De witte Priester van Siva Vfyhert Eerste Blad. BUITENLAND. SSBRHB» Nr. 6143 DINSDAG 16 FEBRUARI 1926 64ste JAARGANG i rschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: a DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 50 en 412 J VOLKENBOND. De permanente zetels ln den Raad. De aanstaande toetreding van Dudtsch- knd tot den Volkenbond beeft een netelig vraagstuk op het tapijt gebracht. Zooals men weet, beeft Duitschland alvorens bet verzoek' om toelating te doen riö.h er van vergewist, dat aan Duitschland' een per manente zetel in den Raad' van den Volken bond zou worden toegekend. Thans wordt verlangd, dat ook Polen en Spanje een per manente Raadszetal zullen bezetten. Naar bet schijnt, beeft Obamberlain, tijdens een gesprek met den) Spaanscben gezant te Pa rijs, zich uitgelaten, dat Engeland een der gelijk verzoek zou steunen. In bet Engelsche Lagerhuis hierover geviaagd, gaf Chamiber- lain een weinigzeggende uiteenzetting, die geen houvast gaf. De „Manchester Guar dian" tikt hem daarover dan ook op de vin gers. Dit blad schrijft: Vermoedelijk gaat de sympathie van Obamberlain voor Briand zoo ver, dat hij vergeet, dat Briand niet eeuwig minister-president zal blijven en dat hij, om Briand in diens binneniandsche poli tiek te helpen, dingen doet, die den Volken bond in gevaar brengen en het gezag van Groot-Britfcanmië in den bond' ondermijnen. Zoodra hij eenmaal de duidelijke scheidings lijn tusschen permanente en niet-perma- nente leden van den Raad overschrijdt, opent hij de deux voor eindelooze intrigues. Als Polen lid wordt, omdat Duitschland het geworden is, waarom dan niet Littauen om dat Polen het is, en zoo verder alle mogend heden, die tegenover elkaar staan. Indien men thans toegeeft zal er in Duitschland verbittering en onrust worden verwekt; allen, die den Volkenbond' eerlijk willen steunen, zullen ontstemd- zijn. Het is dwaasheid, het Britsche rijk tot een derge lijke politiek te verplichten. Als men zoo door gaat, zal er van het verdrag van Lo- carno weldra niets meer over zijn dan de films van de onderteekening ervan. Spanje maakt aanspraak op een perma nenten zetel, omdat het zich tot de groote mogendheden rekent. Anders staat het met Polen. Polen wenscht een zetel in den Raad om den invloed van Duitschland te ver zwakken. Het spreekt wel vanzelf, dat Frankrijk van de toelating van beide landen niet afkeerig ia Eenerzüds is de toetreding ■van Spanje een versterking van den latdjrn- schen invloed, anderzijds vormt Polen in den Raad een versterking van de anti- Duitsche elementen. Zoo ziet men het in Duitschland ook in. Volgens een bericht aan de Allg. Zeit. uit Parijs is aldaar door een indiscretie bekend geworden, dat Duitschland zich niet zonder meer zou willen neerleggen bij- een vergroo ting van het aantal raadszetels. Indien dit geschiedt, zoo wordt in het bericht ge zegd zou de Duitsche Rijksregeering zich tegenover een nieuwen toestand zien ge plaatst en zou zij zich hare verdere hande lingen moeten voorbehouden; eventueel zou zij haar verzoek om toelating moeten in trekken. Zoo'n vaart zal het echter wel niet loopen. Niettemin is de toestand een:gszins onzeker, zoolang niet met zekerheid bekend ia, hoe men te Londen denkt over de uit breiding van het aantal zetels. Hiervan hangt het vrijwel af, of Polen en Spanje de gewenschte zetels al dan niet zullen krijgen. Londen, 15 Febr. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron, dat het pru<mJ»<uH de ronde doet, dat Engeland het yoorste zou hebben aangenomen, vaste zeteia FEUILLETON. door BURTON E. 8TEVENSON. 46) „Wij moeten haar van Silva verwijde ren," verklaard© ik. „Ik weet niet ot wij dlat kunnen, doen," zei Godfrey. „Wij zou den Silva van haar kunnen verwijderen. Zou je beam niet onder verdenking kiunnen arresteren en ham twee of drie dagen op gesloten houden, Simtmendö?" „Dat zou kunnen," groomde Simmonds. „En terwijl hij weg is, fcan Jij je invloed op haar ge bruiken, Lester. Neem Mra Royoe (moe om haar te bezoeken, vertel' haar wat Sivaiame eigenlijk; is of laat heit Mra Royoe doen. Als dat geen uitwerking heeft kunnen wij krachtiger maatregelen probeeren; maar ik geloof dat, wanneer wij haar een paar dagen aan Silva'fl in vloed onttrekken kunnen, zij weer all rlght zal zijn." „Dat hoop ik," gaf ik toe, „maar ik ben er volstrekt niet zeker van! Zij gedroeg rich niet als iemand die gehypnotiseerd -was, Godfrey; zij scheen' geheel uit vrijen wil te handelen. Ik kon niet zien dat Silva op «enige wijze Invloed op haar trachtte uit te oefenen. Zij zei, diat zij trachtte,den wenisch: van haar va der te vervullen. En het was zeer zeker zijn wenisch het testament bewijst dat Als. Iemand haar hypnotiseert, zou iüc zeg gen dat het haar vader la" „Nu, hem kan lk niet «triest oenen," ael Stmimoncto grln- nekend. JHaar vader» wenachen kjtnnen Ingezonden Mededeelina. ^tabletten, groote doos 65 ets. den Volkenbondsraad toe te kennen aan Polen, Spanje en Brazilië, en verder aan Duitschland, van alle grond ontbloot is. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het standpunt van sowjet- Rusland blijft ongewijzigd. Moskou, 14 Februari. Het antwoord van Tsjitsjerin op de uitnoodiging van den Volkenbond nopens de voorbereidende ontwapeningsconferentie, dat gepubliceerd is, zegt, dat hoewel d§ aanneming niet de erkenning van den Volkenbond met zich brengt hij zich in principe erbij aansluit om de belangstelling te bewijzen, die de sowjets iedere poging toedragen, strek kende tot het verminderen van de moge lijkheid van oorlog en het verlichten van den last der bewapeningen, die op de vol ken rust Gezien echter het moreele con flict dat er tusschen de sowjets en Duitschland bestaat, zou hij zich genood zaakt zien, van de deelneming af te zien, als Genève wordt gehandhaafd als plaats voor de bijeenkomst DUITSCHLAND. De socialisten en het kabinet Naar de Vorwfirts meedeelt heeft de so cialistische Rijksdaggroep naar aanleiding van de begrootingsrede van minister Reichold met eenparige stemmen de vol gende motie aangenomen: De rede van den minister heeft het be wijs geleverd, dat het rijk over de midde len beschikt om den nood der slachtoffers van de ekonomische malaise te lenigen. Blijft de rijksregeering bij haar plan .om de belastingen, met name die op het bezit, te verlagen, zonder iets te doen ter verbe tering van den steun aan werkloozen, dan wil dit zeggen, dat zij alle kringen des volks wil helpen behalve hen, die het meest te lijden hebben. De S. D. waar schuwt tegen een dergelijke politiek en acht verlaging van belastingen op het be zit onuitvoerbaar zoolang niet voldoende voor de slachtoffers eener verkeerde eko nomische politiek is gezorgd. De Köln. Ztg. teekent bij deze waar schuwing, waaruit blijkt dat de socialisten zich hun machtspositie bewust zijn, aan: „Het verkeerde" in de ekonomische poli tiek lag (en dit zal ook na uitvoering van het program van minister Reinhold nog zoo blijven) in de te zware belasting van het bedrijfsleven, 't welk dientengevolge on-rendabel werd en tot ontslag van per soneel moest overgaan. De natuurlijke weg om dit ongedaan te maken is een verlich ting van lasten. In tegenstelling met de socialisten zijn wij, daarom overtuigd dat een verlaging van de belastingen op het bezit zeer noodig is". Betoogen tegen Italië. Terwijl dezer dagen twee Italiaansche oogartsen, die in een Weensche kliniek werkzaam waren, door hun Oostenrijksche collega's beduid werd, dat zij beter deden heen te gaan, komt thans bericht uit Ber lijn, dat het te Breslau tot heftige toonee- len is. gekomen bij de opvoering in den schouwburg van een Italiaansch stuk. Het publiek demonstreerde tegen Italië en ver hinderde de verdere opvoering van het stuk. Een reis om de wereld. De kleine kruiser Hamburg is gisteren uit Wilhelmshaven een reis om de wereld begonnen die 15 maanden zal duren. De kruiser zal ook door het Panama-kanaal varen. in het begin ©enig gewicht hij haar ln de schaal gelegd' hebben," erkend© Godfrey, maar zij kunnen haar niet zoover ge bracht hebben als zij thans is gegaan. En nu wat toet testament betreft Als Vaug- han niet vermoord1 was gewerden, ais imen had bevonden dat hij krankzinnig was, zou het testament dadelijk ongeldig zijn verklaard. Zie je hierin niet eenlg motief voor den moord Lester?" „Het kan nog ongeldig .verklaard' worden, als Miss Vauighain het betwist," merkte ik op. „Ja, maar tenzij ze het betwist, blijft 'het van kracht Maar als Vauigbam krankzinnig was verklaard, zou het testament nooit geldig zijn gebleken. Zie je nu het ver schil! in?" „Ik begrijp wat je bedoelt; maar Ikig^loof niet dat het veel beteekent Sil va verklaart dat wanneer Miss Vaughan het testament niet erkent, hij' er zich bij neer zal leggent" „Maar hij weet uitste kend dat zij het niet zal betwisten. De ze kerst© weg om dit te voorkomen is juist zulk een houding aan te nemen. 'Boven dien zal hij, als wij' haar niet redden, ook haar aandeel krijgen Vauigtoans bezittin gen en Vauigtoans dochter en al het an dere dlat van Vaughan was, zullen in zijln pmUl verdwijnen. O, hij' speelt hoog spel, Lester en het schijnt mij toe dat hij zal winnen!" 0oo leek het mij ook en ik verzonk in samiber gepeins. „U hebt zeker uw man nen het huis laten bewaken?" vroeg ik Sirinmonds ten slotte. „Ja, en het is ons gelukt vandaag een kleinen stap vooruit te komeni" „Hoe dat zoo?" „Ik kwaim er achter dat Annle Crogan, het dienstmeisje op de Eimtounst, een neef 'bij de politie heeft Ik bracht hem dhs hierheen eni het gelukte hem een praatje met haar te ma- ENGELAND. Het gebrek aan hulzen tn Schotland. De vreeslfjke toestanden te Glasgow. Ratten en ongedierte. Het Engelsche motor-passagiersschip Asturias. Het nieuwe motor-passagiersschip As turias, dat het grootste schip van dat type ter wereld is, is Vrijdag te Southampton ter bezichtiging gesteld. Het zal 26 dezer op zijn eerste reis naar Zuid-Amerika ver trekken. De Asturias is gebouwd dooi Harland Wolf te Belfast voor rekening van de Royal Mail Steam Packet Oompa- ny, die nu 46 motorschepen met bijna 300.000 ton ruimte in de vaart of in aan bouw heeft. De Asturias meet 22.500 regis ter ton bruto. De Daily Express meldt dat het nieuwe passagiers-motorschip Asturias in zijn romp machine-geheimen verbergt van zoo groot belang, dat het al maanden dag en nacht door bijzondere speurders bewaakt wordt. Alleen menschen met een „gele kaart" werden gisteren aan boord toege laten. kern Hij toon niets ontdekken, d.wx niets dlat wij ai niet weten, omaar zij beloofde 's nachts d© dopr van haar slaapkamer open te laten en ais er iets gebeurde, een licht voor haar raaim te plaatsen." „Frachr tigl" riep iik uit „En zjji zal zeker op dien dag goed' haar oogen open toonden." „Dat zal zij zeker. Zij is een verstandig meisje. Het ©enige waar ik 'bang voor toen, is dat die Hindoe argwaan ten opzicht© van haar krijgt en1 haar wegstuurt Maar rij is gewaarschuwd! dlat zijl heel voorriohtig imoat rijm Als er geen verdenking op haar valt zal zij misschien over een paar da gen wat te vertoHen' hdbbeni" „Dat te mogelijk sprak ik met een zucht van ver lichting. Met al deze 'bewakers binnen en buiten het huis, was Miss Vaughan veilig. De minst© alarmkreet zou dadelijk; hulp brenigen. Bovendien Ikon ik er niet toe komen to gelooven dat Silva zulk een schurk Was als Godfrey scheen t© denken. Ik werd door hem aangetrokken, niet te- ruggestooten, en ik heb nog 'altijd ver trouwen in mijn intuïtie. „De toeële zaak komt hierop neer," zei ik ten slotte, tot Godfrey. „Als Silva een kwakzalver is, bestaat er geen enkele reden waarom hij Miss Vaughan zou hypnotteeeren; maar als hij werkeflljk een priesteres van haar wil maken', Is hij ook oprecht en) volstrekt 'geen charlatan." Godfrey knikte. „Er is ergens een kink in dien kalbel, die ik niet recht kan krijigerL," zei hij. „Wij zuilen Silva wat langer moeten bespieden' om er achter t© komen welk spel hij eigenlijk speelt. Het te natuurlijk ibest mtogelijk dat hij blij zöu zijn van het meisje af te we zen', maar dat zdj werkelijk beheer acht wordt dioor het idlee dien wenisch haars va ders uit te voeren. Al» dat het geval is, Spionnen van buitenlandsohe scheeps bouwers zouden alle mogelijke listen be proefd hebben, om tot de machine-kamer door te dringen. Onder valsche namen hebben mannen beproefd een aanstelling te krijgen als werklieden in de machine kamer. Anderen hebben tevergeefs ge tracht van officdeele menschen uitnood! gingen los te krijgen voor het bezoeken van de machine-kamer. Het moet te Bel fast, waar het schip gelijk men weet, bij Harland Wolf gebouwd te, gewemeld hebben van spionnen in lokalen, waar olie mannen en andere werkkrachten uit de machine-kamer zich ophielden. Er wordt zoo groote voorzichtigheid be tracht ten aanzien van de zeer technische geheimen dat de machinisten aan boord op alle vragen ontwijkende'antwoorden ge ven. Aangaande den empire-eetsalon, de „social hall", de leeszaal en de rookzaal kon men alles vernemen wat men wilde, maar als de paardekrachten en het olie- verbruik per uur ter sprake kwamen of de snelheid bij den proeftocht, klopte men aan doovemansdeuren. Met behulp van luidsprekers kan men in alle openbare zalen aan boord de scheepskapel hooren spelen. De muziek wordt radio-telefonisch over het geheele schip verspreid. Alles bij elkaar kunnen er 1800 passa giers aan boord plaatsvinden. Een nieuwe lichte kruiser. Heden zal te Portemoufch de nieuwe kruiser „Suffolk" van stapel loopen. Dit zal de eerste zijn van vijf nieuwe lichte kruisers, ter vervanging van oude krui sers, waartoe in 1924 machtiging werd verleend. De vijf schepen zullen dit jaar gereed komen. Elk der kruisers zal 10.000 ton meten en waarschijnlijk acht inch- kanonnen voeren. nALTR. Italië zoekt steun bfl Servië De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft: In verband met den jongst en twist over den Brennerpas heeft dè Italiaansche re geering te Belgrado gepolst welk stand punt men daar zou innemen ten aanzien van een versterking van het z.gt verdrag van Rome, het vriendschapsverdrag, dat ongeveer 17» jaar geleden tusschen Italië en Servië is gesloten. De Italiaansche re geering zou het verdrag willen versterken met nieuwe bepalingen, gericht tegen de vereeniging van Oostenrijk met Duitsch land, en het willen aanvullen met een overeenkomst over de maatregelen, die Italië, Servië en zoo mogelijk andere lan den der kleine entente in dit geval nemen zouden. Italië wijst op het gevaar, dat Servië bedreigt als het aan een vergroot Duitschland zou komen te grenzen. Het standpunt van Servië te nog niet bekend, daar Pasjits zeer voorzichtig en terughoudend te en er ten zeerste op uit te zich in zake zijn buitenlandsohe politiek slechts in beperkte mate te binden. Italië bereid over het minder hedenvraagstuk te spreken. Weenen, 15 Febr. De Italiaansche ge zant begaf zich Vrijdag naar den Bonds kanselier, wien hij verklaarde, dat het zeer wel mogelijk was om op de meest rustige wijze besprekingen te voeren over de quaestie van de Boven-Etsch, er op wij zende, dat Italië geen enkele agressieve bedoeling tegen Oostenrijk heeft De Paus over de vrouwenmode. Bij de ontvangst van de Vastenpredi kers verzocht de Paus hen, in het bizonder te wijzen op het onwelvoegelijke van de vrouwenmode, die een groote schande is niet alleen uit christelijk oogpunt doch ook uit menschelijk oogpunt riit Silva leelijk in die kneL" Srmmomds haalde rijn hotrtege te voor schijn. „Het is bijna twaalf uur en ik zou het vuurwerk niet willen (missen. Boven dien koaruen wij door al dat gepraat niet verder. Ge rijt nu al een uur aan den gang en nog geen stap 'gevorderd. Mijn -motto in een dergelijk geval te: stil blijven ritten en opletten; en weldra zal de rat deniken dat de kust wrij te, hij steekt rijn kop uit het 'gat en je pakt hem." „Daar rit heel veel waars in," stemde Godfrey Dabbend toe. „Ik erken dlat ons geredeneer nergens toe schijnt te leidien. Ga mee." Er» hij' iginig ons voor onder dó boomen. „Daar hebt u nu dat vuurwerk," sprak SittmnOndfl, teen wij naast elkaar op den tak zaten. „Ik begrijp er dlo beteekenis niet van; maar het moet ter" beteekenen. En dlenkt ig© nu dat ik nachten lang erover lig te prakkizeeren? Ik niet, hoor! Ik blijf er op ietten tot ik die ibeteekente ervan zie. Ik weet wat een knappe kerel je bent in theorie en dledluctie en al dl© dingen, Godfrey, en ik weet dlat je heel' wat krar nlge stukjes hebt uitgevoerd; maar ten slotte gaat er toch niets iboveni geduld." „Ja, geduld' overwint alles," gaf Godfrey toe. „Geduld' 1s heel veel. Ik wou dat ik er (meer van had." Ja, dlat zou zeer zeker goed rijn," sprak éiramonds oprecht, en toen bleven wij' verder zwijgen en staar den in het dluteter. „Het moet toch al wel twaalf uur zijn" zei Godfrey eindelijk. SimlmOnds «keek bijl het schijnsel van rijn electrischen lantaarn op zijn hor loge. „Ja," zed hij, „het te er vier minuten over." Ik voelde hioe Godfrey's hand' mij plotseling krampachtig vastgreep. „Dan ls er iets niet ln orde," fluisterde hij. Herinner je Je, Lester, wat er 'gebeurde NederIandsche marinemannen bij dien paos. De Romeinsche correspondent van „De Msb." meldt: Na Zondagmorgen de H. Mis bijgewoond te hebben in de Si Pieter, zijn des mid dags door den Paus in audiëntie ontvan gen twintig Nederlandsche matrozen, waaronder eenige niet-katholieken, behoo- rende tot de bemanning van Hr. Ms. „Tromp", met hun oommandant, kapitein ter zee mr. J. O. Jager en zes officieren. De Paus liet allen tot den handkus toe en onderhield zióh hartelijk met hen. Bij hun vertrek gaf hij hun zijn zegen. RUSLAND. Een ultimatum aan Letland. Het Russische oorreepondentiebureau meldt, dat te Moskou een nota openbaar te gemaakt, welke de zaakgelastigde van de sowjet-unie te Riga aan den Letlandschen minister van buitenlandsohe zaken heeft overhandigd en waarin hij het reeds eer der gedaan verzoek herhaalt om de sow- jetvertegenwoordiging op de hoogte te houden van alle punten van het onderzoek inzake den moord op de sowjetkoeriers. De nota waarschuwt de Letlandsohe re geering, dat de sowjet-regeering, indien aan haar verzoek niet wordt voldaan, ver plicht zal zijn een dergelijke gedragslijn van de Letlandsche regeering te besóhou- wen als medeplichtigheid, welke ten doel heeft de sporen van de misdaad uit te wisschen, en daaruit de dienovereenkom stige gevolgtrekkingen zal maken. De sowjetregeering verwacht binnen den kortst mogelijken tijd antwoord van de Letlandsche regeering. De achteruitgang van Odeesa. TURKIJE. Het Russlsch-TurkBche verdrag. De Turksche nationale vergadering heeft het verdrag met Rusland geratifi ceerd, dat bepaalt, dat beide landen neu- Ingezomden Mededeellng. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foerteris Maaigpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en Ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; ln apotheken en drogistzaken. toen de vorige anaal dat licht niet ver scheen? Een mam werd. vermoord;!" De duisternis waarin wij staarden, scheen plotseling dreigend en onheilspellend te worden, vol vage verschrikkingen. Zelfs SimanOnKte werd ongerust en ik voelde hoe zijln arm trok. Godfrey zette zijn voet op die ladder en begon er af te klimmen. Simmende eni lk volgden hem zwijgend. „Ik ga over den muur," zei hij, toen wij op den grond ston- dea Hr te iets niet in orde en wij moeten er achter komen wat dat is." „Hoe zullen wij naar beneden komen?" vroeg Sim> mondls, „er is daar igeen ladder." Godfrey dactot een oogenblik na. '„Wij zullen op den' bovenrand van den muur staan," zei hij, „en deze Ladder er overheen tillen. Het zal niet 'gemakkelijk rijm, maar hei; kam. Ga vooruit, Lester, en pas op het glas." Ik klom 'de ladder op, voelde voor zichtig langs dien bovenkant van den muur eni vond een pilek waar ik mijn voe ten kon neerzetten'; Siim/monds volgde mij en' toen kwam Godfrey. Hem wachtte die moeilijke taak de ladder op te trekken en weer te laten zakken. Ik had de grootste moeite om niet te vallen. Op het oogen blik, dat Godfrey weer naar beneden Mom', klonk schril door den nacht het hooige doordringende geluid van een poll- tiefluitje. Het daalde en steeg, daalde en steeg, steeg en daalde en toen kwam angstaanjagend© stilte. Zonder aarzelen of gedachte aan1 -gevaar, en rong lk van den muur af in de duisternis. (Wordt vervolgd. 1 HELDERSCHECOURANT Een rede van Rosslyn Mitchell, afge vaardigde van de arbeiderspartij in het Lagerhuis, werpt een belangwekkend licht op het dringend gebrek aan goede huis vesting in Schotland en verklaart waarom de arbeiderpartij zich ten slotte niet tegen het regeeringsvoorstel om een proef te nemen met het bouwen van Lord Weir's stalen huizen heeft willen verzetten. Niet tegenstaande, zeide Mitchell, er te Glas- gow 13.600 huizen onbewoonbaar ver klaard zijn, vindt men honderden men- schen die soebatten om in zulke huizen een onderkomen te krijgen. Er zijn men- schen die onder den grond wonen. Er zijn anderen die in huizen wonen, waarin zij binnen moeten komen, door van buiten langs een ladder tegen den muur op te klimmen. Er zijn menschen die wonen in huizen, die verpest worden door ratten, en zij moeten hun slapende kinderen tegen die ratten beschermen. Ik heb huizen gezien, waarin kleine Kinderen niet op den grond durven gaan liggen. Zij moeten leunend tegen den muur slapen, omdat het op den vloer van on gedierte wemelt. Er zijn honderden die geen onderdak hebben en die naar de parken moeten gaan, om op banken te slapen of die zich nacht in, nacht uit in cellen moeten Jaten opsluiten of die naar de spoorwegstations moeten gaan, om te slapen, niet op de banken, want dan zouden zij in hechtenis genomen worden, maar ónder de banken. Ik houd staande, vervolgde spr„ dat de protesten die tegen de stalen huizen en tegen het regeeringsvoorstel geuit worden, de opvattingen van het volk in Schotland niet weergeven. Ik houd staande dat op dit oogenblik het Schotsche volk beeft van verwachting, niet alleen vanwege de vraag of de stalen huizen al of niet gebouwd zullen worden, maar vanwege de vraag of zij onder de gelukkigen zullen zijn, die er hun intrek in zullen kunnen nemen. Ik geloof dat er vanavond in Schotland mannen en vrouwen zijn, die God bidden dat hun kinderen tot die gelukkigen mogen behooren. Indien ik, besloot hij, ook maar één dag de vervulling van de verwachtingen en illusies van mannen vrouwen ver traagde, .die hun kinderen lichamelijk en geestelijk zien opgroeien gelijk ik dat zie, zou het beter zijn dat men mij een molensteen om den hals hing en in de diepte der zee wierp. Tot de Russische steden, die tijdens de revolutiejaren het meest geleden hebben, behoort Odessa. Uit een dezer dagen door het gemeentelijk uitvoerend comité uit gebracht rapport blijkt, dat de achteruit gang der stad sindsdien niet is ingehaald. De bevolking is verminderd van 650.000 zielen (voor den oorlog) tot 325.ooo zielen; het spoor- en tramverkeer ontwikkelt thans slechts 25 pet. van de vroegere intensivi teit, en het verkeer in de haven bedraagt thans slechts 12 pet. van vroeger. Ten einde het herstel van het econo misch leven en van het havenbedrijf te bevorderen, is thans besloten, in 1927 een groote landbouwtentoonstelling te houden. V

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1