HELDERSCIE COÜBANT VAN ZATERDAG 13 MAART 1926. Tweede Blad. BINNENLAND DE REGEERINGSVERKLARING VAN HET NIEUWE KABINET. Per bulletin) maakten wij Donderdagmid dag bekend' den korten inhoud van de Re- geeringsverklaring, die door den voorzitter van den ministerraad, jhr. mr. D. J. de Geer, minister van financiën, Donderdagmiddag in de vergadering der Tweede Kamer werd af gelegd. Hieronder volgt de verklaring volledig. Mijnheer de Voorzitter. Het is vandaag 4 maanden geleden, dat in deze Kamer een amendement werd aange nomen op artikel 10 van de begrootiing van buitenilan-dische zaken voor het jaar 1926. 'De begeleidende verschijnselen van dit votum, die het nieuwe kabinet niet wenscht te beoordeelen of te ontleden, hebben er toe geleld, dat het toenmaals zittende kabinet demissionnair is geworden en dat 'bovendien de parlementaire meerderheid, waarop het steunde, ophield als zóódanig te bestaan. Zoowel de pogingen om in andere richting een nieuwe parlementaire meerderheid in het leven te roepen, ais die om de oude par lementaire meerderheid, zij het in losser ver band, te hersteüen, zijn mislukt. De vor ming of instandhouding van een parlemen tair kabinet, ook dn den minst strikten zin, is dientengevolge onmogelijk gebleken. Onder.deze, voor ons parlementaire stelsel zorgvolle omstandigheden schijnt die eendge dragelijke oplossing een kort Intermezzo, waarin de politieke strijd', althans van de regeeringstafel, rust en de partijen de ge legenheid verkrijgen volkomen zichzelf te zijn en van haar vereenzaamde positie uit zich opnieuw, hetzdj in de oude, hetzij in eene of andere nieuwe riohting, tot samen werking te oriënteeren. Het nieuw opgetre den kabinet heeft Zich bereid verklaard!, in dezen, ook z. i. uiterst onbevredigenden toe stand de leiding van 's lands zaken te' voeren en doet een beroep op het geheels parlem ent om het daarbij' den noodigen steun te ver- leenen. De lijn, die het kabinet zich hierbij uit stippelt, is de volgende. De politieke vraagstukken, diie verband houd'en met de partijgroepeering zooais die tot dusver hier te lande beeft bestaan, zullen blijven rusten en gehandhaafd blijven in het stadium, waarin zij op dit oogenblik verkeeren. Geen der leden van het kabinet zal be schouwd mogen wordien als daarin vertegen woordigende de partij, waartoe hij behoort Ongebruikt behoeft de tijd van dit poli tieke intermezzo daarom niet voorbij te gaan. Het kabinet is voornemens zijn aandacht te wijden aan een reeks van vraagstukken, waarvan het vertrouwt, dat ook onder deze omstandigheden eene voorziening/niet bui ten het bereik zal liggen. Omtrent sommige daarvan zal zich wellicht verschil' van ziens wijze openbaren, doch dit verschil zal dan niet samenvallen met de tegenstelling, die tot heden de politiek hier te lande heeft be- heerseht. Meer in het bijzonder zal op de volgende maatregelen!, ten deele ook reeds vroeger aangekondigd, de werkzaamheid der regee ring zijn gericht Voortgezette bezuiniging, zoowel door vereenvoudiging en reorganisatie van den staatsdienst, als door een zoo efficiënt mo gelijk gebruik van gebouwen en andere hulpmiddelen. 'Belastingverlaging voor zoover deze mogelijk blijkt zoowei in de richting van bevordering van de kapitaalvorming ais in die van ontlasting van groote gezinnen. In verband hiermede, als eerste maatregel, naast haiveering van de Verdedigingsbelas- ting n, schrapping van de leeningsopoenten op de personeele belasting en op den sui- keraccijna - Herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Krachtige medewerking aan alles wat op internationaal terrein dë heerschappij van het recht bevorderen kan en wat kan voeren tot gelijktijdige en wederzjjdsche vermin dering van bewapening. Samen/voeging van de departementen van oorlog en marine tot één departement van landsverdediging; nadere overweging van het vraagstuk der splitsing van de marine. Voortgezette versobering van de weer macht, onder meer door 's lands verdediging te oonoenltreeïen in de mobiele strijdkrach ten, waardoor een belangrijke vermindering van: het afzonderlijk personeel der vesting en kustverdediging mogelijk lis. Vereenvou diging van de bevelvoeringen. Instelling1 van een staatscommissie om te onderzoeken, of en op welke wijze, met vol ledige handhaving van de beginselen der on- derwijspacif lcatie, daaraan een m inder kost bare toepassing kan worden verzekerd- Verbetering van het wegennet. Bespoedigde uitvoering van de Zuiderzee werken. Terhandneming van eenige groote pro ductieve werken, inzonderheid tot bevorde ring van de productiviteit van dten bodem, tevens als meest doelmatige methode van bestrijding van de werkloosheid. Nadere wettelijke regeling van het collec tieve arbeidscontract. Unificatie van de sociale verzekering. Uitbreiding van de toepassing der Ar- httmi Wijziging van de Drankwet, ondier meer tot invoering van' plaatselijke keuze. Bevordering van den bloei van de ver schillende takken van volksbestaan door voorlichting, verbetering van verkeersmid delen, en zoover dit van overheidswege door handelsverdragen en anderszins moge lijk is opening of bewaring van vreemde afzetmarkten. Verdere uitvoering van het beginsel, da' in Indië het regeeringsbeleid zooveel moge lijk door of met medewerking, van uit de be volking voortgekomen krachten wordit ge voerd. Bevordering en organisatie van den land bouw en de nijtverheid van de inheemsche bevolking. Een volledige opsomming van de belangen, waaraan het kabinet zijn aandacht hoopt te wijden, bevat het voorafgaande uitteraard niet. Slechts werd het op prijs gesteld reeds nu enkele te volgen lijnen aan te geven. Jh hoever het voor het kabinet mogelijk zal zijn, deze en andere voorzieningen, die in zijn voornemen liggen, tot een goed einde te bréngen, is uitteraard in de gegeven om standighedien nog ineer onzeker dan ge woonlijk. Dit zal immers thans niet Slechts afhan gen van de overeenstemming, die te dier zake kan verkregen worden met het parle ment, maar ook van de vraag, gedurende welken termijn de politieke verhoudingen de handhaving van het ingetreden intermezzo zullen vereisoheni Vindt toch het optreden van het kahioet zijn oorzaak in het ontbre ken van een parlementaire meerderheid, ook het aanblijven van het kabinet zal iederen dag slechts in datzelfde feit zijn motief vin den. Zoodra een parlementaire meerderheid zich zal blijken gevormd' te hebben, zal het kabinet zijn portefeuilles ter beschikking van Hare Majesteit stellen. Evenmin ais voor politieleen steun aan het kabinet als zoodanig, zal dan ook, naar het voorkomt, aanleiding bestaan voor politieke oppositie daartegen. Doze zal immers steeds óf onnoodig óf onjuist zijn Onnoodig, zoodra een parlementaire meerderheid' zich vormt. Onjuist, zoolang dit niet geschiedt en der halve een ingetreden crisis den toestand der af geloopen maanden zou doen herleven. Bij de behandeling van- alles wat aan het parlement zal worden voorgelegd, zal ieder lid kunnen stemmen naar zijn eigen zake lijke overtuiging, en nooit ter wille van het kabinet een vóór of tegen behoeven uit te spreken. Het kabinet vertrouwt, dat ander zijds ook geen lid hehoefte zal gevoelen, ter bemoeilijking van' de regeertaak zijn stem vóór of tegen ooit op anderen grond ,te be palen jian zijn eigen zakelijke overtuiging. Te gereeder mag dit vertrouwen gekoes terd, daar positief noch negatief het belang of de 'toekomst van -eenige parlementaire groep ooit betrokken zal kunnen zijn bij het lot, dat aan de regeeringsvoorstellen ten deel valt. In aansluiting aan het voorafgaande moge ten slotte nog worden meegedeeld, dat in deze zakelijke sfeer ook zal worden behan deld het gezantschap bij het Vaticaan. Het votum vani 11 November werd m§de door uitgesproken politiek» overwegingen be- heersdht. De terugroeping van- den gezant op den enkelen grond van dit votum zou derhalve niet passen in de sfeer, waarin het kabinet wenscht te leven en 'te handelen. Die terugroeping kan, naar de meening van bet kabinet, slechts dèn op zijn weg liggen, wanneer in de nieuwe situatie, die door zijn optreden is geschapen, de Kamer blijk ge geven zal hebben niet geneigd te zijni de gelden voor het gezahtschap langer 'toe te staan. Mitsdien zal de Kamer alsnog in de gelegenheid gesteld worden tot het nemen van een zuiver ^zakelijke beslissing, d. w. z. eene waaraan politieke gevolgen!, hoe zijook uitvalt, door geen lid van het kabinet zulten worden verbonden. Het vertrouwen moge hierbij worden uit- gesproken, dat de aldus thans in deze zake lijk© sfeer te nemen beslissing, zoolang geen nieuwe feiten van buitengewonen aard zich voordoen, ook voor de toekomst beslissend zal worden- geacht. Niemand immers kan wenischen, dat de betrokken kwestie duur zaam op onze politieke ontwikkeling gaat invloed' uitoefenlen. Volledigheidshalve worde in dit verband nog opgemerkt, dat een nader aan te duiden gedeelte van de nieuwe aanvraag in elk geval zal behooren te worden toegestaan, daar dit gedeelte er toe zal strekken eventueel -tot een billijke -bejegening van- den betrokken functionaris in staat te stellen. 'Met het voorafgaande meent het kabinet op dit oogenblik te kunnen volstaan. Het weet, onder zeer buitengewone om standigheden het 'bewind te aanvaarden1 en in een abnormale positie zijn teak te zuilen vervuilen. Het vertrouwt echter, dat de le den van alle partijen er in de gegeven om standigheden prijs op zuilen stellen, bet kabinet pander naar zijn parlementaire po sitie dan naar zijn daden te beoordeelen. In die overtuiging is het opgetreden en gaat het, in vertrouwen' op Gods bijstand* aan dan arbeid. De oud-ministers, In parlementaire kringen ging gister middag volgens de „Residentiebode" het gerucht, dat aan den afgetreden minister van Oorlog, den heer Lambooi, een plaats was aangeboden in bet te vormen direc torium van het hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie, dat dan zou bestaan uit de heeren Van Royen, Duynstee en Lambooy. De heer Damme zou reeds te kennen hebben gegeven, dat hij als direc teur-generaal aftrad en een plaats in het directorium geweigerd heeft. Verder vernam het blad nog, dat de heer Colijn ernstig wordt genoemd als opvolger van den heer Pook op. den Bui- tenzorgsohen troon en de oud-minister van Koloniën, de heer Weitere, als lid van den Raad van State. Huwelijk van den gouverneur-generaal van NederL-Indië. Donderdagochtend is ten stadhuize in Den Haag in allen eenvoud het huwelijk voltrokken van den gouverneur-generaal van NederL-Indië, mr. D. Fock, met me vrouw A. P. J. Diemont. Als gevolmachtigde van mr. Pook trad op vice-admiraal O. Fock, oommandant der marine te Helder. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Het Nederlandse!»—Belgische verdrag. Het te Roosendaal verschijnende blad „De Grondwet" heeft een interview ge had met den Antwerpschen advocaat Ar- thur Rotsaert, een van de mannen van het „Comité du politique nationale", die zich sterk interesseert voor de lotgevallen van het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Onder het opsobrift „Extremistische verlangens in België" heeft het blad het vraaggesprek opgenomen. Het is wel in teressant om te lezen hoe een der mees annexionistische elementen in België over het verdrag denkt, en hoe men van die zijde meent te mogen' dreigen. Overigens zijn deze uitlatingen een bewijs te meer voor het feit, dat het voordeel van het ver drag geheel aan de Belgische zijde liggen, de nadeden aan de Nederlandsche. Op de vraag: „Wordt door aanvaarding van het thans ontworpen verdrag vol doende toegegeven aan verschillende Bel gische verlangens op maritiem gebied?" antwoordde Rotsaert: v „Wij hadden verwacht, meer verkregen te hebben dan thans het geval is. Wij hadden verwacht de souvereiniteit te verkrijgen over de Schelde. Niet over den grond langs de boorden, niet over Zeeuwsch-Vlaanderen, doch over het wa teP van de Schelde, met waarborg van absolute vrijheid voor Nederland, met de zelfde bepalingen van het verdrag van 1839 en van het verdrag van Weenen ten opzichte van onderhoud enz., zooals die ook thans gelden. Het Comité du politique Nationale heeft zich echter maar stil gehouden. lo. omdat het moeilijk is, iets anders er voor in de plaats te verkrijgen. 2o. omdat minister van Karnebeek zijn handteekening gezet heeft en wij hem door eenigerlei actie, onzerzijds, noch vóór, noch tegen willen bemoeilijken; 3o. omdat op de Schelde de strijd werdt. uitgevochten tusschen Frankrijk en Er- geland. Wij krijgen niet méér toegegeven omdat Engeland niet meer wil toestaan en Nederland niet verder zal mogen gaan, „Doch wat zal naar uwe meening ge schieden als de Nederlandsche volksver tegenwoordiging het wèl zal verwerpen? was een een volgende vraag. „Als dat gebeurt, zal er nog heel wat gaan gebeuren. Dan begint de agitatie opnieuw en nog feller. Er is een beslis sing van de groote mogendheden van Juni 1919, waarbij bepaald werd dat de trac- taten zouden worden herzien om aan de rechtmatige' verlangens tegemoet te ko men. Weigert de Nederlandsche kamer, dan zijn wij vr}j en zullen den strijd her vatten...." I „Kunnen wij dat publioeeren? Bedoelt u dit ook voor d» krant te zeggen?" Ja, ja, zeer zeker. Wij zijn dan niet meer gebonden. 1. Dan eischen wij het water van dë Schelde en het kanaal van Terneuzen. 2e. Op eigen rekening graven wij een kanaal op Moerdijk met behulp van Frankrijk, welk land er groot belang bij heeft vanwege Elzas-Lotharingen. 8e. of dan wordt de geheele zaak ge- internationaliseert en onder Volkenbonds- toezicht geplaatst. De woordvoerder van het blad wees er den heer Rotsaert nog op, dat er door ve len steeds maar wordt beweerd: „Wat maakt men zich druk over dat kanaal. Dat komt er immers toch niet", en vroegen naar zijn meening. „Die zoo praten", al dus de heer Rotsaert, „sluiten hun oogen moedwillig voor de werkelijkheid. Als het verdrag is aanvaard en dat gebeurt dan wordt de zaak direct krachtig aan gevat". De afslag te IJmnldten. Men meldt uit LJimuiden aan het HM.: Met een enkel woord hebben wij reeds melddnlg gemaakt van de herhaalde proef, met het vischafslaan in een 'afzonderlijke ruimte, -wat noodig is, ais urnen wil komen tot een electrisohen- afslag. In den namiddag 'bleek echter, dat die oomimisie Woensdag de proef niet kon doorzetten' en thans Vrijdag ais derde dag radl aangewezen. Vóór dien dag heeft echter de Vereeniging voor den Visch- handel vergaderd. Voorgesteld werd nog eenige proefda- gen- te houden. In stemming 'gebracht wordt het voor stel verworpen met een stemmenverhou ding van 6:8. i Met deze beslissing zal hoogstwaar schijnlijk d'eze proefneming voorgoed voorbij zijn en is tevens te verwachten, dat in afrienbaren tijd in die wijze van viachverkoop in ons grootbedrijf gaan verandering ul wratten gatonadbit Kunt, U zich nog voorstellen wat -voor een klank in uw jeugd' de 4 uur ach ooi-bel voor U -had,? Herinnert gijl U nog, dat het was alsof met bovenaiardschem jubelzang bet rijk der vrijheidl en der romantische wonderen werd ingeluidi?Gij mocht nog zulk een goede, ijverige leerling zijn, nog zoo gesteldi zijn op den meester, dit oogeniblik was er een van verlossing waarin gij weer van uzelf bezit nam en de jonge levens- en be- wegingsdnang, die enkele uren boven de lei en hi de bank bekneld was, weer voluit door uw spieren en stembanden schoot. De straat of het plein voor die schooldeur beteekende dan, elkenl dia-g opnieuw, een wonderland, waar gij, verbannen kleine ko ning, intocht hield. Elke boom,, elke lantaarn paal, elke steen die dë aandacht van- uw op geleefde jeugdige zinnen' trok, werd weer opnieuw veroverd- en gij schikte hen telken- keer opnieuw in het speelsche, veranderlijk schema van uw vrij-machtigen Heerschers- droom. En zoo was 't goed'; bleef het even wicht bewaard tusschen het zelfvertrouwen leerende, expansie-behoevende aparte, groeiende persoontje, en beheersching en beperking leerende, groeiende gemeen- schaps-menschje iZóó -goed!, zóó eenvoudig 'liggen de diin- gen tegenwoordig niet meer. De moderne tijdi heef t, vooral in de groote stad, door mid del van het toenemende snelverkeer, aan de jeugd het straat-wonderland ontnomen. Ko ning Verkeerspolitie heerscht er met ijzeren hand en Hij laat geen andere heerschers meer naast zich toe. Maar de jeugd-Konin- gen lieten zich niet zoo gemakkelijk en aan stonds in de banden vap zijn straf en nuch ter -mechanisch régime vangen. Hij kon- hun ovar-oud gewoonterecht niet alléén, zonder bijstand, -breken. Hij' moest hulptroepen-, in den vorm van het onderwyzeracorpsi, rnobiil- seeren. Eerst werd' het -geprobeerd met het geveni van- aanwijzingen aan deze hulptroe pen'; met het zenden van verkeers-brochu- retj-es, aanschouwelijke verkeersplaten en wat dies meer zij. 'Maar zoo komt men er nog niet; een' en ander zal steviger georga niseerd- moeten worden. Daartoe, ter op bouw van deze organisatie, werd dezer dagen een „veikeera- en' schooljeugdT-commissie ingesteld, waarin zoowel vertegenwoordigers van de Verkeerspolitie als van die onderwij zers en het gewon» publiek zitting hebben-. Met Koning Jeugd 'en rijn etraatcwonder- la-nd raakt het ten eind». Aan- de schooldeu ren zullen wachters van de hulptroepen den onttroonden Koning nog eens extra- herin neren aan zijn onttroonden staat en- hem terdege doen gevoelen, diat hij, na de vier- uurs-bel slechte van het één» rijk-der-gebon- deriheid in bet andere heeft over te gaan. En misschien zullen ook wei, zooals in het buitenland reeds gebeurt, op gezette tijden in dit eerste rijk, de schooi, de gebonden regelen van dat andere rijk geleerd worden bij wijze b.v. van verkeers-gymnastiek-les. Natuurlijk ds dit alles bedoeld „in het be lang van de jeugd zelf"; en wil- men een vermindering van het percentage jeugd'- alachtoffers van het verkeer bereiken. Als zoodanig -is het inderdaad -noodzakelijk en kan men er vrede mee hebben. Maar met dit al is het psychologisch nood zakelijk, dat, wil het evenwicht van een ge heel opkomend geslacht niet blijvend ver stoord worden, er, nu dit straat-rijk-der- vrijheid hem ontnomen' wordt, toch ergens deze vrijheids-tegenpool zich vertoont De grenzen vervagen in dezen.... En als er één argument is voor het invoeren van de nieuwere onderwijsmethodes, die allen er op gericht zijn meer vrijheid, meer moge lijkheid tot zelf-ontplooiing in de school te brengen, dan is 't wel dit: dat er, in het schooijeugd-Ieven iets in de plaats moet ko men, dat het Wonderrijk-der-straat zooals U en ik dat kenden, in wezen- vervangt. Onze verkeers-politie steekt ook in andere opzichten, -na haar geslaagde mode-show in het Stedelijk Museum, waarop zij' haar le vende en levenlooze mannequins aan het be wonderende publiek voorvoerde, met her nieuwde energie van wak Zoo kwam dezer dagenl de 30 KAL maximum-anelheidsveror- dening „af"; deze maand zal men- het, in de gevallen van overtreding, nog bij een ern stige waarschuwing laten, -maar met 1 April a.s. begi-nt de heksen-Sabbath der bekeu ringen. Er bestaat in- zekere kringen tegen deze nieuwe verordening nogal wat opposi tie. Men ziet' er hier en daar zelfs een uiting Do 16de Jaarbeurs. In de Donderdag te Utrecht gehouden ledenvergadering van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, is besloten de 15de Jaarbeurs te houden van 81 Augustus tot 9 September a.s. Hollandsche Jongelui naar Ned.-Indlë. Het bestuur der Vereeniging „Jan Pie- tersz. Coen" deelt ons mede, dat de ver eeniging bereid is, sollicitaties in ont vangst te nemen van jongelui, die in aan merking wenschen gebracht te worden om in 1926 onder leiding een reis naar en door Indië te maken. Degénen die daar voor in aanmerking willen komen, moeten zich schriftelijk aanmelden vóór 1 April e.k. bij het secretariaat, Vijgendam 26, Amsterdam. Het voornemen bestaat om naast enkele heeren leeraren van Middelbaar en Hoo- ger Onderwijs uit te zenden zes jongelui van 18 tot 20 en een tweede groep von zes _ongelui van 22 tot 24 jaar; de eerste dier groepen zal waaraohijnlijk vertrekken be gin of medio October, de tweede begin of medio JunL Getracht zal worden, in overleg met het koloniaal Instituut, het geven van eenig voorbereidend onderricht aan de reis te doen voorafgaan. Nog wordt medegedeeld, dat ouders, die iet wenschelijk aohten dat hun zoon in aanmerking wordt gebracht om een reis als bovenbedoeld mee te maken, zich be reid moeten verklaren naar gelang van hun financieele draagkracht ln de in van een bekrompen reactie-geest, die nog maar altijd naar achteren blijft staren en het feit, dlat het totaal aantal auto's genomen tegen het totaal der wereldbevolking de ver houding 1 65 laat zien, niet op de juiste waarde weet te schatten. Men- stelt het op één lijn met de oudbakken, nu al weer ver geten bepalingen van sommige achteraf- gemeentes, waarbij b.v. een fietser gedwon gen werd vijftig meter voor een naderend paard af te stappen. Men spreekt van auto riteiten -macbts-weliiust. Dat is er allemaal voimhakt naast. Ten eerste blijft men niet met deze nieuwe -bepaling volkom-en in- de liijni, die alle groote steden in de -laatste jaren zijn gaan trekken: Parijs heeft zijn 40 KjM.-, Berlijn zijn 35 K.M.-, Londen) zijn 32 KAL-, Kopenhagen en andere buiitenlandsche ste den hebben) hun 30 KAL-maxim urn-snel heid. En ten tweede ging men tot dezen maatregel niet over alvorens een -uitgebreide enquête onder het weggebruikend publiek in te stellen. Een enquête, waaruit bleek, dat de groote -meerderheid voor. 80 K.M. maximum was: zoo waren b.v. onder 17 automobiel-importeurs 14 pro. Natuurlijk zal' er, na 1 ApriiL aanvankelijk onder de oontróleerende agenten] wei -een soort ver- baliseer-wedstrijd ontstaan met den aan kleve van al te uitgesproken d-ienst-djver, maar als 'it nieuwtje van deze sport eraf ls, zal de maatregel ai. toch wel ten goede werken. Ook de mechanische verkeers-con-tröleure werden dezer dagen met de eerstelingen van nieuwe soorten vermeerderd. Zoo nam men een proef met ln het asphalt geschroefde witte poroeielnen stop-jes, die dlenien moeten om de -thans nog maar geverfd» „halt"-stre- pen te vervangen-. En ook de eerste, van achter dik-groen glas licht uitstralende ijze ren paddestoelen werd op de straat geplant Werden we op alle hoeken en schuttingen door de schrik-aanjagende „Veilig Ver keer! "-af fiche van den kunstschilder Schwarz niet voortdurend aan den ernst van de zaak herinnerd, we zouden neiging hebben van vroolijke speelgoed-winkel, met lichtjes en blokkendöozep, trekpoppen en tredn-signaleii te spreken. Een speelgoed-doos, een poppenspel- voor iedereen, want ook de ouderen kunnen er weer eens een hoog-moodige, fantasie volle vrijheid aan beleven, dat is het ma rionetten-theater. -r- Na het succesvolle op treden van- de Münchenische kleine, houten acteurs, enkel» jaren geleden, hebben we het hier inderdaad te lang gemist.Alleen Jan Klaassen in zijn kast op den 'Dam bleef een primitief toeken van wat ons, ook of misschien! juist als moderne menschen, in de wereld der beweeglijke poppen wacht aan gezondenhumor en vermaakGelukkig nebben we die wereld deze dagen nu weer eens in ons midden in- den vorm van het Dresdener Marionetten-theater onder leiding van Puhonny, dat in het Corn. BrOere-h-uis bij het Leidsche plein optreedt. Geen nog zoo knappe teekeniaar-caricaturist, geen scherp-rake acteur-imitator la Oor Ruijs, houdt zulk een vermakelijke èn, tegelijk, instructievelachspiegel op voor de ver schijnselen van dezen tijd als dbode, maar aan hun- touwtjes toch levende tooneel-kun- stenaars.... Ziet hoe zij ons het moderne, jazzende dans-paar terug-geven; hoe zij het moderne, muzikale wonderkind in hun we reld refleoteéreni; hoe zij onze cabaretgroot- heden beieven en uitbeelden.en ge zult, lachend, een.wijzer mensch worden! Aan onzedelijkheid doen zij- niet; en rij weten er niet van. Wat naar dien kant gaat, wordt in hun spiegel slechts grotesk of lach wekkend Zoo zijn zij meteen de best» op voeders. Onze vroede vaderen zijn echter om de doode dood geen.... marionetten. En hun onzedelijkheids-bestrijding gaat dan ook hndere wegen. Zij werken niet met den spiegel, -maar met het star verbod. Zoo werd hier onlangs de „nieuwste" dans, de Oharlastone, met den- banvloek van het Prinsenhof getroffen. Het -is tenslotte een kwestie yan methode. Lachspiegel of ban vloek. B. en W. pnobeereni 't n-u weer met J| -laatste. Maar die is al zoo dikwijls, ook op dansgebied, niet afdoende gebleken! Waarom 't niet eens met d» eerste, de mar rionettenHmethode, geprobeerd'? Er zouden verschillende middelen te bedenken- vallen om deze methode in praktijk te brengen. In alle geval, hoe 't ook rij-, ik stem er voor! bij te dragen, terwijl het bestuur zioh voor behoudt, nadere voorwaarden te stellen. Het OranJe-Nassau-Museujtt te 'sGravonhaga De opening. Het groote succes dier ln 1923, ter ge legenheid van het 25-jarig regeerlnga- jubileuin der Koningin, te 's-Gravenhage gehoudten Oranje Nassau-tentoonstelling, heeft bewezen, dat een stuk geschiedenis in 'beeld was gebracht, diat in hooge mate de belangstelling van 'breedte kringen van Nederlandsche volk trok. Na afloop dezer tentoonstelling kwam dan ook (bij de or ganisatoren de 'godiachte op, al d'atgeene, wat in ons land aan het Huis Oranje Nas sau herinnert, in een Oranje Nassau- Mueseum onder te brengen. Dit viel des te gemakkelijker, waar zij, met vooruit- zienden blik, bij dte inrichting dezer ten- toonsuelling onmiddellijk miet die moge- üjkhedd van een! dhtirzame voortzetting van hun arbeid in den vorm van een Oranje Nassau-Museum rekening hadden gehouden. En zoo ontstond de Vereeni ging Oranje Nassau-Museum. Op 10 Maart ji. had onder groote be langstelling, in1 tegenwoordigheid van Z.KJH. Prins Hendrik en vele autoritei ten en vooraanstaande personen, de offi- cdeele openingsplechtigheid' plaata. In rijn openingsrede wees Mr. Bik, de voorzitter dter Vereeniging met nadruk op het natio naal karakter, dat dia Varoanlging draagL Het ministerie-De Oeer als politiek intermezzo. Toegezegd worden o.m. voorstellen tot vereenvoudiging van den staatsdienst, belasting verlaging, vereeniging van de departementen van oorlog en marine, ver- betering van bet wegennet, productieve werkverschaffing, invoering van plaatsetijke keuze, uitbreiding van autonomie in Indiê. Over het ge zantschap bi] het Vaticaan zal een nieuwe, zuiver-zakelifke beslissing worden uitgelokt zonder kabinets- of portefeuille-quaestie. Politieke oriëntatie van het kabinet. Program van het kabinet. Het kabinet zal wijken voor een nieuwe of herstelde parlemen taire meerderheid. Het gezantschap bi] den Paus. Verkeer en schooljeugd. De S0 psnspel. Het Charlestone-verbod. K.M. maximumsnelheid. Pop-

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5