„1IEFIEBBEN ZULT til MU" ABdusïroOP NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Vóór de GRIEP tijdens de GRIEP en n& de GRIEP Eerste Blad. BUITENLAND. N r. 6171 DONDERDAG 22 APRIL 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BÓER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. De a.s. arbeldsconferentle. Mgr. Nolens' candldatuur voor het presidium. Aan Genève wordt aan het Hbl. ge meld: Hoewel momenteel nog niet met zeker heid kan worden gezegd, wie dit jaar het voorzitterschap der twee arbeidsoonferen- ties, die hier lil Mei en Juni zullen plaats hebben, zal bekleeden, schijnt mgr. No- leng een van de ernstigste candidaten voor het presidium der eerste conferentie te zijn, die 20 Mei aanvangt. Mgr. Nolens' candldatuur is hier al ver schillende jaren achtereen besproken, zoo dat de kans zeker groot is, dat hij dit jaar door de conferentie wordt gekozen. Op de eerste conferentie zullen alleen algemeene arbeidskwesties ter sprake ko men. De tweede conferentie, die 6 Mei bij eenkomt, behandelt uitsluitend arbeids vraagstukken bij de zeevaart. i DUITSCHLAND. De veemgerichten. De voorzitter van de veemgerichtscom- missie uit den Rijksdag dr. Schetter heeft het volgend program aan de com missie voorgelegd: Als veemmoorden worden beschouwd aanslagen op menschenlevens die in op dracht van een bepaalde organisatie of in opdracht van bepaalde leden eener zoodanige organisatie gepleegd zijn. Als veemorganisatie worden beschouwd orga nisaties, die groepen gevormd hebben om eigenmachtig recht te spreken over de da den van andere menschen, en aan die uitspraak gevolg hebben gegeven die tot moord geleid hebben. Als zoodanige organisaties komen in aanmerking: De Zwarte Rijksweer, de or ganisatie Rossbach, de groep Mayer- Breslau, de burgerwacht te Munchen, de Bltlcherbond te Munchen en de organi saties Consul en Wehrwolf. De commis sie zal allereerst de 8 gevallen Pannier, Grtltschke enz. behandelen en dan ook de moordaanslagen op Erzberger en Ra- thenau in haar onderzoek betrekken. De Dultsch-Russlsche onderhandelingen. Londen, 21 April. De diplomatieke me dewerker van de Daily Telegraph be spreekt nogmaals het aanhangige Duitsch- Russische verdrag. Hij merkt o.m. op: Naast de teleurstelling over de misluk king van de Maart-zitting van den Vol kenbond hebben nog andere redenen Duitschland bewogen tot bespoediging van de onderhandelingen met Rusland. Dit zijn in de eerste plaats de snel op elkaar gevolgde pogingen van Italië en Frankrijk om met Servië en Roemenië verdragen te sluiten, die met name tegen het Duitsche rijk gericht waren, en voorts de onderhandelingen tusschen Rusland en Polen over een wederkeerigen waar borg hunner gemeenschappelijke gren zen en ook van de Poolsch-Duitsche grenzen. Berlijn zag daarin een ernstig gevaar en een dreigende omsingeling, in Ingezonden Mededeellng. strijd met den geest van Locarno, een zienswijze die trouwens in Britsche krin gen wordt gedeeld. Een vlootdevlsle naar Spanje. De scheuring bij de Saksische socialisten. De partijraad van de Duitsche sociaal democratische partij heeft Dinsdag het conflict in de Saksische partij behandeld. De 23 leden van den landdag, die uit de Saksische partij gestooten zijn, en ook de minderheid van de landdaggroep waren vertegenwoordigd. Na een uitvoerige ge- dachtenwisseling besloot men een scheids gerecht te benoemen, dat de zaak zal be handelen en zich voorts krachtig te ver zetten tegen elke poging tot het onder mijnen van de Saksische organisatie. FRANKRIJK. De Fransche begrooting. De Senaat heeft met 278 tegen 12 stem men de begrooting 1926 in haar geheel aangenomen. Frankrfjks schold aan de Ver. Staten. De „New York Herald" deelt mee, dat Berenger en Mellon tot overeenstemming zijn gekomen in de quaestie der consoli datie der Fransche schulden. Frankrijk zal ongeveer de helft betalen van hetgeen het thans in hoofdsom en opgeloopen rente verschuldigd is. Het accoord voor ziet in betrekkelijk kleine betalingen ge durende een gering aantal jaren met een toenemende vermeerdering over een periode van 62 jaren. Frankrljks beta lingscapaciteit zal worden herzien. Ge durende de allereerste jaren zullen de betalingen waarschijnlijk niet veel de 20 millioen dollars overtreffen, die Frank rijk thans betaalt voor de door Frahkrljk gekochte oorlogsvoorraden. Nog geen overeenstemming bereikt Uit Washington wordt gemeld, dat de onderstaatssecretaris van financiën in het openbaar met nadruk de berichten, uit Parijs heeft tegengesproken, volgens wel ke binnenkort een regeling der Fransche schulden aan Amerika tot stand' zou ko men. men dat Engeland aan Turkije een vei ligheidspact van langen di^ur met oecono- misehe voordeelen heeft aangeboden, in dien Turkije zich neerlegt bij den loop van de noordelijke grens van Mosoel, ge lijk zij door den Volkenbondsraad is af gebakend. De crisis bij de steenkolenmijnen. Gistermiddag heeft Baldwin met de eigenaars van de kolenmijnen overleg gehouden. Dat heeft de hoop op de her vatting van rechtstreeksche onderhande lingen verlevendigd. Maar algemeen er kent men, dat de toestand hachelijk is. De ontworpen loontarieven van de eige naars voorzien in groote verlagingen van 1 Mei af. Alles hangt er dus van af, of Baldwin erin slaagt de twee partijen na der tot elkaar te brengen. Voorloopig staan de eigenaars nog op districtsrege lingen en weigeren de mijnwerkers toe te stemmen in loonsverlagingen. De eigenaars in Derbyshire hebben een verrassing bereid met hun aanbod, om de tegenwoordige werkuren en ar beidsvoorwaarden te handhaven, maar de mijnwerkers hebben dat afgeslagen op grond van de eischen van een nationale regeling en kennis gegeven dat zij met 1 Mei het werk opzeggen. Volgens de Daily Chronicle, wenschen de eigenaars in vele gevallen beneden het standaardloon voor noodzakelijk le vensonderhoud te gaan, ofschoon hier mee in het verslag tan de kolenoommis- sie geen rekening wordt gehouden. Belasting op de weddenschappen in Engeland. De bladen melden dat het kabinet thans voorgoed een besluit genomen heeft be treffende belasting vau weddenschappen. Zij zou in de nieuwe begrooting opgeno men worden. Bij de openbare discussie die aan het besluit Is voorafgegaan, had vooral een gemeenschappelijke brief de aandacht ge trokken,-onderteekend door zeven vroe gere gouverneurs van dominions en over- zeesche gewesten, waar een belasting op weddenschappen met succes was inge voerd. Weddenschappen op straat zullen bui ten de nieuwe belasting vallen en even min zal er een totalisator op de renbanen ingevoerd worden. Wel een belasting op weddenschappen In Ierland. rlnig van een belaging op het wedden met 126 tegen 99 stemmen ven ^en. Dit be let niet, dat een regeerinc ontwerp over hetzelfde onderwerp te zijner tijd in be handeling kan worden genomen. Engeland en Italië ln Abesslnlë. In sommige buitenlandsche bladen zijn misleidende mededeelingen verschenen over gesprekken die betreffende oonces- sies in Abessinië met Italië zijn gevoerd. De stand van zaken is metterdaad dat Engeland met Italië tot overeenstemming is gekomen aangaande de manier om zich tot Abessinië te wenden voor het verkrij gen van oeconomische concessies, met in achtneming van het drievoudig tractaat van 1906. Uit het Lagerhuis. De labour-afgevaardigde Wltt Watson heeft gisteren in het Lagerhuis een motie ingediend, waarbij het te hulp roepen van troepen bij industrieele conflicten voortaan verboden zou worden. Namens de regeenng zeide sirDouglas, dat de troepen nooit gebruikt werden om een staking te breken, maar dat hun uit sluitende plicht in het handhaven der orde bestond, wanneer de politie tegen overmacht machteloos stond. Een alge heel verbod kon de regeering dus niet uitvaardigen. De motie werd daarna verworpen met 288 tegen 108 stemmen. Een amendement van den labourafge- vaardigde Turtle tot afschaffing van de doodstraf is later met 269 tegen 128 stemmen verworpen. BELGIE. Een tekort van 12 millioen frank. De raadkamer te Brussel heeft, naar de corr. van de N. R. Crt. meldt, de ar restatie der zes beklaagden in de zaak van de Anoienne Banque Leman be krachtigd. Bevestigd wordt dat het te kort ten minste 12 millioen frank be draagt HONGARIJE. Heftige tafereelen ln de Hongaarsche Nationale Vergadering. Onder hevig tumult heeft markies Pal- lavicini Dinsdag in de Nationale Verga dering minister Rakowsky van medeplich tigheid aan de bankbiljettenvervalaching beschuldigd. Pallaviolni zeide, dat Ra kowsky in 1922, toen toen hij nog geen minister was, de opdracht aanvaard had om de in Stiermarken vervaardigde val- sche Tsjeoho-Slowaksche biljetten, met be- FEUILLETON. Naar het Engelsoh van DOLF WYLLARDE. 18) „Ik heb altijd gevonden, dat hij zoo zwaarwichtig was," antwoordde Eileen, die het met Aginoourt's manier van doen zeker geheel niet eens kon zijn. „Zeg Win- nie, ik bedoel er geen beleediiging mee; maar liefkoost bij je wel eens?" „Zeker," antwoordde zij. „Geef jullie elkaar altijd maar een hand?" „Verder moet je nu niet gaan, vind ik/' antwoordde Wlnnle, geweldig blozende. Eileen vroeg dan ook niet verder, maar zij had een sterk vermoeden dat Agin- oourt dan wel zeer lauw was in zijn hof makerij. Wlnnle's bezoek was ten einde met het warme weer, toen Mrs. Smith naar huis ging. De kolonel kon eerst later verlof krijgen; maar belden, hij en Aglnoourt, zouden toch wel zien dat ze even gelegen heid hadden, de daimes naar Alexandrië te brengen. Een paar dagen vóór dit vertrek gingen Aglnoourt en zij nog naar het dak voor een bespreking van enkele toekomstige schikkingen. Het was een verbazend war me avond; de hemel was azuurblauw en door de heldere sterrenlucht kon men heel Het Internationaal wegenverkeer. Dinsdag is op het ministerie van bui tenlandsche zaken te Parijs, dé diploma tieke conferentie over het internationaal wegenverkeer geopend, die ten doel heeft j de herziening van de conventie van 11 October 1909. ENGELAND Een Engelsch aanbod van een velllghelds- pact aan Turkije? Volgens een telegram uit Konstantino- De regeering van den Ierschen vrij staat heeft gisteren tot invoering van een belasting op weddenschappen be sloten, die voor bookmakers 10 en voor gesloten kantoren'20 per jaar zal bedragen. Tevens zal een belasting van 5 pCt. geheven worden op de uit betaalde winsten. De belasting op weddenschappen verworpen. Het Lagertiuis heeft het initiatief-voor- pel aan de Londensche bladen, gelooft stel van den conservatief Dixie tot invoe- den omtrek onderscheiden op grooten af stand. „Ik heb 'bedacht, Wlnnle, dat ik in Augustus verlof vraag en het zeker ook wel krijgen zal. In een paar jaar ben ik nu al niet thuis geweest, want ik kwam hier rechtstreeks uit Indië." „Dat zou al héél prettig zijn," meende zij. Ze lag met de handen achter het hoofd gevouwen, op te kijken naar de diep blauw;© lucht. Ze was nu al weer zóó zeer gewoon geraakt aan deze Egyptische na tuur, dat het haar in 't eerst, wel weer vreemd zou lijken in Enigeland. „Ik zou dan nog wat aan de jacht heb ben ook," ging hij' voort. „Waar wordt mijn klein meisje van het jaar Ingekwar tierd?" „Ik?.O, ik denk, dat ik van dezen zomer thuis zal zijn." „Waar is „thuis" precies? Je hebt niet veel familie, is het wel?" „Ik heb geen ouders meer; imaar lk heb een oom en tante, die bijna geheel de plaats voor mij hebben Ingenomen." „Wie zijn dat?" „Mr. en Mrs. Wall ace; van taijn moe ders kant. Ik woon bij hen ln het Park; dicht bij Dunston. Hoe, ken je die streek?" „Het is in Middleshire hè? Ik heb daar wel menschen gekend.Ja, de Dunstons zeiven." „Dat zijn onze buren. Hun goed, Gram de Dunston, is vlak bij ons. Kende je Sir Piers en Lady Dunston en Norberry?" „Is dat de zoon? Ja; al wist ik nu ook niet dat hij zoo heette. Zijn jullie op intleonen voet?" „Als kind kénden we elkaar heel goed. Maar nü heb ik hem in een heeleni tijd niet gezien. Tante Lydia zal je met genoe gen op the Park vragen Roy. Als je daar komen wilt?" „Natuurlijk wil ik komen waar imijn meisje ls," zei Aglnoourt hartelijk, en stak een gespierde hand uit, waarin hij de hare sloot. Zijn toon van spreken en heel© manier van doen was (11e van een ouderen broer; maar Winnie was daar volkomen tevredën mee. Ze gaf zijn hand een drukje en lachte hem toe. ,Het ls vervelend om naar huis te gaan," zei ze, maar iedereen gaatl Mrs. Dickson en de Ediscxn's en Madame Mié ville ls al weg". I Aglnoourt zei niets op deze mededee llng. Ik geloof, dat Prins Said ziek ls van verdriet," sprak Winnie. „Den dag, na dat zij' vertrok had hij althans koorts, of influenza of zoo Iets. Zeg Roy, wat zou je gedaan hebben, als zij met dezelfde boot was .gegaan als ik?" „Ik zou eenvoudig de Smiths overreed hebben je nog een week bij zich te hou den, dèt ls èl." „Zou je dat heusoh gedaan hebben? Zou je er nu zóó zeer op' tegen hebben, dat zij met dezelfde boot ging?" Ze. keek naar hem, met eendge spanning: „Ik heb haar altijd wel mogen lijden en ik heb je nog altijd niet geheel kunnen vergeven, dat je mij zoo lomp deed zijn tegen haar." „Maar lieve kind, lk heb Je nooit ge vraagd om lomp te zijn!" „Neen; maar de voorwaarde, die Je stelde, bracht dit zoo me*< Ik moést haar wel vermijden. En ze was veel te el lm om Ingezonden Mededeellng. Ingezonden mededeellng. in elk stadium kan Ab dijsiroop U helpen, door hare antiseptische, hoeat- s tillende eigenschappen. Neem daarom nog heden de bekende DOET UW SCHOENEN GOED hulp van introducties van het departement van financiën, in Tsjecho-Slowakije ln om loop te brengen. Later heeft Rakowsky zich weliswaar teruggetrokken, omdat de opdracht hem' te gewaagd leek, maar. hij heeft, altijd volgens Pallavioini, van alle vervalsohingen en schandalen geweten. De voorzitter eisohte, dat Pallavioini zijn bewijzen dat hij zijn getuigen zou noemen voor de rechtbank, onmiddellijk zou overleggen, waarop deze antwoordde, als Rakowsky eerst een aanklacht wegens laster tegen hem zou indienen. Er volgde een hevige scène met onverstaanbare uit roepen en beschuldigingen over. en weer totdat Rakowsky aan het woord kwam en zeide, dat de beschuldigingen van markies Pallavicini van a tot z gelogen waren. TSJECHO-SLOWAHUE. De nota van BenesJ. Dinsdag hebben wij gewag gemaakt van het bericht in de Times, dat dr, Benesj in overleg met de andere staten van de Kleine Entente en met Polen, een vragen lijst had opgesteld over de Duitsch-Rus- sische onderhandelingen, op welke vragen Duitschland een bevredigend antwoord zou hebben te geven, vóór het lid van den Volkenbond werd. Die lijst was toegezon den aan de onderteekenaars van Looarno, met inbegrip van Duitschland. Deze lezing is, blijkens een rectificatie, die de officieuze Prager Pr. ervan heeft niet geheel juist. Wel heeft, op een te Praag gestelde vraag van enkele Locarno- onderteekenaars, de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken eenige niet-politieke, doch uitsluitend juridische gezichtspunten geformuleerd, ten einde te voorkomen dat bij de Volkenbondsbespre kingen in September (over de toelating van Duitschland) wegens het nieuwe feit van de Duitsch-Russlsche onderhandelin gen opnieuw een krisis zou ontstaan. TURKUE. De Mosoel-kwestle. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat het Turksch© kabinet de nieuwe Britsche voorstellen over de Mosoel-kwestie aan het onderzoeken is. Ze houden ten eerste het voorstel in, de tegenwoordige zooge naamde Brusselsohe linie verder naar achter te brengen, maar zoo dat Mosoel in het Irak-gebled blijft; ten1 tweede die veranderde houding niet te merken 1" Er volgde een oogerublikkelljke stilte en Winnie keek wat spijtig naar dte strenge lijnen van Aginoourt's gelaat, die zoo soherp afgeteekend stonden tegen den strak-blauwen avondhemel. Toen hij weer naar haar keek, had adjn gelaat echter een vriendelijke uitdruk king, en zei hij: „Kom, Winnie, laat ons nu niet kibbe len over zoo'n onwaardig onderwerp als Madame Miévifle. Je kunt werkelijk op mijn oordeel vertrouwen 1" „O, dat doe ik ook," antwoordde ze een beetje ongeduldig. ,yMaar je behandelt mij altijd als een kind, zie je." „Wat ben je anders?" plaagde hij, „Toch ben ik geen kind meer," ze1 ze nog eens met grooten nadruk. Winnie staarde andermaal naar de liucht en ze kón niet helpen hoe het tel kens weer bij haar opkwam, dat haar ver loving haar een gebonden en onvoldaan gevoel gaf. Hij stond zoo verre boven haar in wijsheid was ook zooveel ouder dan zij. Het signaal in de kazerne weerklonk. Aglnoourt rees op uit zijn gemakkelijke houding en zei: ,,'t Wordt tijd, dat ik ga, kleintje. Van waar die ernstige plooi in je voorhoofd? Je bent toch niet meer boos, naar aan leiding van die vrouw?" „Ik ben in het geheel niet 'boos. Ik denk alleen imaar over Iets na." „Nu, laten we dan weer vriendschap sluiten," schertste hij en hief haar ge zichtje naar hem op. Hij had haar nog nooit op de lippen gekust; maar mlssohien dat dit gevoelen van hun naderende schei ding hem zoo innig deed zijn. Winnie sprak geen woord, maar ze maakte zich uit zijn omarming los en vluchtte in huis. „We kunnen de stoelen laten staan, die zal Abdulla wel beneden brengen," zei ze en keek half-verschrikt, half-besohaaimd of ze op het punt was in tranen uit te bar sten. Hij zag die uitdrukking niet, merkte ook niets bijzonders aan naar dan, be halve misschien dat ze wat heel erg stil was toen hij ging. Hij daoht echter dat ze moe was en hij zou wel zéér teleurgesteld zijn, als hij' geweten had, dat zij, vlak na dat hij weg was den kolonel en Mrs. Smith goeden nacht wenschte en naar haar eigen kamer ging, waar zij zich naast het bed neerwierp en het gelaat ln het kussen verborg. ,Jk kón het niet hebben! Het was ver schrikkelijk!" snikte ze. „Em dan te denken, dat lk beloofd heb hem te trouwen! Maar dan mag hij mij nooit, nooit weer zoo kussenI" Gelukkig was Aglnoourt weer net als altijd, toen hij' de dames meè naar Alexandrië 'bracht. Ze nam dus met op rechte droefheid en teederheid afscheid van hem en herinnerde er hem aan dat hij toch, -vooral, zorgde verlof te krijgen, en dat hij' voor dien zomer, in the Park kwam icgeeren. En hij hield haar, lachen de voor, dat ze toch met niemand a«n boord zou flirten en hem, heel dikwijls, schrijven zou. Tot haar groote voldoening was hun af- soheid zoo te midden van de anderen al uiterst bezadigd en. teruggehouden. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondageblad resp. f Ó.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.96, f 1.25,11.25, f 1.35 Loese nummer* der Courant 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Post-Girorekening N^. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingect. meded. (kolombreedte al* redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Naar de bladen melden, zaïl na het eindè van de oefeningen in de Oostzee een divisie van de Duitsche vloot een lange reis onder nemen en o. a. ook Spaansche havens be zoeken.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1