VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 13 MAART 1926. De heer O. van Schijen, vroeger on derwijzer alhier en .thans hoofd eener openbare school te Oud-Beierland, is als zoodanig benoemd te Joure. Wethouder Van Breda zal inplaats van Maandag 15 Maart, Woensdag 17 Maart a.s. van 84.30 njnu spreekuur houden. Onder veel blijken van belangstelling vierde 11 Maart' Mejuffrouw M. de Zeeuw haar 121/,-jarige trouwe dienstvervulling ten huize van dleni heer K. Mebzelaax, Binnen haven 12, alhier. Laatste Winter- en Volksconcert Het laatste der reeks winterconcerten, waarmede het Stafmuziekcorps het win terseizoen afsluit, brengt het Heldersche publiek een gansche rij van nieuwe snufjes. Geen der op het programma voorkomende werken is hier nog ooit door het Stafmuziekcorps opgevoerd. Het orkest opent met een compositie van den directeur, den heer Leistikow, fjetiteld „ouverture symphonique". De nleiding vangt aan met een langzame beweging (andante), dat overgaat naar een allegro, ingezet door de strijkinstru menten 'en in een sterk crescendo, waar aan alle blaasinstrumenten deelnemen, voert naar het hoofdthema van de ouver ture. Fluit, hobo en clarinet laten het tweede thema hooren. In het tweede deel zijn beide thema's verwerkt, en na her haling van het eerste deel gaat het naar het slot, dat in een sterken climax uit loopt op het hoofdthema. Als laatste inummer voor de pauze Btaat op het programma vermeld de Jena-er symphonle van Beethoven. Toen Prof. Dr. Stein te Jena in 1911 het muziek-archlef van het oude „Colle gium Museum" te Jena bestudeerde, ont dekte hij aldaar een Symphonie in C. gr. terts waarvan op de partij der tweede Viool te lezen stondpar Louis von Beethoven, beide van het geheel hetzelfde handschrift als de noten. Toen dit geheele manuscript nauw keuriger werd nagegaan, kwam genoemde Dr. Stein tot de slotsom, dat men hier te doen had met een Symphonie uit de jeugd van Van Beethoven, vermoedelijk gecomponeerd in 1792bij het lezen of hooren der partituur wordt men her innerd aan velerlei; dat men kent uit zijn eerste Symphonie; uit zijn Viool concert en uit verschillende andere werken van zijn hand. Dus geen twijfel, dat men meteen werk van Beethoven te doen heeft. Door deze gelukkige vondst komt men tot de ontdekking, dat Beethoven, reeds vóór hij ons in 1800 zijn beroemde, be kende, beminde eerste groote Symphonie in O. gr. t. gaf, reeds voor orkest had gecomponeerd. Deze (Jenasche) Sympho nie werd te Amsterdam voor het eerst uitgevoerd onder leiding van Willem Mengelberg op 7 Maart 1912 door het orkest van het Conoertgebouw en werd met groote belangstelling gevolgd. Het werk heeft vier SatzeAdagioAllegro Vivace, Adagio CantabileMenuetto FinaleAllegro. Er bestaat een uittreksel voor Piano tweehandig, van Otto Singel en een voor vier handen door Max Reger. Na de pauze krijgen we van het orkest de populaire, uiterst bekoorlijke „Invita- tlon a la valse" van Weber, voor orkest bewerkt door Hector Berlioz. Met dit stuk en met een fantasie uit de niet minder bekende opera „Paljas" sluit de Staf- muziek haar programma voor dezen winter. Voor dit laatste concert is de mede werking verkregen van een jeugdige mezzo-sopraan, mejuffrouw Leida van Breda Kolff van Leiden, leerlinge van Arnold Spoel. Zij heeft een aangenaam 6eluid en reeds zeer goede voordracht. ütteraard is haar „verleden" nog zeer kort en bezit zij, die tot voor kort nog leerlinge van het Haagsche conservato rium was, nog geen „wolk van getuigen" omtrent haar zangcapaciteiten. Vóór de pauze zingt zij Duitsche woorden op een compositie van een Hollander, O. H. Cos- ter, en na de pauze uitsluitend Neder- landsch, zoodat het te verwachten is dat dit in den smaak zal vallen. Rijkspostspaarbank. Marinepersoneel Gisterenavond werd door het „Oambo" voor dé leden/ van de bij dat Comité aange sloten bondon in „Casino"' een uitstekend beizette huishoudelijke vergadering belego alwaar die plannen, welke hij het Marinebe- st/uur in overweging zijn en behelzen het verlengen van de Indische turns van twee op dirie jaren/, werdén besproken. Na de besprekingen werd de volgende motie met algemeene stemmen aangeno men, waarna de Voorzitter deze zeer belang rijke vergadering met een kernachtig woord, waarin mede opwekking t/ofi aaneensluiting Wj de Oambo-bonden werdl gedaan, gesloten. Verslag van de Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken over het Jaar 1925. In dmx loop van het jaar werd1 aan 26 leer lingeni net' getuigschrift van den S-jarigen voorbereidenden cursus uitgereikt. 6 gingen over naar de opleiding voor Costuuinuaad1- sfcer, aan 2 leerlingen kon het getuigschrift wegens onvoldoende vorderingen niet wor den uitgereikt. 5 Leerlingen ontvingen het diploma voor costuummaaister. Het bleek gewenscht een nieuwe school geldregeling voor de dagschool en voor dén 2-jarigen cursus met beperkt leerplan in te voeren', waarom aan het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen het voorstel werd gedaan, voor eerstgenoemde een regeling als voor de R.H.BH. te doen gelden. Het schoolgeld werd hierdoor voor sommige leerlingen verlaagd, terwijl hét aantal, dat de school koeteloos bezocht, met 4 werd vermeerderd. Het schoolgeld voor den 2Jjarigeni cursus met beperkt leerplan, 2 X 2lU uur per week, werd op 0.50 per maanld bepaald. Ook voor de opleiding Huishoudkundige werdl een progressieve echoolgeldregeling met behulp van de projectdelantaam van den heer Groen, voor de leerlingen van de op leiding voor costuumnaaien en de 3de klasse een voordracht over Grieksche en Rornein- sche kunst, de Directrice op 24 November voor alle leerlingen over het Bedersche Hoogland', Schüersee en Rotheniburg. De veneendging Algemeene Geestelijke Ontwik keling stelde voor. deze lezing haie fraaie projeotielanta&m ter beschikking, terwijl de heer P. H. L. Maas, penningmeester dier vertemiging, zich welwillend met de 'bedie ning daarvan belastte. De afbeeldingen uit het prachtige land en van de kunstwerken uit de stad Rothenlbuig kwamen, hierdoor zeer tot hun recht Van die vereienogiing AiLJLG.O. te Anna Paulowma ontving de school een ultnóodi- ging, in te zenden op de aldaar op 21, 22 en 23 Mei te houden tentoonstelling', .terwijl Mejuffrouw Wijkhuizen ent de Directrice werden uitgenood'igd, de jury voor beoor- deeling yam de inzending vrouwelijke hand werken uit te maken. Aan dit tweeledig ver zoek werd' voldaan. Deze tentoonstelling, waar zeer fraai werk te zien was, werd onder gelelde door de oud ste teerlingen van onze school bezocht. Op 28 en 24 Juni werdl een tentoonstel ling van werkstukken van de leerlingen ge houden, die door ongeveer 1500 personen, waaronder de oudste meisjjes van' de Chris telijke school te Oosterend' op Texel, de leer lingen van helt landbouwhuishoudcaiderwijs te Alkmaar, Hoorn, Purmerenid en Sc/hagen werd bezocht. Op 15 en 16 Juli werd met medewerking van den heer H. Groenewold, hoofd der M.U.LjO. school te Den Buig en de veree- niging voor Volksonderwijs op Texel, in de ruime lokalen van' de M.U.LXJ. school, hier voor door het Gemeentebestuur beschikbaar gesteld, een tentoonstelling gehouden. Beni ge dames te Den Burg hadden) de lokalen geheel In orde gebracht, zelfs waren bloe men en planten voor de verslering niet ver geten. Naast vele andere belangstelteniden werd deze tenitoonotelling bezocht door de oudste meisjesleerlingen van de openbare en bij zondere soholen van den Burg, den Hoorn, Oosterend, Oud'eachild en de Waal Demonstraties werden bijgewoond over marga rinefabricage (blue bamd) en fabricage van maggi-produoten. Deze demonstraties werdén verduidelijkt met lichtbeelden. 'Door bemiddeling van bet Gemeentebe stuur werden de leerlingen geheel kosteloos in staat gesteld een voorstelling 'in „Tivoli" over „Onze Oost" bij te wonen, als herinne ring aan het 5-jarige bestaan van deze bios coop. ■Door een vertegenwoordiger van' de firma Talens werd' in de school een demonstratie gegeven' over schabloneeren en batikken, als gevolg waarvan: de bovenvermelde cursus in schabloneeren en batikken werd geopend. Stedelijk Muziekcorps. Na de laatste uitvoering, die op Zater dagavond gegeven werd, en waarbij een uiterst onhebbelijk publiek den aanwezi gen veel van het genot bedorven heeft, raadde onze verslaggever het muziekcorps aan voortaan op een dag in de week de concerten te geven. Het bestuur heeft de zen wenk opgevolgd en zal daar, vermoe den wij, geen spijt van hebben gehad, want op het concert van Donderdagavond was geen sprake van eenigerlei ordever storing. Misschien dat des Zaterdags een grooter 'publiek aanwezig was, maar wat heeft men daaraan als dat voor een dep' bestaat uit niet-serieuse menschen, die het den eereiusen lastig maken en hun genot verstoren? Ons dunkt, het Stedelijk Muziekcorps kan tevreden zijn; de bene denzaal was geheel vol en, zooals we zei den, was het tijdens de uitvoering stil, en aandachtig. Het Stedelijk Muziekcorps had voor de zen avond een programma opgesteld, dat, wat het eerste deel betreft, blijken gaf van een ernstig streven naar het goede. Voor opgesteld, dat niet alle nummers even ge schikt waren voor harmonie, mag het zeer worden geapprecieerd, dat men ze noch tans aandurfde. Weliswaar ging Mendels- sohn boven de krachten der executanten, al was de inzet der klarinetten zeer zuiver en mooi maar de volgende kleinere num mers vergoedden weer veel Mascagni's intermezzo uit de „Cavaleria rusticana" voldeed ook bij deze uitvoering in har. monie-zetting wel. Op verzdek was de me- lodieuse en lieflijke serenata van Toselli op het programma geplaatst, die eveneens zeer in deii smaak viel. De eerste Peer Gynt-suite van Grieg sloot het eerste deel van het programma af; de „Morgenstim- mung" is voor het harde koper wel wat te fijn en te teér. Misschien kan de heer ter Hall een volgend maal de forto's wat tem peren of wat koper weglaten. Maar zoowel de treurmarsch (Ase's dood) als de dans van Anitra voldeden zeer in deze bezet ting. Bij de laatste hadden de klarinetten de melodie, waartegen het donkere koper de begeleiding speelde, en deze dans werd thythmisch uitstekend vertolkt. Het hu moristische nummer van den bergkoning ïad wat vlugger gekund, maar vermoede- ijk heeft de heer ter Hall zoo'n vlug tem po niet aangedurfd. In ieder geval gaf dit programma blijk van ernstig willen, en men mag het op' pijjs stellen, dat door een corps van louter dilettanten en van uitsluitend koper en houtinstrumenten deze muziek aangedurfd werd. Na de pauze was het programma In meer populairen stijl; de bekende dave rende marsch „Einzug der Gladiatoren" opende het, en zoowel de Oalif van Bag dad als het vroolijke weeuwtje kwamen voor het voetlicht, beneven een Weener wals en 'sheeren ter Halls pittigen fesü- valmarsch tot slot. Of er geen vlekjes wa ren? Zeer zeker, en er was, na de pauze, een vermoeidheid in het orkest merkbaar. Maar dit alles is niet in staat den zeer gunstigen indruk van het geheel weg te nemen en het corps te feliolteeren met het suooes van dezen avond. Er was gerekend om tien uur te eindi gen, en het was er even over alvorens aan het bal kon worden begonnen. VERBINDING HELDER-WTERINGEN. De eerste schrede gezet. Wij, HeMérscthe ingezetenen, hébben met /meer dan. gewone belangstelling de 'berichten gelezen over het /begin dér Zui derzeewerken, over het maken van slui zen en zeeweringen en niet 'het minst over het maken van dén verbindingsdijk tus- schen den vasten wal en Wieringen. En toch, hoewél een dézer dagen een klein, wiji zouden bijna zeggen', een lakonisch berichtje, aankondigde, dat die verbinding tusschen van EwyoksluisWierinigen of ficieel een feit was geworden, moeten wij nog even gewennen aan de gedachte, dat Wieringen geen eiland meer ia Dat de voltooiing van den dijk voor Hél der van buitengewone beteekends is, wie is in onze veste zoo pessimistisch, dat td(j dit zou durven ontkenner}/? Wie zou niet inzien, dat zich door dien nieuwen ver bindingsweg voor onze gemeente perspec tieven openen? Voorlooiplg wel is waar vooruitzichten', welk© af te bakenen zijn, maar diie ons toch doet denken aan dé toekomst, 'ais dé groote dijk naar Fries land gereed is en dé landkaart een geheel ander aanzien zal hebben verkregen. Maar laat ons in dit stukje niet over de meer verre toekomst spreken, doch het oog gericht houdén op den tijd, welke nu voor ons ligt. Wieringen is in een goed uur per auto vanuit Helder te bereiken 1 Dat wil zeg gen, dat een welvarende streek (wij zou den bijna nog zeggen van een welvarend eiland.) aan het achterland van Helder is toegevoegd, een streek, waarvan de inwo ners zeker gaarne naar de grootste pro vinciestad in de naaste omgeving zullen komen om inkoopen te doen, om van 'bij zondere schouwburgavonden te profitee- ren, om bun- kinderen de inrichtingen van onderwijs te laten jbezoeken. Welnu, dé gelegenheid daartoe karnt er! As. Zondag 14 Maart wordt een autobus dienst geopend, welke voorloopig 8 maal heen en terug gelegenheid biedt om via de Kooij, Breezand, Anna Paulowna en v. Ewyoksluis naar Wieringen te gaan. De firma W. Prins zal met een „Raad Kinig' een wagen met zitplaatsen' voor 21 pas sagiers, dezen dienst onderhouden en wel op de uren, als bij advertentie in dit blad' wordt aangekondigd De tocht naar Wieringen op deze wijze is een genot, zooals ieder, die wel eens van deze autobus gebruik heeft gemaakt, zal beamen. Bovendien is de rit zeer af wisselend en de tocht over den' afsluit dijk en het voormalige eiland bijzonder interessant. Wij zijn er zeker van, dat vele inwoners hun nieuwsgierigheid niet leni ger zullen kunnen bedwingen, nu zulk een goede en1 gemakkelijke gelegenheid wordt geboden om Wieringen te bezoeken. En tegen een zeer billijk tarief, nJL 0.75 per persoon en per enkele reis. Dat ook die bewoners van Wieringen de gelegenheid zullen benutten om naar hier te bomen, wij 'betwijfelen het geen oogen- blik. Tot voordeel van zichzelf, tot voor deel van onze stad Helder. Is het te veel gezegd, als wij beweren, dat daarmede de eerste schrede is gezet? Opvoering van „Seideravond'*. 'Zooals bekend, zal Zon/dagavond' 21 Maart voor het Bouwfonds van de Israëlitische Gemeente worden opgevoerd) „/Seideravond" van Jan Fabricius. Op verzoek gaf de auteur, de heer Jan Fabricius, als introductie van dit bijzon dere tooneelstuk de volgende toelichting: Met genoegen geef ik U een enkele in lichting over de voorstelling van „Seider avond", die te Helder gegeven zal worden. Over het stuk behoef ik natuurlijk niet te spreken. Het spreekt op den avond der vertooning zelf duidelijk genoeg. Maar als ik over het spel van de Haagsche Tooneel- vereeniging T. O. P. iets zeggen zal, moet ik om die redenen van het stuk dit wel even zeggen. Het speelt in Rusland. In de le acte zijn we ten huize van den Lutherschen predikant Johannes Bode. Het is Zondag en dominé heeft in de kerk gepreek tegen.... anti-semitisme. Dat leek hem vandaag noodig, omdat het eref- Pesach is, dit wil zeggen, dat het morgen Joodsoh Paschen is, dus vanavond de hei lige Seideravond. En vrijwel als regel ko zen de anti-semieten als tijdstip van hun Joden-vervolgingen en Jodenslaohtingen pogroms) die Paaschdagen. Dominé hoop te dus in zijn preek de hartstochten te be zweren. Daartegen verzet zich de anti semiet Strösser, een leeraar. En ook el ders heeft de verzoenend-christelijke preek van dominé de aandacht getrokken, .n.1. in het paleis van den anti-semitischen gou verneur der provincie. Dominé wordt ten paledze geroepen en zal zich daar moeten verantwoorden. De 2de aote speelt in de Synagoge. Bid dende joden. Onrustige jongeren, die zich er op voorbereiden zich tegen de komende slachting te verwéren. De 8de acte. Het paleis van den gouver neur. Dominé Bode wordt aan een ver hoor onderworpen. En de oude Moische, de thoraschrijver, komt uit naam van de Joodsche gemeenté smeeken om bescher ming van de Joden tegen de zich wape nende Christenen. _4de acte. Ten huize van den Dominé. Zijn kind is zoek. De angst der ouders. (Want wie het nog niet weten mocht: de 'egende gaat al eeuwen dat op Paschen de Joden hun paaschbrood mengen met.... iet bloed van een geslacht christenkind. Nog heden schijnen er menschen te zijn, die daaraan gelooven). 6de acte. Het vieren van Seideravond ten huize van Moische. Met heel de ver schrikking, die er op volgt Ziedaar een uiterst vluchtig overzicht, niet van het «tuk, evenmin van de «oènes, veel minder van de wpsnningpnntfwiirir(t. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 14 MAART. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. DONDERDAG 18 MAART, 's Avonds 8.15 uur, Ds. Beversluis, van Grosthuizen, over „Franciscus van Assisi". Weeterkerk: 's Avonds 6.30 uur, Ds. O. O. de Kloet. Onderwerp„De via dolorosa". Huisduinen: Geen dienst. Jullanadorp: 's Morgens 10 uur, de Heer G. A. Niessink, van Huisduinen. 's Avonds 7.30 uur, Zendingsgebouw, Openbare samenkomst. Anna Paulowna 's Morgens 10 uur, Ds. Tinholt, v. Valkoog. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. M. L. Foeken, van Maurik. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, M. den Boer, Oand. t. d. H. D. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens, 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. v. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en "s avonds 6.80 uur, de Heer P. Beekman, den Haag. MAANDAG 15 MAART. 's Avonds 7.80 uur, de Heer P. Beekman. Bidstond voor het gewas. Doopsgezinde Kerk: 's' Morgens 10 uur, Prof. Dr. W. Kühler, Hoogleeraar te Amsterdam. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. K. P. O. A. Gramberg, van Enkhuizen. Leger des Heils (Spoorgracht 88). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 8.30 uur, Openluchtbijeen- komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. ling. Eenvoudig een leiddraad, om zich al thans eenigermate te oriënteeren. En dan vervolgt de heer Fabricius: Waarin de leden van de Haagsche Too- neelvereeniging T. O. P. mij sterk ont roerd hebben, dat was telkens wanneer, en overal waar zij joden uitbeeldden. Zoo in de 2e acte, in de Synagoge, en vooral in hun aangrijpende vroomheid in de slot-, acte. Hoevelen van ons spreken over Joden en weten niets van de Joden. Dezulken kunnen van dit spel iets leeren. Uit boeken kan men den Jood niet lee ren kennen, zooals men trouwens niéts uit boeken kan leeren kennen en men leert den Jood niet kennen, indien men zich bepaalt tot luisteren naar den roep van iemand achter een sinaasappelenkar. Men kan iets van den jood leeren kennen, als men het oor te luisteren legt: naar wat de Jood op Seideravond zegt. Want, zooals Mendale Moischer Sfurim zegt in „Die Mahre". Het komt zoo dikwijls voor in de wereld, dat iemand zijn heele leven stu deert en een „narr" blijft, terwijl het een ander gelijkt, om zonder moeite wijs te worden. Moge de aanwezigen op den avond der vertooning „zonder moeite wijs wor den". 2e opvoering van „Z*n Edelachtbare". Na het groote succes dat Nap de la Mar Mer heeft gehad) met de opvoering van de klucht „Z'm Edelachtbare", zal' op Donderdag as. Sn „lOasino" nog één enkele opvoering van dit lachstuk worden/ gegeven door hetzelfde gezelschap. Vooraf wordt een geheel nieuw cabaret-programima uitge voerd!, waarbij Nap de la Mar, Koos Speent hoff, Mevr. Speenhoff eni Margie Morris hun beste beentje zullen voorzetten. Waar de vorige avond! dloor dit gezelschap hier zeer lm den smaak is gevallen/ en) mem zich gedurende dem ganscheü duur der voor stelling zeer geanimeerd heeft, twijfelen wij niet of ook dezen keer zal Nap met de zijnen weer een vole „<3asino"-zaal trekken/. „De Landhaaien" ln Casino. Morgen wordt dit bekende Amsterdamsche volksstuk door de N. V. „Het Groot Too- meei" in „Casino" opgevoerd. Aam deze voor stelling ds de meeste zorg besteed! ern zij wordt op uitstekende wijze dloor bovengen, gezelschap ('t zeilde dat hier „Het Te eken des Kruisee" opvoerde) tem tooneel© ge bracht. ^De Landhaaien/" is het 'bekende stuk, dlat in het Rozemtheater maanden/ achtereen werd opgevoerd en thans door het geheele land' een groot succes heeft Uit het Politierapport Dinsdagmiddag deed een hotelhouder aangifte van vermissing van een groen vloerkleed. In verband hiermee werd een man aangehouden, die verdacht werd zich aan de ontvreemding van dit kleed te hebben schuldig gemaakt. De man bleek de schuldige te zijn, doch had het kleed inmiddels verkocht. Het kleed werd daarop in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Door den storm werd Woensdagmor gen in de Spoorstraat een groot spiegel ruit van een winkel ingedrukt. Een agent, die het constateerde, waarschuwde den eigenaar, die onmiddellijk maatregelen nam ter verwijdering van het glas, dat in groote hoeveelheid op het troittoir was terecht gekomen. In perceel Middenstraat 90 ontstond Woensdag een schoorsteenbrand. De poli tie, die hiervan telefonisch ln kennis ge- Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne by- en hulppostkan toren over de maand Februari 1926. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand'ingelegdf 106.478.66 ♦Jen terug betaald f 68.710.03. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f37.768.63. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 91. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 2.500.— en afgeschr. f 1.150. Der halve meer in- dan afgeschr. f 1.350.—. Het aantal uitgegeven nieuwe staatsschuld boekjes bedroeg 3. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 1000. Hieronder 64 formulieren ad Tl.— in spaarbankzegels van 6 cent en 175 formu lieren ad fl— in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). MOTIE. De afdeelingen Helder van de bij het C.A.M B.O. aangesloten Bonden, in huishoudelijke vergadering bijeen in „Casino" te Helder, op 12 Maart 1926, gehoord de besprekingen over de door het Mariabestuur in overweging genomen zijnde plannen, zooals die het personeel bekend zijn gemaakt bij beschikking van den Vlootvoogd van 24 Februari 1926, Bureau personeel, num mer 491; overwegende: je. dat daarin weliswaar de toezegging gedaan wordt, dat het verblijf in Neder land van het personeel der Marine tel kens niet korter zal duren dan 3 jaar, doch dat sterk betwijfeld wordt of deze toezegging ooit werkelijkheid zal kun nen worden, vooral voor categorieën welke in sommige gevallen thans reeds binnen de 2 jaar worden uitgezonden; dat daaraSn echter verbonden wordt, dat het gedwongen verblijf in Indië verder telkens op 3 jaar zonder en 4 jaar met het gezin zal worden Vastgesteld; boven dien de term voor hen, die opgeleid wor dende voor matroos, bij eerste uitzen ding zal worden gesteld op 4 jaar; 3e. dat hiermede dus radicaal gebroken wordt met het beginsel in 1920 door de toenmalige Regeering aangenomen om dat gedwongen verblijf op 2 jaar zonder en 4 jaar met het gezin tc stellen; •4e. dat met het beginsel voornoemd met ingang van I Januari 1923 in zooverre werd gebroken, dat zij, die voor het eerst naar Indië worden uitgezonden, eene jarige turn moeten maken, welke maat regel zeer tegen den zin van het perso neel en tegen het advies (waaronder dat van een Hoofdofficier van Gezondheid) van de Commissie voor het Georganl seerd Overleg personeel Zeemacht toch werd doorgevoerd; betreurt het ten zeerste, dat ook In deze het personeel wederom de dupe zal worden, hetzi; dan om het personeelsvraagstuk op te lossen, hetzij dan om nog meer te bezuinigen .dan reeds is geschied. Constateert echter, dat de oplossing van het personeelsvraagstuk bij doorvoering van bo vengenoemde plannen verder dan ooit van de werkelijkheid zal komen te slaan en de bézui niging, welke de maatregelen zullen brengen, toch ook zeer problematisch zullen zijn. Draagt de Hoofdbesturen op met alle kracht en geoorloofde middelen bij Marinebestuur, Regeering en Volksvertegenwoordiging aan te dringen, dat de uitvoering van bovengenoemde plannen, welke weer een deel van het levens' geluk van ihet personeel zal verwoesten, niet zal plaats hebben. Besluit deze motie te zenden aan' het Ma rinebestuur, de Regeering, Volksvertegenrwoor diging en te pulbliceeren in de Pers. Leerlingen. Het aanital leerlingen' bedroeg op 1 Januar 162 dagleerlingeni en 90 curausleerliingen; op 31 December 129 dagleerfingeni en 158 cursusleerlingen. Opleidingen. Naast die van den voorbereidenden 8-ja- ïigen cursus en die voor oosüuumnaaaster, 'werd1 een opleiding voor huishoudkundige geopend. Hoewel1 aanvankelijk scheen, dat het aantal deelneemsters hiervoor niet vol doende zou zijn, kan toch /met 10 leerlingen worden aangevangen. Waar in Helder geen opleiding voor oudere meisjes met meerdere ontwikkeling bestaat, spreken wij den wensch uit, dat de opleiding tot dit zoo spe ciaal vrouwelijk beroep zich in eenl blijvende belangstelling mag verheugen. Wtj brengen hierbij nog even in het midden, dat het di ploma recht geeft tot toelating tot de leere- resoplaiding voor een eter vakken van het Huishoudonderw^js. Cursussen. Voor d© 2-jarige cursussen met beperkt leerplan in verstellen, linineniniaaden en oos- tuumnaaiien meldden zich ook in het afge» loepen jaar een groot aantal leerlingen aan, terwijl er voor de cursussen voor volwas senen in costuumnaaien, teeikenen en stof- versieren en koken belangstelling blijft. Als nieuwe cursussen kunnen wij noemen, den cursus in schabloneeren en batikken, be staande uit 10 lessen van 21/» uur, dien1 2- jarigen cursus voor volwassenen in ver stellen»» limneninaaien en costuumnaaien en den cursus in koken en voedingsleer voor de verpleegsters van het ziekenibuisi SchoolgeM. Voordrachten. De heer Kkpmeyer hield' op 5 Februari Tentoonstellingen. Demonstraties.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11