„LIEFHEBBEN ZULT til llll KWATTA5 NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden. vóór 15 APRIL BUITENLAND. voor Uw Confectie Spoorstraat 126 - Tel. 370. <A jAvi-V.REEP Beter dan Goed: DE BESTE Nr. 6166 ZATERDAG 10 APRIL 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Giroreikenm'g No. 16066. Aan onze lezers buiten de stad doen wty het verzoek de abonnementsgelden voor het tweede kwartaal ten bedrage van 2«— per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 10066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met f 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. FRANKRIJK. Malvy treedt toch af. Nadat Malvy, de minister van binnen land sohe zaken, sinds hij bij het eerste optreden van het kabinet in de Kaïmer dn zwijm viel tengevolge van heftige aanval len op zijn persoon, eenigen tijd buiten heeft vertoefd, verwachtte men dat hij langzamerhand op een niet te opvallende wijze zijn werkzaamheden zou hervatten. Thans verneemt men echter dat hij defi nitief zijn ontslag als minister van bin- nenlandsohe zaken zal indienen. Dit wekt den Indruk dat Brland zijn kabinet doorj de aanwezigheid van den ex-verbanmene i toch te veel gehandicapt acht en daarin het radicaal-socialistische element thans door een persoon, die ininder vat geeft, wil doen vertegenwoordigen. Durand, de huidige minister van land bouw, wordt als zijn opvolger genoemd. ITALIË. De aanslag op MnssollnL De aanslag van mej. Gibson ls de derde, waaraan Mussolini de laatste jaren heeft 'bloot gestaan. Den 81en Augustus 1924, heeft men getracht hem te dooden, ter wijl hij zich per auto van Acqua Pènden- to naar Rome begaf. Zijn auto werd ech ter niet getroffen, wel een volgende. In November van het vorig jaar bij de viering van den jaardag van den wapen stilstand hadden het oud-Kamerlid Zani- boni en generaal Capello het plan ge- Smeed den Duce uit den weg te ruimen, i Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. II Naar het Engelsch van 18) DOLF WYLLARDE. Hij zond bet ezeldrijvertje weg en, goed moedig, vroeg zij: „Wilt u hem aan den leiband houden? „Ik zou u wel aan den leiband willen houden," zei hij. „ik geloof, dat u dit Boms wel eens verdient". „Toch zou Ik het niet .willen hebben. Achter hen rees de reuzenmuur van de Pyramiden op. De rest van het gezel schapje was reeds afgestegen en dacht er over, om de kolossen te bestijgen. Madame M ié vil le en kapitein Gaunt, die er bedden meermalen geweest waren, stón den al bij de helling. Een soort van .waanzin maakte zich meester van Aginoourt. Hij boog ziph voorover en nam den teugel van het ezel tje in de hand: „Nu, ik heb genoeg gezien van 't monu- 'ment van Oheops", zei hij. Laten wij doorrijden; kapitein Gaunt en Madame Mléville achterop. We kunnen hier mak kelijk voorbij, ze rijden maar langzaam. Kom!" ,Maar Majoor Aginoourt! 't Is uw eer ste bezoek. U moet naar de Pyramiden Ztf hadden een machinegeweer opgesteld achter een jalouzie in een hotel tegenover het palazzo Ohigi, doch werden gearres teerd voordat zij' onheil hadden kunnen stichten. Daarnevens is nog herhaaldelijk mel ding gemaakt van aanhoudingen van lie den, die iets tegen Mussolini in het schild voerden, doch hun plannen hebben het nimmer tot een begin van uitvoering ge bracht, gelijk deze drie. De Romeinsche bladen geven algemeen hun afkeuring en verontwaardiging voor den aanslag op Mussolini te kennen, waar bij zij dan tevens hun vreugde uitspreken voor zijn behoud. De Osservatore Romano dankt God voor het mislukken van den aanslag. Ook de Engelsche bladen betreuren bet gebeurde en speciaal het feit, dat de aan slag is gepleegd door een Engelsch onder daan. Zij drukken hun voldoening uit over Mussolini's behoud en wijzen er op, dat de daderes niet geheel normaal ia Een medewerker van de Petlt Parlsien heeft zich naar Oomplègne begeven, waar lord Ashboume, mej. Gibson's broer, woont. Hij vernam daar van lady Ash- bourne, dat haar man op het oogenbllk in Nederland vertoeft. Wat de aanslag be treft, zei lady Ashbourne, dat de ernstige daad van haar schoonzuster haar niet ver baasde. Zij was allang niet bij. haar volle verstand en lijdt af en toe aan aanvallen van zinsverbijstering, waarin zij reeds herhaaldelijk getracht 'heeft zelfmoord te plegen. Wij hebben getracht, zei lady Ahsbourne, haar in een gesticht opgeslo ten te krijgen, maar de Italiaansohe wet verbiedt de opneming vSn hen. die slechts bij vlagen verbijsterd zijn. Wij hebben onze schoonzuster, met wie wij allen om gang verbroken hebben, sinds 1918 niet meer gezien. Violet Gibson is mystiek ge- loovig, de gebeurtenissen in Ierland heb ben haar ziekte nog verergerd. Het ver baast mij alleen van haar, die ik eerder voor fa9ciste zou hebben gehouden, dat zij op Mussolini heeft geschoten, want zij had herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij den Paus zou vermoorden. Het verhoor van de daderes. Violet Bibsen, de daderes, is Donder dagochtend in de vrouwengevangenis te Rome verhoord. Zij verklaarde, dat rij Mussolini nog nooit gezien had en zich aanvankelijk louter uit nieuwsgierigheid onder de toeschouwers had gemengd. Toen zij den dictator zag aankomen en het gejuich van de menigte hoorde, had' zij eensklaps een stem in haar binnenste ge hoord, die haar dwong, den heiligen plicht te vervullen, dien iman neer te schieten. Waar d!ie stem vandaan was ge komen kon zij niet verklaren, maar zij had gehandeld' onder Invloed van die plot selinge dwangvoorstelling. Men verwacht dat het Italiaansche ge recht haar voor ontoerekenbaar zal ver klaren en dat zij naar Engeland zal wor den teruggezonden. Nog een buitenlandse!» te Rotme gearresteerd. Op de Piazza Hispana is een Zweedsche dame, Daginar Anderson, gearresteerd. Onder haar mantel droeg zij eqn dolik in den gordel van haar rok. De reis van Mussolini, De secretaris-generaal der Fascistische Partij, de leden van het Directorium en de secretarissen der provincies begaven zich Donderdagochtend om kwart voor tien aan boord van de „Oavour", die op drie mijl van Ostia lag, temidden van de an dere schepen van het eskader. Mussolini kwam om half elf aan. In een toespraak verklaarde hij o.a.: Wij zijn een volk der Middeüandsche Zee en onze toekomst was en zal zonder iemand na te praten altoos op zee zijn. De „Cavour" vertrok naar Gaeta. GRIEKENLAND. Piastiras. De regeering vervallen van den verklaart hem generaalsrang. heeft een pre- kijken. Wilt u ze dan niet beklimmen?" stamelde Winnde, „Neen. Op den terugweg zal ik ze wel bekijken. Kom!" Hij gaf zijn paard de sporen en 't ezel tje moest wel volgen, of het wilde of niet. „Gaan we.op de vlucht?" hijgde ze, toen we Madame en haar cavalier voorbij- gestoven waren en de vurige Arabier be gon te steigeren. „O, wacht toch even! We hebben Madame's paard zoo'n schrik be zorgd!" „Dat is in ordeZij is hem baas", zei Aginoourt, eens even achterom' kijkend. „Ben je buiten adem? 'Nu zullen we het wat langzamer aanleggen." Ze reden om den heuvelrug heen, die het uitzicht geeft op de open ruimte, waar-i in de Sphinx ligt. Aginoourt haalde de teugels in; en Winmie's ezeltje werd on middellijk kreupel, van het oogenbllk óf, dat het stil mocht staan; en hij' zette een diep-deernlswaardig gezioht! „Arm beestje! Hebben w!j 't zóó bont gemaakt?" troostte zij. „Maar mijn haar ls ook half los." En ijlings 'begon ze het vast te steken, wat nog niet zoo'n heel gemakkelijk werk bleek te zijn. Aginoourt zat een oogenbllk van haar te genieten'. Toen legde 'hij zijn hand op haar arm en vroeg met vaste stem: „Zeg, Wlnnie, denk je, dat je den lei band zou kunnen velen, als ik dien hield?" Ze liet de handen zakken, of ze door een schot getroffen was, en keek naar hem op, met de oogen van een verschrikt kind. Je weet toch wat lkbedoel, is het niet?" vroeg hij, (meedoogenloos. „Zou je bang De Grieksohe regeering mie gesteld op het meedeeien van Plastl- ras' verblijfplaats en deze.tot een half millioen drachmen heeft verhoogd voor zijn aanhouding. Tevens heeft zij Piasti ras vervallen verklaard van den rang van luitenant-generaal, waartoe de nationale vergadering hem indertijd nenoemd had. Volgens de regeering zou Piastiras aan dwangvoorstellingen lijden. Zij gelooft overigens niet, dat hij zich op Grieksch gebied bevindt, doch tracht door het uit- looven van de genoemde premies de open bare meening voor het aróigende gevaar gerust te stellen. Om deze riste.jfteedee- ling juist te waardeeren, moet men zich herinneren, dat Piastiras, een jongen van eenvoudige geboorte, die het van soldaat tot hoofdofficier gebrauht had, na de ramp van 1922 in Klein-Azië waarin hijzelf zijn regiment bij elkaar wist te hou den en in veiligheid te brengen met kolonel Gonatas en kapitein ter zee Pho- cas de revolutie heeft ontkentend, die Konstantljn voor den tweeden keer van den troon stootte, en dat hij daarna korte metten heeft gemaakt met de Konstan- tlnistische ministers en generaal Hadzia- nestls, die gefuslleerd werden. Ook het tegenwoordige bewind is als het ware door hem gevestigd, doordat'hij in 1928 de te- genrevolutie der drie monarchistische ge neraals door zijn vrienden Pangalos, Kon- dylis en Hadzikyriakos heeft laten on derdrukken en koning Geprge H heeft onttroond. Ziekte dwong hem daarna ln Zwitserland genezing te zoeken en bij zijn terugkeer verleden jaar bleek Pangalos, zijn vroegere helper, hem boven het hoofd gegroeid. De huidige dictator duldde geen tweeden kapitein op het schip van staat en liet zijn wegbereider het land uitzetten. Dat diens terugkeer althans voor hem een dreigend gevaar zou Inhouden, ls dus dui- zijn, om imljn vrouw te wezen?" Hij sprak op -den zaoht-overredenden toon, dien hij' ook tegenover een kind zou hebben aangeslagen; maar toch keek hij zéér ernstig en wachtte blijkbaar, in span ning, haar antwoord af. Ze huiverde liöht, maaj zei, peinzende: „Ik geloofdat Ik 't wel prettig zou vinden 1" „Jou klein lief meisje!" lachte 'hij1 en zuohtte tegelijkertijd; waaróm dat wist hij niet, misschien' ook omdat haar kinderlijke wijze van antwoorden' maakte, dat hij' zich' zooveel ouder voelde. Winnie keek, of ze half in een droom was en Aginoourt vond zelf, dat het verwonder lijk gauw in z'n werk was gegaan; nog haast éér hij het zelf wist. Kalm was hij 't eens geworden met zlchzelven, (betref fende deze stap;, niét als eem jongen, die maar overijlt handelt, onder dien indruk van het oogenbllk. Misschen ook door het flirtpartijtje van den Zondag; misschien ook door het romantisohe van 'heel die met-zilveren-stralen overgoten omgeving; althans, hij had gesproken en nü was er niet veel tijd meer, vóór de anderen kwamen. „Dank je liefste! Morgen kom ik met den kolonel spreken. Zorg dan, dat je niet uit bent." „Hallo, Aginoourt!" riep Gaunt al van verre, toen: de rest van 'het gezelschapje ook naderbij kwam. „Het leek wel of er een cavalcade Bedouinen voorblji stoof, zóó draafde je! Madame Mléville werd 'bijna weer teruggedragen naar het hotel." „Werd uw paard wild? Het spijt mij, «ls wij u moeilijkheden bezorgden," zei Aginoourt, zich tot Marame wendend, met delijk genoeg, temeer waar de huidige on tevredenheid; in het politieke kamp over Pangalos* greep naar het osidentschap Piastiras zou verzekeren van steun in kringen, waar hij die vroeger niet ver wachten kon. De presidentsverkiezing. De definitieve uitslag van de verkiezing voor het presidentschap in de districten Athene en Piraeus is: aantal stemmen, 07718, Pangalos 93,868, Demerdzjis 147a RUSLAND. Een aanslag op dien volkscommissaris van blnnienlandsche zaken. Volgens berichten uit Moskou heeft een student eenige revolverschoten gelost op Beloborodof, den volkscommissaris van blnnenlandsche zaken, die aan den schou der'gewond werd. De dader werd' gearres teerd. Het is de zoon van een gewezen beambte van het keizerlijke hof. Hij zou de daad hebben gepleegd omdat Beloboro dof betrokken zou zijn geweest 'bij het ombrengen van den tsaar en diens gezin. VEREENIGDE STATEN. De smokkelhandel ln sterken drank. De enquête, door de juridische commis sie uit den Senaat gehouden naar de wijze, waarop de anti-drankwet werkt, brengt verrassende feiten aan het lioht. Zoo ls thans aan de enquête-oommissie meege deeld, dat van de gesmokkelde sterke dranken en wijnen 96 pot. door de mazen van het net glipt en dat de waarde der binnengesmokkelde spiritualiën per jaar 8 8.600.000.000 bedraagt. Het corps der drankbestrijdingspolltie is ook niet al te zuiver op de graat. Niet minder dan 876 ambtenaren en beambten van de drankbestrijding moesten wegens oneerlijkheid en het aannemen van om koopgelden worden ontslagen. Er worden per maand 400 menschen wegens overtre ding van de anti-drankwetten in heohte- nis genomen en de rechtbanken zijn twee jaar met de behandeling van de drankwet overtredingen ten achter. Slecht weer. Naar uit Chlcago'gemeltf Wordt is het weer daar geheel van slag af. De afgeloo- pen 27 dagen is er in Chioago meer sneeuw gevallen dan anders ln een gehee- len winter. Het weer is er sleohter dan ,nog ooit sinds het begin der systematische meteorologiaohe waarnemingen was ge constateerd. Zoowel in de westelijke als in de cen trale staten van den Unie ls er tot nu toe nog geen draaglijke voorjaarsdag ge weest. MAROKKO. Vredesonderhandelingen. De Fransche en de Spaansche regeering _jbben het jongste voorstel v»n Abd-el- Krim om afgezanten te zenden met het oog op het overbrengen en bespreken van vredesvoorwaarden zorgvuldig overwogen. De betrokken diensten zullen er gevolg aan geven, teneinde op een wijze, welke vereenlgbaar is met de latere veiligheid, een vreedzame regeling van het Marok- kaansche conflict te bespoedigen. Een wapenstilstand aangeboden. Gemeld wordt, dat Abd-el-Krim een wapenstilstand zou hebben aangeboden Ingezonden mededeellng. tijdens de onderhandelingen over het sluiten van den vrede. Tusschen Parijs en Madrid worden besprekingen gevoerd over de aan te nemen houding. Tyfus in het RIL Inboorlingen, die te Tandzjer aange komen zijn, deelen mede, dat er een hevige tyfus-epidemie heerscht onder de stammen van het Rif. Er zou groote sterfte zijn. BRITSCH-LNDIE. De relletjes te Calcutta. De toestand, die kalm; was, ls Donder dag weer ln de war gestuurd doordat er een paniek onder de bevolking ontstond door valsche geruchten van moorden en plundering. Er werd weer hevig gevoch ten, waarbij 4 menschen werden gedood 10 gewond. OOST-INDIE. De overval ln Troemon. Lanzamerhand komen er uit Atjeh bi-' zonderheden doorlekken over het gebeur de bij den overval ln Troemon. Daar deze verhalen niet te oontroleeren zijn, geeft de Dell Ort, die ze vernam, ze onder voor behoud weer. Zoo heet het, dat de zoo jammerlijk be sprongen patrouille dien avond twee schildwachten had uitstaan, terwijl geen koude vormelijkheid. „Ja, het ia dat Madame zoo verbazend vast in het zadel rit, maar iedere andere dame zou zeker een leelijken val hebben gedaan óf het paard zou op hol geslagen zijn," betuigde Gaunt. Madame 'antwoordde niet, en gaf ook geenerlei blijk, dat ze het compliment ver staan had. Ze keek recht tusschen de ooren van het paard met eigenaardig-ge- spanmen blik. Het gezelschapje had stilgehouden voor den ingang van de graven van de Pries ters; en in het zand daar vlak vóór haar, leek het wel, of iemand zoo pas een groo- ten rechten hoek had 'getrokken, in den vorm van de letter L. De grond er om heen was steenachtig en hobbelig; wél eigenaardig dus dat er juist zoo'n onge rept zandveldje was 'gebleven, waar die letter in getrokken was. Haar. oogen straalden van een innerlijk vuur, terwijl zij er naar keek; maar ze zei niets en liet zich door Gaunt uit den zadel helpen. Onder het voortloopen wischte ze opgemerkt het teeken met den voet uit! Het was het pendant van den hoek op de gouden zon, die zij om dien hals droeg. Een groep Arabieren1 lag aan der in gang van de 'graven; de paarden en de ezels werden hier zoolang ln bewaring ge geven, en het grootste deel van het gezel schap trad 'binnen. Madame Mléville was de laatste. Met groote oplettendheid tuurde ze naar de gezichten van de Arabieren; ook vooral Ingezonden Medodeelln<*. WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkoeld be grepen, en bijgevolg worden onnoodig veel last èïi pijn gwédftn. ktét hl <i>* taak der nieren om het bloed te filtreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen te ver waar loozen, zooals urlnekwalen, blaas- zwakte (vooral bij kinderen), voortduren de of nu en dan voorkomende rug- en lendepijn, rheumatische aandoeningen, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtig heid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tesamen voor, doch als gij twij felt, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, nier- zand of -steen, en andere'ernstige nier kwalen. De bestanddeelen, waaruit Fos ter's Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezondheid te her stellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker rijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. naar. dengene die hen den ingang binnen voerde efi naar den gids, die met het mag- neslum-Mcht voorging in de duisternis van de graven. Maar ze scheen niets opmerk- kenswaard te ontdekken en haar hand trilde, toen ze even naar het sieraad om den hals voelde. De diamanten „stralen" schitterden ln het maanlicht, dat door de daklooze ruimte binnen viel. Maar zelfs de gids schonk geen aandacht aan dit schitteren van de Juweelen,- ofschoon Ma dame heel dicht bij' hem liep, als wilde ze rióh niets laten ontgaan van hetgeen hij zei. Gelijk Reggle had gezegd, was een wan deling door de Graven uitstekend ge schikt voor (flirtpartijtjes. Hoe gemakke lijk toch kon men achter een 'groot blok graniet schuilen; ofschoon men wel kans had op even onverwachte ontmoe tingen -*• diéne in herinnering 'gebracht te worden. Lady Jones en kapitein Potter hadden zich nu bij Mrs. Dlckson «gevoegd en een oogenbllk hielden ze Gaunt op, die anders noode van Madam's zijde week. Madame zelve talmde wat aan den ingang van een van de rustplaatsen van de priesters, die ééns den dienst hadden geleid in den tem pel van de Sphinx. Het magnesiumlicht flikkerde even op; toen werd het onder schept door de steengewelven' en was het pikdomwr waar Madame stond; de voet- tfaopen verdwenen om den hoek, maar gedurende een oogenbllk van ridhzelve vergeten, fluisterde ze in de duisternis met het kleinood in de handen: dom^terugP Van neemt uw éigen- (Wordt vervolgd). HELD COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersehe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W ludiö p. wjepoat f 2.60; ld. p. mail en overige huiden f 3.20 ZondairwMHil reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.-. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1 25 f 1 35 Lomo nummer» der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. - ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard), Ingea. meded. (kolombreedte al» redaction. tek«t)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1tlm 9 reigela 40 ct., elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau •v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct C. v. TRIET „Niet?.Onder geenèrlel omstandig heden?" „Neen, hij gloeg enkel maar even ach teruit. Maar na een paar minuten was hij weer handelbaar. Kijk maar, hoe kalm hij nu isl"

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1