De witte Priester van Siva NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ïiiv Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6148 ZATERDAG 87 FEBRUARI 1826 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 PostrGtrarekeninï No. 16066. VOLKENBOND. Engeland en de zetels In dien Volkenbondsraad. Een R. O.-berioht verzekert, dat het kabinet zich in zijn bijeenkomst lang cn broed met die kwestie van den Volken bond pn de vaste zetels beziggehouden heeft, en dat daarbij de opvatting dier bo venhand had, dat imen geen besluiten diende te nemen, die Ohamlberlain bij voorbaat zouden binden en zijn vrijheid! van 'beweging ais bemiddelaar zouden be lemmeren. FRANKRIJK. De verdragen van Locarao ln de Kaïnier. Taidleu is te rechtertijd in de Kamer teruggekomen Donderdag maakte hij er weder zijn intrede in de aan- Locarno ge wijde vergadering. Mr. Paul Bonoour, in geschreven bij de sociahstisGhe partij, die het rapport erover opgesteld heeft, heeft het in welsprekende, maar wat holle rede, in de lijst van zijn tijd gezet Bon oour stelde de noodzakelijkheid in het licht dat iedere aanvaller de vereenigde krachten van alle oontractanten tegen over zich vindt Hij beijverde zich Her- riot's aandeel in het protocol van Genève als de kiem dezer overeenkomsten bloot te leggen Bonoour prijst den in het Rijn- verdrag vervatten waarborg, omdat de overtocht van Duitsohe troepen naar den linkeroever automatisch sancties ontke tent en daarna pas de Volkenbondsraad in den arm genomen wordt Engeland's en Amerika's in gebreke blijven in zake Frankrijk's veiligheid wordt daardoor goed gemaakt. De overeenkomst omtrent Oost-Europa acht hij minder bevredigend. De flnandeele politiek. Een tegenontwerp, dat de socialisten zullen indienen, omvat ondermeer een be zuiniging van een milliard op de nationale verdediging, de' instelling van den staat ais erfgenaam, een bijzondere kapitaals heffing enz. Een aanbod van Coty. Ooty, de politieke leider van die Figaro, biedt aan honderd mülioen frank te stor ten voor de amortisatiekas en dit aanbod is als het ware het besluit van de zeven artikelen, waarin het blad heeft uiteen gezet welke maatregelen er dienen geno men te worden om de financiën van Frankrijk te herstellen. Tot die middelen toehoort de instelling van een amortisatie kas en, zoo schrijft Ooty, het is gepast, dat dit bij een dergelijk reddingswerk het voorbeeld geef. Wanneer een Fransch- man opwekt zich een zware opoffering te getroosten, dan moet men het niet bij mondelinge aansporingen laten. Men moet voorgaan en den eersten beslissenden stap doen. Ik bied dus voor de amortisa tie-kas een som van honderd imillioen frank aan, berekend naar de koers van de Parij!sche beurs op heden, 24 Februari De som zal 'betaalbaar zijn in tien gelijke ter mijnen, te rekenen van dien dag af waar op de regeering de door Ooty aangewezen maatregelen heeft getroffen (het instellen Ingezonden mededeellng. FEUILLETON. door BURTON E. STEVENSON. 60) „En nu is er nog Iets dat ik wil zien voor wij naar bed igaan. Laten wij eens een uitstapje naar het dlak maken.' „Naar het dak? Waarvoor?" vroeg Simimonds, terwijl hij den handschoen in zijn zakdoek wikkelde en in zijn zak stak „Ik weet im mers hoeveel je van vuurwerk houdt! antwoordde Godfrey glimlachend liep naar de deur. „Tk heb niet 'het flauwste idee waarover ge praat,' zei Kimman, „maar ik toen zoo nieuwsgierig ais ©om oude vrouw en ik houd van vuurwerk! „Ga dan mee," zei Godfrey lachend, en hit ging ons voor die trap op. Aan het eind van de gang zagen wij toij.het licht van Godfreys lantaarn' een derde trap, en toen wij het ondereind hadden bereikt en omhoog keken), zagen wij de sterren bo ven' ons schitteren. „Aha!" zei Godfrey, dat dadht ik wel. Het tooneel was gereed' gemaakt, het scherm kon opgetrokken worden en) toen verscheen de prima donna niet. De schurk ging haar dus zoe ten, vond haar met den handschoen in de hand en begon haar te smoren, toen onze tijdige tusschenkomst hem stoorde. Mijne heeren, ik kan u een interessante demon stratie beloven Hoe noemde Miss Vaug- van een amortisatie-kas)De schenking van Ooty wordt gewaarborgd door een' hypotheek, niet op zijn industrieel© en commercieel© organisaties, maar op zijn persoonlijk vermogen, de bedooning van twintig jaar onvermoeide arbeid. Ooty zegt verder zijn aanbod in allen eenvoud te doen, zonder eenige zucht naar recla me. „Geld geven, wanneer men geld bezit of het kan verdienen, is, mijn» inzien», het gemakkelijkste gebaar." Frankrijk en Rusland. De Fransch-Russische conferentie, die gisterenmorgen in het ministerie van Buitenlandsdie Zaken is geopend, heeft besloten 4 oommissles te benoemen, een juridische, een eoonomische, een finan- cieele en een politieke oomimissie. De eerste bijeenkomsten der commissies zul len de volgende week plaats hebtoem Minister de Monzi Is aangewezen els voorzitter der conferentie. ENGELAND. Dreigende staking ln de machine- Industrie. Men vreest voor een staking in de En- gelsahe machine-industrie. Mot het oog op den ernst van den toestand hebben de betrokken vakvereenigingen zich tot den algemeenen raad van het vakverbond ge wend. Een 'bespreking van patroons en van bonden heeft geen succes gehad. De ar beiders vragen een loonsv erhooging van 20 eh. per week. De brieven van koningin Victoria. De groote staatkundige Invloed der Koningin. Haar onverzoenlijk Pro testantisme. Volgens een R.-G.-toericht uit Londen is weer een deel van de brieven van ko ningin Victoria verschenen. De inhoud ervan is een verrassing, voor een deel vanwege de nieuwe bewijzen, die zij1 be vatten, voor den .buitengewonen invloed die de Koningin achter de schennen bij een international© crisis oefende. Ook ge tuigen de brieven van een onverzoenlijk Protestantisme, dat zich richtte tegen de stroomang om de Eugelsche kerk te xoana- niseeren. Voorts Ijverde zij voor samen werking tusschen alle Protestantsche ker ken. Onder de brieven iB er ook een die zper krachtdadig gesteld en aan Lord' Beaoons- field en anderen gericht is. Daarin edscht de Koningin maatregelen om te voorko men dat Rusland Konstantinopel zal in nemen. Voorts edscht zij de energieke tusschenkomst om te 'beletten dat Enge land over Sleeswijk met Duitschiand in oorlog geraak! Eindelijk vindt men er een verklaring van de Koningin dat het Britsche rijk België moet bijstaan, indien het aangevallen wordt, ook al moest En geland dan alleen staan. DUITSCHLAND. Een oproer van wijnbouwers. Openbare gebouwen bestormd. Tegen Dondenmiddag vier uur was te Bernkasted een vergadering van wijnbou wers belegd, waar oa twee rijksdiagledien het woord zouden voeren. Reeds vóór het begin der bijeenkomst stroomden honderden wijngaardeniers uit de omliggende dorpen naar Bernkastell, totdat zich een 2000 man hadden verza meld. Met een zwart vaandel en een groot aantal "borden en opschriften om trent den nood der wijnbouwers trokken zij naar het „Fmanzamtot". Zonder dat urnen weet wat de aanleiding was, begon plotseling een bombardement met steenen op de vensters van het ge bouw. Alle-ruiten werden vernield. Drie Landjëger" snelden toe, doch voordat zij iets konden doen bestormde de menigte het gebouw. Verscheidene ambtenaren werden mishandeld, alle dossiers §n eenige voorwerpen werden op straat op een hoop geworpen en verbrand. De troep begaf zich daarop naar de „Finanzkasse die eveneens wend bestormd, en vervol gens naar het douanekantoor aan de over zijde van dó Moezel, waar men hetzelfde deed. Later had! de aangekondigde vergade ring plaats, welke onder groote opgewon denheid, doch zonder stoornis verliep. Het proces Von Lützow. In het proces tegen baron von Lützow zijn gisteren de eerste getuigen gehoord. Het zijn meestal studenten en jongelie den, die hiun verklaringen weifelend af leggen. Zij kunnen zich de gebeurtenis sen, die reeds lange jaren geleden heb ben plaats gehad, niet precies meer her inneren en wat zij zeggen, is eigenlijk niet bezwarend voor den beklaagde. Naweeën van het separatisme. Naar Havas uit Mainz meldt heeft Don derdagnacht een troep jongelui, voor 't meerendeel. studenten, te Oetoenheim wo ningen geplunderd van inwoners, die aiö seperatisten bekend stonden. JDe politie, die vrij traag optrad, heeft geen enkelen plunderaar Ingerekend," voegt het bureau er bdj. SPANJE. Spanje en de Volkenbond. Madrid, 24 Februari. De minister van buitenlandische zaken heeft in een pers- gesprek over een mogelijke uitbreiding han het ook, Lester?" „Een ashtrale zege ning," zei ik. „Ja, juist!" zei Godfrey en ging ons voor de trap op. Boven was een breed valluik dat open stond, en wij' stapten door de opening op het dak. Hier was een verhooging ge maakt van ongeveer acht vierkante voet, met een lage leuning er omheern God- fey's lantaarn liet zijn licht over de plan ken 'glijden en toen wenkte Godfrey ons, bij hem op de verhooging te komen. „Gaat hier in een riji staan," zei hij, „met het 'gezicht naar het westen. Strekt uw ar men ten hemel en richt uw blikken op deze .groote ster hier boven. Vooruit, dokter," drong hij' aan toen Hinman aar zelde. „Wiji trachten een astralen bezoe ker over te halen ons een visite te bren gen en daarvoor zijn vereende krachten noodig." Wij bleven een oogenblik zwij gend staan met onze armen boven ons hoofd en ik kon. hooren hoe Godfrey voor zichtig zijn voeten' over 'de planken van den vloer schoof. „Wat is dat!" riep Sim- momds, want uit d© duisternis aan onze voeten was een zacht igezoemi gekomen als van een vogel, die zijn vleugels uit slaat. „Kijk!" riep Hinmian, „kijk!" Hoog .boven1 onze hoofden verscheen een licht punt, werd' helderder en1 gloeide staal blauw. Een oogenblik bleef het daar han gen], toen werd het steeds helderder eni ik wist dat het neerdaalde. Het kwam steeds lager tot het juist boven ons in de lucht zweefde; toen ontplofte 'het ln millioenen vonken en verdween. Een' oogenblik sprak niemand'; toen hoorde ik Hlnmian'a stem, die 'beslist on van het aantal permanente leden van den Raad van den Volkenbond gezegd, dlat Spanje vóór toetreding van Duitschiand tot den Bond en vóór het toekennen aan dat land van een vasten zetel in den Raad is. Spanje zelf verlangt ook een perma nenten zetel. GRIEKENLAND. Een Grleksch-Turksche kwestie voor dien Volkenbondsraad. De Grieksche regeering heeft zich tot den VoLkenbondsraad gericht met ver zoek een advies te verkrijgen van het per manente hof van internationale justitie in Den Haag over het geschil met Turkije nopens de grensafbakening op den weste lijken anü van de Maritsa-delta. Het Grieksche verzoek is onmiddellijk ter kennis gebracht van de leden van dezen raad en van de Turksche regeering. Aardbeving op Kos. Dorp vernield. Twee dooden, 50 gewonden. Naar uit Athene wordt gemeld heeft op Kos (Dodekaniese) een aardbeving ge woed, die het dorp Antianachia met 600 huizen bijna totaal heeft vernield. Er zijn 60 personen gewond en twee gedood. TURKIJE. Ben journalist terechtgesteld. Een bekend Grieksch-Russlsch Jour nalist is in Angora wegens spionnage op gehangen. EGYPTE. Een nieuwe dam ln den Witten NfJL Naar verluidt zal onverwijld 'begonnen worden met het maken van den stuw van Dzjebal Aulia in den Witten NijL Met dezen nieuwen stuw zal het mogelijk zijm, Egypte een voortdurenden aanvoer van 'besproeiingswater te verschaffen zelfs in de droogste zomers. De kosten van het nieuwe werk worden op bijna 12 millioen p. s! geraamd. De uitbreiding van de haven van Alexandrië. De Engelsche, Franache en Italiaansche ingenieurs die het plan voor de uitbrei ding van de haven van Alexandrië onder zocht hebben, hebben een verslag opge steld, volgens hetwelk de koeten op 2^50,000 geraamd worden. AUSTRALIË De boschbranden. De boschbranden teisteren thans, vol gens ©en telegram uit Melbourne, ook het district Kinglake, waar ontzaglijke schade Is aangericht Men was beducht voor de veiligheid van 160 imenschen ln het dorp Kinglake, die een toevluchtsoord hadden gezocht in het postkantoor, dat door een vlammenzee omringd was 6 uur brachten zij aldaar door voordat vol doende hulp verleend' 'kon worden. Uit Melbourne wordt gemeld, dat de .boschbranden nog slechts een (mij! ver wijderd zijn van Queenstown, dat op 26 mijl van Melbourne ligt Vrouwen en kin deren vluchten reeds uit Queenstown. Het dorp Kingslake Is 'geheel in de asch gelegd. Ingezonden mededeellng. VEREENIGDE STATEN. Een tornado. Tlien dooden. Uit Memphis (Ver. Staten) wordt ge meld: Een tornado, die het gebied van de Missisippi verwoestte, maakte talrijke slachtoffers, o.w. een tiental dooden. In één dorp werdén twintig huizen verwoest Brand te New York. Op de aanlegsteigers in de North-Rlver (New-York) zijn verscheiden© branden uitgebroken. De eerste brand ontstond op steiger 27, waar een schip van de Olyde, Seminole juist een katoen- en taibaksla- dlng ter waarde van 1,000,000 aan het lossen waa Bet schip zelf kreeg echter geen schade. Een half uur later werd er alarm ge vast klonk. „IWat is dat?" vroeg hij. „De Duizend-en-een Nacht?" „Neem," zei God frey, „het is slechts een kunstgreep van een der slimste 'bedriegers, die ooit leef den. Neem den lantaarn, Simmonds, en laten wij zien hoe het werkt" Hij 'ging op zijn knieën liggen, terwijl Simimonds hem bijlichtte, en ik zag dat er een gat in den vloer was, ongeveer drie duim in door snee. Godfrey tastte een oogenblik voor zichtig eromheen en vond toen, met een zachte n kreet van triomf, iets dat hij' met zijp vingers kon grijpen» gaf een «jheav pen ruk en1 lichtte een stuk van denl grond' niet züjto scharnier enop ongeveer ancht- tiern vierkante duim groot. ,H°ud nu het licht 'bdj.," zei hij1 en stak zijn hand ln de opening. Parallel met dat kleine gat was een overeind' staande metalen 'buis, ongeveer een voet lang enl eindigend in een' kledn, vierkant kistje. Naast de 'buis liep een dun ijzeren staafje uit de veriiooging neer in het kistje. „Dat is de hefboom die het doet werken," merkte Godfrey op, tók kend op het staafje. „Een druk van den voet bracht hem in beweging." Hij trok het staafje los, greep de buis en haalde het heel© apparaat op de ver hooging. „Laten wij het mee naar bene den! nemen' waar wij het kunnen 'bekij ken," zed hij en droeg het naar de 'biblio theek, waar hij het op de tafel neerzette. Na een oogenblik «hoof hjj. een» kledn 'grendeltje weg en lichtte het deksel van het kistje op met het 'buisje dat daaraan vast zat. Een vreemd1 mechanisme werd zichtbaar. Er was een krachtige veer, die Tpgftnii4im Mededeellng. VOOR UW TIJD OUD? Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zóó kunt gij niet voort gaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bijzondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en lede maten, de gewrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aan getast door het met vergiften 'beladen bloed. Rheumatlsohe aandoeningen, wa terzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinderlijke blaasstoornissen zijn enkele van de te ver wachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet verwaarloozen. Als gij weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Fosterts Rugpijn Nieren PillOn gebruikt 1 Dit speciale Diergenees middel heeft duizenden nieuw leven ver schaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. met een sleutel opgewonden kon worden en een trommel, omwonden met heel fijn ijzeondraad en verbonden met een eenvou dig uurwerk om het te doen draaien. Twee kleine, droge 'batterijen waren be vestigd aan een kant van het kistje, ter wijl draden naar den trommel liepen. „Maar dat is niet anders dan een speeil- goedncatapultzei ik. „Dat Is alles," zei Godfrey knikkend. „Sdlva had er slechts een paar dingen bdj te voegen om het tot een vernuftig werktuig te maken» Inplaats van met een werptuig, laadde hij met zijn kleine luchtbom vastgehecht aan het uit einde van dezen draad1. Dan schoot 'hiji het af door een druk van r*% voet; als het het eind van het ijberdraad bereikte, bracht de ruk dit platina-draadje telgen de draden dor batterij en veroorzaakte kortsluiting De vonk deed de 'bom ont ploffen en de trommel begon te draaien en hem naar beneden te trekken: Dat verklaart, Lester, waardoor hij zoo lang zaam en regelmatig daalde en in rechte lijn. 'De man die zulk een ding kon (be denken, verdient in zdjh pogingen' te da gen. ,Jk drink op zijn gezondheid!" „Hij moest achter de tralies zitten," gromde Simimonda „Ho© slim/mier hiij is, dies te gevaarlijker is hij." „Nu," antwoordde Godfrey, Jk 'bewonder hem; en hij is nog niet achter d© tralies. Ongetwijfeld zal je morgen ergens in het huis nog wel eenige van zijn bommen vinden, en je kan je amuseeren door er lederen «vond tegen middernacht een af te schieten imet de kans dat hij het ziet en terugkomt oom te zien wie zijn astrale zegening steelt Sllva had de oatepult geladen voor de zegening van' hedenavond, maar zooais ik reeds zei, de prima donna verosheen niet op tijd en bet ding bleef dus op ons wachten om af geschoten te worden. Hier is het Sim- monds, Jk geef het jou in handen. Dat en d© handschoen zullen undke exemplaren zijn ln het museum1 van het hoofdbureau. En nu," voegde hij er 'bij imet een diepen geeuw van plotselinge vermoeidheid, „nu kan' jelui, kameraden, den heelen nacht opblijven, maar ik ga naar bed." Ik keek op mijn horloge. Het was half vijf. Een nieuwe dag 'brak aan' in het Oos ten. Hinmian snelde naar boven om naar zijn patiënt te kijken en kwam 'beneden om ons te vertellen dat zij' rustig sliep. „Ze zal in den morgen .geheel hersteld zijn," verzekerde hij ons, „en hoewel ik niet graag opdringerig wil zijn, zou ik gaarne haar verhaal hooren. Dergelijke avonturen gebeuren een plattelandsdok ter niet dikwijls. Mag ik 'komen?" „Zeer zeker!" sprak ik hartelijk. „Ik geloof dat wij heel (gelukkig waren u in deze zaak geraadpleegd te hebben, dokter!" „Dat loof ik ook," zei Godfrey. „En vergeet niet, Lester, dat ik het was, die hem op gezocht heb, zonder andere leiding dan de telefoongids! Dat was mijn onfeilbaar in stinct." „Zullen wij dan om tien uur af spreken?" stelde ik voor, glimlachend om Godfrey's opgetogenheid. „Ik zal er zijn," sprak 'Hinman, „en ik dank u wel." HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 9 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersohe Courant i 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zoepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad reep. 10.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95,f1.25,f1.26, 11.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjnrd) Ingoz. meded. (kolom/breedte als rediaction. tekst) duibbel tarief. Kleine adv art. (gevraagd, te koop, te huur) v. 11lm 9 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Burean v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bowijsno. 4 ct iel lol diep in de buid zijne weldadige ge- nezeode iïeiking voorl en i* een ware l 'uitlcomat bij rheomatiek gj rj| jicbt,«pil.«lijvennek,'. stramheid. (Wordt vervoV'

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1