunen, zoolang het landsbelang dat eischt. Wie zullen in het kabinet-Limburg zitting nemen De a-r. Rotterdammer'schrijft terecht: „De Anti-Revolutionaire Partij ziet bij deze poging rustig toe, Van haar mannen zal zij er wei* niet behoeven, en wellicht ook niet wenschen af te staan." Als dit het standpunt der antl-rev. Is, zou men het dan mogelijk achten, dat katholieken zouden deelnemen? Het is geen kwestie yan ran.cune, maar gelet op de omstandigheden, spreekt het vanzelf, dat de heer Limburg moet zoeken onder de vrijzinnige en neutrale men schen. Slaagt de heer Limburg niet, wat dan? Moet er dan komen, wat de een of ander nog altijd schijnt te meenen, een R»od- Roomsch kabinet De ervaringen in België en Duitschland zullen de laatste voorstan ders nu wel hebben bekeerd. Gezien het duidelijke standpunt van de Katholieke Kamerclub is dit punt van de agenda afgevoerd, en spr. gelooft hier te spreken namenS de overgroote meerderheid van fractie en partij. Men spreke en schrijve er nu niet meer over. Spr. hoopt, dot het kabinet-Colijn, niet omdat de Koningin het ontslag zou wei geren, maar zelf zich bereid zal verklaren terug te keeren en aanstonds uit zal lokken een zuivere beslissing over het gezantschap, om, die beslissing gevallen zijnde, zijn taak voort te zetten. Spr. hoopt ten slotte, dat wat er ook moge gebeuren, gehandhaafd blijve het kabinet-Colijn, en behouden de Christelijke regeering, waarvan wij zooveel zegen heb bed ondervonden en nog zullen onder vinden. Mr. HL P. Marchant over de crisis en den politieken toestand. Dinsdagavond heeft mr. H. P. Marchant gesproken in een openbare vergadering te Hilversum, belegd door de afdeeling van den Vrijzinnig-Democratischen Bond. De vergadering was druk bezocht. Spr. begon met een overzicht te geven van de geschiedenis van het gezantschap bij den Paus, waarbij hij o. m. opmerkte, dat Nederland even rustig had geleefd zonder het gezantschap als met het ge zantschap. Hij verklaarde daarna de houding van de vrijzinnig-democraten tegenover het gezantschap. Acht weken lang heeft men verprutst aan het gedokter over het gezantschap 's Lands belang was echter niet in het geding. Spr. heeft inlichtingen ontvangen, waaruit blijkt, dat het gezantschap nooit onmisbaar is geweest voor den politieken dienst Naar sprekers oordeel is het ge zantschap dan ook vrijwel van de baan geraakt. Dan komt spreker aan de opdracht aan mr. Limburg verstrekt. Spr. herinnert aan zijn artikel in den Vrijzinnig-Democraat geschreven vóór deze opdracht, waarin hij preventief waarschuwend zijn meening gegeven heeft. Spreker wist dat de heer Limburg al had gesproken over het even tueel formateurschap van een extra-parle mentair kabinet zonder zijn partij te hOoren. Een eerste eisch aan een voor aanstaand lid eener partij te stellen is echter, dat men iets dergelijks niet doet buiten zijn eigen geestverwanten om. Als men een extra-parlementair kabinet naar links georiënteerd in elkander zet, dan geeft men den vroegeren coalitie- genooten lucht en de gelegenheid om uit het slop te komen. Dit acht spr. een politieke fout. De formatie-Limburg is eigenlijk een fórmatie-de Geer. Naar aanleiding van een artikel in „Het Volk" merkt spr. op, dat er van een persoonlijke kwestie Limburg-Marchant geen sprake is. Spr. geeft toe', dat hij kras is geweest in zijn artikel, maar vergeten mag niet worden, dat spreker een waarschuwing heeft geuit. Tenslotte behandelt spreker de vraag, wahrom deze tijd nu van zooveel gewicht is. Hij-is dit, omdat men te beslissen heeft over de vraag of het Nederlandsche volk de zeggenschap over de wijze, waarop het geregeerd zal worden, zal behouden, ja dan neen. Het parlementaire stelsel wil, dat er een voortdurend velband zal bestaan tusschen regeering en volk. Gaat men van dezen weg af door een extra-parlementair of door koninklijke kabinetten, zooals dat van Gort van der Linden, te vormen, dan gaat de invloed van het volk te loor. En dit is nu juist zoo gevaarlijk in dezen tijd. Telkens hoort men ook, dat het met het parlementaire stelsel misloopt. Spr. herinnert aan een artikel van Treub over de eventueele wenschelijkheid van een staatsgreep, aan een artikel in de „Leeu warder Courant" van 18 Januari, waarin staat, dat de regeermacht gereed ligt voor ieder, die er een greep naar wil doen. Er ls gevaar en als de man komt, die naar de macht grijpt, dan ls het met den invloed van het volk gedaan, dan komt er een ontzaglijke periode, misschien wel revolutie en dan zal men de houding, die men van verschillende zijden thans in neemt, betreuren. Sprqker wekt op de democratie en het parlementaire stelsel te beschermen, door 'met den' steun van alle democratische elementen het oogenblik der z.g. uiterste noodzaak te doen aanbreken. De S. D. A P. em crisis. „Het Volk" van gisterenavond meldt De '„Telegraaf" heeft van zijn parle mentairen redacteur over de houding der sociaal-democraten jegens het kabinet- Limburg een verhaal, dat klaarblijkelijk een aftreksel van de beschouwingen onzer partij-organen Is. Waar er intusschen als „vaststaande" wordt vermeld, dat „ln geen geval een sociaal-democraat in een extra parlementair kabinet zitting zou nemen", achten wij ons verplicht mede te deelen, dat het Partijbestuur hieromtrent zelfs nog niet beraadslaagd heeft. Trouwens heeft mr. Limburg ook geen enkel sociaal democraat geporst. Namen, die genoemd worden. Het „Vaderland" en het „Utrechtsch Dagblad" hadden gisteravond een eeniger- mate overeenstemmend bericht, waarin stond dat mr. Limburg voor de porte feuille van koloniën onderhandelde met den heer Van Limburg Stirum, oud gouverneur-generaal van Indië, en voor waterstaat met dr. Lely; voor financiën noemde het „Vaderland" mr. R. J. H. Patijn en vool- arbeid het „Utrechtsch Dagblad" prof. Slotemaker de Bruine. Voorts wist het „Vaderland" te vertellen dat behalve mr. de Geer zou nog een ander chr.-historisch staatsman in het kabinet-Limburg plaats nemen, „wiens medewerking tot het in stand houden van het gezantschap bij den Paus voor de eigen partij genooten echter volkomen onverklaarbaar zou zijn". Op een verzoek om inlichtingen van het Nederl. Correspondentiebureau te 's Gravenhage, heeft mr. Limburg ge vraagd te willen mededeelen, dat het hem onmogelijk is dagelijks alle fantastische geruchten en praatjes, die in de pers omtrent de kabinetsformatie opduiken tegen te spreken of te beantwoorden, dóch dat hij, wanneer hij iets positiefs omtrent die formatie heeft te melden, de pers daarvan in kennis zal stellen door bemiddeling van het correspondentie bureau. In het ochtendblad van het „Vaderl." van vandaag verschijnt echter het volgende bericht Van zeer betrouwbare christelijk histo rische zijde vernamen wij nog ten aan zien van de jongste crisis-geruchten, dat inderdaad de heeren dr. C. Lely en mr. R. J. H. Patijn zijn aangezocht in een door mr. Limburg eventueel te vormen, extra-parlementair kabinet zitting te ne men. Niet juist zou het zijn dat met graaf van Limburg Stirum onderhandeld wordt over koloniën. Over deze portefeuille zal door den heer Limburg zijn aangezocht dr. A. A. L. Rutgers, directeur van het departement van landbouw, nijverheid en handel in Indië en thans met verlof hier te lande. Als de christelijk-historische staatsman, die behalve mr. de Geer in het kabinet zou plaats nemen werd ons genoemd mr. J. Schokking, nu minister van justitie. „Het Volk" verneemt, dat in parle mentaire kringen worden genoemd als minister van onderwijs in een kabinet- Limburg in de eerste plaats prof. Symons, te Groningen, en in de tweede plaats prof. Casimir. Mr. Limburg en do V.-D. Bond. In een onderhoud met het Vaderland heeft mr. P. J. Oud, secretaris van den Vrijzinnig-democratischen Bond, medege deeld, dat hij persoonlijk geheel het stand punt deelt dat mr. Marchant blijkens zijn jongste uitlatingen inneemt ten opzichte van de opdracht, aan mr. Limburg ver strekt. De vrijzinnig-democratische fractie als zoodanig heeft haar houding in deze aangelegenheid nog niet bepaald, doordat een vergadering mede door uitstedigheid van mr. A. Joekes nog niet kon plaats hebben. Wat mr. Limburg betrèft, merkte de heer Oud nog op, dat deze gedurende de laatste jaren wat interne aangelegen heden aangaat een vrij onafhankelijke houding ten opzichte van den vrijzinnig- democratischen bond had aangenomen en zich met name over de nationale ont wapening nimmer gebonden heeft. De voornaamste grief, welke men thans ech ter in den Vrijzinnig-democratischen Bond tegen mr. Limburg koestert, is dat hij geheel zonder eenige ruggespraak met de kopstukken -van den Vrijzinnig-demo cratischen bond de opdracht hem door de Koningin verleend in overweging heeft genomen. De zomertijd. Begint 15 Mei en eindigt S Oetober. De minister van blnnenlnndsche zaken eni landbouw heeft bepaald, dat ln 1926 de zomertijd zal beginnen den vijftienden Mei en zal eindigen den derden Oetober. Enkhulzen—Stavoren. De veerdienst Enkhulzen—Stavoren wordt Vrijdagochtend volledig hervat. Grleksch stoomschip gestrand. Gisterenmorgen te ongeveer 11 uur strandde 4 K.M. benoorden Noordwijk een Grleksch stoomschip. De sleepboot „Cycloop" van IJmuiden vertrok ter assistentie. Nader bericht. Het stoomschip „Agios Georgios" ls Woensdagmiddag halftwee door drie sloepbooten va» Bureau Wijs muller vlotgesleept en heeft, oogenschljn- Ujk onbeschadigd, de reis voortgezet. Electrlflcatle van de spoorlijn Haarlem—IJmuiden. Naar het HbL verneemt beeft die direc tie der Ned. Spoorwegen besloten de elec- trlfioatie der lijn Haarlem—IJmuiden zeer spoedig te doen uitvoeren. Het is de bedoeling deze electrLDche spoorlijn reeds met de dienstregeling voor 1927 voor het puibliek in gebruik te stellen. De wagens zuilen naar de nieuwste «ltsohon worden vervaardigd en ruimte bieden voor 8Ü passagiers derde klasse, passagiers tweede klaas* en 17 pa*s«$iera eerste kL DE WATERSNOOD. Nieuwe dijkbreuk bö Gendrlngen. Ten gevolge van een nieuwe sttlging van het water is de dyk van de Aastrang nabij Gendringen andermaal doorgebro ken. Met alle kracht wordt aan het dich ten der breuk ffe werkt» Veel velden zijn overstroomd. Nederland en Rusland. Een tegenspraak. Naar de N. Rott Ort meldt ls van een hervatting der onderhandelingen met Rusland gemeld in een bericht van de „Telegraaf" op het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Den Haag niets be kend. De regeering verbreekt het contact met den Fed. Bond van personeel ln openbare diensten. Volgens „Het Volk" werd dd. 22 Jan. de volgende brief aan de departement- chefs en de hoofden van dienst gezonden: Ik heb de eer, u mede te deelen, dat de Raad van Ministers heeft besloten, dat aan de Departementen van Alge meen Bestuur niemand (bestuur noch leden) van den Federatieven Bond van Personeel in Openbare Diensten meer zal ontvangen worden. Deze beslissing geldt tevens voor ver schillende onder de Departementen ressorteerende Diensten. Ik noodig u uit in voorkomende ge vallen met bovenstaande beslissing re kening te doen houden. Het blad heeft bij den voorzitter van de Federatie, den heer Schilp, geïnfor meerd naar de mogelijke aanleiding van den in bovenstaanden brief vervatten maatregel. Daarbij bleek, dat het Fede ratiebestuur nog geen kennis droeg van het besluit van den ministerraad. Het kwam hem echter, zoo zei hij, uit een oog punt van tactiek, niet ongelegen. De kwestie-Geelkerken. Uit den aard der zaak hebben wij ons met een bij uitstek zuiver-kerkelijke kwes tie als die, welke thans zooveel gemoede ren in ons land in beroering brengt: de kwestie ds. Geelkerken, niet beziggehou den. Men kent de aanleiding: de predi kant Geelkerken, van da Gereformeerde Kerk, heeft in een preek eene tekstuitleg ging gegeven, die naar sommiger mee ning in strijd was met de in de Geref. Ker ken gangbare. Hierover is eene geweldige beroering ontstaan, brochures en tegen- brochures zijn in massa's verschenen. De synode te Assen zal nu hebben te beslis sen of Ds. Geelkerken als predikant ge handhaafd kan blijven. Van hetgeen ter synode en in Verschil lende commissies besproken en behan deld wordt vonden wij alleen de conclu sies in de bladen vermeld. Gistermiddag vergaderde de commissie, die van prae-advies zal dienen over de vraag of er genoegzame reden was voor het uitschrijven van de buitengewone Synode en of de Synode in de zaak-Geel kerken in haar geheel zal kunnen beslis sen. 1 Dr. J. O. de Moor van Utrecht presi deerde deze vergadering, terwijl de hoog leeraren Bouwman en Kuiper van advies dienden. Allereerst werden de afgevaardigden van Noord-Holland en van de classis Am sterdam gehoord, daarna die van Noord- Brabant en Limburg. Tenslotte werden eenige professoren gehoord. Eindelijk werden ook de afgevaardigden van Am sterdam-Zuid binnengelaten en zetten hun standpunt? uiteen. Ook de kerkeraad van Leeuwarden had tegen de Synode geprotesteerd en had een afvaardiging, be staande uit de predikanten Douma en Mul der, gezonden, die ook gehoord werden. Daarna vergaderde de commissie alleen De discussies waren buitengewoon heftig. Prof. Kuyper was van meonlng, dat de zaak-Geelkerken behandeld kon en moest worden. De Friesche afgevaardigden daarentegen waren er fel tegen. De dis cussies werden al scherper en scherper. Allerlei persoonlijkheden werden door de leden elkaar tenslotte toegevoegd. Dr. De Moor, de zoo bij uitstek kalme voorzitter, kon de situatie niet meer moester blijveu on er ontstond iets, dat op een paniek ge leek, en waarbij prof. Kuyper het middel punt was. Plotseling werd dr. De Moor onwel en moest de vergadering worden geschorst. Men sprak van een apoplexie (beroerte). De afgevaardigden zijn alleb diep on der den Indruk van dit ongelukkig ge beuren. De toestand van dr. De Moor was gis teravond zeer ernstig. Men meldde aan het Hbl. nog: Bepaald ls, dat de Generale Synode hedenmorgen halftien ln comité-generaal bijeenkomt. Dan zal de tekst vastgesteld worden, waarop dr. Geelkerken zal wor den uitgenoodigd ter Synode te verschij nen. Ook Vrijdag zal de Synode waar schijnlijk -in comité-generaal vergaderen on komt dan Dinsdagmorgen 10 uur weer in openbare zitting bijeen. Zie verder Laatste Berichten pag. 4 van het Tweede Blad. De begrafenis van een ridder. ♦Op de vragen van den heer Al bar da betreffende de maatregelen1, genomen ten aanzien van een aantal gepemsionneerde marinemannen bij oen begrafenis met mili taire eerbewijzen te Amsterdam op 17 Deo. jJ., antwoordde de Minister van Marine a. 1. x m., dat den leden der Vereenlging van ridders der M.W.O. geenszins is geweigerd zich bij den begrafenisstoet aan te sluiten; zfi hadden daartoe gelegenheid achter den militairen stoet. Evenimin is hun belet aan het graf het woord te voeren, nadat de mili taire plechtigheid was afgeloopen. De verbodsbepaling gold het deelnemen aan een militaire plechtigheid, waarbij de militaire autoriteit gezag uitoefent. Het op treden van den bevelvoerenden officier wordt goedgekeurd. Maatregelen, als bij deze begrafenis Ij

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2