T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DINSDAG 2 FEBRUARI 1926. Onze plaatsgenoot, de beer O. Kra mer Czn., is met ingang van 1 Februari benoemd tot onderwijzer aan de Reho- ibothschooL De Kerkeraad der Herat. Evang. Luth. Gemeente alhier heeft voor de Predikants verkiezing, welke zal plaats hebben 14 Fe bruari a.s., de volgende nominatie opge maakt: 'Ds. S. R. Hermanides, Herv. Pred-. te Valkenburg (Z.-H.). Dr. W. H. Weeda, Herv. Pred. te Ooster- land (Z.). Afscheid commandeur Klaawyn. Vrijdag 29 Januari was de dag, dat com mandeur A. Klaassen, na 6 O-jarigen dienst de werf met pensioen ging verlaten. Tot afscheid had zich het'personeel, wat onder commandeur Klaassen ressorteert, opgesteld in de wagenmakerij. De heer K. Keijzer, als oudste der aanwezigen, voerde het woord, en bracht ln herinnering wat commandeur Klaassen voor het personeel geweest is, en dat het voor een werkman altijd aangenaam was onder zijn commando te werken. Al zien wij U noode vertrekkern wij gunnen U de rust, zoo zeide spr. Waafna de spr. nog dank bracht aan den heer Kruk, die ons de gelegenheid gaf tot dat afscheid. Nadat het doek weggenomen was, vertoonden zich een keurige klok en een bloemenmand, welke den scheidenden chef werden overhandigd. Daarna releveerde de heer O. Brinkman nog de aangename samenwerking, die er steeds heersohte. De heer Klaassen was zichtbaar onder den indruk van zooveel blijken van sympathie. Hij dankte allen hartelijk. Malaria-film. Men verzoekt ons te willen melden, dat de vertooning van de Malaria-fiim op 4 en 6 Februari a.s. uitgaat van de afdeeling Helder der N.-HolL Vereeniging „Het witte Kruis". Onze fotkast In onze fotokast zijn een aantal foto's opgehangen van het bal-masqué, dat Za terdagavond door de dansvereendnig Ta- venu in Musis Sacrum gehouden werd. De foto's zijn vervaardigd door Hel- der's fotobureau. Voor den, Watersnood. Opbrengst collecte Helder's Fanfarecorps 181.55. öBij Secretaris en Pendngmeester ingeko men van: Mej. H. Monhemius opbrengst collecte aan 'boord Hr. Ms. „Gelderland" en „Van Speyk" 85.40. C. J. 1.—, M. T. 5,—, V. 7.50, A. V. 1.—. [Mevr. Molenaar opbrengst collecte Onder zeekazerne 85.25. Diversen 21.60. De B. 1.—. Liefdadigheidsvoorstelling „T.A.V.E.N.U." 575.69. 'Lijst Koegras nog niet ingekomen. Bij Mevr. de Boer ingekomen van Mevr. J. O. 10.—; J. H. 8.—. Voor de slachtoffers van den watersnood. Dat het bij de gehouden inzameling en de liefdadigheidsvoorstelling, welke de Tooneel- vereeniging „Taveniu" bereids voor de slachtoffers van den watersnood1 heeft gege ven, niet blijven zou, was licht te denken, en dat dus meerdere stadgenooten een steen tje zouden willen bijdragen, ieder op zijn wijze, laat zich begrijpen. Zaterdagmiddag was in „Musis Sacrum" een kindermatinée georganiseerd ten bate van dit doel. Een damescomité uit onze stad had zich belast met den kaartverkoop en eenige dames van elders hadden een aller aardigst programma in elkander gezet. Hier bij werden allerlei vernuftige middeLn toe gepast om veel geld bijeen te krijgen. On geveer 260 kinderen woonden dezen middag bij. Mevrouw E. Heymans—van Beek hield ze allereerst een tijd bezig met een „kikker sprookje": vier kikkertjes, die al musicee- rende geld bijeenhaalden voor een ziek meisje. Hierbij werden op zichzelf alleraar digste plaatjes vertoond, die op het scherm bij de projectie evenwel niet zoo goed tot hun recht kwamen als men wellicht ver wacht had. Het was een toestel, waarin ge wone ansichtkaarten werden vertoond-, en deze hadden uit den aard der zaak eene scherpe belichting noodig. Die kon met wor den verkregen, omdat het daglicht onvol doende kon worden afgedekt. Dit was jam mer, maar de kinderen vonden het evengoea mooi. Het sprookje werd op de PakkeJlde momenten muzikaal geïllustreerd door 1 vrouw SandersSpruyt Landskroon. Toen dit geëindigd was, was het pauze, en in die pauze was gelegenheid voor aller verrassingen en spelletjes. Op het tooneei was een groote klok ge teek end, en de Kin deren konden deelnemen aan het klokspei. Twaalf kinderen doen mee; ze plaatsen zien leder op een cijfer der klok. Dan begint e piano te spelen; de kinderen' wippen van net eene cijfer op het andere.... tot.plotseling de muziek zwijgt. Dan wijst een klokje aan welk uur gewonnen heeft. En de winnaar krijgt een prijsje. •Voor deelname aan dit spelletje het was immers te doen om geld binnen te krijgen1! moest ieder kind een dubbeltje betalen; de winnende nummers kregen dan een prijsje. Dit spelletje had ver bazend veel aftrek; er waren kinderen, die meerdere nulen medededen en aldus de kas stijfden. Ini de voorzaal waren er andere -ver rassingen: kengelspel, werpspel, geschen ken, enz., daar was het soms zoo druk,, dat er geen bijkomen aan was. Tot slot werd oen Wintersprookje (Kerst vertelling) gegeven, tekst en illustraties wa ren van Mevrouw E. Heymansvan Beek, muziek van Mevr. M. Barchman Wuytiers. Maandagavond werd door hetzelfde dames comité een avond voor volwassenen gegeven. Hieraan werkten -mede Mejuffrouw M. Storm van 's-Gravenzande, Mevrouw E. Heymansvan Beek (sopraan) en- Mevrouw W. Spruyt Landskroon (alt), Mevrouw G. SandersSpruyt Landskroon (piano) en Mejuffrouw Cl. Dochez Kok (dans). Deze avond, aangekondigd als „dans- en lied-erenavond", stond geheel in- het teeken- van. Terpsichore en als zoodanig was het 'jeugdige element uit den aard der zaak het sterkst vertegenwoordigd. Hetgeen niet wegnam, dat de bovengenoemde dames een aardig en- aantrekkelijk programma afwerk ten, dat tusschen de verschillende steps en bostons' en- hoe dat allemaal meer heeten- mag door werd afgewerkt. De drie dames, Storm van 's-Gravesande, Heymanstan Beek en Spiujjt Landskroon zongen een 2-tal liederen van Ed'win Schuit®, begeleid op den vleugel door mevr. Sanders—Spruijt Landskroon. En na dit nummer kregen we eenige Zigeunerliederen, voor welke gele genheid het tooneel herschapen was in een zigeunerkamp. Het was mejuffr. Storm van 's-Gravesande, die hier Brahm's Zigeuner- lieder vertolkte, en mej. Dochez Kok vervul de hier de rol van het zigeunermeisje, dat in deze liederen toegesproken wordt. Lang liet ze zich niet bidden, te minder toen een ga lante ca-ballero haaf ten- dans vroeg. Een viotgedanste, vluchtige en- opgewekte zigeu nerdans was het- resultaat. Inmiddels waren meer -en meer zigeune rinnen op het tooneel gekomen-, in welke wij jeugdige stadgenooten .herkenden. Ook mannen waren er bij- met vervaarlijke kne vels. Eén nam zoo maar de pot met vuur (met stopcontact) op om die midden in de groep te zettea Of dit geschiedde om een- aanvallig zigeunerinnetje beter te doen uit komen, kunnen wij -niet zeggen, wel, dat sedertdien haar aangezicht straalde.... Al acteerende werd zoo Schumanri's Zigeuner- leben, door de drie dames, die- ter zijde van het tooneel stonden, gezongen; de verschil lende handelingen, in dit gedicht ter sprake gebracht, werden aldus onderstreept, zoodat het een levende vertolking daarvan was. In de pause trad de heer Van Kregten naar voren om de verschillende dames te danken voor de medewerking aan dezen avond. De vier hierboven genoemde dames zijn speciaal uit Den Haag naar Helder ge komen om geheel belangeloos dezen avond en den hierboven genoemden Zaterdagmid dag te organiseeren. Zij kregen veel mede werking van dames hier ter stede, die zich belastten met het in orde brengen van het zigeunerkamp, met dé organisatie van den lotenverkoop, en vooral met het plaatsen van kaarten. De heeren Polak stelden hun zaal gaarne beschikbaar. Tenslotte noemt spr. de medewerking der Heldersche winke liers. Deze slaagde boven verwachting: spr. woning leek af en toe een pakhuis, zoo vrij gevig was men met alles. Allen hier te noe men is ondoenlijk, maar allen tezamen moge een woord van warmen dank worden ge bracht. Alle aldus geboden hulp en mede werking geschiedde belangeloos. Met een persoonlijk woord van dank na mens de aanwezigen aan het Comité eindig de spr. Het programma bestond verder uit ver schillende liederen, waartusschendoor ge stept werd en het zal ongetwijfeld niet vroeg zijn geworden of wel vroeg al naarmate men- het neemt, voor de laatste gasten huiswaarts gingen. Dit is wel de manier om een flink bedrag bijeen te krijgen. Heldersch Comité-Ter Hall. Het is, door den velen steun en de sym pathie, die het Comité mocht ontvangen, .mogen gelukken' aan onzen oud-stadge noot een blijvend aandenken te geven aan zijn oude Jutterstad op Vrijdag bij de herdenking van 'zijn 60en geboortedag. De keus is -gevallen op een gedenkplaat, welke vervaardigd- wordt door de steen houwerij Duijivelsihoff en op Woensdag en Donderdag tentoongesteld zal worden in de étalage van den Boekhandel Egner, Keizerstr. 87. Ernstige trein vertraging. De laatste trein van -Zondagavond, die hier om 1.04 u. binnén moet komen, heeft we gens een defect aan de locomotief ernstige vertraging gehad. Bij de Nollen, -tusschen de halte Koegras en het station Hélder, waar de trein met een vaart van 70 KJM. per uur reed, kwam de machine door een warmlooper, plotseling tot stilstand. Reeds te Schagen was er 10 minu ten langer gewacht dan gewoonlijk. De ma chinist, vertrouwende, dat hij Helder nog wel kon 'bereiken-, is toen doorgereden; vlak voor Helder kon de locomotief echter niet verder. iVanaf den eerstvoigenden wachtpost werd het station hier opgebeld. Een locomotief werd van hier uitgezonden om den trein op- te halen, doch in de defecte locomotief was geen beweging te krijgen. Hierna werd een hulptreingezonden om de passagiers te halen. Deze trein kwam om 2.50 -u. te Helder binnen. Later ln den! nacht werden trein en loco motief gehaald, zoodat-gisterenmorgen het verkeer weer gewoon zijn gang kon gaan. „De Macht van het kleine". In ons nummer Van Zaterdag werd onr der de berichten uit Schagen, door onzen Scha-ger oorrespondent opgave -gedaan van de bedragen, die in het tijdperk van 30 Au-g.28 Nov. door do penningmees- teressen van bovenstaande vereenigininig werden afgedragen. Ook Helder kwam bij deze opgave voor, en wel voor een bedrag van 47.60. Dit is onjuist. Door mej. Slikker, penningmees- teresse van de afdeeling Helder van ge noemde vereeniging werd over het derde kwartaal 1926 aan de vereeniging een be drag van 119.74 gezonden. Van 1 Oct. 19241 Oct. 1925 werd door mejuffrouw Slikker -aan 'de vereeniging afgedragen 362.11. Zeker toont dit wel „de macht van het kleine", waar dit -bedrag met hal ve stuivers -bij elkaar wordt gebracht. Uit het Politierapport. -Zaterdagmiddag deed een winkelierster uit de Koningdwarsstraat aangifte, dat er een doos caramels uit haar winkel was gestolen. Een 10- li-jarige jongen werd in ver band hiermee aangehouden 'en bleek dén diefstal gepleegd te hebben. De caramels werden in beslag oengmen-. Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft een onderzoek ingesteld' naar de oorzaak van het ongeval, op 22 December overkomen aan de sleepboot dér marine „Sleepdienst 3", -bij- het verhalen van- het oorlogsschip „Flores", waarbij de sleepboot is omgetrokken en gezonken. Blijkens de verklaring van den gezagvoer der op de „Flores", die was aangewezen door de werf Feijenoord, lag het oorlogsschip /Flores" te Helder, met den kop naar binnen, vóór het Wachtschip gemeerd. De sleepboot moest het uit de haven halen. Het was Z.O. wind-, en er liep eem lichte eb. De sleepboot maakte vast aan bakboord achteruit van de „Flores" en sleepte eerst, het achterschip rond.Gedurende het rondsleepen werkte de „Flores" steeds met' haar schroeven-. Toen de /Flores" met het achterschip dicht bij den da-m was; en met den steden gericht was op den Texelschen steiger, gaf zij/ daar het schip achteruit ging, een oogen-blik volle k-racht vooruit met beide machines, om het schip stil te doen- liggen en- dwang op -het roer te krijgen-. De sleepboot kwam daardoor dwars te liggen en begon water te-scheppen. Het gelukte niet, de sleepboot spoedig los te maken, en -ze is omgetrokken. De loods op de „Flores" verklaarde, dat hij, op de brug staande, geen uitzicht had op de sleepboot. Hoe hot mogelijk is, dat deze omgetrokken is, kan hij zich niet begrijpen/ omdat er in de /Flores" geen vaart vooruit was. Wel heeft getuige nog geroepen: denk om de sleepboot, en de machines stop laten zetten, die toen volle kracht vooruit sloegen om de achteruitgaande beweging uit het schip te krijgen. De uitspraak volgt later. Armoede te Emmen. Verduistering van brieven. Op het postkantoor te Eindhoven is Vrijdag een kantoorknecht der posterijen gearresteerd! onder verdenking van ver duistering van brieven. De stakini g btl de tram Zntphen Emmerik. I Jltbreldlng van den stakere- bussendlenst? Men meldt aan het Hbl.: Omtrent he t conflict bij de tram Zutfen Emmerik k :unnén we nog mededeelen, dat dc stakii ngsleiding zich voorbereidt op een zeer iangdurigen strijd. Heden wordt wedero -in met den bouw van een autogarage vc >or den stakersdienst begon nen. Het wor dt een garage van 12.5 bij 40 M., met ee n volledigingerichte werk plaats, wate rleiding, benzine-reservoir enz. In verband met het feit, dat door weg- verbetering ti isschen de Bremer en Baak de autobusse -n moeten omrijden over Warnsveld, is een zijlijn geopend Zutfen BaakSteenderenBremer en te Key- enborg aansla litend op de hoofdlijn. Zondag was het vervoer met de bussen der skikers nog drukker dan verleden Zondag en mo-est den geheelen dag een dubbele dienst, worden onderhouden. Nog vernemen wij, dat het hoofdbestuur der Ned. VereenqjmS heeft besloten de Rot- terdamsche T ramweg Maatschappij, wel ker directeur met werkwilligen bij de staking aanwi szig is, eveneens met auto bussen in het eigen bedrijf te treffen. Eerste 1 Hurp bij Ongelukken. Nu gedure -nlde dé jongste ijs- en sneeuwpe-riode >ni, waarin ook strateni en wegen telkens zeer gevaarlijk glad waren, wederom tal van ongevallen, lichte zoo wel als ernsti-ige, zijn voorgekomen, moge nog eens mei; -grooten- nadruk erop ge wezen worden,, hoe dringend noodzake lijk -het is, df it- iedereen -zich vertrouwd maakt rniet de beginselen van eerste hulp- verleening. In de steder 1 zal ongetwijfeld medische hulp spoedig be krijgen zijn, maar het sluit niet uit, dat onmiddellijke hulp zeer dikwijls voor d'en -getroffene van het allergrootste b el-ang kan zijn. Op het plat teland, waar 1 nedisöhe hulp dikwijls pas na zeer geruin len tijd te krijgen is, is het volstrekt nood zakelijk, dat ieder, wien het toeval bij een ongeluk aanwezig doet zijn, lp staat'is de eerste hulp te ver- 1-eenen. De Ned. Vei r. Eerste Hulp 'bij Ongeluk ken heeft reeds op vele plaatsen afdee- lingen-, waarva n de leden zich in de begin selen der EJÏ.B.O. oefenen. Verleden jaar heeft dez ;e vereeniging een prijs vraag uitgescl ireven voor een propagan da-geschrift, vaarin op eenvoudige en duidelijke wijz het nut van de eerste hulpverleeningwordt -geschets. Van het toenmaals doo r den heer W. N. van der Hout ingezond lom en door de jury met ai- genmeene stem men -bekroonde -geschrift is voor beiangst< dienden, die nader op de hoogte wensd ïen te komen, een exem plaar gratis 'te verkrijgen. Men richte daartoe een a; anvrage tot den secretaris der Ned. Ver. E. H. B. O., Joh. Verhulst- straat 117 hui 9, Amsterdam. Post zegelvervalschlng. Uit Parijs w< ordt aan de Tel. gemeld: Een ijverig p ostzegel-verzamelaar alhier, die beslag ha.d gelegd op een Holland- schen jubileui nzegel 1813—1913 van tien gulden, welk) voor 250 frs. genoteerd staat in den c£ italogus, werd onlangs door een deskundig e teleurgesteld, die hem er op attent maat :te, dat de zegel walsch was. Na een nauwl teurig onderzoek is de re cherche er in geslaagd den dader op te. sporen, die ziji 1 atelier had in het quartier Lorette, waar nog twee .andere verdach ten zijn gearresteerd. De hooftf-dader is een 25-jarige jongeman, die zich bezig hield met het vervalschen van postzegels voor verzamel iingen. Nog zeer onlangs had hij zich naar Brussel begeven, waar hij den verzan ïelaar Gerard aldaar wist te bewegen een 3 hoeveelheid echte Belgische postzegels, ter waarde van 30 duizend fr., te ruilen tege n door hem gemaakt^ val- sche zegels. Tot zijn medeplichtigen behoort een Rus. De jubileun izegels 18131913 zijn in het postverkeer nog geldig. Het is echter niet gebleken,, dat hier te lande valsche exemplaren z;'yn verkocht voor frankee- ringsdoeleinde sn. Waarschijnlijk zijn zij dan ook uitsl uitend bestemd voor verza melaars. Bloei dlg drama bi] Olne. Nabij het d orp Olne heeft zich Vrijdag het volgende drama afgespeeld. De heer A. J. Bijsterbosch uit Olne was op bezoek bij zijn oom Schoenmaker. Laatstgenoem de, die zenuwpatiënt ^s en aan vallende ziekte lijdt, was bezig den stal nit te m esten. Aangezien de dokter hem zwaar w< srk had verboden, wilde zijn neef Bjjsterb) >sch dit voor hem doen. Schoenmaker maakte zich hierover zoo kwaad, dat hi, j zijn neef met de mestvork zoodanig op t iet hoofd sloeg, dat de sche del werd verbi rijzeld. Hij is hedennacht aan de bekomen 'erwondingen overleden. Vrouw en )Iochter van den verslagene waren van h))t voorval getuige. De ont steltenis is gr- oot. (Tel.) Gemoedsbe; twaren tegen het plakken. Voor de ree ;htbank te Middelburg is be handeld de zaak tegen den 63-jarig«n boomkweeker L. E. uit Kapelle, die door het kantongeii recht te Goes was veroor deeld tot 391 geldboeten van 2 of 891 dagen hechte) ais, omdat hij geen zegeltjes plakte voor zj. jn werknemers. De zaak was in cassatie b ehandeld door den Hoogen Raad, die ha iar naar de rechtbank ver wees. De officier van justitie wees er op, dat bekl. het adv ies van den ambtenaar van den Raad va n Arbeid, die hem den weg wees om zijn gemoedsbezwaren ter ken nis van dèn raad te brengen, niet heeft opgevolgd en eischte 391 maal 8 of 891 maal 8 dager 1 hechtenis. D» verdediger drong aan op een'voor waardelijke veroordeeling of anders ten hoogste 60 cent voor elke overtreding. Aanranding. Omtrent de gevallen van aanranding in Den Haag wordt nader gemeld: Den laatsten tijd wordt de binnenstad van Den Haag onveilig gemaakt door een individu, dat er speciaal op uit is, jonge dames met een zakmes in de kuiten te steken. De politie heeft uitgebreide maatrege len genomen, om den man te arresteeron, maar dit is haar nog niet mogen geluk ken. Vrijdag is nog een meisje zijn slacht offer geworden. In de Casuarisstraat werd haar onverwachts een vrij groote snij- wond toegebracht. Totdusver hebben zich 9 gevallen voor gedaan, waarvan bij de politie aangifte gedaan is. Eenigen tijd geleden heeft de man een meisje, leerlinge van een H.B.S. met 6-j. cursus in Den Haag, tot in den gang van het schoolgebouw nageloopen en haar daar verwond. In verband hiermede vestigt de oommis- saris van politie in de afdeeling A de aan dacht op een ongeveer 30-jarigen jonge man, die zich aan deze stekerij zou schul dig maken. Zijn signalement luidt: Krach tig gebouwd, doch niet bijzonder lang, zonder baard of knevel, eenigszins stompe neus, gekleed met grijs oolbertcostuum en stappen hoed. De laatste dagen droeg hij geen overjas. In verband met het bovenstaande meldt de Tel. nog het volgende: Reeds in Augustus 1925 werd bij de po litie alhier aangifte gedaan door een twee tal onderwijzeressen, dat zij in een der stille straten van de binnenstad door een man in de kuiten gestoken waren. 'De po litie stelde toen een onderzoek in, maar vond den dader niet. Verdere aangiften kwamen niet meer binnen, zoodat zij de zaak niet van genoeg belang achtte om het publiek door publicaties te veront rusten. Plotseling, nu ongeveer een week gele den, deed een 20-jarige jongedame op nieuw aangifte in de kuit gestoken te zijn. Spoedig kwamen er meer slacht offers, tot nu toe in het geheel elf. De po litie meent met groote zekerheid te doen te hebben met een zeer abnormaal mensch. Nu het heerschap zijn werk hervat heeft, gelooft de politie, dat hij zal voort gaan. Daarom heeft zij een strenge be waking van de binnenstad ingesteld en denkt zij het gevaarlijke heerschap spoe dig te vangen. Het publiek wordt echter gewaarschuwd dubbel oplettend te zijn. Brand in dien Haagschen Dierentuin. Vrijdagnacht om vijf minuten vóór half- één, toen het bal' van 'den Onderofficiers- Schermbon-d in de groote zaal van den Die rentuin in Den Haag nog in vollen gang was, werd- in het sousterrain >van de aanlig- gende rotonde brand ontdekt. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd en deze was er spoedig bij. Hieraan is het naar alle waarschijnlijkheid te danken, dat de omvang van den brand beperkt is gebleven. Het heeft achteraf gezien niet veel gescheeld, of het hoofdgebouw, dat voor een groot gedeelte van hout is opgetrokken, was in vlammen opgegaan. Op enkele plaatsen in de rotonde begonnen de vlammen reeds door den par ketvloer te komen en door een van- de mid denpilasters tusschen de rotonde en de groote zaal hadden zij zich ook reeds aan den kap meegedeeltj. Gelukkig heeft de brand weer het vuur toch tot staan weten te brengen. Daar de brand- zich aanvankelijk niet ern stig liet aanzien, was het publiek in de groote zaal moeilijk te bewegen, deze te ontruimen. Velen wilden liever blijven kijken, en waar schijnlijk is zelden een -brand onder vroolij- ker omstandigheden gebluscht. Alleen het dansen ging niet door en de stemming werd echter door het onverwachte intermezzo nog slechts verhoogd-. Geen oogenblik was er iets dat op een paniek geleek. Vermelding verdient nog/ dat de Koningin en de Prins tot omstreeks 10 uur het sclierm- feest, dat aan het bal voorafging, hadden bijgewoond, en dat omstreeks half-elf vol gens sommigen reeds brandlucht te bespeu ren zou geweest ,zij.n. M-en heeft toen een onderzoek ingesteld., maar er was geen spoor van onraad- te vinden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men- in het duister. De -grootste schadepost is wellicht de niet- betaalde consumptie. Men -begrijpt, dat, toen de zalen in den haast ontruimd werden, van betalen niet veel meer is gekomen. De beroovlng van dien wlssellooper. Vrijdagmiddag werd op de Laan 1914 te Amersfoort een persoon in bewu9teloozen toestand gevonden, terwijl naast hem, zooala wij reeds vermêldden, zijn fifets gevonden werd. Tevens werd een belangrijk bedrag uit 's mans portefeuille vermist. De politie stelde eem uitgebreid- onderzoek in met het volgende resultaat. De man bleek te -zijn de 27-jarige Van Minne, wisseOooper van een bankinstelling te Amersfoort, die op 1 Februari zou worden ontslagen. De man moest wissels tot eem be langrijk bedrag incasseeren. Op Laan 1914 gekomen, heeft hij zijn fiets tegen een stee- nen bank geworpen, opdat deze het aanzien zou krijgen van door een ongeluk vernield te zijn. Zelf is de man toen achter de bank giaan liggen en heeft bewusteloosheid gesi muleerd. Te voren had hij- een aan hem toe vertrouwd bedrag van 5500 in- den grond in de* nabijheid verstopt. Men heeft hier dus te doen met een geheel- in scène gezet onge luk. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd, dat hij' het genoemde bedrag ont vreemd had en in den grond gestopt om het later weer op te zoeken. Als reden gaf hij op wraak op het ontslag, dat hem tegen 1 Februari was aangezegd. Hij heeft zich vier uren bewusteloos weten te houden. De re cherche kreeg echter al dadelijk argwaan, en wist tenslotte den simulant te ontmaskeren. De man zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. J Het zinken van de „Marine sleepdienst 3". De Tel. geeft een droevig beeld van de groote armoede, die in de Duitsche yenerr, met name in de gemeente Emmen, heerscht. Wij nemen er het volgende uit over Van de 43.000 zielen, waaruit de 25 dorpen, die de gemeente Emmen vormen, bestaat, zijn er zoowat 20.000 noodlijdend, levend op de grens van den honger of aan den anderen kant daarvan. Neen, wie ervan leest of hoort, kent dit armoedige land niet, omdat alleen de eigen waarneming, het zien van die ver rotte en verzakte krotten, van die mensch- onteerende verblijven, die men „wonin gen" noemt, van die physiek achterlijke stumpers van kinderen', van die smerige dekenlooze bedsteden met een zoodje vodden erop omdat alleen die eigen waarneming een indruk kan geven van de uiterste armoe, van het schrijnende leed, dat de Emmensche veenbewoners doorstaan. Uitgenoodigd door een comité van in gezetenen 'heeft een aantal journalisten één dag rondgekeken in al die ellende, gebaggerd door de kleffe, drassige veen- massa naar die keeten, waar gezinnen én bijna altijd groote gezinnen hun „leven" slijten. Iloe zoo'n keet er uit ziet? Och, het is waarlijk al te gauw be schreven 1 Vier wanden van plaggen of planken en een bedekking erover, die doorgaans méér van een zeef dan van een dak weg heeft. Overdrijving? Wij hebben gisteren gestaan in een hutje, waarin op vijf, zes plaatsen pannen en potten stonden om het water dat in stralen door het „dak" in de „kamer" stroomde op te vangen. De schoorsteen, omplakt met ouwe kranten, lekte aan alle zijden, de vloer dreef. En in al die ma- telooze ellende zat een vrouw met een kind van twee, drie jaar op schoot! De man is bij de werkverschaffing, dat brengt een gulden of negen k tien in de week daar moeten er zeven van etenZeven moeten ervan gekleed gaan, er hun heele bestaan mee dekkenIs het dan wonder, dat de kost hoofdzakelijk, zoo niet alleen, uit glazige veenaardappels bestaat, dat onder- en bovenkleeding bij gebrek aan een tweede stel nooit verwisseldkunnen worden, dat de „dekens" niet anders zijn dan vodden en lappen, vol gaten en dun als vlaggedoek? Of de gemeente niet ingrijpen kan? Zeker, en zij doet het, gaat al ver boven haar krachten uit, besteedt f 120.000 jaar lijks aan armenzorg, maar het is nimmer genoeg. De turfindustrie, na een oorlogs periode van hoogconjunctuur, ligt tegen den grond, is verdrongen door de steen kool, en nu al jaren lang moet er geteerd worden op de verdiensten van beteren tijd. Er is thans een comité opgericht om te helpen in den ergsten nood te voorzien.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5