NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „LIIFMBBEN HUT CU 11 IMAM* buitenland. Amandeltjes Bronchitis Eerste Blad. -> PUDDING, Nr. 6181 ZATERDAG 15 MEI 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Giroorakenlng No. 16066. WEEKOVERZICHT. De Noordpool-race. Er is in de laatste dagen heel wat ge beurd in het buitenland, maar de publieke interesse er voor is tot ongeveer nul ge daald, sinds het verrassende nieuws kwam, dat een Amerikaan de Noordpool bereikte, welk succes enkele dagen later ook Amundsen c.s. behalen mocht. Iets van het succes van den Amerikaan is zelfs nog Holland's deel, doordat het vliegtuig, door hem bestuurd, van Nederlandsche constructie was. De bestuurder schijnt een oolijkerd, want terwijl Wilkens van Ame- rikaansche-en Amundsen van Europeesche zijde, met elkaar ijverden om 't eerst boven de Noordpool te zijn, welke wedstrijd de publieke belangstelling tot de grootste spanning opvoerde, zégt onze Amerikaan niets of weinig, doet des te meer en verrast de wereld plotseling met de bood schap, dat hij vóór Amundsen en vóór Wilkens de Pool bereikte. Was er dan nóg 'n expeditie naar de Pool? vroeg zich bijna een ieder af. Zonder een tikje humor was deze grootsohe prestatie niet. De algemeene staking geëindigd. De algemeene staking in Engeland is geëindigd. Wie er gewonnen heeft? Geen enkele partij, het gezond verstand heeft gelukkig gezegevierd en het land voor den chaos, de revolutie behoed. De par tijen zijn weer vereenigd aan de confe rentietafel en ze zullen elkaar hard n o o d i g hebben en moeten steunen om te trachten weer op te bouyen, wat in enkele dagen vernield werd. Alle praterij in anderen zin is uit den booze op het oogenblik. Regeerlngscrlslsaen. Regeeringscrisis in Duitschland (om de vlaggen-kwestie), in België (om de franken- kwestie) en in Polen (om de machts- kwestie)' met in al die landen 'n beetje revolutiedreiging, die in Polen niet slechts tot een bedreiging, maar tot een daad gekomen is, waarvan de treurige gevolgen voorloopig nog niet te overzien zijn. Reeds werden verscheiden soldaten en eenige officieren gedood. In het huishou den van den staat schijnt de liefde zich naar het geld te bepalen. België en Polen zijn er de voorbeelden van. Noch de een, noch de ander kan er het geld op waarde houden en vandaar ontevredenheid, verzet. Staat er iemand op, die het land econo misch kan herstellen, meer welvaart kan brengen, al was hij een dictator, hij zou geduld wordende armoe brengt wanhoop. Het Hongaarsche bankbiljetten» schandaal. Zooals de armoe ook Hongarije tot wan hoop bracht. Daar staan nu vele aanzien lijke mannen voor de rechtbank om zich voor hun valsche munterij te verantwoor den. Hun opzet was gemeen; maar wan hoop heeft ook hen ten val gebracht. Het staat wel vast, dat zë geen eigenbaat zochten. Ze zijn niettemin schuldig. Ver geten mag echter niet worden, dat een wreed vredesverdrag twee derde gedeel ten zuiver Hongaarsch gebied en het rijkste onder buren verdeelde, en deze eens trotsche natie tot ellende werd ge doemd. Ze zijn schuldig, maar we zouden niet graag hun rechters zijn. Ingezonden Mededeeling. VOLKENBOND. De reorganisatie van dien Volkenbond. De studiecommissie heeft zich Woens- ochtend, onder voorbehoud van een latere definitieve beslissing, tegen de stem van den Spaanschen vertegenwoordiger Pa- lacios uitgesproken voor een regeling, die den duur der losse Raadszetels op drie jaar stelt, met dien verstande dat jaarlijks een deel, en wel l/s» der losse zetels vernieuwd wordt en dat de Raads mandaten dadelijk na de verkiezing van kracht worden. De Engeische regeering verzet zich tegen elke uitbreiding van het aantal vaste Raadszetels behalve die voor Duitschland. Een slechte dag voor Spanje. Inderdaad moet Cecil's verklaring voor De Palacios een heelexteleurstelling ge weest zijn. Al was een zwenking van Engeland reeds te vermoeden, deze open lijke positieve verklaring was voor Spanje wel heel smartelijk. Overigens werd Cecil's verklaring na tuurlijk algemeen met vreugde begroet, al kon men de gedachte niet achterwege houden hoeveel gelukkiger het geweest zou zijn, als Chamberlain reeds in Maart zich tot dit standpunt had opgewerkt, inplaats van toen voortdurend juist Zwe den te bestrijden, welks minister Unden toen reeds hetzelfde standpunt verdedigde, dat thans eindelijk ook het officieele Britsche geworden is. In geheime zitting werd evenwel de kwestie van de vaste Raadszetels nog maals behandeld. Het is te hopen dat de oommissie Brazilië en Spanje duidelijk zal maken dat zij hun doel, het verkrijgen van een vasten zetel, niet zullen be reiken. Het zal eveneens wenschelijk zijn voor den goeden gang van zaken dat de beide landen zich daartegen niet zullen verzetten. Een tweede slag werd Spanje toege bracht door de Woensdagmiddag door Paul Boncour in naam der Fransche regeering afgelegde verklaring, dat Frank rijk thans bereid is het bekende amen dement op artikel 4 van het volkenbonds verdrag te ratiflceeren. Hierdoor komt thans op Spanje alleen de verantwoor delijkheid te drukken of de volgende volkenbondsvergadering een bindend ver kiezingsreglement zal kunnen vaststellen. Spanje werd dus op denzelfden dag eerst door Engeland en daarna door Frankrijk deerlijk in den steek gelaten. ENGELAND. Het einde der algemeene staking. Er was Woensdagochtend reeds een allerwege merkbare verademing in Enge land ingetreden, welke de voorbode van een spoedigen vrede leek. De onderhand- sche pogingen om de afgebroken draden weer aan te knoopen, die, zooals de Times Dinsdagochtend reeds in een hoofdartikel deed uitkomen, begonnen zijn met den terugkeer van Sir Herbert Samuel, den vroegeren gouverneur-generaal van Pa lestina en voorzitter van de kolencom- missie, waren voortgezet. De liberale leider Sir John Simon had er Dinsdag avond in he{, Lagerhuis een nieuwen stoot toe gegeven', door drie hoofdpunten voor een vergelijk op te sommen (intrekking van het stakingsbesluit; hervatting van het werk in de mijnen op de oude voor waarden met regeeringssteun voor de pe riode van reorganisatie van het bedrijf; voortzetting van de onderhandelingen op de basis van het commissierapport). Over deze drie punten zou het Lagerhuis zich, naar zijn meening, in een beraadslaging kunnen uitspreken. Indien de algemeene staking niet afgekondigd was, zou men vermoedelijk al lang met de uitvoering van de twee laatste punten bezig geweest zijn. Dinsdagnacht was men al zoo ver, dat het Kabinet en de Raad van het Vakver- eenigingscongresafzonderlljkvergaderden over een uitweg over de moeilijkheden en Woensdagmiddag werd het contaot tusschen deze twee lichamen, die de be slissing in handen hadden, verkregen. Woensdag na den middag kwam het be richt, dat deze conferentie succes heeft gehad en het Vakvereenigingscon'gres besloten heeft, de algemeene staking dien dag te herroepen, zoodat de onder handelingen over het mijnconfliot thans opnieuw kunnen beginnen. Hetvattlng der onderhandelingen. Wat de hervatting der onderhandelin gen tot bijlegging van het geschil in de mijnindustrie betreft, welke de regeering thans ter hand zal nemen, verzekert men te Londen, dat de regeering de zaak zal aanpakken volgens het schema, dat Sir Herbert Samuel, de voorzitter van de ko- lencommissie, in zijn briefwisseling met het vakvereenigingscongres heeft ont vouwd. Men hoopt, dat dit schema een grondslag voor een regeling zal bieden. Samuel heeft Woensdag gezegd: „Als de mijnwerkers de voorgestelde basis willen aanvaarden, geloof ik, dat de re geering ten volle gerechtvaardigd zal zijn het subsidie te vernieuwen. De mijnwer kers kunnen weer aan het werk gaan, terwijl de onderhandelingen hervat wor den. Dit is het naaste doel en de zaak berust in dit stadium geheel bij het mijn- werkersverbond". Een verklaring van Baldwin. „Ik dank God", zoo zeide Baldwin in het Lagerhuis tot Pugh, den voorzitter van den Vakvereenigingsraad, voor uw besluit om de algemeene staking op te FEUILLETON. ii Naar het Engelach van DOLF WYLLARDE. „Hoe gaat het nu boven.? Je ziiet er zelve moe uit. Brita." „Ja? Daar voel ik dan toch niets van. Is uw paard -wel goed bezorgd, dokter. „Ouwe sultan? O, die is met recht zoo mak als een lam. Ik heb heim aan 't hek vastgebonden en hij zal enkel het gras daar een beetje afeten." „Ik zal tegen Markham zeggen dat hij wat op het karretje let. Em toen, op het eigenlijk onderwerp terugkeerden: „Do patiënt is vandaag heel rusteloos ge weest." „Zoo? Jt, dat dachtl k wel, toen je zoo bleek zag." „Het is een feit, dat ik er zoo op uitge keken raak!" „Wat ls dót nu. Je gaat den moed toch niet opgeven. Of hebben zich soms nieu we moeilijkheden voorgedaan." „Niet bepaald. Dat wil zeggen, niet be treffende hém. Maar er ifl hier, vandaag iemand geweest, die imjj wenschte te spre ken; iemand, dien ik wel zoo'n beetje ken: of gekend héb. „Puur uit nieuwsgierigheid?" „Dat zou ik niet kunnen zeggen. Mark- Ingezonden Mededeeling. - met aaart3 pah' gdcnadinesaus heffen. Ik zal mijn kabinet onmiddellijk bijeenroepen en het mede len wat gij hebt gezegd en ik zal gee ,jd verliezen om alles te doen om de strijdende par tijen tot elkaar te brengen en een recht vaardige en blijvende regeling te ver zekeren. Baldwin bracht vervolgens een woord van dank aan allen die de regeering ge steund hebben en hij verklaarde de sym pathie voor de stakende mijnwerkers te deelen en drong aan op vergeven en ver geten. Ik geloof te mogen zoggen dat de be haalde overwinning er geen is van deze of gene partij maar van het gezond ver stand van het beste deel van het volk. Het is op dit oogenblik van bet grootste gewicht, dat het Engeische volk niet achteruit, maar slechts vooruit zal zien en dat wij ons werk zullen hervatten in een geest van samenwerking, zonder eenige bijgedachte van spijt of wrok. Baldwin werd geestdriftig toegejuioht. De algemeene toestand. In het heele land heerscht een gevoel van dankbaarheid omdat de nooit tevoren beleefde beproeving van een algemeene staking zoo vreedzaam ls geëindigd. Ge durende de negen dagen, dat zij heeft geduurd, is er geen schot gelost, geen ernstige ordeverstoring voorgevallen en heeft de civiele politie geen aanleiding gehad om bijstand van de gewapende macht te vragen. Tevens is er geen tekort geweest aan levensmiddelen, licht, benzine of iets van onmisbare dingen in het moderne leven. De prijzen der levensbe hoeften zijn vrijwel onveranderd gebleven. De staking der mijnwerkers duurt voort Hoewel de algemeene staking is ge ëindigd, zullen de mijnwerkers het werk niet hervatten voor het loonvraagstuk geregeld is. Cook, de leider van de mijn werkers heeft verklaard, dat het besluit van het bestuur van het Vakvereenigings- oongres om een einde aan de staking te maken genomen is zónder het mijnwerkers verbond te raadplegen, dat er niet het minste deel aan heeft gehad. De staking van de mijnwerkers kan nog onbepaalden tijd voortduren. De meening van de Brltish Worker. De British Worker zegt in een uiteen zetting van het einde van de staking, dat het bestuur van het Vakvereenigings congres tot dé conclusie was gekomen dat thans een bevredigende grondslag voor een regeling van het geschil in de mijnindustrie opgesteld kon worden. Een conflict ln de Journalisten- wereld. Intusschen zouden Woensdag de kran ten nog niet verschijnen. Ln ae journa listenwereld heeft het gebeurde n.1. een naspel. Men vreesde daarom Woensdag avond in de Fleetstreet (de krantenwijk) voor een ernstig conflict, omdat alle jour nalisten die Woensdagmiddag om 12 uur niet op hun bureaux waren teruggekeerd, Donderdag niet meer zouden worden toe gelaten. Relletjes te Domcaster. Meer dan 80 mijnwerkers zijn aange houden in het mijnbekken van Doncaster tengevolge van ernstige ongeregeldheden. Woensdagmiddag begonnen een twee honderd mijnwerkers het straatverkeer ham1 heeft hem, natuurlijk, niet toegela ten. Hij- heet Aginoourt." „O, dat dócht ik wel!" riep de dokter boos. „Kent u hem ook?" „Pas sinds Woensdag heb ik hem op the Park ontmoet en hij ondervroeg mft naar dit huisje, op een imanier dat ik wel begreep hoe hij er een bedoeling mee had." „Hij schreef mij een heel vreemd brief je. Van iemand anders zou ik het thea traal noemen, maar daar vind ik hem te ernstig voor. Hij verklaart dat hij dq ge schiedenis van het Zonne-sieraad kent; wat mogelijk is, daar hij op de Disrwarrhi- Heuvelen is geweest." Haar steim was gedaald tot een fluister toon en ze hield het sohoone hoofdje ge bogen, als uit schaamte. De oude man keek naar haar met deer- niswaardigen blik en zijn stem klonk vriendelijk. „Dat hoeft nog niet. Misschien was het maar een probeersel. Intussohen moet je hem niet ontvangen.En nii gaan wij naar Htfbert." Markham stond op, toen het tweetal de kamer binnen trad. Dokter Corry boog zich wat over het bed heen en voelde den patiënt even den pols. De groote sohltte- de oogen staarden hem verwilderd aam „Wel, Hubert, hoe is 't er mee?" vroeg die dokter. „O, is 't?Waar is Brita?" /Nooit vér-af!" glimlachte dokter Oorry. „Nu, de koorts is bijna over, dus als je Je niet opwindtt, moet je morgen normaal tijm, Hubeort" Ingezonden Mededeeling. te Hatfleld op te houden. Zij vernielden een krantenauto en plunderden andere vrachtauto's. Een krachtige politiemacht verscheen in autobussen en sloeg met de stok op de rustverstoorders in. Ook de bereden politie deed een aanval en dreef de baldadige menigte uiteen. Relletjes te Poplar. Woensdagavond hebben zich wanorde lijke tooneelen afgespeeld te Poplar, waar de stakers het aflasten van de staking met zekere ontevredenheid ontvangen hadden. Een diohte, dreigende menigte drong samen voor de kantoren van de vakbeweging en werd door de politie uiteengedreven. Meer dan veertig per sonen werden daarbij gewond. Repreesalltaraaatregeiea Een offloial van een der groote vak- vereenigingen verklaarde Donderdag, dat een ernstige toestand is gesohapen door de houding van sommige werkgevers, die enkel die arbeiders weer te werk stellen die zij naar bun eigen inzicht noodig hebben,en dat vele groote transport en ook andere ondernemingen, d$ arbei ders nieuwe contracten laten teekenen. Wij zijn niet voornemens, daarmee ge- „Ik wil hier wégl" zei de zieke, ruste- loos. „Ik zou veel beter zijn, als ik hier wég was!" „Maar man, dat dacht je óók, toen je in de stad was en daarom heeft Brita je juist hierheen gebracht, „iDat weet ik. Maar toe, komt u nog wat dichter bij, dokterl Ik wou u iets ver tellen." De dokter voldeed aan het verlangen van den patiënt, dile hierna voortging: „Ze hebben me vervolgd. Ik hoor ze; dèg en nacht; het zachtte naderbij stap pen van bloote voeten.Ineens stootte hij den dokter half uit dien weg en fluis terde in één spanning: „Dèèrt Om het huls been! Vlak bijl Daar zijn zei Gauw, Brita. Gauwl Red mijl" Dokter Oorry luisterde nu ook en in het eerst hoorde hij nog niets; maar toén onderscheidde hij toch ook voet stappen Eer hij echter het venster had1 bereikt, waren ze al weg! Geruischloos ontsloot de dokter het openslaande venster; maar hij kon niets onderscheiden want het was nieuwe maan en nog sleohts enkele sterren flikkerden aan den hemel. Hij hoorde zachtjes een deur sluiten; én, zich weer tot Britomart wendend, die nog steeds over den zieke gebogen stond zei hij: ,Hn uitstekende hulp, die Markham! Hij weet, wat hem te doen staat I" Een blik by het tweetal by het bed deed hem ijlings „Hubert," zei hy. „Neem dit opwekkend drankje! Kom, wees een manl Hoe zou je nu gevaar dreigen, met óns om Je heen?" De patiënt bleef Britomart by de armen houden met waanzinnigen greep 1 „Zie, dat hy dit neemt 1" fluisterde dok ter Corry haar toe. „Anders sta ik niet in voor zyn hartl' Het lukte haar en hy liet haar los: „ZelfzuchtigI Harteloos!" prevelde de dokter voor zich heen. „Waar ls Mark ham?" Hy luisterde weer uit het venster en zag daar iets bewegen. „Markham!" riep hy. „Ja, Slrl" „Iemand gezien?" „Gezien niet. Hy moet als ln den grond verdronken zyn, als er werkeiyk Iemand ls geweest. Want er ia niets op de duinen te vinden." Dokter Oorry keek nogmaals uit, maar zyn oogen waren niet scherp genoeg, om door de duisternis te boren, anders zou hy, op igeen tien minuten afstands, een donkere gedaante hebben zien voortkrui pen, of het een slang was, en zoodoende totaal geen geruisoh makend;. Toen Markham terugtrad ln het huisje hief de gedaante zich op uit haar kruipen de houddng, en begon hard te loopen, zoo dat ze ln minder dan geen tyd uit het gezicht was. Nog stond dokter Oorry aan het ven ster, toen Britomart hem op den arm tikte Ingezonden Mededeeling. HOEDT U VOOR NIERZWAKTE! Al wordt onnoemeiyk veel last veroor zaakt door zwakke of zieke nieren, toch worden de eerste versohynselen vaak ver waarloosd. De zorgen en eischen van het hedendaagsche leven lelden tot nier- zwakte, tengevolge waarvan het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt. Zoodoende biyven vergiften in het lichaam achter, die de zenuwen aantasten, de gewrichten en spieren doen ontsteken en tot pynlijke en zelfa ongeneeslijke nierkwalen aanleiding geven. Rheumatisohe pijnen, hoofdpyn, rugpijn en kwellende blaaskwalen zyn ar het gevolg van, gy wordt zenuwaohtlg, prikkelbaar en moedeloos, vermoeid, af gemat en zwak, de eenvoudigste taak sohynt u een zware last. Het is gevaariyk deze waarschuwingen te veronachtzamen het verstandigst is de nieren zonder uitstel by te staan en te versterken. Foster's Rugpyn Nieren Pillen verster ken de nieren, zij maken u gezond en hou den u gezond. Laat een flacon halen en overtuigt uzelf: tal van menschen ln uw omgeving kwamen tot dezelfde onder vinding. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrygbaar), waar door gy zeker zyt geen verlegen bulten- landsch goed te ontvangen. Prys per flacon. naar een flesoh toetre- en fluisterde, den op eeni'tafeltje, ln den hoek, waaruit „Hy ls in slaap gevallen." hy een dosis in «en glas schonk: „Dat daoht lk wel. Het was dan ook hoog tyd! Is Jouw arm niet half gebro ken?" „Neen, dat gaat „Ia hij al niet meer zoo angstig ge weest?" „Zóó nog nooit!" „Maar hy had geiyk; er was iemand by het huisje." „Heeft u dan óók iets gehoord? Ik niet." „Ja; terwijl je met hem bezig was, hoorde ik een voetstap." Huiverend wierp ze een blik naar het bed. „zyn gehoor ls ook zoo pyniyk scherp. Wat zullen we doem?" „Niets. Voor het oogenblik heeft Mark ham hem wel weggejaagd1." „Ga dan nu even kalm zitten, terwyi ik met Markham spreek. Is er nog plaats voor sultan ln Je stal?" „Ja." „Dan zal ik 'Markham zeggen^ dat hy Sultan uitspant en hem wat voer geeft. Je kunt me zeker wel ergens een bed op den grond spreiden?" Ze sloeg de groote oogen naar hem op met onbeschryfiyk dankbaren blik. „Ja zeker, kind! Denk je dat lk Je al dien last alleen zou laten dragen?" „U ls wel goed voor rny," zei ze een-« vouddg. „Het wordt tyd. dat er eens le^aH naar Je omkijkt. Nu, Brita, vannacht kan je gerust slapen. Ik biyf hier pn Mark ham en lk zullen om beurten waken." i (Wordt vervolg?). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: ABONJ^ju" binnenland f2.-, Ned. 0. en W. Heldersche ConM»t 'maU en overige landen f 9.20. Zondagsblad indlé p^p-t f 2.MM v- Modeblad r6sp 0 95i f j.25, f 1.25, f 1.35 resp.f 0.50,f 0^0, fW Gonrant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte ala redaction. teket) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 9 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adrea: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct I 28) „Wat doe j« voor Je hoest 7" Niets? Dat U al erg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch is geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend kruldenmlddel ala Akkers Abdijsiroop te baat genomen dat U er ln eenige dagen 'van af kan helpen. Abdijsiroop ls een beproefd mid del bij bronchitis, influenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma. ia 230 gram f 1.50 550 gram 2.75. ^i i j»I 1.76

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1