BUITENLAND De achtergrond van de schuld regeling met Italië. Het hoofdartikel van de Times, waarin de wensch werd te kennen gegeven, dat Frankrijk minder krachtig zal optreden hy bet onderzoek naar de vervalsching der 'bankbiljetten in Hongarije heeft aiger meene verbazing 'gewekt [Robert Dell, die niet als buitengewoon Franschigezind 'bekend staat en die zelfs in den oorlog gedwongen werd Parijs te verlaten, waar ld} correspondent was van de Manchester Guardian, verzet zich in het weekblad' Nation and Atheneum tegen de opvatting van de Times.Hij schrijft o.a.: Uit het Politierapport Woensdagavond werd iemand aange- uden die zonder licht langs den weg d, Het bleek tevens dat de aangehou- ie niet in het bezit was yan een be- tingplaatje, waarop hij dus een dubbele ceuring kreeg. /oor eenigen tijd werden de bewoners i perceelen, waarvan de afvoerpijp voor regenwater op de openbare straat kwam, aangemaand dit te doen veran- en, daar bij regenval het water over i publieken weg stroomde. Door verschillende personen werd hier- i gevolg gegeven, anderen hadden er ling aan en zoo werd in de laatste ;en tegen een 14-tal menschen proces- baal opgemaakt, terzake het loozen 1 water over de openbare straat. Door een juffrouw werd Donderdag- idag kennis gegeven dat haar 4-jarig 'ntje door een tweetal 9-jarige jongens t een pijl in zijn wang was geschoten, t kind moest tengevolge daarvan onder leeskundige behandeling gesteld worden. donderdagavond deed een juffrouw igifte dat, terwijl zij in een café ver fde, een haar onbekende man in een >ewaakt oogenblik haar taschje, dat op tafeltje lag, had weggenomen en ruit een bedrag van f5.had ont- emd. Een andere man had uit de temonnaie f 0.25 gestolen, n verband hiermee werden door de itie twee mannen aangehouden en in raring gesteld. Ml De ontwapening. De voorbereidende conferentie op 12 April? 'olgens Havas zou de Fransche regee- l de voorbereidende conferentie Inzake ontwapening op 12 April bepaald wil- hebben. Dultschland en de Vblkenbond. aar de Vossische Ztg. uit Genève ver- mt worden bij het Volkenbondssecreta- it de volgende posten voor Duitsch- i gereserveerd; chef van de juridische jeling in de plaats van prof. v. Hamel, naar Dantzig gaat, plaatsvervangend t van de informatié-afdeeling en de iwe post van vierde plaatsvervanger den secretaris-generaal. De veemgerichten. [en meldt uit Berlijn: [et Berliner Tageblatt meldt dat de iedigers in het proces Pannier voor 1 bemoeiingen elk 500 mark hebben rangen die hun niet door de beklaag- z]jn uitbetaald, maar op een andere eimzinnige wijze in hun bezit zijn ge ien. Aschenkamp, een der ter dood )ondeelden, had zich eenigen tijd voor begin van het proces op raad van een Legevangene tot een Berlijnsch advo- i gewend. Hij ontving toen in zijn cel >ek van een volksgezind advocaat, die als verdediger in het proces-Pannier ipgetreden en die hem zeide, dat hij onmogelijk door een jood kon laten ledigen. Hij zou hem wel een anderen ocaat bezorgen, namelijk een die vroe- officier bij. de marine was geweest, n Aschenkamp daarop vroeg hoe het het honorarium was antwoordde de 3caat: „Maak u daar geen zorg over! is in orde". Dezelfde advocaat betaal- terstond 80 mark ten einde Aschen- ip in staat te stellen zich beter voed- te verschaffen. De eveneens ter dood >ordeelde Stein heeft na het vellen het vonnis eveneens uit onbekende 1 80 mark voor beter voedsel ontvan- e vrouw van Stein heeft gisteren uit gevangenis een brief van haar man rangen, waarin deze haar zweert door )n von Senden tot de misdaad te zijn wongen. Uit vrees omdat ongehoor- nheid ook met den dooden werd ge- ft heeft hij den moord gepleegd. Een Instructie gecpend tegen Wulle. et O. M. heeft volgens de bladen tegen Völklsche rijksdaglid Wulle een in- ctie geopend wegens medepllchtig- l aan den door Grtltte-Lehder, die in- ijd door de jury te Berlijn is veroor- d, gepleegden veemmoord. Griltte- der had Wulle in het proces ernstig vaard en o.a. beweerd, dat Wulle hem ledekte termen opdracht had gegeven ïen moord en dat hij, na dezen te heb- gepleegd, Wulle en het bestuur der tdsche Vrijheidsparty daarvan in ken- had gesteld. idgemeen In den Belerschen Landdag. adat Vrijdag in de plenaire zitting den Belerschen Landdag de premier, Held, een rede gehouden had, nam de renberger afgevaardigde, Streicher, tionaal-Socialist) het woord. Hy kwam rbij herhaaldelijk in botsing met de munisten en de soo.-demooraten. Ten te ontaardde de woordentwist in een dgemeen, doordat communistische af- aardigden op spreker indringen, en hun vuisten en met stoelen op hem sloegen. De vice-president,*die de ver- Brlng leidde, slaagde er niet in, de orde lerstellen. Hy verliet daarop met den lident de zaal. Het duurde nog gerul- i tyd, voordat de rust eenigermate igkeerde. ENGELAND. e Westminster Gazette komt nog eens ig op de volgens haar verbazingwek kend lankmoedige houding van de Brit- sche Schatkist jegens ifhliö in de kwestie van de regeling van de schuld. Hoewel, meent zy, het Engelsche minis terie van buitenlandsche zaken zich offi cieel buiten de kwestie hield en Chamber- lain pas van het vasteland terugkwam toen de onderhandelingen afgeloopen wa ren, bestond toch verband tusschen de regeling der schuld en de politiek, di^ op de jongste byeenkomst te Genève weid afgebakend en die ten doel had samen werking van de Balkanlanden tegen Tur- kye te verzekeren in geval het tot een crisis over Mosoel komt. Grandi, de Italiaansche onderstaatsse cretaris van buitenlandsche zaken, die ook lid was van de commissie tot regeling der schulden, heeft in een interview verklaard dat er belangrijke politieke factoren by die regeling in het spel zyn geweest Er is reden om aan te nemen dat Chamber- lain en Mussolini tot volledige overeen stemming wareti gekomen, in dier voege dat Engeland geen tegenwerpingen zou maken, indien Italië naar Klein-Azië gaat; voorts dat, in geval Turkye over Mosoel wil vechten, de Italianen naar Adalia zullen gaan, om de Turken van de grens van Irak af te leiden. Dit moet ook volgens de Westminster Gazette de verklaring zyn van de verras sende tegemoetkoming die de Engelsohe regeering jegens de Italiaansche commis sie getoorvd heeft FRANKRIJK. - Cachin tot 15 maanden veroordeeld. Donderdag heeft het communistische Kamerlid Marcel Cachin te Sint Nazaire terecht gestaan wegens opruiing van sol daten tot desertie en ongehoorzaamheid. Er waren onlangs te Saint Nazaire bil jetten verspreid en aangeplakt in het by- zonder gericht tegen de generaals in Ma- rokkp en de regeering. De drukker en de verspreider werden ieder tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. Daar Cachin verklaard had, dat hy de schryver dier biljetten was, werd hy eveneens ver volgd en tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 franp boete veroordeeld, „over wegende", aldus het vonnis, „dat deze weerzinwekkende propaganda slechts een verlenging van den oorlog in Marokko en een vergrooting van het ïyden der Fran sche soldaten kan ten gevolge hebben". ITALIË. De Inbezitneming van Jaraboeb. Een Italiaansche militaire expeditie, be staande uit ongeveer 2000 man, gedeelte lijk inboorlingen, gedeelteiyk blanke ko loniale troepen en fascistische militie, is van de kust van Cyrenaica vertrokken met bevel over een afstand van ongeveer 200 myi naar de Oase van Jaraboeb op te ruk ken, welke door Egypte aan Italië is af gestaan. Deze troepen gaan daar in gar nizoen. De expeditie is zwaar bewapend, omdat men vreest dat de Inboorlingen zullen trachten de bezetting te verhinde ren. Men beschouwt hier deze expeditie als de moeiiykste, die ooit door Italiaan sche troepen is uitgevoerd, omdat Jara boeb door een woestyn van ongeveer 200 mijl van de kust is afgesneden. Levens midden en water voor den tyd van negen dagen werden medegenomen. Getracht wordt de expeditie over te brengen in 850 vrachtauto's. Zy voert met zich mede acht machinegeweren, vier stukken artillerie- geschut, zes gepantserde automobielen, twee tanks, tien jachtvliegtuigen en twee bombard eervliegtuigen. Verwacht wordt dat de expeditie de volgende week Jara boeb zal bereiken. RUSLAND. De nieuwe volkscommissaris van financiën. Naar de Roel verneemt, is Broechanof, de nieuwe volkscommissaris van finan ciën, voornemens een politiek te volgen, welke gericht is op toenadering tot de Westeuropeesche staten. Hy is voorstan der van de toelating van buitenlandsche bankinstellingen in de sowjet-unie en van een zoo nauw mogeiyke aansluiting van het financieele systeem der sowjet-unie by dat van West-Europa. In verband hier mede heeft hy zyn voornemen te kennen gegeven, een reis te maken door de voor naamste West-Europeesche staten, om zich van het finariciënwezen aldaar op de hoogte te stellen. LETLAND. Een overval ln den trein. Een B. T. A.-berioht uit Riga meldt, dat twee diplomatieke koeriers der Sovjet- regeering in den trein Moskou—Riga zijn overvallen. Een van hen werd gedood, de aDdere gewond. De beide aanvallers wer den by het stilstaan van den trein door geweerschoten gedood. Een oüderzoek wees uit, dat het hier een zuiveren roofoverval geldt. De regeering van Letland heeft haar leedwezen aan de Sovjetlegatie betuigd. PORTUGAL. Het vervalschlngsschandaal. Volgens een mededèeling van Reuter uit Lissabon heeft een politie-speurder den tukker ontdekt, die het postpapier heeft bedrukt waarop de brieven, die volgens het brievenhoofd; dius schynbaar van de Bank van Portugal afkomstig waren, en gericht aan de firma Waterlow te Londen, geschre ven zyn. 6 De drukker heeft een zaak te Alcantara een bulteniwyk van Lissabon. Hy heeft me degedeeld, dat Alves dos Reis by hem was gekomen en hem het verhaal had opgedischt, dat dr. Innocenoia Camacho, vriend van Reis en directeur van de Bank van Portugal, hem (Reis) verzocht h$d hit Parijs voor de bank wat postpapier mee te brengen met het ge wone gedrukte hoofd erop. Reis vertelde ver der, dat hy vergeten had, deze opdracht uit te voeren en omdat hy bang was, dat Ca macho dat niet aardig van hem zou vinden, verzocht hy don drukker zoo spoedig moge- lyk wat papier voor hem te drukken. Hy (Reik) kon dan net doem aisof hij dat papier uit Parijs had meegebracht De dTukker had aan dit verhaal volkomen geloof geslagen; hy deed zooals hem was ge vraagd en ontving ongeveer drie gulden voor het werk. Een humoristische byzonderheid in het verhaal van den drukker isi, dat toen Alves dos Reis' het bestelde postpapier kwam ha len, hy den drukker bezorgd vroeg of hy wel zeker ervan was, dat hyi nergens een vel van het postpapier met het hoofd1 van de 'bank erop 'had' laten slingeren. Want dat zou dan wel eens in verkeerde handen kunnen komen, bij menschen, die er een verkeerd gebruik van konden maken. „Er loopt nu eenlmaal veel kwaad1 volk by den weg, zoo- dat men niet voorzichtig genoeg kan zyn", had' Reis nog aan zyn bezorgde opmerkingen toegevoegd. HONGARIJE. De Internationale zijde van het vateche muntersschandaal. „Men krijgt uit hetgeen de 'Engelsche bladen schrijven den indruk, dat men in Engeland de volle beteekenis van de Hon gaarsche vervaisohingsaffaire niet inziet. Het betreft hier meer dan een sensatio neel schandaal, waarby de helft van de Hongaarsche arristocratie betrokken ls. Graaf Bethlen zelf kan niet langer vol houden, dat omen 'hier imet een misdrijf zonder politieke doeleinden te doen heeft. De vervalschens beoogden ten eerste dé] Fransche valuta te drukken en ten tweede i geld te krijgen voor een fascistische' staatsgreep. Wellicht zullen wij niet alle 'bijzonder heden omtrent dit complot te weten ko men en stellig niet als de Hongaansche regeering kans ziet zulks te beletten. Het is een fout de mate van mensdhelijke domheid te onderschatten. In Hongarije ls iedere waanzinnige onderneming mo gelijk. Zooais Italië het land van de opera is, kan Hongarije het land: van'de operette wórden genoemd. Men tracht zich eens ln te denken hoe men er in Engeland over zou denken, als ontdekt werd, dat^ie hertog van Northum- berland buitenlandsche bankbiljetten ver val sahte, geholpen door het hoofd van de politie, den generaal-veldprediker en den directeur van de postspaarbank, en dat ministers, hooge ambtenaren en alle Torry-diehards by de zaak betrokken wa ren, dat de biljetten in een ministerie weiden gedrukt en uitgegeven door het bureau van de conservatieve party. Dit alles stelle men zich eens voor en dan vergeiyke men daarmede de houding van Engeland ten aanzien van de reoht- sche partyen in Hongarije. Als één Hon- gaarsch politicus au serieux kan worden genomen, is het Apponyi en ook hy heeft verklaard, dat de ware beteekenis van het schandaal niet in de vervalsching moet worden gezocht, maar in het feit dat deze werd verborgen gehouden. In elk geval stemt de onderstelling dat men hier met een internationaal fascisten-complot te doen heeft overeen met de wyzen, welke totdusver aan het licht zyn gebracht, en dit kan ons de oogen openen voor het fas cistisch gevaar. Het fascisme is interna tionaal, evenals het bolsjewisme waarmede het veel gemeen heeft. Behalve deze internationale zyde, heeft de zaak ook nog een anderen kant, door het licht dat zy werpt op het huidige re gime in Hongarije, waarvoor Engeland een groote verantwoordeiykheid draagt. Dit regime werd door Engeland en Frankrijk erkend, onder de uitdrukkeUjke voorwaarde dat het slechts van voorloo- pigen aard zou zyn en dat een volksstem ming zou uitmaken hoe de definitieve re- geeringsvorm zou zijn. Tot nu toe heeft geen enkel lid van het Britsche parlement gevraagd waarom men niet aan deze voorwaarde heeft vastgehouden. Op het oogenblik is Hongarije het eenlge der landen, die den oorlog hebben ver loren, waar de wensch naar revanohe on der de heerschende klasse algemeen ls. De Magyaarsche aristocratie heeft niets geleerd en wil zelfs niet erkennen, dat zy vergissingen heeft begaan. Het mag waar zyn, dat Hongarije in het vredesverdrag onrechtvaardig is behan deld, maar dit ls geschiedt om te beletten dat het voort zou gaan met andere volken te overheersohen en het levensdoel van de Hongaren ls thans die macht te her krijgen. Voor deze revanchepolitiek wor den de Hongaren door de geallieerden beloond met een toegeeflijkheid, welke geen der andere overwonnen landen ge niet. Het valt zeer te betwyfelen of de Hon garen Inderdaad ontwapend hebben. Een Hongaarsch oud-minister heeft verklaard, dat er in Hongarije twee geheime munl tiefabrieken zyn, waarvoor de kosten niet op de begrooting voorkomen. De Oostenrijksohe regeering heeft uit officieele stukken aangetoond, dat de dienstplicht onder het mom van lichame lijke opvoeding ls ingesteld. Ouders, die hun zoons niet aan deze oefeningen lieten deelnemen, hebben dreigbrieven ontvan gen. iWy weten nu welk soort regime door de Britsche diplomatie wordt gesteund. De steun van Horthy hernatte op de meening, dat hy de orde zou handhaven. Deze orde kwam echter hierop neer, dat- Horthy jaren lang moordenaar® heeft gediuld;, wier lieve- lingssport hei was Jodeni neer ie schieten. Horthy heeft geweigerd ambtenaren en offi cieren te verbieden deel van deze benden uit te maken. In 1924 vernam ik te Boed'apest, dat men er van af zag die benden te onder drukken, daar men hoopte, dat de beweging wel zou verloopen. Het tegendeel is echter geschied. Zy die naar dien naam regeeren in Hongarije, vormen slechts een dekmantel, daarachter regeeión menschen van het slag van Nadossy. Het heeft graaf Bethlen ont broken aan goed'en wil of wel aan macht. Waarschyniyk aan macht, zoolang d'e Fran sche regeering hem niet tot handelen dwong. De positie van Nadossy geleek op dien van den minister van politie in het eerste keizer rijk. Hy luisterde slechts naar den regent, zooals Fouché slechts naar Napoleon luis terde. De Hongaren, die in 1920 d'e bankbiljetten van Tsjecbo Slowakye hebben verrvalscht, zyn door de Hongaarsche regeering voor hun vaderlandsliefde beloond." Aan het slot van zyn artikel zegt Robert Dell: „Frankrijk zou voornemens zyn de geheele affaire voor den Volkenbond te brengen. Als dit geschiedt, moet men hopen, dat er van Britsche zijde geen verzet zal rijzen. Slechts door een internationaal onderzoek kan de geheele affaire worden opgehelderd en het is in het Europeesch belang noodza kelijk, dat de zweer wordt opengesneden. („N. R. Ct."). Uit Boedapest wordt gemeld, dat de Fransche rechercheurs, die daar ter stede aan de opheldering van het valsche mun- teTSschandaal medewerken, de bewering staande houdten, dat het initiatief tot dien vervalsching niet van prins Windisch- Grfitz, maar van Duitsdhe zijde is uitge gaan. Ze verzekeren' er de bewijzen voor ln handen te hebben, dat de geheimzinni ge Duitscher Schultz, wiens naam reeds herhaaldelijk in verband met de verval- sdhingsaffaire werd genoemd, identiek is niet den moordenaar van Erzberger, Hednrioh Schulz, en meenen te weten, dat .deze zich op het oogenblik weer in Hon garije bevindt. (H!bL) VEREENIGDE STATEN. als tijd. onderwijzeres in zijn plaats door B. en W. benoemd, mej. Veninga, van Alkmaar, welke heeft aangenomen. Voor het op 13 en 16 Mei a. s. alhier te houden muziekconcours, zijn tot jury leden benoemd de heeren J. Schuite maker, toonkunstenaar te Amsterdam, A. L. Hazebroek, toonkunstenaar te Haar lem en Sam Vlessing, toonkunstenaar te IJmuiden. De ex-kroonprins niet naar Wlerlngen. De aanwezigheid van den voormaligen Duitschen Kroonprins in Doorn laat zich ook hier gevoelen. Burgemeester Kolff en mevr. Kolff hadden een uitnoodiging ge had en zijn j.1. Donderdag Zijn Hoogheid wezen bezoeken. Ook hebben particulie ren, waar de kroonprins veel vertoefde, uitnoodigingen gehad en zoo gingen gis teren de hoefsmid J. Luijt, met zijn beide kinderen (dochtertjes), de chauffeur Jb. Bruul en de modiste Manie Lont, naar Doorn op visite. Aan allen worden de reiskosten ver goed. Voorwaar een mooi uitstapje. De anthracletstaking. De oonferentie tot byiegging van het stakingsgeschil in de Amerikaansche an- thraolet-industrie is met mislukking ge ëindigd. De leiders der myneigenaren en ook die der mynwerkers hebben ver klaard, dat zy den strijd tot het alleruiter ste zullen uitvechten. De staking heeft tot nu toe aan de eigenaars reeds 50.000.000 dollars gekost en aan de werklieden 125.000.000 dollars. Het gevolg is tot nu toe geweest dat het publiek tegenwoordig veel meer dan voorheen gebruik is gaan maken van petroleum-kachels. Zelfs wordt by het zetten van nieuwe groote gebou wen al meer en meer gerekend met het gebruik van petroleum-kachels, die te New-York in de praktijk ook econo misch goede resultaten schynen te ge ven. Vergiftiging door haarwater. Honoloeloe, 5 Febr. Zes soldaten zyn aan vergiftiging gestorven en zes anderen zyn stervende na het drinken van Bay Rhum, dat in de winkels als haarwater werd verkocht. Een dak onder de sneeuw bezweken. Uit New-Britain (Oonnectlcut) wordt ge meld, dat er eenige arbeiders zyn gedood en velen gewond, doordat het dak van een metaalfabriek onder de sneeuw bezweken is. De fabriek ls vernield. CHINA. De burgeroorloog. Reuter meldt uit Peking, dat te Siva- how communistlsohe studenten het perso neel van de Anglo Chineesche missie school een stichting van de Engelsche presbyterianen hebben verjaagd. Troe pen Chineezen maakten zich meester van de eigendommen der missie te Tsjaotsjou en brachten veel beschadigingen toe aan de woningen der zendelingen. LUCHTVAART. De poolvlucht van Wüklns. Volgens een te New York ontvangen V.D.-bericht uit Detrolt is de expeditie van Wilkins en majoor Lamphler via Seattle en Victoria naar Alaska vertrok ken, vanwaar zy in twee Fokker-vliegtui gen naar Point Barrow zal vliegen. Het plan is in Maart van daar naar Spltaber- gen te vliegen. Londen—Kaapstad. Johannesburg, 5 Febr. De aviateur Alan Cobham, die op weg is van Londen naar Kaapstad, is vandaag van Pretoria ver trokken en na een vlotte reis te Johannes burg geland. TEXEL. Deze week werden van hier verzonden: 48 varkens, 7 koeien), IQ kalveren, 2 schapen, 11 paarden. Burgerlijke stand van Texel van 80 Januari tot en met 5 Februari 1926. GEBOREN: Willem, z.v. Willem van Twuyver en Neeltje Houtkooper. OVERLEDENMaria Noteboom, 71 jaar, gehuwd met Adriaan de Visser. Jan Ver hoeve, 79 jaar, gehuwd met Reinoutje Bruin. WIERINGEN. Wegens benoeming van mej. Mulders, tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Hippolytushoef, tot onderwijzeres aan de O. L. School te Haarlem, waarheen zij reeds is vertrokken, is door B. en W. tot tijdelijk onderwijzeres in haar plaats benoemd mej. Kuipers van Helder, welke heeft aangenomen. Wegens vertrek van den heer van Malsum, tijd. onderwijzer aan de O. L. School te Hippolytushoef, naar Helder, is VOOR HUK EN HOF. Kamerplanten. Van kamerplanten houdt byna ieder mensch en ze ontbreken in geen huis. Niet ieder echter behaalt mooie resultaten en dat komt door een onvoldoende kennis van de behoeften der planten. Men meent soms, dat een plant niet anders noodig heeft dan water, waarvan men dan ook overvloedig, te overvloedig geeft. Het meeste behoefte aan water hebben planten in den groei tyd, voor jaar en zomer, maar de aarde mag nooit een pap worden. Het best is regenwater en nim mer gebruike men water met sterk afwij kende temperatuur ten opzichte van die in de kamer. Het water moet derhalve eenige uren in de kamer staan, alvorens het ge bruikt wordt. In het najaar ga men minder fieten, in den winter heel weinig. Het meeste ehoefte aan water hebben planten met fyn blad, van fyn weefsel en harig; de verdam ping is immers grooter. Minder water be hoeven planten met dikke, gladde blaren^ als Clivia's. Behalve de aarde, wordt nu en dan ook de plant ze/ve bevochtigd, by voor keur met een fyn broes-spuitje. Het voorjaar is een geschikte tyd om planten te verpotten; potten kunnen te groot en te klein zijn. Goed is de pot, wanneer rondom de wortelkluit 1 cM. ruimte over- biyit. De rood-aarden not moet goed schoon gemaakt worden en een nacht onder water gezet, opdat alle porieën open gaan. By den bloemist hale men een emmertje goede blad- aarde. Véél planten sterven af door verzu ring van de aarde, hetgeen veroorzaakt wordt, doordat het water niet kan weg vloeien. Men zorge dus, dat het gat, onder ln den bloempot, niet verstopt raakt en een goede drainage wordt aangebracht. Men ge bruikt daarvoor pot scherven; een groote scherf wordt met de bolle zyde naar boven gekeerd op de opening gelegd en terzyde worden nog meerdere kleine scherven neer gelegd; daarop komt eerst de aarde. De bovenaarde moet los gehouden worden en eens per maand geeft men wat voeding aan de plant uitgezonderd in den winter door middel van een eetlepel vol planten- tunstmest, in den winkel verkrygbaar, of een beetje vloelmest. Zet men de aarden pot in een sierpot van glas, koper of glazuursteen, dan moet deze sierpot ruim wyder zyn. Zet de pot nooit op een schoteltje, waarin water staat, dat de opening in den pot en daarmee den lucht toevoer ook van onderen afsluit. De pot ruste op een paar kleine klosjes of blokjes, waardoor lucht ook van onderen kan worden toegevoerd Gras voor de poes. Katten likken zich heel den dag en krij gen daardoor veel haar naar binnen, dat in de maag tot onverteerbare ballen samenklit. Heeft poes daar last van, dan eet ze graag wat versch gras, waarna ze die haarklitten kan uitbraken. Menschen op bovenwoningen kunnen wat gras ln een paar bloempotten kweeken en poes daar naar behoefte van laten snoepen. By gebrek aan gras kan men wat goed fijn hooi te knabbelen geven. In den wilden staat hebben katten niet veel last van die haren. Zy rollen zich om en om door dorre bladeren, hoog gras en struiken en hun dieet van rauw vleesch en bloed voert alle onverteerbare dingen af. Konijnen drtnkeö. Onbewust is de mensch soms een kwel geest voor de dieren. Hardnekkig 0. a. is het geloof, dat konijnen niet drinken, waarom het haar dan ook onthouden wordt. Vooral in den zomer ïyden de dieren dan vreeseiyk dorst. In de natuur drinken konynen als ze er behoefte aan hebben, maar meestal stel len ze haar menu zoodhnig samen, dat ze voldoende vocht en sappen uit de vaste stoffen naar binnen krygen. In gevangen staat echter hebben ze geen keuze en moeten ze eten, wat ze voorgezet krygen. Men geve daarom, vooral in den zomer, drinken zuiver water of melk aan konynen. In den beginne doen ze wat onwenpig, maar als men ze voorzichtig een paar maal met het snuitje ln het drinken gehouden heeft, kunnen ze het en weten ze uw zorgen te waardeeren. f Honde nilekte. Hondenziekte ls de nachtmerrie van de bezitters van jonge honden; heel wat kost bare, lieve, veel-beiovende dieren zyn er aan ten offer gevallen. Van „de" 'hondenziekte kan men eigeniyk niet spreken, want er is geen sprake van een bepaalden vorm. Juis ter is te zeggen, dat jonge honden tot een leeftijd van ongeveer 16 maanden bloot staan aan een ziekte, die allerlei organen kan aan tasten; nu eens treedt hondenziekte op als eene aandoening van de longen, dan weer als een zenuw-stoornis de gevaariykste vorm! een ander maal als huiduitslag, enz. Er zyn velerlei soort hondenmepper® of hoe u ze noemen wilt, die „onfeilbare"

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 10