Verduistering van 43 mille. Gauverstlkklng Mejuffrouw A. Hoksbergeni, die alleen baar bovenhuis aan den Vloeddijk te Kam pen bewoont, lijdt aan duizelingen. Bezig bij haar kookiornuis werd zij1 Zaterdagmid dag d<x>r een flauwte overvallen, terwijl reeds een gaskraantje was opengedraaid. Het uitstroomende gas deed toen zijn noodlottig werk en toen men haar vond, kon slechts de dood geconstateerd worden. Auto verbrand. Vrijd aigmiddag ontdekte een heer uit Amsterdam, die met zijn auto op den Hil- versumsohen straatweg nabij de Hooge "Vuurische reed, plotseling tot zijn schrik, dat uit het 'benizine-reseirvoir vonken en rook te voorschijn kwamen. Onmiddellijk stopte 'hij, doch op hetzelfde oogeniblik •sloegen de vlammen uit den wagen, die weldra in lichte laaie stond en geheel uit brandde. Een „veiligheidsdienst". De directeur v. d. veiligheidsdienst B. Oh. S., die met zijn helper H. K. Vrijdagnacht door de politie te Zwolle, wegens diefstal van een zak steenkool werd gearresteerd, en Zaterdagmiddag ter beschikking van de justitie wer,d gesteld, is nog dienzelfden mid dag door den politierechterte (Zwolle veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf; zijn helper EL K. werd tot 1 maand veroordeeld. Dienst en Bedrijf. Een bewoner van Amsterdam, schrijft „Het Volk", hoorde een dezer nachten een verdacht geruisch in zijn woning en nog lag hij slaapdronken te overwegen, wat er aan de hand kon zijn, toen het op zijn gelaat pletste. In eenen was hein klaar, welk onheil hem boven het hoofd hing en onaangenaam dicht bij kwam. Een haastig ingesteld onderzoek gaf de overtuiging, dat een geweldige lekkage van de waterleiding op de bovenverdie ping behang, meubelen en bedden met ondergang bedreigde. Het water ruischte van de trappen, maakte vervaarlijke, don kere kringen op de plafonds en daaruit druppelde en droop het in steeds sneller tempo. Over gangen en portalen (breidde het zich uit in breede plassen. De deur drempels bleken maar heel korten tijd doelmatige waterkeeringen te zijn. Weldra spoelden de golven er over heen, of het Maasdijken waren. Daar moest snel en krachtig worden ingegrepen. Niet slechts de nachtrust, huis en haard waren in gevaar. Met een paar sprongen was onze mede burger bij de telefoon. Vóór in „De Gids", Diensten en Bedrijven, Arbeidsbeurs... Archief... Armenhuizen... Geneeskundige... Huiszittende... Publieke Werken... Tram... Veemarkt... eindelijk: Waterleiding: „tot het vragen van hulp of bij klachten, be treffende het stadsgedeelte ten Zuiden van het IJ van 's namiddags 5.30 tot v.m. 9 uur-'twas na middernacht alleen 47010 en 41533." 4.7.0.1.0. Hier hoofdkantoor Waterleiding. -Meneer, ik heb een ernstige lekkage; net water... Binnen- of buitenshuis, meneer I Binnen, meneer, boven, het water jutst naar beneden. Kunt u niet dadelijk emand... Nee, meneer. Daar hebben we geen nenschen voor. Binnen moet u uzelf lelpen. Maar, meneer. Gaat u nou naar beneden en zoekt j de hoofdkraan op. En als dat niet helpt, icemt u dan een hamer en sla op de rijpen, net zoolang tot de watertoevoer... Maar, meneer... Het spijt me wel, wij kunnen u niet lelpen I Onze medeburger plast het huis door. Niemand weet, waar de hoofdkraan is, :en hamer is niet te vinden, toevoer- rijpen zijn absoluut onzichtbaar. Als een ander in zulke,omstandigheden ïopeloos zou zijn, weet eén Amsterdam- ner nog altijd één uitkomstde brand- veer. Weer de telefoongids... Diensten en Bedrijven... daar plakken die ver... bladen >ok al aan mekaar... Brandweer. 5. 1. 5O. I. Centraal bureau Brandweer. Wat >elieft u Volgt het verhaal van water en wan- ïoop. Welk adres Waldeck Pyrmontlaan 11. Boven of beneden 't Heele huis door, meneer... Goed meneer, we sturen dadelijk :en mannetje. Het mannetje kwam. Een paar uur ater was de hoofdkraan afgesloten, waren le pijpen platgeslagen, gaatjes geboord n de plafonds, zoodat de binnenzeeën af :onden vloeien in teilen en emmers en >akken. Goddank, 't leed was geleden. Nou vriend, wel bedankt, als je niet rijgesprongen was, dan hadden we nu >p den nok van het dak om hulp zitten oepen. Eerst heb ik nog de waterleiding jpgebeld, maar die liet me in den steek. Och meneer Wibaut, dat is een jedrijfmaar wij zijn een dienst, ziet u vij zijn er om de menschen te helpen. En dan zijn er nog in het college van J. en W., die het oirbaar achten de ge- neente op nieuwe kosten te jagen om neer water aan onze waterleiding toe te oeren 1 Apen jacht op het Oentra® tl-Sfatlo<n. Het Centraal-Station heeft reeds tal van vreemde gasten onder zijn gllazeu kap ontvangen, doch zoo'n v reemd heer schap als Zaterdagavond op bezoek is geweest, heeft het nooit aanschouwd. Met den Berlijnschen treii ni van kwart voor zeven zou een variét <é-artist ver trekken, die te Amsterdam was opge treden. Zijn getrouwe medewerkers, een aantal apen, zou hij ineeinemen naar Leipzig, dat het doel van s:ijn reis was en zij waren ondergebracht in een paar hokken, die als bagage war en aangetee- kend. De artist had zijn din;er reeds ge bruikt, doch dit was niet het geval met zijn compaghons. Voor ze in. den bagage wagen geladen werden, wilde een knecht hen voederen en opende de deur vau een der hokken. Nauwelijks had hij dit gedaan, of een vrij groote aap met een brok ketting om den hals, wipte er on verwacht uit. Met een grooten sprong bereikte hij de boog van de kapconstructie, welke tot den grond doorloopt en vóór iemand het besefte, zat hij pal boven het eerste perron Oost wijsgeerqj; het drukke reizigersgedoe beneden hem j;ade te slaan. Het duurde niet lang o f' een groote massa nieuwsgierigen sloeg het grijze ver- schijnsehtusschen de kapconstructie gade. De knecht wendde alle middelen aan om het dier naar beneden te krijgen. Nu eens prees hij het als een braaf beest, dan weer verwenschte hij het hartgrondig. Doch de aap bleef onverstoorbaar boven den Berlijnschen trein zitten en negeerde zoowel den meester als den knecht. Voor dit tweetal zat er niets anders op, dan den aap' den aap te laten en verder te reizen. Langzaam gleed de langde trein weg. Maar de belangstelling op het perron bleef. Het verschijnsel maakte kleinte sprongetjes. Het was een beetje kamergymnastiek in vergelijking met den grooten tour de force, die dadelijk komen zou. Dat was toen een zware sneltreinmachine hijgt»nd over het middenspoor kwam. Tot overmaat van ramp blies de veiligheidsklep een feilen straal stoom recht de hoogt 1; in. Dit ver ontrustte het verschijnsel in zeer sterke mate en met heftige bewegingen verdween het vermiste stuk bagage via de spant van de kapconstructie. Daar' hoog in de lucht werd het aan het 00^; onttrokken door de rook- en stoomwolken van de Jumbo, die niet besefte, dat een zijner collega's uit de dierenwereld! daar boven hem zat. Zoo was de aap weg. Doch eve/i later werd hij gesignaleerd boven het derde perron Oost. Hier sloeg hij voorloopig zijn bivak op. De vele locomotieven maak ten hem angstig. De bulderende stoom uit de korte schoorsteenen jj-oeg hem de doodstuipen op het lijf, het sissend geluid uit de veiligheid deed hem igroote spron gen maken en zelfs het steunende geluid van de Westinghouse luchtpomp was in staat hem een perron ver te: jagen. Om kwart voor elf wist een schrandere postbeambte gebruik te maken van de zwakheid, welke ook eens aaps is. Ver lokkend naderend met een banaan, wist hij bij den vluchteling de txigeerte naar deze vrucht*op te wekken. iDe aap kreeg de banaan en de postman g reep cien aap, aidus een einde makend aan zijn vrij heidsdroom. Bij de gebruikelijke jaarlijksche kas- contróle voor het opmaken van de balans bleek dezer dagen bij de Ned.-Ind. Han delsbank te Soerabaja, datdcChineesche kassier Tam Tang Hin in dSen loop van 3 maanden een bedrag van ruim 43 dui zend gulden had verduisterd. Hij had namelijk zwaar gespeeld op de verschillend^ races der laatste maanden te Sidoardjo, Soerabaja en Malang en daarbij voortdurend verloreiOi. Om deze verliezen te dekken, nam hij gelden uit de onder zijn berusting zijnde kas. Men vermoedt, dat nog een jjedeelte van het geld te achterhalen zal ssijn en stelt daarom een nauwkeurig onderzoek in. De kassier is gearresteerd en in preventieve hechtenis gesteld. Een bij-de-hande werkvrouw. Een pientere werkvrouw heeft Vrijdag door haar kordaat optreden d iefstal voor- komen^op een schilderijententoonstelling te Londen van bekende schilders. Op deze tentoonstelling bevond zich ook door 't Britsche Museum in bruikleen afgestaan werk van Francis Upwin, aan wiens na gedachtenis de tentoonstelling was gewijd, 's Morgens om half negen, toen nog nie mand anders dan een werkvrouw in het gebouw aanwezig was, kwatn een tiptop gekleed heer toegang tot de tentoonstel lingszaal vragen om er eenig<; schilderijen weg te halen, die hij, naar hiij zeide, ge kocht had. Op eenige vragen vran de vrouw antwoordde de z.g. kooper, dat hij zoo vroeg was gekomen omdat hij den ochtend trein naar Parijs nog wilde halen en dat ij niet kon wachten op de: komst van den heer Howell, den directeur van de tentoonstelling, om twee uur 's middags. Toen de vrouw echter niet g.eneigd bleek den man toe te laten, bood bij haar een pond sterling aan, wanneer ;rij hem be hulpzaam wilde zijn bij het inpakken van de schilderijen. De vrouw zwichtte echter niet voor déze poging tot omkooping. De man liep ten slotte weg, z.g. verontwaar digd opmerkend, dat hij den hetfr Howell zou telefoneeren. Het heerschap heeft zich begrijpelijke t- wijze niet meer laten zien. De politie heeft Litusschen zijn signalement. Vier dagen ln levensgevaar. Het stoomschip „President Roosevelt", met de overlevenden van de Britsche vrachtboot „Antinoe", is j.1. Zondag te Plymouth aangekomen. De bemanning van de „Antinoe" was uitbundig in haar lof over het optreden der bemanning van de „President Roo sevelt" en een hunner zeide nimmer te hebben kunnen denken, dat zulk een ge weldig passagiersschip een armzalig, klein vrachtbootje als de „Antinoe" te hulp zou komen en zich vier dagen en vier nachten aan het reddingswerk zou wijden. Ten zeerste betreurden de leden der beman ning van de „Antinoe" het, dat bij de red dingspogingen twee leden van de beman ning der „President Roosevelt" het leven hebben moeten laten. De eerste vrijwilli ger, die- zich voor de reddingspogingen aanbood, was een Duitscher, Keitman. Hij is een der beide omgekomenen; de andere was een Fin, Wirtamen genaamd, wiens heldenmoed door kapitetn Fried zeer werd geroemd. De orkaan woedde vier volle dagen, met golven van 40 voet tot 70 voet hoogte en alhoewel 4de „President Roosevelt" zoo dicht als maar eenigszins mogelijk was bij de „Antinoe" lag, verloor zij haar door de hevige sneeuwstormen herhaal delijk uit het gezicht, éénmaal zelfs ge durende niet minder dan achttien uur. De „Antinoe" bleek óp drift te zijn, toen de „President Roosevelt" haar ont moette, waardoor laatstgenoemde gedu rende het verloop van vier dagen IIO mijlen uit den koers geraakte. Kapitein Fried bleef onafgebroken op'de comman dobrug. Drie booten gingen verloren, vóórdat de reddingspogingen slaagden. Nadat de draadlooze installatie der „An tinoe" was vernield, werden de berichten door middel van lampsignalen overge bracht. De „Antinoe" dreigde nu elk oogenblik te zullen kapsijzen, doch de signalen bleven getuigen van den buitengewonen moed en het zeldzame uithoudingsver mogen harer bemanning en speciaal van haren kapitein Tose. Deze liet eerst de gehuwden in de reddingsbooten vóórgaan. De overblijvende twaalf leden en hijzelf moesten lange uren aaneen in den hoog- sten nood blijven wachten, alvorens pok zij ten slotte in veiligheid konden worden gebracht. Toen kapitein Tose eindelijk aan boord van de „President Roosevelt" was afgezet, begaf hij zich onmiddellijk naar de brug om kapitein Fried te bedanken. Daarna zakte nij volkomen uitgeput ineen. Vóórdat hij de „President Roosevelt" verliet, over handigde hij aan kapitein Fried een schrijven, waarin hij zijn hartelijken dank uitsprak en den nadruk legde op het schitterend besluit hen ten koste van alles te redden. Een noodlottig bijgeloof. Volgens een bericht uit Tokio aan de Engelsche bladen heerscht aldaar onder de 20 jarige meisjes groote ontsteltenis. Volgens een oud bijgeloof zullen alle dames, die dit jaar 20 jaar oud worden, te leelijk zijn om goede echtgenooten te worden. Die ongelukkige periode herhaalt zich om de 60 jaren. 1926 is zoo'n jaar. De ouders ^willen hun zonen niet toestaan meisjes „van dien jaargang" te trouwen. Velen van deze ongelukkigen hebben zich daarom voor een beroep bekwaamd, ter wijl de Kokoemoen Hekkon Hodakai een vereeniging, in Tokio georganiseerd, met het doel haar leden bij de keuze van echtgenoot en echtgenoote zonder ouder lijken steun of inmenging, te helpen een campagne tegen dit bijgeloof heeft geopend. De vereeniging schijnt evenwel weinig succes met haar actie te hebben, omdat het bijgeloof te diep ln het volk wortelt. Den vorigen keer, 60 jaar geleden, hebben vele meisjes uit vrees voor een eenzaam leven, zelfmoord gepleegd. Het Bergln procédé. Walther Rojh schrijft in de laatste „News Edltion" van het Industr. Eng. Chem. over de proeven, die in Duitschiand met het Bergin-procedé zijn genomen. Volgens dit proces wordt gewone kool direct met water stof vereenigd tot koolwaterstoffen, zonder gebruik te maken van katalysatoren. Een' Bergin fabriek bestaat voor het grootste deel uit een vat, waarin onder druk kan worden verhit en waarin kool met zware oliën tot een pasta aangemengd, onder een druk van 160 atmosferen wordt gepompt. De waterstof wordt ook in het vat geperst en het geheel langzaam op 460480° O. verhit. In de Rheinau Werke zijn tot nu toe twee opstel lingen gebruikt, waarin 3001000 K.G. per dag kan worden gebracht. Uit 1 ton gewone vluchtige gaskolen kunnen zoo worden ver kregen 150 K.G. lichte stookolie met een kookpunt tusschen 30° en 230° O.; 200 K.G. Dieselolie, 60 K.G. smeerolie, en 80 K.G. brandolie; in het geheel dus 490 K.G. olie. Daar bovendien uit elke 1000 K.G. ruwe kool 210 K.G. gas wordt verkregen, geschikt voor verlichtings- en verwarniingsdoelein- den, schijnt het Berginprocedé renideerend te ziullen worden. De opgravingen te Kis]. De expeditie, die te Kisj opgravingen doet, heeft een compleet menschelijk geraamte uit omstreeks 3000 vóór Christus en een reeks van geheel gave potten uit-dien tijd gevon den. Oude steden ln Peru ontdekt Een telegram uit Lima aan de Engelsche bladen bericht, datde Engelsche ontdek kingsreiziger dr. M. Mc. Govern en de heer Julio Telio, directeur van het axchaeologisoh museum te Lima, op het schiereiland Para- cas, 25 mijl ten Z. van Pesco, de ruïnes ont dekt hebben van twee oude steden, vermoe delijk uit den tijd van 1000 jaar en 500 jaar v. C. UIT DE PERS. IDe Kabinetsformatie. Het „Handelsblad"' schrijft over de op dracht tot kabinetsvorming aan mr. Lim burg, Het blad releveert de uitlatingen der verschillende bladen inzake den eventueel aan mr. Limburg te verleenen steun, welke hierop neerkoipen: steun aan een 'kabinet- Limburg als het er komt, maar geen mede werking aan de totstandkoming, en gaat dan als volgt voort: Zonder hartelijke medewerking thans be duidt de belofte vaq steun straks niett: uj van eenige werkelijke medewerking uit den kring van de partijen in het parlement ver tegenwoordigd bespeurt men niets. Natuur lijk kan men van die zijde voor een1 exua- parlynentair kabinet geen parlementaire verantwoordelijkheid in den gewonen zin aanvaarden, maar aan de moreele verant woordelijkheid tegenover het land kunnen de leden van het parlement en de partijen zich niet onttrekken. Onder deze omstandigheden krijgt de toe zegging van steun zonder feitelijke mede werking een onoprecht karakter. Dan i9 voor den formateur de besliste tegenstand van den naar macht jagenden heer Marchant en aan macht hangenden heer Van Wijnbergen wellicht nog meer waard, omdat bij althans weet, wat hij daaraan heeft Hij kau daaruit een slotsom trekken. Mocht die codclusie zijn, dat ook hij de opdracht weer in handen stelt van de Konin- ging, dan rijst de vraag of niet een Kamer ontbinding voor de ontwikkeling van onze politiek meer wenschelijk is, dan een ge dwongen aanblijven van het kabinet-Colijn. hoe krachtige figuren dat ook moge teilen. iDe Vlootwetcrisis en hare gevolgen heb ben al zoovele verwarring gesticht in de geesten, doordien ze een onzuiver beeld deden ontstaan van de 'politieke werkelijk heid, dat een verdere camoufleering van den onwil of de onmacht der partijen, om in 's lands belang zich aan te passen bij de wer kelijke omstandigheden, voor de parlemen taire idee fnuikend kan worden. Wjj gelooven weliswaar niet aan daddijk dreigende gevaren van staatsgrepen of der gelijke fraaiigheden, omdat in zob'n geval de doode politieke belangstelling schijndood zou blijken te zijn. Maar de afschuwelijke onverschilligheid van het volk, dat in laatste instantie zichzelf regeert voor zijn eigen za ken, die in deze crisismaanden aan den dag treedt, is toch eén zeer bedenkelijk symp toom inzoover als ze de situatie schept, waar van een werkelijk krachtige figuur of stroo ming te eeniger tijd misbruik zou kunnen maken. Dat moet ten allen koste worden voor komen. En het blad eindigt zijne beschouwingen met dezen zin: Het gevaar, dat mr. Limburg zijn pogingen weldra zal opgeven is, als onze inlichtingen juist zijn, geenszins denkbeeldig. LUCHTVAART. De vermiste legervllegers. Een daad van piëteit. Hedenochtend zal de commandant der Luchtvaartafd., luit.-kol. Hardenberg, niet een vliegtuig, bestuurd door den oudsten onderofficier-vlieger Van der Griend, een krans uitwerpen boven de Noordzee, waar het vermoedelijke graf ls der onderoffi cieren-vliegers Hartjesveld en Vos. Een nieuw hoogterecord. Reuter meldt ut Dauton (Ohio) dxL 30 Jan.: Luitenant Macready vestigde een nieuw Amerikaansch hoogterecord. In onr geveer 90 minuten steeg hij tot een hoogte van 35900 voet (ongeveer 12 K.M.). De vlucht Spanje—Amerika. De Spaansche vlieger majoor Franco is Zaterdagochtend te 6 uur van de Kaap Verdisohe eilanden opgestegen. Zater dagavond had hij draadlooze verbinding met de Braziliaansohe kust verkregen en bevond hij zich op ongeveer 250 mijl van Pernamibuoo. Des avonds 8 uur daalde de Dornier vllegboot te Fernando Noronha, 200 mijl N.O. van Pernamibuoo. Zondag morgen zette zij haar reis voort en landde na enkele uren te Pernamibuoo, in Bra zilië. De vliegtocht van Franco. Het vliegtuig had Palos in het zuiden van Spanje op den 22sten Januari verla ten. De totale tijd van vliegen bedroeg 5 u. en 20 m. Vliegtuig over den kop geslagen. Een vliegtoestel, bestuurd door den ad judant-onderofficier Kok, met als passa gier tweede luitenant der administratie J. R. Hardebol, is te Oheribon, gebruikma kend van het noodlandingsterrein aldaar, over den kop geslagen. De inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel werd be schadigd. (Aneta). De vliegtocht van Cobham door Afrika. Boven den Victorla-waterval. De Engelsche vlieger Cobham, die nu Boelawajo bereikt heeft, op weg van Lon den naar Kaapstad, heeft, volgens de Daily Mail, boven den Victoria-waterval eenige spannende oogenblikken door leefd. Daar hij den Victoria-waterval wilde fotografeeren, vloog hij over de Zambesi-kloof tot zoo dicht bij den water val dat het vliegtuig overspat werd met schuim en er water in den carburator drong. Na eenige hachelijke oogenblik ken begon de onregelmatig werkende mo tor weer op gang te komen, het water raakte er geleidelijk uit en hij volbracht zijn tocht, goed en wel, na een unieke film van den giooton waterval opgenomen te hebben. Cobham heeft thans zonder ongeluk 6670 mijl van de 8000 afgelegd. De Aznerlkaansche Pool-expeditie met vliegtuigen. Met geldelijken steun van bekende Ame rikanen wordt er een onafhankelijke expe ditie om het Poolgebied met vliegtuigen te onderzoeken georganiseerd door Richard Byrd1, die den vorigen zomer aan het hoofd heeft gestaan van de schepen-afdeeling van de expeditie van MaoMillan. Rockefeller en Ford hebben ieder al 20.000 dollar gegeven. Het is nog niet bekend of de expeditie luchtschepen of vliegtuigen zal bezigen. Byrd is van plan, ls het kan, ln April naar Spitsbergen of Etah te vertrekken. Kan dit niet, dan gaat hij niet eerder dan Augustus. Tegen het eind van Februari zal het luchtschip „Norge I" uit Rome vertrekken en waarschijnlijk in het Zuiden van Enge land in het luchtschepenstation Carding- ton of Pulham zijn tocht tijdelijk afbreken om dezen daarna voort te zetten naar Spitsbergen. Amundsen, de expeditie leider zal zelf ook eenige dagen vertoeven in het Britsche station om er de laatste voorbereidingen te treffen. Van Spits bergen gaat dan de reis over de Noord pool naar Alaska. Dus juist in een route tegengesteld aan die, welke kapitein Wilkins zal volgen, die zich voorstelt den 21sten Maart van Point Barrow met de „Fokker" met de drie motoren naar Spitsbergen te «vliegen en onderweg, indien en voor zoover mogelijk, land in de Noordelijke IJszee te verkennen. De „Norge I" is gebouwd op de werf van den heer Nobile, die gédurende de poolreis ook het commando over het luchtschip zal voeren. Hij heeft een equipage van ln man. De „Norge I", die gebouwd is volgens het halfstijve systeem, is 105 M. lang en heeft drie motoren, ieder van 250 P.K. De tocht over de Noordpool zal naar verwachting vijftig uur duren. Men herinnert zich, dat kapitein Amundsen's poging het vorige jaar, om van Spitsbergen naar Alaska te vliegen, niet slaagde. Hij bouwt sinds dien voor zulk een onderneming op een luchtschip. ANNA PAULOWNA. In den nationalen tooneelwedstrijd, uit geschreven door „Het Kleine Tooneel" te Noordscharwoude, behaalde „Ormenio" den tweeden prijs met „De Grond", waar bij ook nu weer gekampt moest worden tegen de bekende Beverwijkers en de niet minder bekende „Markerspelers" van Bergen. Bovendien verwierf onze veree niging den eere-prijs voor de beste Neder- landsche uitspraak, alsmede den eere-prijs voor de beste tooneelaankleeding. Dit seizoen was.het voor heteerst.dat „Ormenio" zich aan een tweetal groote wedstrijden waagde, en dan mag de ver eeniging over den uitslag zeer zeker tevre den zijn. Het tot dusverre bereikte resul taat moge voor haar een aansporing wezen, om met dezelfde toewijding te blijven voortgaan, waardoor zij zich tot nog toe onderscheidde. Dan twijfelen wij niet, of zij zal een steeds eervoller plaats op het terrein van het tooneeldilettantisme kun nen innemen. WEERINGEN. In de vergadering van den Westfrieschen bond van harmonie- en fanfarecorpsen j.1. Zondag te Hoorn gehouden, is be sloten het bondsconcours dit jaar op 13 en 16 Mei a s., op ons schiereiland te houden. Aan dit concours zal een marsch- wedstrijd verbonden worden. Wij vernemen tevensjdat er dan tegelijk alhier vanwege? de Middenstandsvereeni- ging een winkelweek met étalage-wedstrijd zal gehouden worden. 8CHAGEN. De vereeniging „Help u zelf", alhier, hield Zondag in haar stamlokaal „de Ceres", hare jaarvergadering. Voorzitter, de heer T. A. Koop, opende de bijeen komst met eenige woorden en een paar opmerkingen van dieper beteekenis. Hij meende dat het moraal bij enkele leden is gedaald, hij had gehoord van voorgewende ziekte. Dit kon tot royement aanleiding geven. In zake de weigering der gemeente om als donatrice de ver eeniging te steunen, meende hij te moeten zeggen, dat de gemeente meer belang had bij Help u zelf, dan Help u zelf bij de gemeente. Help u zelf leert hare leden bij ziekte op eigen financieele beenen te loopen, en voorkomt dus den geldelijken steun der gemeente, die bij gemis der ziektevereeniging meermalen zou moeten worden ingeroepen. Uit de verslagen bleek, dat de vereeniging thans 155 leden telt, dat de ontvangsten f 1320.53 en de uit gaven f1592.99 hadden bedragen, alzoo een nadeelig saldo van f 272.46. Aan ziekengeld was f 1256.87 uitgekeerd. Onder 46 leden kwamen 1061 ziekte dagen voor. De financieele commissie getuigde bij mondevanden heer J. Rosendaal.datalles in orde was. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren W. Kiezeling en J. Keijwaard, voor de financieele com missie verkreeg P. Weeland de meerderheid.. De uitkeering over 1926 werd bepaald op f 1.25 per dag. Omtrent het sanato riumfonds deelde voorz. mede, dat het niet de bedoeling is een eigen sanatorium te stichten, maar dat de patiënten naar eigen verkiezing onder dak zullen worden gebracht. Daar het fonds nog altijd naar meerdere middelen omziet, zal een tweede verloting worden gehouden. Staande de f

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6