NIEUWSBLAD VOOR HP HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LimiEH ZULT Cl) NIj" A.JPÏ Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6163 ZATERDAG 3 APRIL 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girooreikentas No. 16066. VOLKENBOND. De ontwapeningsconferentie Ruslands antwoord nog niet verzonden. In het Volkscommissariaat voor buiten- landsche zaken wordt het bericht, als zou Rusland reeds een afwijzend antwoord hebben gegeven op de ultnoodiging tot deelneming aan de ontwapeningsconfe rentie, tegengesproken. Het antwoord wordt momenteel voorbereid en zal bin nenkort worden verzonden. De Japansche vertegenwoordiger. Officieel wordt medegedeeld, dat Mat- Boeda, de Japansche gezant in Neder land, is aangewezen als eerste gedelegeer de van Japan naar de voorbereidende ont wapeningsconferentie. De woordvoerder van den minister van Buitenlandsche Za ken wees er op, dat Japan bereid is, het standpunt van Groot Britannië en de Vereenigde Staten te aanvaarden wat het doel der conferentie betreft. DUITSCHLAND. Blsmarck-herdenklng. Relletjes in sommige steden. In verschillende steden hebben de na tionalisten Woensdagavond den geboorte dag van Bismarck herdacht Te Ham burg, Keulen en Munohen hebben naar aanleiding van deze herdenking relletjes plaats gehad. Te Hamburg waren een paar duizend communisten op de been, die te vergeefs trachtten, de door een sterke politiemacht bewaakte nationalis tische bijeenkomsten te verstoren. Na af loop van de bijeenkomsten zijn de com munisten toch nog handgemeen gewor den. Er werd flink gevoohten. Een paar betoogers werden zwaar gewond. De vechtpartijen duurden tot laat in den nacht Te Munchen zijn bij de botsingen tusschen volkschen en communisten 17 personen* gewond. Een agent van politie kreeg drie messteken in het hoofd. Geknoei bf] de spoorwegen. Bij de spoorwegdirectie te Frankfort a.d. Oder zijn onlangs ernstige onregel matigheden ontdekt. Het onderzoek in deze zaak werd geleid door een Ber- lijnsch inspecteur van politie, die enkele dagen geleden tot de arrestatie van ver schillende hooggeplaatste ambtenaren be sloot over te gaan. Een hunner, een „Reichbahnrat" zou Donderdagochtend van het huis van bewaring naar de ge vangenis worden overgebracht. Onder weg slaagde hij erin, aan de waakzaam heid der agenten te ontsnappen en in de Oder te springen. De man verdronk. Zijn lijk is nog niet opgehaald. ENGELAND. De quaestle der ontwapening in het Lagerhuis. In de Lagerhuiszitting van Donderdag opende Ponsonby namens de Labour- party het debat over de ontwapening. Ingezonden Mededeellng. Zoodra hij begon te spreken, vertrokken alle liberalen en de conservatieven op zes na. Namens de regeering antwoordde Locker Lampson, die verklaarde dat niet tot ontwapening kan worden over gegaan alvorens de atmosfeer van inter nationale achterdocht zou zijn verdwenen, hetgeen niet zou geschieden voordat d<; li den van oen Voikeu'jond gi-toond hal den dat zij het ernstig meenden en een goed voorbeeld wilden geven. De Brit- sche regeering meende het in elk geval wel ernstig. Lord Cecil zou Groot Bri tannië vertegenwoordigen op de a.s. ont wapeningsconferentie te Genève. Hij zou aldaar voorstellen indienen, strekkende tot een algemeene ontwapening, ofschoon het beter zou zijn indien een der militaire mogendheden het initiatief tot militaire ontwapening nam. Een zeer moeilijk probleem was dat der wapenindustrie, dat niet kon worden be handeld alvorens de antwoorden waren ingekomen op de vragen, die de Volken bond tot de verschillende regeeringen had gericht. Wat de marine betrof verklaarde spr. dat geen vermindering kon worden gebracht in de vlootmacht, die noodig was ter beveiliging van de lange handels routes. De Britsche regeering hoopte ech ter, dat voor de duikbooten dezelfde be ginselen zouden worden toegepast als bij de beperking van andere marinevaartui gen. Groot-Britannië zou gaarne een voor stel steunen, dat beoogde gelijkheid tot stand te brengen tusschen de sterkte der Britsche luchtstrijdkrachten en die van andere mogendheden, en de Britsche re geering zou stellig niet achterblijven in het internationale streven tot verzekering van den wereldvrede. Aan het slot van zijn rede zeide spr. „Wij moeten onze verwaohtlngen niet te hoog stellen, maar ik verwacht toch dat 4e voorbereidende conferentie belangrijke resultaten zal op leveren en dat men althans een stap ver der zal komen op den moeilijken weg naar den algemeenen vrede." De moeilijkheden in de mijnindustrie. De mijneigenaars hebben gisteren defi nitieve voorstellen aan de vertegenwoor digers der werklieden toegezonden. De werklieden zullen de voorstellen rustig bespreken en vandaag over een week hun zienswijze bekend maken. Williams, een vertegenwoordiger der Zuid-Welsche bon den, heeft echter al gezegd, dat de voor stellen waarschijnlijk onaannemelijk zou den blijken, omdat de eigenaars het be ginsel van verlenging van den werktijd FEUILLETON. II Naar 'het Engelsoh van 10) DOLF WYLLARDE. Madame trok zich wat terug, maar tóch bleef ze hem, heel kalm en vol zelfbeheer- sching, aankijken. „Dat ia een zeer onverwachte uiting, Prins; èn neem mij niet kwalijk ook zéér ongenood. Mag ik u verzoeken, ze weer te vergeten, gelijk ik dit ook zal doenl" „Waarom zou ik ze vergeten? Waarom zoudt u weigeren naar mij te luisteren? Zelfs in uw ijzig Noorden gunt ge uw mannen dat voorrecht. Ik zal spreken. Ik aanbid u. Er is géén man ter wereld, die u liefheeft, die u kón liefhebben, als ik! Ik zou mij door u wel willen laten trap pen; de enkele aanraking van uw voeten zou mij' zalig wezen 1 Ik ben geheel de uwe, naar llohaam en ziel! Doé met mij, wat u wilt!" Ze wendde zich af van den woorden stroom, of die haar wat verveelde; maar ze stond hem toch toe om ongestoord uit te spreken, en zei zelve nog niets; een mi nuut nadat hij al opgehouden was. Het eend ge, watde stilte toen verbrak was de versnelde ademhaling van den man, ter wijl hij aan haar zijde stond; met neusga ten, trillende, als van een paard, na een Ingezonden Mededeellng. smaakt als room wedloop. „Prins Said," sprak Madame Miéville eindelijk met grooten nadruk. „Wilt u gaan zitten en mij aanhooren? Ik heb u iets te zeggen." „O, neenl Laat mij tenminste naast u staanl" „Dit zij dan zoo, als het uw verlangen is. Luister eens naar mij. Nog afgeschei den van iedere rassen-kwestie, en dat u, door uw geboorte, waarschijnlijk verplicht zult zijn een dame van gelijken rang te trouwen, heb ik redenen, die mij zouden verhinderen met wien dan ook in het hu welijk tetreden. Die kan ik u niet mede- deelen: ze zijn niet mijn geheim, maar ik heb een gewichtiger zending te vervullen danandere vrouwen. Ik heb iets goed te maken, of, hoe u het dan ook noemen wilt, maar dat mij in ieder geval nooit zal kunnen doen luisteren naar derge lijke bekentenissen als u er nu een uit sprak." f® nu bleek, door de donkere huid heen! Zijn oogen waren nog slechts spleten; de lip pen hield hij over zijn groote witte tanden gesloten! als een hand die leder oogenbllk tot den uitval bereid1 is. Toch is u niet te zeer vervuld van deze daad van „goed-maken" dat u luisteren kunt naar een anderen man!" fluisterde hij. „O, ik weet wel, ik begrijp heel goed hoe u soms oneenlgheid heeft met uw ge liefde, maar des te zoeter de verzoening, die volgt. In zijn drift verloor hij namelijk voorzichtigheid uit het oog. Madame keek hem verbaasd aan: „Waar spreekt u van?" vroeg zij. "(Zijn gelaat, dat verhit was geweest, zag voorop gesteld hebben als "eerste voor waarde om een vergelijk mogelijk te ma ken. Williams zeide, ervan overtuigd te zijn, uit naam van alle Welsche werk lieden te mogen zeggen, dat de arbeiders even vastberaden aan de met moeite ver overde week van dertig uren beneden den grond zouden vasthouden. FRANKRIJK. De financieels vooratellen aangenomen. Op verzoek der regeering, die de quaes tle van vertrouwen stelde, heeft de Kamer met 227 tegen 108 stemmen het voorstel tot uitschakeling van de verhooging van de belasting op den' omzet van het ge- heele financieele voorstel verworpen. De Kamer heeft daarop de gezamen lijke financieele vooratellen aangenomen met 286 tegen 189 stemmen. Wrtfvlng met Perzlë. Diefstal van een oompromlttee- renden brief. Uit Bagdad wordt gemeld, dat een Fransch onderdaan door de Fransohe autoriteiten uit Perzlë naar Frankrijk is gezonden om daar terecht te staan. Hij wordt ervan beschuldigd, een oopie van een brief te hebben gestolen, dien de Fransche gezant te Teheran aan Berthe- lot had gezonden en waarin werd voor gesteld, den vroegeren Sjah in zijn strijd tegen zijn opyolger te steunen, en af schriften van dien brief aan den nieuwen Sjah en aan de vertegenwoordigers der Sovjet-regeering ter hand te hebben ge steld. Het gevolg hiervan was, dat de Fransche gezant Bonzon en alle Fran sche officieren in Perzlsohen dienst hun congé kregen. Bij de jongBte ontvangst van het dlplo- matencorps door den nieuwen Sjah wa ren alle buitenlandsche vertegenwoordi gers, uitgezonderd die van Frankrijk, uitgenoodlgd. Naar het bagno Het vertrek van 840 levenslang veroordeelden. Ofschoon eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat het bagno in Guyana zou worden opgeheven, of dat er althans geen nieuwe bannelingen meer zouden worden heengebracht, zijn er Woensdag toch 840 tot levenslangen dwangarbeid veroordeelden, onder wie 110 buitenlan ders, van het eiland St. Martin-de-Ré met bestemming naar Guyana ingescheept. Hun verblijf in de gevangenis op dit eilandje heeft hen eenigermate voorbe reid op het sombere bestaan, dat hun in de verre eenzaamheid wacht. Een medewerker van het „Journal", Paul Erio, die eenigen tijd geleden een aantal artikelen aan de Eransche gevan genissen heeft gewijd, was getuige van het vertrek der galeiboeven, die in af wachting van hun inscheping op lange banken zaten. Allen in dezelfde grauwe kleeding. Op de banken hadden hun voor gangers tal van inscriptier aangebracht, en ook nu weer waren er verscheidene met zakmessen bezig. Meerendeels boos aardige of walgelijk-vuige opmerkingen. De directeur van het dépót deelde den persman mede, dat van al deze lieden geen één geestelijk normaal is. Allen hebben zij een of andere kwade hoedanig heid en zijn zij' min of meer ontoereken baar. En hij vertelde hoe een groote, logge kerel, die tal van moorden in koe len bloede op zijn geweten heeft, zich te vreden stelde met.... een langen neus te trekken zoodra hij den directeur maar zagl Veertien dagen geleden waren zij van hun vertrek naar Guyana, van waar zij nooit terug zullen keeren, in kennis gesteld. Zij bleven allen zonder uitzon dering onverschillig, stelden slechts be lang in het rantsoen wijn, dat zij daar zul len krijgen. Strenge voorzorgsmaatregelen waron genomen in verband met het vertrek der ongelukklgen. Zestig soldaten en twee brigades gendarmerie, handhaafden de orde en joegen de filmoperateurs meedoo- genioos weg. Om 2.80 uur 's middags begaf de stoet zich naar de landingsplaats, drie, met boeien aan elkaar vastgebonden ban nelingen voorop. Deze drie waren ont vluchte boeven, die wederom werden te ruggebracht Elkeen had een zak bh zich met linnengoed en een kroes, weinig nieuwsgierigen sloegen den zwijgenden stoet gade; onder hen bevond zich een jonge vrouw in een bonten mantel ge huld: de vroegere minnares van den ex- reserve-kapitein Bracart, wegens oplich ting en schurkerijen verbannen. Toen hij naderde, wuifde hij zijn vriendin met de hand toe, hetgeen met eenige handkussen beantwoord werd. Thans stoomt de „Martinière" met zijn sombere lading naar Algiers om daar nog 800 veroordeelden op te nemen. Den 20en April wordt het schip in Guyana ver wacht OOSTENRIJK. De Times over dein toestand ln Oostenrijk en Hongarije. In een R. O.-berioht uit Londen wordt een samenvatting gegeven van een arti kel van de Times over den toestand ln Oostenrijk en Hongarije. Het eerste land is gedeprimeerd, het tweede rusteloos. Er kan pas werkelijk vrede en vertrou wen in Midden-Europa komen, wanneer alle suocessie-staten ophouden elkander met wantrouwen te bejegenen en te be spieden. De Volkenbond heeft Oostenrijk en Hongarije gesteund om hen tot econo- mischen heropbouw te brengen. Maar de resultaten daarvan mogen niet gebruikt voor politieke doeleinden, die de politieke onzekerheid nog zullen verhoogen. Hon garije heeft met moeilijke problemen te kampen, maar er hebben zich daar ge beurtenissen voorgedaan, die het noodig maken, dat het er allereerst op uit moet zijn nationale eer weder te zuiveren van een donkere vlek. Het geval van Oostenrijk is anders. Dit land staat voor het zware economische probleem zijn industrie-producten naar buiten te verkoopen, iets waarin het be lemmerd wordt door de hooge douane tarieven der omliggende landen. Vandaar dat telkens de kwestie van de aansluiting bij Dultschland op den voorgrond ge bracht wordt. alle „Van uw liefde met den grooten En- gelschman die te dom is om zijn verwar ring te verbergen bij het zien van uw handschrift en zóó lomp, dat hij u zeker aanstoot heeft gegeven zoodat u hem zelfs vragen moest voor een bijeenkomst, zoo dat hij van besluit veranderen kon!" „Ik stó er op, om nu te weten over wien en wat u spreekt, Prins Saldi" Nog steeds was hij te opgewonden om eenige voorzichtigheid in acht te nemen, „Ik spreek van uw geliefde, Majoor Aginoourt." „Majoor Aginoourt?.Dien houdt u voor mijn geliefde?" Toen begon haar vlugge geest verband te brengen tusschen het een en ander. „Hoe weet u, dat ik hem om een samenkomst heb gevraagd? Dat heeft hij u toch niet verteld." „Neen, daar is hij nog niet genoeg een hondenjong voor." Dit is zoo'n geweldige beleediging in het Arabisch, dat zij onwillekeurig bloos de, toen1 ze die voelde toegepast op een blanke. „U heeft een briefje aan den butler gegeven en van dien heb ik het overge nomen. Eer ik het toen aan Majoor Agin oourt gaf, heb ik het zélf gelezen." Met uitdagend gebaar vouwde hij de armen over de borst en1 stond haar aan te kijken. Zij staarde eveneens naar hem en sprak verachtelijk: „Prins Ahmed, als u een Engelschman i waart dan zou ik u hebben verweten dat u geen heer was! Maar, daar u «leohts Prflns is zoudt u mij zeker niet begrijpen, In de gewone omstandigheden vermeen ik, Majoor Aginoourt verplicht te zijn u toe te lichten dat het briefje in het geheel geen gevoelskwestie behandelde. Dat ik hem verzocht, mij een punt van samen komst te willen noemen, wès, omdat wij een zaak moesten bespreken1 waar de ma joor, tot nog toe, niet aan had willen 'be ginnen." Dit zeggende keek ze hem in het onge- loovig gelaat, dat nog vertrokken was van jalouzie; en, met 'ergernis voegde ze er bij: „Als u niet verblind was zoudt u toch wel zien dat er niet bepaald veel „liefde" wordt verspild tusschen den majoor en mijl" „En de „zaak", dan! vroeg hij, spot tende op de woorden die hem half ln de keel bleven steken. „Is die naar behooren in orde gekomen? Zoudt u ook misschien zoo vriendelijk willen zijn, om te zeggen, wat die is?" „Pardon! Ik geloof, dat ik mijzelve al overtroffen heb in mededeelzaamheid. Mijn privaat-aangelegenheden ben ik niet van plan verder te bespreken; zélfs al is majoor Aginoourt er bij betrokken!" „Zoo! Dus dat geeft u toch toe! En er zullen nog wel wat samenkomsten noodig zijn. Want die zoogenaamde afkeer. Het is een 'bekend iets, hoe die opgevat moet worden! Als het me onverschillig was geweest...." ,Jn uw waanzin vat u alles verkeerd op. Wat den man zeiven betreft, lag hij voor mijn part ln de Roode Zeei Maar hij' weet iets wat voor mij van onschatbare waarde is en dat m o e t ik weten!" „Zeg dan, wèt het is en laat mij dit voor u zien te weten te komen. Er is niets wat lik niet voor u zou willen doen! Waar om zoudt u het hem vragen als ik het voor Mededeellng. POLEN. Een w er klooien opstootje. Zeven personen doodgeschoten. In de stad Strij in Oost-Galicië school den Woensdag ca. 1000 werkloozen sa men. De menigte verkeerde ln groote op winding tengevolge van het weigeren van den gevraagden Paaschbijslag. Zij drong het bureau van den starost binnen, mishandelde diens plaatsvervanger en Ingezonden Mededeellng. WAT IEDEREEN BEHOOBT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd be grepen, en hijgevolg worden onnoodig veel last en pijn geleden. Het is de taak der nieren om het bloed te filtreeien, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden ln het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen te ver- waarloosen, zooals urinekwalen, b La as- zwakte (vooral bij kinderen), voortduren de of nu en dan voorkomende rug- en lendepijn, rheumatlsche aandoeningen, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtig heid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tesamen voor, doch ais gij twij felt, gebruik dan Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, nier- zand of -steen, en andere ernstige nier kwalen. De bestanddeelen, waaruit Foa- ter's Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezondheid te her stellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.78 per flacon. u wilde doen?" „U begrijpt het niet.het is een par ticuliere zaak, die ik niet met een derde kan bespreken." „Ik begrijp zeer wel dat u ze liever mqt majoor Aginoourt zou willen behande len. Nu, goed dan. Maar bedenk wel dat Ik u liefheb, op een manier waar gij nooit toe ln staat is; dat mijn leven mij niets waard is als i'k het niet gebruiken mag, om u te dienen; u tot de mijne te maken en te houden; wég van leder ander man op de wereld, dat is mijn doel van nu af!" Hij vatte haar hand ln de zijne en drukte er zijn warme lippen tegen. Eer ze toen nog bellen kon, had hij al zich zeiven de deur opengedaan en ook achter zich gesloten, met schichtige beweging. Een paar Amerlkaanschen die hem op de trap tegenkwamen, hielden hem zeker voor krankzinnig. Uit de ruime hall van het hotel betrtfd hij de straat en steeds vormden zijn lip pen woorden, die hij ook half-luid uit sprak. Daar het echter Arabisch was, ver stonden ze het niet. Maar een man in lang blauw gewaad keek hem aan, met onbe- trouwbaren blik ln zijn lichte oogen. „Zaken, iets wat zij weten moet mom pelde hij. „Bij Allah! Heeft die lompe En- gelsohman een geheim met haar.Neen, nu herinner ik het mij, aan den lunch het si3raad dat zij draagt, die gouden »on, met die diamanten stralen!" Die laatste woorden sprak hij formeel hard-op, en langzaam. (Wordt vervolg'). COURANT tfll IIIIPIB ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. PPS%|M Indië p. zeepoet f 2.60; idi. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagablad Mïïm f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.85 glSpDbi^' Losse nummers der Courant 4 ct.fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct, p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte ala redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advent, (gevraagd, te keep, te tnrar)v. 1 t/m 1 regels 40 ct., elike^regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. entra). Bewijano. 4 ct

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1