HET ROER OM HERMAN NYPELS Derde Blad. goedkoope prijzen. en naar BINNENLAND KLEDINGMAGAZIJNEN. VAN ZATERDAG 3 APRIL 1926. Stopzetting werkverschaffing. De geheele stopzetting der werkver schaffing in de meeBte Drentsche ge meenten, welke vandaag zou ingaan, is naar aanleiding van ingekomen verzoeken van gemeentebesturen en arbeidersorga- Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier. iAan het verslag van de Kamer van Koop handel eni Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier te Alkmaar, van welks verschijning wij in ons vorig nummer melding maakten, wordt het volgende ontleend: De verlevendiging van handel en industrie, waarnaar sedert de laatste jaren reikhalzend werd uitgezien, is in 1926 bij. enkele bedrijfe- 5Toepen weliswaar ten deele ingetreden, och deze werd doorgaans niet veroorzaakt door een toenemende vraag in binnen- en buitenland, maar was veelal een gevolg van een geforceerden afaet. De handelaren trachtten nJ. tot eiken prij'9 voldoende afzet gebied1 voor hun producten te behouden. Al hoewel zü, geleld door de ervaringen van de jaren na den oorlog, daarbij, met de grootste omzichtigheid te werk gingen, konden te leurstellingen ook thans niet uitblijven. De misrekeningen werden in den exporthandel met Dultschlandi in hoofdzaak teweegge bracht door de heerschende geldSchaarechte nisaties in verschillende gemeenten, voor„uouiooioujw: een deel der tewerkgestelden uitgesteld dat rijk en in den handel op Frankrijk tot 17 dezer. door de schommelingen van den gedurig laag genoteerden franc. Werkstaking bij de Blesboschwerken. In de mede'deeling van de aannemers, dat de stakende werkloozen, die Vrijdag morgen het werk niet zouden hervatten, ontslagen zouden zijn, hebben de stakers aanleiding gevondea opnieuw aan het werk te gaan, zoodat het conflict als ge ëindigd kan worden beschouwd. Naar men aan de „N. Rott. Ct." van werknemers bevriende zijde mededeelde, zou de oor zaak der staking gelegen hebben in het feit, dat een der aannemers den arbeiders minder heeft uitbetaald, dan hun toekwam. Arbeidswet en wettelijke regeling winkelsluiting. De Ned. R.-K. Bond van handels-, kan toor- en winkelbedienden St. Franciscus van Assisië, de Nederlandsche Vereeni- ging van Christelijke kantoor- en handels bedienden en de Nationale Bond van handels- en kantoorbedienden Mercurius, hebben zich tot den minister van arbeid, handel en nijverheid gewend inzake de Invoering van de arbeidswetgeving voor de bedienden en de tot standkoming van een wettelijke regeling op de winkel sluiting, terwijl zij hierbij om een audi ëntie hebben verzocht, teneinde een en ander toe te lichten. Ontslag bü huwelijk. De gemeenteraad Zeist heeft met 9 tegen 8 stemmen (rechts tegen links) aangenomen het voorstel van B. en W. tot het verleenen van ontslag aan onder wijzeressen, die vóór hun 45ste jaar in 't huwelijk treden. Afsluiting van een openbaren weg. Dé Haarlemsche correspondent van het „Hbl." schrijft: Wie op den weg mar Alkmaar wel eens in Heiloo heef t rondgekeken, zal er tusschen den Rijksstraatweg en de spoorbaan een nieuw gedeelte hebben aangetroffen; een tuindorp, zooals er de laatste jaren in meer gemeenten ontstaan zijn, en dat hier wel tot de beste gedeelten van het dorp behoort. Er loopt een vrij breede straat dwars doorheen; van den Rijksstraatweg naar een achter weg, die naar het station voert Sinds ©eni gen tijd is deze straat, waar zij1 uitloopt op cien Rijksstraatweg, tot verbazing van den oningewijde en tot ergernis van de bewoners, met een hek afgesloten. Een gezagsmaat- regel van den Rijkswaterstaat! De geschiedenis hiervan komt in het kort hierop neer: de Maatschappij „Tuindorp" vroeg in 1913 vergunning voor het maken van een uitweg naar den Rijksstraatweg. Deze werd na lang wachten- verkregen, de huizen werden gebouwd, maar de Ooster- zjjpo.der we.gerde toestemming voor eene af water.ng naar ce rioleer.mj. Door deze wei gering was het belang bij ce rioleering voor de maatschappij minder geworden en men besloot van de vergunning geen gebruik te maken. Verleden) jaar nu eischte de Rijks waterstaat plotseling de uitvoering van het werk, de grond) was echter al aan de bewoners verkocht en verhaal van de 1200 kosten op hen niet meer mogelijk. De uitvoering bleef dus uit en in Augus tus Met de Rijkswaterstaat dten uitgang van den Tuindorp-weg met een hek afsluiten. De bewoners zitten daar nu acht maanden als in een kooi, waaruit ze alleen weg kunnen naar den anderen uitgang, die op den gemeente weg uitloopt. Men heeft geprotesteerd en men protes teert nog wan tenslotte hebben de bewo ners dezer wijk, die hun huis en hun grond gekocht hebben, met dit geschil niets te ma ken maar de Waterstaat blijft op zijn stuk en eischt uitvoering van de rioleering en van het verhoogde voetpad. Er zit in dezen eisch een bevreemdende halsstarrigheid, want nergens* langs den Rijksstraatweg Mgt een verhoogd voetpad, zoodat niet duidelijk is, waarom de Water staat zoo bijzonder gesteld is op dat kleine stuk trottoir bij den Tuindorp-weg. Boven dien staan belangrijke verbeteringen van den Rijksstraatweg te wachten), die natuurlijk een verwijdering van het verhoogde voetpad van „Tuindorp" zullen noodzakelijk maken. Het gemeentebestuur heeft daarom het verzoek van „Tuindorp" om de vergunning in te trekken, ondersteund). Elke bewoner van deze wijk heeft intusschen een part'.eele vergunning voor een uitweg gevraagd, die verleend. Is, en waarvoor 1 of 2.60 per jaar wordt betaald. Maar de Waterstaat houdt het hek geslo ten en eischt het verhoogde voetpad 1 Werkverschaffing. Aan de betrokken gemeentebesturen heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geschreven, dat aan de bij van rijkswege gesubsidieerde werk verschaffing geplaatste arbeiders voor den Tweeden Paaschdag een uitkeering kan worden verstrekt van f 1.50 per per soon.'' door Van een normaal handelsverkeer kon nog niet worden gesproken. Geleidelijk vermin deren gelukkig die onzekerheid en de daar mede gepaard gaande moeilijkheden, zoodat met meer vertrouwen en de bedrijfsuitkom- sten van het volgend jaar worden tegemoet gezien. Over het algemeen heeft het afgeloopen jaar zich gekenmerkt door zeer goede prij zen voor de zuivelproducten. De aanvoeren waren tamelijk bevredigend, al hebben deze door de dezen zomer nogal hevig gewoed hebbende ziekte onder het vee (mond- en klauwzeer) nogal ernstig geleden. In het jaarverslag over 1924 werd er reeds op gewezen, dat,de voorraden winterstapel- producten dat jaar ongeveer 1/3 meer be droegen dan in de overeenkomstige cam pagne van het voorafgaande jaar. Er wera toen reeds den nadruk op gelegd, dat die groote hoeveelheden stapelproducten slechts loonend zouden kunnen worden afgezet, in dien daarin een vlotte handel zou worden verkregen, welke levendige handel in- de hand zou kunnen worden gewerkt door een z.g. kwakkelwinter. Van een kwakkelwinter is van Nieuwjaar 1924 af tot Mei niet be paald sprake geweest, doch niettegenstaande dezen tegenslag in bet weer, zijn de groote voorradten toch nog tot bevredigende prijzen van de hand gezet. Het landbouwbedrijf kenmerkte zich door gunstige raivelprijzen, hetgeen zoowel aan een belangrijk deel der bevolk.ng, dat direct bij het zuivelbedrijf betrokken is, ten goede kwam, als aan het deel der* bevolking, dat direct bij het zuivelbedrijf betrokken is, ten goede kwam, als aan het deel, dat indirect door hun zaken groot belang heeft bij den landbouwstand. Vele landbouwers ondervon den groote financieele nadeelen tengevolge van het mond- en klauwzeer onder het rund vee, terwijl tevens dioor ziekten onder de varkens belangrijke verliezen werden gele den, waardoor voor tal van veehouders de bedrijfsuitkomsten tenslotte toch zeer on gunstig werden. De uitkomsten van de vet- selderij waren bijnazondier uitzondering slecht, zoodat dit deel van het veehouders- bedrijf steeds meer in moeilijkheden geraakt, met het gevolg, dat in toenemende mate wordt overgegaan tot het melkerifbedrijf. In den eigenlijken landbouw kenmerkte het jaar 1926 zich als een jaar met „mat;ge" uitkomsten. Het jaar 1926 zal ongetwijfeld bij de oon- servenindustrie in herinnering blijven als het jaar, waarin nlotseling de invoerrechten op de in Nederland ingevoerde verduurzaam de le\ensmiddelen werden verlaagd. De na deelen, die daaruit voor de conserveniindus- trie oortvloe.en, dienen niet te worden, on ,ers( bat. Gedurende 60 jaren gold n.1. het zelfde hooge invoerrecht, waarop de in ons land gevestigde conserven;ndUst'rie zich der- haive had gegrondvest. De koloniën uitge zonderd, werd de export slechts gebruikt om overproducten kwijt te raken, wijl de con currentie met Amerika, België, Frankrijk en Italië een loonende export naar andere landen onmogelijk maakte. De conserven- industrie is dus. altijd voor het debiet van groenten in blik afhankelijk geweest van de binnenlandsche markt, waarop thans ook het FranBche en Belgische product werd aange boden, zoodat hier te lande de afzet uiterst moeilijk werd. Een reorganisatie van het geheele bedrijf zal moeten plaats vinden om .n andere richtingen emplooi te vinden voor arbeid en kapitaal. Vlsscherl] en Vischhandel ln 1926. Visscherij. De totale opbrengst der aan den Gemeente-Vischafsiag alhier verkochte vlsch bedroeg 464.788.— tegen 561.280.— in 1924 en 487.809.— in 1928. Voor een belangrijk bedrag werd er dit jaar dus minder aan den afslag ver kocht dan in het voorafgaande jaar. Door deze cijfers te vergelijken, krijgt men geen geheel zuiver beeld van de visscheri. in ons district. Gedurende het ansjovis- seizoen hebben n.1. versoheid ene motor- botters, die in den regel op de Noordzee vissohen en hier de vangst aan den afslag brengen, wegens slechte uitkomsten be proefd in de Zuiderzee met het kuilnet ansjovis te vangen. Deze proef is geslaagd en heeft voor sommigen zelfs mooie resul taten opgeleverd. De vangsten werden echter voor het meerendeel aan een der naastbijzijnde Zuiderzeehavens gelost, zoo dat de afslag £ier, deze opbrengsten der ven moest. werd minder gevangen; de prijzen waren goed. In de herfstmaanden werd intensiever op sprotten (sardijn) gevischt, in de zee gaten en in het Marsdiep, alsook zelfs in de haven „Het Nieuwediep". De vangsten waren dikwijls groot. Voor groote vang sten kan in den regel geen afzet tegen hooge prijzen gevonden worden, waar door vooral de vletten, die voorheen al leen do sprotvangst uitoefenden en geen groote hoeveelheden vangen, schade ondervinden. De garnalenvangst leverde dit jaar al hier veel minder op dan het vorige jaar, vooral in de eerste maanden van het jaar ging het niet best De horstmaanden wa ren, zoowel wat vangst als prijs betreft, beter. In de zomermaanden wordt op gar nalen niet gevischt. De vangst met zegens op haring was gering en niet loonend; daarentegen was de vangst op ansjovis goed te noemen: 57.087 K.G. in 1925 tegen 11.769 K.G. in 1924. Vooral de zeldzaam hooge prijzen van dit vischje, bezorgden den haring trekkers een loonende teelt. Met de fuiken werd weder tamelijk veel haring gevangen; de prijzen waren ech ter niet zeer hoog, mede doordat de kwa liteit te wenschen overliet. De palingvlsscherij, zoowel zomer- als herfstvangsten, waren niet bevredigend; de prijzen goed. Wederom werd er dit jaar veel levende paling met motor-kotters uit Denemarken hier ingevoerd en dadelijk doorgevoerd naar de binnenlandsche afne mers. De vangst van schelpdieren, die van September tot Mei in den omtrek van Wieringen wordt uitgeoefend, was van alikruiken tamelijk goed, met bevredigen de prijzen. Wulken werden veel gevan gen en konden hooge prijzen bedingen. De oestervangst is weer achteruitgegaan en van geen beteekenis meer. De enkele exemplaren, die gevangen werden, brach ten zeer hooge prijzen op. Naar mosselen, voor menschelijk voedsel, werd niet veel gevischt; daarentegen werden wel groote partijen voor eendenvoer en ook veel zaaimosselen gevischt. Vischhandel. Alhoewel ln den aan vang van het jaar, de vooruitzichten over het algemeen voor den handel niet ongun stig schenen, hebben de uitkomsten daar aan niet beantwoord. De export van schaal- en schelpdieren, welke naar Frankrijk, België en Engeland plaats vindt, ging overigens normaal en verliep tot bevredigende prijzen. De verzending als ijlgoed per spoor naar Frankrijk, gaat nog niet zoo snel als vóór den oorlog, hetgeen, vooral bij zacht weder, nadeelig is voor sommige visoh- soorten en schaaldieren. Het snelle ver voer van voorheen, zou de opbrengsten van die soorten zeker ten goede komen en visscherij en handel dientengevolge be vorderen, zoodat een verbetering van dit vervoer reikhalzend wordt tegemoet ge zien. Het afgeloopen seizoen is voor de bloem- bollenkweekerijen in het algemeen zeer gun stig geweest De gewassen waren zeer be vredigend en de prijzen, welke op de ver schillende veilingen besteed werden, zoowel op de „Groene"- als „Droge" veilingen wa ren zeer goed. Ais regel verwacht men na den balanstijd een opleving van zaken in den wolhandeL In 1926 trad evenwel met het nieuwe jaar een stilte in, welke later zou büjken een üoodenoe werking oo ae markt te hebben. Die eertijds zoo bloeiende biootwoihaifc-el in lloilan.sch Noorden, waar crie voorname Ne-enandsche huidemblooterijen stonaen, kwam stil te liggen. Deze sjechte toestand meef voortduren tot beg.n Mei„ toen op een ba8.s van ongeveer 40 pCt. verlies, enkele zaken konden worden afge^ian» De goede vraag wilce echter niet komen, zoodat de alzet tot betrekkelijk geringe hoeveelheden beperkt bleef. Evenmin vermocht de „nieuwe scheer" den handel te verlevendigen. Het Ned. MelsjesgUde. Op 81 Januari 1926 was het 10 jaren ge leden, dlat het Ned. Meisjes Gilde werd' op gericht. De Meisjes Padvindersvereenlgingen in Amsterdam, Amersfoort, Rotterdam en Lei den vereenigden zich tot genoemde organi satie en a.le oprichtsters, de dames M. Cijferi—van Wijngaarden, O. Bingham— Leis, G. Hammeevan Steenls, L. de Buy Wennlger—Hulseboe en G. v. d'. Bergh— von Teyn werken nog met veel animo voor het Gilde, sommigen als Hoofdbestuursleden, anderen ln haar eigen1 afdeelingen. Dat de meisjes padvinderij ingang gevon den heeft in Holland!, blijkt uit het feit, dat er nu 86 afdeelingen) zijn, tezamen 1200 .eden. •Om dit jubileum te gedenken, werd eene Regelings-Commlssie benoemd', die een Na tionaal kamp zou voorbereiden. Daarvoor werd) aangevraagd en verkregen de toestem ming tot het kampeeren ini de leegstaande barakken in de legerplaats MilMgen. Hier zal nu ln de a~s. Pinkstervacantie de groote réurule zijn en) zullen alle Nederlandsche PadL vind'sters met elkander kennis 'maken. Daar zullen heel veel speciale padtvind- sters-bezigheden worden gedemonstreerd, wedstrijden gehouden, wandelingen ln de omgeving gemaakt; in' 't kort, deze dagen zullen getracht worden tot onvergetelijke te maken. Ingezonden Mededeellng. »t II Colbert Costuum gemaakt vanaf f 15.00 tot f 45,00 f 95.00 f 4.50 f 3 25 f 4.50 f 0.75 f I.OO f 35.-. Colbert Costuum naar maat vanaf f 45.00 OVERHEMDEN piqué, prima shirting f 2.90 OVERHEMDEN gekleurd, wasoheoht f HOEDEN, nieuw model f ZELFBINDERS, gehaakt f 0.25, ZELFBINDERS, zijde f 0.50, Demi-Regenjas f12.-, f16.-, f21.-, f 28.-, ALLES NIEUW ONTVANGEN. ZIE DE ÉTALAGES. 2.25 3.90 f 0.5O, f 0.75, AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Straat-kijkspel.neen, ikbedoel nu niet het boilen-kijkspel om en bij Haarlem, waar deze Paaschdiagen weer duizenden Am sterdammers van zullen genieten; alhoewel dit toch eigenlijk ook meer straat- en cul tuur-kijkspel is dan natuur-dito, -r ik be doel het kijkspel hier in onze nabijheid, in de straten van het cenitrum der hoofdstad- Dat spel heeft voor den rechtgeaarden Amsterdammer een nooit-aflatende aantrek kingskracht en als er, bij den dagelijlkschen, geregelden gang van dit kijkspel nog Iets extra's, van hoe weinig belang op ziohzelf misschien ook, komt, dan stijgt zijn aan dacht tot ln de sferen van een haast zieke lijke hypnose.... Wie kenit niet onze be roemde gevallen, van een pet-in-t-water of van een weggeloopen kat, waaromheen een dichte volksmenigte samenklontert, menig ten, die de eerste uren niet meer oplossen, ook al is het kristallisatie-punt, de pet of dte kat, al lang weer uit den klont verwijderd en teruggekeerd tot den rechtmatigen bezitter? (Deze week nu waren er drie heel bijzon dere extraatjes. Daar hadden we dan eerst: de hond in hét Middendamp lantsoen, Nee, U moet er heusch niet gering over denken! U moogt er als nlet-Amsterdammer over glimlachen, maar onze aandacht had 't, vooral natuurlijk toen enkele politie-marmen in het verboden plantsoen een klopjacht op den wet-schemnenden viervoeter organiseerden. We hebben er, met honderden en steeds weer nieuwe honderden, voor achter de stee- nen walletjes van den Dam-tuin staan turen en nooit nog heeft het werk van onze afdee- ling beplantingen zich in zulk een onver deelde belangstelling mogen verheugen. Inderdaad: hier gebeurde een eerste rangs atads-berichtje, om in de termen der Journa listieke keuken te spreken. De foto-verslag gevers van onze bladen kwamen er zelfs aar. te pas en zoo werd dit „wondere gebeuren1" dan ook nog eens op de gevoelige plaat vast gelegd. De tweede extra had Woensdagavond, na afloop van de Raadszitting eveneens op den Dam plaats. Het was een dubbel kijkspel dezen keer. Legde men 't hoofd' in den nek, dan had men dat van het proef-lichten der monumentale (proef)lantaarn, keek men rechtuit, dan ontwaarde men den burgemees ter,* enkele wethouders en het grootste ceei van den Raad. allen aan het licht keuren. Toch, al was 't dan dubbel, dit kijksroel haalde eigenlijk niet bij dat van den hondl Die proef-Damlantaarn, enfin, nou ja, laten we er maar niets meer van zeggen (ik geef hiermede de algemeene opinie, ook die onder de dezen avond naar het proefbranden turen de edelachtbaren, weer!); en onze vroeae vaderen die zijn al evenmin, behalve dan de heer Wibaut, representatief of decorat.el van uiterlijk of van postuur. De derde extra tenslotte was er een, die wel zéér de publieke Mefde had, gezien ook 't feit, dat er bij gewerkt werd eni het voor den Amsterdammer een speciaal genot is dom staan te kijken naar het arbeiden van zijn medemenach.De musschen boomen op het RembrandtHplein gingen namelijk een aezer dagen tegen dten grond. En deze twee oude getrouwen, die echter bij storm wat al te onbetrouwbaar werden)! e.achten heel wat gemeentelijke arbeidskracht.... Het is voor die musschen ongetwijfeld eên verlies; die twee boomen boven het diruk- begane trottoir waren toch hun uitverkoren Rembrandtplein-terra», waar zij s zomers evenveel vertier vonden als hun mensen e- UJke collega-amusement-zoékers op de ter rassen van dten beganen grond. Dat hun boom-café er echter geen behoorlijk toilet op nahield, - waardoor het plekje voor ons menschen berucht werd1, konden zij niet hei.P6.nïk heb nu weer genoeg den gj stoken met de nieuwsgierige hebbelijkheid Toch valt over het algemeen een achter uitgang van vangst, vooral bij de korvis- scherij op de Noordzee, te constateeren. De kor- of trawlvisscherij wofdt op de Noordzee tegenwoordig nog slechts voor een klein gedeelte door enkele zeilvaar- door motor- Konlnklflk Hollandsche Lloyd. Cassatie aangeteekend. De -Koninklijke Hollandsche Lloyd heeft onlangs cassatie aangeteekend van het arrest van het Hof te Amsterdam, waarbij de Lloyd tot volledige betaling van mijn medte-stadgenooten; met de opper vlakkige belustheid op het kijkspel van de straat en ik mag daarom, als tegenwicht, wel even wijzen op het feit, dlat ons publiek zich altijd gevoeMg toont voor straat-gebeurtenis sen van dieper beteekenis dan een kijkspel. Dat bleek o. a. weer eens bij den laatsten rit van den eens, vooral ook hier zoo gevlerden zanger Oreiio. Belangstelling, de échte, was er en eerbied en meegevoel. Belangstelling, noch eerbied, noch mee- fevoel heelt het publiek ooit gehad voor. touw- en Woningtoezicht, de gemeentelijke dienst, die met April zijn vjjf-en-twiratig- jarig jubileum viert En zal het ook wel nooit krijgen. Dat kan moeilijk anders: de bou wers en die huisbezitters onder het" publiek vindten natuurlijk altijd dat dit Toezicht te véél doet, te lastig is en te spoeuig opfcreeat; de huurders, het andere deel van het pu bliek vinden t, even natuurlijk, net an dersom: Bouw- en Woningtoezicht doet h. 1. te weinig, is te gemakkelijk en te slof.... Toch is deze Dienst er eene, die in de kwart eeuw van zijn bestaan buitengewoon veel goeds verricht heeft. Vroeger, voor het be staan der desbetreffende verordening, was de revolutiebouw aan de orde van deü dag, een bouw, die niet alleen slechte woonruim ten, trappen en alcoven zonder licht, enz. te voorschijn bracht*, maar die daarenboven elk oogenbiik groot gevaar opleverde. In 1899 stortte zoo weer eens een heel rijtje huizen in de PLetèr Nieuwlandstraat in En toen vond men gelukkig eindelijk, dat 't nu maar eens uit moest zijn en kwam, na eerst nog twee jaar geharrewar, de verorde ning en de organisatie van den Dienst tot stand. De man, die dit nieuwe instituut leven heeft ingeblazen en het gemaakt heeft tot een belangrijke kracht ten goede in onze ste delijke evolutie, was ir. Tellegen, die, voor dat hij het burgemeestersambt aanvaardde^ jarenlang aan het hoofd van het Toezicht ge staan heeft. Dat er vooral de laatste jaren bij dezen Dienst hard gewerkt moest wor den om dten enormen groei der stad (ik gaf al zoo dikwijls vergelijkingen in dezen, maar wijs er nu alleen maar op,'dat er in de laatste vijf Jaar een stad van de grootte van.... Utrecht bijkwam!) bij te houden; valt te be- grijpea Eén cijfer nog slechts: in 1925 gaf de Dienst 25000 verbeteringen aan die onder zltn toezicht moesten worden uitge voerd; dat is 80 per dag Een felicitatie verdiende de Jubilaris op dit 25-jarig feest dus wél Maar, zooals ge zegd, populair is hij niet. En „werk" wordt er niet van gemaakt. Hoort de gemiddelde burger het woord Dienst, vooral in verband met Rijk of Ge meente, uitspreken, darf trekt hij over het algemeen al een bédenkelijk gezicht, maar mompelt daar dan ook nog iets .bij van be lasting, dan wordt diat gezicht hopeloos pijn lijk., diroef of nijdig, al naar gelang van het temperament van dén aangesprokene. B. en W. meenten nu echter ter goeder trouw een belasting ontdekt te hebben, „die men over 't geheel met een blij' gezicht be taalt". Het Is, schrijven zij ln een dezer da gen verschenen prae-advies, de heffing op de publieke vermakelijkheden. Vandaar, ge zien dlat blije gezicht, dat zij er niet aan den ken dte vermakelijkheidsbelasting van 20 op 10 te verlagen, zooals de bioscoophouders en andere amusements-bedrijfsleiders ge vraagd h ibben. Willen H.H. bioscoophouders hun vena- gingspogingen nog eenmaal met succes be kroond zien, dan moeten zij op de een of andere wijze dus zorgen, dat zü dte blije ge zichten uit hun établissementen verwilderd houden. Als zij 't een* met huil-wekken. e griezel en extra trag'.Bche films probeerden? Sllngerwaarnetmlngen op zee, De reis van Hr. Ma Onderzeeboot K XHL Voortzetting van de onder zoekingen van dr. Vening Melnesz. Door de reiB van Hr Ma onderzeeboot K tttt onder bevel van den lult. ter zee le klasse L. G. L. van der Kun, via het Panamakanaal naar Nederlandsoh-Indië, gedurende welke slingerwaarnemingen op zee zullen worden uitgevoerd door dr. Vening Melnesz, zal de kroon worden ge zet op de medewerking van de Nederland sche Marine verleend aan de Rijkscom missie voor Graadmeting en Waterpas sing tot het bereiken van een zuiver we tenschappelijk doel. Naar aanleiding van de mededeellng, die dr. Vening Melnesz in 1928 deed omtrent zijn eerste reis in 1928 naar Batavia, welke door den Secre taris, kolonel Perrier, ln zijn verslag wordt genoemd „la oammunioatlon c&pitale faite k Tassemblée", verzocht de vergadering aan de Nederlandsche vertegenwoordl .De kosten dezer ultkeeringen worden tuigen en voor het overige do. rijk en gemeenten gedragen. botters uitgeoefend; vooral tong van de October-coupon werd veroordeeld, ger», den dank der Section de Géodésie Het pleidooi voor den Hoogen Raad zal i te willen overbrengen aan den Minister en tarbot plaats hebben op 17 September a s. 1 van (Marine voro dé medewerking, die de Nederlandsche Marine aan dien arbeid had verleend, een bewijs, hoe die mede werking ook ln het buitenland wordt ge waardeerd. Ook de tweede reis van dr. Vening Mel nesz ln 1925 is door de 'buitenlandsche geodeten met 'belangstelling .gevolgd. Bij de Ooast and Geodetic Survey der Ver- eenigde Staten is de belangstelling in zijn werk ook door daden gebleken. Zij heeft tooh geheel belangeloos de bereke ning der lsostatisohe reducties uitgevoerd van zijn waarnemingen in 1928, en zich bereid verklaard, dit wederom te doen voor de waarnemingen in 1926, daar zij deze van Internationale beteekenis acht. Bovendien heeft de Ooast and Geodetic Survey met toestemming van den Secre- tary of Oammerce, onder wiens Departe ment zij behoort, aan de Rijkscommissie in leen aangeboden een „reoording radio set" tot reglstreerlng der draadlooze tijd seinen, om door dr. Vening Melnesz te worden gebruikt op zijn aanstaande reis, welk aanbod met dankbaarheid is aan vaard. Zeer waarschijnlijk zal ook de me dewerking worden verkregen van het Naval Obaervatory te Washington voor Zuivelproducten. Tuinbouwproducten Landbouw. Qroentenconserven. Bloembollen. Wolhcmdel. Straat-kijkspel Vijf-en-twintig jaar Bouw- en Woningtoezicht. Belasting en een blij gezicht. 1 tr

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7