Spoorstraatl2S.Tti.3n. A.JPI NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VOLLE-MELK-REEP Eerste Blad. BUITENLAND. Draagt onze Confectie en U is tevreden. Beter dan 6oed: DE BESTE Nr. 6167 ZATERDAG 20 MAART 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- on Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Zij, die zich van heden af voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 April GRATIS. VOLKENBOND. Het Geneefsche schandaal. Onder dit hoofd heeft de N. Rott Crt een artikel waaraan wij het volgende ont- leenen: Moeilijk zullen de twee meest leidende staatslieden zich ervan kunnen schoon- wasschen, de voornaamste schuld aan de zen beschamenden gang van zaken te dra gen: Chamberlain en Briand, voor wel ken laatste misschien, verzachtende om standigheden te pleiten zijn, ontleend aan Fr ankrijks financieele beslommeringen, die hem den laatsten tijd wel geheel ln be slag moeten genomen hebben, Wij hebben trouwens nooit onder stoe len en banken gestoken, dat wij weinig goeds verwachten van Chamberlains cy nische volkenbondsnihilisme, dat ook op de Assemblée van September 1925 zich zoo kras uitte. Het belang van den Bond had geëischt, met alle objectiviteit en terzijdestelling van particuliere belangen den Bond heen te helpen over den moelljjken stap, die de opneming van de groote mogendheid, die lang door velen beschouwd was geworden als het groote gevaar, waartegen de rest moest front maken, inderdaad ls. Fataal was dat Chamberlain en Briand zich. niet verzetten, tegen sommige, niet groote mogendheden, die van elke gele genheid gebruik maken om hare werke lijke positie door uiterlljken schijn te ver beteren, en die nu, in stede dat Chamber lain en Briand hun groote gezag aanwen den om zich daartegen te verzetten, veel eer hun candidatuur steunden. Inderdaad, wanneer de tegenstanders van Luther en Stresemann in hun eigen land thans victorie kraaien, wanneer men zich in Moskou en Angora ln de handen wrijft, wanneer men in Amerika misschien gaat berouw krijgen van de bereidverkla ring tot toetreding tot het Volkenbonds ingezonden mededeellng. FEUILLETON. Naar het Engelsch van 4) DOLF WYLLARDE. Ingezonden Mededeel lng. smaakt als room hof van Jusitie, en wanneer in alle lan den van den Bond thans verslagenheid heerscht over de allerdroevigste wijze, waarop de wagen in de klei is gereden, dan dragen Chamberlain en Briand hier van de voornaamste schuld. De afgeloopen dagen hebben ook aller lei andere ongerechtigheden aan de zicht bare oppervlakte doen kotnen. Zoo kon •men een- beroep hooren doen op geheime toezeggingen, die zouden gedaan zijn voor vaste raadszetels, en dat nog wel in een Bond, in welks grondwet vóórop staat, dat de internationale betrekkingen in volle openbaarheid au grand jour moeten onderhouden worden; zoo kon men lezen van bedreigen met fnuikende maatrege len op handelsgebied als niet gestemd werd overeenkomstig den wensch van den drei genden staat; zoo voerde het principieel zoo juist en aanvankelijk zoo mooi schij nende plaatsnemen der leidende staatslie den in den Raad zelf er onder Chamber lains optreden niet toe, dat de zoodoende in den oonseil opgegane Opperste Raad nu ook Geneefsoh ging spreken, maar veeleer, dat de tegenover outsiders en zelfs kleine insiders égardlooze toon van den Parijsohen oonseil suprème thans ook in Genève weerklonk. De druk van de Assemblée ls ditmaal niet sterk genoeg geweest om, zooals in 1923 tijdens de Coi~foe-zaak wèl gelukte, den wagen in het spoor te houden, al is er gisteren in de laatste vergadering zeer verstaanbare taal, ook van Nederlandsche zijde, gesproken. Is het niet teekenend voor de situatie, dat een zóó gematigd man als onze eerste gedelegeerde jhr. Loudon, zóó scherpe en gerechtvaardigde kritiek moest laten hooren als hij deed? Er zijn ook lichtzijden, gelukkig! Zeker heeft Zwedens socialistische minister van bultenlandsohe zaken van vele zijden steun gehad, maar in Unden zal toch altijd het juiste standpunt verpersoonlijkt blijven, dat nu eenmaal ln den Volkenbond moet worden ingenomen, doch dat in Maart 1920 door de grooten werd verzaakt Wij wensohten den Zweedsohen minister kracht toe, toen hij naar Genève ging, thans scharen wij ons gaarne onder de zeer velen in alle landen, die ,hem een dankbare hulde brengen voor zijn pal staan voor de juiste Volkenbondspolitlek. Ben minuut lang staarde hij haar aan; toen wendde hij zich van haar af. „Ik weiger heit onderwerp verder met u to bespreken," zei hij beslist. „Dit is het laatste, wat ik wensch te zeggen over uw beraad. Zullen we naar het huis terug- Kaan, of wilt u nog verder de stallen zien?" Zijn toon van spreken werd weer heel gewoon beleefd; enkel misschien nog wat kouder. Madame Miéville klemde de tan den op elkaar en sprak driftig: „U moet mij de geschiedenis vertellen. Waarom zoudj, u het eigenlijk niet doen? Wat kan er tegen zijn?" „Madame Miéville", antwoordde hij, vastbesloten. „U heeft aan tafel meege deeld, dat u het sieraad gekregen heeft van een vriend. Er was sluechts één per soon ter wereld, zoo komt het mdj al thans voor van wien u het krijgen kon. Als die persoon uw vriend is, dan moet u hierin juist de reden zien, dat ik dit on derwerp in het geheel niet wensch aan te roeren. „Kent u hem dan?" „Pardon; ik ken hem niét." Haar oogen drukten toom en verbaring Met verscherpte noodzakelijkheid staat als allereerste eisoh voor de volgende maanden op den voorgrond aldus ein digt de overzichtschrijver zijn beschou wingen een regeling te vinden die eens en voor goed het vraagstuk der niet-per- manente raadsleden oplost, en die boven dien dadelijk in werking kan treden. Dan zal Duitschlands opneming in den Bond glad van stapel kunnen loopen en zal het zeer deerlijk gesóhokte prestige van den Volkenbond zich kunnen herstellen. En voor die regeling zijn niet in de eerste plaats kanselarij-juristen noodig, wier scherpzinnigheid dikwijls even groot is als hun scepsis, maar staatslieden met den vas ten wil om het bedorvene goed te maken. uit. Ze deed geen moeite hem langer op te houden, maar scheen iets nieuws te bedenken. (Hij stond stil, 'boog zich wat voorover, nam het sieraad tusschen de vingers en bekeek het zorgvuldig. Het gedeelte van de versiering in L-worm lag bovenop.. ,Jk zal u één raad geven", sprak hij, op een toon van verachting; ofschoon lk niet gelóóf, dat u dien zult aannemen. Draag dit sieraad niet zoo open en bloot; neem zelfs hiér niet. Ik weet wei dat mijn woorden, waarschijnlijk, verspild zijn, evenals reeds andere waarschuwingen door u in den wind geslagen werden, maar ik acht mij verplicht u nog eens on der het oog te brengeni, dat het.onver standig is." Zij keek hem aan - eveneens met ver achting in de uitdrukking van 'haar gelaat en sprak» terwijl zij, hem vóór, den stal uittrad: „Majoor Aglnoourt, lk heb u vandaag voor het eerst ontmoet. Maar ik ken iemand gauw genoeg, om bijvoorbeeld in dit geval wel te zien, dat u niet laf ls. En diezelfde eigenschap ziet u misschien ook wel aan mij. Ik ben evenmin bang om be stolen em vermoord, of liever éérst ver moord en dan bestolen te worden «ls dit, waarschijnlijk, zoudt zijn." Hij keek haar na, terwijl zij; vóór hem uit, ijlings naar huls liep, en bijna half luid sprak hij: „Is die vrouw nu zoo roe keloos of wil zij' mij van de wijs brengen, door mijn woorden verkeerd op te vatten. Ik ben overtuigd, dat ze eer net zooveel ven weet ais ik, al moge haar lezing van het geval nu ook anders zijn. Nu. ze kan zeker wel op zichzelve passen!" De studiecommissie uit den Volkenbond. De Duitsche wensch tot instelling van een studie-commissie, die het vraagstuk der raadsuitbreiding en alle daarmee sa menhangende vraagstukken zal onderzoe ken, is Donderdagmorgen door graaf Isjil, den raadsvoorzitter uit naam der Japan- regeering in een voorstel beiiohaamd dat aangenomen werd. De Raad besloot dat tot deze commissie, die haar werkzaamheden onmiddellijk zal beginnen, behalve de eigenlijke raadsle den, nog de volgende landen uitgenoo- digd zullen worden om vertegenwoordi gers te benoemen: Duitsohland, Polen, Zwitserland, Argentinië en China. De Duitsche delegatie te Berlfjn terug. De Duitsche delegatie is Donderdag middag 2 u. 50 aan het Anhalter Station aangekomen. Ter ontvangst waren de mi nister Gessier en Relnhold alsmede ver scheidene hooge ambtenaren van bulten- landsche zaken aanwezig. De tegenwoor digheid van den Fransohen gezant de Mar- gerie en den Engelschen gezant lord d'Abernon trok bijzonder de aandacht Engeland en de Volkenbonds politlek. Groot-Brlttanië tobt, zonder vooraf gaande genoegens gesmaakt te hebben, aan een moreelen kater, met hier geme lijk schaamachtige stilten, door gallige uit barstingen. Dat het eenlge lid dat de beginselen van den Bond behartigd heeft zou uittreden en het eenlge land dat nofe steeds inzake Wilna in openlijke uittarting van den Bond leeft en een zoogenaamden rebel die den Bond tartte, tot minister van oorlog gemaakt heeft tot lederen prijs toegelaten moest worden, zou in geen geval aan de scherpste kritiek ontsnapt zijn. De Daily Telegraph en de Times blij ven bij hun scherpe veroordeeling van het gebeurde, ook afgescheiden van Brazilië'a houding. De Daily Telegraph schrijft moeilijk te kunnen gelooven dat de voor naamste bewerkers der' desllkrie beseffen welken indruk hun langgerekt vertoon van de slechte trekken der oude diploma tie gemaakt heeft Opmerking verdient echter dat de conservatieve bladen ver mijden den naam van Ohamberlaln uit drukkelijk te noemen. Waar de rede van Loudon vermeld wordt vat men haar als een reprimande aan het adres van den Bondsraad op. Zwltsersche persstemmen. De groote Zwltsersche bladen vermel den waardeerend de ferme taal, die onze eerste gedelegeerde Jhr. Loudon, Woens dag in de Volkenbondsvergadering tegen over de gedragingen van den Volken bondsraad en enkele door eigpn belangen gedreven leden, zooals Brazilië, gevoerd heeft. Een Amerikaansche persstem. De New York World schrijft over de houding van Brazilië. Men kan niet aan nemen, dat Brazilië geheel uit eigen be weging heeft gehandeld, toe" bet de over eenstemming tusschen de Zuropeesche staten onmogelijk heeft gemaakt. De mo gendheden moeten het goed hebben ge vonden, dat Brazilië aldus het uiteengaan der bijeenkomst noodzakelijk heeft ge maakt en waarschijnlijk hebben zij Bra zilië zelfs daartoe aangespoord. Er be staat, ondanks alle tegenspraken, een ge heime overeenkomst, die ten doel heeft, Polen als lid van den Raad toe te laten als tegenwicht tegen Duitschland. Juist daarom moest Chamberlain achter Briand staan. De Internationale Ekonomlsche Conferentie. De Raad van den Volkenbond beeft Donderdagmorgen besloten de oommissie van voorbereiding der Internationale eko nomlsche oonferentie tegen 20 April te Genève bijeen te roepen. De voorbereidende ontwapenings conferentie. Londen, 18 Maart. De Raad van den Vol kenbond heeft besloten, dat de voorberei dende ontwapeningsconferentie 17 Mei te Genève zal bijeenkomen. DUITSCHLAND. De schadevergoeding van de geweren Men schat dat in het geheel ruim 10 millioen kiezers de lijsten voor het refe rendum hebben geteekend. De eigenlijke volksstemming zal nu vermoedelijk ln Mei plaats vinden. Ingezonden mededeellng. Ingezonden Mededeeling. ^Tabletten, tegen heeschheid FRANKRIJK. 4 De regeeringsverklaring. Beige meldt, dat de regeering in haar verklaring het parlement zal verzoeken snel de fiscale ontwerpen aan te nemen. Voorts zal zijn aandringen op snelle af handeling van de ontwerpen tot hervor ming der kieswet en in de indiening aan kondigen van een wetsontwerp tot leger- hervonnlng. Aan den Senaat zal verzocht worden terstond de reeds door do Kaan er aangenomen ontwerpen betreffende so ciale verzekering in beihandeling te ne men. De passage in de regeeringsverklaring die over de bultenlandsohe politiek 'han delt, zal door Briand worden opgesteld ln verband met de te Genève gevallen beslis singen. De Fransche regeeringsverklaring in de Kamer. Een ongelooflijk tumnlt ln de Kamer, wegens de benoeming van Malvy. Het begin van de regeering in de Ka mer is slecht geweest. Malvy's opneming daarin als minister van binnenlandsche zaken was daarvan de oorzaak. Indirect is Briand's slappe beleid in verband met de omwerking van het oude kabinet daar voor aansprakelijk. Hij had die porte feuille ouder gewoonte voor de radicalen bestemd. Minister Laval zette door, dat Malvy daarvoor aangewezen werd. Daar mee heeft hij Briand een bedenkelijken dienst bewezen. Deze brak met de eene hand af wat hjj met de andere had opge bouwd. Hij zuiverde de combinatie van te radicale smetten, maar haalde in den persoon van Malvy den met het socialisme heulenden vleugel der radicalen binnen. De oppositie raakte terstond in woede we gens het wangedrag, zoogenaamd door Malvy gedurende den oorlog als minis ter van binnenlandsche zaken getoond Hij zou ten deele voor den Franschen tegen slag bij den Chenün des Dames aanspra kelijk zijn en het defaitistische drijven van het blad Le Bonnet Rouge hebben ge duld, zoo niet aangemoedigd De Senaat, als Hooggerechtshof geconstitueerd, ver oordeelde hem wegens ambtsmisdrijf tot 5 jaar ballingschap buitensland. Hoe de uiterste rechterzijde Malvy haat, is Donderdag gebleken. De royalist Ybar- negaray interpelleerde Briand over die be- benoeming, waarbij hij benauwde oogen- blikken uit den oorlog, in verband met de ontevredenheid aan het front en de afzet ting van Nivelle als opperbevelhebber in de herinnering riep. Een en ander wekte links een ongeu- dlijk tumult, dat Ybarne- garay het spreken vrijwel belette. Noch tans hield hij voet bij stuk. Hij noemde de benoeming een uitdaging, wat de meerder heid aldoor wilder maakte. Dadelijk daarna beklom Briand het ge- stolte, maar zijn pleidooi was zwak, en zelfs werd hij door het kabaal van rechts gedwongen, zijn rede te staken. Geduren de Ybarnegaray's onmeedoogenden aan val zag men Malvy teekenen van felle op- Toen zij, door de veranda-deur, den salon binnentraden1, was Winnie aan het zingen. De 'heldere toon van haar sym pathieke steen deed hem weldadig aan na de opwinding, die hij zoo even door maakte. „Gij zult mij nóg liefhebben", was de aanhef en het slot van bet lied, dat zij zong. .Majoor Aglnoourt", spralk ze, opge wekt naar hem toetredend, toen ze klaar was met zingen, „we hebben een planne tje gemaakt voor een van de volgende dagen en dan moet u van de partij zijn. Toe, ziet u dan maar eens verlof te krij gen I Het is de eerste van een serie, ter voltooiing van uw opvoeding." „Dan zal ilk hamel en aarde bewegen", antwoordde hij, nu óók anet recht opge wekt. „En waar gaat de tocht- heen?" „Naar de Struisvogel-Boerderij op ezels. Het is een uur hier vandaan en na afloop komt u alleen (hier lunchen. Heeft u al eens een Bgyptlsohen ezel bereden?" „Neen. Is die anders dan zijn soortge- nooten?" ,A het is een charmant dier en hij kan verrukkelijk draven. U is nu ook gewend aan rijden, dus u zult niet licht stijf wor den; maar de meesten hebben daar in den beginne wat last van." .Rijdt u met mij?" „We blijven allemaal dioht bij elkaar", antwoordde Winnie ontwijkend. ,»Bn u heeft mij nogal beloofd mij' ondeT uw hoede te houden! Neen, wijl moeten vlak bij' elkaar blijven, en wèt onze rijdie ren nu ook met ons beginnen, of zie mij tot zandruiter maken of u afgooien „Dat sou alleen kunnen ais het sadel losraakt Ja, ja, dat gebeurt wel eens. Nu, maar ik beloof u, ik zal wel op u passen Is dat goed?" „Goed, en ook zéér noodig 1 schertste hij terug. Het geselschap 'ging nu uiteen; de hoe ren hadden meest ambtsbezigheden en de dames moesten bezoeken afleggen aan de rechterzijde van de Brug, dat aristocrati sche gedeetlte, waar de eersten ln Cairo verblijven." „Nu, ik zie je Zondag toch ln den Die rentuin", zei Mrs. Die kso n tot Mrs. Smith. „Je woont zoo'n ontzettend eind af, dat je mij soms onbereikbaar lijkt." „Des te meer stel ik het op prijs, als je komt, daar kan Je van op aan! Tot ziens dus, Mrs. Diokson; Goeden dag, Miss Fadlkner. U zien wij Zondag toch ook ln don Tuin?" „Tk denk van wel. Vergeet u niet onzen ezel tocht?" „Neen, zéker niet. Donderdag, hè? Hoe laat rijden we af?" „Om tien uur. We gaan naar de Stmiis- vogelboerderij en anders wordt het zoo warm. Goedendag, Madame Miéville. Is u óok van de partij?" Madame had al een weigering op de lip pen, maar, toevallig, viel haar blik op Aglnoourt, die erven achter Winnie stond, en geestdriftig 'luidde nu haar antwoord: „Ik hoop maar, dat Lady Jones mij wil meenemen. Tk ben dol op struisvogels. Ze hebbent zoo iets menschel ijksl" Aglnoourt deed zijn best die vrouw maar zoo 'gauw mogelijk weer uit zijn ge dachten te bannen, toen hij haar uit het oog verloren was. Het speet hem dat Mrs. Smith Lady Jones ook had gevraagd voor Ingezonden Mededeeling. RUGPIJN EN RHEUMATIEK. iLaat rugpijn en rheumatiek uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak op! Zeer waarschijnlijk schuilt deze ln uw nieren. Inspanning of gevatte kou kan deze ge voelige organen verzwakt hebben en hen verhinderen in hun werk om de schade- 'ijke vergiften uit uw Woed te filteren. Deze vergiften veroorzaken rheumatlsch* pijnen en vele andere kwalen, en hoe lan ger gij de nierzwakte verwaarloost, des te erger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuwachtig, duizelig en afgemat zwak, terneerge slagen en vermoeid, en onderhevig aan onaangename blaasstoornissen. Let op verschijnselen als bezinksel of zand ln de urine, opgeblazenheid onder de oogen, waterzuchtige zwellingen in de ledematen, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwikkeling van ernstige nierkwalen. Gebruik Fouter"» Rugpijn Nieren Pillen om de nieren we der 'krachtig en gezond te maken. Foster'a Pillen hebben duizenden over de geheele wereld baat gegeven. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen bulten- landsch göed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. het tochtje naar de boerderij, want daar door ging Madam© Miévüle waarschijnlijk ook mee. Maar 'gelukkig keerden zijn ge dachten ook telkens weer tot Winnie, want hij vond het toch een alleraardigst kind, oföchoon zijn gevoelen tot nog toe niet dieper ging. s Hij ontmoette haar niet weer vóór den bewusten Donderdag, toen hij haar met twee andere dames aan het hek van Desemt House zag wachten, tot 'het gezel schap voltallig zou zijn. Kolonel Smith zelf lette op het zadelen van de ezeltjes, toen Aglnoourt naderbij trad en de meesten de hand drukte, tor- wijl hij tot den gastheer sprak. „O, dat denk je maar! Als je lntusschen liever dat grijlze diertje berijdt ga je gang; dan zullen we de zadels even laten omwisselen." „Miss Palkner, wilt u u erbarmen over dat kleine witte ding?" „O, dat ls goed," vond Winnie en zij reed eens even een paar maal op en neer, terwijl de jongen naast haar draafde. ,Jk wilde wel, dat Mrs. Diokson nu wat voortmaakte," meende kolonel Smith. „Als rij ons zoo lang ophoudtt, wordt het zoo warm: vooral op den terugtocht." Lady Jones en Madame gingen met het rijtuig en ze verklaarden' zich bereid op den terugweg nog iemand imeo te nemen, die dan soms genoeg mocht hebben van het ezel rijden. (Wordt vervolgd.) HELDÊRSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondageblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.35 Losee nummer» der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte ala redaction. teket)dubbel tarief. Kleine ad vert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 9 regele 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adreaBureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljeno. 4 ct DE ADMINISTRATIE. t. mnum „LIEFHH TOLT Gil Mij" Voorsten. Meer dan 10 millioen klewr» hebben de lijsten voor het referendum geteekend. Werf „Moet ik dat witte beestje berijden met dat blauwe halsbandje.Maar, man! Het arme dier zal er onder bezwijken!"

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1