KELDERSCHE COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 4 MAART 1926. In de Woensdag gehouden vergade ring van den Amsterdamschen Gemeente raad werden benoemd: tot onderwijzer aan de Blankenschool de heer Tj. Bakker alhier; tot onderwijzeres aan de Palm- grachtschool mej. T. A. M. Corporaal, thans te Haarlem. Het bestuur van de Ned. Vereeniging v. Huisvrouwen heeft voor de Drentsche Venen 100 ontvangen van het Bestuur van de Spaarbank tot Nut van het Algemeen. Jubileum. De heer K. O. Valkenburg alhier herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de finna O. de Boer Jr. in dienst tradl „Het Witte Kruis". We herinneren onze lezers er nogmaals aan, dat hedenavond in Hótel „Bellevue" een ledenvergadering van „Het Witte Kruid" wordt gehouden, waar een 'bestuursvoorstel aan de ordie komt tot invoering van Huis verzorging en in verband daarmede wordt een geringe oontributieverhooging voorge steld. Daarom is een betere opkomst dan ge woonlijk gewemsobt Federatie van Bonden en Vereenlgingen van militair personeel der Zeemacht. Door de Federatie van Bonden enz. is op Woensdag 3 Maart 1926 een huishoudelijke vergadering gehouden, ter bespreking van het verloop dat de door de Federatie gehou den vergadering van 26 Februari ji. heeft gehad'. Na uitvoerige bespreking van de situatie ontstaan door de houding aangenomen voor en tijdens deze vergadering door vertegen woordigers en leden van de Alg. boenden van marine-personeel, wordt de navolgende motie gesteld: De vergadering bijeen op Woensdag 8 Maart te Helder, en gehoord de bespre kingen, spreekt haar verontwaardiging uit over de houding, aangenomen door eenige leden van die algem. bonden vóór en tij dens de vergadering op 26 Februari j.1., draagt het bestuur op met kracht te blijven werken aan de tot standkoming van technische vakgroepbonden, om deze nadien onder te brengen in één federatie van technisch personeel, spreekt hare teleurstelling uit over de wijze, waarop de gestelde motie is aange nomen, omdat bijna alle federatie-leden wegens het nachtelijk uur de vergadering hadden verlaten en dus slechts weergeeft de meendng der aanwezige 0-AjM.BX).- leden, draagt het bestuur op een en ander te publiceeren» [Deze motie werd met alle stemmen vóór BJ>ngariATn'flri Het bestuur der Federatie van bonden enz. Lezing over Wagner's muziekdrama's. Op de van vroeger gehouden lezingen bekende boeiende wijze heeft de heer Alt, uit Bolsward, gisterenavond voor de bezoekers der A. G. O.-avonden een lezing gehouden over een tweetal muziekdrama's van Richard Wagner, n.1. het voorspel „Das Rheingold" en „Die Walküre" uit den cyclus van den Ring des Nibelungen. De heer Alt vertoonde daarbij een menigte zeer mooie lantaarnplaatjes, afgewisseld door muzikale illustratie van bekende, door hunne schoonheid uitmuntende mo tieven uit de beide werken. Zijn voor dracht kreeg daardoor volkomen het karakter van een boeiende vertelling en de toehoorders luisterden tot het einde toe geboeid naar zijn woorden. Wagner's grootheid is thans, na langen en vaak verbitterden strijd, algemeen erkend. Hij schiep in zijn werk de nieuwe kunstvorm eener veredelde opera en noemde die „muziekdrama", en wat Wagnerdaarinbereikte,is zonder eenigen twijfel geniaal te noemen. De heer Alt had ons bij vorige gelegenheden reeds met andere werken van Wagner in kennis gebracht; de drama's van den Ring des ibelungen zijn geen gevoelswerken, zooals de Tanphftuser en de Lohengrin. De overeenstemming tussohen toon en woord, tusschen muzikale uitdrukkings wijze en dichterlijke gedachte is in dit werk de denkbaarst innigste (Naumann). Het werk bevat schoonheden, die in de muzikale wereldliteratuur wellicht hun gelijke niet vinden. Uit den aard der zaak bleef de behandeling van den heer Alt aan de oppervlakte en gaf hij ons slechts een algemeen inzicht in den gang der beide drama's, die, zooals wij r®®**8 schreven, ontleend zijn aan het middel- eeuwsche sagenrjjke Nibelungenlied. In een inleiding gaf de spr. ons een inzicht in de oud-Germaansche goden wereld, omdat zonder eenige kennis hier van het werk niet te begrijpen is. Dein de eerste eeuw na Christus ten Oosten van den Rijn levende Germanen waren nog volkomen wilde natuurvolken; de Romeinen slaagden er in gedurende 15 jaren voet in het Germaansche rijk te krijgen en hebben met de Romeinsche cultuur den Germanen ook het „Rijngoud" gebracht. Daaruit zijn de sagen ontstaan, die, vereenigd in het Nibelungengebied, den ondergang schetsen der heidensche godenwereld en uit dit Nibelungengebied heeft Wagner de stof voor zijn werk gehaald. Tot nagenoeg 11 uur heeft de heer Alt zijn gehoor bezig gehouden met het verloop en behandeling der beide eerste werken uit den cyclus en de tallooze en zeer fraaie lantaarnplaatjes maakten het luis teren en kijken tot een genot. Een volgend seizoen krijgen we de rest: Siegfried en de Godenschemering, n.1. 17 Nov. a.s. Maandag 15 Maart een zeer mooie „Indische" avondeen reis langsSumatra's Westkust door een Indisch ambtenaar, den heer Uiterwijk, waarbij niet minder dan 230 lantaarnplaatjes worden vertoond. Openstelling pontonbrug. In< aanvulling op ons 'bericht omtrent de feestelijke openstelling der nieuwe ponton brug» kunnen; wij nog molden, dat de genoo- digöe autoriteiten na afloop zich aan een feest!unch in Hótel „Deni Burg" vereendg- deni Tengevolge van een misverstand'is in een deel onzer vorige oplaag een bericht ge komen, dat voor velen onbegrijpelijk zal ge weest zjjn. Wij' bedoelen de dankbetuiging van den burgemeester aan onze redactie. Het was omstreeks half één, toen onze verslaggever van de Koojj terugkeerde en onmiddellijk zijn aanteekeningen uitwerkte. Door het nemen van de noodige maatregelen vooraf was het ons toen mogelijk geworden, in ongeveer een half uur tijd het verslag te schrijven en te zetten. In plaats van te 1 uur verscheen de krant'dien dag te kwart over 1, zeer ten ongenoege van de jongens en meisjes, die altijd om 1 uur ons bureau be.egeren en thans als een ware stormwind naar binnen vielen. Het was in antwoordi op de toezending van een exemplaar aan de dischgeruooten, dat de burgemeester onze redactie dankte voor deze ,Amerikaansche" prestatie. Van de feestelijke openstelling zijn door het Fotopersbureau „Helder" verschillende goede photo's genomen» die in onze platen kast zijn geëxposeerd. Zij zjjn voor belang stellenden bij genoemd bureau, Weststraat, te koop. Soc.-Dem. Vrouwenclub, afdL Helder. De af deeling Helder van de Soc.-Dem. Vrouwenclub hieldi Dinsdagavond in het Bondsgebouw M. M. P. een openbare ver gadering, waar als spreekster optrad Mevr. H. BakhuisWolters van Zeist. De belang stelling was matig. De spreekster was dien zelfden middag met eenige partijgenooten op huisbezoek geweest, doch bij verschil lende vrouwen gestuit op onverschilligheid en lauwheid. Tegen deze onverschilligen was inv hoofdzaak haar betoog gericht; allereerst voerde zij de Fransche vrouw uit de revo lutie <1789) ten tooneele. Een nieuwe groep, de vierde, was opgekomen en had zich met hand en tand verzet tegen de onderdrukking van het bewind' der geestelijkheid'. De revo lutie is verloopen in bloed en tranen, maar de geschiedenis gewaagt van de Fransche vrouwen, die optrokken naar het stadhuis te Parijs, toen men hen daar niet helpen kon, maar het Koninklijk paleis te Versailles, waar zij om brood vroegen. En de koning, getroffen door de schoonheid' van de zeven tienjarige vraagster, gaf bevel de wagens met koren te iaden en dat rond te deeien. Waren deze vrouwen de onverschilligen? vraagt spr. Een tweede groep vrouwen schildert spreekster: de Drentsche. Spr. heeft in de veerustreken rondgezworven, dagen en da gen op de fiets urenver de vrouwen opge zocht. Van de verschrikkelijke ellende, die zjj zag, geeft zij een aangrijpend beeld» Er is geen uitkomst voor deze menschen, de honger is hun metgezel. In de enkele zomer maanden, dat er werk is, zjjn de loonen uiterst gering, hoogstens 15.— per week. Daarvan moet het gezin dan rondkomen niet alleen, maar men moet nog zien over te leg gen voor den winter. En tegen de Helder- sche vrouwen, die tegen spr. zeiden: „Ik doe er niet aan, aan sociaal werk", zegt spr.: ziet dan naar deze menschen, die toch moe ten worden geholpen. Niet met een aalmoes, dat is een druppel in de zee. Werkverschaf fing? Onze regeering deed het: zaj laat ka nalen graven, opdat, straks industrieën zich vestigen, het land gereed is. De regee ring stuurt de menschen naar Heerlen, naar de mijnen. Dat doet deze regeering, die zoo de heiligheid van het huwelijk hooghoudt, zij rukt de gezinnen! uit elkander, en het is geen wemder, dat de menschen zeggen: laat ons in ■vredesnaam maar liever blijven waar we zijn. Maar ais men' weigert, wordt men uitgesloten van de werkverschaffing. Of wel de menschen moeten uren ver fietsen voor werk; daar blijven dan de mannen de heele week en huizen met elkander in keeten. Niet door collectes kunnen we Drente hel pen, dat kan alleen door verandering van regeering, door middel van ons stembiljet. Er is maar één partij:, die waarlijk voor de belangen van de veenstreken opkomt, dat is de S.DAF. De Drentsche vrouwen weten dat zeer goed, want als spr. op haar huisbezoek tenslotte over de verkiezingen begon, zeiden ze: o, maar daarover behoeft u niet te spreken. Wij weten heel goed; dat alleen de sociaal-democraten ons helpen. Jarenlang hebben de vrouwen voor haar kiesrecht gevochten; zij hebben het thans verkregen, en er helaas nog een verkeerd gebruik van gemaakt. Want de christelijke partijen voelen wel de kracht van het vrou wenkiesrecht: zij richten zich steeds weer ■tot de vrouwelijke kiezers, denk om uw ge loof, om uw godsdienst, zoo roepen zij; Maar is eenmaal de verkiezing lachter den rug, dan wordt er niet meer over die dingen gespro ken, doch uitsluitend over materialistische zaken. Sedert 1922 heeft de regeering niets anders gedaan dan bezuinigd!, de vrouwen, d'ie mede de regeering hielpen kiezen, onder vinden de gevolgen thans aan den lijve. Maar (Mijn deed meer dan bezuinigen alleen: hij bezuinigde op de zuigelingenzorg, op de tuberculosebestrijding» op de werke- loozenzorg. Daarnaast werden op sociaal terrein bezuinigingen ingevoerd; door het niet handhaven van den 8-urigen arbeids dag doet de regeering alweer wat zij ons socialisten verwijt: zij rukt het gezinsleven uit elkander. Wij wenschen den achturigen werkdag om ons gezinsleven mooier, inten ser te maken; de man heeft wat meer tijd en het gezin prof iteert daarvan. Nu werken er alweder arbeiders 14, 16 uur per dag. Aan den eenen kant wordt het levenspeil door loonsverlagingen enz. gedrukt, aan den anderen kant kwamen er ook nog allerlei lasten bij. We hebben de Tariefwet gekre gen, waardoor tal van artikelen duurder zijn geworden; alleen op suiker bracht deze vet I" IIÜBB3— in 1925 9 mülioen meer op dan de raming waal De vrouwen, die „er niet aan doen", dokken maar: op elk pond dokken ze, van hun tekort bovendien nog de belasting. «De crisis is voorbij", zegt men. Jawel, bij de geldbanken en de kapitalisten is de crisis voorbij, en wie bemoeit zich met de arbei- dersl Dezen brengen alleen maar de hooge dividenden op der cultuurondememingen in Indië. De grootste oorzaak van een en ander is de onwetendheid der vrouwen. Vooral ten opzichte van onderwijs komen de vrouwen nog veel te kort. Aanvankelijk op wat beter peil gebracht» is het onderwijs tfeer omlaag gegaan. De regeering begrijpt natuurlijk zeer goed de beteekenis van goed' onderwijs voor het volk, en weet, dat daardoor het socialisme versterkt wordt. Ook de socialis tische vrouw weet het, en zij moet blijven rondgaan en propaganda maken. De vrou wen, die tot nu toe het kiesrecht niet goed gebruikten, zullen het lëeren gebruiken, op dat wij als allereerste eisch komen tot ont wapening. Op dit punt gaat spr. nog uitvoerig in, en in verband daarmede bespreekt zij' het door de SJD.A.P. ingediende ontwapeningsvoor stel. Door dit voorstel blijft er zooveel geld over, dat wij de arbeiders van Drente kun nen helpen; en onze oude menschen een behoorlijke ouderdomsrente geven kunnen. Nu bezuinigt de regeering op alles en nog wat, maar de ministerssalarissen hebben de heeren met 1000 verhoogd Dat noemt spr. een laffe daad onder deze omstandig heden! Wordt het geen tijd, dat onze vrou wen ook maar eens de trom voor dien dag halen zooals de Fransche vrouwen en op trekken om brood? Wij weten niet wat er uit de crisis terecht zal komen. De kwestie van het gezantschap hij den paus is niet de diepere oorzaak er van; die oorzaak is de uitslag der verkiezin gen. Deze wees een groote teruggang aan voor de katholieke stemmen; en een groote vooruitgang voor de soc.-dem. Daardoor is hen de schrik om 't hart geslagen, eni zij hebben dit gezantschap aangegrepen om van de coalitie af te komen. En natuurlijk heb ben wjj hen een handje geholpen. Nu komt die Kamerontbinding er straks toch wel, zoo als spr. uiteenzet. Het voorstel der s.-d'. is verworpen; men zal er misschien in slagen een regeering te vormen, en de eerste taak dier regeering zal zjjn voort te gaan met de begrooting. De post gezant bij het vaticaan is afgehandeld, daarop wordt niet meer te ruggekomen. Wellicht wordt bij de eind stemming de begrooting in haar geheel ver worpen, en dan is de wettelijke vorm voor Kamerontbinding gekomen. Voor spr. al thans staat vast, dat wij spoedig voor een nieuwen strijd worden geroepen, vandaar dat wij thans tot de vrouwen gaan om hen op het hart te binden toch vooral eens wak ker te worden. Overigens is ons land' het met alleen» dat een ministercrisis heeft door te maken; in tal van landen heeft men die thans. Die crisis is het logisch gevolg van den na-oorlogschen toestand; de regeerende klasse ziet haar machteloosheid meer en meer in, aan den anderen kant gist en woelt het in de rijen der arbeiders van alle landen. Wy gaan naar een nieuwe maatschappij, die zich stap- voor stap ontwikkelt uit de tegenwoordige; wij' leven in een tijdperk van overgang; en het zal van onszelf afhan gen hoelang die strijd zal duren. Een mooie taak is hierbij' voor de vrouw weggelegd. Spr. releveert hetgeen door den strijd der S.D.AH. in de laatste vijf-en-twintig jaren al verkregen is, en eindigt met een vurige opwekking tot deelname aan den verkie zingsstrijd baar rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen of debatteeren werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt, die meende, dat de vele regeeringscrisissen het gevolg waren van de toenemende macht der arbeidersklasse. Uitvoerig ging spr. hier nog op in. Naar hare meening waren zij juist te danken aan het feit, dat de arbeidersklasse nog niet sterk genoeg waa De crisis is de ziekte van onze samenleving, en wij moeten daar door heen. Zie maar eens in Italië; Mussolini heeft met alle middelen de vrijheid van woord en gedachte onderdrukt: zoudt gij denken; dat daar op den 'bodem van de ziel van het Italiaansche volk niet iets gist en woelt» dat straks, ais het tot uitbar sting komt, Oostenrijk, Duitschland; Polen en Rusland tot op zijn grondvesten doet schudden» veel erger nog dan ons land den invloed der revolutie van 1918 onder ging?.... (Het weten, dat er wat groeit en gist, geeft ons kracht voor de toekomst. Spr. eindigde met de voorlezing van eenige verzen van Adama van Schelt erna, waarna de presidente; (Mevr. Pijl, de bijeenkomst sloot. VlsscherQfUm. Morgenavond zal in de Scala-bioscoop een zeer interessante fllmvertoond worden. Deze vertooning gaat uit van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling en betreft een door de Nedi Filmfabriek „Polygoon" vervaardigde visscherijfllm. Dit werk, dat met medewerking der autoriteiten en onder leiding van een rijksleeraar aan de visscherijschool is opgenomen, geeft een volledig beeld van ons visscherijbedrijf. Meer dan zeven maanden brachten de kinophotografen op zee door om, dikwijls onder de allerongunstigste weersomstan digheden, hun opnamen te doen. Tech nisch voldoet de film aan de hoogste eischen. Zoo is men er bijvoorbeeld in geslaagd, ondanks het slingeren van het schip, het toestel zoodanig te plaatsen, dat de horizonlijn nooit op het doek verschijnt, waardoor duizeligheid en zeeziekte bij de toeschouwers wordt voorkomen. De weten schappelijkheid van de film is door de deskundige leiding bij de opname gewaarj borgd, zelfs een reis met een visschers- schip zou ons niet zulk een juist denk beeld van het bedrijf kunnen geven als deze film, die ook het onzichtbare, dat wat onder water gebeurt, in beeld brengt. Bovendien is de film rijk aan prachtige natuurtaf ereelen,!mooie effecten met tegen- lichtopnamen, gekleurde beelden, enz. Behalve deze visscherijfllm wordt tevens nog een andere, op de Nederlandsche folklore betrekking hebbend, vertoond. Ingezonden mededeeling. Hoofdpijn Het strarjjden op Schouwen en het met worstrijden te Boxmeer geven ons een denkbeeld van wat deze hoe langer hoe meer uitstervende oude gebruiken zijn. Daar de entróeprijs zeer laag is 20 cent voor de leden van bovengenoemd instituut en 30 cent voor anderen is het te verwachten, dat zeer velen van deze unieke gelegenheid om eens kennis te maken met het voor ons land zoo belang rijke visschersbedrijf, zullen willen ge bruikmaken. Film aankomst Hr. Ma «Java" In Indie. Door de Kon. Ned Ver. „Onze Vloot", afdeeling Helder, is aan de Witte Bioscoop afgestaan ter vertooning gedurende 7 dagen» vanaf Vrijdag 5 Maart tot en met 11 Maart, tusschen haar gewoon programma een film van de aankomst van den kruiser Hr. Ms. Ha va" in Oost-Indië, opgenomen van het s.s. „ReaT van de Kon. Paketvaart-Mij. De film bevat: de «Real"; het eskader te Priök; de gasten aan boord' van de „Real", welke de „Java" tegemoet stoomt; de „Java" komt in 't zicht; de „Java"; het vertrek van de genoodigden; aankomst van den vice- admiraal Gooszen; inspectie over schip en equipage; vertrek van den vlootvoogd'. De film is opgenomen in opdracht van de Vereenöging „Indië Weerbaar" en door het bestuur welwillend afgestaan aan de Ver- eeniiging „Onze Vloot", om een zichtbaar bewijs te geven in Nederland' van de groote ingenomenheid van Nederiandsëh-Indië met de versterking van de Zeemacht. Storm. H$t heeft in den afgeloopen nacht ge ducht gespookt. Den geheélen dag had bet al1 hard' gewaaid; doch in den avond nam de wind toe en omstreeks 2 uur hedennacht zullen ongetwijfeld meerdere onzer stadge- nooten wakker geworden zijn van de gewel dige windstooten; die uit het Zuidwesten kwamen en ramen en vensters deden ram melen. Er zijn windstooten opgeteekend van 80 M., en als men weet, dat 82 M. ongeveer de sterkste windkracht is, die 'hier ooit is voorgekomen, zal men begrijpen, dat deze korte, maar hevige storm van vannacht mee telde. In het Noordwesten (boven Texel) on weerde het; de regenval was van weinig be teekenis. Op het oogenblik is de barometer .weer zakkende, zoodat nog meer boos weer te wachten staat Zouden deze sombere stormdagen) de lente, die toch voor den drempel onzer woning staat, moeten inhalen?Heel de natuur verlangt, na den langen en strengen winter, naar het voorjaar, en geen stormen of on- wedfers kunnen het tenslotte tegenhouden. GEMEENTERAAD. Vergadering van dien Raad der ge meente Helder, op Dinsdag 9 Maart 1926, des avonds 8 uur ten Raadhuize» Notulen. Ingekomen stukben, waaronder: Adres van het Schoolbestuur der te Hertogenibosoh vanwege den Ned. R. K. Politiebond! „St Michael" gevestigde po- littevaksdhool, houdende verzoek het po- litiediploma van den Ned. R. K. Politie- bond te willen erkennen. (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van den Burgemeester ter af doening.) Adres van het Bestuur van de onder- afdeeling Alkmaar van den Ned- Bond van Gemeenteambtenaren; houdende ver zoek een' subsidie te verleenen uit^de ge meentekas voor en door die afdeeling op- geridhten cursus voor het jhooger vak examen in de gemeente-administratie. Adres van bewoners van Julianadorp, houdende verzoek de wegen in dat dorp bij de gemeente in 'beheer te nemen. Adres van F. J. Heerls e.a., houdende verzoek te trachten te verkrijgen dat de Rijks Hoogere Burgerschool te Helder worde uitgebreid met een llterair-eeono- mische afdeeling of HH.S.A. (Voorgesteld wordt om deze stukken te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies.) Grondbedrijf. Voorstel tot inrichting en verhuring van het Sportterrein aan den Middenweg —Bolweg. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan de Getor. Boot. - Voorstel tot overdracht van landhuur van M. Huijzing aan J. J. HeJjdenrijlk. Voorstel tot verhuur van grond aan O. O. Smit Jr. Voorstel tot verkoop van erfpachts- grond aan F. Wormsbecher. Voorstel tot verkoop van erfpachts- grond aan Mevr. Wed. J. Pool—'Worms becher. Voorstel tot verhuur van gronden, be boerende tot het Grondbedrijf. Onderwijs. Voorstel tot afwijzing van het verzoek der Heldersche Schoolvereenigdng tot In richting van een lokaal voor handen arbeid Voostel tot toekenning van subsidies voor bewaarscholen!. Voorstel tot toekenning van vergoeding overeenkomstig art 101 der Lager Onder- wjjiswet Vlschafslag. Voorstel tot het verleenen van ontslag aan en het benoemen van een1 marktmees ter aan den gemeentelijken vischaMag en tot wijziging der loontabellen voor de ambtenaren en werklieden Ja dienst der gemeente w^lde* Belasting. Voorstel tot het indienen van bezwaar- en beroepschriften' tegen aanklagen van verschillende personen ln de gemeente lijke inkomstenbelasting. Karate Voorstel om het adres van L. Hoefna gel» houdende verzoek om hem alsnog de halve pachtsom voor een standplaats op de (niet gehouden) kermis in 1916 te doen terugbetalen voor kennisgeving aan te nemen. Voorstel' om toe te treden als lid vaq de Nederlandsche Heidemaatschappij. Voorstel tot het doen van af- en over schrijving begrooting 1925» Grondbedrijf. Voorstel tot uitgifte ln erfpacht van grond aan den Rujjghweg aan J. P. van Os. Voorstel om het schrijven1 van J. van der Veen, betreffende erfpachtsuitgifte van den grond aan den Ruyghweg, voor kennisgeving aan te nemen. Benoeming. Voorstel tot 'benoeming van J. van der Borden tot leeraar in de Soheepswerk- tuigkunde aan de Zeevaartschool. Vooruitbetaling van water, gas en electrlcitelt enz. B. en W. deeien aan den Raad mede, dat de in 1928 genomen maatregel, om tot ver betering van den incassodienst der bedreven te geraken, niet het resultaat heeft opgeler verd; dat er van werd verwacht. Zoo is in de practij'k gebleken, dat bij de aanbieding der kwitanties een zeer belangrijk percentage onbetaald terugkomt. Het behoeft geen nader betoog, dat deze gang van zaken een storting van gelden bij de Bank in den weg staat en dat de admini stratie er door wordt verzwaard. Er moeten nl waarschuwingen worden geschreven, wat tengevolge heeft, dat de loketdienst zwaarder wordt belast, enz. B. en W. meenen dan ook, met de Oom missie van Bijstand' voor de Water- en Lichtbedrijveni en de betrokken diensthoof den; dat een nadere voorziening nooddg ia. Daarom zijn door hen eenige verordeningen ontworpen» die beoogen hieraan te voldoen» Ter toelichting teekenen B. en W. om trent deze ontwerpen aan, dat het de bedoe ling is, dat gas en electriciteit bij vooruitbe taling per maand worden geleverd» Voor de levering van water wenschen zij voorshands slechts de mogelijkheid open te stellen om tot vooruitbetaling te komen» Uiteraard zal het voor meerderen moeilijk' zijn om direct aan de verplichting tot vooruitbetaling te voldoen, om welke reden de mogelijkheid tot het treffen van overgangsmaatregelen is op genomen» De juiste datum van invoering ware, ook in verband hiermede, aan B. en W. ter bepaling over te laten. B. en W. meenen alleen door den hier voorgestelden maatregel, ni. vooruitbeta ling, voor electriciteit en gas en eventueel ook voor water, een behoorlijke inning te kunnen verzekeren» Hierdoor wordt tevens een eind gemaakt aan den last, die de tegen woordige wijze van verrekenen geeft, vooral voor deze gemeente met haar vlottende be volking, omdat de verbruikers bij hun ver trek meestal nog 2 k 3 maanden gas- en/of electriciteitsschuld hebben aan te zuiveren. Verder wenschen B. en W., ter verkrij ging van bezuiniging, voortaan de standen der gas- en electniciteitsmeters, evenals thans geschiedt met die der watermeters, eens per drie maanden te doen opnemen. Dit kan zonder bezwaar geschieden, daar volgens de ontworpen nieuwe regeling op het eind van een verbruiksjaar verrekening plaats vindt tusschen de bij vooruitbetaling betaalde bedragen (waarborgsommen) en het werkelijk verschuldigde. Naast deze regeling wenschém zij de be staande boetebepaling ingeval van wanbeta ling, in eenigszins verscherpten vorm te handhaven» Deze nieuwe bepaling zal dan in de toekomst voornamelijk toepassing vinden in geval van door de bedrijven verrichte diensten en in verband daarmede staande leveringen» Ter verkrijging van eenvormig heid op dit stuk, achten B. en W. het ge wenscht, dat de bepalingen omtrent wanbe taling uit de verordeningen betreffende de levering van gas, water en electriciteit wor den geschrapt. iVoorte houdt B. en W. opnieuw bezig de aangelegenheid' betreffende uitsluiting van gemeentelevering aan grootverbruikers van electriciteit, diie door middel van eigen in stallaties stroom opwekken. In de Commis sie van Bijstand voor de Water- en Llcht- bedrjjven is» in verband met een onderhoud, dat tusschen haar en de Algemeen e Helder sche Winkeliersvereeniigiiig ter zake plaats vond, deze zaak opnieuw aan de orde ge weest. De besprekingen mët de A.H.W.V. hebben in de Commissie niet tot verandering van zienswijze geleid. Hiermede in overeen stemming handhaaft zij' dan ook haar ter zake uitgebracht advies. Zij' stelt evenwel eèn redactiewijziging in de concept-wijzi gingsverordening, reeds vroeger in een raadsbijlage opgenomen, voor, die als over gangsbepaling naar d'e meeniing van het College ter wille van de volledigheid aanbe veling verdient. Diemsvolgens achten B. en W. het wenschelijk het artikel zoodanig aan te vullen, dat het grootverbruikers, welke thans van de gemeente stroom betrekken en daarnevens een eigen installatie exploitee- ren, waarborgt gedurende vijf jaren onder bepaalde voorwaarden van de gemeente stroom te kunnen afnemen en hen daarna voor die keus stelt tusschen een eigen» in stallatie, met uitsluiting van gemeentelijke levering, en het alleen betrekken van ge meentelijken' stroom. 'Wanneer de Raad deze wijziging vaststelt, is daarmede dus uitgemaakt, dat de verbrui kers, die door middel van een eigen instal latie stroom opwekken, nog gedurende vijf jaren daarmede kunnen voortgaan, voordat rij voor het alternatief gesteld worden» vol- bedaart spoedig door gebruik van een paar Mljnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct. Bjj Apoth. en Drogisten. Heidemaatschappij. Begroeting.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5