De witte Priester van Siva lfrberf NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA E Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6140 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever; 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Gi rorekentas No. 16066. VOLKENBOND. De permanente Raadszetels. Volgens een bericht uit Londen aan het Hbl., acht de Britsche regeering het be slist wenschelijk, dat voorloopig alleen Duitschland als nieuw permanent lid tot den Raad van den Volkenbond wordt toe gelaten. ZIJ kant zich in beginsel echter geenszins tegen andere candidaturen. De regeering hoopt, dat Duitschland als lid van den Raad de atmosfeer te Ge- nève vóór de bijeenkomst van de verga dering van den Volkenbond in September a.a. voldoende zal leeren kennen om zijn vooroordeelen te laten varen en dat het dan geen bezwaar meer zal hebben tegen het toelaten van andere staten tot het per manente lidmaatschap van den Raad. Een officieele verklaring omtrent het Britsche standpunt is nog niet gegeven. De „Manchester Guaxdian" verneemt, dat dr. Benesj voornemens is aan te bie den, dat Tsjecho-Slowakije bij de herkie zing van de tijdelijke leden van den Raad van den Volkenbond zijn zetel zal be schikbaar stellen. De verkiezing zai plaats hebben in den loop van de volgende maand, wat waarschijnlijker is, in Septem ber aa. Dr. Benesj acht het zeer noodzakelijk, dat onder de niet-permanente leden van Raad een rouleeringssysteem wordt ge handhaafd, althans voor zoover het groe pen betreft als de Kleine Entent, de Scan dinavische landen of de Zuid-Amerikaan- sche staten. Hij wenscht, dat men bepalen zal, dat de niet- permanente leden voor den tijd van drie jaar zullen worden geko zen. Benesj is n.1. van meening, dat een jaar te kort is om een lid gelegonheid to geven om voldoende ervaring op te doen en dat drie jaar noodig zijn, wil het lid maatschap vrucht dragen. Zelfs indieu Tsjecho-Slowakije op de volgende Ver gadering tot niet-permanent lid van den Raad zou worden herkozen, wil Benesj zich terugtrekken. zal, dat de niet-permanente leden voor op, dat de vrienden van den Volkenbond in Engeland, ofschoon zij de juistheid van Benesj' standpunt moeten erkennen, hem ongaarne zullen zien heengaan. Japan len de Volkenbond. Naar uit Londlen wordt gemeldl, heeft Ja- >an aan' die mogendheden meegedeeld» dat Let onder geen beding een uitbreiding van de Volkenbondsraad1met nieuwe perma nente zetels zal goedkeuren. ZWITSERLAND EN SOWJET- RUSLAND. De ontwapeningsconferentie. De venklaringen van Motta, chef van bet Zwitsersohe politieke departement (wij zou den zeggeni: minister van buitenlandsche zakeni) over bet geschil met Sowj et-Rusland nopens den moord op Worofski» toonen slechts aan, hoe de onderhandeiingenj, waar bij Frankrijk zijtn goede indddeiaarsdiensten bewezen heeft, zijn vastgeloopen. Rechtens staat Zwitserland zeer sterk. Leedwezen heeft de regeering te Bern dadelijk over dien moord betuigd, zij wil dit desnoods nog eens doen, maar voor aanbieding van „veromt- FEUILLETON. door BURTON E STEVENSON. Ik keek ook, maar zag in het eerst niets, wiant een rookwolk kwam aanrollen en 'bedekte het licht van Godfrey's lantaarn. Toen rolde ze weer opzij en tegen den tmuur verbeeldde ik cmjj iets te zien een vonm» een ineengedoken gestalte vree- selijk. Ek hoorde Godfrey's kreet van schrik, zag. zijn hand omhooggaan, zag een gele vlam. uit zijn revolver springen. En imet d)e echo van het schot kwam een gil een gil, doordringend, vreeselijk, een uiting van anlbeschrijfelijfceni angst Ik zag den Thuig omhoog springen), imet verwrongen gelaat, met open mond Ik zag hein rukken aan iets dat om zijn hals (hing iets afschuwelijks dat vasthield en kronkelde. Hij rukte het los het was slechts een oogenblik maar het leek een eeuwigheid en n0g steeds gilenid!, wierp hij het naar ons toe. Ik was verlamd) van schrik, niet in staat imlj' bewegen, suf voor irnij uitstarend] maar Godfrey duwde mij1 ruw opzij, dat ik bijna op dén igrond viel. En de afschu welijke gestalte gleed' langs ons, viel met 06ii op den (grond en vecpdiweeni in het duister. scbuldigiingT is vooronderstelling, dat er schuld zou bestaan aan den kant der Zwit sersohe regeering. Finanicdeelen .bijstand voor de achtergebleven dochter van Wo- rofski wil Zwitserland niet betalen aan een staat» die zoozeer tekort is geschoten in het voldoen aan eigen financieele verplichtingen. Voorts doorziet Zwitserland den diploma- tieken toeleg van1 de Sowj et-Unie om uit het bestaan van het geschil munt te slaan ten einde erkenning de jure door Bern te ver krijgen. Tot zulk een erkenning is 'Zwitser land niet bereid, vóór Moskou den Zwitser- schen grieven, overeenkomende met die van andere Staten, welke nog niet tot zulk een erkenning gezind zijn, tegemoet is gekomen» Tenslotte kan de Zwdtserache regeering uit zichzelf niets ondernemen tot herziening van het moordproces, waarin de beklaagde door de gezworenen onschuldig verklaard en dtus door den rechter vrijgesproken is. De rechtspleging is onafhankelijk. SowjetnRup^nd1 dreigt nu niet mee .te doen aan de voorbereiding van de ontwape ningsconferentie en dkandoor krijgt de zaak algemeen Europeesch belang. Maar de voor bereidingsbijeenkomst kan, afgescheiden van deze belemmering, nog lang op zich ia- ten wachten, want er zijn aanwijzingen, dat men meent, dat eerst het geharrewar over de zetels in den Volkenbondsraad in de Sep- tember-essemblée bijgelegd! moet zijn vóór die bijeenkomst bijeengeroepen kan worden» Er zijn verschillende elementen aan het werk, die de heele oetwapeningskwestie op de lange baan willen schuiven en elk excuus daarvoor wordt gretig aangegrepen. De „Daily Telegraph" verzekert zelfs, dat de voorbereidingsbijeenkomst als voor onbe- paalden tijd verdaagd beschouwd' moet worden. („N. R. Ot."). DUITSCHLAND. De Duitsohe industrie krijgt van het Rijk een orediet van 800 miliioen mark voor het fabrioeeren van exportgoederen voor Rus land» x Het staatsgerechtshof tot bescherming der republiek. De Rijksdag heeft bij de behandeling der begrooting vah, justitie, overeenkomstig het advies van de commissie, besloten den be- grootingspost voor het staatsgerechtshof ter bescherming van de republiek te schrappen. (Dit besluit gaat dus verder dan het voor nemen der regeering om tot een geleidelijke afschaffing over te gaan. De zaak-Banmat (De acte van beschuldiging in de zaak- Bannat is, nadat zes ambtenaren van het O. M. daaraan negen maanden hebben ge werkt, thans eindelijk gereed. Het is vol gens de Reichsdienst dér Deutschen Presse een stuk van 600 folio-bladizijden geworden, dat thans ter perse is. Behalve de recht streeks betrokkenen zullen autoriteiten en parlementsleden er een exemplaar van ont vangen. Bovengenoemd persbureau betwijfelt dat de zaak nog dit jaar in behandeling komt FRANKRIJK. Sadoul. Tweehonderd Parjjsche advocaten hebben aan dien raad' van de ordle van advocaten het verzoek gedaan Sadoul van de balie uit te shfiten. Het verzoek is aanvankelijk uitge gaan van honderd advocaten, die den oorlog hebben meegemaakt; daarna hebben zich honderd andere advocaten bij hun verzoek aangesloten. Ingezonden Mededsellng. t-HCabletteit voor zangers VIERENTWINTIGSTE HOOFDSTUK Klsmet! Woorden kunnen den doodélij'ken angst van dat oogenblik niet schilderen. Vrees kille, afschuwelijk© vrees Mep als een verdoovtogsmiddel door mijn aderen. Mijn handen grepen wild naar een gordijn dat Ik -losrukte door de 'kracht waarmee ik het vasthield: Drie bundels lichtstralen gleden over den vloer en vonden bijna da delijk de afschuwelijke gestalte. Zij lag ineengerold', met opgeheven kop, gereed om te ibdjten, en' ik zag dat een kant van haar kop was afgeschoten. Maar in dat spannende oogenlblik ver loor Simnmonds geen seconde zijn kalmte. Met de revolver in de hand' èloop hij voor zichtig vooruit, terwijl wij onzen adem in hielden; toen sprak de revolver eens, tweemaal, driemaal, en de afgrijlselijke ikop viel voorover op den vloer. Op het zelfde oogenlblik sprong Godfrey naar de deur, waardoor nog steeds dikke, zware rookwolken golfden en verdwenen In het vertrek. Ik lette nauwelijks naar hein; ik staarde naar dat onreine ding op den vloer; en toen keek Ik naar Frandaoo Silva, die on bewegelijk op den divan zat, zijn oogen gericht op den' kristallen bol, onverstoor baar te midden van al dat vreeselijke tu mult. Maar Godfrey's stem', schril van op winding, deed' mij met een' ruk omkeereni „Lesterl" schreeuwde hij, „help hier een handje!" Mij verbaasd' afvragend welke ver- PORTUGAL. Arrestatie van valschemuntera. Uit Lissabon, wordt gemeldl, dat twee per sonen, die 1900 valsche bankbiljetten] van duizend escudos vervoerden, werden gear resteerd. RUSLAND. Naar de JRoeT verneemt, is er geen sprake van, dat de rust in die communisti sche partij thans is hersteld en die rnachit der oppositie is gebroken, al trachten de sowjet- bladen dezen indruk te wekken. Op Boe- charin rust momenteel de taak, de oppositie te St. Petersburg den kop in te drukken en verwacht wordt, diat hij tot zeer krasse maatregelen zal overgaan. Het eigenaardige feit doet zich intusschen voor, dat de oppo- sitioneele 'beweging zich ,tot buiten de partij uitbreidt en in de vakbeweging een stroo- ming begint te ontstaan analoog aan de op positie in de communistische partij. Ook deze strooming heeft de aandacht dier macht hebbers te Moskou en de taak, haar tegen te gaan is opgedragen aan Losofski Deze zal diezer dagen in verband met zijn nieuwe taak naar St Petersbuig vertrekken De Derde Internationale. Donderdag is de voltallige vergadering van den Raad van de Derde Internationale begonnen Uit de door Zinowjef uitge brachte verslagen blijkt, dat de moeilijkhe den, die er in Frankrijk, Engeland en Duitschland bestaan, de koloniale oorlogen en de beweging in Ohina de communistische leiders met hoop bezielen Zdj zijn van mee ning, dat de krachjt van het kapitalisme, die Zinowjef verleden jaar nog heeft erkend, ben einde loopt De Fr^jsche, Duitsche en andere communisten moeben van de moei lijkheden gebruik maken om zich op te wer pen als de verdedigers van dat deel van het volk, dat het meest lijdt, in helt bijzonder de kleine bourgeoisie. In een Dinsdag uitgesproken redevoering heeft Trotsky het denkbeeld van de stich ting van de socialistische vereenigde staten van Europa verdedigd ten einde Europa van- de voogdij en de dictatuur van Amerika te bevrijden. Trotsky heeft voorts het verzet van de Europeesche volken tegen de finan cieele en economische overheersching van Amerika gepredikt. TURKIJE. Een burgerlijk wetboek. De Kamer besloot met aïgemeene stem men voor Turkije het Zwitsersche burger lijk wetboek to zijn geheel te aanvaarden, waarmede zij die scheiding tusschen de reli gieuze autoriteiten en tradities en het pu blieke en sociale leven van het Tuiksche volk heeft ingewijd. De polygamie is thans verboden. Ieder meerderjarige is vrij in zijn geloofsbelijdeniis welke deze ook zij. Een andter bericht meldt nog, dat krach tens het door de Kamer aangenomen bur gerlijk wetboek de Turksohe vrouwen in echtscheidingszaken dezelfde rechten krij gen als de mannen. VEREENIGDE STATEN. De aardverschuiving te Utah, Uit Zoutmeerstad (Utah, Ver. St.), wordt gemeld, dat bij de aardsehiuivtog, die dezer dagen bij Sangulch had plaats gevonden, zeer velen zijn omgekomen. Reeds zijn 28 lijken geborgen, terwijl men vreest, dat nog ongeveer 60 mannen, vrouwen en kinderen bedolven zijn. De aardstorting verraste die inwoners van Sangulch], dlat to een nauwe kloof is gelegen. De afschuivend© aarde en steenen rukten boomen uit den grond en verwoestten een kerk, een hótel, waar 60 mijnwerkers sliepen en ongeveer 100 mjjn- werfcerswoningen. Romantiek In de Vereenigde Staten. Onder dezen titel geeft de New-York- sche correspondent van de „N. Rott. Crt." het romantisch verhaal van een huwelijk tusschen een Joodschen Jazz-koning en een rijk Katholiek meisje. De Jazz-koning kwam uit Rusland, welk land hij als kleine jongen van vier jaar onder de hoede van een vader, moeder en zeven oudere broers en zusters had ver laten. Een jaar of acht later vinden wij hem in een obscuur cafétje, cabaret noemde het zich, in het oudste deel van China town. Hij werd hier geëngageerd als wat bekend staat onder den naam „singing waiter", d. i. onder het zingen van popu laire liedjes bediende hij zijn klanten; bracht bier rond en sandwiches en vroo- lijkte het publiek op. Hij bleef hier vele jaren en het is hier dat zijn faam begon. Naarmate hij ouder werd, ontwikkelde zich zijn talent. Hij was niet langer tevreden liedjes te zingen van anderen, hoezeer die dan ook in den smaak mochten vallen. Hij begon het publiek te vergasten op deuntjes van eigen maaksel, die hij met één vinger op de stok-oude piano tokke lend, tezamen flanste, deuntjes waar hij altijd woorden bij wist te vinden, die bij het publiek geweldig in den smaak vielen. Eindelijk bracht hij het met zijn rijme larijen van muzieknoten en woorden zoo ver, dat hij met iets dat op een compo sitie geleek, zich tot een uitgever wenden kon, die op slag het lied accepteerde. Dit lied was het ook in Europa zoo bekend geworden „Marie from Sunny Italy". Dit evenement ging gepaard met een ander: Isadoor Baline veranderde zijn naam in „Irving Berlln". De liedjes van Irving Berlin werden niet alleen veel gezongen, maar ook veel ge kocht. Zijn eerste werkelijk groote succes „Alexander's Ragtime Band" had een afzet van twee miliioen exemplaren, en zijn uitgevers vonden het raadzaam hem als compagnon in de zaak op te nemen, totdat zijn positie zich zoodanig uitbreidde, dat hij in het begin van het jaar 1924 een eigen zaak oprichtte, „Irving Berlin Inc." geheeten. „In later jaren heeft Irving Berlin zich niet tot het schrijven van populaire lie deren bepaald, maar is hij ook de com ponist geworden van operettes en zooge naamde „musical comedies". Zijn succes was enorm, en zijn verdiensten loopen in het ongelooflijke. Zijn inkomen grenst aan het sprookjesachtige, hetgeen natuur lijk niet weinig tot zijn roem heeft bijge dragen. Buitendien is hij persoonlijk niet alleen gezien, maar ook buitengewoon bemind. Ingezonden mededeellng. Dc fijne pijpéabak is HEERENBAAI Dat het New-Yorksche publiek zich dikwijls in het leven van den zeven-en- dertigjarigen „Jazz-koning" heeft verdiept, is geen wonder. Dat het veel belangstel ling heeft getoond in een eventueele Jazz- koningin is ook al geen wonder. Niets menschelijks is ons vreemd. De koningin is thans verschenen. En er is groote vreugde in het hart van het volk, want het heeft de zaak overwogen en het is tot de con clusie gekomen, dat het huwelijk van den Jazz-koning met Ellin Mackay niet anders zijn kan dan een huwelijk uit liefde. Het was slechts een vijftigtal jaren voor dat de achtervolgde rabbijn in New-York zijn toevlucht kwam zoeken, dat de Iersch- «nhritoving mij nu weer wachtte, ging lik naar de andere kamer, struikelde over het lijk van denl Thuig, viel' (bijna erover en be reikte de plek waar Godfrey gebogen «tand1 over een Ineengedoken' gestalte die Ik door den1 rook heem had gezien. „Pak aan!" hijgde hij. iEn 'bijna stikkend, wag gelend' sleepten wij' ze naar de voorkamer, „Zet een raam open!" hijgde hij. „Zet een raam open!" Simmonds, die door niets van zijn stuk gebracht kon worden, ging tas tend langs den muur tot hij een raam vond, trok de gordljtnen weg, en opende het ivenster. „Vlug!" rei Godfrey. „Kom hier. 'Houd den lantaarn vast." En terwijl ik hem aannam en met bevende vinger op den knop drukte, viel de lichtkring op een bloedeloos gezicht het gezicht van Mar- jorie Vaughan. Simmonds steunde baar, en met wilde vingers maakte Godfrey haar japon aan den hals los. Mijn verschrikte oogen, die naar den hals staarden, verwachtten half een vreeselljk teeken daarop te vinden, maar de gladheid was onbevlekt Toen het kleed was losgemaakt, rukte Godfrey zijn pet van zijn hoofd en 'begon haar frissche lucht toe te wulven. „Ik hoop dat het niet te laat Is!" mompelde hdj en 'bleef wulven1, kijkend naar de witte lippen en die fijne, lijkkleurige neusvleugels. „Wij moeten kunstmatige ademhaling probeeren," zei hiji ,na eeni oogenblik. „Maar niet hier deze atmosfeer Is verstikkend. Neem haar voeten op, Lester." Wij droegen haar de hal door naar haar kamer en legden haar op het bed. God frey, over haar heen gebogen, begon, (haar armen op te heffen en te laten zakken met een regelmatig, vast rythrne» „Zet de ra men1 wijd open," 'beval hij' zonder op te zien. „Maak oen handdoek of zoo iets nat in koud water en ibreng hem hier." Simmonds wierp de ramen open, terwijl ik werktuigelijk naar de badkamer gto£, een handdoek nat maakte en op Godfrey e bevél re tegen haar gezicht en hals sloeg. De minuten verliepen en etoxlélJjk gingen de 'lippen open to een trillende zucht, de boezem' ging op en neer door een diepe ademhaling en een licht blosje fcwarn op iedere wang. „Gelukkig!" zei Godfrey met een stem, die veel op een snik le -k. „Kom, Sim monds, ga nu dat Iersdhe meisje halen en laat een van je agenten Dr. TTinman tele- foneeren." Simmonds deed wat hem 'gevraagd' was en1 een oogenblik later kwam hij terug, het doodeüjk verschrikte meisje achter zich aan sleepemcL Haar tanden klapper den en zij stond op het punt te gillen toen zij' de onbewegelijke gestalte op het bed zag, maar Simmonds schudde haar wild heen en weer. „Je behoeft nergens bang voor te zijn," verzekerde Godfrey haar. „Je meesteres is niet dood zij zal wé gauw bijkomen. Maar je moet haar uit- kfleeden en naar bed 'brengen. En je moet haar gezicht betten met koud water tot de dokter komt. Begrepen?" „J-j-ja, mijn heer," stamelde het meisje. „Maar, o, o!" En zij' barstte in zenuwachtig snikken uit. Simimonds schudde haar weer heen en weer. „Wees niet dwaas, Amnle Crogant,* red hij. „Beheersdh je!" Ingezonden Mededeellng. WAT DE NIEREN DOEN. De nieren vereieohen steeds onze volle aandacht Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke on zuiverheden uit het lichaam. De nieren behoeden ons zoodoende voor talrijke pijnlijke onaangename kwalen. "Dooh wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed op- hóopen? Het urinezuur kan zich dan ln zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatlek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrok ken worden, waardoor waterzuoht ont staat. Ook andere kwalen kunnen optre den, zooals urtoe-stoornlssen, blaaszwakte, nierzand en -steen, Ischias, spit hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voor doen, gij kunt niet gezond worden, voor dat uw nieren weder gezond zijn. Laat Foster*s Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wék ken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of Ingewanden, Vrouwen zoowel als mannen kunnen op Fosteris Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. Godfrey richtte zich op en niarn ©en van de slappe polsen op. „Haar pols wordt sterker," zei hiji na een oogenlblik. „Hij zal spoedig hallo! wat Is dat?" Vastge klemd) ln de slanke vingers was iets dat leek op een verscheurden, gekreuketlden gummi-handschoen. Hij trachtte de vin gers los te maken, maar toen hij ze aan raakte trokken zij zich krampachtig sa men en een1 zacht gekreun kwam van het bewustelooze meisje. Na een oogenblik hield hij er dus mee op en legde de hand weer neer. „Je begrijipt dus wat je te doen hebt?" vroeg 'hij' het werkmeisje en zdj' knikte zwijgend. „Gaat mee, jongens," voegde hij erbij en ging ons weer voor naar de hal. Zijn gezicht droop van het zweet en zijn handen trilden, maar hij slaagde erin zich te beheerschen. „En nu naar Senor Silva," sprak hij op een anderen toon, den lan taarn uit mijn hand nemend. „Ik vrees dat hjj' een onaangenaam ontwaken' zal heb ben." „Hij - 'bleef daar als een' standbeeld zitten, zelfs toen ik de slang doodschoot," merkte Simmonds op. „Hij ls een wo*der" Toen1 bleef hij staan, keek om zich heen en wierp een strengen blik op Simmonds. „Waar is de man, dien lk hier op wacht heb gezet?" vreg hij» „O,"vstamelde Sim monds, „ik herinner het mij nu hij hielp ons dé jonge dame dragen. Maar wij waren allen to de hal je bedoelt toch niet...." (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderaohe Courant 11.60j Ir. p. p. binnenland 12.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepoot 12.60; ld. p. mail en overige landen 18.20. Zondagsblad reep. 10.60, i 0.70,10.70,11.—. Modeblad reep. 10.96,11.26,1126, 11.86 Losse nummers der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 et, p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tariel. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ot., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. Pl adv. extra). Berwljeno. 4 ot 47) echte mtmlhe V

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1