..LIEFHEBBEN ZULT til MU" NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. "vóór 15 APRIL Nr. 6167 DINDAQ 13 APRIL 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Abonnementsgelden. Aan onze lezers balten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het tweede kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden Ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt Wjj verzoeken beleefd de kwitantie bQ erete aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. VOLKENBOND. De commissie voor de lntellectneele samenwerking. De oonferentl9 te Genève tot het bren gen van eenheid in het werk van de In ternationale studentenorganisaties heeft haar werkzaamheden beëindigd, na ver schillende moties te hebben aangenomen, die zullen worden ingediend bij de oom missie voor de intellectueele samenwer king Uitstel van de voorbereiding der ontwapeningsconferentie? De weigering van Sowjet-Rusland om deel te nemen aan de bijeenkomst van de commissie tot voorbereiding van de ont wapeningsconferentie, indien deze bijeen komst te Genève gehouden wordt, heeft aanleiding gegeven tot een verzoek van Frankrijk om haar opnieuw uit te stellen. Dus zai zij den 17den Mei, den datum v aarop zij belegd was, wel niet doorgaan. Zonder dat Sowjet-Rusland eraan deel neemt, zouden de toebereidselen geen zin hebben, want de Sowjet-Unie is een van de groote militaire mogendheden en heeft in het afgeloopen dienstjaar 600 millioen gouden roebels aan haar leger ten koste gelegd. De „randstaten" zouden, indien hun sterke buurman terzijde bleef staan, nooit ernstig aan ontwapening meedoen. De hernieuwing van het tractaat van 1921 tusschen Roemenië en Polen, dat, volgens mededeelingen van de Duitsche pers, uit gebreid zou zijn tot een defensief ver bond op alle fronten is een aanwijzing eensdeels dat Roemenië zich niet in het Veilige bezit van Bessarabië acht, ander deels dat Polen geen overgroote beteeke- nis hecht aan het tractaat van Locarno inet zijn beperkingen voor het Oosten voor onaantastbaarheid van zijn Weste lijke grens. Sowjet-Rasland en de ontwapenings conferentie. De offlcleele weigering tot deelnemen. Gistermiddag heeft het Volkenbonds secretariaat eindelijk het verwachte wei- FEUILLETON. Naar het Engelsch gerende antwoord van Tsjitsjerin ontvan gen op de tot de sowjet-regeering gericl te uitnoodiging om deel te nemen aan da werkzaamh den van de commissie van voorbereiding voor de ontwapeningscon ferentie. Tsjitsjerin'n weigering om ge delegeerden naar een conferentie op Zwitsersch grondgebied te zenden is in zes lange bladzijden gemotiveerd, waarbij vooral veel onaangenaamheden aan het adres van de Zwitsersche regeering wor den gezegd. Ondanks deze weigering is men ln de Volkenbondskringen toch geneigd aan te nemen, dat de eerste vèrgadering van dè oommissie van voorbereiding niet opnieuw zal worden uitgesteld. De gevaren der cinematografie voor de jeagd. Algemeen was men het er in den Vol kenbond over eens, dat de bioscoop tegen woordig een zoo groote rol speelt in het leven der kinderen, dat een Volkenbonds commissie, die zich ten doel stelt door in ternationale samenwerking de lichame lijke, geestelijke en zedelijke gezondheid te bevorderen verplicht is zich af te vra gen of ook met betrekking tot het bios- ooopwezen een internationale regeling aan het welzijn der kinderen zou ten gqede kunnen komen. De besprekingen In de commissie duur den twee dagen en werden Ingeleid met een rapport van de te Parijs gevestigde Liga van Roode Kruis Vw-eenigingen. Het rapport verwekte bijna den indruk, alsof alle zwakke kinderoogen te wijten waren hetzij aan het getril der films, het zij aan een óf te dichtbij óf te veraf van het doek gezeten zijn. Het was ook, alsof alle bandietenstreken een gevolg van het kijken naar avontuurlijke filmen waren; alsof alle sexueele ondeugden tot ontwik keling waren gebracht in de donkere cinema-zaal, waar jongens en meisjes in de prikkelende atmosfeer der duisternis naast elkander naar sentimenteele en ero tische lichtbeelden keken. Het rapport gaf de oinema ook de schuld, dat de zin voor goede literatuur in de kinderen gedood werd, doordat de snelle opeenvolging van de fllm-tafereelen, zelfs van betrekkelijk onschuldigen aard, hun het gevoel en het geduld voor subtiele beschrijvingen ont nam. De biosooop-zaal (wel te onderschel den van de schoollokalen, waar nu en dan opvoedende films worden vertoond en waar ten volle met de hygiënische eischen kan worden rekening gehouden) is dus, volgens de Liga der Roode-Kruis-Ver- eenigingen een zeer gevaarlijke instelling. Enkele leden der commissie meenden dat het rapport niet vrij was van over drijving. Het gevolg der tweedaagsche discussie is nu geweest, dat de Volkenbondsverga dering van September zal worden uitge- noodigd zich uit te spreken voor eener- zijds een aanmoediging van de vertooning en internationale overeenkomst, ten doel hebbende dat de commissie van censuur ln de verschillende landen elkander mede- van DOLF WYLLARDE. 14) Het fluisteren ging verlpren in de ■stilte. Er was zélfs geen echo; enkel het ruischen van een vleermuis of een derge lijk gevleugeld wezen, dat in z'in rust werd gestoord. Madame haalde diep adem en keerde zich toen langzaam om, op den tast haar weg zoekend naar het groepje, waar zich nu ook Wlnnie en Aginoourt bij hadden gevoegd. „Er wordt beweerd, dat de Romeinen hier bovenop hebben gebouwd en het oor spronkelijke 'bouwplan dus zeer moeilijk meer uit te maken valt door al die veran deringen en restauraties?, zei Mrs. Dlck- son op haar luiden, scherpen toon. ,yZe moeten nog niet eens zoo heel lang weer uitgehold zijn." 8 „Hoè ze dat gedaan hebben gekregen om die steenblokken in z"n geheel te ver zetten?" zei Potter. Kijk dién muur daar bijvoorbeeld. Door niets wordt hjj gestut, dan door z'n eigen1 gewicht!" „Ze plachten hun doodkisten van de hellingen af te schuiven; daar bij den in gang", zei Lady Jones. „AfsohiArelljke doodkisten moeten dat zijn geweest. Je kunt te nog zien, ln het Museum." „Heeft u het Museum al gezien?" vroeg Gaunt, en hij en Madame wandelden derir zelfden weg weer terug. „Ik hoorde dat ze hier den ouden Pharao hebben, den werkelijken, weet u, diè zooveel plagen moest doorstaan?" „Pharao van het Harde Hart," zei Ma dame, langzaam. „Ja, het Is een vreemd gelaat met een verachtelijke, wreede uit drukking; en» toch lijkt hij, in alles, een koning; zelfs na drieduizend jaren!" „Dan moet ik hem toch ook gaan zien^, meende Gaunt; maar hij dacht anders ln het geheel niet aan die vorstelijke mum mies, maar véél meer aan dat schoone gelaat van de amazone, die .hij juist hielp opstijgen. Het gebeurde zoo dikwijls, dat de inenschen vergaten, wat Madame tegen hen zei, enkel en alleen door naar Mada me te kijken. Wlnnie Falkner, die naar behooren reed in de schaduw van haar nieuwen heer en meester, kon evenmin nalaten, vol bewondering te staren naar het prachtige paard en zijn schoone 'berijdster. „Wat een mooi dier, hè?" riep ze. „En Madame rijdt ook zoo goed!" „Ja." Dit weinig-geanimeerde antwoord schrikte Winnie niet af van dit min-pers- soonlijke onderwerp; want de verhouding waarin ze nu pas tot elkaar stonden, maakte haar wat schuchter voor ben. „O, verbeeld je: Ik heb haar naam uit gevonden; maar 't is niét Bessie!" „Nu, het is Britomart; ik heb het haar ffe'vraaed. Vreemd en mldden-eeuwsch klinkt dat, hè?" „Ja; al uiterst-ontoepasselijk", zal WJ, met schamperen lach. deeling doen van hun beslissingen, of een bepaalde film voor de jeugd geschikt is. De derde Internationale tegen dien Volkenbond. Volgens een bericht uit Moskou aan de Parijsche editie van de New York Herald heeft de derde Internationale een mani fest uitgevaardigd waarbij de arbeiders van alle landen uitgenoodigd worden den Volkenbond te bestrijden, dien het mani fest bestempelt ais een organisatie van moordenaars. DUITSCHLAND. De werkloosheid te Berlijn. Het aantal werkloozen Is in de afgeloo pen week te Berlijn met ongeveer 1900 gedaald. Deze daling Is uiterst gering, aange zien er zich nog steeds 242.269 werkloozen in de Duitsche hoofdstad bevinden. De verbetering is eigenlijk nog slechts alleen waar te nemen in den land- en tuin bouw en ln de oonfectie. In het bouwbe drijf is de toestand nog steeds onver anderd. De spoorwegtarieven. Tegenover het betrokken bericht van de Journée Industrielle wordt bekend ge maakt, dat de voorgestelde verhooging van de spoorwegtarieven voor reizigers e goederen een eind onder de 10 procent z; blijven. Een artikel van Madonald. In de Vorwërta houdt Ramsay Mao- donald, de voormalige Engelsche eerste- minister, onder bovenstaanden titel een krachtig pleidooi voor Dultschland's toe treden tot den Volkenbond. Hij acht een gtzonde ontwikkeling van den Bond het eenlge redmiddel voor Europa. In het Locarno-verdrag ziet MacDonald ook het werk van de oude diplomatie. „Een veel grooteren waarborg dan een wederzijdsch verdrag tusschen Dultsch- land en Frankrijk bindt een Volkenbond, die beide staten-leden verplicht arbitrage te aanvaarden en den vrede te bewaren. En als de vervaardigers van een bijzonder verdrag zich op het standpunt stellen gelijk te Locarno gebeurd Is dat hun wil de wil van den Volkenbond is en zij er voor kunnen instaan dat de Bond hun afspraken zal goedkeuren en verwezen lijken, dan moet het gezag van den Bond een geduchten knak krijgen als de werke lijkheid anders blijkt. Het gebeurde te Ge nève heeft het bewezen en dit Is niet de schuld van Brazilië, maar van de geallieer den die het verdrag van Locarno hebben onderteekend en zich ln de afspraken met Duitschland een gezag hadden aangema tigd dat zij niet bezitten." MacDonald hoopt dat in September de fouten van Maart goedgemaakt zullen worden en dat Duitschland dan als ge lijke onder gelijke bi den kring der beste en machtigste staten zal treden. FRANKRIJK De schnl denkwet Volgens de Matin hoopt minister Pé- ret, dat de schikking met Amerika ten opzichte van het beginsel der schulden regeling binnen 8 dagen zal zijn tot stand gebracht. De minister denkt echter niet vóór het einde van de maand naar Lon den te kunnen gaan. De vrijwillige belasting ln Frankrijk. De kabinetsraad heeft besloten, dat alle leden der regeeringen zouden deelnemen aan de vrijwillige belasting tot herstel van den frank. De ministers zullen 6000 frank geven, de onderstaatssecretarissen 1000 frank. De voorzitters van Senaat en Kamer, de Selves en Herriot, hebben elk 10.000 frank gegeven. Beslag op het salaris van communistische Kamerleden. Volgens de Humanité heeft de stad Pa rijs, bij de inning van boeten, beslag ge legd op de geheele parlementaire schade loosstelling van de Kamerleden Caohin, VaUlant-Oonturier en Doriot Het totale aan boeten, waartoe zij zijn veroordeeld, zou één millioen bedragen. BELG IE. Badgast-belasting te Oostende. Te Oostende zal, naar de oorrespondent van de Nw. Rott Crt. te Brussel meldt, met ingang van 1 Mei en tot 1 November, een verblijftaxe op de badgasten worden geheven. Deze taxe bedraagt, volgens de categorie waarin het hotel of pensioen is opgenomen, van 25 oentiem tot 1 frank per dag. Kinderen beneden de 6 jaar, oor- logszieken of invaliden zijn echter vrij van taxe. Voor kinderen van 6 tot 15 jaar dient slechts de helft te worden betaald. Onschendbaarheid van regeerlngs- schepen. Zaterdagmorgen is te Brussel een pleoh- tlge zitting gehouden van een maritieme diplomatieke oonferentle voor het teeke nen van de oonventle nopens bepaalde re gelen van onscheidbaarheid van regee- ringsschepen. De oonventle werd getee- kend door Duitschland, België, Brazilië, Denemarken, Spanje, Estland, Frankrijk, Engeland, Italië, Mexioo, Noorwegen. Ne derland, Polen, Roemenië, Zjiid-Slavië en Zweden. Bepaalde gedelegeerden teeke nen ad referendum. De gedelegeerden van Japan konden wegens het ontbreken van voldoende oontact met Tokio niet tee- ken, dooh zullen waarschijnlijk later tee kenen. Daarna werd voorlezing gedaan van amendementen op de reeds geteeken- de oonventle betreffende de hypothecaire privilegiën, hetgeen de teekening tot ge volg had door de staten, die op de con ferentie van 1922 vertegenwoordigd wa ren, te weten Engeland, Italië, Duitsch land en de Scandinavisohe landen. De Belgische kabinetsraad heeft in be ginsel besloten tot 1929 in het geheel geen ambtenaren te benoemen. POLEN. Splonnage ln Polen. Te Wilna hebben de autoriteiten alweer een splonnagezaak ondekt. Er zijn tal van personen gearresteerd o.a. een gewezen Ingezonden Mededeellng. Altijd solide kwaliteiten. De prijzen altijd extra laag. Altijd extra ruime maten. Uw adres: commissaris van politie en twee koeriers, die geheime militaire plannen, die uit het bureau van het technisch regiment .bij Warschau waren gestolen, naar het bui tenland wilden brengen. Do man, die de plannen heeft ontvreemd, is eveneens in hechtenis genomen. Men vermoedt, dat hij met zijn medeplichtigen de plannen aan Litauen wilde verkoopen. RUSLAND. Loon en arbeidsprestatie. De Russische bladen publioeeren een circulaire van het presidium van den centralen raad van vakvereenigingen in de sowjet-unie aan de besturen van de voornaamste vakbonden .waarin deze op dracht krijgen, bij de vernieuwing der collectieve arbeidscontracten, die binnen kort in verschillende takken van Indus trie zal plaats hebben, geen eischen van loonsverhnoging te stellen. De circulaire wijst er op, dat de oeoonomisohe toestand alleen dan verhooging der huidige loonen mogelijk maakt, wanneer het gelukt, de productiviteit van den arbeid hooger op te voeren. Russisch congres to Parijs. Het „Russisch wereldcongres", dat te Parijs gehouden ls, heeft een manifest aan het Russische volk opgesteld. Het be vat een scherp requisitoir tegen de bin nen! andsche politiek van de communisti sche internationale en doet een beroep op het Russlsohe volk voor afschaffing van de communistische regeering. Die afschaf fing zal, volgens het manifest, geen terug keer brengen van het oude stelsel en dis grond zal eigendom blijven van degenen die hem bebouwen. Maar iedereen moet de mogelijkheid krijgen in vrede te leven1 en te werken. OOSTENRIJK. Het congres van hoofdarbeiders te Weenen. Het oongres van hoofdarbeiders te Wee nen heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen om een internationale „Ik begrijp niet, hoe je dat nu vinden kunt! 't Is juist zoo'n ongewone naam, en Madame is ook boven het gewone peil verheven!" „Gelukkig, dat men zulke vrouwen dan ook niet dagelijks ontmoet! Maar Brito mart was een1 Saksische heldin, niet waar en dan toch zeker van een heel ander type dan Madame? Maar Winnie, ik wilde je wat vragen!" Ze keek met haar vriendelijk gezichtje naar hem op; maar tóch sprak hij heel ernstig en nadrukkelijk: „Ik wilde wel, dat je je niet meer be moeide met Madame Miéville, dan strikt noodig ls. Daarom hoef Je nog niet lomp te zijn, want zij wordt ontvangen in het huis van je nicht. Dus kan je niet helpen, dat je met haar hebt kennis gemaakt, maar laat het bij zoo'n vluchtige kennis making blijven. Beloof je me dat?" „Omdat.Ik niets met haar op heb en ik graag had dat jij er ook zoo over dacht." „Hoe jammert Ik mag haar juist zoo graag! Is het ook niet een beetje onbillijk van je?" Neen.' Hij klemde de lippen op elkaar. Tk beken, dati k iets weet of gis, van Madame Miéville, of liever, in verband met haar; dus dat het geen bloot voor oordeel ls!" „Kan je mij niet vertellen, wèt dit is?" ,Neen, liefste. En dat moet je mij ook niet vragen. Laat het Je nu voldoende zijn I als Ik zeg, hoe Ik niet graag zou zien, dat mijn klein meisje niet méér omging met Madame Miéville, dan dit hoognoodig ia. Kom, Winnie. Het is het eerste, wat ik je gevraagd heb. Kan je me dit nu niet be loven?" „Goed," zei ze, „ik zal doen, wat Je van mij verlangt, Roy; maar ik wilde wel, dat je het mij niet gevraagd badt!" HOOFDSTUK VUL „Ik dacht wel, dat dit het einde zou zijn," meende Lady Jones, „toen ik ze dien avond samen zoo vroolijk voorbij zag rennen." Ze dronk thee met Madame Miéville, in de Dames-Olub. Voor de open vensters reed half Oalro voorbij en de enkele da mes, die daar bijeenzaten, genoten van het over-de-tong-laten gaan van ettelijke kennissen. Het genoemde tweetal dames zat aan een tafeltje dicth bij het venster. „Ja, waarlijk?" vroeg Madame. Neen, ik moet eerlijk bekennen, dat ik daar nu allerminst aan gedacht had. En het spijt mij erg „Ja. Hij had wel wat 'beters kunnen krijgen. Want het is een aardig ldnd; maai* dat is dan ook èl (gezegd. En de Smlfhs zullen hem ook niet verder helpen. Je moet hier al oonnectles van bijzonder grooten invloed bezitten wil je het zoo ver brengen; als hij het tenminste ver dient!" Ze hield even op en 'boog allerbevalligst voor een dame, die daar zoo juist binnen trad. „Ziet u haar?" vroeg ze madame zacht jes. „Dat ls mrs. Larkln, de vrouw, die de plaats van Herriot wist te krijgen voor haar man. Ze zijn er drie gepasseerd voor Ingezonden Mededeellng. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en Ingewanden. FosteFs Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuur lijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en goed humeur worden door Fos- ter's Maagpillen verzekerd. Prijs per fla con van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. hemll Niemand weet, hoe ze het gedaan kreeg!" „Ze ziet er aardig ultl" zei madame Miéville. „Ja, dat gaat nog aL „Ongelukkigerwijs besteedt zij vijfhonderd pond aan haar kleeding, terwijl Larkln toch maar een salaris maakt van duizend. Zoo iets is in den stijl van miss Falkner, vindt u niet?" „O, niet half zoo frischl Mij spijt het dan ook meer voor miss Falkner, dan voor majoor Aginoourt dat engage ment. Ze is nog zoo jong, ze kan haast nog niet voor ziohzelve oordeelen. Hij moet wel zestien of zeventien Jaar ouder zijn...." „Nu ja; dat ls zoo erg niet. De Smiths wisten wel heel goed wat ze deden. Agin oourt ls erfgenaam van een barony een mooi oud goed en dan zijn positie in het leger; een wonder is het dat hij zich heeft lateni pakken, door zoo'n kind, dat pas uit de leerkamer komt, zonder een 1 gen stijl en met altijd fladderende harenl" Madame glimlachte slechts eens. „Mannen van dien leeftijd worden Juist aangetrokken door iets jongs. En miss Falkner heeft de verdienste, van Jong te zijn." „O, imrs. Grantley, is uw man weer be ter? Het spijt mij, dat lk u verleden Zondag niet in den Tuin heb gezien." Terzijde tot Madame, zei Lady Jones: „Van Florrie Dlckson hoorde ik, dat zij drinkt; en hoe het dan maar altijd heeten i moet, dat haar man ziek ls, om haar eer I te redden, als ze schittert door afwezig heid." (Wordt vervolgd.) HELOERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldtrsohe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W Indië p. »eepo»t f2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1 26 1135 LoMe nummer» der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Post-Giroreikenin'g No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Iugez. meded. (kolombreedte al» redaction. teket) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regel» 40 ct., elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct „Neen?" plaagde hij. „Dat verwondert mu.\» „Maar.miaar Royl" zei Winnie, nog een beetje aarzelend met zijn voornaam; „als er nu niets tegen haar la waarom vraag Je het imij dan?"

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1