4/3 X VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAQ 3 APRIL 1926. Onze vroegere plaatsgenoot, dó heer Hr. Riemers, slaagde voor het examen .tech nisch ambtenaar Rijkswaterstaat. Ambachtschool voor Helder en omstreken. Aanvulling bevorderingslijst le naar 2e klasse: Smid-lbanikwerker J. de Reus. Vrijdagmiddag had nog het afscheid plaats van den marktmeester bij den Visch- afslag de Boer voor de venters. Bij monde van den oudsten vischventer T. v. Dok, werd de markmeester bedankt voor de hulp die zij steeds*van hem hebben ont vangen en hij bood namens de visch- venters en vischventsters een mooi beeld aan en aan mevrouw de Boer een mooie koperen gong. De heer de Boer dankte allen voor deze attentie, waarna op een geïmproviseerde feesttafel een kop thee met een koekje gebruikt werd en een gezellig uilrtje werd doorgebracht. Op het einde dezer hulde werd hem toege zongen door de vele aanwezigen „Dat 'sHeerèn zegen op u daal". Het whb een treffend oogenblik voor den heer de Boer en famillo. Serenade. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer A. A. F. Snel Donderdag j.1. den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar bij de firma O. de Boer Jr. als typograaf in dienst trad, werd hem dien avond een Berenade gebracht door Helder's Fan farecorps. v 9 Mede tengevolge van het mooie weer waren er dien avond om ongeveer 9 uur vele menschen een kijkje gaan nemen in de Emmastraat, om getuige te zijn van de huldiging van den jubilaris. Nadat het fanfarecorps eenige nummers ten beste had gegeven, namen achtereenvolgens de heeren Overbeeke, voorzitter en De Bie het woord. De heer De Bie feliciteerde den jubilaris namens het personeel en zeide dezen dag niet ongemerkt voorbij te willen laten gaan. Immers de heer Snel is direct na het verlaten der school bij de firma De Boer in dienst getreden, waar hij zich van leerling tot bekwaam typo graaf heeft opgewerkt en gedurende een kwart-eeuw tot groote tevredenheid van zijn patroon zich heeft doen kennen als een ijverig werker. Als een blijk van hulde werd den jubi laris daarna door de heeren Lebbe en Boer een geschenk aangeboden als blij vende herinnering van het personeel. De heer De Bie sprak hierna den wensch uit, nog tal van jaren met den jubilaris werkzaam te mogen zijn, en na een luid „leve de jubilaris" gingen de aanwezigen uiteen. Foto-wedstrijd. De Vereen1:ging „Helder's Bellang" orga niseert voor Augustus een foto-wedstrijd) in Huisduinen, waaraan alle photographen in Nederland kunnen) meedoen. Tevens zal hier aan worden' verbonden een foto-salon. Deze zal wordienl gehouden van 7 tot en met 15 Augustus; die wedstrijd is verdeeld in 8 klas sen. In dó eere-kiasse zullen alleen inzendin gen worden opgenomen van uitgenioodigde photographen; de klassen seniores en ju niores zullen uitsluitend onderwerpen be vatten, welke betrekking hebben op Helder. Het procédé is aan geen enkele bepaling on derworpen; bet formaat dér photo's mag niet kleiner zijn d&n 15 by 10 cM. onopgeplakt. Voor elke ^lasse kunnen hoogstens 6 photo's worden ingezondlen; zij moeten in positief zoowel als dn negatief geheel eigen werk van den inzender zijn. "Inzendingen geschieden franco vóór of uiterlijk op 1 Augustus 1926 bij den heer J. Fljjting van Walsem, Loods- gracht 45, alhier. Voor de klassen B en/ O zullen minstens 8 prijzen worden uitgeloofd; Voor verdere bi zonderheden raadplege men die voorwaarden voor Inzending. North Sea Pllot Gompany. Ter aanvulling van ons bericht omtrent die North Sea Pllot iCompany deelt men ons nog mede, dat de oprichting hiervan een noviteit op zeevaartgebiedl is. Het bedrijf van landi- kenner en sea-pilot hóeft dOor de eeuwen heen bestaan: oudfeezagvoerdóra en gepen- sionneerde loodsen assisteerden gezagvoer ders van vreemde schepen) van Holiandische havens uit naar andiere Noord- en Oostzee- havens. Door concurrentie, gratificatie, reis geld, eniz„ ging vaak zooveel verloren, dat van- een goed honorarium slechts een derde gedeelte als verdiend geld kon wordteni be schouwd. Om dit geldelijk verlies zooveel mogelijk te ondervangen), werd de Pilot Gom- pany opgericht; door de welwillende mede werking van het Departement van Marine kwam de 'maatschappij in het 'bezit van een1 loodisschoener, welke, bemand rijmde met zonder emplooi zijnde (koopvaardijt-officieren, gisterenmiddag van Nieuwediep naar Dun» geness is vertrokken. Reis- en andóre gelden worden op deze wijze uitgespaard!, daar de loodls, die een schip naar het Engelsche Ka naal heeft gebracht, bij Dungeniess op den schoener overstapt. Met het rijksloodiswez9n heeft deze particuliere loodsdlienst niets te maken: de dienst van'den seapilot begint als die van den rijksloods ie geëindigd'. 'Dat dó schoener (ex-Eema 8), die op 's Rijkswerf te Willemsoord werd opge knapt en uitgerust, voor de verkrijging van een certificaat van deugdelijkheidl, aan een nauwgezet onderzoek werd onderworpen, is zeer begrijpelijk, daar dó Schepenwet, enz. zulks voorschrijven, dóch waar het vaartuig deze inspectie glansrijk doorstond, moet deze uitslag wei kalmeerenid werken op de gemoe deren dergenten, welke eenige jaren geleden in verband! met bet vergaan van de „Eerns II", de loodssclinenera als wrakken en on zeewaardig? schepen beschouwden. Vermelden we verdór, dat het kantoor der Maatschappij gevestigd is te Rotterdam* West-Kruiskade 10 (telef. 6589) en daar steeds loodsen disponibel rijn. Heldersche Padvindsters. Het troepje padvindsters (meisjesge zellen noemen ze zich), dat hier sedert enkele jaren werkt, is geleidelijk uitge breid, en tegenwoordig tot een grooten troep van wel 60 meisjes aangegroeid. Ze hebben in de Jonkerstraat hun eigen gebouw, ze hebben in de duinen hun knusse woning, en nu het voorjaar is aangebroken, zullen ze wel weer spoedig naar buiten trekken om te kampeeren en allerlei dingen te doen, die tot het werk eener padvindster behooren. Donderdagavond 1 April waren ze ten afscheid van het winterseizoen nog een maal in „Casino" bijeen. Met hen een zaal vol menschen, belangstellende vaders en moeders, groote broers en kleine zusjes. De helft van het auditorium was kinderen, en de kellners waren den ganschen avond in actie met glazen ranja en geschreeuw om ze te weerhouden van al te veel kat- tekwaad. Oorverdoovend was nu en dan het lawaai, dank zij de padvlndersfluiten, een prachtuitvinding om in de pauzen op te blazen. Opgevoerd werd wederom het aardige sprookje „Asschepoeis of het Glazen Muiltje", op woorden van Strophius. Zoo als bekend is, is dr. H. C. Reaeke, direc teur van het ZoOl. Station alhier, de gees telijke vader en regisseur van dit werkje. Bij de opvoering is het niet gezocht in verblindende uiterlijke sohittering, inte gendeel, alles is zoo sober mogelijk ge houden: het tooneel wordt slechts even aangegeven, gemarkeerd als het ware dooreen paar heel eenvoudige requisieten. Ook de kleeding der handelende perso nen is zeer eenvoudig, maar uiterst smaak vol. De opvoerende imeisjes, die niet voor de eerste maal met; dit sprookje op de planken kwamen, hadden dus al een zekere mate van tooneelroutine gekregen, waar door hun spel natuurlijk aan vlotheid en elegantie won. En zoo was over het alge meen de uitvoering een lust voorde oogen de zeer geestige tekst, de aardig-gekozen melodieën, het vlotte en sierlijke spel dezer meiskes, dat alles was van groote bekoring. Een sierlijk menuet in ouden stijl is in het tweede bedrijf ingelascht en werd gracieus gedanst op de stemmige, bekoor lijke melodie van het onsterfelijke menuet uit den .„Don Juan" van Mozart. De heer Jac. Polak had van dezen dans de leiding. In dit bedrijf is ook de ori- gineele trouvaille van het aardige, stu dentikoze lied: „Ein lust'ger Musikante marchierte am Nil", waarbij öp het refrein „O tempora o mores" telkens nieuwe gasten binnenkomen en zoo deh zang versterken. Asschepoes (mej. Kenter) zong dit zuiver en beschaafd en haar partner gaf ongedwongen en frisch spel, zoodat dit scènetje zeer aantrekkelijk was. Aan het programma waren eenige „ka bouterliedjes" voorafgegaan. Wij kennen dit soort tegenwoordig, daar iedere jeugd club ze op zijn programma heeft. Wat is de jeugd van tegenwoordig gelukkigI Nog slechts een vijftiental jaren terug wist men niets van dergelijke jeugdorga nisaties af, laat staar dat men de aardige liedjes kende, die de kleinen bij den zang tevens gelegenheid tot actie geven. Is het niet aardig om daar een blond meisje te zien staan, dat „Knorrig Liesken" heet en met- de haren over het gezicht, haar gezichtje verborgen houdt, terwijl rondom haar de groep vroohjke, plagerige kame raadjes haar aan het lachen trachten te krijgen?.... -Was het niet van groote bekoring daar een vadertje en een moe dertje aan de tafel te zien zitten, terwijl het kleine slaperige meisje het liedje van verlangen zingt als de vriendinnetjes haar naar bed trachten te krijgen? Er was tenminste in onze nabijheid een juffrouw, die in extatische geestvervoering geraakte over dit aardige 'tooneeltje. En dan de sneeuwman 1 de sn eeuwman 1 die onbewo gen bleef staan met een lange pyp in den mond, ook toen de kinderen kwamen en hem gingen hoonen en uitjouwen. De een nam zijn hoed, de ander zijn pyp, en de sneeuwman, hij mocht al eens even met zyn oogen rollen, bleef onbewogen. Tot ze hem gingen bombardeerentegen sneeuwballen was hy niet bestand, zyn hoofd zonk in, zyn knieën kniktèn „Och, kijk toch eens, daar gaat-ie, daar zakt-ie in mekaar I" riep de in extase ver- keerende juffrouw. „Meneertje zonder beenen, zonder tee- nen, zonder schenen, 't is met je gedaan, je raakt van de baan". Och, och, och, hoe verzinnen ze 't, hè Neen, wat dat bietreft, zou je nog wel eens zeven of acht jaar willen zyn, om ook zooiets mee te mogen maken. Mevrouw Dekker, de voorzitster der afdeeling, dankte mevrouw Zeilstra, welke de moeilijke taak der begeleiding op zich had genomen (mevrouw Rienks, die de repetities had medegemaakt, was wegens ongesteldheid ver hinderd op de uitvoering mede te werken en op het laatste oogen blik vervangen door mevrouw Zeilstra). Bloemen werden aangeboden aan dr. Redeke en mevr. Zeilstra, en aan het einde bracht mevr. Dek ker dank aan dr. Redeke, voor de zeer vel® moeite, welke hy zich voor deze uitvoering getroost had om haar op zoo hoog mogelyk peil te houden. „Wij houden ons aanbevolen voor een volgend maal", zeide mevrouw Dekker. Te behooriyker tijd was de uitvoering geëindigd, en, daar het immers vacantie was, hinderde zoo'n beetje laat naar bed gaan ditmaal niet zoo erg. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Telken jare in April of 'Mjed houdt de Ver- eenaging „Openbare Leeszaal en -Biblio theek" haar algemeene ledenvergadering. Weliswaar is de 'belangstelling nimmer zeer groot, maar dat ontslaat ons niet van den plicht uit het jaarverslag, dat op die verga dering wordt uitgebracht, een en ander te vermelden. Dat wiji dat reeds vóór de ver gadering dóen, geschiedt om dó belangstel lende lezers in de gelegenheid te stellen zich vooraf «enigszins te kunnen oriënteer en. Het aantal leden is dn het afgeloopen jaar achteruitgegaan met niet minder dan 94 en bedroeg op 1 Januari 1926 866. In het ver slag wordt hiervan melding gemaakt, doch geen vennoedeiyke oorzaak daarvan vermeid. De fdnantieede toestand) dór instelling is dien tengevolge niet rooskleuriger geworden, daar de post der contributie», naast de rijks-* pro vinciale- en gemeentelijke subsidies een aan zienlijk bedrag vormt dór inkomsten. Zien wjj het finantieel verslag van den penning meester, dan blijkt daaruit, dat in vergelij king met 1921 van rijk en provincie f 1475 minder ontvangen wordt. De heer Van Heusden dóet dientengevolge een beroep op de inwoners om die vermindering weer in te halen* Jï)at zou best kunnen", zoo zegt hjji; „nog geen duizend1 leden is voor een ge meente als de onze een veel te gering aan tal"'. De uitgaven hebben een geweldigen tegenvaller gekregen in de verplichte pen- sioenverzekering van het personeel. Hier voor is bijna 400 meer uitgegeven dan de raming voor 1926 was. Op de reeds zuinige exploitatie is nog „beknibbeld moeten war den oan overeind te blijven". Daardoor is het onderhoud van het gebouw niet voldoende be hartigd kunnen worden. Uit de voorloopige begrootfngscijfers, zoo als die ter goedkeuring aan dó vergadering zullen worden voorgelegd!, noteeren wy: van 185.86. De contributie van de gemeente Helder kon, dank zy een verhoogd subsidie, van 2080 ontvangst verleden jaar worden op gevoerd tot 2500 voor dit jaar. Ook de subsidie© van provincie em rojk kondon eenigszins hooger worden geraamd, n.1- 1280 en 2470. Van de rentelooze leening ad 1000 ten behoeve van den multiplicator en de schrijfmachine zijn blijkbaar 92 aan- deelen ad 10 geplaatst. De toelichting ver meldt hieromtrent niets. f'ai het verslag der directrice ontleenen wli: leeszaal versteekt dan het vorige jaar. Op de drukmachlne „Gestetner die ln het voorjaar van 1925 werd aangekocht werd eerst een aanvullingslijst gedrukt voor den katalogus „Algemeene werken, enz. terwijl aan het eind van het jaar de aanvullingslijst voor den katalogus „Natuurlijke historie, enz." gereed kwam. Wy kunnen deze lijsten nu voor den ge ringen prijs van 15 ct. per stuk verkoopen, eü hopen op deze manier ook de wetenschap pelijke boeken meer onder het bereik van het publiek te brengen. In 1926 wordt een aanvang gemaakt met het drukken van een nieuwen romanikata- logus. De romans moeten vóór dien tyd noo- diig worden aangevuld. (Meermalen werden studieboeken aange vraagd uit andere bibliotheken, die ons steeds met de meeste bereidwilligheid) werden ge zonden. Het verslag vermeldt voorts dó namen van hón, die aan dó Leeszaal boekwerken schon ken en een tweetal statistieken, uitleen- en bezoekstatistdek. 'Op 31 December 1925 omvatte de biblio theek der Openbare Leeszaal totaal 7886 banden en de kinderbibliotheek 1584 banden. Op 31 December 1924 omvatte dó O. L. totaal 7483 banden en de kinderbibliotheek 1582 banden. Voor belangstellenden is het bovenbespro ken verslag c. a* aan da Leeszaal verkrijg baar. De algemeene vergadering is vastge steld op 14 April. „Helder's Mannenkoor". Dir. A. J. Leewens. 1881. 1926. Ter viering van het 45-jarig bestaan, geeft bovengenoemde Liedertalel een feest-conoert op Dinsdag den 20 April in „Casino". Medewerking zal worden ver leend door mej. Marie Moorman (piano- begel.) en eenige leden van het koor (tenor-'en bas-solo). Solisten zijn mej. Annie Hoogenbosch alhier (sopraan) en de heer Willem Ra- velli te den Haag (bas-bariton). Over de prestatie dezer solisten behoeft geen loftrompet te worden gestooten. Mej. Hoogenbosch, met haar warm, glan zend sopraangeluid, is voor Helder allang geen onbekende meer, terwyl in den heer Ravelli (op „Toonkunst" alhier reeds op getreden) met zyn prachtige, sonore stem, „H. M." zeer zeker een goede keuze heeft gedaan. Dat het jubileerende Koor zelf zich op dezen avond niet onbetuigd zal laten, getuigen de omvangrijke koren, die op het programma voorkomen en waarvan het concert-drama „Albrecht Beiling" van Henri Brandts Buijs (voor solo's en koor) een der belangrijkste zal blijken te zyn. Vermelden wy ten slotte, dat de piano begeleiding by mej. Moorman in goede handen is, dan wacht den leden, dona teurs en genoodigden op „H. M." zyn 9e lustrum voorzeker een belangrijken avond. Liefhebbers van zang, die dit buiten gewone concert wenschen by te wonen, kunnen zich alsnog opgeven als donateur f 2.50, of begunstiger f 1.50 per jaar by de leden of den secretaris E. van der Kuyi, le Vroonstraat 41a. Zang- en Reciteervereen. „Harmonie". Directeur: P. Brizee. Door bovengenoemde vereenlging zal voor donateurs en genoodigden op Dins dag 18 April a.s. in „Casino" een oonoert wordeni gegeven, waarby de wereldbe roemde solo-harpiste mevrouw Rosa Spier zal medewerken. Tevens zy nog vermeld, dat de heeren J. A. van der Vliet, piano, en Joh. Bakker, tenor, Helder, hunne welwillende mede werking zullen verleenen. Zie onderstaande persbeoordeellngen en voor toegang en verdere byzonderheden de advertentie in dit blad. „Thuiskomst". Al» laatste voorstelling in dit wintersei zoen geeft dó „Castoo"-dii-rectie nog één en kele opvoering van het Oor Ruys-ensemble op Vrijdag 9 April. Het zeer boeiende too- neelspel „Thuiskomst" to 8 bedrijven naar het Fransch van Jean Jaques Bemardi, waar in de hoofdirol vervuld wordt door dó groote actrice Tilly Lus, zal alsdan worden opge voerd. Dit stuk heeft by het Ruya-ensemble een zeer groot succes en vooral in dein Kon.. Schouwburg te 's-Griavenihage en het Cen traal Theatre te Amsterdam vele avonden volle zalen getrokken. Het is nu reeds meer d'an 60 malen vertoond en 't zal hier ito Hel» der dó 62ste voorstelling van dit prachtige stuk zym. Tilly Lus geeft, vooral to deze van haar zoo mooie dramatische rob ffroot een meesteriyk spel. Ook Frits Bouwmeester en Oor Ruys vervullen! op aangrijpend© wyze de andere hoofdrollen. In het volgende mum- roer zullen wy eenlige van de vele enthou siaste persverslagen uit dó groote bladen overnemen. Opdót dó entréeprijs van diezen avond geen beletsel zoudó zijn voor een dlruk -bezoek, -heeft de „Oasirto"-dlirect!e dón toe gangsprijs voor deze le klas vertooning ge steld op 1.— voor alle rangen. Men zie verder de advertentie to dit blad. „De Optimisten". IZooais we reeds eerdór vermeldden), zullen de „Optimisten!" onder leiding van -Adiolf Bouwmeester dón! eersten Paaschdiag to „Casino" een vroolljlke -kunstavond geven. Voor dezeü eenien avondi, waarop dit gezel schap hier optreedt, wordt voor een pro gramma vol afwisseling en kleur gezorgd Adolf Bouwmeester brengt, 'behalve zyn- humoristisohe voordteebt, een transformatie-' schets, waarin hy 6 verschillende karakters uitbeeldt Stel-la Fontalne, de gevierde caba retière, aal liedjes ringen to haar schitterend PREDIKBEURTEN. ZONDAG 4 APRIL. MAANDAG 5 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): le Paaschdag, 's morgens 10,30 uur, Ds. W. A. F. van Dyk. (Zang van het Kerkkoor). Westerkerk: 2e Paaschdag, 's morgens 10.30 uur, Ds. O. O. de Kloet. Onderwerp: „Waarom zoo droevig?" (Zang van het Kerkkoor). Huisduinen: Geen dienst. Jullanadorp: le Paaschdag, 's morgens 10 uur, Ds. v. d. Kreeke. Bevestiging lidmaten. Zendingsgebouw. le Paaschdag, 's avonds 7.30 uur, Dr. van Osterbosch, van Beverwijk. 2e Paaschdag, 's avonds 7.30 uur, de Heer Veldkamp, van Amerongen. Anna Paulowna. le Paaschdag, 's morgens^ 10 uur, Ds. Groeneveld. Evangelisatie (Palmstraat): le Paaschdag, 's morgens 10 uur, Ds. A. G. H. van Hoogenhuijze, van Amsterdam. 2e Paaschdag, os morgens 10 uur, Ds. A. Verwaal, van Alkmaar. Geref. Kerk (Spoorstraat): le Paaschdag, 's morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, Cand. M. den Boer, van Amsterdam. 2e Paaschdag, 's morgens 10 uur, Cand. M. den Boer. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): le Paaschdag, 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uür, Ds. B. van den Berg. 2e Paaschdag, 's morgens 10 uur, Ds. B. van den Berg, Oud Geref, Kerk (Hoogstraat): le Paaschdag, 's morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uür, de Heer Kuperus, van Zeist. 2e Paaschdag, 'b morgens 10 uur, de Heer Kuperus. Doopsgezinde Kerk: le Paaschdag, 'b morgens 10 uUr, Ds. J. Koster. (Zang van het Kerkkoor). Luthersche Kerk: le Paaschdag, 's morgens 10 uur, Ds. J. H. Ledeboer, van Amsterdam. 2e Paaschdag, 's morgen? 10 uur, Ds. W. J. Manger, van Tiel. Leger des Heils (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.80 uur, Openluchtbyeen komst, Koningsplein. 's Avonds 8 uur, üeilssamenkomst. repertoire en tevens de meest bekende altis ten van ons land imiteeren, tenrijl Kees Pruis, de populaire humorist, met rijn lied jes, voor het publiek natuurlijk al een attrac tie op zichzelf is en de vrooiyke stemming zal verhoogen. Mej. Suze Trytel zal aan den vleugel voor de begeleiding zorgen. De di verse nummers worden, zooals gewoonlijk* door den heer Bouwmeester met een 'praatje voorafgegaan. Na afloop zal er gelegenheid worden gegeven tot een dansje. Het bal zal door. Mevr. Stella Fontalne met een- verras sing worden ingeleid; Arbeiders-Zangvereenlging „Kunst aan 't Volk". Blijkens advertentie in dit nummer zal dó Zangvereeniging „Kunst aan t Volk" op Donderdag 8 April ©ene uitvoering geveni, waarop o. a. medewerking wordt verleend1 door mejuffrouw Jans Bierma, sop-raan, Am sterdam en Arie D. van dó Weg, piano, Helder. De zangeres zingt o. m. aria's en1 Heder envan Handel, Schubert en -Mahler; de heer Van dó Weg zal dó bekende Mondi- scheto&onate van Beethoven ten gehoore brengen. Het koor voert een nagenoeg nieuw programma uit. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ln den morgen 8 ApriL Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 780.8, te Karlstadt Laagste stand 744.7, te Vestmanoer. Verwachting: Matige O. tot Z. wind, licht tot half be wolkt, droog weer, zelfde temperatuur. Afscheid Marktmeester G. de Boer. Inkomsten. Ondanks achteruitgang van opbrengst contributies tengevolge van ver mindering van het ledenaantal Is toch wedór de opbrengst van de oorspronkelijke raming voor 1926 ook voor 1926 geraamd, ni. 1700 (ontvangen werd' in 1926 1598). De op brengst Kinderbibliotheek is eveneenB weder geraamd op '625, hoewel In 1926 dó ont vangst slechte 614.14 bedroeg. Aan contri buties vopr vereenlgingen Is ontvangen 207.50, terwyi geraamd was 225. In totaal is alzoo uit deze middelen meer geraamd dan ten vorigen jare ontvangen werd' een bedrag Uitgaven. Voor onderhoud van het ge bouw wordlt dit jaar geraamd 260 (vorig jaar 60). De toelichting geeft niet aan waarvoor dit bedrag dient. De salarissen 'van directrice en conciërge hebben een geringe verhooging ondergaan; hierhy, evenals by de salarissen van le en 2e assistente vare eenige toelichting zeer wenschelijk geweest- De post „verzekeringen" is, zooals ln het finantieel verslag werd opgemerkt, aanmer- kelyk verhoogd gewordón tengevolge van die verplichte verzekeringen. Niettemin is op de begrooting voor 1926 daarvoor slechts J 500 geraamd, dat is 22.97 minder dan m 1925 is uitgegeven. Nadere toelichting omtrent deze lagere raming ontbreekt De Boekaan- schaffing is iets hooger geraanto en op 1000 gebracht (vorig jaar 800); tijdschrif ten en dag- en weekbladen, die eemgszin® onder de teming bleven, zijn op heteelfde bedrag van 1925 gehandhaafd, gus- en uitleenapparaat is een bedrag van 100 en 26 uitgetrokkea Als buitenge wone uitgave komt een bedrag voor 380 voor aflossing der leening multipli- Bezoek. Het bezoek aan de leeszaal nam dit jaar weer toe. Aan 22 personen van 16— 18 jaar werd een bewy» van toegang tot Leden. Het ledental' verminderde, waar schijnlijk tengevolge van de algemeene ma laise, tot 866 leden. Uttleenlng. Als gevolg van het aantal leden, werd' in 1925 minder uitgeleend Kinderbibliotheek. Daar het aantal lezer tje» vrijwel geMjk bleef aan het vorig jaar, vertoont het cyfer der uitgeleende kinder boeken dan ook slechts een kleine stijging. Daar de kinderboeken zeer aan slijtage on derhevig zyn, zullen in 1926 weer vele boe ken door nieuwe exemplaren vervangen moeten worden). Over het optreden van mevrouw Rosa Spier, die als soliste op het concert van de Zaag- en Recdteervereenifirinsr „Harmonie" zal optreden, schrijven verschillende binnen- en buitenland- eche bladen vol lof. De „Tiroee" van 5 Juni 1923 noemt haar een verbazingwekkende' (won- derful) harpiste." Haar spel kwam als een openbaring, schrijft hot blad. De indruk, die haar wonderbaarlijk spel spel achterliet, was deze, dat wij nooit te voren de harp aldus hadden hooien bespelen, met zulk een diepte van gevoel. Ook de „Daily News" spreekt van den „rijkdom en omvang" der tonen, zooals tot nu toe nimmer van de harp waren gehooid.. Het „Jöumal de Llège" liet zich al» volgt uit: ..Mme. Spier ls een der volmaakste harpspeel sters, die wij kennen, en zij heeft ons bewezen, dat ook de harp als solo-Instrument bruikbaar is". Het Brusselsche „Peuple" (Volk) meent, dat men zeer zelden het geluk heeft een har piste te hooren met een dergelijk meesterschap over het Instrument. De „Berliner Morgenpostr spreekt van het werkelijk schitterend, yirtuoee spel dezer interessante Hollandsche. De Parij- sche „Figaro" noemt haar een groote vlrtuose, een volmaakte musicienne. Hieronder volgen nog enkele beoordeelingen omtrent mevrouw Rosa Spier van binnenland- sche bladen. „De Telegraaf': Hier hoorde men, tot welk een wonderlijke verscheidenheid van klank dit instrument in staat is. Het wonderlijkste is de verschillende sonoriteit, van vluchtig getokkel en orgelenden klank, die mevr. R. S. met fijne muzikaliteit wist uit te buiten. „Handelsblad": Rosa Spier's innig1 muzikaal spel en eouve- reine techniek. „N. Rott Courant": Bewondering als steeds voor hetharpspel vatn R. 8., spel dat fantasieën wekt, waars an sterke bekoring uitgaat. Gezelschap Cor Ruys. Dat bet eekent: Viermaal een ongewijzigde advertentie ter plaatsing opgegeven in de „Heldersche Courant" tegen driemaal bere kening. Wl) ervaren dikwijls, vooral bi] hen, die een z.g. kleine advertentie plaatsen, dia, wanneer een eerste plaatsing niet voldoende succes oplevert, vergeten wordt, om tijdig order tot herplaatsing te geven. Om onze cliënten voor schade en Idst ten- gevolge van een dergelijk verzuim te behoe den, advlseeren wij ln den regel om direct opdracht te geven tot 4/3 X plaatsing. Zoo- dra men dan geslaagd is, deelt men ons zulki mede 'en ivordt dan de overbodig geworden advertentie uitgelicht. Onze cliënten zijn dan slechts schuldtg het aantal malen, dat zij ge adverteerd hebben. Probeert U dat ook eensl Deze bepaling geldt alleen voor adverten- ttën, welke niet volgens het goedkoops tarief voor handeh-advertenüën warden geplaatst i..

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11