HERMAN NYPELS. KWATTAS5'3- KLEEDING NAAR MAAT VOLLE-MELK-REEP TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Beter dan Goed: DE BESTE VAN DONDERDAG 8 APRIL 1926. Een zeer mooie collectie Stoffen voor houden wij In- voorraad. Vraagt nu de stalen. Prijzen van af 45.°°, 55.°°, 65.°°, 75.°°, 85.°°, 95.°° gld. Nieuwe coupe. Gemakkelijke pasvorm Kledingmagazijnen 2. A. J. Hoogvorst, Zype. 8. A. Harpe, TieL De herbesteding en - verbouwing van het Weeshuis. Onze plaatsgenoot, de heer D. Bijl, slaagde te 's-Qravenhago voor het Machi nisten-examen diploma B. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders van Helder hebben Dinsdag 6 dezer aanbesteed het bou wen van een politiepost by hel brandspuit- huisje aan den Sohooiweg te Julianudorp. Hiervoor was als volgt ingeschreven: J. de Graaf, Julianadorp 1870; G. Hoornaman, Julianadorp 1455; J. Steeman, Helder 1688; Gebr. Van Pelt, Helder 1900. Door den architeet G. de Beurs Gz. al hier werd gistermorgen namens zijn prin cipaal, den heer L. S. Beek, aanbesteed het maken van oen lerkelder bij en het doen van herstellingen aan do schuur in de Br eest raat. Ingekomen waren de volgende bületten: Gebr. Ran 8950.—, H. Freeko 4020.D. de Graaf, Julianadorp 46601 Herijk maten en gewichten. Wy vestigen de aandacht van belang' hebbenden op de ln dit nummer voor« komende advertentie betreffende den her- Uk van maten en gewichten. Het Wegtenvraagstuk. Voor eendge maanden schreven wij over den slechten toestand' van den weg tusschen de beide molentjes aan het einde van den Middenweg en het verlengde daarvan langs het Geel Wit-terredn, tot ongeveer ter hoogte van de woning van don heer Zwaan. WH wezen op de noodzakelijkheid van' ver breeding en verharding van het wegdek, om dat de breedte van dezen weg voor het drukke verkeer in heit, nu reeds aangevangen seizoen, groot gevaar opleverde. Van be voegde zijde werd ons later meegedeeld, dat de verbreeding was afgestuit op den aankoop van den grond. (Deze eigenaars nJ., profiteerenö van de gelegenheid, vroegen een veel te hooge som voor hun grond, zoodat het gemeentebestuur hierop niet kon ingaan en dus de verbree ding niet kon doorgaan of men tot een ont eigeningsprocedure moes'., overgaan, met de wetenschap, dat er dan ezen zomer wel niets van verbetering zou k men. In de laatste r:: .rgadtering was het de heer Schoeffeler." rper, die by de rondvraag dit punt bespr ?k uvj, voorstelde, het polder bestuur te verzoeken over te mogen1 gaan tot gedeeltelijke demping van de slooben aan weerskanten van den weg. Hiermee zou een oplossing gevonden zija Wy hopen ten zeerste, dat het polderbestuur met dit voor stel instemt, zoodat er direct tot verbreeding kan worden overgegaan. Want meer dan noodlg is dit zeker1. Gelijk met deze verbreed ing zou het ge deelte weg langs het Geel Wit-terrein, pl. m. 200 M. worden verhardt In dezelfde moeite en met eeirige kosten meer zou dit geschie den. Nu echter misschien voorloopig hiertoe nog niet kan worden overgegaan, blijft ook dit gedeelte in dten toestand waarin het ver keert. En die toestand is meer dan wanhopig. Het is niet mogelijk om met een gang van 15 K.M. over dit gedeelte te rijden, het ge beurt dan ook riet zelden, dat fietsrijders afstappen en naast hun vehikels loopen tot ze deze 200 M. vol kuilen, hobbelige en pun tige steenen gepasseerd zijn. Van de auto bushouders vernamen we, dat ze rtiet dan met kalmen gang erover hen konden rijden. 't Is werkelijk treurig, dlat de toestand van dezen weg die toch een boofdtverkeersweg is voor onze stad bestendigd1 blijft Wij kunnen dan ook niet met genoeg klem erop aandringen, dat hierin ten spoedigste verbe tering word© gebracht (De breedte van den weg is hier voldoende, het gaat dus slechts om vernieuwing van het wegdek. Emmnbloem-rollecte. Op 24 April zal ln deze gemeente de jaariyksche Emmabloem-oollecte worden gehouden. Eigeniyk is het overbodig de aandaoht te vestigen op deze sympathieke collecte die beoogt geld te verzamelen door middel van den verkoop van d „Emmabloem" om de Vereeniging tot be strijding oer tuberculose tegemoet te ko men in den strijd tegen de gevreesde volksziekte, waarvoor geld, veel geld noo- dig is. Toch achten wy het nuttig om het Heldersche publiek op te wekken om de zen verkoop te steunen en zich te tooien met de bloem en een penningske te offe ren. Ook hopen wy dat talrijke verkoop sters zich beschikbaar zullen stellen om den verkoop te doen slagen. Een oproep daartoe verschijnt dezer dagen in ons blad. „Thuiskomst". Morgen (Vrijdag) wordt dus In Casino de laatste voorstelling van dit seizoen gegeven. Het op te voeren stuk „Thuis komst" is een uiterst boeiend en aangrij pend tooneelspel, dat beslist niet zal na laten een sterken Indruk op den bezoeker te maken. Hiertoe draagt vooral by het superieure spel van onze groote actrice Tilly Lus. Het stuk is j.L Zondag ln Schagen or- gevoerd voor een uitverkochte zaal en heeft daar ook een zeer groot succes ge had. Stuk en spel zijn wel de moeite waard te gaan zien. De entree-prijs be draagt slecht* 1- Ingezonden mededeellng. Klnderoperette „Roodkapje en: de Wolf. Woensdagmiddag had opnieuw eene opvoering plaats van de operette „Rood kapje en de Wolf" door de leerlingen van den heer Boelens. Evenals den vori gen keer viel het sprookje ook thans zeer in den Bmaak by net, meerendeels zeer jeugdige, auditorium. De aardige liedjes, de aardige pakjes en, niet het minst, het aardige acteeren vun enkele der hoofd personen, maakten dit kykspel zeferaan trekkelljk. De kinderen hebben het dezen winter al meerdere malen opgevoerd, het laatst den vorigen avond te Alkmaar, zoodat zij welhaast met zekere routine hun rol vervullen; van verlegenheid o!' hapering is dan ook geen sprake meer. De rol van Roodkapje'» moeder werd door een ander meisje vervuld dan den vorigen keer, want ln het troepje komen nogal vaak mutaties voor. Maar ook dit moe dertje kweet zich uitstekend van haar taak. De stotterende knecht van den baron bewerkte ook ditmaal weder de lachspie ren der jeugdige toehoorders, maar ook dit meisje, zestien jaar oud, gaat het ge zelschap verlaten om moeder met de schoonmaak te helpen. Zoo is het leven nu eenmaal: de koning is dood, leve de koning I Ook nu weder was het groote moment de verschynlng van den wolf. Wee. den wolf, die in een kwaad gerucht staat l en deze wolf 'stond ln een bizonder kwaad gerucht. Niettemin werd hy door de toe- hoordertjes met gejuich en gejoel ont vangen, al waren er van die heele kleinen die zich angstig schreiend in moeder's schoot verborgen. Want de wolf ziet er zeer realistisch en griezelig uit. De heer Boelens had ditmaal de mede werking van het ensemble „Door oefening Kunst". Dit troepje bestaat uit ongeveer zestien jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar, welke een mandolineclubje hebben geformeerd. Enkelen ervan bespelen de viool en ook is er een pianist, waardoor de eentonigheid, die uitsluitend mando- line-muziek meebrengt, gebroken wordt en er wat meer gloed en kleur in kan worde® aangebracht. Deze jongelui staan onder leiding van den heer J. de Kok. die krachtig en energiek leidde. Het clubje bestaat nog slechts enkele maanden, doch wij kregen den indruk, dat hier met veel ambitie en liefde gewerkt wordt. Uit den aard der zaak kan men van een publiek, dat bijna uitsluitend uit kinderen bestond, geen stilte gedurende de uitvoe ring verwachten. Misschien is er gele genheid het gezelschapje nog eens weder te hooren. Niet heel velen ongeveer een halve zaal vol woonden dea§ uitvoering van „Roodkapje" bij. Uit het Politierapport Door een schipper van de kusfcvisacheri, werd Zondagmorgen aangifte gedaan dal er in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een hoeveelheid visch uit zijn vaartuig was gestolen, terwijl in den nacht van Zaterdag op Zondag 8 pond' suiker en een busje gecondenseerde melk was ont vreemd. Benige weken geleden was er ook reeds suiker en melk uit zijn schuit wegge nomen. Maandagmiddag werd er aangifte ge daan, dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag van een perceel aan de West straat een ruit was ingedrukt Een oneerlijke dienstbode. Dinsdagmorgen deed een hotelhouder aangifte dat een zijner dienstboden zich aan diefstal had schuldig gemaakt. In haar koffer werden een aantal goederen aangetroffen, die uit zyn inrichting af komstig Varen. [De oneerlijke dienstbode werd door de recherche aangehouden en bekende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt Zy verklaarde tevens, zich nog meer goe deren van 't hotpl te hebben toegeëigend. De goederen werden in beslag genomen. De dienstbode werd in bewaring gesteld, doch na verhoor weer op vrije voeten ge steld. Dinsdagavond werd op den hoek van de Nw.' Brugstraat—A. Binnenhaven een on'gentjo door een bespannen vrachtwa gen aangereden. Het knaapje kwam onder den wagen terecht en 'bekwam een dyL >eenfracfcuur. Op advies van een genees- iieer werd het naar het Marine-Hospitaal vervoerd!. Uit het politic-onderzoek bleek; dat de bestuurder geen schuld trof. Gisterenmiddag werd aangifte gedaan, dat er van een perceel aan den Kanaal- weg een koperen afsluiter van de water-, ektöngkraan, die aan den voorgevel van bedoeld perceel bevestigd was, gestolen was. Waarschuwing. [De Ccxmm. v. Pol. te Utrecht geeft in over weging, om, alvorens in relatie te treden met Johannes Josephus ïfiandriks, geb. 2 Juni 1887 te Utrecht, van beroep koop man, wonende H. J. Schimmelstr. 19 al daar, inlichtingen in te winnen bij de afd. Centrale recherche, te Utrecht. [Hendriks bezoekt met andere personen verschillende gemeenten en tracht dan z.g. Perzische tapijten te verkoopen. GEMEENTERAAD. Verschonen is de onderstaande Vervolg-agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Helder, op 'hedenavond. Notulen. Vaststelling der notulen van de verga dering van 9 Maart 1926. Ingekomen Stukken. Verzoek om ontslag van W. v. Nieuwen- huyzen als onderwijzer aan school no. 11. (Voorgesteld wordt dit ontslag eervo! 'te verleenen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag). Amendementen van de leden van den Raad B. Zondervan en C. Heyblok op de voorstellen, opgenomen in de byiagen nrs. 12 en 18 van 1926, (betreffende voor uitbetaling van water, gas eh eleotriclteit, vastrechttarief voor gas, enz.), (Voorgesteld wordt dit stuk te behande len by de desbetreffende voorstellen). Verzoek om ontslag van G. Marinus als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag te verleenen met dankbetuiging voor de bewezen diensten). Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een onderwyzer aan school no. 11. Voorgedragen worden: 1. J. Adolfs, Anna Paulowna. Voorstel tot het benoemen van een onderwyzer aan school no. 10. Voorgedragen worden: 1. A. J. Hoogvorst, Zype. 2. J. Overmeer, tyd. onderw. IJmuiden. 8. W. J. de Konlnk, onderw. op wacht geld. Leiden'. Belasting. Voorstel om Burgemeester en Wethou ders te machtigen om bezwaar in te bren gen by Gedeputeerde Staten van Noord- Holland tegen den te Texel opgelegden aanslag in de gemeenteUjke inkomsten belasting van A. Veerman. Mededeellng. Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vragen van het lid van den Raad B. Zondervan omtrent opneming en specialistische behandeling in het Marine hospitaal. Onderstaand adres is aan den gemeente raad verzonden: Aan den Raad der Gemeente Helder. In verband met het prae-advies van B. en W. betreffende: verbouwing van het Wees huis tot Raadhuis, heeft de AfdL Helder, van den Ned. Aannemersbond de eer U het vol gende onder Uw aandacht te brengefk Dat de oorspronkelijke begrooting van den verbouw van Weeshuis tot Raadhuis inclu sief verf-, glas- en behangwerk, volgens ra ming 42.000 bedroeg; dat in deze raming een bedrag van f 8500 was inbegrepen voor glas-, verf- en behangt werk, zoodat voor zuivere verbouwingskos- ten de begrootiing 38.600 luidde; dat de enkele wijzigingen, bestaand! rn het aanbrengen van een brandvrije kluis, een lokaal voor onderbrenging archief, verplaat sing van den kelder der centrale verwarming en eendge uitbreiding van' lokaairumnte ten behoeve van die afd bevolking en militie, de oorspronkelijke raming van 42.000 nood wendig met 16.000 moesten verhoogen,; dat dit in hooge mate misleidend is, aan gezien de fa. Gebr. Smit, laagste inschrijf- ster bij herbesteding, aanneemt bovenge noemde wijzigingen voor 6000 uit te voeren; dat, afgaande op dit bedrag, de begrooting van het Raadhuigplan, dten Raad voorgelegd, niet anders mag lulden dB® 88.500 en 6000 voor wijzigingen, wordt 43.500; dat, na gehouden aanbesteding, de firma Minnebo en Walboom laagste i nachrijfster was voor een bedrag van 49.990; dat de fa. M. en W. zeer waarsohyniyk, in verband met de veel boogere besomming der overige inschrijverststers), geen vertrouwen in haar rekening scheen te hebben en nog denzeifden dag het College verzocht, ont heven te worden van de inschrijving, daar zy voorgaf zich voor 17.000 te hebben ver gist; neemt pota van het feit, dat het College de laagste inschrijfster niet van haar inschrij ving heeft ontslagen en toch' overging tot lerbestediing van een tweede plan volgens een veranderd bestek, waarin door versobe ring ongeveer 10.000 was bezuinigd; waar door de raming van dit tweedte plan op 83.500 gesteld moet worden en niet op 53.400, zooals dten' raad wordt voorgelegd; dat na gehouden herbesteding het laagst werd' ingeschreven door fa. Gebr. Smit voor 63.740, 'terwijl de fa. Minnebo ten Walboom inschreef voor 64.900. Constateert, dat B. en W. dbor het groote verschil tusschen raming en laagste in- schrijfster blijkbaar met de zaak verlegen zyn en het eerste plan maar aan de fa. M. en W. schriftelijk hebben opgedragen voor 49.990, terwijl zij tevens rijn gaan onder handelen over het tweede plan met het gevolg, dat dezelfde firma aanbood: dit te willen maken voor f 69.287, dus 6700 lager, dan rij 'hy publieke aanbesteding had aange boden; dat daarna ook de laagste inschrijf ster, fa. Gebr. Smit, een lagere aanbieding mocht doen. Zij zou hiertoe nog wed' bereid' zym ge weest, wanneer men de toezeggingen, die toen gedaan werden, schrifteiyk zou willen herhalen. Concludeert verder, dat het voor een ern stig raadslid1 niet gemakkelijk zal zij® in deze (troebele zaak een beslissing te nemen, vooral omdat verondersteld1 mag worden, dat die schriftelijke gunning slechte een bedreiging voor de fa, Minnebo en Walboom beteekent, terwijl by gunning van het tweede plan aan de fa, M. en W., liet principe „publieke aan besteding" tot een aanfluiting wordt ge maakt en het bij aanbestedingen in de toe komst niet gemakkeiyk zal zyin serieus© aan biedingen te krijgen voor een gemeente, diq tot dergeMjke handelingen in staat blijkt. Helder, 7 April 1926. Namens de Afdl Helder van den Ned. Aannemersbond, De Secretaris, O. QUAK. Pater Jonckbloed. t Dinsdag! s te Nymegen op 77-jarigen leeftijd overleden pater Godefridus Jonok- bioed. Hy werd geboren in 1848 te Eindhoven. In 1881 weid hy tot priester gewyd. Van 1890 tot 1908 werkte pftter Jonckbloed' in Indië. De laatste Jaren heeft hy ln Neder land' doorgebracht. - Pater Jonckbloed heeft zich veel aan letterkunde gewijd. Het Paedagoglach Congres. Heden is te Amsterdam geopend het paedagogisch congres, dat door meer dan 1600 belangstellenden in opvoedkundige vraagstukken zal worden bygewoond. De verongelukte TorscfieUlnger loodaschoener. De vorige week heeft een Urker vis- scher ten Oosten van Terschelling zyn net verspeeld op een diepte van 70 voet. Ver moedelijk was het net ln een wrak vast geraakt. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat hier de verongelukte Terschelllnger loods- schoener zou liggen, en het departement van marine heeft Dinsdagmorgen aan den duiker Jan van Drimmelefi te IJmuiden opdracht gegeven, ter plaatse een onder zoek in te stellen. Nader meldt thans een V.D.-beridht, dat de Marine aan de reederfj Doeksen op het eiland Terschelling heeft opgedra gen materieel beschikbaar te stellen voor het doen van onderzoekingen. Woensdagmorgen vertrokken van Ter schelling de beide sleepbooten „Noord- vaarder" en „Neptunus". Het onderzoek geschiedt onder leiding van een Marine officier. De sleepbooten „Noordvaarder" en „Neptunus"1, die gisterochtend vertrokken zya, worden tegen het einde dezer week terugverwacht Op de „Noordvaarder" bevindt zich de luitenant ter zee 2e kL A. J. H. baron van Lyniden, die het onderzoek leidt Ook is daar aan boord de duiker J. van Drimme- len. Het noodige duikermaterieel is mee genomen. i De kust van Terschelling en Ameland: zal systematisch worden afgezocht Iedere boot sleept aan een langen staaldraad een zwaar gewicht en. deze gewichten zyn onderling verbonden door een dunnen staaldraad van ongeveer 200 meter lengte. Zoodra men nu „vastloopt", gaat een der duikera voor onderzoek naar beneden. Vissoherlieden beweren, dat zy met hun netten zyn vastgeloopen in een wrak op ongevere tien vadem water dwars van de Oosteiyfcste duinen van Terschelling. Waar op deze plaats eenigen tyd geleden ook olie op het water is waargenomen, be staat er kans, dat de schoener hier zou worden gevonden. Arbeidstijd verplegend personeel. Naar het hoofdbestuur van den Oen- tralen NederL Ambtenaarsbond aan de N. Rott. Crt meldt zal de arbeidstyd van het verplegend personeel in de rijkskli nieken te Utrecht ten behoeve van welk personeel deze bond op 28 Januari een congres heeft gehouden, met ingang van 1 Juli a.8. worden verkort De minister van onderwys heeft dit mogeiyk gemaakt door uitbreiding van personeel. Intrekking subsidie. De minister van arbeid, handel en ny- verheid heeft, te rekenen van 1 Maart, in getrokken het recht op'subsidie ten be hoeve van de werkloozenkas van den Nederl. Neutralen Bond van metaalbewer kers en arbeiders in aanverwante vakken. Ingezonden mededeellng. De leiding van het postbedrijf. Onder de vorige regeering was het be sluit van den toenmaligen minister van Waterstaat ir. Bongaerts, tot instelling van een directorium in den Ministerraad gesanctionneerd. W|j vernemen, dat de nieuwe minister, de heer Van der Vegte, die zich nog beraadt over den vorm der leiding van het postbedrijf, zyn beslissing, eenmaal genomen, ook in den minister raad zal brengen. [De wanne 8-Aprildag. In Jaren niet zoo vroeg. Zaterdag 8 April steeg die temperatuur van de hoofdstad ln' den namiddag aan de Handelskade tot 21.0 gr. C„ in den Hortus Botanicus tot 22.9 gr. C. Deze temperatuur is, voor zoo ver kan worden nagegaan, sinds in 1887 de waarnemingen zyn begonnen door de Filiaal-inrichting van het Kon. Nedl Metereologisch Insti tuut te Amsterdam nog nooit zoo vroeg De heer Sneevliet en het marinepersoneel. Het lid der Tweede Kamer, de heer L. L. H. d e V i s s e r, heeft tot den minister van Marine a. i. schriftelijk de volgende vragen gericht: j. Is het den minister bekend, daf de commandant der Stelling Nieuwediep, vice- admiraal C. Fock, te Helder, voor een door het Nat.. Arbeidssecretariaat, aanvankelijk voor 5 Maart, later voor 19 Maart 1.1. uit geschreven openbare vergadering, met den voorzitter van voornoemde- vakcentrale, de heer H. Sneevliet, als spreker, over „Blank en bruin in Indonesië", den toeghng aan het marinepersoneel heeft verboden eh op 19 Maart voor den ingang der vergader zaal door het plaatsen van een militaire wacht den toegang voor marinemannen ver hinderde? 2. Is het den minister bekend, dat de vice- admiraal C. Fock zoo ver is gegaan, de mi litaire leden van het bondsbestuur van den Bond van'Minder Marinepersoneel te pres sen de voor 5 Maart reeds gehuurde zaal van het bondsgebouw niet beschikbaar te stellen aan het N.A.S., dat deze zaal voor de sub i genoemde vergadering had ge huurd? 3. Is de minister niet van oordeel, dat door het sub 1 bedoelde optreden van den vioe-admiraal de rechten van den marine man worden aangetast en hij daamee tot burger van den tweeden rang wordt ge maakt? 4. Is de minister niet van oordeel, dat in het optreden van den vice-admiraal, sub 2 omschreven, gezien meet worden ontoelaat bare inmenging in de bevoegdheden en za ken der vakorganisaties van "het marine personeel i 5. Is de minister bereid zoodanige maat regelen te nemen, dat herha'ing van het op treden van vice-admiraal C. Fock worde vermeden? God. Staten van Zuid-Holland. Naar de „Voorwaarts" uit goede bron verneemt, hebben de rechtschet Statenfrac ties besloten, de vrijgekomen Gedeputeer den-zetel van mr. Limburg aan de linker zijde te laten en zullen de rechtsche Staten leden, aangezien de soc.-democraten de sterkste fractie ter linkerzijde vormen, hun#, stem uitbrengen op den door de soc.-dem. te stellen candidaat. Uitvoering van dit be sluit zal dus de verkiezing van Schaper tot Gedeputeerde tengevolge hebben. Opheffing gasfabriek. B. en W. van Beverwyk stellen de raad voor, de gasfabriek op te beffen, daar de gemeente het gas op veel voordeehger condities van bet boogovenbedrijf kan betrekken. Uit de Communistische Party. Het partijbestuur van de Communisti sche Party heeft, naar de Tribune meldt, besloten, dat het partij-oo®grea zal gehou den worden op 22, 23 en 24 Mei te Am sterdam. Algemeen© NederL Mljnwerkersband. Te Heerlen heeft Maandag het gewone tweejaarlijksche congres van den Algem. NederL Mijnwerkersbonid plaats gehad. Uit het jaarverslag 'bleek, dat het leden tal stabiel gebléven is, en de bezittingen van den bond met 40.000 vooruit zyn ge gaan. Op 1 Januari jj. bedroegen, de be zittingen 126,000, waaronder een aan deel in de tmyn Laura en Vereeniging te Eygelshaven, waardoor de bond mede zeggenschap in de aandeelhoudersverga dering verkregen heeft. De „Brandarls". De motor-reddingboot JBrandaris", van Terschelling, zal gedurende eenigen tyd te Amsterdam vertoeven.De dienst te Terschelling zal, zoo noodlg, worden waargenomen door de motorreddingboot „Dorus Rijkers", die daartoe kan worden opgeroepen. DE WATERSNOOD. Hulpverleening. By de Algemeene vereenigde oommis sie ter leniging van rampen door waters- noód in Nederland, is, na de 49ste verant woording, in totaal ingekomen f 4.041.580. EERSTE KAMER. Woensdagochtertd kwam de Eerste Ka mer, voor het eerst sinds de crisis, weder bijeen. Na toelating van eenige nieuwe leden hield de Voorzitter, J. J. G. baron van VoorsttotVoorst, een rede, waarin hij het zilveren huwelijksfeest' der Koningin en den watersnood herdacht, welke rede staande werd uitgesproken en aangehoord. De Minister van Financiën, de heer D e Geer, legde daarop een regeeringsverkla- ring af, waarin hij zich conformeerde aan die,' ir. de Tweede Kamer afgelegd en aan het daarop gevolgd debat. Het Kabinet, aldus de Minister, doet een beroep op de leden der verschillende par tijen, ook van de Eerste Kamer, om in de buitengewone omstandigheden, welke tot zijn optreden hebben genoopt, aanleiding te vinden het minder naar zijn parlementaire positie, dan naar zijn daden te beoordeelen. De Minister zette uiteen, dat door de ge heel andere samenstelling der Eerste Ka mer, het deze wellicht minder moeite zou kosten dan de Tweede, zich aan te passen aan de sfeer, waarin dit extra-parlemen taire Kabinet wenscht te leven en te werken. Heden zal over deze verklaring worden in de maand April bereikt. Later ln Aprü gediscussieerd. Herdacht wordt het overle- i* dit wel het geval geweeat. I den lid v. d. Maesen de Sombreff.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5