„LIEFHEBBEN IBLT Ell Mll" KWATTA5 4A\£V.REEP NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6170 DINSDAG 20 APRIL 1926 64ste JAARGANG DUITSCHLAND. De onderhandelingen tusschen Dultsch- land en Rusland. De Times laat zich uit Berlijn melden dat de onderhandelingen tusschen de Duitsche en de Russische regeering over een neutraliteitsverdrag voortduren. Er wordt een tegenstelling geconstateerd tus schen deze onderhandelingen en de ver plichtingen die Duitschland door tot den Volkenbond toe te treden, zou aangaan en tevens vastgesteld dat Duitschland zich alsnog niet heeft gebonden tot den Vol- bond toe te treden, ofschoon het zich be reid heeft verklaard deel te nemen aan den arbeid der commissie inzake de sa menstelling van den Volkenbondsraad. Uit de opmerkingen van de Times die zeer gereserveerd zjjn is niet op te ma ken dat men in Engeland het sluiten van een neutraliteitsverdrag tusschen Duitsch land en Rusland zou beschouwen als een stap, die Duitschland de naleving der verplichtingen van de verdragen van Lo- carno onmogelijk zou maken. Engeland oordeelt niet ongunstig. De Britsche minister van Buitenland sche zaken, sir Austen Chamberlain, heeft door middel van de Britsche legatie te Berlijn en door den Duitschen gezant te Londen, Sthamer, aan de Duitsche regee ring doen weten, dat de meening van het Foreign Office betreffende het voorge stelde Duitsch--Russische verdrag niet ongunstig is. Het standpunt der Britsche regeering is ook medegedeeld aan de andere onder- tcekenaars van het Locarno-verdrag, laDgs den gewonen diplomatieken weg. Aan Duitsche zijde wordt groote tevre denheid aan den dag gelegd over de hou ding, die het Britsche ministerie van Bul- tenlandsche Zaken in deze zaak heeft aangenomen en wordt de verzekering herhaald, dat het nieuwe verdrag geen geheime clausules bevat. Theodor Wolff merkt in het Berliner Tageblatt op: „Duitschland kan zoomin •met de Westersche mogendheden als met Rusland bondgenootschappen sluiten. .Het sluit elke gedachte-uit aan een politiek, die ooit agressief zou kunnen worden. Het verdrag waarover Berlijn en Moskou on derhandelen is slechts een loyale formu leering van dit vreedzame standpunt, dat Duitschland ook te Locarno en bij alle voorafgaande besprekingen met de vol kenbondsstaten heeft ingenomen. Wolff legt er den nadruk op, dat der gelijke verdragen niets nieuws zijn en herinnert aan het Tsjechisch-Russisch verdrag van 5 Juni 1922 en het 27 Januari 1924 tusschen Italië en Servië gesloten en bij den Volkenbond geregistreerde ver drag, waarin beide partijen zich in geval van een onuitgelokten aanval van een of meer mogendheden wederzijdsch verplich ten voor den geheelen duur van het con flict onzijdig te blijven. De Dultsch-Russische onderhandelingen. Duitsche tegenspraak. De Times heeft beweerd, dat de Engel- sche regeering een speciale nota aan de Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. Naar het Engelsch van 17) Een minuut lang hield hij den adem in, Hij begreep zeer goed, hoe veel er aan het juiste van zijn antwoord gelegen was: „De eigenaars zijn de kinderen van de Zon", 'sprak hij. Aan de uitdrukking van haar oogen zag hij, dat hij toevallig, goed geraden had, en de handen, waarmee zij het kleinood om den hals bevestigde, trilde. Reeds stouter in zijn optreden, sprak hij: ,Jk kan dit sieraad weer op zijn plaats brengen; zij hier dan ook eenlg gevaar aan verbonden. Maar ik zal het doen mits u mij een belooning belooft?" „U kunt het hun veilig weer in handen spelen? En u kunt mij de verzekering daarvan overleggen, dat zij het ontvangen hebben?" „Dit kan ik en ik zal het doen." „U kunt van mij vragen, wat u wiltt, als u dit volbracht heeft, zei ze. Maar let wel, u moet er mij ook het bewijs van geven: Ik moet hooren van de kinderen van de zon zèlven, dat zij dit" ze wees weer op rijksregeering heeft gericht om haar in stemming uit te drukken met de loyale wijze, waarop de Duitsche regeering 'zich ten opzichte van de mededeelingen aan gaande de Duitsch-Russische onderhan delingen heeft gedragen. Dit is onjuist. Men acht het hier vanzelf sprekend, dat de regeering van Londen de openhartig heid van de Duitsche buitenlandsche po litiek apprecieert, maar van een speciale nota is hier niets bekend. Het Engelsche blad heeft ook gemeld, dat dr. Benesj, de Tsjechische minister van buitenlandsche zaken, aan alle onder teekenaars van Locarno een memorie heeft toegezonden, inzake de gevolgen van de Duitsche-Russische onderhandelingen. Te Berlijn heeft men een dergelijke memorie uit Praag niet ontvangen. DUITSCHLAND. De Saksische socialisten. Nu alle 28 leden van den rechtervleu gel der socialistische groep in den Saksi- schen Landdag uit de partij zijn gestoo- ten, is de scheuring een feit geworden, waarvan de 18 leden tellende linkervleu gel dadelijk gebruik heeft gemaakt om de uitsluitende vertegenwoordiging der partij in den Landdag op te eischen. De voorzitter van den Landdag heeft dezen eisch ingewilligd, zoodatde Landdag- commissies opnieuw samengesteld zullen worden, de 18 leden eep eigen groeps- kamer krijgen, enz. De crisis ln de Saksische socialistische party. Naar de Vorwfirts meldt strookt het be richt in eenige bladen dat de 23 uitgeslo ten afgevaardigden van den Saksischen Landdag uit de partij getreden zijn, niet met de feiten. De 23 afgevaardigden hebben integen deel een beslissing van het partij-scheids gerecht ingeroepen en reeds een uitvoe rige schriftelijke uiteenzetting van hun standpunt ingezonden. De schadeloosstelling der vorstenhuizen. De regeering van Luther heeft het wets ontwerp nopens de regeling der schade^ loosstelling voor de vroegere Duitsche vorstenhuizen gewijzigd, om aan de wen- schen van de democraten, die den linker vleugel van de regeeringscoalitie vormen, tegemoet te komen. Zij hoopt dat haar voorstellen dientengevolge nu ook minder tegenkanting bij de sociaal-democraten zullen vinden. De leeftijdsgrens voor ambtenaren. Een streven naar afschaffing. Men meldt aan de N.R.Crt. uit Berlijn: Tot dusver moesten de ambtenaren, die den leeftijd van 65 jaar hadden bereikt, den staatsdienst verlaten. Men schijnt thans van plan de bestaande regeling te wijzigen, daar de gedwongen pensionnee- ring te veel geld kost. De regeering van Hessen heeft reeds het kleinood, „weer ln handen hebben en dat het verleden vergeten is. En vraag dan de belooning, die u maar begeert." „Zelfs al waa dit uw eigen heerlijke per soonlijkheid I" Ze scheen over hem heen te kijken, naar- iets, wat. haar eigen gelaat deed stralen van een bijzonder zachte schoon heid. „Ja. Dat beloof ik. Als ik bericht krijg, dat dit volbracht is, dan ben ik tot uw beschikking." Ëd volgde een oogenblik pauze. Toen wierp de Egyptenaar zich aan haar voe ten en kuste, onstuimig, haar kleed. Ze liet hem een oogenblik begaan, hem daardoor in de gelegenheid stellend, zjjn zelfbeheersching te herwinnen, maar haar gelaat droeg nu een uitdrukking van ver achting het oude rassenvooroordeel van den blanke voor den zwarte. Ze trad terug en sprak op doodigewonen toon: „Ik heb immers gezegd, dat ik Egypte zoo gauw mogelijk verlaat? Dus mag ik u wel verzoeken, mij nu verder alleen te laten; ik moet nog tal van schikkingen maken en enkele brieven schrijven." Hij kon zich niet zoo gauw herstellen als dit haar was mogelijk geweest; en, met een stem die vreemd heesch klonk, vroeg hij: .Schrijft u hèrm dan ook?" „(Bedoelt u Majoor Aginoourt?" „Neen, ik ken hem maar zeer weinig. Hy zal wel hooren van myn vertrek, door de Smiths, maar u heeft zich wat dit be treft, altyd noodeloos gekweld. Ik geloof enkel, dst Majoor Aginoourt meer weet tot de ryksregeerlng het verzoek gerioht de leeftydsgrens op 68 jaar te brengen, terwyi de regeering van Anhalt voorstan der van de algeheele afschaffing van de leeftydsgrens blijkt te zyn. ENGELAND. De dreigende stakingen. Zaterdagmiddag hebben te Londen on geveer 25.000 vrouwen, behoorende tot de British Empire League, een optocht ge houden van het Victoria Embankment tot de Albert Hall, om te protesteeren tegen de mogeiykheid van een staking der mijn werkers, machinisten en metaal bewer kers. Arbeiders stonden langs den geheelen weg met pamfletten, die het standpunt der mynwerkers en andere toekomstige sta kers belichtten, maar de vrouwen weiger den deze aan te nemen, waardoor een paar maal eenige verbittering ontstond en de mannen trachtte, den optocht in de war te sturen. Er was echter voldoende bereden politie aanwezig en als er maar de minste opschudding ontstond, werden de mannen fluks teruggedreven. De vrouwen zyn overal op haar weg luide toegejuicht en als biyk van het feit, dat de Londensche bevolking zeer tegen staking gekant is, was de optocht een groot succes. De crisis ln de Engelsche steenkool- nijverheid. Baldwin, de Engelsche eerste-minister, is Vrijdag op het kasteel te Windsor ont boden, om den Koning ln te lichten over den stand van de crisis in de steenkoolny* verheid. Dit Is op zichzelf een genoeg zame aanwyzing dat de toestand onrust barend geworden is. Er zyn nu nog twee weken over voor de fatale termyn ver valt, binnen welken het diepgaande ver schil tusschen de eigenaars van de nUjnen, die zonder subsidie op het oogenblik mee- rendeels met verlies zouden werken, en de mynwerkers, die geen lust hebben hun levensstandaard naar beneden te laten drukken, op de een of andere manier by* gelegd moet zijn. Indien het Baldwin, nu de twee partyen er nog niet in geslaagd zijn over de oeoonomische barrière heen elkaar de hand te reiken, niet gelukt voorstellen te voorschyn te tooveren, die een grondslag voor vruchtbare onderhan delingen zouden kunnen verschaffen, zal een algemeene staking niet af te wenden zyn, tenzy men het subsidie toch nog wat verlengt. By voorbaat is te voorspellen, dat een staking reusachtige verliezen zou mee brengen,, maar wanneer zy eindigt de moeilijkheden, voor welke men thans staat, niet opgelost zou hebben. De crisis ln de Engelsche nüjnlndustrle. Woensdag komen de myneigenaars en de vertegenwoordigers der mynwerkers byeen. De toestand kan thans reeds als aanmerkeiyk verbeterd worden beschouwd BELGÏE. De begrooting der buitengewone altgaven en inkomsten. De begrooting der buitengewone in komsten en uitgaven telt een tekort van frcs. 742.206,450. Banqne du Crédit Hypothécaire Anvereols. FRANKRIJK De vrijwillige belasting. Van alle kanten én uit alle kringen in Frankrijk bUjven bydragen inkomen voor de nieuw ingestelde „vrijwillige be lasting". Ook tal van buitenlanders, die in Frankrijk gevestigd ?yn of er groote belangen hebben,, zenden bydragen. De vorst van Monaoo heeft 70.000 frank gezonden. De belasting op de wedden. De diplomatieke medewerker van de „Daily Mail" verneemt, dat het kabinet thans het voorstel aan den kanselier van de schatkist om een belasting te heffen de wedden heeft goedgekurd. De ml- r zou de opbrengst der belasting van 10 tot 12 mlllioen pond pr Jaar gesphat hebben. De marlnèbegrootlng ln den Senaat ZWITSERLAND. Verkiezingen. By de verkiezingen in het kanton Zu- rioh hebben de burgeriyke Ujsten gezege vierd. Gekozen zyn zeven burgeriyke can- didaten en geen enkele socialist. In Bazel (stad) zyn 5 burgeriyke oandi- daten herkozen. Twee socialisten komen in herstemming. t. van de by zonderheden van dat kleinood; van de feiten, die daarmee in verband saan, en van de eigenaars, dan hy zeggen wil Dèt is alles. A propos: Zyn de „Kin deren van de Zon" in Cairo? Ik ben tot Egypte hun spoor gevolgd en hoopte wel, ze hier te vindén." „Misschien zyn ze hier dan ook," ant woordde hy voorzichtig. „Maar kunt u dit nu niet verder aan imy overlaten? Ik weet, waar zyn zyn." „Als zy hier verbiyven, hoe vreeimd dat zy my dan nooit eens het sieraad hebben zien dragent Ik heb het open en bloot aangehad dag en nacht ln de hoop dat het herkend zou worden. Eens, by de Pyramiden dacht lk zelfs, dat ik het eigen aardige L-merk op het zand zag getrok ken, of zy naby waren." De gedachte viel hem in, dat zy mis schien nooit ver genoeg in de bazaars was doorgedrongen. Slechts eens had hy Kale ontmoet, in de Europeesdhe wyk; maar waarschynlljk was heit toeval geweest, dat Madame uit de oogen had gehouden van de mannen; die zy- zocht. Dit zei hy na- tuuriyk niet, daar hy de maoht in handen wilde houden. „Nu !gè ik," zei hy, onderdanig. „Geef my enkel een vriendeiyk vaarwel, daar ik u niet zal zien, eer alles ls vol bracht." Hy sloot haar handen in de zyne en kuste ze vurig. Maar, zeker zlchzelven niet vertrouwende, yide hy toen weg, na |het kleinood zorgvuldig bij zich gesloten te hebben. 1 Madame Mléville verliet Cairo een paar dagen later. Ze bezocht nog maar enkele Ingezonden Mededeellng. Beter dan Goed: DE BESTE RUSLAND. Vrijlating van "eesteiyken. De Roel verneemt, dat de sowjet-regee- ring besloten heeft gedeelteUjk te voldoen aan het verzoek van den aartsbisschop van Oanterbury om de in den loop der jaren gearresteerde Russische geesteUjken vrij te laten. Zy zou voornemens zyn 1 Mei alle vóór 1 Januari 1924 gearresteer de geesteUjken de vrijheid te hergeven. Slechte stand van het winterkoren. Naar de Krasnaja Gazeta meldt, hebben de sterke temperatuurwisselingen van den laatsten tyd een ongunstigen Invloed ge had op het winterkoren. Het is vrij ze ker, dat in een groot gedeelte van het noordn steiyk district de oogst als verlo ren moet worden beschouwd. Buitenlandsche zaaigranen afgekeurd. Naar de Dni meldt, heeft het centraal proefstation voor zaden in Rusland het grootste gedeelte van de door het volks commissariaat van bultenlandschen han del in het buitenland aangekochte zaai granen voor de technische cultures afge keurd, omdat zy ten eenenmale onge schikt voor den uitzaai waren. Van de af gekeurde hoeveelheid was ruim 40 pot gekocht voor rekening van de boeren coöperaties en dorpszaadoomité's, die daartoe vrijwillige inschrijvingen onder hun leden hadden gehouden. t>e strijd om het Poolland. Volgens een telegram uit Moskou aan de Vossische Zeitung heeft de sowjet- regeerlng besloten een wet af te kondi gen, die bepaalt, dat al het land in de Noordeiyke IJszee tusschen de Russische kust en de Noordpool, voor zoover het niet reeds tot grondgebied van een andere mogendheid behoort, deel uitmaakt van het gebied van de sowjet-unie. Dit geldt voor alle landen en eilanden; die reeds bekend zyn of die nog ontdekt mochten worden. De Iswestia, die dit besluit van de re geering toelicht, zegt dat een dergeUjk besluit geen nieuwigheid in het volken recht is, daar Engeland vroeger reeds een dergeiyke wet heeft uitgevaardigd in zake het land ln het Zuidpool-gebied. van haar kennissen en Winnie Falkner hoorde niet onder die weinigen; maar ze had den meesten een enkel woord van af scheid geschreven en was verder totaal onversohlllig voor de tallooze harten, die zy gebroken had. De menschen, waar.zy ln Cairo mee in aanraking was gekomen, hadden geen wezenlijk deel uitgemaakt van haar bestaan, doel van haar bezoek in de hoofdstad was het opsporen van de Kinderen van de Zon en nü was rij haast biy, dat ze Cairo verlaten kon. Onwillekeurig voelde ze nog eens naar het kleinood om den hals; dat er nü im mers niet meer hingi „Heb ik er goed aan gedaan?" vroeg ze zich af. „Ik moet ook maar altyd héél alleen beslissen. Voor ééns ln myn leven zou ik nu toch wel graag eens ziwak wil len rijn; ééns willen steunen op een ster ker natuur". E11 éls ln antwoord daarop trok het gelaat van Aginoourt haar geestesoog voorbijeen gelaat, dat immers zoo zeer getuigde van kracht en moed en onverzet- teiykheld. Hy zou weten te denken en te handelen voor de vrouw. Een cynische glimlach speelde Madame om de lippen. Van- hèm trokken haar gedachten naar Wlnnle en zóó begon ze, onwillekeurig, te neuriën, op het rythmus van den voortrol lenden trein: „Gy zult my tóch liefhebben. Tóch lief hebben!" En deze woorden verlieten haar niet meer, vóór de trein Alexandrlë blnnen- stooande. Ingezonden Mededeellng. Wees liever verstandig dan spytig; waarom niet heden een flaoom Foeteris Maagpülen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spysvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt redner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd: Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.66; in apo theken en drogistzaken. HOOFDSTUK X. Deeert House bezat een plat dak met een lage leuning er om heen en een gla zen deur die er op uit kwam, van het zol derkamertje, dat boven de rest van het huls uitstak. Dit was een geliefd plekje van den ko lonel en zyn vrouw, maar, sinds Wlnnle's engagement, hadden allen ln huis, dit aan het paar overgelaten. Niet dat zy zoo zeer de eenzaamheid noodig hadden; want niemand, die hen voor een verloofd paar zou hebben gehouden. Winnie voelde zich nog steeds niet op haar gemak met den man, die haar toch ten huweiyk had ge- vraagdjschoon ze nu al drie maanden ge ëngageerd waren; en Aginoourt was er de man niet naar, om die terughoudendheid te verbreken. Hy had zich nu eenmaal ln het hoofd gezet dat hy te oud was om vu rig verliefd te wezen, hoe veel hy ook hield van Winnie. Zy was een allerliefst kind, en beurtelings plaagde en verwende hy haar wat; ook net als een klein meisje; en ofschoon ze het zeer goed konden vin den, was ze zeer biy over dit weinige vuur ln haar geliefde. Zy droeg hem groote bewondering toe en was er met recht trotsch op, met hèm verloofd te zyn en vond het prettig, al die gel ikwenschen aan te hooren. Hy was dan ook heel goed voor haar, zooals zy Elleen Edison toevertrouwde; hy zorgde voor haar als een vader. (Wordt vervolg!). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W Indië p. zeepoet f 2.60; ld. p. mail en overige landen f3.20. Zondajceblad reep. f Ó.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1 25 f l 85 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p 6 ct Post-Girorakenin'lf No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. reeel (g&ljard) Ingee. meded. (kolombreedte als redaction. tekat) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij. vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct DOLF WYLLARDE. Tekort van p mülioen., Aandeel houders verzochten om een ge rechtelijk onderzoek. De Antwerpsche correspondent van de „N. Rott. Crt." meldt: Op verlangen van een groep aandeelhou ders heeft de justitie een voorloopig onder zoek gedaan in de kantoren der Banque du Crédit Hypothecaire, betreffende het ont staan van een tekort van 9.000.000 frs. Boeken en bescheiden werden verzegeld om nader deskundig te worden onderzocht. Naar het schijnt, betreft het hier een oude geschiedenis. De bank is feitelijk reeds een jaar geleden opgeheven, doch de afwik keling met de aandeelhouders heeft dezen blijkbaar niet bevredigd. Een steek onder water aan Mussolini. In den Senaat legde de minister van marine Levgues er den nadruk op, dat de marinebegrooting vóór den oorloe 578 mil- lioen bedroeg en thans 1400, terwijl zij naar verhouding eigenlijk 350 millioen moest zijn. Hij verdedigde den onderzeeër, die op zichzelf geen deloyaal wapen is, maar wel door het gebruik daf er van wordt gemaakt. Frankrijk moest een marine hebben, strookend met den toestand der koloniën van marine-standpunt beschouwd; spr. wenscht, dat er nooit een oorlog zal uitbre ken en besloot met te zeggen, dat de zee vrij moet zijn. Niemand heeft het recht te zeggen: „Die zee is van mij". (Algemeene bijval). De marinebeerooting en die voor de luchtvaart werden aangenomen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1