HELDERSCHECOURANT Kinderen DERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG G FEBRUARI 1926. Voor de slachtoffers van den watersnood. Ingekomen' bij deni heer Kamman 75. van de Afd. Helder der HolL Maatech. van Landbouw. „Nagekomen gift" (anoniem) Ingekomen bij den heer Bandsma (Ar beidsbeurs) 5.54, ontvangen door het Leger des Heils tijdiens de inzameling der kleede ren, enz. Van' deze laatste is een groote ver zameling ontvangen. (Binnenkort volgt volledige opgave van hetgeen voor de slachtoffer® van den wa tersnood hier te stede is ingezameld. De Kringenwet Het Nederl.' Oorrespondenitiebureau te "Is-Gravenhage meldt:" Vam zeer bevoegde zijde vernemen wij, dat bij den minister van oorlog in vergevorder den staat van voorbereiding zijn de maatre gelen, welke noodig zijn om te komen tot een aanzienlijke verlichting inzake de wer king van de Kringeniwet voor de bewoners en (of) eigenaars van de terreinen, gélegen in de omgeving o. m. van Naarden, Muiden, Gorkum, Woudrichem, Willemstad, Brielle, HëUévoetsOjuifl, Helder, een groot aantal ver dedigingswerken 'in de Stelling van Amster dam en fort Pannerden. Het bestuur der Ohr. Oranjevereni ging is voornemens, het Zilveren Huwe lijksfeest van het Vorstelijk Echtpaar, met de leden der Vereeniging en hunne dames, op Dinsdag 9 Februari as. in het Tehuis voor Militairen, Kanaalweg, feestelijk te herdenken. IDe TVfainrtflfllim van het Roode Krols. Donderdagavond had op de bovenzaal van het Tehuis voor Militairen aan den Kanaal- weg de aangekondigde vertooning plaats van de malariafilm van het Neds. Roode Kruis. Sedert de malaria-bestrijdmg in handen is gekomen van de bevolking, heeft het Roode Kmis als krachtig propaganda-middel in den strijd tegen deze ziekte, deze film doen ver vaardigen. Dat dit een werk was, dat niet alleen zeer kostbaar is, maar ook van de samenstellers zeer veel energie, geduld, en volharding vorderde, bleek bij de vertooning. Wij komen daar straks nader op terug. Mede wellicht tengevolge van het feit, dat de toegang tot deze filmvertooning geheel kosteloos was, waren zeer velen tegenwoor dig. Zlji allen hebben een buitengewoon in teressanten en leerzamen avond1 medege maakt, die niet nalaten zal zijn nut af te werpen en in den strijd tegen de malaria mede te helpen. Bij den ingang der zaal werden aan alle bezoekers een paar ge- echriftjes uitgereikt, waarin propaganda werd gemaakt voor bet dooden der muggen, daar deze alleen, zooals bekend1 is, de over brengers der malaria-parasiet zijn. De heer Kamman, als voorzitter van het Roode Kruis en bet Witte Kruis (laatstge noemde afdeeling financierde deze filmver tooning) heette de aanwezigen welkom en deelde een en ander mede omtrent de rege ling en organisatie van den strijd. Aanvan kelijk begonnen door het Rijk, bleek dit op den duur wat kostbaar en is gel idelijk de bestrijding overgedragen op de bevolking; Zij gaat uit van een algemeen comité, dat in verschillende districts- en plaatselijke co mité's onderverdeeld is, en te Helder ageert in de af deelingen van bet Roode en Witte Kruis. Van beide afvloeiingen is spreker voorzitter. Na vervolgens den) beer Grunwald als wethouder der gemeente (de heer Var- stegen kwam iets later) te hebben welkom geheeten, alsmede de aanwezige leden van het Witte Kruis, verkreeg dr. Rienks het woord voor eene inleiding. Dr. Rienks zal vooraf, naar hij zeide, eenige algemeene opmerkingen maken over de malaria en haar bestrijding; de film zelve gaat meer in details. De ziekte is al oud; vroeger wist men van bet ontstaan ervan niets af totdat Ross, een Engelsch officier van gezondheid, ontdekte, dat zij door een mug ontstond, maar ook uitsluitend door de mug en1 niet op andere wijze. Nu is onze in- heemsche malariamug niet in staat ons te dooden, haar steek maakt alleen ziek (de tropische vorm van malaria is veel gevaar lijker), maar daarom is haar bestrijding even goed een nationaal belang. Want de malaria veroorzaakt arbeidsverlies en düs econo misch nadeel. Op drieërlei wijze kunnen wij de ziekte bestrijden: lo. wij kunnen1 den menscb vrijmaken van de maiariakiemen, waarmede bij besmet is; 2o. wij kunnen de parasieten zelf verdelgen; 3o. moet onze strijd gaan tegen den parasietverwekker, de mug zelve. Sub lo. Het spreekt vanzelf, dat woj on mogelijk aio bacteriëndiragers kunnen ïso- leeren; dientengevolge is deze bestrijding niet afdoende. Sub 2o. Het moordmiddel voor de malaria- parasiet is de kinine. We zouden inderdaad door middel van groote doses kinine het menschelijk lichaam immuun kunnen maken tegen den beet. Deze bestrijding is wel over wogen, maar stuitte af op practische be zwaren, voornamelijk wegens de duurte en ook af omdat men de menschen niet dwingen kan kinine te blijven slikken. Blijft over de bestrijding sub 3o.: verdel ging van de mug. Door zijn steek ontneemt 'hij' eenig bloed1 aan bet menscheUjk lichaam, dat maiariakiemen kan bevatten; deze ma iariakiemen ontwikkelen ziéh in de maag der mug en verlaten die bij een volgenden steek weder om dan in het bloed van een tweede slachtoffer te komen. Wil moeten natuurlijk eerst weten welke mug de ge vaarlijke is. Onze gewone zingmug, de culex, is in deze dood-onschuldlg; de mala riamug is de anopbeles. Wij kunnen ze van de gewone mug zeer goed onderscheiden we gens de vlekken op de vleugels, haar hou ding bij het zitten, eniz„ maar praktisch ge sproken, hebben wij aan die kennis niet veel, omdat wij dan meestal den steek al te pakken hebben. Daarom zegt spr.: doodt alle muggen, onverschillig of bet de gewone zingmug is dan wel de gevaarlijke malaria- imugl De wetenschappelijke commissie van on derzoek bad tot taak de beste wijze van be strijding te zoeken. De mug houdt een win terslaap en zet zich dan bij voorkeur in warme stallen e. <1, waar zij' zich aan de zol dering vasthecht. Lang is gezocht naar een afdoend! bestrijdingsmiddel. Men begon in 1920 met lysolbespuiting, doch het middel bleek niet goed wegens de voor de dieren on aangename lucht, die lang blijft hangen. Thans heeft men een ander middel, dat niet aan dit euvel mank gaat. Er is nog een an dere wijze van verdelgen: de mug legt haar eieren in slooten enz. en zoekt bij voorkeur de zindelijkste slooten en plassen déarvoor uit. De oulex is minder kieskeurig en depo neert haar eieren in vieze stinkslooten, op mesthoopen, enz. Het spuiten in de stallen bleek al spoedig niet afdoende, omdat de muggen, voor zoover ze nog niet door de straal geraakt waren, natuurlijk een veilig heenkomen zochten en ex alzoo vele in leven bleven. Het aangewezen middel was dus de vernietiging der larven. Men begon met de beproefde methode van petroleum die werd uitgegoten boven de slooten, maar kreeg toen met de boeren te doen, die dit natuurlijk niet wilden toelaten. Thans meent men het te hebben gevonden in bespuiting der slooten met vloeibare pa raffine. Hierdoor komt een laagje paraffine op bet wat&r, waardoor de larve niet meer in staat is adem te halen en afsterft. Inderdaad blijkt, dat door een en ander de malaria in Noords-Holland verminderd is, maar we mogen niet te gauw victorie roepen. Het is wel meer gebeurd, dat bij een epide mie een op- en neergaande beweging is, een tijdelijke stilstand, en het is best mogelijk, dat er weder een opleving van de ziekte kom! Aanvankelijk werden vliegende oolonnes geformeerd, die de provincie doortrokken. We hebben bier voor eenige jaren ook die groote auto's gehad met soldaten, die de be strijding ter band namen. Dit bleek te duur en niet afdoende; men kon op die wijze niet voldoende de geheele provincie bewerken.' Thans 'is Noord-Holland in districten ver-, deeld, en men gaat minstens driemaal in den winter de stallen enz. rond'. Dat beeft .eens deels goed gewerkt, anderdeels niet: er was soms lekkere koffie bij de boerin en de man nen bleven dan liever praten onder een kopje koffie en lieten het werk bet werk. Ook dit werd aldus te duur. Zoo is men er allengs toe gekomen de hulp van de bevol king zelve in te roepen; er is thans een vaste contróleur, die geregeld boerderijen, enz. bezoekt. Na deze inleiding werd met de vertooning der film begonnen. Zij' is vierdeelig: bet eerste deel laat ons uitvoerig het ontstaan en verloop der ziekte zien, het bloedonderzoek, bet indringen van de parasiet in de roode bloedlichaampjes, die daardoor uiteenvallen en weef andere besmetten, enz. De micro- photographiscb opgenomen parasieten wa ren duidelijk in hun verschillende bewegin gen te volgen; nu en dan was een door de enorme vergrooting (duizendmalig) wat vaag géwordén beeld door een teekening verdui delijkt. In bet tweede deel kregen we allerlei soorten muggen te zien, ook bet steek- proces, bet verloop daarvan in het lichaam der mug, enz. Het derde deel vertoont de larven in bun' dagelijksch leven. We zien ze aan de oppervlakte van het water verblijf- houdend, we zien bun eigenaardige schok kende bewegingen, waarmee ze pijlsnel door bet water vliegen, enz. Het vierde deel geeft de bestrijding, zooals die thans wordt toege past. Eerst zien' we nog hoe de volwassen mug zich loswikkelt uit haar cocon; een oogenlblik rust ze op het water om de vleu gels te spreiden, dan vliegt zij weg om haar werk te doen. Daarna komt de bestrijding; de besproeiing in den stal, bet vangen met petroleum in de buiskamers en het weren door middel van horren van de muggen, ten slotte bet paraffineeren der slooten. Een detail hiervan doet ons duidelijk het verloop van dit proces zien; de paraffine is op het water verspreid en de lanen zoeken vergeefs een opening waar ze llucht kunnen vinden. Weldra zinken ze naar den 'bodem, waar ze te gronde gaan. Deze opnamen van de levende mug en haar larve zijn gedaan in speciaal daarvoor aangelegde aquaria. Met eindelooze volhar ding en geduld heeft men vele maanden lang het proces van bevruchting, ontwikkeling, enz. gevolgd', en het resultaat, hier op deze film vereenigd, was in hooge mate boeiend en leerzaam. De toeschouwers waren dan ook zeer geboeid door hetgeen zij' te zien kregen; wij zeiden boven reeds, dat de op namen ongeveer duizendvoudig vergroot waren, zoodat men de levensfuncties der uiterst kleine diertjes uitstekend volgen kon. Geen beter middel, dunkt ons, om de mug te bestrijden d'an deze film. Aan het slot wekte dir. Rieriks, die hier en daar nog nadere verklarende toelichting gaf, de aanwezigen op in éigen) kring zooveel mogelijk propaganda te maken voor verdel ging der muggen. Eerst wanneer men een kijk heeft op het dreigende gevaar, kan men op afdoende medewerking der bevolking rekenen. Daarom: verdelgt alle muggen; on verschillig of het de onschuldige oulex is of de malariamug, slaat ze dood waar ge kunt, dan eerst kan op den duur Noord-Holland malariavrjj worden! Zooals gezegd; werd een en ander met groote 'belangstelling door de talrijke aanwe zigen gezien en gehoord. Hedenavond wordt de film te JulianadOrp vertoond in het café Van dén heer Vader. iVoor zoover deze courant hedenmiddag nog in handen van onze lezers komt en in de kom van het dorp is dat zeer zeker het geval nog zouden wij onze lezers wil len opwekken haar te gaan zien. Juist voor de boeren is ze van zoo groot belang, al is Ingezonden mededeeling. gelukkig de malaria bier minder erg dan el ders in de provincie. Men zal zich een gang daarheen niet beklagen. De toegang is geheel gratis, aanvang half acht, einde omstreeks tien uur. Tenslotte verwijzen wij', voor wie meer van de zaak weten wil, naar het aardige, populair-geschreven werkje „Van Muggen en Malaria", door dr. Jac. P. Thijsse (Goes, Oosterbaan en Le Cointre), dat behalve een groot aantal bizonderhedten, tal van duide lijke teekeningen1 bevat, zooals die op de film ook voorkomen. Vereeniging van Huisvrouwen. In het Alg. Militair Tehuis, Spoorstraat, hield de bekende schrijfster Ohristine Door man voor een klein, maar aandachtig gehoor, eene lezing over dé Zweedsche schrijfster Selma Lagerlöf. Deze avond ging uit van de afdeeling Helder der Vereeniging van Huis vrouwen, wier presidente, Mevr. Dekker Klik, de spreekster het welkom toeriep, haar spijt uitdrukkend', dat niet meerderen deze lezing bijwoonden. Het os zeer moeilijk van de op schrift ge stelde, literair fraaie lezing van Mejuffrouw Doorman een goede wedergave te verstrek ken i De spreekster had zeer veel citaten van schrijvers over Selma Lagerlöf in haar rede verwerkt. Wij zullen trachten enkele feite lijke dingen te vermelden, die een beeld ge ven van de schrijfster. Om haar volkomen te leeren kennen; is bet noodig haar land te kennen, waarmee zij vereenzelvigd 'is en onafsch ddbaar verbonden. Haar fantasie is de oer-fantasie van de Zweden, haar verha len weerspiegelen de ziel van dit volk. Het meesleepende van Zweden is de mystiek van het land; men' moet bovenal het Zweedsche landschap bedekt met sneeuw, hebben ge zien om het te kunnen begrijpen. Op dich terlijke wijze beschrijft spr. dé natuur van Zweden, om vervolgens een karakteristiek te geven van Selma Lagerlöf. Als meisje kon zij tengevolge van een1 ge brekkig been niet met de andere kinderen meespelen, en heit lijkt wel of de natuur haar daarvoor schadeloos stelde door in haar te vereenigen de fantasie en poëzie, die zij in haar werken* heeft geuit. Zij-behoort tot degenen, die oogen hebben, „welke God zien". Met groote liefde en warmte vertelt zij van baar land, de provincie Wennland en dé natuur Zij beeft voor haakwerk „Nyls Hol- gersson's reis" geheel Zweden, tot in Lap land toe, doorgereisd. Men leze boe mooi zij daar de natuur en de planten en dieren beschrijft. Het slot van haar werk „Jeruza lem" is in de letterkunde van Zweden eenig, zooals trouwens baar gansche werk eenig is. Tijdens baar arbeid aan baar eerste werk, de Gösta Berlingsage, heerschte in Zweden bet realisme in de literatuur, zij beeft ge tracht zich daarbij aan te passen, maar bet visioenaire van' haar werk overtrof het rea lisme. Het buitenland stond verbaasd over dit werk van een jonge Zweedsche, en tal van bekende critici deden in bewondering voor haar niet onder. Selma's grootmoeder is tde eersite geweest, diè door het sprookjes-vertellen de fantasie van het jonge, ziekelijke kind', opwekte. Toen zjj stierf was de kleine Selma 5 jaar, en deze dood was het grootste verdriet in haar leven. Op haar 8ste jaar kreeg zij" een Indianen verhaal in handen: haar eerste roman. Dit boek wekte baar romantische gevoelens, bet liet haar niet meer los, en zij las sedertdien alles wat zij maar krijgen kon. Het boek wekte in haar bet verlangen ook zoo iets moois te maken. Op haar 15e jaar loopt zij; te wandelen en plotseling vallen haar een tweetal dichtrege len in. De tooverfee der inspiratie bad' haar aangeraakt, er komt een tijd van ontvangen, groeien en rijpen. Op haar 20ste jaar studeerde zij in Stock holm voor onderwijzeres, waar haar de ge dachte kwam de Gösta Berling-sage, de sage van de oude kavaliers, te schrijven. Heel de straat, waar zij liep, scheen op te rijzen, zij voelde zich opgeheven boven dé aarde, teen dit denkbeeld in haar kwam. Nog lang duurde bet, vóór dit denkbeeld1 verwezenlijkt werd: bet was een chaos in haar hoofd: boe zou ze rust en kalmte vin den voor concentratie? Zij deed zoo spoedig mogelijk examen, en een goede genius, met welke zij kennis maakte, zorgde voor een plaatsvervangster, zoodat nog in Kerstmis van dat jaar haar boek verschijnen kon. In al de jaren, die na d'e verschijning er van veriiepem, is 't een klassiek bdek gewor den, dat veel gemoederen in beweging bracht. De oorzaak daarvan is de liefde, die in het gansohe werk doorstraalt. Altijd weer laat de sohr. het licht vallen op de betere eigen schappen harer personen. Wij. moeten dit boek niet beschouwen met de oogen der 19e eeuw, maar als een ridderroman. Haar kava- lieren zijn legendarische figuren, maar te vens zijn het menschen. Duidelijk herkent men figuren als de Majoorske e.a. uit de provincie Wermland. De landhuizen uit Gösta Berling bestaan nog alle, en bet valt moeilijk zich voor te stellen, dat 'in dit liefe lijke landschap zich zooveel romantisch' heeft afgespeeld Hier heeft Gösta Berling zijn rol gespeeld: eerst als zwakkeling, later ais de stoere werker. Sober en sterk is het begin van bet boek. Selma Lagerlöf heeft hier dén raad eener vriendin opgevolgd', die zeide: sfchrap alles wat onbelangrijk is. Om den doorloopenden draad' van het verhaal te begrijpen, moeten wij vooral in bet oog houden Gösta's eerste ontmoeting met de machtige Majoorske van Ekeby, die hem als dronkaard! opnam en met hem praat en hem 'cen tragische biecht doet. Spr. leest het aangrijpende tooneel voor dezer ontmoeting. Gösta Berling is tenslotte een man geworden en de Majoorske werd weder de Elisabeth, die zij vroeger was. Mejuffrouw Doorjpan had een aantal licht beelden betreffende Selma Lagerlöf, waar onder eenige portretten, haar door de schrijf ster geschonken1 en niet in den handel. Op uiterst gezelligen; gemoedelijken toon ver telt zij onder de vertooning dezer lichtbeel den, allerlei interessants uit Selma Lagerlöf'e leven. Zij heeft veel gereisd; met haar wer ken verdient ze ontzaglijke sommen, Gösta Berlimg bijvoorbeeld is in 30 talen vertaald en de meeste werken zijn ettelijke malen herdrukt Maar zij geeft baar geld met han denvol weer weg. Zij bewoont een fraai land goed; dat ziji van een afsluiting heeft moeten voorzien, om dén stroom onbescheiden tou- risten (meest Amerikanen!) te weren, die haar dén zomer vergallen. Ondanks deze af scheiding dringen ze door, begluren haar in haar zit- en eetkamer. Het is gebeurd, toen spr. er logeerde, dat men baar voor Selma Lagerlöf aanzag en pbotografeerde! Zij zal er toe over moeten gaan een prikkeldraad- afsluiting rondom haar hujp te moeten maken. We zien het buis van de schrijlster, haar eetkamer met de lichte, in Zweedschen stijl gemaakte meubels, baar biblibtheek, waar men zoo prettig zit te schemeren en de zon de sneeuw zoo fraai kleurt. We zien een harer boerderijen; dé bevolking draagt baar op de banden, twee bootjes op het meer, die de communicatie onderhouden, beeten „Selma Lagerlöf" en Gösta Berling" We zien op bet lichtbeeld de figuur van Gösta Berling verschijnen, dé Majoorske van Ekeby, niet zeer aantrekkelijk in Iwar kleedij van laatst 18e eeuw. Andere figuren passeeren ons, ook het fraaie landgoed Ekeby, waar de Majoorske de cavaliers en ook Gösta logies aanbood'. Toen de cavaliers er uittrokken, as het een meisjespenslönnaat geworden; thans is bet een particulier huis. Sintram de duivel was ook zeer goed gehuis vest; dit huis is thans een pension en een uitstekend' ook! Nog andere plaatjes werdén vertoond; van de kerkjes waarvan 'in G. B. sprake is, van de omgeving waarin het 'boek speelt, en overal wist mejuffrouw Doorman interes- sant en boeiend van te vertelen. Mevrouw Dekker, die de spreekster dank zegde voor haar lezing, dank té den heer Maas, die met het toestel van de Vereeniging A.G.O. de plaatjes vertoonde, voor zijn be reidwilligheid. R.-K. Kies vereengin g „Eendracht". Inplaats van den heer J. F. Jacques, die onze gemeente metterwoon gaat verlaten, is de heer Joh. Feld, Hertzogstraat 7, ge kozen tot secretaris van de R.-K. Kies- vereeniging „Eendracht", te Helder. „Noorder Kunstkring". De Vereeniging „Noorder Kunstkring" stelt zich blijken® haar statuten o. a. ten doel het organiseeren van lezingen over beelden de kunst Ter voldoening hieraan zal''als eerste lezing op Dinsdag 9 Februari a.s. de heer L. Pinkhof, teekenJeeraar aan de Am bachtsschool alhier, spreken over „Het ont staan der kunst". Deze lezing wordt gehou den in het ateler der vereeniging (voorma lige Handelsschool, Dijkstraat), en is koste loos toegankelijk voor belangstellend publiek. „De klokken van Corneville". Dat dé belangstelling voor de opvoering dezer opera-comique plaatselijk zeer groot zou zijn, was te verwachten. Ook van elders is de belangstelling groot; reeds thans ont ving het „Toonkunsf-bestuur uit andere plaatsen, o.a. uit Enkbuizen, verzoeken om plaatsen te bespreken voor de uitvoering. Plaatsgenooten wordt dan ook aangeraden zich tijdig van toegangsbewijzen te voorzien, daar de opvoering voor niet-led'en slechts éénmaal wordt gegeven. Ook wordt aange raden zich tijdig te voorzien van het uitge- breidé tekstboekje met beschrijving, dat het volgen van de handeling veraangenaamt en vergemakkelijkt. Dat een opvoering als deze zoowel uit artistiek als finantieel oogpmit van het-Toonkunst-bestuur van durf getuigt, behoeft geen nader betoog. Niet minder dan vij!f hoofdpersonen, artis- ten van naam, zijn als solisten van elders geëngageerd!. Hun photö's zijn in' den boek handel Duinker geëxposeerd. Op het oogen- blik wordt dit werk in verschillende plaatsen in ons land ten gehoore gebracht; de ver schillende bladen brengen hulde aan de pres taties van deze solisten; zoowel wat betreft hum mooi geluid als ook hun uitmuntend spel. Hier volgen nog eenige recensies om trent hum optreden: „Bredascbe Courant": „Jo Soll'eveld (Ger- maine) en Mathild'e Nieuwerkerk (Serpo- lette) hadden de titelrollen, die zij met baar gave, frissche sopraanstemmen en haar levendige actie uitmuntend1 vertolkten". Voeg hierbij dén allergeestigsten Grenicieux (Jos. Heydens) en de mooi getimbreerde baritonstemmen van den Markies (Hans van Loo) en den Baljuw (Piet Meershoek), dam gelooft „Toonkunst'" geslaagd^ te zijn met het aanbieden van iets zeer bijzonders. Natuurlijk wordt er 'bij koor en orkesrt danig gerepeteerd, teneinde de hoofdperso nen op waardige wijze bij te staam Naar mate de repetities vorderen en men een overzicht krijgt van het geheel, meent het bestuur werkelijk op een succes te kunnen rekenen. Tooneel en aankleeding dragen hiertoe bet hunne bij; lOp veelvuldig verzoek zal na de opvoering van Woensdag gelegenheid' worden gegeven tot nadansen. Men raadplege verder de ad vertentie. „Joseph In Dothan". Aangaande de opvoering vam Vondel's „Joseph in Dothan" kunnen we nog mee- deelem, dat de Rei-zangen van Engelen zul len worden gezongen door een gemengd koor, naar de oompositie van W. P. H. Jan sen; die welwillend' toestemming gal tot het uitvoeren van zijn muziek. Dit is iets, wat wel opmerking verdient, daar slechts zeer zelden Vondel's rei-zangen door gemengd koor worderi'gezongen. Het zal ongetwijfeld deze Vondel-opvoering nog aantrekkelijker maken en er toe bijdragen, om de stemming van bet stuk te verhoogen. Verder verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 FEBRUARI. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.30 uur, Ds. O. O. de Kloet. Ouderwerp: „De groote Eenzame". Westerkerk: 's Avonds 6.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Huisduinen: Geen dienst. Jullanadorp; 's Morgens 10 uur, Ds. v. d. Kreeke, van St. Maartensbrug. Anna Paulowna. 's Morgens 10 uur, Ds. Groeneveld, van W ieringerwaard. Evangelisatie (Palmstraat):- 's Morgens 10 uur, Ds. L. W. Erdman, van IJmuiden. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, E. Smilde, Candidaat te Heerenveen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. v. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. H. Ledeboer, van Amsterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur, Openluchtbijeen komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. Lezing over Frankrijk. „La France est un beau pays". Het is een zinnetje uiit ons Fransche themaboek, dat wjj oiteeren. Van dit „beau pays" eni d!ie Fransche leeraar wist bet natuurlijk well komt as. Vrijdag de heer G. F. M'. Liebert, uit Lochem, ons een en ander vertellen. In het bizonder van de Loire en baar oer-oude kasteelen; De Loire, de grootste rivier van,' Frankrijk, heeft in de oude 'geschiedenis van dit land een belangrijke rol vervuld als grensrivier. Vele kasteelen leggen langs baar oevers en de heer Liebert, die reizen in deze streek gemaakt heeft, komt daarvan vertellen voor de AGjO. De heer Liebert is oud-assistent-resident en beschikt over qgn boetenden verhaal trant. Hij weet zeer veel aardige wetens waardigheden omtrent de Loire en baar ge schiedenis, wie echter denkt, dat hij op dro gen toon wat geschiedéniis doceert, vergist zich. De afdeeling Groningen van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen gaf een zeer vleiend dankschrijven naar aanleiding eener lezing, aldaar gehouden, insgeljjks de afdeeling Leeuwarden; de leden van de Ned. Reisver- eeniging kennen d'en heer Liebert eveneens als aangenaam causeur, en zoo mogen wij verwachten, dat deze lezing ook bij bet Hel- derscbe publiek in den smaak zal vallen. Ditmaal worden een aantal lichtbeelden ver toond. 'Bizonderheden omtrent kaartverkoop, prijzen, enz. in de advertentie. Lichtbeeldenavond. Woensdag 10 Februari a.s„ des avonds te 7 uur, heelt de Geref. Zondagsschool een Mcbtbeeldeniavond georganiseerd in dé Kerk, Spoorstraat. Toegang gratis ook voor kin deren buiten d'e Zondagsschool. Frysk Selskip „G. Japlcx". Snjeon de 13 Febrewaerje soii it 'Frysk Selskip „G. Japdcx" hjar twadde gearkomste hildde. Er scil dan opfierd wirde „De Tsjus- tere Keamer" fen de Hear Y. O. Schuit maker. Schuitmaker hat yn dit stik der alles opset om de Friezen sjen en hearre te ütten hwer hem meast de knoop sit, as it op help en stipe oankomt. Achte lftnsljue slut jimme by us oan styprje us troch lid to wirden, hwent san joun as diizzescille jimme net graech misse wolle. Tink f jirder om de adfertinsje yn dit bied fen Tongersdei 11 Febrewaerje aa Het wegenvraagstufc. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij, naar aanleiding van het ongeval met de reinigingsauto in October van het vorig jaar, over den zeer slechten toestand van den weg, waarop het ongeval gebeurde, schreven. Wij informeerden toen bij de betrokken autoriteiten of deze weg ook in de wegenverbetering was opgenomen, waarop wij een bevestigend antwoord ont vingen. Op de begrooting van 1926 is deze weg voor verbreeding en verharding op genomen. Tot op heden echter werd er nog niets aan gedaan. Over eenige maan den zal het verkeer naar Duinoord en Huisduinen weer langs dezen weg geleid moeten worden. Zooals de weg nu is, is dit, zonder gevaar onmogelijk. De weg is, met den berm mee, nauwelijks 6 M. breed, terwijl de berm, die door de sterke bemaling onderspoeld is, hoogst onbe trouwbaar is. Als „verkeersweg" is deze weg dan ook ten eenenmale ongeschikt, daar twee auto's elkaar niet kunnen passeeren, zon der gevaar te loopen, in de tamelijk diepe sloot terecht te komen. Het plan bestaat om den weg 4 M. te verbreeden. Dat dit noodzakelijk is met het oog op het drukke verkeer des zomers, zal wel niemand betwijfelen. Hopen we, dat de betrokken autori teiten hun aandacht hieraan zullen schen ken, daar het nu de tijd is om met het werk een aanvang te maken, wil men voor de opening van het zomerseizoen daarmee gereed zijn. stooten, vallen en bezeeren zich her haaldelijk. B\j de zorgzame Moeder ontbreekt in huis dan ook nimmer oen doos 30-60-90 ct. PURO

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 9