T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. MIJNHARDfS VAN DONDERDAG 6 MEI 1926. Te 's-GraivenJhage slaagde voor het voorloorpig machinisteni-diploiina de heer O. L. v. Dijk. Aanbesteding. Door den architect Joan Ammerdorffer werd gisterenmiddag in café „Central" aan den Kanaalweg, voor rekening van den heer J. Nelis aanbesteed Perceel I: Het afbreken van de per- eeelen Kanaalweg No. 85 en 86 en bet aldaar bouwen van een Garage met Werk plaats, 2 bovenwoningen en bijkomende werken. Perceel IISchilder-, glas- en behang- werken. Perceel III: Het aanbrengen van de electrische geleidingen met gedeeltelijke afmontage. Ingeschreven werd door: Perceel I: Gebr. van Pelt f 15800. G. Lastdrager f 16885.—. Perceel II: Jan de Kok f 867.M. Kalenveld f 1283. Perceel III: B. Puinbroek f 400. Over de ginning zal nader worden beslist. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Dinsdagmiddag ten raad- huize aldaar aanbesteed de levering van waalstraatklinikers (100000 vlamoven- en 180000 ringovensteen), fen dienste der ge meente. De volgende biljetten waren hier voor ingekomen: W. F. Stoel Zoon*H Bouwmateriaal- bedrijf, Alkmaar, volgens monster A 28.—, B 84.—, O 34.—, D 40.—; 28.L. v/d Mey, Leeuwarden, monster A 86.B 28.N.V. Bouwstoffenhan- del W. J. van Zuilen, Leeuwarden, mon ster A 30.50, B 29, (vlam), id. 29.— en 28.— (ring); N.V. Steenfabriek „De Loenensche Middelwaard", Velp, monster 1 81.monster 2 28.monster 3 23.—; „Bouwstoffen", voorheen P. Met selaar, Alkmaar, monster A 27.—, B 27.26, O 27.75; N.V. Steenhouwerij v/h J. B. L. Simon, Helder, monster S 26.40, SS 26.90; N.V. Steenfabriek Panorden, Arnhem ƒ23.N.V. De Vlam oven straatklinker, Zeist, monster F 28.—, monster NVDV F 34.—; N.V. Nieuwe Handel My. „Waalsteen"', Nijme gen 27.50; N.V. Steenfabriek De Hooge Waard, v.h. Gebr. van Loo, Brammen, 26.50. Alles per 1000 stuks. Verlenging Indische tnrns. Door 1132 vrouwen van het Marine personeel beneden den rang van Officier is op 3 Mei 1926 een verzoekschrift aan de Tweede Kamer ingediend, welk peti tionnement den 4en d.a.v. door een depu tatie, bestaande uit de dames Ennenga, Vermaat, van Koert, Christiani en Helfen- stijn, aan den heer Voorzitter van de Tweede Kamer, den heer Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck werd aan geboden. De woordvoerster wees er daarbij op dat de plannen welke de regeering koestert om dë periodieke turns welke het Marinepersoneel naar O.-I. moet, te verlengen, vooral de vrouwen diep had getroffen en dat, hoewel op duidelijke wijze de nadeelen die eene periodieke gezinsscheiding met zich brengt, in het verzoekschrift zijn vervat, deze toch nim mer zullen kunnen vertolken de gevoelens van eene gefolterde ziel, de ellende die twee menschen meemaken die elkander voor het leven toebehooren en telkens wreed gescheiden worden. Gewezen werd bovendien op de onzedelijkheid en het onnatuurlijke dat zoo'n scheiding boven dien inhoudt, hetgeen een Christelijke Regeering als de onze toch niet onver schillig kan laten. Van het verzoekschrift werd een af schrift aan de leden van de Kamer toe gezonden. Handelsavondschool. Gisterenavond werden in de Handels school, in tegenwoordigheid van het Bestuur der Alg. Held. Wink.-Vereeniging en Directeur en Leeraren de einddiploma s uitgereikt voor den 3- en 6-jarigen cursus. Door den president van het Bestuur en later door den Directeur, werden de jongelui gefeliciteerd met het behaalde succes. Beiden roemden het in de jongelui, dat zij in dezen tijd, dikwijls na een ver- moeienden dagtaak, de energie en de volharding getoond hadden te bezitten, noodig om een dezer diploma's te halen. Het was voor hen een heele prestatie geweest, zich 3 of 6 jaar lang des winters op de schoolbanken te plaatsen, om zoo veel mogelijk nog in te halen wat er aan hun ontwikkeling en geestelijke bagage ontbrak en om een onderscheiding te balen, die hun in hun verderbn loopbaan zeker te stade zou komen. Ook in de ouders dezer leerlingen werd het geprezen, dat zij hun kinderen, liever dan ze langs de straat te laten slenteren, naar een onderwijs-inrichting zonden, waar hun kinderen zooveel mogelijk wer den toegerust voor den ^en wachtenden „struggle for life". Aan het eind dankten een paar gediplo meerden namens hun medeleerlingen Bestuur en Leeraren voor het genoten onderwijs. Ingezonden Mededeling. (617) Hoofdpijntabletten werken terstond. Een nieuwe Helderache Industrie. Binnen enkele dagen Maandag a.s zal in onze gemeente een nieuwe industrie in bedrijf komen, waarvan wij hieronder een en ander willen vertellen. Wij bedoe len de Stoomwasscherij „Insulinde", ge vestigd in hot gebouw der voormalige Krabbenmeelfabriek aan den Rijksweg no. 11, Koegras. Het na stopzetting dezer krabbenmeelfabriek leegstaande* gebouw leende zich bij uitstek voor een dergelijke industrie, omdat het voldoende ruime lo kaliteiten bevat en solied gebouwd ia. Het waren de heer Mos en mejuffrouw van der Pol, resp. bedrijfsleider en chef der firma Krom, te Alkmaar, die op dit gebouw het oog lieten vallen om daarin een wasscherij te vestigen. Aan zoo'n plaatselijke was scherij is inderdaad behoefte; de bestaan de kunnen niet alles verwerken, en veel waschgoed gaat naar buiten. Redenen voor de beide ondernemers om ten op zichte van de levensvatbaarheid eener der gelijke onderneming niet te pessimistisch te zijn. Veel behoefde in het fabrieksgebouw niet te worden veranderd; hier en daar moest iets gesloopt worden, nieuwe ma chines moest natuurlijk worden geplaatst; op den zolder zijn een tweetal droogzol ders getimmerd. Dit timmerwerk is ver richt door den heer de Graaf van Koe gras; voor de electrische aansluiting zorg de de heer Puinbroek. De vroegere vrij primitieve entrée is aanmerkelijk verbreed, omdat natuurlijk de vrachtauto der fabriek dagelijks af- en aan rijdt. Deze auto is stofvrij afgesloten, zoodat de goederen tegen stof gevrijwaard zijn, en hiervoor is een garage ingericht, van waaruit de wasch in het ernaast gele gen sorteerlokaal komt In dit sorteer- lokaal wordt zij uitgezocht op witte wasch, bonte wasch, wollen wasch, enz., en na gezien of zij met de lijstjes kloppen, en ook, of elk stuk van een merk voorzien is. Is dat niet het geval, dan wordt van wege de fabriek een merk aangebracht; de klanten kunnen dan ook merknummer- tjes bekomen voor hun wasch. Van het sorteerlokaal wordt het goed vervoerd naar de waschmachines. Deze staan in een andere afdeeling; voor wit en bontgoed zijn afzonderlijke ketels. Een groote ketel voor witte wasch is in 6 compartimenten verdeeld, welke van binnen met rood ko per zijn bedekt^ Deze ketels worden tot op een bepaalde capaciteit gevuld, waarna er het water en de chemicaliën aan toe gevoegd worden. Circa anderhall uur blijft de wasch hierin; de machine maakt schommelende bewegingen, waardoor de wasch goed geschud wordt. Met stoom wordt het water op het kookpunt gebracht, daarna volgt, in denzelfden ketel, de af spoeling met heet en koud water. Ook toe voeging van blauwsel enz. heeft hierin plaats. Nadat dit waschprooes afgeloopen ïs, wordt het goed in houten wagens ver voerd naar de centrifuge-inrichting ter vóórdroging. Ook deze ketel is van rood koper. Na hierin voorloopig gedroogd te zijn, komt de vochtige wasoh onder den stoommangeL Die stoommangel Is een van cle interes santste machines van het bedrijf; hij is van het allernieuwste systeem. Het is een z.p. muldemangel, <Lw.z. er bevindt zich onder aan de machine een mulde of met stoom gevulde holte. Daarboven wentelt zich een cilinder, die van binnen voorzien is Van kleine gaatjes en van buiten bekleed is met dik vilt. De wasch komt stuk voor stuk te liggen op een verwarmd koperen legger, en wordt aldus tusschen de vilt- rol geschoven. Deze neemt het goed mee naar beneden, waar het op den stoom uit de muide sterk gedroogd wordt, en werpt het aan den anderen kant weer uit de ma- chiue. Het verdampte water wordt opge nomen door de gaatjes van den cylindei In het midden van dien cylinder bevindt zich een afzuiginrichting, die de dampen opzuigt en ze door buizen naar buiten brengt. Zoodoende heeft men in het lokaal zelf geen last van de dampen. Een veilig heidsinrichting bevindt zich aan den man gel, waardoor hij onmiddellijk stopt als bijvoorbeeld een werkster haar vingers tusschen den koperen rand en den vilten cylinder zou steken. Deze mangel bevindt zich in het zeer groote lokaal, dat in verschillende afdee- lingen verdeeld is, en waarin zich voorts bevinden: de paktafels, waarheen de ge mengelde wasch vervoerd wordt ter sor teering, de strijkafdeeling, die allerlei soorten electrische strijkijzers heeft (voor de fijne wasch, boorden enz. is ook een Amerikaansche strijkmachine in bedrijf gebracht), de vouwtafel, met diverse kleine machines, ook al weer bestemd voor de boorden en manchetten enz., alsmede de inpaktafels voor de droogwasschen. Boven bevinden zich, zooals we zeiden, twee droogkamers, afzonderlijk gebouwd, beide voorzien van centrale verwarming. Iedere wasoh wordt hier afzonderlijk ge houden. Voorts is hier ook aangebracht een reservoir voor leidingwater voor het geval een defect ontstaat in de leiding. Alles wordt met leidingwater behandfeld. Het bedrijf wordt gedreven door een compound-stoommaohine van 50 P.K. fa- bricaat van de Ned. Fabriek Werkspoor, een stoomketel van 8 Atm. druk met een verwarmend oppervlak van 47 M1., 3 pom pen voeren het noodige voedingwater aan. Ten opzichte van de waschmachines valt nog te vermelden, dat hierbij toege past is het allernieuwste procédé voor de sluiting. Bij de oude manier kon het wel voorkomen, dat de draaiende ketels door de zwaarte van het natte waschgoed niet al te best sloten. Het gevolg was, dat er wel eens een stuk tusschen de opening kwast te aitten» dat dan geraas liep U scheuren. BJj het hier gebruikte systeem kan dit niet doordat de deksels hermetisch afgesloten zijn. Dit systeem is geheel nieuw en vindt hier voor het eerst toe passing. Een speciale stijfselmaohine met twee gummi banden zorgt op praktische wijze voor het stijven van het goed; wringen met de hand is absoluut uitgesloten. Zooals men ziet, wordt de wasch geheel machinaal behandeld; de directie verze kerde ons voorts, dat de beste chemica liën gebruikt worden. O.a. toonde men ons een kist Marseillezeep, die voor wollen goederen speciaal gebruikt wordt Het bedrijf komt Maandag in werking; een dageiijksche autodienst zorgt voor gratis halen en brengen der goederen. Waschgoed op elk gebied wordt hier be handeld; niet slechts de dageiijksche grove wasoh, maar ook de stijve, de fijne dameswasch, dekens, spreien, gordijnen, enz. Het kantoor is dagelijks van 8 tot 6 uur geopend. De Haghesangen. VoordrHjchtsoefenlng Muziekschool Helder. De jaarlijksche Voordrachtsoefening der leerlingen van de muziekschool „Helder" van den heer Leewens had j.1. Dinsdagavond in „Casino" plaats voor cle ouders en belangstellende familieleden der kinderen. Het was de 28ste maal, dat ds heer Leewens vet zijn leerlingen voer Ingezonden Mededeetlng. G. W. J. GERRITS, DAMESKAPPER. Speciale Antlsepthlsche bediening. het voetlicht trad, en altijd weer hëeft het de bekoring van het nieuwe. Men moet ze maar zien, de meisjes met een extra-Zondagsche sierlijke reuzestrik in het haar en de beste spullen aan, als ze daar, soms een beetje onwennig nog, d'r sonatine of romanze afdraaien en al die menschen kijken naar ze. Ook ditmaal was weer een ellenlang j programma af te werken, zoodat reeds om 7 uur begonnen was. Het was even wel zeer afwisselend; het begon met de Freischiltz voor 2 piano's 8-handig, en het eindigde met Gerrit van Praag, die „Zon dagmorgen" op de piano vertolkte. Dat was het vjjftigst nummertje, welgeteld, zoodat de heer Leewens, dapper bijge- staan door zijn leerares mejuffr. Marcelle de Haas en zijn dochter mejuffrouw Lou Leewens, zijn portie wel gehad heeft, zouden we zoo zeggen. De aardige can tate van Catharina van Rennes: „De schoonste Feestdag", werd door de leer- lingétjes uitstekend gezongen; en de heele kleintjes zongen een tweetal num mertjes, waarna de grooteren niet achter wilden blijven en er drie toegaven. Ook een Dalcroze speelliedje was niet ver geten. Na de pauze was er het meer groote- menschenwerk. Maar van dat alles mel ding te makende lezer spare ons, hopen wij. Het was alles immers bedoeld als een openbare les en niet de krant, maar de heer Leewens en zijn leeraren moeten daarvoor punten geven. Wij voor ons, als wij moesten beoordeelen, kreeg ieder een grootetien i 11 Vereeniging! van Huisvrouwen. Op het vereenigingsjaar 1925 kan de afdeeling Helder van de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen met voldoening terug-1 zien. In het bestuur kwam dit jaar eenige I wijziging door het periodiek aftreden van de dames M. de Boer. Jongkees en M. HaanLaagland Winder, die niet meer herkiesbaar waren. De presidente richtte op de onlangs gehouden jaarvergadering tot deze beide 'leden hartelijke woorden van hulde en dank voor alles, wat zij in het belang der vereeniging hadden gedaan. Aan beide dames werd namens de Vereeniging een souvenir aangeboden: een tinnen bloemenvaas met bloemen. Tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen de dames Van Heusden en Veen, in wie wij hopen een goede keuze te hebben gedaan. Tot slot van het seizoen zal eene ge zamenlijke reis naar Amsterdam worden gemaakt op a.s. Dinsdag 11 Mei. 's Morgens zal de diamantfabriek van de firma Asscher gemeenschappelijk wor den bezichtigd. Zoowel voor deze reis als voor de voor bereidingen van een vervolg Algoma- kookcursus en het vaststellen van de plannen voor een demonstratiedag in Sept., zullen besprekingen worden ge houden op aanstaanden Zaterdag 8 Mei, des middags te 3 uur, in het lokaal van den heer Van Weelde (Koningsplein). Laten nu alle leden eens toonen, dat ze belang stellen in het werken en streven der vereeniging en Zaterdagmiddag om 3 uur aanwezig zijn (zie advertentie in dit blad). GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Helder verga dert Dinsdag 11 Mei 1926, dea avond 8 uur ten Raadhuize. Agenda: Notulen. Vaststelling der notulen van de verga dering van 19 Maart 1926. Van de Ingekomen stukken noemen wij: Verzoek om ontslag ven 8. Jarin® als onderwijzer aan school 5. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont-, slag eervol te verleenen met ingang van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum.) Verzoek van G. O. Dibbetz om ontslag als lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar- en Nijverheidsonderwijs. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont- slag eervol en met dankbetuiging voor de bewezen diensten te verleenen.) Vischafslag. Voorstel tot het wijzigen van de loon- tabel der ambtenaren in verband met de bezoldiging van den conciërge hulpafsla- ger aan den Vischafslag, en het daarop Ingediende nadere voorateL Gastarlef. Voorstel tot het vaststellen van een re geling voor het leveren van gas volgens het vastrechttarief. Belastingen. Voorstel met betrekking tot hel adres van de afdeeling Helder van de Vrijden kersvereniging „De Dageraad" om ont heffing van betaling van belasting inge volge de Verordening tot heffing van be lasting op Tooneelvoorstellingen en an dere vermakelijkheden, subs. wijziging dier verordening. Algemeene Politie-verordenlng. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Strafverordening. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op het pellen, koken en zouten van mosselen en garnalen en tot intrekking der Verordening tot Wering en beteuge ling der mazelen. Schadeloosstelling. Voorstel om J. de la Houasaije een scha- toe te kennen ln verband met den bouw van de woning voor den pontonbrugwachter aan de Kooij. Woningwet Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Jodensteeg na 9.t Subsidie. Vooistel tot het verleenen van subsidie aan het 8e Internationaal congres voor Reddingwezen enz. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 8e wijzigingsbegrooting, dienst 1926. Onderwijs. Voorstel om in beroep te gaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten tot vernietiging van het besluit van den Raad tot het niet-toekennen van vergoeding in gevolge art. 18 der L. O. wet aan J. Len- gers. Onderwijs. Voorstel om in beroep te gaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten tot vernietiging van het besluit van den Raad tot het verleenen van vergoeding krach tens art. 100 der L. O. wet voor de school in de Koningstraat. Onderwijs. Voorstel om den dienst van den ttfdelU- ken onderwijzer aan school I (Koegras) te doen beëindigen. Begrooting. Voorstel tot het doen van af- en over schrijving van er. op v»;:sahillendo uitgaaf posten* der begrooting uienstjear 1926. Grondbedrijf. Voorstel tot het afvoeren van grond van het Grondbedrijf. Waterleiding. Voorstel tot uitsluiting van het Koegrai aan de gemeentelijke waterleiding. Grondbedrijf. Voorstel tot verhuring van tuingrond aan L. M. Kalfsvel. Kermis. Voorstel om het adres van L. Hoef nagel, houdende verzoek om hem alsnog de halve pachtsom voor een standplaats op de (niet gehouden) kermis in 1916 te doen terugbetalen, voor kennisgeving aan te nemen. Onderwijs. Voorstel tot het benoemen van twee onderwijzers aan school 4 Voorgedragen worden voor vacature I: L M. A. Duisterhof, te HellevoetsluJs. 2. H. B. Helleman, te Anna Paulownsu 8. D. Eveleens, te Aalsmeer. Voorgedragen worden voor vacature H: L H. B. Helleman. 2. M. A. Duisterhof. 8. J. M. Overmeer, te Veisen. Onderwijs. Voorstel tot het benoemen van een on derwijzer aan school 4 Voorgedragen worden: 1. R. Gravemaker, te Helder. 2. M. Bottema, te MenaldumadeeL 8. J. B. t Hooft, te Buinen. Onderwijs. Voorstel tot het benoemen van een ou derwijzer aan school 7. Voorgedragen worden: 1. D. Eveleens, te Aalsmeer. 2. M. Bottema, te MenaldumadeeL 8. J. B. 't Hooft, te Buinen. Belastingen. Voorstel om ln beroep te gaan van de beslissing van Ged. Staten omtrent de re clame van J. J. de Vos ter zake van zijn aanslag ln de gemeentelijke inkomsten belasting over het belastingjaar 1925/1926. Mededeellng. Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vragen van het lid van den Raad B. Zondervan omtrent opneming en specialistische behandeling in net Marine- hospitaal. Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vragen van den heer G. J. EJjlders nopens de verpleging van burger patiënten in het hospitaaL Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vraag van den heer Zon dervan over de gewijzigde regeling van den Vischafslag. Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vraag van mevr. G. A. van der Hulst—Heeroma, omtrent het dienstverband van den tuinman van de Woningstichting. Adres „De Dageraad" In zake belasting op vermakelijkheden. BIJ adres van Maart 1926, verzoek de afdL Helder van de Vrijdenkers-Vereenlging „De Dageraad" ontheven te worden van de betaling van de belasting voor verma kelijkheden, verschuldigd door den door die Afdeeling op 14 Februari j.1. gegeven voordrachtochtend in „Casino", alhier, subsidiair de Verordening tot heffing van belasting op Tooneelvoorstellingen en andere Vermakelijkheden zoodanig te wijzigen, dat voortaan de Vrijdenker»- vereeniging en andere vereenlgingen van Selljke strekking van de betaling der on- erhavige belasting zullen woroen vrij gesteld. T«n ven kei 1 De heer D. Bulk, Htationsambten aar alhier, ia met ingang van 10 Mei als zoo danig benoemd te Uitluiden. i Glazen Buisje QOct Bij Apotken Drogisten. Het gezelschap, dat, onder leiding van den heer Louis Bouwmeester )r., als „de Haghesangers", op verschillend! terrein der kunst optreedt, was Woensdagavond naar Helder gekomen ter vertolking van de komische opera van, Adam, „De Postiljon van Lomjumeau". De Parijsche componist Adolphe Charles 'Adam leefde van 1803 tot 1856 en werd bekend door zijn in 1836 verschenen komi sche opera, wier titel wij hierboven op schreven. Adam heeft veel meer gecompo neerd; zijn werkkracht en productiviteit was zelfs buitengewoon, maar zijn werk kenmerkt zich in 't algemeen door een ze kere oppervlakkigheid, hoewel nochtans geest en gratie er niet aan te ontzeggen zijn. Dit laatste maakt dan ook het bedoelde werk uiterst aantrekkelijk; door zijn luch tig, geestig karakter nadert het de operette. De gesproken dialoog is vaak zeer geestig en pétillant, en daar de artisten hiervan vaak gebruik maakten door op het publiek te spelen, hebben de vele aanwezigen een uiterst genotvollen avond gehad. De Haghesangers hadden de opvoering in allen deele verzorgd; zij hadden speciale eigen décort meegebracht, eigen koren en eigen orkest, zoodat het, zakelijk be schouwd, een dure avond voor hen was. Die décors waren uiterst verzorgd en smaakvol, trouwens de geheele opvoering was dat. Natuurlijk moet men in de pro vincie genoegen nemen met een kleiner koor dan bij eene uitvoering in Amsterdam of een andere groote stad. Maar het orkest past zich daarbij aan, zoodat dit verkleinde koor niet hinderlijk werkt op het geheel. Dat men daarvoor de beste zangers uit zocht, behoeft geen nader betoog. Ook het orkèstje van acht man was met zorg samen gesteld. Daar elk musicus geheel zelfstandig zijn partij spelen moet, worden uiteraard slechts prima krachten genomen. Dit or kestje stond onder de leiding van den heer Jules Susan, die behalve de pianopartij, ook dirigeerde en zich een temperamentvol diri gent toonde, die op het juiste oogenblik de puntjes op de i wist te zetten. Dat er voor het koor hachelijke momenten waren, waar in een krachtige leiding noodig was, heeft het publiek kunnen merken, maar niet één enkele maal haperde het. Dit wat de opvoering als zoodanig be treft. De opera speelt in den tijd van Lodewijk XV, dus in 1715'74, periode van staart pruiken, van fleurige, sierlijke costuums, door de dames en heeren met elegantie en gratie gedragen. Dat alles, die mooie décors, de frissche en zwierige kleedij, van dc zaal uit een allerprettigsten indruk maakte, be hoeft na het bovenstaande geen nader be toog. De inhoud is luchtig, vroolijk, gees tig, pétillant, volstrekt niet plat of dubbel zinnig: Frankrijk op z'n best, wat geest en elegance betreft. Ook de muziek is bui tengemeen aantrekkelijk. Zooals was aangekondigd, waren de hoofdrollen in handen van de heeren: L. Morrisson, H. Bloemgarten en Joh. Bos kamp en Mevr. Santhagens Manders. Mor risson (de Postiljon), een schitterende tenor, oogstte terecht de dankbaarheid van 't publiek voor zijn krachtig, brillant ge luid. Bloemgarten (de smid later Alcinder), heeft een sonoren, fraaien bas. Boskamp (de markies), heeft in het stuk meer speel- dan zingrol; hij vertolkte die uiterst ge- moegelijk en deed het publiek herhaalde ma len in den gullen lach uitbarsten door zijn oolijke gezegden. Mevr. Santhagens ten slotte als Madeleine wist aan haar zang een ongedwongen acteeren te verbinden, waar door mede op haar een groot deel van het succes van den avond rust. Een aparte ver melding verdient de quaii-priester Bour don (Fr. ^Zeegers), die in het laatste bedrijf een rol vervulde en door zijn eenige grime een groot deel van het succes van dit bedrijf wegdroeg. Groote aria's, zooals in de meeste serieuze opera's, kent deze opéra comique niet, hetgeen niet wegnam, dat er toch uiterst aantrekkelijke solo's en duetten in voorkomen. Om een snkele te noemen bijvoorbeeld het lied van St. Phar (Morrisson) in het tweede bedrijf, de prachtige zang van Alcindor even later, het alleraardigste duet tusschen gravin en St. Phar, enz. Voor een meer diepgaande bespreking zou men vooraf studie van het werk moeten nemen, zoodat wij voor heden slechts hiermee volstaan moeten. Summa summarum was dit eene uitvoe ring, die op hoog peil stond en die den aan wezigen zeer is bevallen, dat bleek over duidelijk uit de gesprekken in de koffie kamer. Trots eenige coupures was het nog ruim half twaalf vóór de voorstelling afge loopen was.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5