GEMENGD NIEUWS? Door de Raadsleden Zondervan en Heyblok zijn Ingediend de volgende amen dementen op Bijlage no. 12 en 18. Bijlage 12. Verordening tot wijziging van de Ver ordening, bevattende de voorwaarden voor levering van electrisohen stroom door het Gemeentelijk Electridteitsbedrljl te Hel der. Artikel H. Artikel fl wordt gelezen als volgt: „De verbruiker van electriciteit (munt meter^ verbruiker uitgezonderd) betaalt bij vooruitbetaaling, enz. als voorgesteld ar tikel". Terwijl de 2e volzin, 1ste alinea gelezen wordt „Door Burgemeester en Wethouders kunnen zoodanige overgangsbepalingen worden genomen, als wenschelijk Is om tot een geleidelijke vooruitbetaling te ko men". Verordening tot wijziging van de Ver ordening voor de levering van Gas door de Gemeente-gasfabriek. Art 20 wordt gelezen als volgt: „De verbruiker van gas betaalt (munt- gas-verbruikers uitgezonderd) bij vooruit betaling, enz., als voorgesteld artikel." Terwijl de 2e volzin, le alinea gelezen wordt: „Door Burgemeester en Wethouders kunnen zoodanige overgangsbepalingen worden genomen, als wenschelijk is om tot een geleidelijke vooruitbetaling te ko men". Artikel IV. De woorden „ten allen tijde" worden vervangen door „van 's morgens 8 tot na middags 6 uur". Bijlage 18. Voorstel tot het vaststellen van een re geling voor het leveren van gas volgens het vastrechtttariet Regeling voor het leveren van gas, vol gens het vastrechttarief. De vierde en vijfde alinea te laten ver vallen, terwijl de 6de alinea wordt gelezen als volgt: „Voor de vaststelling van het vaste recht zullen de volgende minimum-jaarverbrui- ken worden berekend." Voor de verbruikers In peroeelen met een huurwaarde per jaar: (Zooals de bij lage aangeeft). In de toelichting op deze voorstellen wordt gezegd: Het wil ondergeteekenden voorkomen, dat de bepalingen zooals zij door B. en W. zijn voorgesteld, het voor kleine verbruikers, dus muntverbruikers, onmogelijk is aan deze bepalingen te voldoen, daar toch deze verbruikers over het algemeen reeds met een tekort hebben te kampen; alsmede het voor deze verbruikers geen reden heeft, daar toch zij reeds bij vooruitbetaling be talen. Zij toch moeten alvorens electrioi- teit of gas te kunnen krijgen steeds zor gen dat het bedrag hiervoor gesteld, is be taald. Ook ondergeteekenden vermeenen, dat wanneer tot invoering tot vooruitbetaling wordt beslist, de wijze waarop de over gangsbepalingen moeten worden gesteld, dit niet aan een ambtenaar mag worden overgelaten, maar dat Burgemeester en Wethouders een regeling dienen te tref fen, waarop deze overgangsbepalingen zeer geleidelijk worden ingevoerd, en te voorkomen dat de verbruikers ineens tot groote bedragen te betalen worden ver plicht Mede een verbruiker te verplichten ten allen tijde toegang, te verleenen aan een ambtenaar of werkman, lijkt ons te veel gevergd; wij vermeenen dat bepaalde dag uren hiervoor wel voldoende zijn. Bijlage 18. Het wil ondergeteekende voorkomen dat de basis, zooals deze is gesteld door Bur gemeester en Wethouders en wel over het gebruik van vorige jaren, tot groote onbillijkheden zal leiden en om dit te voor komen is het gewenscht, dat na het ver bruik van het thans voorgestelde mini mum, gelegenheid bestaat tot aanvragen van het vastrecht-tarief. Wanneer dus een verbruiker in een be paald perceel, volgens de huurwaarde door B. en W. thans gesteld, boven zyn of haar kwantum is, kan hij of zij tegen het voorgestelde lager tarief het product verkrijgen. De heer Bok heeft niet veel bezwaar tegen dit amendement. Alleen zou spr. er de clausule willen uitlichten, dat men het recht heeft ten allen tijde eene woning te 'betreden. Het opnemen der meteis by grootere tuaschenpoozen ontraad spr.; wegvloeiingen dienen per maand te wor den geconstateerd, als dit per 3 maanden geschiedt, zullen er tal van klachten ko men en de gemeente zal groote schade Hjden. (De heer Eijlders: De voorstellen zijn gebaseerd op overwegingen, voornamelijk ondervangen van wan/betalingen. Spr. ge looft niet dat men dit hiermede onder vangt. Spr. zou na het einde der maand willen laten betalen. Bovendien, het groot ste contingent betaalt al vooruit, n.1. de mungasverbruikers, zij het dan slechts 8V> cent den meter. Om ze de volle maand te laten betalen, vindt spr. te erg. In ieder geval voere men de overgangsbepalingen op langen termijn in. Als van de zijde der bestuurstafel wordt medegedeeld, dat vooruitbetaling beter is, zal spr. er zich mee vereenigen. (De heer Borkert: De zaak is in de Cie. der Bedrijven besproken. De Voorzitter: De amendementen niet. De heer Borkert: Niet gedetailleerd, wel globaal. Het 8-cmnd. opnemen, waar de heer Bok tegen is, geldt alleen voor het water. Wat die limiet betreft ten op zichte van het toegang hebben tot de wo ningen .van gemeentewege, wij hebben gemeend die te moeten stellen, omdat het ■llssbshslve prettig is avonds uit het bed te worden gehaald voor het een of ander. Spr. is voor vooruitbetaling, mits die geleidelijk ga. Elke krant doot het tegenwoordig ook, en de bedrijven worden te solider erdoor gefundeerd. Laat 'men anders zijn licht eens opsteken bij de grootste Coöperatie, de Volharding In den Haag, waar alles vooruitbetaald wordt. Daardooris dit bedrijf zeer rendabel ge worden. De heer Bot was aanvankelijk tegen vooruitbetaling, omdat spr. hier imin of meer wantrouwen in zag. Maar spr. zal er zich niet tegen verzetten, indien wer- keljjk de 'bedragen op billijk© wijze wor den geïnd. De heer Vanham meent, dat de maat regel juist voor goede gebruikers nuttig is, omdat die tenslotte aan de tekorten over de wanbetalingen moeten meebeta len, Spr. verdedigt voorts een amende ment op art. 1 electr. bedr. en bepleit ver zegeling gedurende de maanden, dat geen electr. gebruikt wordt De heer Smits: Voor vele menschen is het motief van vooruitbetaling angst aanjagend. Spr. meent evenwel, dat deze vrees ongegrond is, en dat men integen- dee 1de menschen een dienst bewijst met vooruitbetaling te eischen. Het 3-mdl. na zien der meters keurt spr. zeer 'goed, groote gemeenten gaan ons voor op den thans gevolgden weg en bezuinigen op die manier veel. De Voorzitter merkt op, dat de ge meente steeds het recht heeft gehad eene woning ten allen tijde te betreden. Nim mer zijn klachten over misbruik ingeko men. Spr. ontraadt het amendement, het is niet noodig, de bedoeling is de bepaling zoo soepel mogelijk te houden, en voor iedereen staat beroep op B. en W. open. Spr. beantwoordt nog verschillende ge maakte opmerkingen. De heer Z o n d e r v a n wensdht even wol zjjn amendementen te handhaven. (Beide komen in stemming en worden verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Te gen de leden Bok, van der Veer, van Loo, van Ob, mevr. v. d. Hulst, Boon, Maters, Smits, E ij 1de ra, van Dam, van' Breda, Grunwald. De clausule „ten allen tijde" te laten vervallen wordt door het College over genomen, en bijlage 12 vervolgens met 16 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de hoeren Zondervan, Scboeffe- lenberger, Heyblok, Boogaard Geurts en De Zee. Bedrijven. Voorstel tot wijziging van den Centra- len inningsdienst enz. De heer Heyblok wijst op het in het loven roepen van dezen dienst, eenige ja ren terug. Het instrument is van groot belang gebleven en geleidelijk uitgebreid. Heel wat gemeenten zijn er, die niet een Ophaal- en Stortingsdienst hebben zooals wij bezitten. Samenvoeging der diensten zal evenwel, meent spr., den dienst in ge vaar brengen. Het ophalen moet met tact geschieden en dikwijls moeten de ambte naren bij de menschen terugkomen. Bij samenvoeging zal dat niet zoo vlot gaan, en Jaardoor wordt de dienst in gevaar ge bracht, meent spr. Spr. stelt voor deze zaak eens met de ambtenaren te bespre ken. De heer Smits heeft hier niets tegen, wijst evenwel op een ander feit, n.1. op het kweeken van rente uit dezen dienst, zooals de gemeente Zwolle dit doek Deze kan van de ontvangen bedragen een nente van 6 uitkeeren, welk geld voor hypo theek e.d. kan worden aangewend Bij cen tralisatie wordt het beschikbare kapitaal grooter en kan meer ondernomen worden. Spr. is daarom voor het voorstel. Ook de heer VanLoolser niet tegen, maar de zaak heeft reeds zooveel oom missies doorloopen, dat we haar thans wel kunnen aannemen. De heer D e Z e e merkt op, dat met de betrokkenen nog niet is gesproken. Het gebeurt dikwijls, dat een ambtenaar bij eerste bezoek de vrouw niet thuis- trefk Hij komt dan terug en hem wordt dan vaak gezegd: kom over twee of drie dagen terug. By centralisatie zal het wel niet moeilijk zijn meer dan tweemaal op eenzelfde adres terug te komen en de ge meente ontvangt dus niet het volle bedrag, dat zij moet hebben. Dit gevaar is vol strekt niet denkbeeldig; laat het College hierover nog eens met de betrokken amb tenaren oonfereeren. De Voorzitter: De kwestie is uit voerig met de hoofdambtenaren bespro ken, en dit voorstel is er een uitvloeisel van. Wy zullen die zaak op de beste wyfti regelen. Het voorstel wordt aangenomen. Wegens het vergevorderde uur wordt het hiermee verband houdende punt Bedrijven. Voorstel tot het vaststellen van rege ling voor het leveren van gas volgens het vastrechttarief. aangehouden. Zonder discussie worden alsnog aangenomen: Grondbedrijf. Voorstel tot het verhuren van land aan Th. Veils. Held. Crt. 18 April, i Voorstel tot het verhuren van grond aan P. Brand. Voorstel tot aankoop van grond van D. Bonselaar en J. Roodt ten behoeve van de verbreedingen van den Middenweg. Held. Crt. 18 ApriL De heer Boogaard dringt ten slotte aan op spoedige uitvoering in eigen be heer. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 7e wyzigingsbegrooting, dienst 1926. Ter tafel is voorts gelegd Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vraag van den heer B. Zon dervan over de gewijzigde regeling van vischafslag. In vergadering van 10 Maart j.L stelde de heer Zondervan eene vraag omtrent de wyziging in de regeling naar den af slag van visoh. Hy wees er voorts op, dat de kisten, die voor het uitvoeren dier re geling zyn aangeschaft, reeds stuk gin gen. Tenslotte stelde hy de vraag of door die aanschaffing de begrooting van den Vischafslag niet werd overschreden. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. den Raad mede, dat de wethouder van den Vischafslag op verzoek van den heer O. Bot, lid van den Raad, een vergadering heeft gehad met vissohers en vischhande- laren, ter bespreking van verschillende klachten, die bestonden ten opzichte van de regeling van den afslag van visch. Om aan de bestaande bezwaren tegemoet te komen, werd met ingang van 22 Februari 1926 een gewyzigde regeling Ingevoerd, waarmede aan de wenschen, die Lp de ver gadering naar voren werden gebracht, werd tegemoet gekomen. Voor de uitvoering van deze regeling was het noodig, dat de visoh per kist werd verkocht. Voor de aanschaffing der be- noodigde kisten werd door het gemeente bestuur gezorgd. Zy werden betrokken van een fabrikant, die aan hier gevestigde handelaren kisten levert en die goed vol doen. Op de begrooting was voor den aankoop geen post uitgetrokken. Daar met het oog op het haringseizoen de tyd drong de vergadering is 8 Februari j.L gehouden is door B. en W. direct tot aankoop van de kisten besloten met de bedoeling den Raad t z. t een voorstel tot wyziging der begrooting met betrekking tot deze uit gaaf, aan te' bieden. Het is B. en W. niet gebleken, dat de kisten voor het beoogde doel te slecht zou den zijn. Rondvraag. De heer Bot bespreekt de belemme ring van de vischvangst door de thans plaatshebbende schietoefeningen., Deze vischvangst is slechts gedurende enkele weken en spr. vraagt of de gemeente haar invloed niet kan aanwenden eenig uitstel dezer oefeningen te verkrijgen. De heer Eylders wil een paar vra gen over het Ziekenhuis indienen. Mevrouw Van der Hulst heeft ver nomen, dat de indertyd door Volkshuis vesting aangestelde tuinman, Adriaanse geruimen tyd geleden naar Baarn Is ver trokken, dat hij evenwel nog steeds als tuinman te boek staat, doch een ander in zyn plaats heeft te werk gesteld. Kunnen B. en W. hieromtrent ook inlichtingen ver strekken? Op al deze vragen wordt geantwoord, dat ze zullen worden onderzocht, enz. De heer Geurts bepleit om aan volon tairs der gem.-secretarie een kleine ver goeding te geven by wyze van Zondag centen. Het College verklaart zioh er te gen; het volontairschap moet als een gunst worden beschouwd en dat blijven. De heer D e Z e e bespreekt de gevaar- Ujke bocht Sluisdykstraat hoek Keizer- zerstraat, waar een betere regeling noodig is. Wethouder Van Breda antwoordt, dat deze zaak reeds in de Cie. van P. W. besproken is. Dezelfde spreker bespreekt de boombeplanting in de Sluisdykstraat, die zal verdwynen als deze straat wordt verbeterd. Zoolang dit niet heeft plaats gehad, wil spr. de boomen thans doen snoeien en er de doode takken uithalen. Deze zaak heeft eveneens de aandacht van het College. Ter visie is alsnog gelegd een antwoord op de door den heer Boogaard gedane vragen omtrent verbetering van den Huis- duinerweg. Naar aanleiding van de vraag van dey heer Boogaard betreffende het adres van bewoners vaü Huisduinen omtrent ver betering van den Huisduinerweg deelt de Directeur van Germeentwerken mede, dat z.L de gevraagde verbetering zeker ge wenscht is, doch yan de gemeente" een aanzienlyk bedrag zal vorderen. Het is noodig vanaf den Singel tot aan Huis duinen de wegslooten te dempen en op de perctelscheidingen hekwerken te plaatsen, waardoor een breedte van ge middeld ongeveer 12 M. wordt verkregen. (De Brakkeveldweg in het Tuindorp is 15 M.) Het plantsoen nabij de Tulntjesweg dient te verdwynen, terwyi ook de brug over de hinnen-linlegraeht, welke thans tusschen de bedde leuningen slechts 3.60 M. breed is, in overeenstemming imet die over de buiten-llniegracht moet worden gemaakt. Eveneens zou de woning van den wachter aan de linie moeten worden afgebroken, aangezien deze anders mid den in den weg komt te staan. De kosten, hieraan verbonden, doch zonder die van de brug en de woning zyn op rond 80000.— te ramen. Zonder twyfel, aldus gaat het schrijven verder, zou de tot standkoming van deze werken een groote verkeersverbetering beteekenen, zoowel ten gerieve van het rijverkeer als voor de veiligheid van de voetgangers, wat vooral onze badplaats ten goede zal komen. Verder ls er nog eene vraag van den heer van Loo betreffende den aannemer van den verbouw van het voormalig zie kenhuis, die, naar gezegd werd, stelsel matig het werk opvoerde. Deze zaak is onderzocht; er was alleen een overschrij ding van het cyfer voor de centrale ver warming, en dit was foroe majeure, waar moest worden ingegrepen. De buizen la gen in 't water. Op een vraag van den heer*Bok wan neer dit klaar is, antwoordt spr„ dat dit met Mei het geval ia De heer Boogaard merkt nog op, dat het adres van de bewoners van (Huis duinen aan den Raad gericht is en daar ook moet worden behandeld. Daarna sluiting der openbare vergade ring. De knitenprlkker. De kinderrechter heeft Maandag met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den 16-jarigen jongen, die bekend ls ais de kuitenprikker. Overeenkomstig den eisch werd hij ter beschikking van de regeering gesteld. De moord te Boeet De Utrechtsche rechtbank heeft Dins dag vonnis gewezen in de zaak tegen' den 36-jarigen rijkswegwerber J. P. M. te Soest, tegen wien het O. M. wegens moord op zyn zwager, den gemeentew orkmpn R., op 7 Februari j.1. 10 jaar gevangenis straf had geëischt. Mr. Schrotion, verde diger, had voortzetting van het onderzoek gevraagd. (De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. Diefstal van een auto. Voor de Utrechtsche rechtbank diende Dinsdag de zaak tegen den 24-jarigen autobestuurder G. M. te Utrecht, wegens verduistering van een automobiel ten na- deele van G. van A. te ZeisL Verdachte huurde de auto en verkocht hem voor 826 aan zekeren R. Na enkele schulden' er van betaald te hebben, maakte verdachte dit geld op. De officier van justitie eisohte wegens verduistering een jaar en drie maanden Bevangenistsraf met aftrek van de voor- loopige (hechtenis. Rntm 100 overtreders tegelijk. Voor de politierechtbank te Utrecht hebben gisteren terechtgestaan 104 over treders van de Ryiwlelbelastingwet Waarschuwing De burgemeester van Boskoop waar schuwt tegen hetaanknoopen van zaken relaties met de fabriek „Laura*, die onder dezen firmahaam traoht kunstmest te ver- koopen, welke echter uit turfstroolsel zou bestaan. Verloren. Een dame, die in de Leldsohestraat te Amsterdam naar winkel-uitstalling stond te kyken, liet haar handtaschje vallen. Eén van de mede-kijkers was zoo vrien- deiyk het voorwerp op te rapen en het de dame terug te geven. De dame vermiste later echter, naar het Hbl. meldt, uit het taschje een enve loppe met een biljet van 1000, drie biljet ten van 100 en één van 60 marken, als mede een poremonnaie met biljetten van 10 en van 20 en 6 mark. Op zee verdwaald? Van Vlieland schrijft men aan de Leeuw. CL: Toen Zaterdagmorgen de heer Kroon zyn zoon wilde wekken, omdat deze naar Harllngen zou, om voor de' militie ge keurd te worden, bemerkte hij, dat de jongen niet aanwezig was. Het bed was onbeslapen. Na 's avonds 11 uur moet hij door het raam de woning hebben verlaten. By verder onderzoek bleek een klein zeiltwotje uit de haven verdwenen. Van een nabyiiggende visschersschuit ont breekt het kompas. Vermoed wordt, dat de jonge Kroon in den nacht met het zeil bootje de reis naar Harlingen heeft wil len ondernemen. Hij is daar intusschen niet aangekomen. Tramongeluk. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur is op den Boschdyk te Eindhoven een ernstig tramongeluk gebeurd. De vrouw van J. Mathjjsse uit de Dreppelstraat ging met een kinderwagen en twee kinderen, waar van er één in den wagen zat, de tramrails over juist toen de stoomtram uit Eindho ven -passeerde. De machinist gaf voldoen de signalen, maar de vrouw hoorde het blijkbaar niet met het gevolg, dat haar 2-jarig kind werd overreden en gedood. De vrouw zelve kreeg verwondingen aan het linkerbeen. De kinderwagen werd om ver geworpen, doch het kind dat daarin lag, hleek geen letsel te hebben gekregen. Moord. De naam van de geworgde vrouw 1b Cornelia wyker; haar leeftyd is 29 jaar. De moordenaar is nog niet gevonden; men doet yverig nasporing. Diefstal van rtjwlelplaatjee. Een vader stuurt rijn zoontje er op uit. Dinsdag heeft voor Utrechtsohe recht bank terecht gestaan de 38-jarige koop man J. A. N. van B. te Utrecht, verdacht van het uitlokken van diefstal van oen rijwielbelastingplaatje ten nadeele van H. v. B. en heling van rijwielbelastfng- plaaties. Volgens de dagvaardiging stuurde do man zyn 18-jarig zoontje er op uit om de Slaatjes van de fietsen te halen. Verdachte ad dit ontkent. Het ventje werd ook als getuige ge hoord on al snikkende vertelde het ke reltje, dat hy voor vader de plaatjes vnn de fietsen moest halen. Vader was altyd in de nabyheid, wanneer de jongen den diefstal pleegde en een paar 'straten verder moest hot ventje dan het plaatje nfgoven. Ging het kereltje niet nandig genoeg te werk, dan kreeg hy een pak slaag. Een getuige,' dlo het span nagegaan had, vertelde, hoe zy te werk gingen. Verdachte verklaarde, dat de jongen gelogen had. De plaatjes had hy voor het meerendeel gekregen of anders ge kocht en weder verkocht. Een juffrouw verklaarde nog twee plaatjes te hebben gekocht voor f 1.76 per stuk. De officier van justitie achtte verdachte schuldig en eischte wegens uitlokken vau diefstal en heling een jaar en vier maan den gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenisrekening houdende met het feit, dat verdachte al negen von nissen achter den rug heeft. Uitspraak 27 dezer. Zyn vrouw had 't uitgebracht De gedetineerde J. S. M., mynwerker te Kerkrade, stond heden voor de recht bank te Maastricht terecht, ter zake van brandstichting, en wel op 17 September 1919, dus moer dan zeven jaar gêleden. Hy zou zyn woning in brand gestoken hebben door lappen, met petroleum ge drenkt, te hebben aangestoken. Dat deze zaak eerst thans voorkomt, vindt zyn oorzaak in het feit, dat hy in minder goede - verstandhouding leeft met zyn vrouw. Deze vrouw, waarvan bekl. sinds dien gescheiden is, werd nu als getuige gehoord. Het O.M. eischte wegens brandstichting, waarby levensgevaar voor anderen kon ontstaan, en waarby bekl. de'brand ver- zekeringsmaatschappy voor een groot be drag benadeeld beeft, één jaar gevange nisstraf. Uitspraak 27 Mei. Ernstig ongeluk. Eén doode. Beschonken auto bestuurder. Maandagavond heeft onder de gemeente Hillegom een aanrijding plaats gehad ge had tusschen een motorfiets met zyspan en een auto. Naast de stoomtram Leiden Haarlem in de richting Leiden reed een autode motorfiets kwam van den tegen- overgestelden kant en doordat de auto het midden van den weg hield, was een aanrijding onvernfijdeiy k. Het motorrij tuig sloeg om en de bestuurder kwam op de rails terecht, terwyi de man, die in de zyspan zat, de heer E. R. Verkade, zoon van den heer Ed. Verkade te Amsterdam, onder de locomotief terecht kwam en èen ernstige schedelbreuk kreeg, waarna hy onmiddeiyk overleed. Het bleek dat de twee inzittende van den auto beschonken waren. Zij zyn on- middelfijk in arrest gesteld. Een zak met f 600 verdwenen. Maandagmiddag ging een bediende van de Rotterdamsche Tramwegmij. per flets van haar kantoor in de Rosestraat te Rotterdam, naar een bank aan de Maas- kade. Achterop had hy vier zakken met geld gebondpn. By aankomst op de Maas kade bleek een van de zakken, inhou dende een bedrag van f500, verdwenen te zyn. Van deze vermissing is aangifte by de politie gedaan. De gezondheidstoestand ln de vemen. Gedurende de laatste weken heerscht in den Zuid-Oosthoek van Drente en ook in Noord-Oost Overijsel in érge mate de griep. In Goevorden en Schoonebeek heerscht de ziekte bijna hnis aan huis en dwingt heele hulsgezinnen het bed te houden. Ook in Emmen dwingt de ziekte op vele plaatsen velen het bed te houden. Hoewel de ziekte minder sterfgevallen veroorzaakt dan in 1918, is toch ook thans het aantal sterfgevallen niet gering. Ook in Dalen heerscht de ziekte erg, maar hier is het aantal sterfgevallen niet abnormaal hoog, zelf lager dan het gemiddelde per kwartaal in 1925. Waar in deze gemeente de economische toe standen beter zyn dan in de buurtge- meenten, kan dit een argument zyn voor de juistheid van de redeneering van den Ooevorder geneesheer. In Emma is voor al het aantal jeugdigen kinderen dat sterft, zeer groot. Vermoedeiyk speelt hier de opvoeding, aan» welke volgens dr. Lodewijks te Nieuw Amsterdam, niet minder dan 43.7 °/0 der schoolkinderen te Bargererfscheidenveen ïyden, een rol. Een motorschuit overvaren. Gisterenochtond ongeveer 8 uur heeft het uitgaande stoomschip Rotterdam, van de Holland-Amerika-iyn, ongeveer 150 M. bewesten do Vlaardingsche haven, de motorschuit Twee Gebroeders overvaren. Aan boord daarvan waren de 40-jarige schipper P. de Graaf, van Gouderak, en de 13-jarige B. Huisman, van Ouderkerk a.d. IJsel. Onmiddeliyk werden door de Rotterdam sloepen uitgezet. De schipper is echter verdronken. Hy laat een vrouw en vier kinderen achter. De bemanning van het uitgaande DuitBche stoomschip, Martha Halm, kapitein Prutz, heeft den jongen gered. In het burgerlogement de Nieuwe Aan- lég, Noordermarkt g te Amsterdam, was sedert drie maanden een zekere M. met diens 25-jarige vrouw gelogeerd. De man had zich als filmoperateur daar laten in schrijven, doch hij schijnt als zoodanig niet bekend te zijn. Daar Dinsdag uit de kamer van den man en de vrouw geen geluid ver nomen werd, maakte de eigenaar van het logement zich ongerust en tegen den avond waarschuwde hij de politie. Een inspecteur en een rechercheur begaven zich daarop naar het logement. Toen beide politieman nen met geweld de kamer van het logement waren binnengedrongen, zagen zij het lijk van de vrouw op het bed liggen. De vrouw was aan handen en voeten gebonden en haar hals was omsnoerd met een bonten zakdoek, waarvan de uiteinden haar in den mond waren gestopt. Uit een en ander maakte de politie op, dafde vrouw door worging om het leven is gebracht. De vrouw lag gekleed te bed en had nog haar hoed op het hoofd. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat M. Maandag avond heel laat in het logement was geko men en weinigen hadden hem opgemerkt. De vrouw moet dienzelfden dag bezoek hebben gehad van iemand uit Den Haag en uit wraak schijnt bij M. het plan te zijn op gekomen de vrouw van het leven te beroo- ven. Buren zouden hem hebben hooren zeggen: „Je gaat nu voor straf naar bed". Zeker is, dat M. gistermorgen vroeg uit het logement vertrokken is, zonder dat iemand hem heeft gezien. Hij had den avond te voren de kosten voor het logies vooruit betaald.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7