t „IIEFHEBBEN ZULT GU Mb" S. Coltof Moosterbalsem NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA E Eerste Blad. C. VAN TRIET c BUITENLAND. Heeren-Colbert-Costuum Heeren-Overhemden, moderne Dassen en Cols. 5) Jacquet- 11 Smoking- 1) Sport- 1) Paletot Regenjas Groote keuze Nr. 6154 ZATERDAG 13 MAART 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 "Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 18066. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Engelsche Indrukken. Spanje zou overwegen zich uit Genève terug te trekken. De berichten uit Genève luiden pessi mistisch. Nu de Woensdag bij Sir Eric Drummond gehouden conferentie der Raadsleden zonder resultaat is geëindigd, houden de Engelsche correspondenten re kening met de mogelijkheid en enkelen zelfs met de waarschijnlijkheid, dat zoo dra Zweden (en misschien ook België) zich onherroepelijk tegen Raadsuitbreiding uitspreekt, de Spaansche delegatie zioh uit Genève zal terugtrekken ais protest tegen „het onrecht, Spanje aangedaan." Aan Brazi. 3 wordt het voornemen toe schreven, tegen de toelating van Duitsch- land te stemmen, tenzij zijn eigen aanspra ken worden ingewilligd. Het gevolg daar van ware, dat de Duitsche delegatie Ge nève zou verlaten. De verontwaardiging in de couloirs der Volkerenbondsvergadering tegen Brazi- lië's dreigement is vrijwel algemeen en men hoort van vele zijden, dat Brazilië hierdoor de inwilliging van zijn wenschen definitief onmogelijk heeft gemaakt. Fransche Indrukken. De correspondent van de Echo de Paris meldt de volgende feiten: Chamberlain heeft zich uitgesproken vóór het toeken nen van een tijdelijken zetel aan Polen gedurende drie of vier jaar; hij tracht de regeering te Madrid te ontwapenen; Van- dervelde heeft gezegd, dat België zich bij de meening van de meerderheid zou aan sluiten. Briand verklaart aan de pers, dat de op lossing van de moeilijkheden eenige stap pen vooruit gekomen is, maar dat men den uitslag nog niet kan voorzien. Hij denkt, dat men heden (Zaterdag) een duidelijk inzicht in den toestand zal kunnen hebben. Briand zou van meening zijn, dat men aan Polen een niet-permanenten zetel zou kunnen geven en dezen voor een langeren tijdsduur zou moeten garandeeren. De be sprekingen van Donderdag zouden voor uitgang gebracht hebben en vooral zou Chamberlain met goed gevolg de rol van bemiddelaar vervullen. De Volkenbondsraad heeft in zijn open bare bijeenkomst van Donderdagmiddag akte genomen van de laatste rapporten Ingezonden mededeeling. Spoorstraat 128 Tel. 370. FEUILLETON. Naar het Emgedsch ■van 1) DOLF WYLLARDE. HOOFDSTUK L „Ja, Oalro is .geweldig vol", zei Mrs. Dickson, met een kwijnend air. „Wat mij betreft, ik mqg het veel liever in het „doode seizoen", als de touristen en, we reldreizigers er weg zijn „Nadat ze eerst al hun „rijkdom" heb ben besteed aan souvenirs van Egypte in Liverpool of Binmingham gemaakt 1" voegde Reggie Landor er tbJJ. „Het is al moeilijk genoeg voor degenen, die hier wonen, om echte curiosa te krijgen!" Dit zeggende, keek hij het kringetje aan de lunchtafel eens rond. Onwillekeurig 'bleef zijn blik even rusten op zijn grooten overbuurman, die in Egyptisch uniform was. „Ik helb nog pas 'gehoord van iemand", ging hij voort, „die, nu jaren geleden, een stuk echt goed houtsnijwerk kocht, en den volgenden1 dag kwaim de verkooper bij hem en wilde het terugkoopen, daar het zijn gewicht aan goud waard was, zooals 'hij zei." „Dat is anders niets voor een Arabier, om te erkennen, dat iets wat hij hebben wilde, waarde bezit", sprak de gastheer, van de commissarissen-generaals van den Volkenbond over het financieel herstel van Oostenrijk en Hongarije. Het heeft de rapporten van zijn financieel© commissie over deze zelfde kwesties goedgekeurd. Op rapport van Unden (Zweden) heeft de raad vastgesteld, dat zijn beslissing van December 1926 over de grens tusschen Turkije én Irak definitief was geworden. De raad heeft inderdaad van Engeland hot Engelsch-Iraksch verdrag ontvangen. Het heeft het onderzoek van de maatrege len tot het afbakenen van de grens op het terrein naar een volgende zitting ver wezen. Duitsche indrukken. Verschillende correspondenten van Duit sche bladen te Genève geven in een over zicht duidelijk te verstaan, dat men m Duitsche kringen te Genève Italië in me nig opzicht aansprakelijk stelt voor de zonderlinge houding van Brazilië. Voorts constateeren zij nog, dat Duitschland in geen geval verantwoordelijk is voor de moeilijkheden, waarin de Volkenbond thans is geraakt. De correspondenten der Berlijnsche bla den te Genève zijn het erover eens, dat tijdens deze zitting van den Volkenbond geen sprake meer kan zijn van een ver dere uitbreiding van den Volkenbonds raad, en Zweden uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven, dat het zijn standpunt niet zal wijzigen. De toestand blijft zeer moei lijk. Tevergeefs is er getracht pressie op Zweden uit te oefenen en men verwacht, dat ook nog nieuwe pogingen zullen wor-, den aangewend om Duitschland te bewe gen zijn standpunt te wijzigen. Men acht te Genève best mogelijk, dat Briand zoowel Spanje als Polen zal kun nen bewegen tot een toenadering. Men twijfelt er echter nog sterk aan of hem dat ook mat Brazilië zal gelukken. Opmer kelijk is overigens, dat Uruguay, de twee de vertegenwoordiger van Zuid-Amerika in den raad, zich zal verzetten tegen het verleenen van een permanenten zetel aan Brazilië. Polen en de Volkenbond. In den Landdag zou een zeer pessimis tische stemming heerschen en zou men verzekeren, dat het ontslag van het kabi net Skrzynski niet meer zou kunnen wor den vermeden. De correspondent van het Berliner Ta- geblatt verzekert nog, dat de nationalisti sche partijen alreeds een levendige propa ganda ontwikkelen ten gunste van het ont slag van Polen als lid van den Volken bond. Groot pessimisme in Fransche kringen. Ex-minister Franklin-Bouillon, presi dent van de parlementaire commissie voor Buitenlandsche Zaken, verzekerde dat de meerderheid van deze commissie er thans de voorkeur aan zou geven alle quaesties van toelating in haar geheel uit te stellen, doch ook de toelating van Duitschland uit te stellen. Hij zou in dezen geest naar Ge nève telegrai'eeren. De Temps bevatte Donderdagavond bit tere beschouwingen. Het blad zeide o.m.: Indien Briand er niet in slaagt, in achten veertig uren een verzoening te bewerk stelligen, zal men tot de meening moeten komen, dat de heele vredespolitiek in ge vaar verkeert en dat de wereld nog niet rijp is, noch voor de politiek van Genève, noch voor den geest van Locarno. Ingezonden Mededeeling. DUITSCHLAND. Een Incident ln den Rijksdag. Donderdag is het in den Rijksdag bij de behandeling der begrooting van bin- nenlandsche zaken tot een incident geko men. De Völkische afgevaardigde Kube hield een heftige rede, waarin hij tegen alles en iedereen van leer trok. Ten slotte begon hij een rede voor te lezen, die de minister van binneniandsche zaken dr. Külz jaren geleden in zijn qualiteit van majoor ter gelegenheid van den verjaardag des kei zers had gehouden. Onmiddellijk daarna betrad de minister het spreekgestoelte. Nooit, zeide hij, heb ik mijn vroegere monarchistische gevoelens onder stoeien of banken gestoken. Maar els een keizer, die van miilioenen Duitse}', n? heeft ver langd, dat zij hun leven voor de monachie geven, op het oogenblik, waarop de histo rie dit voor de eerste maal van hem zelf eischt, naar Nederland vlucht, dan zijn daarmede alle banden verbroken. Het graf Ingezonden Mededeeling. kolonel Smith, van het ander eind van de tafeL Herinner je je nog Curzon, Agin- oourt?" „Ourzon van de artillerie?" vroeg de groote iman. „Ja. Hij ging verleden jaar naar huls en wilde zijn ponnies verkoopen. Hiji onder handelde met een inboorling, die ze zeker zeer goed' gebruiken kon; maar wat moest hij: van den prijs laten zakken, dien hij zich eerst had voorgesteld." Majoor Aginoourt, de man in uniform, liet het onderwerp varen; niet omdat hij er geen belang in stelde, maar Omdat er een Egyptische prins aan tafel was, en of- sohioon deze volstrekt niets uit te staan had met den paardemkooper, waai- kolonel Smith van sprak, wilde Aginoourt in ieder opzicht zijn gevoel sparen. De prins Said' Amedi zat een heel eind verder, en daar hij op dit oogeniblik in 'gesprek was met de dame, die naast hem at, was het mogelijk, dat hij het niet hoorde. „Van curiosa gesrpoken, Madame Mié ville", zei 'hij, „ik heb dikwijls gedacht, wat dat toch is dat sieraad, dat u zoo altijd aan heeft. Vele dames zouden zoo'n waar devol stuk niet voortdurend durven dragen." Iets ln de zachte, vleiende stem trok de aandacht van Aginoourt. Hij hield niet van den Prins, die neg een verre 'bloedver- want was van den' overleden Khedive en hij kende de dame niet, tot wie die sugges- i tieve woorden waren' gericht, zoodat hij heel weinig aandacht had gewijd aan het I paar, dat haast vlak tegenover hem' zat. Madame Miéville was nog zeer jong, om den titel van Mevrouw te dragen; maar de vrouwen zijn vroeg getrouwd in Frank- (0 10 (0 10 IS van de monarchie staat niet op Duitschen bodem, maar op den weg nee." Nederland. De monarchistische gedaoh.e zou wellicht zijn herleefd, indien de keizer had gehan deld als Frederik de Groote, die bij Tor- gau van 's morgens tot 's-avond met bloed en modder bespat met zijn grenadiers mee vocht en daardoor de monarchie redde. Voor mij licht de monarchie thans dood op de baar. Bij deze woorden van den minister stak er rechts een storm van protest op en de monstratief verlieten de Duitsch-natioalen de zaak Nadat dr. Külz zijn rede beëin digd had, keerden zjj terug en dienden bij monde van graaf Westarp egen motie van wantrouwen tegen den minister in. Het lijdt geen twijfel, dat deze motie met groote meerderheid van stemmen zal worden verworpen, want natuurlijk zullen ook de sociaal-democraten er tegen stem men. ENGELAND. Het rapport van de Engelsche kolen- cosnimlssle. Het verslag van de kolenoomiml ss1e stemt geenszins op «He punten overeen met de voorspellingen, die erover gedaan waren. De inhoud van het omvangrijke stuk kan als volgt samengevat worden: Geen verdere subsidie. De standaard- werkdag (van gemiddeld 71/, uur onder den grond) dient gehandhaafd te worden. Loonsverlaging, indien de tegenwoordige werkuren 'behouden worden. Overleg tus schen werkgevers en werknemers, voor het geheele land en districtsgewijs, over de loonen. De regeering verleen» steun, wanneer de arbeiders van de eene plaats naar de andere vervoerd worden. Tot zoo ver houden de conclusies zioh bezig met het tegenwoordige probleem. Voorts be veelt het verslag ten aanzien van toekom stige problemen aan, om de mijnen niet door den staat te laten naasten, maar wel de „Toyalties" {ontginningsreoht) door den staat te laten koopen, daar waar die aan wezigheid van kolen bewezen is enl een commissie de exploitatie door den staat w sohelijk acht Verder wordt tot ver betering van den toestand van de indu strie aanbevolen, kleine mijnen samen te smelten en nauwere aaneensluiting tot stand te 'brengen tusschen de mijnen) en de electrisohe nijverheid; de gasnijverheid enz. De staat dient maatregelen te nemen voor onderzoek en analyse van de steen kolen. Plaatselijke overheden1 moeten be voegd worden verklaard den kleinhandel ln steenkool in hun imaoh-t te brengen. Verplicht dient gesteld te worden dat de werknemers aandeel ln de winst genieten. Vacantie imoet toegestaan worden' met behoud van het volle loon. Het conflict ln het metaalbedrijf. De staking van 900 arbeiders in het me taalbedrijf, welke dreigt een uitsluiting van een half millioen arbeiders tot gevolg te hebben, heeft, naar men zich herinnert, plaats in de fabriek van de drukpersen der fa. Hoe Co. te Londen. De eischen der stakers die weigeren het advies hunner leiders op te volgen om den ar beid te hervatten betreffen het ontslag van ongeorganiseerde arbeiders en een aanzienlijke loonsverhooging. De uitsluiting zou heden ingaan; vol gens de „Evening Standard" zouden de betrokken besturen, die zich tot de werk ingezonden mededeeling. geversvereeniging hebben gewend, zich er van willen vergewissen of de uitslui ting zou worden ingetrokken indien de stakers werden geroyeerd of geschorst door de betrokken organisaties. De begrooting van marine. Bridgeman, de eerste lord van de admi raliteit, heeft in het Lagerhuis een toelich ting gegeven op de begrooting van ma rine voor het a.s. jaar, die 58.100.000 pond bedraagt. Hij wees erop, dat dit 2.400.000 pond minder is dan die voor het loopende jaar. ROEMENIE. De Roeotneensche Kamer. De Kamer zal 27 dezer ontbonden wor den. rijk en hij hield' het er voor, dat zij een Frangaise was. Haar gelaat droeg althans geen Engelsdh type. Hij 'keek meer met nieuwsgierigheid dan niet bewondering naar de fijn/besneden trekken, den aohoon- gevormden Grlekschen neus en de mooi geronde kin en lippen. Ze bad dik gol vend, donkerbruin 'haar; een gelaatskleur, d'ie veel te licht was voor een Franqaise en oogen van een zóó eigenaardig diep-pur- per, dat ze wijnkleurig leken ln sommige lichtsohakeeringen; maar, vreemd: töcih deden ze hem onaangenaam aan. Hij had noodt een schooner vrouw gezien en tooh had 'hij' zich noodt minder aangetrokken gevoeld door een schoon gelaat. Terwijl de Egyptenaar sprak had Mada me iMiévi'lle, instinctmatig, even gevoeld naar het gouden kettinkje om den hals waaraan het kostbare sieraad hing, een kledne gouden zon met briljant op iedere punt, die zijn schitterende stralen uitzond. Midden op de planeet stond een teeken, als een L; misschien was er ook enlkel een scherpe hoek mee 'bedeeld. Maar zóó diep stond' die er in gegraveerd, dat het teeken ln leder geval van verren afstand zicht baar was. Op hetzelfde oogenblik, dat Madame Miéville naar het sieraadje 'greep, viel de blik er op van majoor Agdnoourt en een eigenaardige verandering had plaats op zijn gelaat, hij boog zich wat voorover als wilde hij zioh overtuigen van iets, wat 'hem, naar den blik te oordeelen zeker on gelooflijk voorkwam; waarna hij de draagster van het sieraad beschouwde met een uitdrukking van wantrouwen en min achting en zioh toen onmiddellijk tot rijn buurvrouw wendde, terwijl Madame Mié ville in zichzelf prevelde. „Goede Hemel 1 Hij weet het! Eindelijk 1" De zachte stem van den Egyptenaar aan haar oor, ging voort. „Mag ik het wat dichter 'hij bezien, Mar daime? O, dank ui" zei 'hij, toen ze met looone bevalligheid, het kettinkje even om hoog hield voor hem. „Een eigenaardig sieraadl Is het Indisch werk?1' „Ik weet niet." Haar stem die kalm klonk, daar ze geenelei ontroering voelde, werd duidelijk vernomen over de lunch tafel. „Het kèn wel; het is zelfs waar schijnlijk; ik heb het nooit gehoord. Ik •heb het [gekregen van, een vriend." „Spreekt u van het sieraad van Madame Miéville?" vroeg Mrs. Smith. „Ik benijd u altijd uw Zon; de briljanten rijn zoo schitterend 1" Andermaal gleed een glimlach Madame over de lippen. Zij 'keek, als bij' toeval, over tafel naar Majoor Aginoourt, maar die had zich wat afgewend in rijn stoel, om zioh meer uitsluitend te kunnen wij den aan zijn aardige' tafelgenoot© waar door hij, èl het andere om zich heen scheen te hebben vergeten. „Ik geloof, dat het van waarde is", ant woordde Madame baar gastvrouw, „maar ik hoor tot degenen, die 'hun waardevolle bezittingen tóoh dragen, al kunnen zij ze dan ook verliezen, en ik begrijp de vrou wen niet, die haar juweelen in de bank hebben liggen en rioh dus al 'gelukkig achten met haar eigendom, zoo op 'een afstand. Neen, ik houd er van om- ze te zien en te laten zien; anders is het mij net of ze mij niet toebehooren." „Een heel natuurlijk en mag Ik het zeggen vrouwelijk gevoelen", prevelde Ingezonden Mededeeling. NIERKWALEN RU VROUWEN, Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op na de geboorte van een kind. Op zulke tijdstippen en ook bij vele andere licha melijke stoornissen, waaraan vrouwen on derhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deae over werkte organen hierdoor en dit veroor zaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duiae- ligheid, hoofdpijn, urinestoornissen, blaas- kwalen, pijn in den rug en de zijden, rheumatische aandoeningen en waterzuch tige zwellingen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zil veren. Grijp in bij het eerste teeken van nier zwakte. Gebruik Foeter*» Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nieren, kalmeeren de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden ernstige kwalen als spit, ischias, rbeumatlek, wa terzucht, steen en nier- en blaasontsteking overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te gene zen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Fosteris Pillen te gebruiken. Let op de verpakking ln glazen flaoons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. de Prins aan haar rijde. .Madame bezit alle vrouwelijke eigenschappen zoowel als alle schoonheid". Zij keek naar hem' van onder haar lan ge, bruine oogharen met iets, wat naar genot zweemde. Zijn complimenten ver veelden haar niet, omdat ze ook, in het minst, geen Indruk op haar maakten; zoo onverschillig was hij haar. Zijn droomerige zwarte oogen glansden van een plotseling vuur,als ze naar haar opkeken; maar dit merkte ze haast even min. Het bezit van een groote schoonheid deed haar zoo gewoon rijn aan bewonde ring, dat ze die 'bijna niet meer merkte; bovendien was haar geest te zeer vervuld van andere dingen, dat de smachtende blikken van Said Pasha haar in 't minst troffen. „Lieve kind," klonk het op klaaglijken toon# van kolonel Smith tot zijn vrouw: „wat is dat voor .goedje". 'En dit, terWljl hij, met bedenkelijk ge richt den lepel stak in iets, wat hem totaal onbekend was. „Ik weet niet," antwoordde rij. .Maar de kok vroeg mij, of hij rijn kunsten eens mocht toonen en ik was dwaas genoeg om hem volle vrijheid daartoe te geven." ledetven lachte en de kolonel zou het er dan maar eens op wagen; ofschoon hij al tijd- bang was, dat hij vergiftigd zou wor den als zijn vrouw een nieuwen 'bediende had; zooals hij zei. (Wordt vtrvolgd). HELD COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Indiê p. zoepobt f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70,10.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95,11.25,f1.25, f 1.35 Losse nummert der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct„ elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adrea: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljano. 4 ct. Onze voldoen U zeker, het is iets aparts In modellen en afwerking Vraagt atalen van onze nieuwe stoffen, van kleeding naar maat. L zijn lastig en pijn lijk en komen tel ken* terug. Akkers KJooslerbalsem kan U er echter voor 'goed van verlossen. Wacht daarom niet langer maar koop nog heden een pot Akker'* Evcnem. onye -vrraard tegra wonden ócxnj mijden, branden, «tooien ol «chrammeo ca tl. wrijfmidde! bij ibeumatiek oi jicht. Oven! verkrijgb. in pauldMa pot' 20Gr. f0.50; 50GUU100G.fl.75,, El»cht handteekaningt L 1. Akker

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1