T s. coltofTkanaalweg Militaire-enBurger- Kleeding naar maat. Colbert-Costuum, Derde Blad. BINNENLAND Fijn Kamgaren VAN ZATERDAG 6 MAART 1920. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen a.s. Donderdagmiddag 1 uur. Aan de orde komt dan de behandeling van de ver zoeken tot het houden van drie interpel laties: een van den heer Lovinck en twee van den heer L. L. H. de Visser. Voort» regeling van werkzaamheden. De voorzitter is voornemens, nadat in deze vergadering door de regeering mede- deelingen zijn gedaan in verband met het eindigen van de kabinetscrisis, voor te stellen, eventueele besprekingen naar aanleiding van deze mededeelingen den volgenden dag te houden. Beëedlglng van de nieuwe ministers. Een Jeugdig minister. De heer H. Colijn. Weer hoofdredacteur van De Standaard. Het gezantschap bij den Paus weer op begrooting. Ingezonden Mededeellng. aangemeten f 55.-. Het verdrag N edierlandBelgië. Ultimatum aan dr. Geelkerken. Naar het N. V. V. D® tramlijn Schagen—Wognma Geen voortbestaan mogelijk? DE WATERSNOOD. Een overzicht van de geleden schade. UIT DE PEBa Het nieuwe kabinet Ingezonden mededeeUng. De leiding van de posterijen. Engeland—Australië. De Directeur-Generaal, 1 Juni ln dienst op dien luchtweg te onderzoeken. Vergadering op bjb. Donderdag. De nieuw-benoemde ministers zullen a.s. Maandag door de Koningin worden beëedigd, waarna de overneming van de portefeuilles uit handen van hun ambts voorgangers zal plaats hebben. Van het nieuwe ministerie is mr. dr. J. Donner, de minister van Justitie, verre weg de jongste. Hij telt eerst 85 jaar, wat voor een minister al een heel jeugdige leeftijd is. De heer H. Colijn zal na zijn aftreden als minister weer het hoofdredacteurschap van De Standaard op zich nemen en weer optreden als voorzitter van het centraal comité van a.r. kiesvereenigingen. Bovendien is hem een Kamerzetel aan geboden; de heer Van den Heuvel is be reid zijn plaats aan hem af te staan. In- tusschen heeft de heer Colijn hieromtrent nog geen beslissing genomen, aangezien hij voornemens is, eerst een reis te on dernemen om de economische verhoudin gen in verschillende landen van Europa te bestudeeren. De nieuwe Regeering zal den post voor het gezantschap bij den Paus weer op de begrooting brengen. In politieke kringen verwacht men, dat de minister-president het bij het debat over de Regeeringsver- klaring verdedigen zaL HbL „De Ree.bode" weet te meidien, dat ook het Kabinet-De Geer nog bijna was mislukt. In de bijeenkomst, die Woensdagavond plaats had, heeft, aldus het hiad, deze mis lukking ernstig, gedreigd, doordat de heer De Geer niét zonder de medewerking van de katholieken) een Kabineit grilde formeeren, terwijl de wijziging, die de heer De Geer in het program-Limburg aanbracht en de wij ziging in de samenstelling van zijn Kabinet, waardoor het karakter aanzienlijk gewijzigd werd ten nadeele van een vooruistrevende sociale politiek, de medewerking van de ka tholieken zeer moeilijk maakte. Tenslotte is toch de heer Waszink bereid gevonden zijn medewerking te verleenen om de oplossing van de crisis mogelijk te maken. De heer Waszink heeft, schrijft het blad verder, op krachtigen aandrang van den voorzitter van de R.JK. Staatspartij, in dit Kabinet zitting genomen. Hiermede is natuurlijk allerminst be weerd vervolgt het blad dat dit Kabi net de bijzondere sympathie zou hébben van de R.-K. Staatspartij'; 'integendeel, naar wij hedenmorgen vernamen heeft het bij nie mand) van ons bijzondere instemming ver worven. Wat het program betreft, vernam het blad', dat daarover heel weinig gesproken is, belangrijke zaken zullen niet worden aange sneden en de voornaamste taak van het Ka binet zal zijn de reeds ingediende begrootin gen af ,te werken en verder te doen wat de hand te doen vindt. Men heeft niet gezocht naar personen op bepaaldi program, maar men heeft getracht 9 mannen te vinden, beréid om de regee- ringsmachine weer op gang te brengen, zij het dan zoo goed) en zoo kwaad als dit mo- 'Zooals we reeds mededeelden schrijft het blad verder zal dit Kabinet inderdaad een voorstel inzake het herstel van het ge zantschap bij het Vaticaan doen. Blijft 'ie Kamer terzake weigerachtig, dan zou althans het Kabinet (hierin geen reden voor aftreden zien. De heer Waszink zou echter in dezen zijn vrijheid van handelen hebben voorbe houden, en, naar wil vernemen, is het zoo goed ais zeker, dat hij uit een afstemming van het gezantschap consequenties zal trekken. Ook achtte men het in parlementaire krin gen zeer onwaarschijnlijk, dat de katholieke Kamerfractie in dit geval terug zou komen op de verklaring van ingT. Nolens om dan tegen de begrooting van buitemlandsche za ken te stemmen. Wijziging in de katholieke Kamerfractie. Naar de „Residentiebode" verneemt, zul len de aftredende ministers, de heeren Koo ien en Bongaerts, weder als lid van de Twee de Kamer optreden. Beiden hebben Zich n.L bij hun benoeming tot minister onder op de lijst laten plaatsen. Om dat mogelijk te maken, zouden dan de heeren Kampechröer Tilt Monster en Rutten uit Wansarmn als lid der Tweede Kamer moeten aftreden. Nederkmdsche critiek op het verdrag. Te Rotterdam hield het lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heer. P. M. Vismans, een lezing over het verdrag. Spr. toonde aan, dat in het verdrag tal van gevaren schuilen met betrekking tot het handhaven van onze souvereiniteit. Hij achtte het verdrag vernederend voor Nederland; en) meende, dat het ons tot groote schade zou zijn. Hij hoopte, dat een een drachtig protest der geheele natie er toe zou leiden, dat het verdrag niet zou worden ge- teekend. De dertiende zitting der Synode te As sen, heeft besloten aan dr. Geelkerken een verklaring voor te leggen, die hij bin nen vier dagen moet onderteekenen. De Synode eischt van den Amsterdamschen predikant, dat hij zal verklaren, dat de boom der kennis des goeds en des kwaads, de slang en haar spreken en de boom $es levens in eigenlijken of letterlijken zin op te vatten en dus zintuiglijk waar neembare werkelijkheden waren. Na het besluit der Synode om dr. Geel kerken de verklaring voor te leggen, mag men wel als stellig aannemen, dat dr. Geelkerken deze verklaring niet zal on derteekenen en hij genoodzaakt wordt uit het verband der kerken te treden. De Bondsraad van dien Oenitralen Bond van Post-, Telegraaf en Telefoonperso neel, dezer dagen te 's-Grarvenhage bijeen, bracht met 'groote meerderheid gunstig advies uit over het voorstel van het bonds- ibestuur om op een binnen1 boorten tijd te houden buitengewoon oongres het vraag stuk van aansluiting van den O. B. P. T. T. bij het N. V. V. tot een beslissing te brengen. De vaststelling van den datum van het oongres is aan het bondsbestuur overge laten. Uit Schagen wordt aan de Tel. gemeld: Eenigen tijd geleden heeft de .directie der Ned. Spoorwegen aan de betrokken gemeentebesturen een schrijven gericht, waarin werd medegedeeld, dat de exploi tatie van de tramlijn Schagen—Wognum een verlies had opgeleverd in het laatste boekjaar ruim 60.000 gulden en dat de lijn zou worden opgeheven, als bedoelde ge meenten zich niet garant stelde voor dat verlies. Intusschen heeft men zich tot Ged. Staten gewend met het verzoek te bevor deren, dat de provincie in deze finanoiee- len steun zou geven. Een rappoj*t van Ged. Staten is thans door de betrokken autoriteiten ontvangen. Dit rapport luidt, naar wij vernemen, on gunstig voor het voortbestaan. Voor ver schillende gemeente- en polderbesturen zal de strijd voor het behoud dezer lijn, welke van groote economische beteekems is voor de betrokken streek, nu nog zwaar der worden. Het persbureau Vas Diaz te Amster dam meldt: Wij hebben getracht, een overzicht te krijgen, van de schade, welke door den watersnood is aangericht. De verzamelde cijfers -hebben betrekking op 63 ge meenten, omvattende 129 steden, dorpen en gehuchten. Slechts van enkele ge meenten, waar schade werd ondervonden, ontbreken de gegevens nog, doch de eind cijfers eullen daardoor niet belangrijk worden verhoogd. In deze 63 gemeenten bedraagt de schade aan (gemeentelijke) openbare wegen, werken en gebouwen f 590.880 en aan particuliere eigendommen, volgens de bij de gemeentebesturen ingekomen aanvragen om steun, f 3.776.992. Geheel vernield werden 454 bulzen en 881 huizen werden als gedeeltelijk ver nield opgegeven. Voor zoover valt na te gaan, zijn om gekomen 172 runderen, 456 varkens en biggen, 94 geiten, 12 paarden en ongeveer 15000 stuks pluimgedierte. Veel gered vee is evenwel door de geleden koude en ontberingen in waarde achteruit gegaan. De schade aan de dijken is zeer be langrijk. Het herstel van den Maasdijk nabij Nederasselt kost ongeveer f 100.000. Met de versterking van verschillende dijkvakken in het rijk van Nijmegen is omstreeks f 150.000 gemoeid, en het dichten van de gaten, die de genie heeft gemaakt in den Maasdijk tusschen Dreu mei en Alphen, kost ongeveer f 26.000. In het land van Maas en Waal is bovendien nog ongeveer f 10.000 noodig voor het herstel van de afgeslagen dijken. In de provincie Limburg moet ongeveer f 200.000 ten koste worden gelegd aan het herstel van de dijken en de provin ciale wegen De belangrijkste schade schijnt wel toegebracht aan den land- en tuinbouw Hoe groot de schade ls, welke in het Land de fruitteelt is toegebraoht, kan nog niet bij benadering worden gezegd. Evenmin kan tnans reeds worden vastgesteld oe schade in het Rijk van Nijmegen, waar groote vruchtbare gebieden onder rivier zand zijn bedolven. v In 89 gemeenten, alle buiten het Land van Maas en Waal en bet liijk van Nij megen, bedraagt de schade aan land en tuinbouw naar schatting ongeveer f 1.289.746. In de overige gemeenten kon nog geen raming worden gedaan. Onder de genoemde bedragen zijn niet begrepen de kosten van het vervoer en de huisvesting van de bijna veertien duizend vluchtelingen, die moesten worden verzorgd, noch de kosten van de ver zorging van het vee uit het overstroomde gebied, noch de schade, die de steen industrie heeft geleden. Ala xnegien kabouters," zegt de Ihoef- ijzer-oorr. van (het Hand. over de formatie van (het nieuwe kabinet, die in alle stilte en geheimzinnigheid is gegaan Terwijl de Tweede Kamer was bijeengekomen over een ontbindingsvoorstel was in de diepste stilte reeds weer een nieuwe for mateur aan (het werk. Nu, we (hebben dan tenminste weer een kabinet, zoo gaat (hij voort. Van welken aard'? Ja, daarnaar kan men 'alleen maar wat gissen. Extra-parieanentair.in hoofdzaak althans. Samengesteld onge veer uit het materiaal dat de heer Lim burg al 'had verzameld.voor zoover men' dóórvan althans iets heeft gehoord. Maar overigens, met welk uitgangspunt, op welk program, en met welk doel? Dat thans een cihristelijk-hisborisoh' man 'Mi nister-President is, doet verwachten dat het gezansohap niet zal worden (hersteld. Doch er zal nu wel gauw een ontmoe ting met de Tweede Kamer volgen waar in, riawr men mag verwachten, het Kabi net-De Geer, in geheimzinnigheid gebo ren; althans iets van zijn aard en' plannen zal ontsluieren. Inmiddels mogen we, ook al zijn we op 't stuk der 'bezetting van de negen zetels niet geheel (bevredigd, blij zijn dót we weer een volwaardig ministe rie hebben. De N. Rott. Ort schrijft: Het nieuwe kabinet is ineens uit de lucht komen vallen, en het ÜJkt wonder veel op een© soort nationaal kabinet, als door Mr. Dresselhuys was aanbevolen, al zal het daarvoor wel niet door willen gaan. Zooveel is echter zeker, dat Mr. Dresedhuys in één opzicht volkomen in het gelijk is gesteld. Een kabinet te vor men is een werk, dat in uiterlijk veertien dagen (kan zijn verricht hield Mr. Dres selhuys staande, en' de heer De Geer heeft het in nog veel minder gedaan. Hij heeft nauwelijks zooveel dagen noodig gehad, als de andere formateurs maanden heb ben verbruikt zondier tot een resultaat te kunnen geraken. Billijkheid gemedt in tusschen' te erkennen, dat de heer De Geer zich een goed stuk van den voor- arbeid van' Mr. Limlburg ten nutte ge maakt (heeft t Wat is dit kabinet? Wij noemden zooeven het woord natio naal. Het" is het in zooverre, dat in het kabinet heel wat politieke schakeering is opgenomen. De heeren de Geer en Slote- mafcer de Bruine zijn dhristelijk-histo- risch, de heeren Donner en1 van der Vegte anti-revolutionair; de RoamschrKatholle- ken worden door Mr. Waszink vertegen woordigd. Vrijzinnigen zijn Mr. Kan, prof. van Royen en Dr. Koningsbergen, naar wij meenen; en neutraal is de beer van Karnebeek; deze is in het kabinet wat de heer van Swinderen zou aangeduid hebben als gematigd onverschillig. Voornaamste kenmerk van het nieuwe kabinet lijkt ons voorhands, dat er niet één persoon in op is genomen, die wegens zijn politieke antecedenten of om andere redenen in de Kamer kan aanstoot geven. In zooverre door de benoeming van de nieuwe ministers aan een regeerhigloos tijdperk, dat reeds te lang heeft geduurd, een eind is gekomen ^begroeten wij van zelf het nieuwe (kabinet met vreugde. Warmer kan overigens op het oogenbllk ons woord nog niet zjjm Want wij weten nog slechts, dat er een kabinet is, niet wat het van zins ls te njoen. Eerst wan neer het program van het kabinet zal be kend' zijn geworden, zal men de mate van zijn sympathie ten opzichte van, het nieu we ministerie kunnen 'bepalen. De Kamer heeft dip reden; om' het nieuwe kabinet met voorkomendheid en welwillendheid tegemoet te treden. Want per slot van rekening is dit kabinet achter de groene tafel gekomen; omdat de Ka mermeerderheid onmachtig bleek, haar staatkundigen plicht te vervullen; -Het is zear waarschijnlijk, dat, zoo niet voor allen; toch voor sommigen der nieuwe ministers de inwilliging van, he verzoek tot toetreding, door den heer De Geer tot hen' gericht, een© persoonlijke opoffering is geweest, waartoe zij slechts door hoog plichtsbesef en nationaal ge voel kunnen zijn gekomeni^^H Laat ons daarom hopen, dat de Kamer ook harerzijds eene hoog© opvatting van haar taak daartegenover zal willen be handelen en de partijtwisten buiten het ministerie om zal behandelen en tot oplos sing brengen. Dit ls in ieder geval eene van die wijzen, waarop die Kamer van ha ren kant dankbaarheid' zal kunnen beboo- nen jegens de mannen; die haar uit eene leelijke impasse hebben geholpen. „De Telegraaf" schrijft: Nu de heer Slotemaker de Bruine, van wien het verzet tegen die gezantschapspoli- tiek van den heer Limburg uitging, opnieuw op de lijst der ministers compareert en de formateur zelf zoowel als d© heer Van Schalk daarvan zijn verdwenen; ls hiermede het thans optredende Kabinet In wezen als een an t -£,<73 n t#k .apeoombinatle gekwalificeerd, politiek gezien één groot voordeel: het moet WjdTw-cwT tM de verheide-Hr^ van onze staat kundige verhoudingen. Groot zijn evenwel de kansen op een lang leven van het nieuwe Kabinet nu ook niet, meent het blad. De eerste stap, dien het in de parlementaire praktijk zal moeten doen, is de verdediging van de begrooting voor Buiteni'andsche Zaken en het is niet onmo gelijk, zelfs zeer waarschijnlijk, dat het daar bij al dadelijk onverbiddelijk vastloopen zal. Hoewel nog maar zeer klein, bestaat de mogelijkheid, det de R.-K. Staatspartij ein delijk de uiterste noodzaak gekomen acht en tot aamenwerking met de democraten ter linkerzijde besluiten zal. Dit Kabinet is er ondier de gegeven om standigheden eveneens een van, „uiterste noodzaak". „De Tijd" (r.-fc.) laat zich als volgt uit: De aanwezigheid van mr. Waszink in het Kabinet wettigt het vermoeden, dat alsnog een ernstige poging zal worden gedaan, om den post voor het gezantschap te handhaven. Haar extra-parlementair 'karakter brengt intusschen mede, dat de Regeering vrij sterk komt te staan. Het „TJtrechtsch Dagblad" (lib.) consta teert, dat de heer De Geer erin' is geslaagd personen van den eersten rang in zijn mi nisterie te vereenngen. Krachtige, ervaren mannen, al vreezen wij, diat in minister Slotemaker de Bruine het besef te levendig zal wonen, dat hij de ver tegenwoordiger is van het roode element in dit Kabinet, en al betreuren wij het, dat de bekwaamste en schitterendste minister van BuitenJandsche Zaken dien wij hadden, maar die tegelijkertijd; de grootste fout maakte, ooit door een minister van Buitenlandsche Zaken begaan, thans onder leiding van den heer De Geer in staat gesteld zal worden, ons met het berucht tractaat (welks even tueel© „wijzigingen" een gevaarlijke narcose zijn) aan België over te leveren. „De Rotterdammer(a.-r.) noemt het bit tere ironie, na een crisis van bijna vier maanden, te vragen of hier niet te snel werd doorgetast. Toch ware bet niet onmogelijk, dat de on gewone spoed, door mr. De Geer betracht, zékere zwakheid voor het nieuwe Kabinet meebracht. „De Nederlander" (c.-h.) meent, dat, on danks de bekwaamheid der nieuwe dignita rissen, onzekerheid te hunnen opzicht blijft bestaan. Het blad! is niet gerust omtrent enkele punten (tractaat België, enz.). „Het Centrum" (r.-k.) betoogt, dat er wel licht ten aanzien van de in den jongsten tijd druk besproken quaestie der partij-groepee ring eendge rust noodig is en dat het Kabinet n zijn extra-parlementair karakter hiertoe ets kan bijdragen. De katholieken zullen geen positie nemen tegenover het Kabinet. „De Residentiebode(r.-k.) hoopt van het nieuwe ministerie alle goeds, maar we vree zen toch, dat het niet van duur is. We kunnen niet aannemen, dat de Ohrist.- Htstorisohe Unie zal Wijven voortgaan het ïeil van ons Christelijk volk bij het anti- sapisme van sommige harer volgelingen achter te stellen. Een paar jaren respijt zal ook haar veel te denken geven. „De Standaard" (a.-r.) stelt zich als eerste vraag, of de samenstelling van het Kabinet n groepeering en personen van dien aard s, dat men er van verwachten kan, dat zijn werkzaamheid de gesoheiden groepen der rechterzijde weer dichter bijeen zal brengen. Lettende op die vraag, zien wij weinig reden om groote verwachtingen te koeste ren, en dat verheugt ons natuurlijk ndeit. Dit neemt intusschen niet weg, dat het Kabinet-De Geer nuttigen en vruchtbaren arbeid! zal kunnen verrichten. 3(j ons grootere keuze en lagere prijzen. Al onze coBtuums z(jn sterk en goedpaa- sende modellen. 0QF* W(j Bturen zichtzending ter verge lijking. Wy zyn 20 °/0 goedkooper dan elders. Zondags tot 12 uur geopend. Overige dagen tot 8 uur geopend. van Maas en V aal aan den landbouw en en dit ondernemen heeft althans algemeen De N. Rott. Crt. (Avondblad van Don derdag) bevat een uitvoerig artikel over het postconflict. Het artikel neemt meer dan een halve pagina van dat blad in beslag; wij kunnen dus slechts hier en daar een greep doen en er het essentieele uit vermelden. Voor ingewyden kwam het conflict vol strekt niet onverwacht, zegt de sohr., het mag alleen verwondering wekken, dat de bom niet eerder is gebarsten. Ook vonden ingewyden het volstrekt niet vreemd, dat van alle kanten op openbaarmaking werd aangedrongen, zonder dat daaraan ge volg werd gegeven, omdat zij wisten, dat de aard der feiten slechts aanduidingen zou toelaten, die alleen voor hen, die tus schen de regels door konden lezen, inder daad ook ophelderingen zouden zijn. Ook thans, zoo zegt de sohr., zal het nog wel eenigen -tijd duren voor het publiek hier over kan worden ingelicht, en het is jfun- mer, dat het publiek niet meer onbevan- gen tegenover deze aangelegenheid staat en niet rustig den loop der dingen kan afwachten. Door tendentieuze berichten en persooniyke aanvallen van buiten het feding staande personen is het op een waalspoor gebracht. De lezing van de gebeurtenissen, dat eenige hoofdambtena ren hebben doorgedreven, dat de leiding van het staatsbedryf zal worden gelegd in handen van een directvü»,n, w -rpt een ongunstig licht op deze hoofdambtenaren niet alleen, doch tast o,ok bet prestige van den minister op zóó fatale wyze aan, dat in deze slechts één conclusie mogeiyk is, nl. de onmiddeliyke verwijdering van mi nister plus hoofdambtenaren in kwestie De schr. geeft daarna een uiteenzetting van de gebeurtenissen, die tot de crisis aan het hoofdbestuur hebben geleid. Reeds onder het regiem van Minister Van Swaay moet hebben vastgestaan, da'; de eenhoofdige leiding van het P.T.T. bedrijf zou worden veranderd in een di rectorium van drie personen, van welke één zou optreden als president-directeur of daaromtrent. Onder ingewijden heeft de benoeming van Ir. Damme tot Direc teur-Generaal, blijkbaar zonder eenige restrictie, groote bevreemding gewekt. De tegenwoordige Mlr.lster was al spoe dig na zijn optreden overtuigd van de noodzakelijkheid van een directorium. getreden, en enkele weken daarna, bü het aftreden van den heer Nolting, het bewind in handen genomen hebbend, vertrok mid den Augustus naar Parijs, ter bijwoning van de internationale telegraafoonferen- tie. Eerst midden Ootober keerde hij te rug. Deze langdurige afwezigheid heeft groot opzien gebaard. Zou het al in ge wone omstandigheden vreemd hebben ge leken, dat iemand, pas zoo kort gesteld aan het hoofd van een reuzen-bedrijf als P. T. T., dus zonder nog tijd te hebben gehad om zich ook maar ©enigermate in de zaken in te werken, voor bijna twee maanden zich uit de leiding terugtrok; in de buitengewone omstandigheid, dat zeer ingrijpende reorganisatie-plannen ter beoordeeling vóórlagen, meende men tooh een onoverkomelijk bezwaar tegen die af wezigheid te zien. Dit te meer, omdat de tegenwoordigheid van den directeur-gene raal te Parijs zeer wel had kunnen worden ontbeerd. De voorbereiding van de voor stellen, op zoo'n conferentie te doen, ne men immers vele maanden in beslag; het is uitgesloten dat iemand in luttele weken, tusschen andere overdrukke werkzaam heden door, zich voldoende van die voor bereiding op de hoogte kan hebben ge steld om ter conferentie invloed uit te oefenen. Dit is dan ook de taak van de ambteneiren der delegatie. Wanneer de minister het in zijn ant- woord heeft over het „vrfjlangdurig ver blijf" van den directeur-generaal te Parijs, kan men veilig tusschen de regels lezen,, dat dat verblijf 's ministers instemming niet had. De directeur-generaal ging aanvanke lijk aocoord met de hoofdlijnen der voor genomen reorganisatie, maar blijkbaar wenschte hij naderhand de bestaande or ganisatie en haar verhoudingen te besten digen. Door ter zake kundigen wordt er kend, dat de reorganisatie noodig was, daar zij den eersten stap naar vereenvou- diging beteekende, waaruit herziening der tarieven kon volgen. De Indruk werd hoe langer hoe sterker, dat de direoteur-gene raai voor de reorganisatie niet veel ge voelde. Inlichtingen van verschillende zijden wyzen er op, dat de directeur-generaal in onderscheidene gevtdlen moet hebben ge tracht, het oppertoezicht van den minis ter' te ontgaan. Tot die gevallen behoort de kwestie met de auto, waarvan in deze kolommen reeds sprake was. Die auto kostte 9000; de noodzakeiyk- held ervan was nóg nooitgebleken, en het ding heeft tot niet veel anders ge diend dan om afstanden van 6 minuten gaans al te leggen en dan uren te staan waohten voor regeeringsbureaux. Voorts werden nog een paar duizend gulden uit gegeven voor nieuwe inrichting van de werkkamer van den directeur-generaal. Dit alles ging buiten den misister om. Het zou niet verwonderlijk zijn, als Z.E., toen hij een en ander vernam, heeft ge dacht aan den storm van verontwaardi ging, die enkele jaren geleden ls opge stoken naar aanleiding van mededeelin gen in het verslag der Algemeen© Reken kamer aangaande „geldverspillingen voor uxueuse inrichtingen aan het hoofdbe stuur der P. T. T."I Maar er ls ook nog, bulten medeweten van den minister, 80.000 uitgegeven voor vergoeding van overwerk tydens de Nieuwjaarsdrukte. Ter toelichting diene, dat eenige werktijdverlenging, veroor zaak door de buitengewoon groote hoe veelheid poststukken die met Nieuwjaar zijn te verwerken, vroeger altyd is be schouwd als inhaerent aan het postbedxyf, en daarom niet voor vergoeding in aan merking komend. Enkele malen 1920, 1921 of daaromtrent is van die beschou wing afgeweken en heeft men wèl ver goeding uitbetaald, dooh sedert 1928 is zij afgeschaft, en daarna ook niet meer ge geven. Tot dit, jaar. Het schijnt, dat de directeur-generaal lier is gezwicht voor den aandrang, door de bonden van het lager personeel op hem geoefend. Vooral in den strijd om de be- i itellerssalarissen spitste zioh het conflict ioe. De directeur-generaal verklaarde zich onomwonden vóór verhooging van het be- stellerssalaris. Het ministerie van finan ciën heeft er zich tegen verzet en er ls niets van gekomen. Toen heeft de dir.gen. dit bij ctTculaire aan de bonden bekend gemaakt, hetgt-en niet in creenstemmmg met de goede ambtelijke opvattingen w-ird geacht. Er .vcvdt nog meer tegen den <1" gen. ingebracht, doch uit het bovenstaan de blijkt voldoende, dat het oonfliot zijn oorzaak vond in de naar den zin der re geering al te democratische nelgingen van dezen hoofdambtenaar. LUCHTVAART. De vlucht KarachiLonden opgegeven. De 2 officieren, die in S dagen van Ka rachi naar Londen zouden vliegen, heb ben een tweede noodlanding aan de Per zische golf moeten doen, en! hebben' we gens den dlkiken mist besloten de poging op te geven en naar Karacihi terug te koe ren. De „Daily Mail" deelt mede, dat Alan Oobham, de beroemde vlieger, die thans op den terugweg is van Kaapstad naar landen, ln het begin van het komende voorjaar een vluoht zal maken van Lon den naar Australië, teneinde de bestaans- mogeiykheden van handelsluchtdienaten

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7