nieuwe Stoffen. ALGEM. COÖPERATIE, ©orporatiiee, langs dien weg -van medezeggen schap dat veel minder rechteni dan de be langen der ambtenaren in het algemeen zoekt te behartigen slechts met heeil veel oponthoud is te bereiken. Bij den rechts toestand gaat het om individfueele rechten, om den ambteniara afzonderlijk eni men weet dat socialisatie en dergelijke politieke doel stellingen, over den enkeling heengaan, voor die individueele vrijheid, voor den persoon als zoodanig weinig of geen oog hebben, tenzij zoo'n individueel geval als propaganda voor het groote doel kan worden uitgebuit, zooals dat van een ambtenaar, die als geko zen Raadslid ontslagen wordt, dat van een vakvereenigingsman, die niet bij de werk staking wil onderkruipen. Slechts door den rechtstoestand worden geholpen de ambtenaren, die stil werkend, zich er langzaam uit zien weiken, wier va- canties of periodieke verhoogingen worden ingehouden., die hij bevordering worden ge passeerd ten bate van Streber of lieden met klinkende namen, zoogenaamd' uit hoofde 'hunner gezinsbelangeni eniz. Anderdeels zal de rechtstoestand hier en daar de puntjes meer op de i doen zetten dan thans het geval is; een ambtenaar zal oi) zijn verplichtingen moeten letten, welke dan worden omschreven, doch nu niet be staan; de Staatsmachine kan gemakkelijker verlost worden van al te slechte en langzame raderen, welke immers thans niet opvallen; dèn wel. .Maar het voornaamste is de slotvraag, n.1. of door den rechtstoestand het gezag, de autoriteit van Staat en publiekrechtelijk lichaam zal daien deze machteloos maken dan wel zal verheffen. Ij. Ik meen het laatste, gelijk de autoriteit van de onder het recht levende werkgevers en andere belanghebbenden stijgt, wanneer hun handden zich op die basis van bet recht beweegt en daardoor wordt gestut; tnits al- zoo de macht zich niet onder het mom van het recht hult, zooals helaas wel voorkomt. De Rechtstoestandwet moet dus gebouwd worden op de werkelijke rechtsovertuiging, welke in het maatschappelijk leven teni aan zien van de ambtenaren leeft en niet op eenig aan het gevoel ontleend denkbeeld. Laat ons dan hopen aldius eindigde spr. dat deze vergadering, moge bijdragen' niet alleen tot verlevendiging van het besef dat ook de ambteharen naast plichten) rechten hebben, maar ook zal 'gelden als een opwek king aan den wetgever om die reobten en plichten te 'belichamen in een Rechtstoe standwet De heer Van Loo sloot met een woord' van dank aan spreker en aanwezigen de verga dering. Hij' drong bij de aanwezigen aan op propaganda naar buiten, om1 zooveel moge lijk leden te winnen voor de organisatie. ■Door de organisatie is opgericht een „weerstandiskas", die niet, zooals wel eens ten onrechte wordt gezegd, een „stakings kas" is, maar een kas om de aanhangige rechtszaken te steunen. l' Bazar Ned Herv. Gemeente. Advertenties hebben reeds vermeld, dat vanwege de Vereehiging „Dorcas" Dinsdag, Woensdag en Donderdag een 'bazar gehou den wordt op de bovenzaal vani het Militair Tehuis, Spoorstraat Na de zoo geslaagde groote fancy-fair, die voor eenige jaren terug in „Casino" gehouden werd, ontstond bij. de dames, welke daaraan medewerkten, de werasch een permanent comité te yonmen. Onder leiding yan Mevrouw Van Dijk wor den er Ijverig handwerkjes e. d. vervaardigd, en dit alles zal thans op den hier bovenbe doelden bazar ten verkoop worden aangebo den. De bedoeling is oo deze^ wijze een fondsje te vormen: le. voor een eigen ver- eenigingsgebouw, en verder voor de' uitdee- ling van kleedingstukken aan de armen. De omschrijving in de advertentie doet zien, dat op dezen bazar vel© aantrekkelijkheden zullen komen, zoodat op een flink bezoek mag worden gerekend. Ook de Dalcroze- klasse van den heer De Hoogh, alsmede verschillende muzièkensembles zullen mede werking" verleenen- De bazar wordt Dinsdagavond te 7 uur geopend. Wij komen daarop nader terug. „De Passiebloem.'' Nog eenmaal herinneren wij aan de bui tengewone voorstelling door liet gezel schap Musoh op ajs. Maandag in Casino. Voor 'gegevens omtrent plaatsbespreking enz. verwijzen' wij, naar die advertentie in dit blad. Dat de'opvoering van dat stuk Iets bij zonders ls, kunen we zien uit onderstaan de oritiek van het „Groninger Dagblad". Voorstelling voor de Joodsche synagoge. Reeds hebben Joodsche zangers hier een concert gegeven, ten ibaifce van het fonds voor die nieuw© synagoge. Thans komt wederom een voorstelling voor dit doel onze aandacht vragen. Wij' hebben reeds vermeld, dat op Zondag 21 Maart een Haagsch gezelschap hier een voor- (stelling komt geven van een Joodsch dra ma, Seideravond, van Falbricius. Wij, meenen' té mogen verwachten, dat de opvoering van dit joodsche drama een evenement in dit seizoen zal worden. Voor deze voorstelling worden special© decors vanuit den.Haag meegevoerd, want enkele tooneelen worden gespeeld' in een interieur, dat niet alle dagen op het too- neel voorkomt. Een acte speelt zich b.v. af in het Beth HamiicLrasch, di. de leer zaal voor de Synagoge, waar de thorage- leerden hun studiën maken,, terwijl een andere acte speelt in een joodsche huis kamer, terwijl men1 aan de soidertafel zit. De schrijver heeft zijn gegevens geput uit een Duitsoh-joodschen roman van Gronneman „Tohu wabohu", terwijl bij, om zich een .goed beeld te kunnen schep pen van de gettho-toestanden, .zelfs een reis heeft gemaakt naar Polen, ten eindo daar deze figuren te kunnen bestudeeren en zich in het leven daar te bunnen in- wertaeiï. Dit drama, waaraan ruim 20 personen meespelen, staat onder regie van Cees Laseur, een' bekend acteur, die dit tooneel- stuk reeds in den beginne met de Haag- sche Tooneelvereenlging T. C. P., die het ten tooneele voert, heeft ingestudeerd. Kaarten vpor deze voorstelling zijn ver krijgbaar, overal waar de biljetten zijn opgehangen, die weer van een tekst in joodsche letters zijn voorzien. WInkelnleuws. Beddenzaak M. Klercq. De verbouwing van dè bekende bedden zaak van den heer Klercq in de Spoor straat, die al zooveel maanden de aan dacht heeft getrokken van onze stadge- nooten, is thans zoover gevorderd, dat de winkel kan worden heropend. De gewel dige ijzeren balken, die men uit den grond zag verrijzen, hebben menigeen wel een spottende opmerking ontlokt vapwege hun geweldige soliditeit en de eeuwen tarten de duurzaamheid. De heer Klercq liet de spotters spotten en ging zijn gang, en wie nu een kijkje neemt op de bovenverdie pingen, ziet den solieden bouw van het geheel, en begrijpt ook dat voor een zoo grooten voorraad van bedden, ledikanten enz. wel wat stevigheid noodig was. Want soliditeit, dat is het, wat dezen verbouw kenmerkt. Soliditeit, het ken merk der oude firma, gesymboliseerd in deze nieuwe bouwconstructie. Aanvanke lijk meende de heer Klercq de fundamen ten voor den nieuw opgetrokken winkel op heiingen van palen te plaatsen, dooh na dere overwegingen deden hem van dit plan afzien. Een fundeering van gewa pend beton werd gemaakt; zware ijzeren balken verheffen zich tot aan den inok van het hooge gebouw en spreken van een soliditeit en stevigte, die wellicht niet kan worden overtroffen. Aan den voor gevel zijn pilasters en borstwering aange bracht gedeeltelijk van Zweedsch graniet, hetgeen aan het geheel een aardigen in druk geeft. De zeer ruime winkel, 10 X 12 Meter, is voorzien van ^en z.g. korrelvloer van houtgraniet, een constructie, tot nu toe eenig in Helder. De winkelruimte is betimmerd met een paneellambrizeering; een kantoortje en klein bergplaatje op zij is uitgespaard. Een ruime binnenplaats met soliede hijschinrichting geeft toegang naar het magazijn en woonhuis, het bal kon op de eerste verdieping heeft een vloer van gewapend beton. Op de eerste, verdieping vinden we het woonhuis; prachtige ruime kamers zijn hier ontworpen; daarboven is het ruime magazijn, en we zien hier hoezeer een so lodie constructie noodig was voor het op bergen van al die ijzeren en andere ledi kanten, waarvoor de firma Klercq be kend is. Het gebouw beslaat een opper vlakte van 125 M2., met inbegrip van de binnenplaats, van 200 M2. Wel een ver schil dus met den oorspronkelijken, prop vol goederen zittenden winkel, dien de Kèlderschen zooveel jaren hebben ge kend. Het spreekt vanzelf, dat deze uitbrei ding ook uitbreiding van den goederen- ipventaris meebracht; en zoo zullen de bezoeksters thans, behalve een uitgebreide sorteering dekens, bedden, en wat dies meer zij, ook karpetten, tafelkleeden, di vans en divankleeden, ja zelfs geheele slaapkamerameublementen vinden, waar uit zij een keus kunnén maken. Dit alles op te noemen, gaat niet; maar wel mag worden gewezen op een zeer mooie, mei de hand gestikte deken (spinneweb met spin), en op eenig aardig gekleurd Hon- gaarsch borduurwerk, dat in de etalage is tentoongesteld. Tot zelfs kaptafels toe kunnen de Heldersohe schoonen zich aaii- schaffenl De bouw (timmer- en betonwerk) is ver vaardigd door de timmerfabriek van de firma Quack; ons werd verzooht speciaal te vermelden, dat dit tot volkomen tevre denheid vari den heer Klercq ls geschied en de fabriek hiermede een "werk opgele verd heeft, waarmee zij eer kan inleggen. Het graniet van de pilasters en borstwe ring leverde de firma Simons alhier; de vloer van den winkel de firma Graniet zuil, Amsterdam. De heeren Hoogerduyn zorgden voor glaswerk, waarbij speoiaal opvalt aardig glas-in-lood. De betimmering van wlnkellambrlzeering enz. is eveneens van de firma Quack, lood- en zinkwerk, nismede electrische geleidingen leverde de firma J. F. Schellinger, smidswerk de firma J. B. Mulders. Hedenavond wordt de winkel, die ëen sieraad is voor de Spoorstraat, geopend. De heer Klercq is blij, dat hij uit zijn nauwe noodwinkeltje aan de overzijde weg kan, het Heldersohe publiek, dat het in zoo'n keurigen winkel koopen kan. t Leger des Hells. In Januari was het 85 jaar geleden dat het Leger des Heils zijn arbeid in de ge meente Helder begon. Door verschillende omstandigheden moest onze Jaarfeest-veldtocht worden uitgesteld. Dooh nu zal de volgende week op feestelijke wijze dat feit herdacht wor den. Vanaf a.s. Zondag tot en met Zondag 14 dezer zal er een groote jaarfeestveld- tooht worden gehouden, welke Zondag zal geopend worden door Brigadier Qhr. Rö- nitz van Amsterdam, den Divisie-officier. Verder zullen eiken avond feestelijke samenkomsten geleid worden door ver schillende Veld- en Staf-officieren. Donderdag 11 Maart zullen de welbe kende officieren Ensigns cn Bouwens een bijzondere samenkomst leiden in het Evan gelisatie-gebouw in de Palmstraat. Uit het Politierapport In den stormachtigen nacht van Woens dag op Donderdag woei in de Spoorstraat de schutting van het in aanbouw zijnde perceel 55 weg en kwam terecht aan oe overzijde van de straat. De verhielde schutting werd _op het bouwterrein opgeborgen. Van een andere «woning in de Spoor straat kwam diezelfden nacht een schoor steen naar beneden. Donderdagavond 10 uur werd op het Hoofdbureau van politie van het Haven kantoor telefonisch kennis gegeven, dal vólgens mededeelingen van den vuurto renwachter te Huisduinen, vermoedelijk te Julianadorp een groote brand woedde. Alvorens de politie te brandweer hier ter plaatse waarschuwde, werd een be woner van Koegras opgebeld. Deze deelde mee, dat niet te Juliana dorp, doch te Anna Paulowna, brand uit gebroken was. Hierbij kon en behoefde onze brand weer geen hulp te verleenen. Kamer v. Koophandel en Fabrieken N.-H. Noorderkwartier. De Kamer v. Koophandel voor N.-Roll. Noorderkwartier te Alkmaar, vergadert op Woensdag 10 Maant aju. te Alkmaar, des aVonds ten 7 ure. De agenida vermelde o. m. de volgende punten ter behandeling: Ingekomen stukken, w. o.: Schrijven van den 'Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid', dat de toegekende subsidie ad 100 voor leniging van den wa tersnood niet wordt goedgekeurd, daar vol gens het oordeel van Zijne Excellentie geen sprake kon- zijn van een subsidie aan eene Instelling, die een algemeen belang van han del en nijverheid, als bedoeld in art. 14 sub b der wet op de Kamers van Koophandel, be vordert. Het Bureau stelt voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. Mededeeling van het Bestuur der Poste rijen, dat het hulptelegraafkantoor te Noord- Scharwoude, met ingang van 1 Maart, onaf gebroken zal worden opengesteld van 7 uur voormiddag tot 8 uur namiddag, wat den telegraafdienst betreft, in welken tijd ook in de spreekcel van he {hulpkantoor telefoon gesprekken kunnen worden gevoerd. Deze langere openstelling werd' dioor de Kamer aangevraagd. Mededeeling van den Directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Alkmaar, dat met ingang van 1 Maart 1926 gedurende het ge heele jaar op werkdagen het telegraafkan toor om 7 uur 's ochtends zal worden open gesteld. Schrijven van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin de vraag wordt gesteld' of a 11 e handelsscho len in1 het District der Kamér noodig worden geacht, dan wel of enkele vrvan zonder over wegend nadeel gemist of ingekrompen zou den kunnen wordeni. Missive van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, luidende als volgt: „Ik heb de eer U te berichten, dat ik de voorwaarden voor erkenning en die voor subsidieering van handelsscholen, laatstelijk vastgesteld bij beschikking van 24 Februari 1925, No. 267, afdeeling Handelsonderwijs, heb aangevuld met de volgende bepaling: „De onderwijs-conunissie der Kamers van Koophandel en Fabrieken hebben toe gang tot de scholen, binnen-het gebied' der betrokken Kamer gevestigd". 'Rapport van den heei; B. Kuijper, voor zitter der Oommissie tot onderzoek omtrent de vraag of verplichte winkelsluiting te Alk maar gewenscht is. Uitgegane stukken, w.o.: Brieven, gericht aan de Gem.-Be sturen van Alkmaar, Broek op Langendjjk en Noord-Scharwoude, waarin de Kamer haar bemiddeling aanbiedt tot behoud van den Êersonendienst per spoor van1 Alkmaar naar iroek op Langendijk. Adres aan de Prov. Staten' van Noord- Holknd, waarin wordt verzocht de gedane voorstellen van Ged. Staten, inzake de Ka nalisatie van hét. Noordelijk deel van Noord- Holland aan te nemen en met. die werken aan te vangen, waarvan over de uitvoering geen verschilpunten bestaan. Schrijven aan den heer Hoofdinspecteur Generaal der Spoor- era Tramwegen te 's-Gravenhage, betreffende het onvoldoende materieel op de lijn Helder—Amsterdam. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Zaterdag 6 Maart 2e Groot Bal-Masqué, Casino 8 uur. Cabaretavond Alb. Boelens, in de „Zeven Provinciën" (Texel), 8 uur. Cabaretavond, Marine-cantine, 8 uur. Zondag 7 Maart Feestavond H.F.O. „Helder", Casino, 8 u. Maandag 8 Maart De Passiebloem, Casino, 8 uur. Dinsdag 9 Maart Gemeenteraadsvergadering. Woensdag 10 Maart Sneeuwwitje, Alb. Boelens, Café Vadert (Juliaüadorp), 8 uur.' Zaterdag 18 Maart Tooneeluitv. „Sparta", Casino 8 uur. Maandag 15 Maart Lezing A.G.O, Ingezonden Mededeeling. HEDEN ONTVANGEN: de eerste zending Afd. Kleeding en Heerenmode KONINGSTRAAT 9. De valsche Fransche bankbiljetten. Donderdag heeft de rechtbank te 's Gra- venhage de geruchtmakende zaak behan deld. tegen de 3 Hongaren, A. Jankovitsj, oud-hoofdoffleier van het Hohg. leger, dr. György Marsowsky, advocaat en jour nalist en György Mankovitz, die hier te lande een aantal valsche Fransche bank biljetten hebben uitgegeven of althans trachtten uit te geven. Zooals men zich zal herinneren, is het aan de activiteit van een Haagsch wisselagent, den heer Sanders, te danken, dat dit complot, dat binnen korten tijd zulke enorme afme tingen aannam, aan het daglicht werd gebracht. De belangstelling voor deze zaak was enorm, vooral van de zijde der buiten- landsche. pers. Uit geheel Europa waren er journalisten voor overgekomen. Ook vertegenwoordigers van de Fransche, Hongaarsche en Tsjecho-slowaaksche le gatie waren aanwezig. Drie tolken, voor het Fransch, het Duitsch en het Hon- gaarsch werden beëedigd. De advocaat van een der beklaagden bepleitte nietig heid van de dagvaarding op grond van de uitdrukking, die daarin voorkomt, dat men de valsche biljetten in voorraad had als echtedit is, zoo zeide hij, een onmo gelijkheid, men kan alleen iets in voor raad hebben zonder meer. Wel kan men het als echt uitgeven, maar nimmer kan men valsche biljetten als echt in voorraad hebben. Op grond hiervan vroeg hij nietig verklaring vaij de dagvaarding en vrij spraak. De rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest, ging op het handigheidje niet in. Bekl. Jankovitsj gaf een omstandig verhaal van de gebeurtenissen. Hij heeft toegestemd in het complot, op voorwaarde, dat hijzelf de biljetten niet behoefde uit te geven'. Zijn rol was alleen de billetten in gesloten pakket naar het buitenland te brengen, zijn medebeklaagden zouden ze in omloop brengen. Er werd voor hem een echte pas gemaakt, de anderen kre gen valsche Roemeensche passen. Ook kreeg hij een certificaat als koerier der Hongaarsche regeering,doch nimmer heeft hij geweten, dat dit valsch was. De pak ken waren verzegeld met het zegel van het Hongaarsche ministerie van buiten- landsche zaken, gericht aan de Hongaar sche legaties to 's Gravenhage en Stock holm. De pakken waren afkomstig van Windischgrfitz en bekl. heeft aan de ver pakking meegeholpen. Hij Werd in ons land opgehouden en heeft blijkbaar bij vergissing een valsch biljet ter wisseling gegeven. Uitvoerig vertelt hij hiervan. Dr. Marsowsky had opdracht vooruit te reizen en transacties af te sluiten met juweliers. De betaling zou dan geschieden door Mankovitsj, en de buit moest naar Berlijn worden gebracht. Deze verklarin gen werden door Mankovitsj bevestigd en aangevuld. Verschillende getuigen werden gehoord; de inspecteur van politie te 's-Graven hage, die huiszoeking heeft verricht, eveneens een Amsterdamsch inspecteur van politie. Onder de valsche biljetten waren enkele zeer mooi nagemaakt, maar ook vonden de heeren er zonder hand- teekening, een zelfs met twee verschil lende nummers, op zeer uiteenloopend papier, enz. Door den deskundige vari de Fransche bank werden alle biljetten valsch verklaard, in hoofdzaak wegens afwijkingen in de kleur. De heer Citroen, koopman te Amsterdam (juwelier) had bezoek gehad van dr. M., die hem uitkoos als eerste slachtoffer, hij wilde juweelen aankoopen als dekking voor Fransche francs. De heer Citroen vloog er niet in (het betrof een transactie van f 80.000 f 40.000.Ware de heer M. niet in sportcostuum bij hem gekomen, dan zou hij geen wantrouwen hebben gekregen, zeide de heer Citroen. Ook een mede beheerder eener diamantslijperij te Am sterdam was met 'een bezoek van den Hongaar vereerd, voelde eveneens weinig voor deze zaak. Het verhaal van den heer Sanders is voldoende bekend uit de bladen. Eveneens dat van den bankbe- ambte- te Amsterdam, die een tijdlang een Hongaarsch meisje in huis gehad had, dochtertje van den tuinman van prins Windischgrfitz, en die op zekeren dag drie Fransche biljetten in een brief ont ving met het verzoek die te wisselen. Deze biljetten waren valsch geweest, en deze getuige was uitteraard zeer veront waardigd, toen hij dit bemerkte. De ver dachten ontkenden relaties met Kovacz, den tuinman, te hebben onderhouden en verklaarden hem niet te kennen. Een getuige a decharge was een kanse lier aan het Oostenrijksoh consulaat te Rotterdam, ex-generaal van het O.H.leger, die Jankovitsj persoonlijk had gekend en zijn uitstekend karakter prees. De presi dent merkt op, dat deze get. toch niet heeft geweten, dat J. er zulk een wonder lijk gevoel van eer op nahield als waarvan hij thans blijken geeft. De offlóier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat het £ier een ernstig misdrijf geldt, waarvoor in. de middel eeuwen zeer zware straffen golden en de Fransche wet thans nog travaux foroés perpétuel (levenslange dwangarbeid) eischt. Ons land is clementer en eischt een maximum straf van 7 Jaren. Over ons land ware calamiteit gekomen, wanneer hier deze 4 iniiiioen francs waren uitge geven; men zou ons land dan hebben beschouwd als een centrum van valsch geld en spr. brengt hulde aan den wissel agent Sanders, die ons land daarvoor heeft bespaard. Ook mevr. Sanders krijgt een compliment voor haar activiteit (zij had gezien, dat de Hongaar iets verstopte). Aangenomen, dat deze drie verdachten inderdaad meenen een nationale zaak te dienen, is 'Nederland dan, vraagt spr., aangewezen om te worden uitgebuit yoor een categorie Dat hadden zij dan maar in hun eigen land moeten doenl Wij worden de laatste maanden hier bestookt met valsche bankbiljetten en betrokken in misdadige ondernemingen, waarmede wij niets uit te staan hebben. (Portugeosche bankbiljettenzaak, de Fransche goudsmei- teraffaire en thans weer een sneeuwbal affaire van een Duitscher). De officier eischte tenslotte schuldig verklaring van de drie verdachten, en vroeg voor A. Jankovitsj 9, voor de beide anderen 7 jaar gevangenisstraf. (Dat de eisch voor den eersten bekl. tyooger is dan het wettelijk maximum toelaat, komt, omdat de officier tevens veroordeeling vroeg op grond van de uitgifte der billettenvoor de beide anderen gold slechts het in voorraad hebben). De verdediger van Jankovitsj betoogde, dat hij de billetten niet in voorraad heeft gehad, doch heeft ingevoerd. Zijn taak was naar'Zweden te gaan, en dit is niet strafbaar in ons land. Nederlandsche belangen worden er niet in geschaad. J. had 20 billetten uit het pak genomen, maar niet om zijn opdrachtgevers daar mede te bestelen. Hij wilde deze goede billetten te Stockholm bij het pak voegen, omdat die billetten voor Stockholm slecht waren nagemaakt. Uitvoerig stond hij stil bij de kwestie op het kantoor van den wisselaarhet is onaannemelijk, dat hij door opzettelijke uitgifte van een valsch billet deze millioenenaffaire in gevaar wilde brengen. Pi. concludeerde tot vrijspraak. Wat de strafwaardigheid van dezen bekl. betreft, zoo ging pi. voort, de staten zelf deprecieeren. hun valuta. Hongarije is in stukken gescheurd en over den Balkan verdeeldde Hongaarsche intel- lectueelen, aldus van hun vaderland af- gescheurd, gaan naar hun verkleinde en verarmde land terug. Het is te begrijpen, dat zulk een volk, toch al fantastisch, door een avonturier en fantast als Win dischgrfitz tot alles te brengen is. Deze bekl. woonde in een stuk van Tsjecho- Slowakije, van Hongarije afgerukt en had de beschikking niet meer over zijn goe deren. Hij haatte Tsj.-Slowakije en prins Windischgrfitz had slechts te zeggen: het gaat tegen Tsjecho-Slowakije. Wel zeide hijWij benadeelen Holland, maar Windischgrfitz antwoordde: neen, want de Fr.ansche bank accepteert ze. Een zware gevangenisstraf is voor dezen Hon gaar, die hunkert naar de Missa Solemnis van Beethoven en naar boeken, verschrik kelijk. Deze man heeft een moeder van 70 jaar, die voortdurend hartroerende brieven schrijft. Bij deze woorden barst bekl. in tranen uit. De verdediger van dr. Marsovsky wijst er op, dat deze man slechts voorberei- reidende handelingen heeft verricht en niets in voorraad heeft gehad en bepleitte op grond hiervan onmiddellijk ontslag uit de voorloopige hechtenis. De officier van justitie verklaarde zich bij dezen eisch niet te kunnen aansluiten en de president der rechtbank besliste, dat hieromtrent zou worden beslist na het pleidooi van den derden verdediger. Ook deze betoogde, dat voor zijn cliënt het wettig en overtuigend bewijs niet gele verd was, dat zijn oogmerk was de billet ten als echt en onvervalscht uit te geven. Voor 'dezen nog jongen man, die door den oorlog een zeer bewogen leven heeft geleid na zijn 16de jaar heeft hij zijn vaderhuis niet teruggezien riep pi. de clementie der rechtbank in. Na in raadkamer te zijn geweest, besliste de rechtbank, dat geen termen konden worden gevonden, den tweeden bekl. in vrijheid te stellen. De bekl. zelf voerden ook nog het woord zij verklaarden liever den dood te willen ondergaan dan een langdurige gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 18 Maart. Twaalf |aar onschuldig In het tuchthuis. Een rechterlijke dwaling. Einde Deo. 1909 werd bij Mtlnsterberg de 21-jarige arbeidster Emma Sander vAmoord. Als verdacht van den moord werd later de eveneens 21-jarlge slager Eduard Trautmann gearresteerd en door de rechtbank te Glatz veroordeeld tot 16 jaar tuchthuis, niettegenstaande hij hard nekkig zijn onschuld volhield r- ook latera In Deo. '24 pleegde de massamoordenaar Denke te Mtlnsterberg zelfmoord. In zijn woning werd een lijst gevonden met de namen van zijn slachtoffers, die hij in zijn huis had gelokt en vermoord. Op die lijst stond de aanteekening: „21 December 1909 Emma". Men herinnerde zich, dat de plaats, waar het verminkte lijk van de ver moorde Emma Sander was gevonden, ge legen was vlak aan d,en weg nabij Denke's woning. Verder klopten de data en bleken 80 opgaven van de lijst juist te zijn. Niettegenstaande de ontdekking van dit novum kostte het Trautmann heel wat moeite herziening te verkrijgen, waarte- De opvoering? vami dSt C&ati 1 iaansohe dwuna van Jacinte Banovente Ie vooral daarom een gebeurtenis vani 'belaas In dit seizoen., omdat iheit mevrouw v. d. Horst en J«a Muedh de ge legenheid geeft te verschijnen in de volle dra matische kracht van hiun schoon© talenten. In geen tijden heeft mevrouw v. d'. Horstv. <L Dugrt Melsert. zich zoo voluit kunnen geven als in deze rol. Welk qen heerlijk talent, heeft zij opnieuw en voor de zooweelete maal voor ons ontplooid. Met groote en zuivere kracht bracht zij de heftige beroering, van deze grootmionschelijke moeder en vrouw tot oom Naast haar heeft Jan Musch geschitterd met veelzijdig talent. De geheele bezetting van het drama was voortref fel ijk. Enmy de L/eeuwo, wie kort ge leden in „Levenaetroomlngen" een groote dra matische rol was toebedeeld), speelde hier de stiefdochter met die koele geslotenheid en dien wilden hartstocht, die de rol olschte. Bijzon der gaaf was ook het spel van Carel Rijken als Nonberto, de jongeling, die ten onrechte als de moordenaar yam den bruidegom wordt aange wezen. Er waren trouwens velen, die afzonder lijke hulde verdienen. i 11J Handelsonderwijs. Bestelt tijdig Uw kleeding naar maat en vraagt uitgebreide staalcollectie ter inzage.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 12