T Ruwe,Schrale Huid PUROL VIERDE EN LAATSTE BLAD. BINNENLAND BUITENLAND 1 VAN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1926. De kabinetscrisis. Er doen zich bij die vorming van het ministerie moeilijkheden voor. [Naar het NedleirL Oarrespondóntióbur reau in. Den Hnwig verneemt, doen züch bijl die vorming van het kabinet sediert eenige diagen moeilijkheden voor. Evenwel zal de (beslissing binnen enkele diagen1 vallen. [Naar aanleiding van bovenstaand bericht, heelt mi. Dresselhuijs, de Voorzitter van den Vrijheidsbond, eene 'Uiteenzetting ge geven over de ontwikkeling der gebeurte nissen in verband niet de Kabinetscrisis en haar verloop, waaraan wij het volgende anitr leenen: Nn het mislukken van de poging van dx. De Visser om tot eene oplossing der crisis te komen, en nu ook mr. Limburg deze niet tot een einde schijnt te kunnen brengen, hebben de fracties der Eerste en Tweede Kamer uit den Vrijheidsbond de aangele genheid besproken. In de duisternis, waarin ons volk gedu rende de laatste helft van het optreden van dr. De Visser en de geheele periode-Lim burg gelaten werdt, ligt kennelijk een aan wijzing, dat er, verborgen voor de publieke meeding, omstandigheden^ personen of machten zijn, die aan iedere formatie zware hinderpalen in den weg leggent Waar zoo kundige mannen als dr. De Visser en mr. Lintburg niet een negental bekwame man nen kunnen vinden, in staat en bereid de regeeringstaak te aanvaarden, moeten er wel buiten hen liggende factoren zijn, die de vervuiling van deze schijnbaar niet te moei lijke taak verijdelen. Welke zijn die omstan digheden of machten? Volgens persberich ten zou de quaestlo van het Belgisch trac- taat de groote moeilijkheid zijn. Maar hoe is dit verklaarbaar? Men heeft gezegds, dat het behoud van jhr. Van Karnebeek als mi nister van Buiteniandsche Zaken een' der voorwaarden was, welke zoowel dr. De Vis ser als mr. Limburg zich stelden voor iedere kabinetsvorming. Deze conclusie schijnt onaannemelijk. Hoe bekwaam de heer Van Karnebeek zijn mo ge, er zijn toch vele andere diplomatiek ge schoolde krachten, die deze portefeuille met eer zouden kunnen vervullen en piet door de antecedenten gebonden zijn. Welke redenen kan dan een kabinetsfor mateur hebben, om per sé den heer Van Karnebeek als basis van ieder kabinet vast te stellen? Dit te minder, nu ieder weet, dat het ontworpen traCtaat in' Nederland zoo uitermate onpopulair is en zoozeer wordt geoordeeld tégen ons Landsbelang en natio nale eer in te druischen, dat het zonder zeer belangrijke wijzigingen als een anti-natio naal aocoord zou worden beschouwd. Had de heer Van Karnebeek belangrijke argumenten om te 'bewjjfeen, dat die natio nale opvatting onijuist is, dan' zou deze zeker niet een jaar lang den storm der openbare meening tegen zijn werk hebben laten op steken en voortduren zonder dat hij, en nu opnieuw mr. Limburg, de publieke meeniing en die der vergeefs aangezochte candidaat- imMsteis, in andere banen had weten te leiden. (M^r dat alles blijft voor ons in de dicht ste nevelen verborgen. Een feit is, dat "wij thans door mr. Limburg op een nieuwe te leurstelling worden voorbereid zonder dte mogelijkheid van eenlig oordeel des onder- scheids. Mr. Dresselhuijs waarschuwt nu tegen een' terugkeer van het demissionaire kabinet; dr Vrijheidsbond zou een dergelijk resultaat allerbedenkeiijkst achten. Reeds na de VlootweitcrMs hebben' wij de vertooning beleefd van een Kabinet, zoo genaamd gevangene der Kroon, zonder prac- tische parlementaire verantwoordelijkheid en zelfs zonder duidelijke regeerlijn Een reci dive daarvan, en nu nog wel in den aanvang eener parlementaire periode, zou een in breuk zijn op ons parlementair stelsel en een ondermijning onzer constitutie, die al leen sympathiek kon zijn aan hen, die don bestaanden regeeringsvonm gaarne onder graven zieni Ook de positie der Kroon kan hieruit, hoezeer schijnbaar een groot-ere macht haar wordlt verleend, uiteinde!ijk slechts groote schade ondervinden. Ons staatsbestel door Thorbecke zoo geniaal op gebouwd en waarvan de hóeksteen is het beginsel der Koninklijke onschendbaarheid en der ininisterieele verantwoordelijkheid, zóu in zijn diepste grondvesten worden ge schokt. De Kroon zou temidden van den partijstrijd worden geplaatst en de controle der natie en haar vertegenwoordigers vol strekt worden verijdeld. Op de vraag, wat zijns inziens dan thans de oplossing zou moeten zijn, is het ant woord van mr. Dresselhuys, dat die oplos sing uiteraard slechts te geven is, 'i™icn imen kennis heeft gekregen van de duistere obstakelen tegen kahdnetsvorming, welke tot dusver voor ons verborgen zijn gehouden. De oplossing van een zoogenaamd natio naal kabinet, reeds vóór de crisis door ons bepleit, niet in dien zin van een amalgama van alle partijen zonder meer, maar van een trtel mannen, die zich onthouden) van partij politiek met een programma van uitsluitend die werkzaamheden, welke in de neutrale zóne liggend!, op herstel en versterking van volkskracht zijn gericht, is vandaag nog even natuurlijk en mogelijk als vóór de pogingen van de heeren De Visser en Limburg. Die oplossing behoeft ook niet zooveel tJjn te kosten, wanneer men zich van antece denten van het than» zittend ministerie, derhalve van Pauselijke en Belgische quaes- ties, volkomen kan losmaken. Een verlen ging van'twee weken der crisis .tot di t doel, ware oneindig veel beter dan een berusten door een gevoel van afmatting in een ko mende oplossing, welke onze natie en hare vrije ontwikkeling duurzaam zou schaden. Het gedwongen verlof van dien dlr-generaal der P. T. T. In d|en Ministerraad. Naar het HM. verneemt zal het gedwon gen verlof van dien directeur-generaal der P. T. T., dien heer ir. Daimime, dat totnogtoe een zaak was van den Minister van Waterstaat alleen, binnenkort ook een onderwerp van bespreking uitmaken in den M i ni sieraad. Het verruimen van ide Maas. De ,,'s-Hert. Crt." verneemt, dat de heer ir. dr. O. W. J. Lely, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Zutphen, door den minister van Waterstaat tijdelijk is ont heven van den dienst van den IJsel en van den aanleg van het Twente-Rijnka- naal. Hem is door den minister opdracht verleend een plan te maken tot het ver ruimen van de Maas, om die geschikt te maken voor den afvoer van hoag oppen- water. De verhouding tusschen 8. D. A. P. en N. V. V. Naar „Het Volk" meldt, vergaderde Wóensdag de bestuursraad van het N. V. V. en na bespreking van de kwestie betreffende de verhouding tusschen partij en vakbeweging werd een motie aangeno men, waarin de bestuursraad adhaesie be tuigt aan het voorstél, dat het verbonds- bestuur aan het partijbestuur der S.D.A.P. heeft gedaan, nL een oommissie in te stel len, die het vraagstuk van de verhouding tusschen partij en vakbeweging zal on derzoeken. De HIIversnmsche DraacDooze Omroep. De eenheid in het ILD.O.-Cotnité hersteld. De Radio-Ludstergids, officieel orgaan van dien HJD.O., meldt: „Het Ooimité heeft dn zijn laatste verga dering dien amroeptoestandi besproken zooalis die zióh dien laatster» tijd mede ten gevolge van artikelen in de Pers heeft ontwikkeld!. öeoonstateebd werd dat de positie van dien BLD.O. financie>elen moreel krachtig is versterkt Het Oomitó was van gevoelen dat eenige nog niet volledig geregelde kwes ties niet van zoo'n omvang zijn dat zij een eensgezind1 krachtig voortarbeiden aan den opbouw van den HJD.O. in den weg •behoeven te staan. Het Ooimité verklaart dat er In zijn boezem volkomen eenheid heerscht o.m. blijkende uit het feit, dat het Camitélidl Dr. B. Suermondt is uitgenooddgd gewor den, zijn ingediende ontslag-aanvrage in te trekken, aan welk verzoek Dr. Suer mondt heeft voldaan. 'Dit besluit is door het HDjO.-Ooinité met vreugde begroet. Het geheele Ooimité zal voortgaan te pogen den HJD.O. tot steeds grooter Moei te brengen en het roept daartoe ieders medewerking in." DE WATERSNOOD. De hnlpyerleenlng. Het totaal' bedreig der bij de algemeene vereenigde commissie ter leniging van raimpen door watersmxd' in1 Nederland in gekomen gelden bedraagt thans, na de 31ste verantwoording, 2^563,875,00. Gestrand. Vrijdag in dén vooravond strandde bij Kamperduin de stoomtrawler „Protumus", IJM. 154. De sleepbooten „Drenthe" en „Assistent" vertrokken voor het verleenen van assistentie. Vannacht te 4 uur is de trawler echter met eigen kracht vlot ge komen. De mist Gistermorgen tegen faqlf zes is een he vige mist uit zee komen/opzetten, die om zes uur zo«o dicht was, da t het scheep vaartverkeer op de Maas te Rotterdam tot 12 uur zoo goód' als stil heeft gelegen. In den middag is bet borven de rivier weer opgeklaard, maar aan dien Hoek van Hól land en over de Noordzee was het om 2 uur nóg zeer mistig. Ongelukken tenge volge van dien mist zijn niet gebeurld. UIT DE PER& Het gedwongen verlof van DIr.-Gen. Dammc. Over de houding der Kroon in deze kwes tie schrijft het „AJg. Handelsblad?": Men heeft het in enkele bladen doen voorkomen), alsof de Kroon geweigerd zou hebben aan de vorming van een directorium mede te werken. Zóó mag, gelooven wij, de zaak niet 'wordl n gesteld. In' d'e vraag, of een directorium, dan wel! een directeur- generaal met of zonder directorium' voor het Postbedrijf het wenscheUjkste was, moet, volgens onze inlichtingen', de Kroon niet zijn getreden. De Kroon moet slechts heb ben geweigerd een Koninklijk Besluit te onderteekenen zoo kort nog wel' nadat het vorige (tot benoeming van den heer Damme) geteekend was tot ontslag van den directeur-generaal der P. T. T. en in stelling van een directorium, welk besluit slechts het contraseign droeg van een de missionair minister, een minister dus, die in den strikten zin neg wel verantwoordelijk was voor den gang van zaken, maar niet de minste-zekerheid, had, dat hij' voor het nemen van een zoo belangrijk besluit nog door het parlement ter verantwoording zou kunnen wonden geroepen. 'De Kroon is dus niet zooals men uit de mededeelingen van enkele bladen zou opmaken haar constitutioneel staatsrechtelijke boekje te buiten gegaan, m-flfir heeft integendeel1 den driesten heer Bongaerta een fijn lesje in ons oonstitutio- neele staatsrecht gegeven. Dat heeft de voorbereiding van een directorium op pa pier voortgang doen hebben. VOLKENBOND. De toelating van DultschlandL Genève, 12 Febr. De Raad van den Vol kenbond besloot in zijn heden gehouden buitengewone zitting tegen 8 Maart een buitengewone vergadering van den Vol kenbond bijeen te roepen ter beraadsla ging over de opneming van Duitschland in den Volkenbond ingevolge art 4 van het Pakt De agenda der as. V.B.-ver- gadering. De Raad van den Volkenbond heeft de agenda voor de buitengewone vergade ring van den Volkenbond op 8 Maart als volgt vastgesteld: 1. Toelating van Duitschland. 2. Beslissing der vergadering op even- tueeje voorstellen van den Raad onder toepassing van art 4 van het pact (stich ting van nieuwe permanente zetels.) 8. Begrooting (finanoieele bijdrage van Duitschland.) 4 Bouw van een vergaderzaal. De geheele Zweedsche pers kant zich tegen de pogingen van Bommlge Btaten, om naar aanleiding van Duitschland's toe treding tot den Volkenbond tot uitbrei ding van het aantal zetels in den Volken bondsraad en tot verandering van niet- permanente In permanente zetels te gera ken. Het conservatieve Svepska Dagblad be toogt dat het slagen van zulke pogingen den Volkenbond onherstelbare schade zou berokkenen en de liberale Stockholm's Tidnlngen schrijft in denzelfden geest. Sociaaldemocraten, het orgaan van de regeeringsparty spreekt zich met nadruk uit tegen elke oonoessie aan staten die thans, ten koste van anderen en ten na- deele van den Volkenbond, een permanen ten Raadszetel trachten machtig te wor den. Dit streven is trouwens volkomen in strijd met den geest van Locarno. Het blad roept met name de kleine sta ten op daartegen front te maken en be sluit: Laten de staten die thans bij over rompeling een permanenten zetel willen bemachtigen, zich tot de gewone in Sep tember te houden Volkenbondsvergade ring wenden. Dan kunnen hun aanspra ken met de vereischte nauwgezetheid wor den getoetst. Het ware ongerijmd als een buitengewone Alg. Vergadering die uit sluitend is bijeengeroepen om Duitsch land in den Bond op te nemen incidenteel over een dergelijke hoogst gewichtige zaak, die de organisatie van den Bond in den kern raakt, zou beslissen. De kleine staten zouden stellig zulk een manoeuvre opvatten als een kaakslag voor den Bond. FRANKRIJK De flnancleele crisis. Het compromis-voorstel der re geering aangenomen. Briand stelt de quaestie van vertrouwen. Parijs, 12 Februari. In de ochtendzit ting heeft zich de scheiding tusschen ra dioalen en socialisten voltrokken, die noo- dig was om het transactioneele voorstel der regeering aangenomen te krijgen. Terwijl de radicalen het oompromis-Dou- mer aanvaardden, hielden de socialisten vast aan den oorspronkelijken tekst van artikel 79, die de toonderstukken geheel afschaft. Zij werden echter met stukken geslagen, kregen alleen de communisten en enkele zeer linksche radicale bondge- nooten mede en haalden slechts 149 tegen 801 stemmen. Het groote evenement In de middagzit ting was, dat Briand thans voor de eerste maal de vertrouwensvraag heeft gesteld. Een uitvoerige discussie was voorafge gaan over het door de commissie voor de financiën voorgestelde stelsel van staats- erfrecht ten aanzien waarvan rechts even eens een voorstel tot terzijdestelling had gedaan. Onder groote opwinding had de stemming plaats, waarbij overeenkomstig den wensoh der regeering de terzijdestel ling van de erfrechtsregeling aangeno men werd met 820 tegen 1883 stemmen. Dit verwekte groote woede bij de socia listen, namens wie Auriol en Renaudel aandrongen op indiening van nieuwe plannen door de regeering, nu de terzijde stelling der nieuwe inkomsten uit het erf recht een gat in de verwachte opbrengst gegraven hebben. De socialisten willen nu niet langer hooren van verhooging der indirecte belastingen. DUITSCHLAND. Zelfmoord bij de rfjksweer. In de begrotingscommissie uit den Rijksdag heeft Moses de opmerkelijke me- dedeeling gedaan, dat er in het jaar 1925 niet minder dan 129 gevallen van zelf moord bij dé rfjksweer zijn voorgekomen. ITALIË. Dom pays! ï*rof Gaieitloinoi Salvemini, de bekenicDe ItaJiaansdhie 'historicus, heeft dleaer dageni in de National Liberia! Club te Londen een lezinlg over Italië gehouden, waarin hij scherpe critiek op 'bet fascistisch regiem beeft geoefend. Het officieuse blad, die „ümpeoroP, dat te Botme verschijnt, schrijft niaar Aanleiding daarvan elen' artiikeV waarin tot moord' op dón professor wordt aangespoord jn bet geval van prof. Salvamlni," zoo zegt het 'blad, Ja er waar één oplossing: een een- Ingezonden Mededeellng. (553) springende lippen Doos30-60-90ctJube80ct Bij Apothen Drogisten looze dood. Wij wenschlen ons zelf toe dat die gezegende hand van een' dóór heiligen toom 'bezeten! iemand' in het buitenland het wididlel moge vindón om voor altijd diezen schandelijken verradiersb.jk te sluiten, dóór ©en' dodksbeek." GRIEKENLAND. De slag van Navaiino, Lichting van ln de omgeving van Griekenland gezonken schepen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam maakt bekend, dat de Grieksche regeering voornemens is binnen korten tijd een internationale aanbesteding te houden van het recht op lichting van de overblijfselen van de Turksche en Egyptische vloten, idie in 1827 bij den bekenden zeeslag van Na- varino zijn vernietigd, evenals van alle andere schepen, die op verschillende tijd stippen in de Egaeische of in de Ionische Zee binnen het Grieksohe territoriale gebied zijn gezonken (coulés fond). De bergingsmaatschappijen, die hierop wenschen ln te gaan, moeten haar aan biedingen en voorwaarden zoo spoedig mogelijk ln de Fransohe taal aan het Grieksche Gezantschap te's Gravenhage doen toekomen. Uit deze brieven moet duidelijk blijken, welk aandeel de Grieksohe regeering zal hebben in de naar boven te fbrengen edele metale» (goud,! zilver, enz.), edel- steenen en andere preciosa (diamant, enz.), gewone metalen (ijzer, koper, enz.) en hout. Voorwerpen van geschiedkundige of archaeologisohe waarde zullen eigendom worden van de Grieksche regeering, die de berglngsmaatsohapplj daarvoor scha deloos zal stellen door uitbetaling van het haar toekomende aande&l in die voorwerpen. De concessie zal worden toegestaan yoor een tijdperk van 15 jaren. Alle te maken onkosten zullen komen |ten laste van de bergingsmaatschappij, die 500.000 drachmen als waarborg zal moeten storten. RUSLAND. Anti-semltisme. In verband mot (het toenemend anti semitisme in de sowjet-unie heeft het cen traal comité der communistische partij de gouvornieimienltoele piartajKXMmté's opge dragen om krachtige maatregelen te ne men tot ondeaxtoukking van dit euvel. Heit volkscommissariaat van justitie is voornemens, eeni aanvulling van het wet boek van strafrecht voor te stellen, waar bij anti-semitische propaganda strafbaar woadt gesteld. PERZIK. Uit Teheran, wordt geweid: Krachtens een besluit van den nieuwen Sjah, Riza Khan Pahlavi moeten voortaan alle burgers familienamen: dragen. De adel wordlt afgeschaft, dó dienstplicht wordt ingevoerd terwijl wede de invoering van een buigeiriljiken stand wondt gelast. VEREENIGDE STATEN. Roekelooze belastingverlaging. De Times meldt uit Washington: Op welke zonderlinge wijze de aandrang tot belastingverlaging, waarin republikeinen en democraten hand in hand gaan, over dreven is, blijkt uit het besluit van den Senaat van gisteren, dat een onmogeüj- ken toestand geschapen heeft, welke door de vele nieuwe credieten de heele belas tingverlaging in gevaar brengt Oorspronkelijk had Mellon, de minis ter van financiën, aangekondigd, dat de toestand van de Bchatkist een belasting verlaging van 290 millioen dollar toe zou laten, later zei Ooolidge, dat naar zijn meening, dit cijfer zonder gevaar tot 825 millioen verhoogd kon worden. Het Huis van Afgevaardigden verminderde toen de belasting met 880 millioen. Daarop kwam de wet ln den Senaat die op grond van een verder overschot op financiën het be drag op 852 millioen bracht. Gisteren heeft de Senaat nog een aantal verlagingen aangebracht waarmee de verlaging tot 451 millioen opliep. Senator Smoot ver klaarde toen, de waarheid naderend, dat hiermee de wet ln den grond geboord was, daar het de bedoeling was geweest de successierechten van 40 tot 20 percent te verlagen, terwijl ze nu heelemaal ge schrapt zijn. De verlaging van de suoce- sierechten was alleen mogelijk door de opbrengst van de vermakelijkheids- en de automobielbelasting. Doordat men deze eveneens geschrapt heeft vernietigde men de bron, waaruit het wegvallen van de successierechten gedekt kon worden. De toestand is thans onmogelijk gewor den, zoodat de wet geheel omgewerkt zal moeten worden als zij door de gezamen lijke commissies van Huis en Senaat be handeld wordt Zooals zij thans den Senaat verlaat schept zij een onmogeljjken toe stand. De staking ln de anthradetrnffnen. Overeenstemming bereikt Washington, 12 Febr. De minister van arbeid Davis heeft de mededeellng van den gouverneur van Pennsylvanië beves tigd, dat de staking in de antracietmijnen (uitgebroken 81 Aug. 1925) is bijgelegd. Davis voegde er bij, dat het contract vijf jaar zal duren, dat de loonen op het hui dige peil blijven en dat het contract be paalt dat de Onderhandelingen tullen worden hervat als een van belde partijen dit wenschi De staking heeft den mijnwerkers meer dan 150 millioen dollar aan loon gekost en een vermindering der steenkolenpro- ductie met meer dan 85 millioen ton ver oorzaakt OOST-INDEEL De Papandajan. In de in Den Haag gehouden 58ste bij zondere vergadering van dó geologische sectie van het Geologisch 'Mynbouwkundig Genootschap voor Nederland en Koloniën heeft ir. N. J. M. Taverne, ingenieur bjj; het Mijnwezen in Nederiamdsch Oost-Indië en gedurende ruim dirie 'jaar belast geweest, met de leiding van den vuikanologischen dienst een rede gehouden over den Papandajan. Spreker ving zijn beschouwingen aan met het geven van een overzicht van de eruptie geschiedenis van den Papandajan, zooals deze kan worden afgeleid! uit den vorm van den berg. Op deni top bevindt zich een wijde vlakte van ongeveer 1V» KM. diameter, de Tegal Aloen, aan dirie zijden omringd door lage heuvels. Dit is de oudste en voornaam ste krater van den Papandajan, waaruit het meerentdeel der erupties, welke dien vulkaan hebben opgebouwd, afkomstig moet zijn ge weest. Daarnaast laten zich vèrschillendie andere kraters of resten van kraters onder scheiden. De jongste krater vertoont thans nog sterke werking. Vermoedelijk werd zij gevormd' in 1772, .toen van den vulkaan een groot gedeelte in de lucht is gevlogen. Deze eruptie van 1772, de eenige welke uit his- torischen tijd bekend is geworden, nader besprekende, wijst spreker erop, dat het groote aantal slachtoffers ongeveer 8000 bewoners van den noordelijken vulkaanvoet vonden den dood vermoedelijk op reke ning komt van een heete eruptie-wolk, een z.g. gloedwolk, welke met groote snelheid langs de helling van den vulkaan afdaalde, alles wat zij op haar weg ontmoette dooden- de en verwoestende. Gedurende het tijdvak van 1772 tot 1928 hebben zich geen ingrijpende veranderin gen voorgedaan. In het oenitrum van den krater ligt de solfaren-groep Kawah Mas, waaruit steeds een krachtige zuil van zwa veldampen opstijgt. Rondom de openingen, waaruit de gassen te voorschijn komeh, wordt een groote hoeveelheid1 goudgele zwa vel afgezet, vandaar de naam goudkrater. Rondom Kawah Mas liggen verschillende kleine, win of meer geïsoleerde solfataren en kokende modderwegen, die alle een veel e temperatuur bezitten dan Kawah De eerste berichten over abnormale ver schijnselen dateeren van Maart 1923, toen midden in het boech, dat het oostelijk ge-_ deelte van den krater bedekt, zeven kxater- tjes werden uitgeschoten en het omringende geboomte gedeeltelijk werd verwoest. Een soortgelijk» gebeurtenis had plaat» in Juni van hetzelfde jaar. De werking be perkte zich toen niet tot den nieuwen krater, den Kawah Baroe, maar had zich uitgebreid tot aan den voet van dón G. Nang Klak, waar drie kratertjes werden gevormd, daar waar te voren nooit eenig spoor van vulka nische werkzaamheid werd opgemerkt Begin Januari 1924 werd een permanente observatie ingesteld, waarbij belangrijke ge gevens werden verzameld, die een nader in zicht hebben gegeven in wat er eigenlijk gebeurde. Na een abnormale stijging van de temperatuur in Kawah Mastot 'boven 500° O., vonden eindi Januari en begin Februari verschillende modder-erupties plaats in Ka wah Baroe; 24 Februari volgde een vrij hevige explosie, waarbij behalve modder ook steencn1 en een geringe hoeveelheid versche vulkanische asch werden uitgeworpen. Gedurende den tijd, die nu volgde, her haalden zich de erupties in Kawah Mas keer op keer. Nu eens beperkte zich de wer king tot het geyserachtig opwerpen van modder, dan weer vonden hevige explosies plaats en werden Steenen en modder tot honderden meters hoogte uitgeworpen. Spreker behandelt achtereenvolgens de erupties, welke gedurende 1924 werden waargenomen, in het bijzonder die van 10 December, die ale overige in hevigheid overtrof. Gedurende 1925 'heeft Kawah Baroe zich rustig gehoudenl Echter is Kawah Nang- klak, zooals gezegd ontstaan in' Juni 1923, opnieuw begonnen te werken Kort na de December-eruptie in Kawah Baroe werden hier de eerste solfataren opgemerkt, welke dagelijks in aantel toenamen. 28 December ontstond hier plotseling een sterke blazer, waaruit de gassen met groot geweld en on der luid gesis een uitweg zochten. Deze blazer nam gestadig in hevigheid toe, begin Januari' werden kleine steentjes uitgewor pen. In Februari mum, dó grootte der uitge worpen steenen toe; het geloei, waarmede het ontsnappen der gassen gepaard ging was zoo sterk, dat het nu en dan te Garoet, d- i- op ruim 20 KM. afstand^ werd gehpord Begin 'Maart werd een groote hoeveelheid modder mede uitgeworpen; de achterlig gende wand werd tot op groote hoogte met oen donkergekleurde modderlaag 'bedekt Terwijl op 8 Maart de werking nog onge stoord aanhield, kwam in dón nacht de ver hoogde werking plotseling tot stilstand. Den volgenden morgen werd geen spoor van werking meer aangetroffen. Deze rustige toestond duurt tot nu toe onveranderd voort Spreker vraagt zich vervolgens af welke de bateekenia is van dó waargenomen ver schijnselen. De uitbarstingen waren stoom- erppties, waaraan, behalve op 24 Februari, hè* actieve magma zelf niet heeft deelge nomen. In de literatuur treffen wij een analogie hiervan aan' in de laatste explosieve eruptie in Mei 1924 van den Kiianea, den bekenden Ha waiï vulkaan. Ook daar was het actieve gas uitsluitend stoom en werden geen echte lavaproducten als bommen, lapihi, vulkani sche asch, enz. uitgeworpen, doch alleen verbrijzeld en verpoederd, oud gesteente. Soortgelijke moddererupties hebben dn 1851 niet, in 1902 wel tot een catastrophe geleid op den Mt Pelée. Laatstgdhoemd jaar vondi hier namelijk de beruchte ultbar-* aUnia plaat», waarbij mist «wrtw/ly dim 28 000 De houding van de Kroon.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11