T KWATTA^ Tweede Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS VOLLE-MELK-REEP VAN ZATERDAG 8 MEI 1926. Handelsblad-Teiegraaf. Verplaatsing opleiding matrozen. Dinsdagavond heeft de Raad van Go- rlnohem een apoedelsohende vergadering gehouden, waarin, met gesloten deuren, een bespreking is gehouden aangaande de marine. De gedachtenwisseling betrof, zoo bericht men nader, de vrees, dat de nieuwe minister van marine mogelijk de opleiding van matrozen voor de marine van hier naar elders zal verplaatsen. De aangekondigde aanbesteding voor een cantine-gebouw (geschenk van de gemeen te aan de marine, als die daar gevestigd blijft) zal men vermoedelijk voorloopig opschorten. Verhooging van den Zulderxeedüjk. Een noodzakelijke verbetering. Naar het Handelsblad verneemt zal in een op 19 Mei te houden vergadering van het hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier een voorstel van dijk graaf en hoogheemraden in behandeling komen, om verschillende gedeelten van den Zuiderzeedijk te verhoogen. De kos ten hiervan zullen bedragen voor den dijk van den polder Waard en Groet f 27.000, Schardam en Keukendijk 12.000, Zee- vangs zee- en Keukendijk 96.000, Zuid polderdijk 16.800, Katwouderzeedijk 78.400, Waterlandsohe zeedijk 181.000, totaal 858.100. Dijkgraaf en hoogheemraden meenen, dat het billijk is, dat de provincie van deze kosten 250.100 betaalt en het hoog heemraadschap de rest, zijnde 108.000. Zij zullen zich met Ged. Staten in ver binding stellen, ten einde te trachten, dat bovenbedoeld bedrag voor rekening der provincie wordt genomen. Intusschen staat de urgentie der verhoogingen van den Zuiderzeedijk zoo vast, dat reeds thans tot verhooging moet worden overgegaan, opdat het komend stormsei zoen met gerustheid tegemoet kan worden, gegaan. De werkzaamheden te Medem- blik begonnen. Te Medemblik zijn ook de werkzaamhe den begonnen. De eerste zinkstukken van bossen rijshout zijn gereed en de werk zaamheden zullen daar aanstonds in vollen gang komen. De staking btl de Amsterdamsche Ballast-Mij. opgeheven. De staking bij de Amsterdamsche Bal- last-Mij. is opgeheven. Maandag a.s. zul len de werkzaamheden, ook het ophoo- gingswerk voor het nieuwe stadion, wor den hervat. De staking in Engeland. De bonding van de koopvaardij- offlderen. De mededeeling omtrent den inhoud van een manifest der Vereeniging van of ficieren ter koopvaardij, opgenomen in ons nummer van Donderdag, zou tot een geheel verkeerd begrip aangaande het standpunt der koopvaardijofficieren aan leiding kunnen geven. Deze „vereeniging" bestaat n.L eigen lijk alleen uit een communistischen voor zitter. Het bedoelde manifest heeft dan ook niets te maken met de Vereeniging van gezagvoerdèrs en stuurlieden ter koop vaardij, die «het daarin voorkomende ab soluut niet onderstreept. De houding van den NederL Mijnwerkers bond. Woensdag is te Heerlen een vergade ring gehouden van het hoofdbestuur van den Algem. NederL Mijnwerkersbond ter bespreking van de door de Engelsohe sta king ontstane situatie. In deze vergode- Ingezonden Mededeeling. G- W. J. GERRITS, |Dameskapper special. Antisepthïsche bediening. - TELEFOON 457. ring waren ook twee bestuurders van het NederL Verbond van Vakvereenigingen tegenwoordig. Besloten werd, tegen Donderdag 13 Mei een buitengewoon huishoudelijk congres bijeen te roepen. Intusschen werd den vertegenwoordiger van den NederL Bond in de Executieve der internationale mjjn- werkersfederatie, den heer Chr. v. d. Bilt, machtiging verstrekt om op de op Zater dag 8 Mei te houden oomitézitting der In ternationale in Oostende de toezegging te doen, dat de Nederlandsche bond al het mogelijke zal doen om de Engelsche mijn werkers in hun strijd te steunen. Verder werd besloten, aan de samenwer kende mijnwerkersbonden 'een brief te zenden waarin het volgende wordt gezegd: Het is ons voornemen, op de gecombi neerde vergadering van Vrijdag 7 Mei aan alle organisatie te verzoeken, hun mede werking te verleenen voor allen steun, dien de Engelsohe mijnwerkers eventueel behoeven. Bovendien zal door ons voorgesteld worden, den eisch aan de werkgevers te stellen, dat de zes-urendag op Zaterdag weer wordt ingesteld, mede in verband met de klachten die van de Christelijke leden van onzen bond worden ontvaneen, dat zij hun kerkelijke plichten moeilijk waar kunnen nemen. Wij zullen tevens voorstellen, gezamen lijk aan de werkgevers te verzoeken, uit voering te geven aan het voprstel reeds in begin 1925 door den NederL Mijnwer kersbond bij de oontact-oommlssle inge diend, dm een commissie* te benoemen die tot taak krijgt tè onderzoeken, in boeverre door reorganisatie en betere outillage van de mijnbedrijven de uitkomsten van het mijnbedrijf ten goede kunnen worden ge ïnfluenceerd. Verbod van lossing te IJmuiden van Engelsohe treilen. Naar aanleiding van een Woensdagmid dag te Amsterdam gehouden oonferentle tusschen een van de stakingsleiders uit Engeland met vakvereenigingslelden, waarin ook ter sprake werd gebracht het lossen van Engesohe treilen te IJmuiden, is hedenmorgen te IJmuiden bericht ont vangen, dat aldaar geen Engelsche atoom- treilers meer mogen worden gelost Het luchtverkeer. Men meldt aan de N. R. Crt uit Am sterdam: Ook op Schiphol, de vlieghaven van Am sterdam, en op het Passagebureau van de K. L. M. op het Leidsche Plein heeft de stopzetting van het stoombootverkeer met Engeland een buitengewone drukte ver oorzaakt Op 't oogenblik is de maxmimumvervoer- capaciteit der K. L. M. 40 passagien naar Engeland en 40 van Engeland per dag; het normale aantal is circa 20. Dit thans bereikte maximum zal vermoedelijk zoo noodig nog door inlegging van den dienst van extravliegtuigen uitgebreid worden. De Internationale Transport- arbeidersfederatie. Cramp, voorzitter der L T. F. en secre taris van de Engelsohe spoorwegorganisa tie, heeft een telegram gezonden, houden de mededeeling, dat de staking in Enge land zoo goed als algemeen is en waarin hij waarschuwt tegen eventueele tenden tieuze berichten, welke den tegenoverge- stelden indruk mogen trachten te wekkem, De Invloed van de staking op de veilingen ln het Weetland. De veilinghandel, welke uit het oog punt van belang thans over bloemkool, peen, sla, tomaten en aardbeien loopt, on dervond alleen een prijsdrukkenden in vloed van het gestoorde vervoer naar En geland tengevolge van de stakingen voor sla en tomaten. Het Nederlandsche Meisjes-GOde. Binnenland. Een onhandige chauffeur. De 87-jarige chauffeur uit Stavenisse, die op de pont bij het Tholensohe veer met zijn bua achteruit tegen een vracht auto reed, ten gevolge waarvan de be stuurder ernstig aan de beenen werd ge kwetst en de wagen te water raakte, is door de arr.-rechtbank te Breda veroor deeld tot twee weken hechtenis en ontzeg ging van het recht tot besturen van een auto voor den tijd van twee jaren en twee weken, benevens schadevergoeding van tachtig gulden, De eisch was een maand hechtenis en ontzegging voor den tijd van twee jaar en een maand. Onder de tram gevallen. Op de Ceintuurbaan te Amsterdam la een 72-jarige vrouw, toen zij de trambaan wilde oversteken, voor een tramwagen gevallen, overreden en gedood. Het lijk is naar het Wiihelminagaathuis vervoerd. Overreden. De 69-jarlge slager J. K. L uiting uit Harderwijk ls gistermiddag ln de buurt schap Hierden, waar hij per fiets op het fietspad aan den rijksstraatweg reed, ten gevolge van het schrikken van een voor een kar gespannen paard voor een auto met paard en kar in aanraking gekomen. Hij was onmiddellijk dood. De exploitatie van liefdadigheid. Vechtpartij op dan ZeedtfK. Buitenland. Verbod van lichamelijke tuchtiging. Handgemeen te Herne. Te Herne heeft een bloedige botsing tusschen nationaalsooialisten en linksra dicalen plaats gehad. Een aantal personen zijn gewond. Vier er van moesten naar het ziekenhuis worden gebracht Eisch tot schadevergoeding ln verband 1 staking. Tweehonderd arbeiders van de rinkfa- brieken te Lommei (Belgisch-Limburg hebben 's oohtends zonder eehige vooraf gaande waarschuwing onverwachts het werk gestaakt Ingenieurs en bedienden der fabrieken hebben getracht de schade, aldus aan het bedrijf veroorzaakt, zooveel mogelijk te beperken, maar deze blijkt toch nog aanzienlijk te zijn daar de ar beiders, alvorens heen te gaan, geen en kel der ovens hadden gesloten. De Com pagnie des Métaux heeft bij den vrede rechter te Neerpelt een klacht ingediend en eisoht van de stakers een collectieve schadevergoeding van 200.000 francs. Radio-programma. Ingezonden mededeeling. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Beter dan Goed: DE BESTE RADIO-RUBRIEK. Holdert biedt gijn krant te koop aan. „Het Volk" meldt: Naar wij van wei-ingelichte zijde ver nemen, betroffen de besprekingen, die tus- schen de directies van „Handelsblad" en „Telegraaf" zijn gevoerd, onderhandelingen pver den verkoop van „De Telegraaf" aan het „Handelsblad". Het voorste} daartoe is uitgegaan van den eigenaar van „De Telegraaf", den heer }i. M. C. Holdert,, te Parijs,- die al reeds geruimen tijd geleden te kennen heeft ge geven, dat hij van zijn bezit wel af wil, en thans als koopsom ongeveer 8 10 millioen gulden heeft bedongea i De onderhandelingen, die niet in het „Handelsblad"-gebouw te Amsterdam, maar ten huize van den heer Holdert te Parijs iwerden gevoerd, zijn op het oogenblik nog gaande. In de kringen van commissarissen van het „Handelsblad1" is men niet ongeneigd „De Telegraaf" te koopen, echter voor een bedrag, dat belangrijk lager is dan wat door den tegenwoordigen eigenaar is gevraagd. Wij Kunnen nog nader meedeelen, dat er thans pogingen worden aangewend om het daarvoor benoodigde bedrag, dat stellig vijf i zes millioen zal bedragen, bijeen te krijgen, waartoe ook wordt gedacht aan de vorming van een zoogenaamd kranten concern. Te dier zake is van „Handels- t>lad"-zijde reeds óverleg gepleegd o. a. met den heer Nijgh, den directeur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Het zoogenaamde Jubileumkamp van het Nederlandsche Meisjes Gilde, hetwelk ge houden wordt in de ieegstaande barakken ,der Legerplaats Milligen, mag zich in een groote belangste'ling verheugen. Acht i negenhonderd Padvindsters met haar leidsters en Afd.-bestuursleden zullen hieraan deelnemen, terwijl ook uit het bui tenland bezoek wordt verwacht. Vertegenwoordigsters uit Engeland, Duitschland, België en Frankrijk zullen aanwezig zijn. Een groep Engelsche Pioniersters .(meisjes boven de 18 jaar) uit Portsmouth hadden het plan gemaakt in de Pinkster- vacantie, Hofland te bezoeken en maken pu als vanzelf, dit kamp mee en gaan daar na naar Bussum. Ook*van bevriende organisaties ontvangt zij de meest mogelijke hulp, zooals het Ne derlandsche Roode Kruis, dat dekens be schikbaar stelt. Dit kamp, 't welk officieel geopend .wordt aan het kampvuur op Zaterdagavond 22 Mei door Mevr. G. Hammesvan Steenis, terwijl Mevr. Dr. L. Wenniger Hulsebos een herdenkingsrede zal houden, staat in het teekèn van onderlinge kennis making. Vooral de veraf gelegen afdeelin- gen kunnen hier veel wijsheid' opdoen en keeren na afloop opgewekt huiswaarts. Een openlucht-museum met eigen ge maakte kam^-voorwerpen, een filiaal van de Gilde-winckel, een aanschouwelijk voor gestelde bazar, waarvoor zelfs een inzen ding is uit Indië, zullen medëhelpen tot vermeerdering van kennis der padvinderij. Het vooronderzoek in de zaak tegen V„ den beheerder van de gelden en goederen van een comité tot leniging van den noxi in de Drentsche venen, die als verdacht van (verduistering van een groot deel dezer goe deren en mogelijk ook van geld, dat ten ,bate van de slachtoffer» in de veenstreken was ingezonden, in het huis van bewaring js opgesloten, duurt nog steed» voort. De wijze waarop V. de ingekomen gelden en goederen in zijn boëken verantwoordde, maakt het construeeren van het wettig be wijs tegen den man, die nog steeds blijft ontkennen, zeer moeilijk. Dezer dagen heeft de rechtbank den termijn van de ,voorloopige hechtenis opnieuw verlengd en wel tot 2 Juni. De vierde kamer der rechtbank te Am sterdam heeft Donderdag tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld een 25-jarige bierhuishoudster, tegen wie 8 maanden ge vorderd was wegens zware mishandeling; bij een vechtpartij in een café aan den Zee dijk had zij een bezoeker met een biergilas in het gezicht geslagen en diens rechteroor zwaar beschadigd. "La verband met het gebeurde te Dieburg in Hessen heeft de Berlijnsche vereeni ging van leeraren een motie aangenomen, waarin zij zich tegen het (in enkele bla den bepleite) verbod van lichamelijke tuchtiging van 'scholieren verklaart. Het lichten van de „Bauvet". Een protest. Onlangs is door de Turksche regeering pen contract gesloten met een firma, die zich zou belasten met het lichten en bergen ,van de geallieerde oorlogsschepen en duik- Jóooteni, welke tijdens de Dardanellen-expe- ditie in 1915 vóór den ingang der Darda- nellen tot zinken werden gebracht Onder deze schepen bevindt zich één Fransche kruiser, de „Bouvet", die den ,i8en Maart 1915 werd getorpedeerd. Het schip verdween in vier minuten, 680 offi cieren en leden der bemanning met zich fneesleepend. De „Echo de Paris" maakt zich nu tot tolk van de verontwaardiging, welke hij de Fransche openbare meening is gewekt door de gedachte, dat het aan een overwonnen vijand zal wordlen toegestaan de laatste rust der dappere strijders te storen en het gelicht oorlogsschip te gelde te maken. De „Bouvet" is bovendien gezonken op een diepe plek, zoodat hij de scheepvaart geens zins belemmert Het blad hoopt, dat de Turksche regee- ring van haar voorneman tal afzien. ZONDAG 9 MEI. Hilversum H.D.O., 1050 M. 9.50 Dienst in de Ned'. Herv. Kerk te Zand- voort. Voorganger: Ds. A. K. Straatsma, al daar. Psalm 84 i en 6. Lezen van Mattheus 16 1318. De Gemeente antwoordt met Ge zang 221 4.Lezen van Mattheus 17 2127. Zingen: Psalm 33 5 en 10. Tekst naar aanlei ding van Genesis 37 16a. Gezang 193 6. Ge zang 67 4 en 5. 3.005.00 Concert door het versterkte H.D.O.-orkest o. 1. van Fr. Lup- gens. Soliste: Mej. A. Veenenbos, alt. 5.50 Dienst in de Oosterkerk a. d. Maliebaan te Utrecht. Voorganger: Ds. J. C. Rullman. Psalm 7S 1. Psalm 66 8 en Psalm 25 7. Psalm 138:3. Tekst: Joh. 21 :7a en 12b. 8.00 Pers en sportberichten. 8.10 Vrijz. Protest. Radio- omroep. Maatschappelijke avond. Medew.: Prof. Dr. B. D. Eerdmans, Leiden; Dr. L. J. v. Holle, Utrecht; Ds. G. Horreus de Haas, Zwolle. Mevr. Suze van 't LindenhoutTak, viool, Amsterdam. Tony van Leeuwen Boom kamp, piano, Amsterdam. Eduard Biel, cello, Haarlem. Ds. E. D. Spelberg, omroep, Egmond d. Hoef. 1. Opening door den Omroeper. 2a. Le soir, Vierne. 2b. Valse triste, Jongen (cello en piano). 3. „Geestelijke gronden van het libe ralisme", door Prof. Dr. B. D. Eerdmans. 4- Duo voor viool en cello, Beethoven. 5. „Gees telijke gronden van het socialisme", door Ds. G. Horreus de Haas. Pauze. 6. „De maatschap pelijke eenheid in het Vrijzinnig Protestan tisme" door Dr. L. J. van Holk. 7. Trio G-dur, Mozart. 8. Sluiting. Daventry, 1600 M. 2.50 Muziek door de strijk-band van het Ko ninklijke artillerie-regiment. Fl. Holding, so praan. H. Heyner, bariton. M. Baird, piano. 4.50 „Lady Macbeth", van Shakespeare. Scènes uit de ic, 2e, 3e en 5e acte tot 5 20. 7.20 Klok kengelui. 7.30 Kerkdienst. 8.15 Liefdadigheid- oproep. 8.20 Weerber., nieuws. Concert. J. Hemsley, soprssn. W. Primrose, viool. Sym- phonie orkest tot 10.01. 10.0110.20 The slle&t Fellowship. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.05 Concert Lucien Paris (plano, vlooi en cello). 7.20 Causerie: Sur 1'Art de vivre mieux. 7.50 Orkestconcert met optreden vsn solisten. KönigswUsterhausen, 1300 M. 10.5012.10 Concert door de Steiner-leapel. 7.50 Militahe muziek. Daarna nieuwsber. 9.50 tot 11.20 Dansmuziek door de Kermibachkapel, Brussel, 364 M. en Antwerpen, 250 M. 7.35 Galaconcert. De heer F. Gerard, tenor. 8.05 Causerie: Les évènements de la semaine. 8.20 Voortzetting van het concert. 9-20 Nieuws. Antwerpen geeft om 8.30 een Vlaamsche lezing. Milnster, 410 M. 7.508.30 Les in eenheidskortschrift. 8.30— 9.20 Morgenconcert. 10.3S „Tantrds der Narr", van E. Hardt. 11.3512.20 Octet voor 3 violen, viola, cello, contra-baa, klarinet, hoorn en fagot, van Schubert. 3.35 Zang door gemengd koor. 3.20 Populair concert. 4.50 Humoristisch halfuurtje. 5.203.50 Dansmuziek. 6.30 Sport bericht. 6.25 Lezing. 6.50 Schaaklef. 7.20 Le zing. 8.3510.30 Concert. Orkest en sopraan- zang. 1 MAANDAG zo MEI. Hilversum H.D.O., 1050 M. 13.00 en 7.15 Politieber. 5.006.00 Kinder uurtje door Mevr. Ant. van Dijk. 6.307.30 Duitsche conversatieles voor meer gevorder den. 7.30—8.30 Radiopraatje door den heer Ir. J. M. Verff: Kristal- of lampontvangst? 8.10 „De bruiloft van Figaro", opera in 4 acten van Mozart. Rolverdeeling: Susanna, Annie van Beek, Ristjouw. Cherubine. Jeanne Basilec. De Gravin, Fischer. De Graaf Almaviva, Anton Dirks. Basilic, Jules Moes. Don Currio, J. Jansen. Bartolo, G. Leenders. Antonic, J. Hen driks. Het H.D.O.-koor en versterkt orkest o. 1. van den heer J. J. van Amerom. Alge- meene leiding, Chris de Vos. Het ligt in de bedoeling om het laatste tredeelte van de 2e acte (Septet), die door Daventry wordt uit gezonden Daventry geeft n.1. ook „De Brui loft van Figaro" via Hilversum weder uit te zenden. Daarna wordt de opera weder ver volgd. De persberichten worden in de pauze gegeven. Daventry, 1600 M. 10.2012.20 Concert door het radiokwartet en solisten (contra-alt, tenor, piano). 12.20 1.20 Orgelconcert. 2.35 Lering: Crocodilles and alligators. 3.?o Lezing: Le jeune captive and its author. 3.35 Muziek van New Prince's res taurant. 4.35 Kinderuurtje. 5-20 Dansmuziek. б.00 Padvindersber. 6.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 6.45 Piano-composities van Schumann. 7.00 Lering: What a building so ciety really is. 7.20 4 radioschetsen: The cross roads. Bdrds of a feather. The fatal flaw. Din- ner for six. 8.10 „De Bruiloft van Figaro", 2e acte van de opera van Mozart. 8.50 Weerber., nieuws, lezing: The grey house, from „The smoking leg". 9.20 Kamermuziek. M. Hsyward, ie viool. R. Jeremy, viola. C. Sharpe, cello. K. Long, piano. 10.50 Gedichten van de 17e eeuw. 10.20 Het strijkkwartet. 10.30iijo Dans muziek van Hotel Metropole. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 11.50 Concert Lucien Paris (piano, viool en cello). 4.05 Orkestconcert. 7.50 Concert. KönigswUsterhausen, 1300 M. 7.50 Hans Reimann-avond. Declamaties door Hans Reimanm. Werken van Suppé, Delibes en Kilmin door orkest. Daarna nieuwsber. Brussel, 264 M. en Antwerpen, 250 M. 7.20 Operette fragmenten. 7.50 Causerie. 8.05 Hervatting van de operette. 9.20 Nieuws. Ant werpen heeft om 8.20 een Vlaamsche lezing. MUnster, 410 M. 13.351.50 Orkestconcert. 3.003.20 Radio literatuur. 3.50 Werken van Haydn, Gluck, Mozart en Beethoven door orkest. 5-5° Lezing: Was ist Haufiber? 6.357.00 Lezing: Die To- desfahrt der „Dixmuide". 7.20 Gocthe-cyclus. 8.10 Joodsche muziek. 9.5010.10 Sportlesing. DINSDAG xz MEI. Hilversum H.D.O„ 1050 M. 13.00 en 7.30, Politieber. 6.307.30 Engelsche les door den heer Fred Fry. 8.00 en 10.00 Pers- ber. 8.10 R.-K. Radio-Omroep. Mej. Cor'de Wind en den heer Wil Janse, declamatie. De heer A. F.' J. van Geisel, literatuur. Jan Prins, tenorzanger. Domin Roest, piano. Spreker: de heer J. Th. Nijkamp, 2e voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland. 1. Prelude, Chopin (piano). 3. Inleiding tot h*t middeleeuwsche geestelijke lied (A. F. van Geisel). 3a. Ons is geboren een kdnd Mya. 3b. Ons genaket die Aventstar. (Declamatie). 4. Ingemisco, Verdi (tenorzang). 5a. Wil de hoven singen even sueten samc. 5b. Wete wel, wat die kindekens songen (declamatie). 6. Nocturne, Chopin (piano). 7. J. Th. Nijkamp, onderwerp: Ouders, Jonge Werkers, Kerk en Maatschappij. 8. Nocturne, Chopin (piano). 9. Pie Jesu, Roest (tenorzang). 10a. Het geviel op een donderdagh. 10b. Fragment uit: Van liefden komt groot lelden (declamatie). 11. Lohengrin's Herkunft, Wagner (tenorzang), tas. Siit vroclic, het is geworden dag. tab. Sint» Agnes Bruyloft, StalpZert v. d. Wielen. ik. Zonnelied la St. Frsaciseus. li. Fantasie, Roest Daventry, 1600 M. 10.2012.20 Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, viool), 12.20 1.20 Lunchmuziek. 1.20—2.20 Speeches aan het diner van de National IndustriaJ Alliance of employers and employees. 2.35 Lezing: Ele- mentary music and musical appreciation. 3.20 Lezing: Can I afford a car. 3-35 Muziek van het Marble Arch pavilion. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Tijdsein Big Ben, weer ber., nieuws. Fransche lezing. 6.45 Piano-com posities van Schumann 7.20 Balladenconcert. N. Hepton, sopraan. S. Maden, contra-alt. K. Lark, bariton. Wise, viool. H. Brewerton, piano. 8.20 Gesyncopeerde zang met begelei ding. 8.35 Militaire band muziek. 8.50 Tijdsein, weerber., nieuws. Lezing. 9.20 Humor van John Henry. 9.50—11.20 Dansmuziek v. Kettner's restaurant. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1150 Concert Lucien Paris (piano, viool en cello). 4.05 Solistenconcert. 7.20 Engelsche les. 7.50 Concert. Orkest en zangsolisten. KönigswUsterhausen, 1300 M. 7.20 „Die verkaufte Braut", kojr^. opera in- 3 acten van K. Sablna. Daarna nieuwa. Brussel, 264 M. en Antwerpen, 250 M. 4.20 Orkestconcert. 7.20 Galaconcert. 7.50 Lezing. Daarna weer muzjjek tot 9.20. Antwer pen heeft om 8.20 tevens eenVlsamsche lezing. MUnster, 410 M. ia.351.50 Concert. 2.50 Voorlezing van „Tiergeschichten". 3.50 Vioolconcert. S.to Le zing: Krebs der Kleine. 5-35 Spaansche les. 6.207.00 Italiaansche les. 7.20 Lezing. 7.50 „Der Bettelatudent", operette in 3 acten van Zeil. Voor de meeste luisteraars houdt de radio op bij de 2 0 M. ffplf en is het golf- geöied daaronder een onbekend terrein. Eenige jaren geleden hield de radio daar ook werkelijk op; de weinige voortvarende amateur», ctie in het bezit waren van een speciaal korte-golf toestefl constateerden onder de 300 M. golf een gebied waar het even stil is als het nog on-ontdekte Noord poolgebied. Hoe is dit veranderdlll Voor een goed amateur speelt het belangrijkste op radiogebied zich nu juist onder de 300 M. af. Wat er dan te hooren .is? Alvorens dit op te sommen moeten we eerst een en an der vertellen van het radio-amateurisme in het buitenland, waar een ieder vrij is (Zwitserland uitgezonderd) om te zen den; d. w. z. aan amateurs wordt binnen de daartoe uitgevaardigde bepalingen toestem ming verleend! om met geringe energie op een bepaald golflengte-gebied te zenden. Nu moet men zich deze zender» niet voor stellen als Kootwijk of Hilversum; het zijn wonderbaar eenvoudige toestelletjes, dik wijls met de meest primitieve hulpmiddelen voor enkele tientallen guldens gemaakt. De resultaten zijn gewoon verbluffend; er zijn amateurs in Engeland en Frankrijk, die af en toe in verbinding staan met an dere amateurs in Australië, Canada of China, en zelfs lange telegrammen over brengen. 's Avonds als die groote omroep- stations sluiten, neemt net korte-golf ama- teurverkeer pas een aanvang en kan men complete gesprekken in allerlei talen hooren wisselen. Enkelen verkregen zulk een rou tine, dat zij via hun zenders en ontvangers spreken als of geen afstand van, 200 en meer Kilometers hen scheidde. In Nederland moet men zich nog beper ken tot het aanhooren; meespreken mag niet (althans voorloopig nog niet). Het be luisteren is echter ook interessant genoeg om er een toestel voor te bouwen. De normale omroep-ontvanger is voor korte-golf ontvangst minder geschikt; de onderdeden zijn er niet op berekend. Spe ciale schema's zijn er voor ontworpen, en 't zijn vooral die Amerikanen, die uitblinken in het bedenken van-practische verbeterin gen en nieuwigheden. De Amerikaansche radio-tijdschriften geven zoc/wat iedere nadere beschouwing alle op hetzelfde neer- week een nieuwe schakeling.die bij komen. Het verschil tusschen een omroep- ontvanger en een korte-golf toestel zit in hoofdzaak in de onderdeden. Als schema kiezen we de normale inductieve schake ling, waarbij we bemerken, dat de primaire condensator vervalt en slechts de secun daire spoel afstembaar i» met een variabe len condensator van geringe capaciteit (b.v. 0.00025 Mfd). Deze condensator kan van het z.g. laag-verlies type zijn, doch strikt noodig is 't niet. Wel verdient het aanbeveling een spe ciale fijnregelknop aan te brengen. Deze knoppen ziin goedkoop en maken het mo gelijk de condensator zeer langzaam te ver draaien. Ook brenge men een lang handle aan, b.v. 15 k 25 cM. lang, om hand-effect, dat vooral bij de ontvangst van korte gol ven het afstemmen zeer bemoeilijkt, te voorkomen. De roostercondensator heeft een waarde van 0.0002 Mfd.; de rooiter- lekweerstand van 3 Megohm. De spoelen moeten we zelf vervaardigen. Deze worden gemaakt van met katoen geïsoleerd koper draad van 1 mM. Zij bestaan uit enkele draadwindingen zonder binnenring. Het wikkelen kan gebeuren op een cylin- drisch lichaam (vaas, kachelpijp) van 7 i 8 cM. doorsnede. Is het vereischte aantal windingen gereed, dan schuiven we het aldus ontstane spoeltje van 't model en gebruiken een draadje sterk gaTen om de iwindingen tegen elkaar te houden. Ver volgens worden ze aan de gewone spoel- stekkers gemonteerd De primaire spoel bestaat uit 8 windin gen, de secundaire uit 10 en de terugkop- pelspoel moet echter draaibaar zijn en voor zien worden van een handle. De 15 windin gen van deze spoel kunnen om vast te kun nen koppelen bij elkaar op een bundeltje gebonden worden, of met zoodanige door snede wikkelen, dat zij in de secundaire «poel kan schuiven. (Wordt vervolfd).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5