stem kon beschikken. Hij gaf er de voor keur aan en dit zonder de minste bedoelingen zich óp straat als vrouw te vertoonen. Zelfs de onderkleeding die hij droeg was die welke het zwakke ge slacht gemeenlijk pleegt te dragen. Zijn ooren waren met groote hangers getooid, om den hals droeg hij een dun gouden kettinkje en zijn handen vertoonden ringen met groote steenen. Daarbij liep hij op schoenen met hooge hakken. Het gezicht was, dank zij schmink, volkomen dat van een vrouw, terwijl een pruik het hoofd bedekte. Het bleek na een onderzoek, dat hij waarheid had gesproken. In het hotelletje, waar hij logeerde, werden koffers met vrouwenkleeren gevonden. Er was een costuum bij van een Volendamsch meisje met bijbehoorende krullen. In dit costuum zou hij in een variété te Berlijn optreden, Hollandsche liedjes zingen en prentbrief kaarten verkoopen. Een groot aantal van die kaarten werd mede in de koffers ontdekt. Wat zijn identiteit aangaat bleek het een 40-jarig koopman te zijn, wonende nabij Utrecht. Hij is getrouwd en vader van zes kinderen. Als koopman was hij failliet gegaan, weshalve hij zijn carrière als variété-artist trachtte te maken. Wat het dragen van de vrouwenkleeren op straat betreft, dit moest, zoo zeide hij, als een ziekelijke eigenschap worden op gevat, waaraan hij geen weerstand kon bieden. Er w^fd proces-verbaal opgemaakt ter zake het zich op den openbaren weg vertoonen in kleederen van een andere kunne. Dinsdagmorgen moest hij zich'in mannenkleeren steken, waarna hij op vrije voeten werd gestpld. (Tel.) Ben bfjeengestolen JuwellerswinkeL In het vorige jaar werd o.a. in ver schillende groote Duitsche steden bij juweliers ingebroken en meestal om en bij 12 uur. Kostbaarheden van zeer groote waarde werden op die wijze gestolen. Thans is het de recherche te Weenen gelukt een handelaar in juweelen te arres teeren, onder de verdenking de inbraken te hebben gepleegd. De man is machine- smid van zijn ambacht en heet Julius Moranski. Een paar weken geleden theeft hij in Weenen een juwelierszaak geopend. Moranski is in Boedapest geboren, diende bij de Roode Garde en werd in 1920 wegens allerlei misdrijven tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld, naar de „Frf. Zt." weet te berichten. Hij wist echter te ontsnappen, maar zat eerst in Italië, daarna in Zwitserland in de gevangenis. Het staat vast, dat Julius tot het vorige jaar geheel zonder middelen van bestaan was. En nu duikt het heer plotseling te Weenen op als eigenaar van een schitte rend ingerichte juwelierszaak. Aan alle kanten verzekerd tegen inbraken 1 Moranski noemde een keurige .villa de zijne contant betaald. De aandacht van de recherche viel op den man, zij speurde na en trof al spoedig zijn beeltenis in eenige oude politiebladen. Detectives von den bovendien in zijn winkel verschillende voorwerpen, welke verleden zomer uit een juwelierszaak te Ziirich gestolen wafen. Nu was de steen aan het rollen en na verloop van enkele dagen wist de recher- che, dat de geheele inhoud van Moranski's zaak bij elkaar gestolen was te Karlsruhe, München, Frankfort, Brussel, Brünn, ftaag, enz. De man heeft bekend de gezochte tuchthuisboef te zijn, ontkent echter de inbraken. Oudheidkundige vondst. Te Boglösa in Zweden heeft men on langs In een rots gegrifte teekeningen ontdekt, die uit het bronzen tijdperk da- iteemen. Het belangrijkst is die teeikening van een vier meter lang schip, dat met zes personen bemand is, die deels eigenaardig gevormde riemen hanteeren. De voor- en achtersteven vertoorien de vormen van dierenkoppen; de voorsteven wordt op geheven of gedragen door een man. Men gelooft, met een symbolische voorstelling te doen te hebben, doch weet die nog niet te verklaren. Een nieuwe uitvinding op het gebied van radio-telefonie. Draadloos telefoneeren van pen schip in zee met den vasten wal is niet nieuw meer. In afwijking met de gewone toe stellen, die daarvoor noodig zijn, zoo meldt de Times, heeft de uitvinder Shan- non te Birmingham een nieuw systeem uitgewerkt, waarbij het mogelijk is, zon der gebruik te maken van een luchtnet of aardverbinding, met een draagbaar toestel op zeer korte golflengte, over een afstand van 10 tot 70 mijl van een schip met de kust draadloos te telefoneeren. Volgens mededeeling zouden de voorloo- plge proeven goed geslaagd zyri. Een tetanus-serum. In de Academie voor Geneeskunde te Parijs hebben de doctoren Zoeller en Ra- mon een belangrijke meedeeling gedaan over een serum tegen tetanus. Doctor Roux zei, dat dit naar alle waarschijnlijk heid dengene, die het-ontvangt, voor zijn heele leven immuniseert. Het betreft een volkomen nieuwe methode, die berust op een ontdekking van Ramon, waarvan de theoretische en practische gevolgen tel kens 'duidelijker aan den dag treden. JULLVNADORP. Af deeling Helder van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Woenadagmorg envergad-erde de Ai- deeling Helder van de Holandsche Maat schappij van Landbouw in het café „de Blauwe Keet" van dien heer J. Marees Dz. Van de 76 leden waren er sltohts 14 aan wezig. De voorzitter, de heer J. J. Ver- faille heette de aanwezigen welkom, en het speet hem dat die opkomst niet groot te noemen was, doch, 000 zedde spr., al is het aantal klein, heti s toch een keur korps te noemen, want verschillend© van de fabrieken zijn vertegenwoordigd, ais- mede dan toch die personen, die de vee houderij en melkerij in het Koegras een zeer warm hart toedragen, en het doet hem dan ook een groot genoegen d^t die dian toch (ook een blijk van belangstelling geven door hunne tegenwoordigheid. In het bijlzondler wordt welkom geheeten Dr. Scheiji, die hier hedtenraorgeH. het ondier- werp „Melkwinning en Melktoethandeling" zal behandelen. Het was voor genoemden heer een opoffering om reeds op dit tijd stip hier tegenwoordig te zijn, daar hij reeds zeer vroeg zijn woonplaats moest verlaten daarvoor. Maar omdat de ochr tenduren het gesohikst zijn voor het toer zoeken ©ener vergadering, was na ge pleegd overleg dit uur gekozen en spr. hoopt da het gesprokene ertoe zal bijdra gen om meerdere kennis op te doen, be treffende het voor onzen polder zoo be langrijke voortbrengingsproduct. De ver gadering is met deze speech geopend, en worden de nntulen van de vorige .verga dering gelezen, en zonder op- pf aanmer kingen, met dank voor de igoede redactie aan den secretaris, den heer K. Bakker Dz., onveranderd vastgesteld. Naar aan leiding van het gelezene in de notulen wordt medegedeeld dat indertijd gevraagd' is otm de keurloonen voor uit nood' ge slacht vee afgeschaft te krijgen!, en heeft men zich daartoe gewend' tot het Ge meentebestuur met als resultaat dat het de 'bedoeling was de noodslaohingen daar van vrij. te stellen en is dit dim als een suooes te 'boeken. Opgemerkt wordt ech ter, dat dit voor de stalhuur is daar de desbetreffende verordening hier niet over spreekt, zal een en ander nader onder zocht worden. De contributie is voor dit jaar gehandhaafd' op Bjper lid, waar van 3.50 afgedragen wordt aan het hoofdbestuur. Verder zijn ter tafel verschillende prijs lijsten van zaaigranen en zaden enz. van diverse firma's alsmede een circulaire behelzende de uitwisseling van boeren zoons naar Zwitserland. Deze stukken worden alle voor kennisgeving aangeno men. Door de hoeren S. Eriks en G. W; Jinumlnk Wz. was de rekening en verant woording over 1926 van den penning meester, den heer J. O. Maters, nagezien en in volmaakte orde bevondeni De ont vangsten hadden bedragen 738.971/», de uitgaven 433.46, alzoo een) saldo van 305.52. De pennningnieester en de com missie ontvangen den dank des voorzit ters voor gehouden ibeheer en controle. Met het oog op het gunstig kassaldo en mede om gehoor te geven aan de steun- verleening voor de getroffenen dooi; den watersnood'in 'het Zuiden van ons land, stelt de voorzitter aan de orde een bedrag daarvoor af te zonderen en aan het Wa- tersnoodooimité over te maken. Hij ver trouwt in deze op den steun van de ver gadering .om alzoo ook iets bij te dragen voor deze zoo zwaar getroffen landgenoo- ten. Geresumeerd wordt dat de Aid'. Velsen een besluit nam om 200te geven. Dat was een sympathieke ge dachte, die getuigde van goed beheer en vijs 'beleid1. Zoo ver kan inen er hier ech ter niet mee gaan en daarom wordt voor gesteld om 76.te geven, hetwelk overeenkomt met 1.per 'lidl Algemeen wordt dit voorstel goedgevonden en te vens besloten het bedrag af te dragen aan het Plaatselijk Oom'lté, hetwelk dan wel voor de verdere doorzending zal zorg dragen. Volgt Bestuursverkiezing. Aftredendi de heer A. Grin, welke met op één na alge meen© stemmen herkozen wordt en zijne herbenoeming weder aanvaardt met dank voor het algemeen in hem gestelde vertrou wen. De voorzitter hoopt wederkeerlg op de meest aangename wijze met den herkozen© te mogen samenwerken. 'Vervolgens ia men genaderd1 aan de lezing te houden, door Dr. Schelj over het hier boven reeds genoemde onderwerp, hetwelk van zeer groote beteekenis is voor onzen polder, zegt voorzitter, en hy twijfelt er niet aan of het is geheel in de Ujn met wat hier geproduceerd wordt. Spr. wijst nogmaals' op de kleine kwantiteit der opkomst, maar, zegt hij, de kwaliteit is goed. De hoorders worden verzocht ieder voor zich van belangrijke punten aanteekening te houden, om ais Dr. Schay zal zijn uitgesproken, genoemden heer alsnog over die punten nadere toelichting te vrageh, opdat men op deze wijze iets van het gesprokene mee naar huis zal kunnen nemen. Het woord' is daarna aan Dr. Schei), hie begon met te zeggen, dat hij* een eenvoudige behandeling van het genoemde onderwerp zal geven, ofschoon het zeer zeker een ac tueel onderwerp is te noemen. Door het Melkbesluit, dat eeniiga maanden geleden in werking is getreden, is de melk in veel ster kere mate dan voorheen een voorwerp van Staatszorg geworden. De uitvoering-en hand having dezer voorschriften is opgedragen aan de Keuringsdiensten voor Waren en voor zooveel betreft het Noordelijk deel van Noord-Holland' aan den Keuringsdienst te Alkmaar, waaraan Dr. Mol als directeur fun geert. Veehouders, melkverkoopers en fa brieken zullen met dien Dienst meer te ma ken krijgen en dat is toe te juichen, want, zoo zegt spr., ik ben er van overtuigd, dat er opgetreden wordt om de misstanden, die er bestaan, te bestrijden, Dé aard van mijn betrekking, zegt spr., is om raadgevend: op t® 'treden, aansporend' om het werk goed te doen, want dan moet de grondstof ook goed wezen. Spr. gaat daarna de eischep na, waar aan de mellnvinning en melkbehandéling moeten voldoen. De melk vormt de grondstof voor de be reiding van kaas, boter en melkproducten, en is de kwaliteit van de grondstof van zeer groot belang om prima producten te krijgen. De zelfkazende boeren weten dat maar al te goed. De leveranciers aan kaasfabrieken mochten het soms wel beter weten, althans er naar handelen.' Van veel werk op de boer derij is men dan bevrijd1, maar dan moest men. aan de winning der melk des te meer zorg besteden, hetwelk toch tot eigen voor deel strekt. Maar de omring leret andtëre, het omgekeerde ls vaak bet geval. Daarom moet do melk, die geleverd' wordt, strenger gecontroleerd worden, hetwelk moet leiden tot betere toestanden. Een gedeelte der hier gewonnen melk is voor consumptie bestemd eö daaraan worden dezelfde -eischen gesteld, n.l. goed1 gewonnen en behandelde melk van gezonde koeien in normale omstandigheden. De eischen aan goede melk te stellen, zijn van tweeërlei aard en wel: A. Samenstelling, vetgehalte en vetvrije drage stof (8. G.V en B. dé deugdelijkheid, vrij van vuil, ziekelijke afscheidingsvochten, ziektekiemen, geschikt voor de kaasbereiding, enz. Bij de samenstel ling moet vooral gelet worden op het vetge halte, want dat schommelt het meest, is ech ter dat goed; dan is er alle kans, dat de andere besta nddeelen ook goed zijn, en het vet is het duurste bestanddeel. De ervaring heeft in deze veel geleerd1, want er is groot verschil in het gemiddelde vetgehalte van koeien, die onder dezelfde omstandigheden gehouden gorden. D? eene koe heeft daar meer aanleg voor dan de andere, dat brengt ook de aard van het dier mee, om een hoog vetgehalte te hebben. Die aanleg is erfelijk, zoowel van vaders- als van moederszijde, Practische veehouders hebben die weten schap benut en door selectie bij de fok kerij in toepassing gebracht met als resul taat productiedieren met beteren aanleg Dit is verder tot ontplooiing te bren gen door gunstige omstandigheden en'wel verpleging, voeding, drinkwater en goed melken. En de gevolgen zijn: meer melk van beter gehalte, fokmateriaal van hooger waarde, verhooging der inkomsten van het bedrijf. Daar zijn dan wel eenige kos ten aan verbonden maar hier geldt dan ook het spreekwoord„De cost gaot voor de baet uit". En dat is inderdaad juist, want de baten zijn veel hooger dan de kosten. Het meest is daaraan gewerkt in de provincie Friesland waar het gem vetgehalte der melk geleverd aan dey F. C. Z. in 1900 bedroeg 3 in 1924 8.88%, dus een stijging van 0.38%. Deze cijfers liepen over een opbrengst van 500 mil- lioen K.G. melk vfui 132000 koeien,""dus per koe 8800 K.G. met een meer gewicht van vet van 1.900.000 K.G. of 2.200.000 K.G. boter meer. In Noord-Holland ls een langzame stHglng merkbaar en wel van 8.18 pet. in 1921, 8.14 pet. in 1922, 8.19 pet. in 1928 tot 3.24 pet. in 1924. Nu moet men niet denken, dat dit alleen goed ls voor de leveranciers aan de fabrieken, die hun melknaar gehalte uitbetaald krijgen, neen, ook voor den zelfkazer en de particuliere fabrieken moet dit gaan gelden on zij zullen er ook wel mede.béginneri. Bij de consumptiemelkbedrijven ware het te wenschen, dat die ook geprikkeld werden om de nationale fokkerij toe te passen, en het is heel goed, dat de K. v. K. in- rijpt wanneer het vetgehalte te laag is. pr. wil hier niet langer bij stilstaan en hoopt, dat hij voor velen reeds overeen bekende zaak heeft gesproken, en dat zij reeds de contröle op de produotie in toe1- passing brengen, anders geeft het niets. Spr. gaat thans verder over de winning der melk los van de samenstelling. Een eerste voorwaarde is, dat de koe gezond is en in normale omstandigheden ver keert. Alleen van zulké dieren is deugde lijke melk te "winnen. Melk die hiervan afwijkt moet afzonderlijk worden gehou den, en geef die een bestemming in ver band met de omstandigheden. De fabrie ken ontvangen ze tegen de volle waarde, mits afzonderlijk geleverd, want er kan zeer groote schade ontstaan door de melk van één zieke koe. Door zulke melk maakte een fabriek èen paar dagen kaas ihet tallooze kleine gaatjes erin. Biestige melk en heel oudmelksehe melk, wanneer een koe droog gaat, moet er ook niet bij. Evenmin van toohtlge koelen, koelen komende van de markt of van een boel huis. Melk van koeien die lijdende zijn aan darmontsteking, waarbij hevige diar rhee optreedt of van koelen lijdende aan baarmoederontsteklng, gepaard met her haaldelijk optredende uitvloeiingen, als mede melk waarin etter uit wonden is gekomen. Het melkvoortbrengend orgaan'^e nier moet in het bijzonder gezond zijn. De nierontsteking of mastitus wordt verwekt door bacteriën, die door den melker op andere koeien kunnen worden overge bracht, dus overerfelijk is. Eeü slechte gewoonte is het om het vocht (melk is het niet meer) uit het zieke Versel op den grond te melken. Ook daardoor verspreidt men de ziekte. Uitmelken in een busje en daarna ver nietigen, is een radicaal bestrijdingsmid del. De kwaal is geneeslijk fnits men bij tijds een veearts raadpleegt. De melk uit het zieke versel of versels moet apart gehouden worden. Een nier bestaat uit 4 afzonderlijke klieren en geven 4 soor| ten melk en deze kunnen goed en slecht zijn. Wanneer een onderzoek ingestelc wordt, dan wordt eerst koe voor koe en daarna versel voor versel geïnspecteerd. Een aandachtig en goed melker zal het gebrek onmiddellijk bemerken. Twijfelt men, dan kan meii de melk opzenden tot een onderzoek naar het Station voor Melkonderzoek te Schagen. Wanneer er nier-tuberculose in het spe is moet men met die melk zeer voorzióh- T de directeur de eischen der praktijk niet uittig zijn. Er wordt wel veel gedaan voor het oog zal verliezen, eft het is heel goed, dat de tuberouiosebestriji^ing, m»»r vel® vee houders doen aan tuberouloseversprel- ding, en wel door de besmette melk naar de fabriek te brengen, waarvan het ge volg is besmette wei en verspreiding der ziekte onder de kalveren en varkens. Het verdiende aanbeveling de verdachte melk te koken en dan als voedsel te verstrek ken aan kalf of varken. Zoo bestaan er nog vele misstanden op dit gebied. De zelfkazende boer is seouurder op het uit houden van verdachte melk dan de leve rancier aan de fabriek, ook al is het zijn eigen coöp. fabriek. „Het gaat toch naar de fabriek" denkt hij, maar verraadt daar door zijn gemis aan coöperatiegeest „Zij gaat toch door den grooten plas melk" en hij verraadt zijn gebrek aan kennis om trent den noodlottigen invloed dien een weinig slechte melk kan uitoefenen. Het is zelfs voorgekomen, dat een oon- sumptlemelkveehouder het bruinrood© vocht uit een ontstoken verrel gewoonweg mengde door de af te leveren melk. Te gen 'zulke schandelijke praktijken zal de K. v. W. terecht streng optreden. Van een gezonden veestapel krijgt men nog niet altijd deugdelijke melk, want bij en na het melkten, kan deze nog wel ver knoeid worden. Het melken ls een belangrijke factor en wel lo. om den aanleg der koe tot melk productie zooveel mogelijk tot ontwikke ling te brengen, welke van grooten in vloed is op de melkgift en het beter op de melk houden der koe. Een bekwaam melker krijgt meer en bovendien vette melk van dezelfde koe. Uiergebreken en zeere spenen worden voorkomen door een goede behandeling van den uier, doch treden dikwijls op door ondeskundig melken. Een goed melker melker krijgt meer en bovendien vetter kunnen behandelen. Spr. noemt een voorbeeld. Een koe was zeer slecht te melken. Een leerling van den cursus voor voormelken te Hoorn, werd er bijgeroepen en had succes. Om zuivere melk te krijgen moet er zin delijk worden gemolken, zooals dat op de Melkcursussen wordt geleerd. Het zijn geen onuitvoerbare voorschriften die daar worden geleerd, zooals onlangs in het ver slag van een afd.-vergadering vermeld stond. Zoo wordt de zaak bespottelijk ge maakt door menschen die er niets van ge zien hebben. De leerlingen van den heer Heida, een Frische boer, met veeljarige praotijk, lichten u wel anders in, wat zij, die toch reeds goede melkers waren, nog; van hem hebben geleerd. De beweringen van zulke critici zijn belachelijk en treu rig als men ziet op het vele werk, dat de Oommissie van N. H. N, aan goede mel kers ten koste legt. Een nuttig werk ls hier te verrichten door afd.-besturen en landbouwvereexil- gingen, om melkoursussen in elkander te zetten. Cursussen bestaan reeds of zijn in voorbereiding te Hoorn, Opmeer, Beem- ster, "Wierlngerwaurd en Bint Joseph stiching te Bergen. Deze zijn ook voor de zuivelfabrieken, alsmede voor de verbe tering van de oonsumptlemelk van veel belang. Voor het verkrijgen van zuivere melk moot er ten eerste geon vuil in den emmer komen, hetwelk ook in den rego' niet behoeft, ls men gewoon om zindelijk te melken, dan is het later oen behoefte en zal men ook wtel zorgen dat het span touw, melkblok en vooral het melkpak zindelijk zjjn. Voor het melken de han den wasschen, en de uier afvegen met een doek, en men verkrijgt als resultaat zui vere melk die feitelijk meer waard is. Bi, het verlaten van de koe, de spenen even met water afwasschen en afdrogen ^ne als gevolg geen zeere spenon. Het melken op doze manier kost geen tijd en duurt ook niet langer. Hot streven bij de melkwin ning moet steeds zijn, zoo min mogelijk bacteriën. Men bedenke steeds dat sohoon gewonnen melk heel iets anders is dan door goed zeven schoongemaakte melk. Een belangrijke bron vaü besmettini kan nog het melkgereedsohap zijn zooals melkemmers, teems, melkbussen en dek sels. Vaak ls dat ondoelmatig, niet goed zuiver houden, vanwege de naden, holten wadrln de bacteriën gelegenheid hebben zich sterk te vermeerderen en de vol gende melk te besmetten. Vele gevallen van kaasgebrekon worden ook door on zuiver gereedschap veroorzaakt. Een veehouder zeide eens tpt spr.„Je moogt de melk niet door den oornagol gieten, dan maak je knijpers", en de praktijk heeft dat meer dan eens bewezen. Wnn juist daar was de vuile plaats aan de houten melkemmers. Daaróm naadloos melkgereedsohap en vooral geen houten emmers. Vaak ^ordt er slecht goreed- sohap aangeschaft dat goedkoop BChijnt, maar op don duur als duurkoop uitkomt. Vraagt daarom het beste gereedsohap en de prijs komt dubbel en dwars terug. Het gereedschap moet good gereinigd worden, eerst met koud, dan met heet sodawater en verder goed naspoelen. Onmisbaar hiervoor is goed boenwater. Hiermee is of was het op vele boerde rijen en fabrieken heel slecht gesteld. Heel wat gevallen van losse haas en knijpers zijn hierdoor veroorzaakt, welke oorzaak weer schuilt in de vele bacteriën die in slecht boenwater voorkomen. Uit schakeling van zulk water had steeds het ophouden van het gebrek tengevolge. Nortonwater was meestal ook besmet door den onpractischen, onsolieden en te goedkoopen aanleg van den put. Zak- of drangwater kan op geen enkele boerderij goed zijn, daar de omgeving niet zuiver en schoon is. Het leidingwater heeft hierin uitkomst gebracht,men heeft dan altijd betrouw baar water van de beste samenstelling. Wanneer dit algemeen op boerderijen en in fabrieken wordt gebruikt zal dit be- teekenénminder losse haas in den zomer, betere kwaliteit boter, geen gevaar voor ziekte veroorzakende karnemelk. Het slechte water heeft in de zomer maanden aan de kaasproductie reeds veel schade veroorzaakt. Fabrieken die elk jaar daar steeds weer last van hadden, zijn, sinds zij een naar de eischen gemaakte norton kregen of aansluiting aan de waterleiding kregen, vrij van. Als drinkwater voor het vee ls het lei dingwater van groote beteekenis en het bevordert den gezondheidstoestand, meer melk van beter en zuiverder kwaliteit. Door slecht drinkwater ontstaan spijs verteringsstoornissen, dunne ontlasting, en besmetting van de melk. Wanneer men leidingwater heeft, ver dient aanbeveling om elke koe een drlnk- bakje te geven, dat voorkomt de t.b.o.- overbrenging. Verder memoreerde spreker, dat hij met genoegen het verslag had gelezen van de vergadering van den Polder het Koogras, en dat men ook hier zou gaan prolitoeren van de voordeelen die de waterleiding een veebedrijf biodt. liet geld dat aan men daar voor uitgeeft ls goed besteed Hiermede eindigde spreker 011 was er gelegenheid tot het stellen van vrugén, waardoor door eenige hoeren gebruik tan werd gemaakt. De hoor A. Grln vraagt dat als een verzei bij de koe ont stoken is, of dan de drie anderen wel gezond zijn, want de molk worde toch afgescheiden uit het bloed van hot dier. Hierop werd goantwoord, dat de uier uit klieren bestaat, die elk afzonderlijk, dus niet onderling met het lichaam fungeeren. Het bloed vertakte zich en in elk verzei komt een zeker gedeelte, terecht. Is dus een verzei ontstoken, dan gaat dat geheel buiten de overige drie om. De heer Van Stipriaan geeft ook nog eenige toelichting. De heer Van der Veer vraagt: als de Staat een eisch stelt aan het product en er is geen medewerking van een Ge meentebestuur om de eischén van den Staat te kunnen uitvoeren, kan er dan van Staatswege drang op zulk een gemeente worden uitgeoefend? Met datgene wat voorkomt in het ver slag van de Poldervergadering omtrent de watervoorziening door geheel Koegras kan spr. nog niet zoo blij zijn. Van de 100 putten en pompen in Koegras zullen er zeker 90 voor afkeuring in aanmerking komen, en het beschikbaar stellen van leidingwater wordt getraineerd. De aam- leg daarvan komt de bevolking en de stad ten goede en dan kan ook voldaan worden aan de eischen die het melkbe- sluit aan dè veehouders oplegt, zoo niet, dan ls dat hier totaal onmogelijk vanwege het slechte water, yerder wordt er ge- wezenjop het feit dat degene die slechte melk levert, toch net zooveel daarvoor ontvangt als iemand die goede melk levert, en zou het gebiedend zijn om veel meer controle daarop uit te oefenen. Wat betreft de besmetting door wei wordt op gemerkt dat goed verzuurde wei uen niveau aan besmetting veroorzaakt. Het succes daarmee opgedaan is gunstig en er is ook geen verontreiniging. Over de watervoorziening wordt thans nog een hartig woordje gesproken en men zal ter bevoegde plaatse daaromtrent nadere gegevens inwinnen. De andere vrugen worden ook nog even besproken. Verder zijn de oogen van de Regeering open voor* Landbouw- en Veeteelt- belangen en vooral wat betreft het ver goeden van door t.b.o. aangetaste koelen. Daar is destijds veel dispuut oyer geweest, maar de Regeorlng bood ous niet de behulpzame hand om dit euvel te heipen tegengaan. De neer Maters vraagt of de bepalingen van het melkbesluit ook op de fabrieken worden toegepast. Alles valt eronder, volgons art. 23. Melkbesluit zou er nog eenige onthefflngVerleend kunnen worden, maar dat is niet aan 'te bevelen; want door samenwerking komt n^en tot op ruiming van misstanden. Verder worden inlichtingen gevraagd omtrent het oprichten van een Melkour- sus. Zulk een cursus heeft 8 k 10 leasen practisch, 1 les gedurende 1 melktijd per week(/Niet meer dan 6 6 6 leden op één cursus, heeft men meer leden, dan een melktijd erbij nemen. Ieder melker een voldoend aantul koeien om te melken, -minimum getal van 4. Aan de cursus wordt een leidei; verbonden voor het fraotlsohe melken, die daarvoor per keer 7.60 ontvangt. Verder nog een paar theoretisoho lessen door öon assistent van een groote fabriek met Diploma Z. Soh. te Bolsward of door een Landbouw- onderwijzer. Hét ouróusgeld bedraagt f 5. -,. voor diegenen die in loondienst zijn f 2,50. De onkosten worden daar echter niet mede gedekt eh verdient het aanbeveling, dat de fabrieken daaraan steun verleenen. Fokvereenigingen kunnen hierin ook veel ton goede doen. Voorop staat dan het benoemen van een oommissie, waar do leerlingen zich kunnen opgeven tot het verkrijgen van een diploma. N. H. N. houde echter de geheelë zaak in handen en werke alleen met erkende cursussen. Binnenkort ls er een reglement verkrijg baar, waarin de te volgen richting is aange geven. W anneer de leerlingen examen doen voor de Commissie, komen de onkost n voor N.H.N. Voorts .werd gevraagd een oordeel over het machinemelken ten opzichte van hygiëne enz. Hierop kon nog weinig geantwoord worden, daar dat pas in opkomst ia Het be- 'vorderem van het handineiken werd echter ten zeerste aangeraden. Verder of er i-ets bekend was, dat gemeen ten de melkvoorzieiüng in de hand kunnen werken, door contröle uit te oefenen vanaf een'oenitraal punt en daardoor het Melkbe sluit in de hand te werken. De leiding zou b.v. kunnen uitgaan van een coöperatieve fabreik. De heer Jimmihk Mz. zou de melk wiüën uitbetalen op deugdelijkheid-. Hierdoor zou een prikkel ontstaan om een goed product te leveren. De discussies aangaande het behandelde onderwerp nemen' hiermede een einde en -rest nog de rondvraag, waarbij- een lid met genoegen kennis heeft genomen van het verbod om honden los -te laten loopem, en vraagt of daar nu ook op toegezien wordt. De Rijks- en Gemeentepolitie zullen hieraan de hand houden. Verder werd er gesproken om het stal geld voor de noodslachtp laats ook te doen

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7