GEMENGD NIEUWS Beu onderwijs guerilla. f on C groote zelfstandigheid moet worden toege kend en dat het niet onder de wisselingen der politiek tot ongestadigheid veroordeeld moet zijn door persoonlijk ingrijpen van re- geeringspersonen. Zonder een groote mate van autonomie kan een bedrijf nooit tot bloei komen. En dan zou een minister, die geen enkelen waarborg voor deskundige bevoegd heid biedt, zichzelf ongegeneerd als bedrijfs- hoofd uitroepen? Hiervoor moet met ste vige hand ten spoedigste een stokje gesto ken worden. Ergerlijk is ook de reden tot schorsing van den directeur-generaal. Met verbluf fende openhartigheid deelt minister Bon- gaerts die reden mede. Hij wou aan het hoofd van het bedrijf een driemanschap in plaats van één man. De heer Damme was niet bereid te voldoen aan den eisch van den minister om alvast te doen of er 'een drie manschap was, -„zoolang de regeeringsvoor- nemens nog niet de sancties hadden die zij behoeven". Dit spreekt van zelf. De heer Damme wilde niiet tegen de bestaande wette lijke bepalingen ingaan. Laat dan eerst die bepalingen wijzigen, zei hij' terecht. Maar neen, de minister eischt dat hij maar doet alsof die bepalingen al gewijzigd1 zijn en als de heer Damme als een trouw staatsdienaar (wat iets anders is dan een bediende van den minister) weigert, wordt hij geschorst. Is het niet te gek om los te loopem? Maar intusschen loopt de minister wegens de ein- d'elooze crisis nog los en speelt den aileen- heerscher. Moet de Volksvertegenwoordi ging hem niet ten schielijkste vastleggen! Onder bovenstaand hoofd heeft de N. JJott. Crt. een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen. Het is in de vergadering der Eerste Kamer van 18 Maart 1926 geweest, dat de heer de Zeeuw in het belang van de finan ciën der gemeenten aangedrongen heeft Op een wijiziging van do Laigeromderwijs- wet, waarvoor waarlijk geen staatsmans- talent noodig was en welke in een hand omdraaien had kunnen gebeuren. Ook mi nister de Visser erkende toen, dat er een leemte in de wet was, waardoor burge meester en wethouders (de zeggenschap van den raad liet hiji buiten beschouwing) geen zeggenschap hadden over oen ver andering in de inrichting van de school, „die zoo ziedde spr. bij een eventueele herziening onder de oogen moet worden gezien". Veelbelovend klonk dit niet Later heeft ook prof. mr. O. W. van der Pot ©z., met een beroep op het beginsel der gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs, in meer algemeenen vorm voor hetzelfde gepleit in het orgaan van het Genootschap voor zedelijke volks poli tiek. De wenschelijfcheid van een zoo danige wijziging is sedert door steeds meer feiten in het licht gestald. Deze te laten spreken, is het doel van dit artikel. Het gemeentebestuur van Rotterdam voert namelijk op het oogenblik den taaien strijd van een zuinige huismoeder imet een regeering, die bezuiniging in haar vaandel 'heeft en' het provinciaal be stuur tot bondgenoot heeft, over uitga ven, welke een aantal bijzondere school besturen met den steun van het hooger gezag aan de gemeente trachten op te dringen. Uit discussies in meer dan één raadsvergadering is daarvan reeds ge bleken. Het laatste feit, dat zich met betrekking tot liet hierbij hangende geschilpunt heeft voorgedaan, is geweest de vernietiging door de Kroon van een 'besluit van bur gemeester en wethouders, waarbij d'it col lege krachtens eigen .bevoegdheid een re calcitrante houding had aangenomen door aangevraagde en door den raad be willigde gelden niet beschikbaar te stellen. Inbraak te Dalen. in den Z.-G. hoek van Drente werden in het laatst van 1925 verschillende in braken gepleegd, waarvan men de daders me tin hanuen Kreeg, in den nacht van 28 op zü December werd de familie Viers, te Balen, 'bestaande uit twee broers eu een zuster, alleen reeds op ieeftyd, verschrikt wakker, doordat er een glasruit in hun woning verbrijzeld werd. Men stond on- middellijk op om de oorzaak te ontdek ken, toen men drie gemaskerde personen in die woning zag, die zich door de gebro ken ruit toegang tot de woning ver-schaft hadden. Met revolvers in de handen be dreigden w de famalie en gelastten hun zich rustig te houden en te gaan zitten, waar hiun geboden werd. Een der inbrekers hield de familie met een revolver in de hand in bedwang, ter wijl de anderen bezig waren om te zien wat er van hun gading was. De kasten werden nagesnuffeld en nadat ze langen tijd 'bezig geweest waren vertrokken de roevers met medeneming van een bedrag van 48 en drie horloges. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die op on derzoek uitging. Het mocht haar gelukken de hand te leggen op P. B., kleermaker te Gronin gen, H, B., arbeider te Voshaar (Sleen) en A. Th. B., koopman te Barnevelld, die een volledige bekentenis aflegden, en ook niet vreemd' bleken te zijn aan andere gepleegde inbraken. Twee andere ver dachten werden nog aangehouden, doch deze bleken aan deze inbraak niet mede plichtig te zijn. Gisteren is de zaak voor de rechtbank te Assen behandeld Het O. M. eischte voor P. B. 8 jaar, H. B. 6 jaar en A. Th. B. 21/» jaar gevange nisstraf. Dierenmishandeling. Gisterenmorgen is voor de politierech ter te Haarlem voor de tweede maal de zaak 'behandeld tegen de G. uit Wonmer, dien ten laste was gelegd het met opzet onthouden van voedsel aan een hond, zoo- datde hond van hongeris omgekomen. Bij deze behadeling werd1 geen nieuw lidht op de zaak geworpen. Het 031. eischte we derom 2 maanden gevangenisstraf. Het vernietiginigsbesluit betrof het be kende voornemen van het 'bestuur eener bijzondere school om de gasverlichting in een electrische verlichting om' te zet ten. Minder bekend is echter, welke stadia d'eze zaak éen van meerdere reeds heeft doorioopen en wat men daaromtrent nog kan verwachten. Burgemeester en wethouders hadden den gemeenteraad in April 1924 voorge steld, de door het bestuur van een ge nootschap tot bevordering van katholiek onderwijs 'gevraagde medewerking te wei geren-, omdat de verlichting in zijn school niet ongunstiger was dan in tal van open bare scholen en de verlichting van het •schoolbord gemakkelijk te verbeteren viel door het aanbrengen van een afzonderlijk lichtpunt. In de school werd' geen avond onderwijs gegeven en het gebruik van de verlichting bleef alzoo beperkt tot een enkel uur per dag gedurende de winter maanden;. Het college beschouwde het ge vraagde niet als 'een verandering van in richting van het gebouw, waartoe de raad krachtens artikel 72 der wet zijn mede werking zou hebben moeten verleenen. De raad treedt in dat voorstel, maar het schoolbestuur komt in beroep bij1 gedepu teerde staten en dit collego verplicht de gemeente tot medewerking op grond van zijn interpretatie van artikel 72 der La- ger-onderwijswet, zooals dit artikel in 1922 is gewijzigd. De raad gaat niet in hooger beroep maar veïleent zijn medewerking Burgemeester en wethouders 'behandel den' dit'echter als een formeel besluit. Zij bedenken zich, dat het nu nog aan hen' is, om in bepaalde omstandigheden over de opportuniteit van hét gevraagde te oor- deelen', waartoe het in artikel 77 der wet voorgeschreven overleg tusschen het col lege en1 het schoolbestuur moet dienen1. Blijkbaar op grond -van ditt hun opge- lëgde overleg weigeren burgemeester en wethouders hun medewerking tot de be schikbaarstelling van de 'gelden, en het is dit besluit, dat nu döor de Kroon is ver nietigd. Hiermede zal evenwel de strijd' vermoe delijk nog niet uit zijn. Een onbetrouwbaar officier. De zaak tegen den 28-jarigen officier vlieger 2e klasse J. H. W. K, dienende bij de marine in het vliegkamp De Mok, be schuldigd van diefstal van gamelle-gel- den en deswege door den zeekrijgsraad veroordeeld tot 3 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf, heeft het Hoog Militair Gerechtshof ter afdoening ver wezen naar den commandeerenden offi cier. Vasten. De „hongerkunstenaar" Suoci is, naar de oorrespondent van de N. R. Ot te Brus- selm eldt, aldaar 32 dagen zonder voedsel gebleven en al dien tijd, in een cofétje van de Vooruitgangstraat, nabij het Noorderstation, in een glazen- kist ten toongesteld geweest. Het was zijn bedoe ling zijn eigen record: 31 dagen, te ver beteren, waarin hij dan ook blijkt te zijn geslaagd. Een al te groote fooL Een daggelder te Ankeveen werd dezer dagen de gelukkige winner van een prijs in de loterij ten bedrage van 4250, tege lijk met een anderen inwoner dier ge meente, een handelaar. Beider loten wa ren afkomstig van een lotenfirma te Weesp. De beide heeren, die deze zaak drijven, bezochten de gelukkige winners, ten einde hun geldbedragen uit te beta len. De daggelder was niet weinig ver rust, toen hij die groote som op de tafel zag uitgeteld. Aan de beide hoofdagenten, die hem dat geld in huis brachten, stelde hij 50 ter hand voor den agent, die hem het lot had verkocht. Doch het bleek, dat het de bedoeling der bezoekers was ook zelve niet met ledige handen te vertrek ken. Dit maakte zij den prijswinner op bescheidene wijze aan het verstand, die daarop aan ieder 10 wilde uitbetalen. Doch dit was al evenmin de bedoeling. In zeer welsprekende bewoordingen maakten de beide loterij agenten den daggelder duidelijk, welke „kosten zij zich- al ge troost hadden, om dat geld naar Ankeveen te komen brengen. En het eind van het liedje was zoo waar, dat ae daggelder, die langzamer hand door de welsprekendheid der loterij agenten nog meer in de war was geraakt, dan door de verrassing van het onver wachte fortuintje, den beiden loterjj-com- paghons.ieder 100 ter hand stelde. Toen was verdere welsprekendheid over bodig geworden: de bezoekers verlieten dus de woning van den daggelder, om den anderen prijswinner met zijn gewon nen geld 4250) gelukkig te gaan maken, welke laatste hun een bedrag van 150 als douoeur schonk. De heeren hadden dus het autotochtje van Weesp naar An keveen niet voor niets gemaakt. Maar.... de zaak. zou een staartje hebben, vertelt de „Gooi- en Eemlander". De predikant bezocht het gezin van den daggelder en vernam natuurlijk van het groote buitenkansje, dat de familie was te beurt gevallen. Tevens werd toen ook de geschiedenis van de 200 fooi verteld. Hij vond in een en ander aanleiding om naar Weesp te gaan en zijn bezoek aan de lote rijfirma had gevolg, dat de 200 wérden teruggeven, 12.50 mochten de heeren houden ter bestrijding van de autokosten De gewonnen gelden staan thans veilig en wel bij de Boerenleenbank. Een magnetische storm. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut ini De Bilrt deelt het volgende mee omtrent een magnetischen storm; In, den middag van 23 Febr., om 4 u. 26 m., Tijd van Greenwich, as aan het meteo rologisch instituut te De Bilt een magneti sche storm begonnen^ die tot 'hedenmorgen voortduurde. 'De storingen zijn iets sterker dan bij den storm van 26 Januari; poollicht zal hier te lande wel niet zijin waargenomen1, doordat de lucht de laatste dagen meest be trokken was. v IJs voor zieken. Dezer dagen werd te Londen voor een aantal medici etf autoriteiten op weten schappelijk gebied' een toestel in werking getoond, waarmede in korten tijd) ijs kan worden gemaakt, door het op een electrische huisleiding aan te sluiten, zoodat het in iedere particuliere woning kan worden ge bruikt, hetgeen vooral voor zieken van groot belang kan zijn, Korte vrijheid. Een uitgebroken Inbreker na 11/j uur weer gevat Vrijdagmiddag, omstreeks kwart over 12, heeft een 23-jarig berucht inbreker, die reeds gedurende eenige jaren in de Straf gevangenis te Scheveningen1 ingesloten is tot het ondergaap van een langdurige gevan genisstraf, kans gezien uit de gevangenis te ontvluchten. Tijdens de gymnastische spelen, welke de gevangenen dagelijks op de binnenplaats der gevangenis uitvoeren, bemerkte een der bewakers, dat de 'gevangene er niet meer was. Op hetzelfde oogenblik zag hij dén vluch teling op het dak van een bijgebouwtje zitten. De man maakte eensklaps een sprong van ongeveer 3 M., klemde zich met de beide handen aan den buitenmuur vast en was in een oogenblik verdtwenen. Toen het personeel van de gevangenis buiten- 'kwam, was de vluchteling reeds lang achter de duinen verdwenen. Direct werd de politie gewaarschuwd', ten einde assistentie te verleenen. Daar men het onmogelijk achtte, dat de vluchteling zich reeds buiten het afgezette terrein bevond, werden alle duinen in de omgeving van „Klein Zwitserland" nauw keurig onderzocht De ontsnapte, die natuurlek bemerkte, dat hij achtervolgd werd', was over een' sloot ge sprongen en zoo bekomen in de tuinen' van de kweekerij „Kleirf Zwitserland". Geen kans ziende meer weg te komen, kroop hij onder een der vele matten, die door den heer V. gebruikt worden om de kassen mee te bedekken. Ongelukkigerwijze zag de eigenaar van de kweekerij, die juist in de nabijheid was, dat hij onder de mat kroop. De kweeker vond deze handelwijze van een hem totaal onbekende erg vreemd en ging naar hem toe en vroeg, wat hjj döar uitvoerde. De vluchteling zeide: „Laat me maar loo pen, ik doe niemand kwaad. Maar ik 'ben uit de gevangenis ontvlucht en als ik weer ge pakt word, moet ik nog 3 jaar brommen". De eigenaar hield hem vast en gaf onder wijl last aan een van zijn beide knechts de politie te waarschuwen.' Deze verecheen spoedig en) nam den vluchteling over. Hij was een der inbrekers, die indertijd door de Haagsche Rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens verschillende groote inbraken, voornamelijk in villa's In „Zorgvliet". Inbraak. Een brandkast weggesleept en ongeopend tn de Ltjnbaans gracht terecht gekomen. „Het Volk" meldt: Donderdagavond, waarschijnlijk tusschen tien en elf uur, hebben inbrekers zich door forceeren van de buitendeur toegang ver schaft tot de zaak der 'Coöperatieve Melk sJJjtersvereeniging „Nieuw Leveni", geves tigd in perceel 250 aan de Brouwersgracht te Amsterdam. Het doei van het bezoek gold dte in het kantoortje staande brandkast, die dé heeren van het inbrekersgilde er waren er ten minste dtrie zonder veel plichtpleging hebben opgetild' en in een leegen melkwa gen hebben gesjouwd. Daarna zijn zjj er mee vandoor gegaan. Als er verder niets bijzon ders zou zijn gebeurd, -zou men op dit oogen blik waarschijnlijk nog niet weten, waar zich de brandkast bevond en zouden de inbrekers rustig aan het werk zijn getogen om de kast te openen. Echter, omstreéks half twaalf Donder dagavond' is dé nog ongeopende brandkast op nog niet geheel opgehelderde wijze in hei water van de Lijnbaansgracht terecht ge komen. Op genoemd tijdstip zag een nachtwaker van den geoontroleerden particulieren nacht- veiiigheidsdienst, die op de Lijinbaansgracht surveilleerde, een man loopen, diie een melk wagen voortdUwdle. Nauwelijks was de man hem gepasseerd, of h;f hoorde een plons als van een zwaar voorwerp, dat in het water viel. Op hetzelfde oogenblik zag de nachtwaker, dat de man het op een 'loopen zette en de Gieterstraat torende. De nachtwaker achter volgde den kerel, maar verloor hem al spoe dig uit het oog. Hij1 keerde toen naar de Lijin baansgracht terug en zag daar dem melk wagen to het water liggen. Met een stok haalde hij uifi het water eenl regenjas, een pantalon en een colbertjasje op. De melkwagen) was aanvankelijk niet bo ven water te krijgen. Eerst tóen er politie- assistentie verschenen was, gelukte het met vereende 'krachten de melkkar op den be- ganen grond' te halen, en toen bleek zij een gesloten brandkast van ongeveer een meter hoogte te bevatten. Een en ander werd naaï het bureau Wes- teratraat getransporteerd, waarna spoedig kon "worden vastgesteld, dat bij' „Nieuw Le ven'" inbraak was gepleegd'. Het is niet onwaarschijnlijk, dat die met het transport belaste inbreker, beducht ge worden voor dien argwanenden blik van den nachtwaker, het maar veiliger vond zich van zijn vracht te ontdoen. Maar het ia ook niet onmogelijk, dlat de inbreker zijn vracht niet meer meester kon hlijiven en de wagen tegen zijn bedoeling uit den koers en te water geraakte. Hoe het zij, de politie van het bureau Wes- terstraat heeft -thans tot taak de onfortuin lijke inbrekers op te sjKiren. Wellicht leve ren de gevondien! kleedtogstiukken dienaan gaande een- belangrijke aanwijzing op. De brandkast bevatte in hoofdzaak boe ken, en aan geld slechts ongeveer J 50. Inbraak. Woensdagnacht omstreeks *4 uur hoorden twee agenten van de tucbtbrigade, die sur veilleerden to den omtrek van Plan C te Rotterdam, een verdacht geluid ujt de rich ting van 'tie Kolkkade. Toen zij naar de plaats gingen, waar het geluid vandaan kwam,' zagen zij twee mannen wegloopen, een to deïichttog van de Gelderschekade, de ander naar het Beursplein. Een van de man nen wierp een groot pak weg. De agent, die den man, die naar het Beursplein gegaan was, achtervolgde, werd op dit plein door een spoorwegbeambte mee gedeeld, dat op de Gelderschekade een poli tieman to het nauw zat. De agent gaf daar om de achtervolging op en ging naar de Gel derschekade, waar zijn collega bezig was den anderen vluchteling te arresteeren. Deze is daarop naar het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg overgebracht. De aangehou dene is de 27-jarige Spaansche zeeman M. B. E., tijdelijk verblijf houdend to een loge ment aan den Schiedamschendjjk. De man legde een volledige bekentenis af. Hij ver telde dat hjj met een kameraad ingebroken kadi in het modemagazijn van de firma S., aan Plan O. E. is in de gaanderij' tegen den gevel opgeklauterd1, naar den entre-soL Hier sloeg hjj een ruitje to, waarna hij een deur open kon maken. Hij en zijn kameraad zijn naar binnen gegaan en hebben een aantal zijden blouses, een bontmantel en een partij fleschjes eau-de-cologne weggenomen, uit de uitstalkasten en uit een kast to den winkel. Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van f 5000 k f 6000. De buit werd ingepakt en meegenomen. Buitengekomen, bemerk ten zij onraad' en zij wierpen hun pakken weg. Deze zijn later in de omgeving terug gevonden. E. is opgesloten. Een derde politieagent rapporteerde, dat hij omstreeks denzelfden tijd een man, die kreupel liep, op verdachte wijze heeft zien rondloopen in de buurt van Plan O. Ook de beide andere agenten hadden tevoren reeds een manken man gezien. In het logement aan den Sch'iedamschendjjk hield een manke man verblijf, en deze is daarop aangehouden. De man ontkent evenwel, 'bij den diefstal betrokken te zijn. Hij weigert verdere in lichtingen te geven; alleen weet men, dat hij A. A. heet. Vermoed wordt, dat deze A. op den uitkijk gestaan heeft. Naar den ont vluchten kameraad wordt nog gezocht. Op de treeplank gesprongen. Woensdagmiddag vjjf uur, toen de auto busdienst Oldeboorn—Gorredjjk voor ver trek gereed stond, sprongen vier kleine jon gens van pi. m. drie jaar op de treeplank. Na waarschuwing door den chauffeur waagden zij nog eens een kans, terwijl de autobus reeds in beweging was. Een der jongens kon zich op de been houden, de anderen rolden over de Straatsteenen, met het gevolg, dat een jongetje van den autobusondernemer onder het achterwiel geraakte, hetwelk hem over de borst reed. In zorgwekkenden toe stand werd het kind opgenomen. Naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht, is het knaapje daar to den avond overleden. Chlneezen onder elkaar. De rechtbank te Rotterdam .behandelde de. zaak tegen W. A. C., geboren te Shangai, stoker, zonder bekende woon- of verblijf plaats,, thans gedetineerd) in het huis van be waring aldaar, wien ten laste was gelegd, dat hij op 16 December j.1. zou hebben ge poogd opzettelijk met voorbedachten rade, Wu Ah Took van het leven te berboven. De beklaagde verklaarde tweemaal gescho ten te hebben, maar to de lucht; hij had ruzie met Took gehad over geld, dat geleend zou zijn bij. een vorige gelegenheid, dat bei den tegelijk in de Rotterdamsebe haven waren. De inspecteur van politie -Weekenstroo had de zaak onderzocht. Hij verklaarde, dat het door de geheimzinnigheid der Ohineezen buitengewoon moeilijk is iets te weten te komen omtrent de juiste toedracht van de zaak en ook omtrent de 'beweegredenen, die tot feiten als dit aanleiding geven. Er was in den laatsten tijd eenige roering geweest onder de Chineesche bevolking van Katen- drecht. Mr. Hoogenbeirgh betwistte de getuigen verklaringen, to het bijzonder die van Fook en zijn verloofde en meende vertier, dat als er gestraft moet worden, toch in aarynerktog geniomen moet worden, dat deze man van ons Nederlandsche recht natuurlijk niets be grijpt. Pleiter stelde de vraag of de Holland- sche eed wei geldig ils, afgelegd, door een Chinees en vroeg clementie. Beklaagde Met dbor de tolken meedeelen, dat hjj een jaar gevangenisstraf voldoende vond'. Tegen de woreldgelljkvormlghetd. Ds. L. H. v. d. Meiden heeft Zondag, naar de Stand, méldt, in dé godsdienst oefening der Chr. Geref. Gem. te Dor drecht namens den kerkeraad de volgen de afkondiging gedaan: „De kerkeraad betreurend, dat de zonde van wereldgelijkvormigheid zich ook meer en meer openbaart to het onwelvoegelijk kleed en in het afsnijden van het haar der vrouwen, waarschuwt op grond der H. Sdhrift (1 Tim. 2 9 en Oor. 116) ernstig tegen dit toenemend kwaad en besloot dit desnoods met tuchtmaatregelen tegen te gaan." Diefstal. In een café te Rotterdam is aangehouden een 28-jarige machineteekenaar, afkom stig uit Ruhrort, dié gezocht werd in verband met de inbraak in het postkantoor in de Sweelinckstraat te Utrecht, waarbij voor f2000.aan postzegels is ontvreemd. De man is naar Utrecht op Êsansport gesteld. Bedrlegelflke bankbreuk. A. van K., 84 jaar, vertegenwoordiger van een fabriek te 's-Gravenhage, stond voor de Rechtbank te 's-Gravenhage te recht wegens bedriegelyke bankbreuk. Terwijl hij op 6 Januari 1926 door de Rechtbank te 's-Gravenhage in staat van faillissement was verklaard, heeft hij een bedrag van f 6000.in een naaimachine verborgen, naar zijn broer gebracht en zoodoende»aan den boedel onttrokken. De officier eischte 1 jaar gevangenisstraf. Verkeersongelukken. Donderdagmiddag is bij Heerenveen' een 16-jarige jongen, leerling van de am bachtsschool, door een auto overreden en zeer ernstig aan het hoofd gekwetst, naar het ziekenhuis vervoerd. Woensdag is te Oldeboorn een jongetje overreden door een autobus. In het zie kenhuis te Leeuwurdén is het kereltje des avonds overleden. De chauffeur treft niet de minste schuld. De heer Hanswijk, uit Nijmegen, .is Donderdagmiddag, doordat de voorband van zijn motorfiets sprong, op den weg Ede de Klomp tegen een boom gereden. Dr. Weyer, uit Ede, constateerde een zware hersenschudding. In zorgwekken den toestand is H. per auto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Mijnramp in Chili. Men vreest voor het verlies van vele menschenlevens. Het R. O. bureau meldt uit Londen, dat, blijkens een telegram uit Santiago (Chili), een aardstorting heeft plaats gevonden in de Christobal Colon mijn. Een groot aan tal menschen is bedolven, althans in de mijn opgesloten. Men vreest voor het ver lies van vele menschenlevens. Aanrijding met een auto. Voor dé rechtbank te 's-Gravenhage is Donderdag behandeld de zaak tegen P. Z., wien ten laste is gelegd, dat hij op 13 Octo- ber van het vorige jaar des morgens om streeks half-zes roekeloos enonachtzaam gereden heeft met een auto, tengevolge waarvan hjj dén dpod veroorzaakt zou heb ben van Simon Marinus van Breugel. De verdachte was niet verschenen. Een arts, gehoord als getuige-deskundige, bevestigde, dat de verwondingen, die v. B. had opgeloopen, zijn dood veroorzaakt hadden. De officier van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en meende, dat de straf zeer ernstig moet zijn voor een onverlaat, die dergelijke ongelukken veroor zaakt. Hij eischte de maximumstraf, 9 maan den ontzegging van het recht om een motor rijtuig te besturen voor den tijd van 5 jaar en vernietiging, van het in beslag genomen motorrijtuig. Auto-botsing. Donderdagnacht omstreeks 2 uur zijn op de Liebrug bij Amsterdam, twee auto's tegen elkaar gebotst In de eene, welke uit Amsterdam kwam, zat een heer uit Haar lem. In de andere, komende uit de rich ting Haarlem, was gezeten de heer Moer beek, koopman te 's-GraVenhage. Deze reed met groote snelheid en zonder licht. Zijn auto werd totaal vernield, terwijl de heer M. een schedelbreuk bekwam. De onmiddellijk te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd naar het lijkenhuis te Halfweg overgebracht. TEXEL. De hoer W. A. Plug, cand. te Som eren, is beroepen bij de Ned Herv. Gemeente te de Ooksdorp op Texel. Deze week werden van hier verzonden: 16 koeien, 16 kalveren, 19 varkens, 10 schapen en 18 paarden. ANNA PAULOWNA. Vrijdagavond 26 Februari hield de Nuts- vereenigtog „Vriendenkring" haar 4e bij eenkomst met dames gedurende dit sei zoen, in de zaal van den heer Jb. Borst. De Voorzitter, de heer A. Raap, heette de aanwezigen welkom, maar sprak er zijn leedwezen over uit, dat dat aantal niet grooter bleek te zijn. Aan het weer lag stellig niet de schuld, want dit kon niet mooier zijn. Of was het misschien nu wel al te mooi, zoodat de menschen liever wat gingen wandelen? Na de opening, las de secretaris, de heer J. Petter, de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld, met dank voor de uit voerige weergave. Mej. P. van Duin gaf vervolgens als le zing: „Naar den schouwburg", terwijl de heer C. Wejjers als verplichte bijdrage gaf: „Vaders brief op mijn verjaardag" Lezing en bijdrage hadden beidp een aan dachtig gehoor. En toen kwamen een tweetal tooneelclubjes in actie. Het eerste trad voor het voetlicht met „Terug uit de Kongo", waarmee het een groot lach succes had, terwijl het tweede, dat De Erfenis van Gerrit Oompje" ten beste gaf, al weinig minder deed lachen. Van ernstigen aard daarentegen was „Het Visschersknaapje", van mej. Blaauw- boer—Vader; daarop volgde „De bakker en de meid voordracht van mej. A Kra- 0Utr0g*enJl»n heer B' Straathof, „Vra- n w2i? r>' zan8BtukJe van den heer vA-w "De vro°Mjke Handelsjoden", voórdracht van een viertal heeren en tot slot „Wat van jou is, Is niet van mh", van iu6j. BlaauboerVader. Nadat zich voor den volgenden Nuts- een re8erve-lezer en een reser ve-bijdrager hadden opgegeven, sloot de voorzitter inet een woord van dank aan de aanwezigen voor hun aandacht en aan de dames en heeren die tot het genoegen van den avond hadden bijgedragen, waar bij de pianist, de heer D. Son, natuurlijk niet vergeten werd.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 10