BINNENLAND traal zullen blijven bfl een oorlog, waarin het andere betrokken ia en zich van een aanval op elkaar of van deelneming aah een tegen den ander geriohte combinatie zullen onthouden. De minister van buiten- landsohe zaken zei, dat de overeenkomst het natuurlijk gevolg was van de vriend schappelijke betrekkingen met den Rus- sischen buurman en het behoud van den vrede beoogt MAROKKO. Abd-el-Krlm hervat den strijd. Onder bedreiging van een krachtig of fensief der Riffi, hetwelk elk oogenbliK tegelijkertijd op verschillende fronten kan aanvangen, hebben de Franschen Biban, ten Noorden van Fez, opgegeven. Biban was strategisch een zeer belangrijk punt en is bijna voortdurend het tooneel van den strijd geweest. Verscheidene malen werd Biban door de Franschen verloren en herwonnen. Abd-el-krim profiteer® van de voortdu rende regens. Riffi en Djebala's maken toebereidingen om de stammen, die zich in de Westelijke zone aan Spanje hebben onderworpen en waarschijnlijk ook de Spaansche troepen aan te vallen. Alles wijst op een spoedige hervatting van de campagne. VEREENIGDE STATEN» Het einde van de staking In de anthracietmljnen. De bijlegging van de staking In 3e an- thraoietmijnen is tot stand gekomen, door dat men van beide kanten iets heeft toege geven, De bemiddeling van het departe ment van arbeid!, gesteund door president Ooolidge, heeft veel tot de regeling bijge dragen. De staking, die 1 September be gonnen was, betrof 158.000 arbeiders, ver deeld over 828 mijnen. Het belangrijkste punt van de regeling is, dat de arbitrage als middel tot het bijleggen van geschil len is afgeschaft en vervangen door ge meenschappelijke onderhandelingen. De patroons waren van den beginnen af zeer voor arbitrage, de werklieden even sterk er tegen. De dagelijksche loonderving tij dens de staking beliep een miljoen dollar. Het totale financleele verlies sohat men op een miljard dollar. De neiging van het publiek om meer en meer petroleum voor verliohting, verwarming en in de keuken te gaan gebruiken, heeft de bijlegging van de staking bespoedigd. Een eigenaardig gevolg van de staking was, dat in de groote steden groote hoe veelheden minderwaardige kolen werden gebruikt, welker rook een haast voortdu rende mist veroorzaakte. Vooral te New- York was dit verschijnsel heel sterk. Russische studenten bil Ford. De Prawda maakt melding van een door de sowjet-regeering aangegane over eenkomst met Henry Ford, ingevolge waarvan deze aan honderd technische studenten nit Rusland gelegenheid zal geven gedurende eenigen tijd op zijn fabrieken practisch werkzaam te zijn. Gedurende hun tewerkstelling zorgt*Ford voor hun onderhoud, maar zij ontvangen geen salaris. AUSTRALIË. De boHch bran den. Tengevolge van de boschbranden ln den staat Victoria zijn drie-en-twintig perso nen om het leven gekomen, terwijl ver scheidene personen vermist worden. De schade is. enorm; huizen, boerderijen, zijde spinnerijen en houtvoorxaden werden ver nietigd. OOST-INDIE. Vliegtocht naar Nederland en terug. Naar het Alg. Ind. Dgbl. vernain is bij de Luohtvaartafdeeling een voorloopig plan uitgewerkt om met eon escadrille van 5 vliegtuigen een tocht naar Neder land en terug te maken. Men beschikt, zegt het blad, thans nog niet over apparaten, waarmee zulk een tocht met kans op succes kan worden aan gevangen, gesteld, dat het voornemen de instemming der autoriteiten heeft. Binnenkort eohter zal men de beschik king hebben over de nieuwe „Fokker", type O. IV, waarmee zeker wel 7 uur per dag aan één stuk gevlogen kan worden. Is de gemiddelde snelheid 200 K.M. per uur, zoo zou de tocht in een dag of tien volbracht kunnen worden. Er moet eohter eerst worden nagegaan of de nieuwe vliegtuigen zoo gemakkelijk zijn dat de piloot het 7 uur aan één stuk kan volhouden. En verder zijn er nog tal van voorbereidingen te treffen. Zoo moe ten buitenlandsche regeeringen toestem ming geven aan de militaire vliegtuigen om hun grondgebiêd te passeeren, eta Ofschoon het plan nog heel embryonaal is, vond het Alg. Ind. DgbL het belang wekkend genoeg, om er bekendheid aan te geven. De uitvoering zal nog wel langen tijd op zich doen wachten. Do geest op de „Java". Het-A. L D. had te Priok een kort on derhoud met den vlootpredikant ds. Bart- lema, die zich tuslchen Soerabaja en Bata via aan boord van den kruiser „Java" be vond. Desgevraagd deelde ds. Bartlema omtrent den geest onder de opvarenden van de „Java" mede, dat deze oneindig veel beter is dan in sommige bladen wordt voorgesteld en dat de geste van sommige raddraaiers bij do marine niet de sympa thie heeft van het personeel in het alge meen. Opmerking verdient, dat onder de ge huwde mariniers, die hun gezin in Indië hebben, volkomen tevredenheid heersoht. LUCHTVAART. Do Nederlandacho holicoptère. Naar het HM. verneemt hebbeni die proeven welk» imet de héllooptère van. de VereenllMnig De Nedorlandsoh» Helloop- tère te Soosterberg wordien 'gehouden, be vredigende resultaten! opgeleverd. Ingezonden Mededeellng. Dames-Zolen en Hakjes f 1.75. Heeren-Zolen en Hakken f 2.50. Klnder-Zolen en Hakjes vanaf f 0.75, Geen filialen. Nadat die Technische Dilenst van die L/uidhtvaartafdieeUng (L. A) te Soosterberg gedurende dé laatste maanden enibele ver- beteringen bad aangebracht, is Vrijdag het toestel ruim! vijf minuten imiet zijn be stuurder Ikapt. F. A. van Heyst van dien igrondl geweest en wierdi daarbij uitslui tend in de lucht gehouden door die draag- schroef. De bestuurder en de constructeur, ir. A HL van' Baumhauer, waren zeer tevreden over het iberedikta resultaat 1 Het legervliegtuig gevonden? ODIoor een te IJmuiden binnengekomen ■vischbotfcer is gerapporteeerd, dat men tusschen Zandvoort en Scheveningen met het net Meef vastzitten achter een) voor werp, d!at over eendgen afstand werd men degesleept Doordat het net scheurde, kon men het voorwerp niet boven water krijgen. Van de vondst is mededeeling gedaan aan1 de bevoegde autoriteiten, modat men mieenit te mogen aannemen, dat het net is blijiven Vastzitten 'aan het'sedert eendgen tijd vermiste en vertnioedeijjlk in die Noord zee gezonken militaire vliegtuig. (HM.) DE KABINETSCRISIS. Mr. Limburg zet zijn pogingen voort Het Nederi «xreirapondentiebureau In Don Haag meldtt: Naar wij vernemen; zet mr. J. Limburg, dio zooals gemeld is, die Koningin verslag heeft uitgebracht van den stand van za ken met 'betrekking tot vorming van een extrar-parlemjentair kabinet, zijn pogingen tot kabinetsformatie voort De moeilijkheden van Mr. Limburg. Naar de N. Rott Ort verneemt houden de moeilijkheden, waarmee Mr. Limburg bil de vorming van een kabinet te kampen heeft in hoofdzaak verband met zijn ver klaarbaar verlangen, niet slechts de de partementen aan hoofden te helpen, doch voor de onderscheidene departementen geschikte en voor hun taak berekende mi nisters voor te kunnen dragen. De moei lijkheid, die hieruit voorspruit wordt dan nog verhoogd door het feit dat Mr. Lim burg, behalve den heer De Geer, nog gaarne enkele andere rechter ministers aan zijn kabinet wenscht te verbinden, Het zilveren huwelijksfeest der Koningin. Ter herdenking van het zilveren huwe lijksfeest van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina eni 'Prins Hendrik, had zich in Den Haag een comité gevormd, waarbij zich een groot aantal vereenigingen en or ganisaties hadden aangesloten. Rekening houdende met den wensch der Koningin om dit huwelijksfeest als een familie-gebeur tenis te willen beschouwen, is de organi satie van feesten achterwege gebleven. Het comité wist evenwel, dat éen avond van ge wijde muziek niet onwelkom zou zjjh aan Hare Majesteit, en beperkte zich lot de or ganisatie van zoo'n avondi, alsmede tot een eenvoudige, feestelijke ontvangst der Ko ninklijke Familie in de residentie. Verder werd door het comité een geteekend portret van Prinses Juliana, vervaardigd door den bekenden Haagschen kunstschilder W. van Konijnenburg, aan Koningin en Prins aan geboden. In het koor der Groote Kerk was een podium aangebracht voor het residentie orkest van Toonkunst Van de gelegenheid het geschenk te bezichtigen (er werd ook een album overhandigd) hebben Zondagmid dag velen gebruik gemaakt De ontvangst aan het station had een eenigszins feestelijk karakter. De konink lijke trein arriveerde te (L20 u. uit Apel doorn; er waren uitgebreide maatregelen van orde genomen en tal van organisaties, enz. hadden zich ter begroeting opgesteld: In de wachtkamer werd het Koninklijk echtpaar toegesproken door den burgemees ter, mr. J. A N. Patjjn, die een oorkonde aanbood De Koningin antwoordde met een kort persoonlijk woord tot den' .burgemees ter, waarna de Prins uitvoeriger, ook na mens de Koningin, het gemeentebestuur dankzegde voor de wijze, waarop het de Ko ninklijke familie heeft ontvangen. In een zijzaal van de koninklijke wachtkamer ont ving de Koningin vervolgens de leden van het Dag. Bestuur van' het comité. Stapvoets werd van het station naar het Noordeinde gereden; overal was een dichte mensohenmenigte, die aangroeide naarmate men het Noordeinde naderde. Hötel dea Indea en Restaurant Royal hadden aan den gevel een eleotrlsche verlichting aange bracht, een gekroonde W; verschillende muziekcorpsen stonden! langs den weg ge schaard en speelden gewijde muziek, zoo o. a. het Leger des Heiis. Voor het paleis aan het Noordeinde bad zich de koninklijke militaire kapel opgesteld, die het volkslied, en vervolgens het bruids koor uit Lohengrin speelde. Daarna ging het gemeentebestuur naar binnen ooi do portreyeekeniing en het album aan te bie den, 'benevens een eenvoudige bloemen hulde. De kastanjeboom tegenover het paleis was met oranjeballonnen verlicht; op het standbeeld van Prins Willem I was des middags eveneens door het comité een krans gehangen. Het was rondom het Noordeinde zeer druk. In de Groote Kerk waren reeds ^eg zeer vele toehoorders vereenigd. i>e Kers maakte in de rijke avondverlichting der lus ters een machtigen indruk. Het was een buitengewoon mooie avond', vol stille wu- ding. Met het machtige, ™^ende over- winningskoor uit Hündels „Judas M"cca- ibfius" werd .de avond geopend, en nadat de gemeente het eerste vers van ons W ilh el- mus had gezongen, voerde de Haagsene Toonkunstafdeeling 'onder leiding van .ar. Johan Wagenaar dé cantate van Back „Gott der Herr ist Som/ und Schild- uit. De mu ziekrecensent van het „Alg. Handelsblad schrijft ervan: Het koor was zeer gelukkig in het treffen van de juiste glansrijke sfeer, omspeeld door schetterend koper eri daverende pauken. Hier werd de geest van 'Bach vaardig, ook over de solisten, Mevr. Noordewier—Red- dingius, Suze Luger en Thom Denijs. De vereeniging van het onduleeronde, maïsolie stroomen der stemmen met de stoere ruig heid, de natuurechtheid van Bach, was vol komen! Thom Denijs en Mevrouw Noordewier zongen vervolgens eenige liederen uit den Gedenckclanck van Valerius, en de orga nist speeide twee koraalvariaties van Bach. Tenslotte het Te Deum Laudanum van Alph. Diepenbrock, wellicht het schoonste product van Nederlandsche toonkunst. De eigenaars van radiotoestellen hebben van eeni en ander kunnen pxofiteeren. Het huldeblijk: van het Oranje-comité 1926, bestaande uit een schilderij van de Koninklijke familie, zal am. Donderdag middag half vijf ten paleize aan het Noord einde in Den Haag aan de Koningin en don Prins worden aangeboden. Het geschenk der marine-officieren. De Minister van Marino a. L, die heer Lamnbooy, hoeft gisteren het marine-etai- blisselmlent te Amsterdam bezocht en rijmmw van d» gelegenheid van zijn aan wezigheid M, dé hoofdstad gebruik: ge maakt om ten huizo van dén kunstschil der, don heer Eden, in oogensohouw te nemen, het door dezen vervaardigd© schil derij, dat die marine-officieren aan de Koningin zullen 'aanbieden' ter gelegen heid van het zilveren echtpaar. De vlce- admiraal Pook, commandant van de ma rine te Willemsoord, vergezelde den mi nister bij de bezoeken. Verder werd mi nister Lambooy vergezeld door kaïp.-iuit. ter ze© Van Hengel, werkzaam aan het Departement van Marine, en door 's mi nisters adjudant, luit ter ze© le kL Ter- mytelen. Een geschenk van kinderen van christelijke scholen. Het moderamen van de Vereeniging'van Ohrist Onderwijzers zal, vergezeld van twee kinderen, eerstdaags een bedrag van ruim. 7000 aan de Koningin en den Prins overhandigen voor de slachtoffers van den watersnood. Dit bedrag, door kinderen der Christ. scholen bijeengebracht voor een geschenk bij gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar, zal worden overhandigd op een zilveren presenteerblad met inschrift. Overgang van jonge officieren naar dien belastingdienst. In eeni binnenkort te verwachten) leger order wondt mededeeling gedaan van die mogelijkheid van overgang van luitenants bij den belastingdienst. Voor beroeps-lui tenants (ook zajs die op nonactiviteit zijn gesteld), die op 1 Januari 1926 dien vollen ouderdom van 29 jaar niet hebben over schreden, -bestaat tot eeni 'beperkt aantal gelegenheid, indien' zij daarvoor genees kundig geschikt wordéni bevonden, over te gaan naar de administratie dor directe belastingen, Invoerrechten en accijnzen. Belanghebbenden moeten voorts het eindexöimeni van een heege.ro burger- schooi! met 5-j'arigen1 cursus of het eind- evanien van een1 gytmnasiumi met 'goed ge volg hebben! afgelegd of een getuigschrift, bezitteni, dat, ter ibeoordpelinig van dep.' minister van financiën, een niet geringer ontwikkeling waarborgt. Zij, die wonden toegelaten, zullen een volledige opleidig genieten voor het sur- nuimerairs-examen en voor het vakexar men. De kosten voor deelneming 'aan de opleiding worden ten laste van het depar tement van oorlog, gebracht, terwijl ver huiskosten naar de plaats, waar die cursus wordt gehouden, volgens die voor militai ren bestaande bepalingen zullen worden vergoed. De leiding b|J de posterijen en telegrafie. Naar die Haagsche Grt. moldt, heeft die minister van waterstaat, ir. Bongaerts, aan' de dlrie hoofdlambtenaren Mj het hoofdbestuur dér posterijen en telegrafie, aan1 wie tijdiens die afwezigheid van den directeur-generaal, de leiding van het be drijf ia toevertrouwd, verboden, zich in het openbaar over de moeilijkheden, wel ke het ibedrijï thans doormaakt, uit te laten. - De minister heeft aan! tgenOemikl Miad meegedeeld, dat hij de nieuwe vragen van het kamérlld mr. Boon nog niet had! ont vangen en derhalve niet kon zeggen; of hij deze zou beantwoorden. 1 Kanaalnanleg ln Drente. Werk voor een groot aantal arbeiders. iDe moeiijkheden voor die uitvoering van het groote kaniaapüani Buinen— Schoonoord, dwars door dilOn Hondsrug, zijn uit dén weg geruimd, zoodat zeer bin nenkort dé werkzaamheden zullen begin nen. Do kosten' van dit kanaal zullen onge veer 1.8 mUDoftn gulden' bedragen; ren groot aantal iwériiléoise arbeiders (denke lijk ©uigoveotr 10Ou) zullen bij' de uitvoe ring geruimien) tijd werk kunnen vinden. Kon. WestludL Maildienst Op de worf der Rotterd. Droogdok Mij. znl de klei worden gelegd voor de mail boot „Bolivar", met afin. van 420'—0" X 68 10" X 81"—6", te bouwen voor den Kon. Weat-Indischen Maildienst, Kon. Paketv. MQ. Zaterdag j.1. is van een der hellingen der Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij met goed gevolg te water gelaten het s.s. „Merak", in aanbouw voor de Konink lijke Paketvaart Maatschappij te Amster dam. Rijkspersoneel. Vrijdag heeft de minister van financiën in particuliere audiëntie ontvangen do vertegenwoordigers van de rijlkswierklie- dlen-orgainisaties, welke in de oamtoissie- De Wildé zitting hebben, ter bespreking van de vraag, of dé mogelijkheid bestaat, dat aan het rijkspersoneel ten volle zullen worden toegekend de voordeelen, welke in normale omstandigheden zijn verbon den aan1 het verplaatsen van eeno ge meente van dé 8de naar 2de en van' de 2de naar de 1ste klas. De minister deelde meel, diat deze zaak reeds door de regeerirlg in onderzoek was genomen, en' dat binnenkort daarover een uitspraak zou vallen. De vertegenwoordigers werdén in de ge legenheid 'gesteld, breedvoerig de belan gen' van de rijkswerkliedeni te verdedigen, waarbij er vooral de aandacht op geves tigd werd, dat ten aanzien van die werk lieden' in dienst van bet rijk op contract werkzaam', nog geen beslissing werd' ge nomen inzak» het diesbetreffendie rapport, door de commissie-De Wildé in den zomer van11925 uitgebracht. In overleg met den1 minister van finan ciën Vond hierna éen onderhoud plaats met dén directeur v&n het centraal Ibureau van voorbereiding voor ambtenarenzaken, die het onderzoek bovenbedoeld in voor bereiding heeft Uit de Communistische Partij- De Oommun. Gids. De laatste aflevering van De öamunis- tisch© Gids, die een uitgave van de Com munistische Partyi IA voert op het titel- Mad de volgende versregelen: „Veur een alot dan, gasthuya Peter, Óoo lek vraooh jou ouwe Haen, Ais hij slot dit gockspul aom, Makcnt jonge Kanon boter Als het ouwe hoek -mirheonP Tc Wedt hij t hoofd!- schudt, en krayt neen." De aflevering besluit met een bericht aan de abonnees, waarin de redactie me dedeelt dén 8den' December den volgen- dén brief van haar partijbestuur te heb ben ontvangen: „Het Partijbestuur heeft In. zijn laatst gehouden vergaderingen den fiiiantieelen toestand van dé Communistische Gids on der de oogen gezien. Het kwam eenstem mig tot de conclusie, dat het langer hand haven van dit tijdschrift, in de gegeven omstandigheden), ©en) voor de Partij on mogelijke taak is. Dientengevolge heeft het P. B. besloten, na het verschijnen van het Decembernummer, de uitgave van dit tijdschrift te staken". De oppositioneel© redactie plaatst bij dezen brief het volgende onderschrift: „Daarna volgt een dankbetuiging aan dé Redactie die haar gevoel voor houdin gen1 haar 'belet om af te drukken. Tot nadere mededeelinigen aan onze abonnees zijn wij tot onzen spijt niet in staat. Van het besluit tot opheffing van dit tijdschrift immers draagt ook de Re dactie slechts door bovenaangehaald schrijven kennis." Den pijl van den Parth had de redactie reeds op het titelblad afgeschoten. Internationale communistische conferentie to Rotterdam. De correspondent van de N. R. Ot. te Berlijn meldt: Nur ik uit betrouwbare bron vernoem, zjjn op 10 Februari verschiillende voor name loden van de derde Internationale uit Moskou te Berlijn aangekomen. On der dezen ibevond1 zich de nleuwo secreta ris-generaal van het uitvoerend oouütó van de derde Internationale, Wakkxmar Dopot, alsmede Berisin, de leider van de buitenlandsche afdeeling van de propa- gandadiienst van dé derde Internationale. Deze kopstukken van de derde Inter nationale bevonden zich op de doorreis naar Rotterdam. Te Rotterdam is name lijk een internationale communiistisohe conferentie beraamd', die op 16 .Februari zal wonden geopend. Reeds bevinden zich te 'Rotterdam 20 gedelegeerden van bui tenlandsche communistische partijen. Dopot heeft instructies van de commu nistische centrale gekregen om zich om trent dén politieleen' toestand in de ver schillende landen' op dé hoogte to stellen en in het bijzonder om aan de niet-Russi- sohe vertegenwoordigers verslag uit te brengen omtrent den' nieuwen koers te Moskou. Met de jongste wending van de Russische politiek, die, gelijk bekend; met de nederlaag van Zinowjof is geëindigd, schijnen namelijk voorhands eenige 'bij derde Internationale 'aangesloten partijen zich nog niet geheel te hebben kunnen vereenigen. De heer Dopot zal hen nu de zonk dui delijk en aannemelijk moeten maken. Over dé verdére doeleinden van deze itiet-offlicleel© internationale oonléréntle Is niets met zekerheid! bekend, maar men vermoedt, dat in den loop der besprekin gen de Moskouische oammunistonbiders niet de loidérs der partijen uit andere lan den (oja. zjjn do Balkanlanden vertegen woordigd) ook wenken en instructies zul len worden uitgegeven voor bet commu nistisch onganisatiewerk in de landen bulten Rusland. Het spreekt wel geheel van zelli, maar mag vMlrdilgheidshalvo nog even worden aangestipt, dat de oomtmimlstisehe verte genwoordigers niet onder hun eigen naam rolzon' maar quasi als leden van onder scheiden Russische handelsdelegatie, ter wijl het ook niet uitgesloten ls dat z!j voor dé leus eenige wericzaaimhedém zullen ver richten passend MJ de personen voor wet- ke zij zich uitgeven. Aanvankelijk zou deze Donferan/to ba Ingezonden mededeellng. Overspannen Zenuwen vragen een Kalmeerend en Zenuwsterkend middel. Mijnhard»'» Zenuwtabletten be antwoorden volkomen aan dit doel. Glazen buikjes 75 ct. By Apoth. en Drogisten. Dantzlg plaats hebben; maar is uit oo- bekend© overwegingen naar Rotterdam verplaatst Burgemeester eni wethouders van Rot terdam hebben dien gemeenteraad voor gesteld een schadevergoeding van 10.000 toe te kennen aan d© .nagelaten betrekkingen van den hij dé bekende vervolging der sautenéurs in de Delf toch» straat omigefcotmén molenaar G. Amibro- aius 7000 aan de weduwe en 100 aan elk dér 3 kinderen). v Aanvaringen op de West er -Schelde. De Harwichboot Antwerp is Zaterdag- imiddiag op de Westerschield» bij Hans- weert in aanvaring gekomen met het En- gelach» stoomschip Darlington. Beid» schepen zijn zwaar beschadigd. De Ant werp maakt» veel water in het voorschip De passagiers veriioten in vijf sloepen het schip. De Antwerp werd bij Hans- weert op het droge gezet. De passagiers van de Antwerp (onge veer 50) rijn verder gegaan per vracht boot; dé mail is gered. De Antwerp was op weg maar Antwer pen!; de Darlington op weg naar Huil Het Belgische stoomschip Oaiuoasier, van New York naar Antwerpen en het Belgische stoomschip Olympiër, van Buenos Ayres naar Antwerpen, zijn In het Middelgat met elkaar ln aanvaring ge weest Beide schppen zijn licht beschadigd! naar Antwerpen opgestoomd. Het Dultsche stoomschip Poseddon, van Rotterdam naar Valparaiso, is op dé Schelde mét het Fransche stoomschip Deputé Duit© In aanvaring geweest Laatstgenoemd schip is gezonken. De bet- manning werd gered. Het Nooraohe stoomschip Rinda, van Oslo, via Antwerpen naar Caloutta, en het Dultsche stoomschip Targis, van An- tofagasta, laatst van Antwerpen naar Hamburg, zijn nabij Antwerpen met el kaar in aanvaring geweest Beidé sche pen werden beschadigd. De schade aan het stoomschip Targis was van dien aard, dat het de reis niet kon voortzetten. Omtrent de aanvaring tijdens Sik ken mist bij Hansweert op Zaterdag middag 1 uur van de Harwichboot Ant werp met het Engelsche vrachtschip Dar lington wordt nader gemeld: eD Antwerp kreeg aan de voorzijde een groot lek; de boeg werd weggeslagen over een breedte van wel vier meter en van den naam tot de waterlijn. Onmiddellijk sleep te men het schip naar den wal en zette het daar op de zandbank vast De kooien der bemanning waren geheel vernield, en van den wal af waren de bedden en dekens, die aan flarden hingen, duidelijk te zien. De Darlington kreeg een geheel ver splinterden voorsteven. Aan ééne zijde was nog op een verbogen plaat gedeelte lijk de naam te lezen. Beide schepen hadden een Belgische loods aan boord. De Harwichboot Antwerp Is gistermid dag, nadat een gedeelte der lading in lich tere was overgeslagen en het gat met een noodreparatie gedicht door vier sleepboo- ten vlotgesleept en naar Antwerpen ver trokken. De nienwe Motor- en RtJwlelwot Invoering omstreek het midden van 1024 De invoering van de nieuwe Motor- en RIjwielwet vereiseht een dergelijke voor bereiding, zoodat, naar de Telegr. van be voegde zijde verneemt deze niet, zooala reeds gemeld, tegen Maart aj., doch ver moedelijk eerst in het midden van dit Jaar kan worden tegemoet gezien. Autobus tegen trein. Lokaalspoor Alkmaar—Br. op Langen&Qk. In de jongstgehouden raadsvergadering van Broek op Langondijk werd behandeld het schrijven van de Spoorweg Maatschap pij waarin, met het oog op het op 80 April a.s. afloopen van het contract van de ge meenten Zuid-Scharwoude, Broek op Lan- gendijk en Alkmaar een garantie van 20.000 per jaar werd gevraagd, waarvoor de maatschappij dagelijks vier treinen in beide richtingen zou laten loopen. B. en W. van deze gemeenten hadden besloten, de garantie te aanvaarden mits de directie bereid werd gevonden het dub bele aautal treinen te laten loopen. Van het gemeentebestuur van Alkmaar was thans echter bericht ingekomen, dat het geen verdere stappen voor het behoud van spoortje wenschte te doen, omdat ge bleken was, dat 9 maanden in 1925 slechts een ontvangst van 8559.87 hadden opge leverd, terwijl 1924 nog een ontvangst had gebracht van 9478.78. Met het oog hier op werd het risico te groot geoordeeld. Het teloor gaan van het spoortje weid betreurd dooh in hoofdzaak toegeschre ven aan het feit, dat de maatschappij niet getoond heeft haar belangen voldoende te begrijpen. Gezie nhet door Alkmaar in te nemen standpunt besloot de Raad ook maar van verdere pogingen om het spoortje te hand- handhaven af te zien. Het is tban, nu wel zoo goed als zeker dot. met 1 Mei deze dienst wordt opgehe ven. Alweer een overwinning voor da autobus, Woer ln de vaart Het vraohtstoomsohip „Salabangka" der Stoomvaart Mij. „Nederland", dat sedert eenige maanden was opgelegd, Is weer ln de vaart gebracht, en vertrok gisteren naar tyunburg om daar bij te laden. Electrlsohe Schoenmakerij, v. Qalenstr. 111, h. Hertzogstr. Aanbevelend, W. MEIJER. Schadeloosstelling aan de nagelaten betrekkingen van G. Atubroslus,

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2