ij a a a 1 JË ÉJ §t r a 81 n 88 N H m J Mj j n j ff 1 OP EN OM HET BINNENHOF. Radio-programma. n. pn KJ gff te glers-vliegboobdienst, welke laa samenwer king met die Imperia!1 Airways is Ingesteld eii1 regelmatig over de Noordzee tusscheii En geland en Zweden zal worden onderhonden. Deze vliegbootdienst begint 1 Juni. In één dag zullen 700 mijlen kunnen worden alge- lagdL De reis van Gothenlburg naar Harwioh per stoomschip duurt gemiddeldi 60 uren. Ook Duitsche luchtvaartlbelangen zijn kt het ontwerp opgenomen. Nadat de vüegbooten Gothenlburg hebben verlaten wordt de route langs het Kattegat gevolgdi en zullen de booten te Kiel landen, waarna ze langs het Kil eikanaal de Noordzee bereiken. Er zullen geheel metalen Doraier WaS-vliegbooten worden gebruikt, gedreven door RolS Royoe-motoren. Week-kronlek. Drie maandenl Uit ver verleden. 1927f Van Mr. Maichmt. Denl Haag, 6 Februari. Tot 1 Mei. Voor 1926 en (Wanneer ik kt mijn eerstvolgende kroniek nog niet het einde van de Kabinetscrisis zal kunnen melden, dan zullen wiji genaderd zijn tot het oogenblik, waarop de stremming der zaken' drie volle maanden zal hebben geduurd. Dat is „zonder antecedent" zou de referendaris, gast van de familie Van Zirik uit Jacob van Leninep's „Klaasje Zevenster", zeggen. (Begrijpelijk is, dat men -elkaar afvraagt: hoe moet dat nu gaan met de S taats-uitga ven)?.... Er is -nog geen) enkel Hoofdstuk van de Begrooting voor 1926 goedgekeurd1 deor het Parlement en het jaar verkeert al in zijn tweede maand. Het antwoord op die vraag kan aldus bilden. 'In 1922 kwam tot stand eene aanvulling der wet op de Algemeene Rekenkamer, waar door het mogelijk werd dat een minister, wanneer op 1 Januari zijne Begrooting nog niet wet was geworden, kon beschikken over vier twaalfden van zijn Budget des af- geloopen dienstjaars. Er zijn tijden geweest, in zeer ver ver leden), dat op 1 Januari Eerste en Tweede Kamer de nieuwe Staatsbegrooting voor de Koninklijke bekrachtiging rijp hadden ge maakt. Maar nogmaals gezegd, dat is zeer lang geleden. Gaandeweg berokkenden de toenemende breedsprakigheid, praatlustigheid, bemoei zucht der Kamers vooral, bovenal van de Tweedel, dat zelfs het Lagerhuis nog In Januari bezig was met brokken van het Staatsbudget Aan dien onhoudbaren toestand hebbon energieke, doortastende, eminente praesides van de TVeede Kamer als O. van Nispen tot Sevenaer, Fock, Kooien, een eind weten te maken. Met groote Stuurmanskunst" werd bereikt, dat althans de Tweede Kamer vóór het Kerstreoès met de Begrooting ge reed was. Doch dan begon voor deni Senaat het af deelings-onderzoek, gevolgd door de open bare behandeling, dewelke gaandeweg ook weken, insteé van dagen, in beslag nam. Zoodat t, In gunstige gevallen, Maart werd, vóórdat de verschillende Hoofdstukken <jer Staatsbegrooting voor het loopende jaar kracht van wet hadden gekregen. t Was dus zeer begrijpelijk, dat men in 1922 den „fatalen termijn", hierboven genoemd, vaststelde op 1 Mei. Thans, in den jare 1926, na de „Vati- kaan-crisis", verkeeren wij in héél-abnor male positie!.... Nemen wij, in optimistische stemming, aan, dat mr. Limburg of wie ook erin slaagt te bereiken, dat ons Parlement hall Februari, of daaromtrent, den arbeid1 her vat, dan rijst aanstonds na het poneeren van deze mogelijkheid, de vraag: hoe lang zal, in de Tweede Kamer, de behandeling der Staats begrooting duren? 'Met een nieuw „politiek steekspel" moet natuurlijk rekening wordon gehouden. Dat vóór April of wellicht half Mei de ver schillende Hoofdstukken achter den rug zullen zijn in ons Lagerhuis Is, practisch- geredeneerd, onmogelijk. Dón komt de Eerste Kamer. Waarin merk ik zoo terloops even op, nog steeds is gezeten een senatexr, ge naamd mr. De Vos van Steoniwijk. Om vani een anderen senator, genaamd mr. Mandeis, nu nog -niet 'te spreken. Ik heb, van-uit mijn pers-hoekje de „faits et gestes" van ons Parlement toch wel een veertig jaren gevolgd1. En Ik meen te durven voorspellen, dat het tot in Juli1 misschien zelfs la-ter! kan duren, vóórdat de Staatsbegrootlng-1926 eindelijk door H. IM. de Koningin zal kunnen worden bekrachtigd. Wij zulleni dus wel degelijk genoodzaakt zijn, toevlucht te zoeken tot het scheppen van Orediet-wetten?. De Staatsraad prof. Fahius geeft in het „Wbi v. h. Recht", het advies om in de gegeven omstandigheden gebruik te maken van de mogelijkheid, biji de jongste Grond wetsherziening geschapen, tot het makeni van eene Staatsbegrooting, voor twee jaar geldend. Dus nu: voor 1926 en 1927. Dat is een „rijk denkbeeld"!. Op deze wijze zou de kostelijke tijkil voor de „Vatikaan-crisis" vermorst, kunnen wor den „ingehaald". Dat ons Parlement vóór het aanstaande zomer-reoès, en dót -moet er „inalgré tout", toch wezen!, veel meer dan de Begrooting zou afdoen! Wie gelooft dat In ernst?.... Vormt men nu een Budget voor twee jaar, en met wat goeden wÜ (thans on- misbaarl) kan dat immers wel, dan zou de mogelijkheid worden geopend, dat in het parlementaire jaar, in September a,s. be ginnend, eens goed', fiksch zou worden „aan gepakt", zonder schromelijke en nuttelooze tijdverspilling aan groot-polltl-ek debat en budgetalre bespiegelingen van zóó dikwijls pietluttige en op kiezersvolk-vleierij gerlohte soort. Het advies van prof. Fabius is m. 1. goud waard. Mr. Joseph Limburg, do Kabinetsforma teur, heeft vernamen wij immers, zijn program saamgesteld. En is „aan het pol sen", waarbij' de eminente, algemeenf-geöerde jurist van internationale vermaardheid van alle kanten wordt gesteund. Mfet uitzondering van zH-nejfcaaste, vrijz.- deimocratlsche geestverwanter^onder leiding van mr. 'Merchant. Voor laatstgenoemde zijn 't nu zeor-droeve dagen. Zoowel in het openbare als in het bijzon dere leven. Met dit laatste bedoel ik dé vordering, tegen den heer 'Marchant ingesteld door den curator van de gefailleerde „Cetem", die tevens bij den Raad van Discipline der Haagsche advocatuur eene „plainte" tegen mr. Marchant aanhangig maakte op grond van beleediging. 'Ik heb vroeger al eens mijne meening verdedigd, dat de heer Marchant, m.i. voortreffelijk mensch en ook, volgens tot oordeel daarover bevoegden, een knap jurist, slachtoffer is van zijng alte-prikkelbare zenuwen. Wat. nu van dit alles tenslotte het resul taat zal wezen: wie durft er Iets over pro- feteeren?.. Er zijn nog altijd menschen genoeg, die blijven volhouden: ,,'t 'Eind van het liedje zal zijn: terugkeer van hét Kabinet-Oolijnr.' Maar de anti-revolutionnair mr. J. A. de Wildé heelt in het openhaar gezegd: „Dat nooit! Dón krijgen we in minimum van tijd een nog véél erger Kabinets-orisis dan die van 12 November 1925 Wie is „scherpziend" genoeg om door deze dikke, mistige nevelen te bespeuren iets van het licht, dat toch tenslotte moet aanbreken? Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Ofschoon er in de afgeloopen week geen ernstige gebeurtenissen hebben plaats gehad, vallen er toch enkele belangrijke feiten te vermelden. Ten eerste de reeds in ons vorig over zicht genoemde kwestie tusschen Rusland en China. Uit de dagbladen heeft men kunnen lezen, waarover het gaatde spoorweg ln Mandsjoerije staat onder Russisch beheer. Plotseling heeft de Chi- neesche Gouverneur alle hoofdambtenaren gevangen doen nemen op enkelvoudige verdenking. Rusland heeft direct gepro testeerd tegen de handelingen van den Chineeschen Gouverneur, die op last zijner regeering spoedig bevel gaf, de gevange nen in vrijheid te stellen, zoodat de zaak hiermede geëindigd is. Hieruit is wel op te maken, dat in sommige Chineesche kringen ongaarne gezien wordt, dat in Oost-Azië de Russen meer voet krijgen en wel zoodanig, dat er eenheid heerscht onder de Russische militairen, ln tegenstelling met vroeger, toen de Russische soldaat in het alge meen gaarne zag, dat zijn leiders het onderspit delfden. Hieruit blijkt voldoen de de kracht van de tegenwoordige Sov- jetregeering en moeten zoowel China als Japan als de Europeevsche mogendheden daarmede terdege rekening houden. Op economisch gebied wil het voorkomen of men meer vertrouwen schenkt aan het Russisch bestuur. Er worden voor ope ning van credieten onderhandelingen ge voerd voor import van levensmiddelen, terwijl men bezig is propaganda te maken om geld in Rusland te beleggen, zoodat het er naar uitziet, dat in de toekomst Rusland wederom een belangrijke rol gaat spelen in de economische wereld. Een tweede kwestie, tiie veel penne- strijd opwerpt, is de zaak tusschen de Koninklijke Petroleum Maatschappij en de V.O.C. (Venezuelan Oil Concessions), twee belangrijke groote petroleum pro ductie-groepen, welke met' elkaar strijd voeren over aandeelen van de Turksche Petroleum Maatschappij. De leider van den strijd, de Heer Gulbenkian, heeft in verband met de kwestie, volgens veler meening, een groot gedeelte zijner aan deelen Koninklijke Petroleum op de markt geworpen, zoodat de koers tot ongeveer 395 °/o >s gezakt. Het is begrijpelijk, dat deze koersteruggang een onaangenamen invloed uitoefent op de geheele beurs, zoodat ook de rubber-afdeeling daar min of meer onder te lijden heeft gehad. Het herstel van den rubberprijs totpl.m. 2.11 had hier een dusdanigen invloed, dat aandeelen Amsterdam Rubber tot 365 °/0 konden oploopen. Het bleek echter, dat het herstel slechts tijdelijk is geweest en gevolgd is door een teruggang naar 2.8, wat in het algemeen genomen, echter niet van groot belang is, aangezien het er voor de winst der rubbermaatschap pijen niet zooveel op aankomt, wanneer tijdelijk de koers van 't product 15 °/0 lager !s. Evenwel zakten aandeelen Am sterdam Rubber tot 350 °/0 ln en de rest naar verhouding, doch met zeer weinig handel. Dit ls juist 't grootste gebrek, wat er heerscht ter beurze, er is geen vraag, noch aanbod van het publiek, aangezien het publiek bevreesd is voor de vele schommelingen, speciaal in rubberdaar door is ontstaan een zeer groote baisse positie, speciaal van beroepshandelaren, die op alle mogelijke prijzen aandeelen Amsterdam Rubber, Bandar, Delibatavia en Hessa hebben afgegeven, zoodat die fondsen thans zeer moeilijk worden afge leverd en bij een klein herstel van den rubberprijs onmiddellijk een groot koers verschil te zien geven door dekking van angstige speculanten. Het eenige rubberfonds, dat kan wijzen op een voortdurend vaste markt, is de Intercontinental Rubber, welk fonds thans ruim 23% noteert en volgens de beurs- overzichten voortdurend van Amerikaan- sche zijde wordt opgekocht. Het wil voor komen, alsof de toekomst van die Maat schappij veel gunstiger is of zal blijken te zijn, dan men hier steeds heeft veron dersteld zooals bekend mag worden ver ondersteld, heeft deze Maatschappij een groot belang in Sumatra, waar zij lang zamerhand groote hoeveelheden gewone rubber kan tappen. Daarenboven produ ceert zij een minder soort rubber, dat veel hars bevat, genaamd guayula, welk product wordt gebruikt in autobanden, reddingsboeien en voetbekleeding. Zoo als gezegd, is Amerika nog steeds op groote schaal kooper van deze aandeelen of het geschiedt, om het publiek er in te lokken, is ook een vraag, maar zeker is, dat alle koopers hun aandeelen aan Amerika gemakkelijk kunnen overdoen. Uit een dagbladbericht lezen wij, dat de Mahlersbank voorstelt, over het afge loopen jaar 8 °/o dividend te betalen, uit een belangrijk grooter winst n.1 f 180.000 dan die van 1924, toen f 72.000 netto werd verdiend. Dit is de eerste bank; die hare resultaten bekend maakt en als de andere bankinstellingen ook zulke gunstige bedrijfsresultaten toonen, wordt het be wijs geleverd, dat 1925 zoowel voor handel als industrie, behoorlijk goed is geweest. SCHAGEN. De boerderij met huis en hoenderpark van de heer K. de Beurs te 't Zand, is in eigendom overgegaan aan den heer J. Glas. De kaasfabriek „Volharding" te Wie- ringerwaard wordt uitgebreid tot een ge mengd bedrijf. Er wordt een nieuwe boterfabriek bijgebouwd. Dit werk zal uitgevoerd worden door den aannemer P. Doorn te St. Maartensbrug, voor ruim f 18.400. De nieuwe fabriek zal de melk van 675 koeien verwerken. De melkfabriek „Hollandia" te Purme- rend betaalde voor de Januari-melk uit Hollands Noorden f9.85 per 100 K.G. Het electriciteitsbedrijf zal bij gelegen heid van de Paaschtentoonstelling te Schagen demonstreeren met de toepassing van electriciteit in het land- en tuinbouw bedrijf, bij melkerij en in de huishouding. Ook zal het de verwarming in kerken en scholen en particuliere woningen toonen. Paaschtentoonstellingen zullen gehouden worden op 23 Maart te Rotterdam en Doetinchem, op 24 Maart te 's Hertogen bosch en Schagen, op 26 Maart te Zaan dam, op 27 Maart te Amsterdam. Wij werden onder handen genomen door een slager, die beweerde, dat de prijsdaling niet zoo belangrijk is als wij hebben vermeld. Wij hebben gemeend hem daarop te moeten antwoorden, dat wij geene cijfers hebben genoemd, maar dat wij hebben geschreven, dat over de geheele linie eene prijsdaling valt waar te nemen. Thans willen wij eenige offi- cieele cijfers van verschillende markten in ons land noemen. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat deze cijfers niet de juiste markt weergeven. Te Amsterdam werd verleden week besteed voor I* kw. f 1.15 fï.25; 2* fo.95 f 1.10; 3* f0.80f0.94 Arnhem i* kw. f 1.25, 2efl.,3* f0,85; Deventer van f 0.90 tot f 1.10; Dordrecht f 0.90 f 0.98; 's Gravenhage f 1.10 f1,15; Groningen i* f 1.10, 2* f I.3' fo.90; Leeuwarden fo.8o f 1.08. Wij vinden bovenstaande opgaven vol doende, om onze woorden van verleden week te bevestigen. Wij zouden hierbij nog verschillende opgaven kunnen voegen. Nog zij gezegd, dat genoemde prijzen allen per kilo zijn. Goed beschouwd is de prijsdaling nog veel belangrijker dan wij hebben gezegdhet zijn niet alleen de mindere kwaliteiten die terugloopen, maar ook i* kw. gaat met den stroom mee, dat is dus de kwaliteit, die wij meenden, dat onveranderlijk vast zou blijven. Zooals te verwachten was kwam op 4 Februari te Schagen volstrekt geene veranderingen in de noteeringen. Daarbij kwam, dót de handel zeer stug en de vraag beneden normaal was. Voor i* kw. wei d f 110 f 115 betaald, voor 2* f 0.95 f 1.05 en voor 3* f0.80 fo.90. Nuchtere kalveren stug, iets lager naar schatting, f 0.70 f 0.85 per kilo, ruw gewicht f 8.f 24.Melkkoeien f 2.75 f 3.50, kalfkoeien f 370 f 475. Schapen wareD zeer stug. Voor export werd weinig aan geboden. Oveihouders voor het bedrijf f 28 f 37.50. Varkens waren wel iets minder in prijs, maar de handel was goed, de afzet zelfs vlug; om 8.30 uur was de geheele aanvoer reeds verkocht. Voor goede slachtvarkens werd 86 cent per kilo betaald, voor zouters 80 85 cent. Londeusche biggen niet aangevoerd. Tijs Hartog, in het Weeshuis te Schagen, is met vrijstelling van examen toegelaten tot de Ambachtsschool te Schageu. ZONDAG 7 FEBRUARI. Hilversum H.D.O., 1050 M. 9.30 v.m. Kerkdienst uit de Gereformeerde Kerk te Maassluis. Preek van Ds. Akkershuis. 5.4J Kerkdienst uit de Hervormde Kerk te Bodegraven. Preek van Ds. Pott. 8.00 Persbe richten, voetbaluitslagen. 8.10 Concert door het H.D.O.-orkest 1. van Fr. Lupgens. Solisten: Mej. Mies Haselun, sopraan. Frans le Goultre, viool. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer.ber. 3-ïo6.03 Concert door 'de band van de Royal Lancers (Prins van Wales). F. Kelsey, bariton. M. Mukle, cello. 4.35 Een Dickensvertelling. 5.50-^-6.05 Leziing: The George Borrow of modern times. 8.20 Het luiden van de klokken van Croyland Abbey. 8.30 Kerkdienst. 9.00 Zang door het Cathedraalkoor van. Christ Church, Oxford. 9.20 Weer.ber., nieuws. 9.35 Koorzang. 10.30 10.50 W. Ascott, sopraan. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05 Concert Lucien Paris (piano, viool en cello). 2.05 Nieuws. 8.35 Causerie. 8.50 Havas- persber. en wedstrijd uitslagen. 9.0510.20 Dansmuziek. Königswiisterhausen, 1300 M. 10.5012.10 Concert. Orkest, kamerkoor. M. Sc.hulz, zither. 7.509.20 Concert. G. Piati- gorsky, cello. B. Seidler Winkler, piiano. R. Wi- karski, piano. H. Mühlhofer, declamatie. G. Wietrowetz, viool. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 8.50 Concert. Mlle. Mayrac, sopraan. 10.20 Nieuws. MUnster, 410 M. 8.20—9.20 Werken van Hündel door orkest. K. Marstaller, ,harp. 9.2010.20 Klokkengelui van den Dom in Keulen. 10.5011.50 Concert. 2.503.50 Concert. 3.50 Voordrachten door Ludwig Hardt. 4.50 Schaakles. 5.20 „Der Westf. Bauer", lezing. 5.50 Lezing: Staatgut- behandlung und Pflanzenschutz. 6.20—10.20 Af scheidsconcert v. d. radiotentoonstelling in Keulen. MAANDAG 8 FEBRUARI. Hilversum H.D.O„ 1050 M. 12.00 en 7:30 Politieber. 5.006.00 Kinder uurtje, verzorgd door Mevr. Ant. van Dijk. 6.057.05 Concert door het H.D.O.-orkest o. 1. van Fr. Lupgens. 7.057.35 Radiopraatje. Een voudige radiotheorie, door den heer R. Swier- stra. 7.45 en 10.00 Persberichten. 8.10 Concert door het Meredyl-kwartet. Solist: Anton Dirks, baritoD. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerber. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en solisten (contra-alt, tenor, viool). 1.202.20 Tijdsein, weerber. Or gelconcert. 3-35 Lezing voor scholen. 4.20 Tijd sein, lezing: The old and new woman of Japan. 4.35 Muziek door het Ital. orkeart de Pictro. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.507.20 'Om roep voor Europa. 7.20 Tijdsein Big Ben, weer ber., nieuws. 7.45 Pianoconcert. Composities van Liszt. 8.00 Lezing: The South African stu- dent's tour, geill. met muziek. 8.20 Concert v. d. band van H. M. Royal Air force. Volks liedjes, zang. 9.00 „The complet angler", dia loog. 9.30 De band en mandolinemuziek. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.5011.20 Muzi kale consequentie. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool en cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50 Lezing: Le beau voyage. Afrique du nord (Tu- nisie, Algerie, Maros). Daarna orkestconcert. Königswiisterhausen, 1300 M. 7.209.20 Opvoering van „Der arme Hein- rich", muziekdrama in 3 acten, van H. Pfitz- ner. ie en 2e acte: Heinrich's Burg ln Schwa- ben. 3e acte: Klooster in Salerno. Speelt in 1100. 9.5011.20 Dansmuziek door de Tanz- kapelle. Brussel, 262 M. v 7-5(/Aansluiting van het Théatre de la mon- naie. Concert door de Fanfare royale Phalange artistique de Bruxelles. 8.50 Fragmenten u. d. operette „Petit Fausit", Hervé. 9.20 en 10.20 Nieuws. MUnster, 410 M. 12.351.50 Orkestconcert. Beethoven, Ber- lioz, Liszt, Tschaikowsky. 3-35 Orkestconcert. Orkest en solisten (sopraan, piano). 5-45 Een halfuurtje Rijnlandse he humor. 6.20 Voorlezing uit de werken van R. Dehmel. 7.50 Lezing: Wagncr. 8.20 Lezing: Streifzüge in das Gebiet der modernen Biologie. 8.50 Concert. Orkest en zangsolisten. Werken van R. Wagnex. DINSDAG 9 FEBRUARI. Hilversum H.D.O, 1050 M. 12.00 en 7.30 Politieber. 6.307.30 Engelsche les door Mr. Fred Fry, leeraar a. d. A.B.C.- school te Amsterdam. 7-45 en 10.00 Persber. 8.10 R.-K. radio-avond. Het K.R.O.-kwartet voor klass. kamermuziek. Louise Wyngaarden, Mia Tibbe, Henri Tibbe en J. Wagenmaker, leden van het Mengelberg-orkest. Spreker: A. C. de Bruyn te Utrecht, Algem. Secr. v. d. R.-K. Vakorganisatie en voorz. v. h. R.-K. Werk liedenverbond in Nederland. Zang: Theo Smit, bariton te Utrecht. I. Trio sonate in Bes ma jeur, A. Corelli (1653—1713). Prelude, Ale- manda, Sarabanda,Tempo di gavotta, voor 2 violen, cello en ipiano. 2. Sonate, Jean Marie Leclair (16971764), Adagio, Allegro, Sara banda, allegro essai. Viool, alt-viool, piano. 3. Trio sonate in E mineur, Vivalti 1743), Preludio, corrente-sarabande, Giga. 2 violen, cello, piano. 4. Spreker: A. C. de Brliyn, over: Het verheven doel der Katholieke arbeiders beweging. 5. Bondslied: Theo Smit, bariton. 6. Sonate, J. B. Bréval (17561825). Allegro brillanto, Adagio, Molto cantabile, Rondo. Cello en piano. 7. Sonate in C-mol, Handel. Andante, Allegro energico, Largo, Allegro. Voor 2 violen en piano. 8. Elegia, C. Wage- maker, voor viool, alt-viool, cello en piano. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerber. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, viool). 1.20—2.20 Tijdsein, Lunch- muziek. 3.35 Lezing voor scholen. 4.20 Tijd sein, lezing: The revival of the Valentine. 4.33 L. Levy's-orkest. 5-35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Ballade in B-mol voor piano, Liszt. 8.00 Causerie in de Fransche taal. 8.20 Causerie: From tny window. 8.25 Concert. Het J. H. Squire celeste octet. H. Heyner, bariton. M. Constan'duros, zang. 9.00. 2e acte opera_ Too- verfluit. 9.55 Het octet en zang. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lezing: Muslc and the or- dinary listener, notes on parade. 10.50 Techni sche proeven. 11.0512.20 Dansmuziek v. d. Kit Cat-band. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool en cellp). 2.05 Nieuws. 5.05 Solistenconcert. 8.50 io.20 Orkestconcert. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.509.20 Marcell Satzer-avond. Orkestmu ziek en declamaties door M. Salzer. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 26a M. 5.20 Orlcestconcert. 6.20 Nieuws. 8.20 Frsg- lngezonden Mededeellng. Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Ml|nhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisjo 60 ct. Bjj Apoth. en Drogisten. menten van Paljas, opera van Leoncavallo 8.50 Lezing: Les trésors d'art de Bruxelles. 10.03 Muziek. MUnster, 410 M. 12.35—1.50 Operettemuziek. 3.20 Voorlezing: Hermann u. Dorothea. 4,20 Symphonie 4 D- mol en Symphonie 5 D-dur, Hayidn. 6.20 Le zing: Sozialpolitik und Wirtschaft. 6.50 Le zing: Felix Dahn, ein vateriandischer Dichter. 7.20 Spaansche les. 8.05 Concert door het Schoenmakerkwartet. Werken van Reger, Schubert en Mozart. Daarna uitzending van andere stations. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adre». seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat Ö4huis, Amsterdam. In de volgende rubriek zullen we de oplossingen der voor den wedstrijd ge plaatste problemen publiceeren, benevens de namen der oplossers. I. De klassieke standen, die er zoo een voudig uitzien, behooren inderdaad tot de moeilijkste stellingen van het spel. Laten wij bijvoorbeeld eens bovenstaan- den diagramstand bespreken. Wit is aan zet. Oogenschijnlijk ls Wit verloren, immers 1. 2822 2329 2. 3328 1823 en Wit heeft geen zet. In werkelijkheid echter, heeft Wit in het offer: 3. 2217 21 12 en nu 4. 28221 een voortzetting, die hem remise brengt. De varianten zijn te talrijk om ze alle aan te geven, doch bij studie zal spoedig blijken dat winst voor Zwart uitgesloten is. Of is er misschien een genie onder onze lezers, die een variant weet te ont dekken, die den Meesters ontgaan is? In den diagramstand is het sterkste (d.i. het belangrijkste, want winst is bij goed spel van Wit niet te behalen) spel voor Zwart als volgt: 1. 2822 2328 2. 32 12 21 41 S/trrÉ v""// bm». m m m MÊ m m f- m W/A 1 WP\ en nu is het merkwaardig, dat Wit in alle varianten verloren is, op één nal 127 bijv. verliest door 1420 en 4146. Op 2217 (zie diagram II) speelt Zwart 41—47 en 2429 enz. is niet te cou peeren. Speelt Wit in diagr.stand II 33—28, dan wint Zwart door 41—46 (Wit 38—32) 2631I gewonnen. Er zijn meer varianten, doch alle ver liezen, slechts: 3. 22—18 13 22 4. 128 geeft remise. Eigenaardig genoeg is de stand van diagram I gewonnen voor Zwart, indien men er een witte schijf bijplaatst op 36 en een zwarte op 15. Daarover een volgende keer. Mali voor Hr. Ms. „Heemskerck" na „Tromp". Naar Napels: 8, 9, 10, 11, 12 en IS Februari. Naar Genua: 19, 20, 22, 28 en 24 Februari, laatste buslichting, hoofdkan- toor op dezelfde data, 12 uur mldd., stads bussen, lichting 1. Naar C a d i z 26 Febr., 1, 2, 8 en 4 Maart, laatste buslichting, hoofdkantoor 6.80 a., stadsbussen lichting 8. 28 Febr.: laatste busliohting, hoofd kantoor 5.80 m., stadsbussen 27 Febr., lichting 4. Een aalmoes, asjeblieft, meneer I Maar ziet u, geen klein geld, want dat verliest een blinde zoo licht I Heer (met veel schulden): O liev® juffrouw, ik aanbid ul Dame (rijke partij): De begrijp bet. Nood leert bidden.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2