KWATTAN1 „LIEFHEBBEN ZULT CU MU" Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6182 DINSDAG 18 MCI 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. De reorganisatie van den Volkenbond. De rede van den Duitschen gedele geerde von Hoesch in de Volkenbonds commissie voor de reorganisatie van den Raad maakte een bijzonder goeden indruk. Von Hoesch, die in het Fransch sprak, gaf blijk van groot beleid door over de kwestie der permanente leden die'toch stellig in Duitschen zin zal worden opge lost geen oordeel uit te spreken. De Pacios (Spanje) verklaarde Zaterdag morgen dat Spanje een nuttige mede werking in den Volkenbond anders dan als permanent lid niet mogelijk acht. Scialoja (Italië) daarentegen aanvaardde onder zekere voorwaarden Cecil's voorstel van negen losse zetels. Brazilië houdt zich ook aan zijn voorstel voor een vasten zetel in den Volkenbondsraad. Spanje en Brazilië zullen tot Juni be denktijd krijgen. Mochten Spanje en Brazilië echter hals starrig blijven, dan zal men hen rustig uit den Volkenbond zien verdwijnen, overtuigd dat hun eigen belang hen binnen niet te langen tijd naar Genève zal terugbrengen. Dat alle andere staten een eenheids front innemen tegen Spanje en Brazilië, die het bovendien onderling oneens zijn, maakt langer verzet van deze landen moeilijk, doch in ieder geval schijnt een eventueele voortduring van hun verzet geenerlei gevaarlijke gevolgen voor den Volkenbond met zich te kunnen brengen. Een gentlem&n's agreement. Uit Genève wordt aan het HbL gemeld: De oommissie tot reorganisatie van den Raad nam Maandagavond het eenigszins gewijzigde voorstel-Cecil inzake het aan tal en de wijze van verkiezing der niet- permanente Raadsleden in eerste lezing met algemeene stemmen en reserves van Brazilië, Spanje, Polen en China aan. Bij zonder belangrijk is de bepaling, dat de Assemblée te allen tijde met tweederde meerderheid kan besluiten een nieuwe verkiezing voor alle niet-permanente le den te houden. De uitbreiding van den Raad met drie niet-permanente leden is gehandhaafd, evenals de bepaling, dat het mandaat drie jaar zal gelden, en de bepa ling tlat als regel na afloop van het man daat de leden drie jaar niet als candidaat zullen optreden. De Assemblée kan met tweederde- meerderheid van stemmen uit zondering hierop maken, mits niet meer dan een derde der leden daarvoor in aan merking komt. Dit ontwerp zal voorloopig alleen het karakter hebben van een „gentlemante agreement" en eerst als re glement voor de verkiezing vón niet-per manente leden kunnen gelden, als Spanje het daarvoor vereischte amendement op artikel vier van het pakt heeft geratifi ceerd. De oommissie is thans algemeen de meening toegegaan, dat Zuid-Amerika steeds over drie niet-permanente zetels moet beschikken. Hoewel zij voorstander is van een billijke vertegenwoordiging van Azië, heeft zij het voorstel van China, dat dit werelddeel steeds twee Aziatische sta ten als niet-permanente leden in den Raad moet hebben, niet aangenomen. De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie. Hedenochtend om elf uur is de eerste zitting der voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie geopend. Om trent het voorzitterschap staat nog niets vast, doch onder de verschillende candida- FEUILLETON. 29) Ingezonden Mededeellng. ten, die daarvoor genoemd worden, komt ook de naam voor van onzen eersten ge delegeerde jonkheer Loudon. ENGELAND. Na de algemeene staking ln Engeland. Verbittering onder de arbeiders. Onder de arbeiders heerscht groote ver bittering. Een splitsing van de arbeiders partij is daarom niet onmogelijk. De rech tervleugel, die uit de spoorwegbeambten bestaat, verklaart open, dat de staking op contractbreuk neerkwam. De Times geeft te verstaan dat Bald- win's gezondheid onder de opwinding van de laatste weken geleden heeft Het gebrek aan kolen begint bij vele in dustrieën nijpend te worden. Het zal daarom met het oog op den geheelen maatsohappelijken toestand zeer wensche- lijk zijn dat het geschil, bij de mijnen spoe dig wordt bijgelegd. De voorstellen van den eersten minister worden thans zorgvuldig onderzocht door eigenaars en mijnwerkers afzonderlijk. De gedelegeerden van de mijnwerkers keeren naar hun districten terug om ze aan de mijnwerkers te verklaren, terwijl het bestuur over de bijzonderheden met vertegenwoordigers van de regeering zal beraadslagen. Een beroep van de leiders der vakvereenlglngen. De besturen van de vakvereenigingen te Londen hebben een beroep gedaan op hun aanhangers in het geheele land om de regeling in zoo goed mogelijken geest te aanvaarden. Geen onderhandelingen tnsschen Samuel en den algemeen raad. De Times meldt dat de mijneigenaars met de onderhandelingen tusschen Sa muel en den algemeenen raad niets te doen wil hebben. Het blad zelf merkt op dat zij dit met heel wat minder reden de den dan de regeering. Uit dit eene feit blijkt opnieuw dat de mijneigenaars onder de Britsche werkgevers een bizonder moeilijk soort menschen zijn. Baldwln's voorstellen. De voorstellen van Baldwin tot regeling van het conflict bevatten verder nog on geveer het volgende: De eigenaars zullen loonen betalen overeenkomstig aan 100 pet. van de vast gestelde netto-winst in het eerste kwart van het jaar, voorzoover het noodig is, dergelijke loonen te handhaven, en de re geering zal het gat stoppen uit de hier voor genoemde subsidie van 3 mlllioen. Er zal een raad worden ingesteld, bestaande uit drie vertegenwoordigers, een van de eigenaars en een van de mijnwerkers, met een onafhankelijk voorzitter, die binnen drie weken 'een nationale loon- en werk tijdovereenkomst zal opstellen,' de leiden de principes, volgens welke de loonschaal in elk district zal worden vastgesteld, als ook een minimum-percentage volgens ba sis, bepaald met het oog op den toestand en de vooruitzichten van den handel enz. De loonen zullen niet worden verlaagd in eenig district, waar die tot op het oogen- blik 45 sh. of minder bedragen. Als men het niet eens kan worden staat de beslis sing aan den onpartijdigen voorzitter. Als er tot een tijdelijke wijziging van den werktijd besloten wordt, zal de regeering onmiddellijk de daartoe noodige wetten indienen. De beloften van de regeering zijn af hankelijk van de aanvaarding van haar voorstellen door beide partijen. Baldwin vertrouwt erop, dat beide partijen ze zul len aanvaarden en zegt, dat hij voor Maandag geen antwoord verwacht Nog geen kolenultvoer naar Engeland. Bij den verkeersbond te Duisburg is een telegram van den voorzitter van de gekomen, waarin gezegd wordt dat de internationale van transportarbeiders aan- Engelsche mijnwerkersstaking nog wordt voortgezet en dat alle fnaatregelen ter verhindering van den kolenuitvoer naar Engeland en van het bunkeren van En gelsche schepen tot nader order nauwkeu rig moeten worden uitgevoerd. Loonsvermindering en werktfjd- verlenglng. Ondanks de verklaring van den voor zitter van den Engelsohen werkgevers- bond trachten tal van patroons de loonen te verminderen en den werktijd te ver lengen, om welke reden de werklieden op tal van plaatsen nog niet weer zijn aan gesteld. Ook het kranten- en het spoorwegbe drijf zijn door de bestrijding van de vak vereenigingen door de ondernemers ge deeltelijk benadeeld. Vooral te Manches ter heerscht groote ontevredenheid. Hervatting van het werk. Het spoorwegpersoneel te Bunderland en Darlington heeft Zaterdagavond be sloten de voorgelegde overeenkomst met de North Eastern Railway te teekenen en gisteren den arbeid te hervatten.- De vereeniging van de dagbladeigena ren is tot overeenstemming gekomen met de typografenbonden. Gistermiddag zou den alle Londbnsche avondbladen weer verschijnen. IJedenmorgen de ochtendbla den. De bootwerkershtaking te Londen is ge ëindigd op vrijwel dezelfde voorwaarden als de spoorwegstaking. Het werk ia gis teren hervat. Steun uit Rusland door Cook geaccepteerd. De secretaris van de Britsche mijnwer kersfederatie, Ciook, heeft telegrafisch aan de conferentie van Russische mijnwerkers, die te Moskou wordt gehouden, medege deeld dat de Britsche mijnwerkers gaarne den financieelen steun zullep aanvaarden, die het T. U. O. geweigerd heeft. De Internationale van Roode vakver eenigingen heeft daarop naar aanleiding van dit telegram een resolutie aangeno men, om onmiddellijk aan de Britsche mijnwerkers het bedrag van 2.6 millioen roebels, dat reeds bijeen gebracht was tot steun van de algemeene staking naar En geland over te zenden. De communistische Internationale en de Internationale van Roode vakvereeni gingen hebben verder een beroep gedaan op de arbeiders van alle landen, om gel den bijeen te brengen tot st i van de En- gelsche mijnwerkers. Zlnowjef, Radek, Trotski en andere Sowjet-leiders hebben artikelen gepubli ceerd, die tot strekking hebben te betoo- gen, dat de strijd in Engeland zonder twijfel van politieken aard is en een be langrijke stap voorwaarts naar de com munistische revolutie. De vorige week heeft de Sowj et-pers het fantastische bericht verspreid, dat vele wegestelde Engelschen reeds over het Ka naal per vliegmachine naar Frankrijk wa ren getrokken en hup land verlieten als ratten het zinkende schip. Thans weten de Russische bladen te vertellen, dat hoewel de Labour-leiders den politieken aapd van de staking hebben ontkend, de steun van de Russische arbeiders de Engelsche ar beiders-massa's in staat zal stellen den strijd voort te zetten en bewezen zal wor den, dat de Labour-leiders hebben gelo gen. Een van de meest onverwachte gevol gen van de Engelsche staking schijnt in- tusschen te zijn een steeds stijgende on tevredenheid van Russische fabrieks arbeiders, voornamelijk in verband met gedwongen loonsverlagingen. De Sowjet- autoriteiten daarentegen schrijven deze ontevredenheid toe aan intriges van de oppositie in Rusland en de Ogpoe heeft instructies gekregen dit te onderzoeken. Ingezonden mededeellng. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Ingezonden Mededeellng. LAAT UW KOUSEN AANBREIEN NIEUWE KOUSEN STAAT HIJ BOVENAAN. Naar het Engelsch van DOLF WYLLARDE. HOOFDSTUK XVL Gelijk Aginoourt zich had voorgenomen zocht hij' braaf afleiding in het jagen en rijden op Grande Dunston. Hij had Nor- berry niet meer gezien, sinds diens kin derjaren en voelde zich nu niet bijzonder getroffen door de ontmoeting. Hij was heel lief voor Winnle in die da gen, heel vriendelijk en oplettend. Hij speelde zelfs ping-pong met haar; maar dit beviel ons meisje niet. Pruilend legdie ze, bij: een van die ge legenheden, haar racket neer en zei: „Neen, dat gaat niet! Hoe kun je nu ping-pongen met een gezicht of het ge luk van heel Europa er van afhangt." „Het spijt mij; kindje, maar dat is nu eenmaal zoo mijn aard, om alles ernstig op te nemen." i 2'P,' J1a'.I*!.aar **an toch niet zoo'n spèl- etje! Ik krijg ©en gevoel, of lk niet eens lachen durf, zoo lèng en érnstig ls je ge zicht! „Dat kón well Je behandelt mij ook altijd als een klein kind en dat kón ik niet uitstaan; neen, heusch nletl" Ze was op het punt in tranen uit te basten, èn, ten einde raad, vroeg hij1: Ze kon niet antwoorden, want ze had maar werk dat 2e die verraderlijke tranen wegknipte. Ze wist, in waarheid niet, wót ze wilde; voelde zich wat Overspannen of overstuur; misschien ook omdat ze Nor- berry voor het eerst weer gezien had', nó dien „afscheidsrit" toen ze Agincourt van het station ging halen. Gezamenlijk had den ze op the Park geluncht en bij die ge legenheid had Norberry zloh zóó onver schillig betoond, dat zij eigenlijk in hooge mate verontwaardigd was over rijn op treden. Of het nu dóórdoor kwam of niet, móór, tegelijkertijd had Winnle weer groote bewondering gevoeld voor Agin oourt. Hij was toch zoo knap van uiterlijk en van geest, en zoo totaal niet verwaand, iets wat, waarlijk, niet zoo dikwijls samen gaat Eigenlijk moest ze er trotsoh op zijn, dat zoo'n man haar had gevraagd, terwijl die „roodharige jongeling" zoo als dokter Oorry hem had genoemd toch, feitelijk, nog niets beduidde. „Ik 'ben precies dezelfde; ik zou niet weten, wat er aan mij veranderd was," verdedigde zij zich. „Ik geloof, Winnie, dat het je ontbreekt aan een speelkameraad." „Een speelkameraad?" Een donkerroode blos vloog over Kuur gezichtje en hij lachte 'goedmoedig zooals een oudere 'broer dit zou hebben gedaan. „Nu, je hoeft nog niet dadelijk zoo ver ontwaardigd te rijn- Jij kunt het ook niet helpen, dat je nog zoo jong bent Maar door dit verschil in leeftijd komen we slecht bij elkaar. Heb je wel eens bedacht, Winnie, dat ik ovèr een paar jaar al den middelbaren leeftijd zal hebben bereikt?" „Och neen.ik was enkel maar een beetje onaardig zoo even, Roy. Maar we kunnen heerlijk samen spelen; heusohl" Half-huilende, halt-lachende sloeg ze nu den betraamden blik naar hem op. Maar hij boog zich naar hem voorover, keek haar bijzonder ernstig in de oogen, en zei: „Dat zeg Je nu maar als het plicht-ge trouwe kleine meisje dat Je 'bent Maar, zoo langzamerhand' kom ik tot 't besef van tmdjn tekortkomingen, Winnie. Hadt Je niet een .beteren speelkameraad, eer lk op the Park kwam. Kom antwoord mij eens naar waarheid; als het moedige 'kleine ding, dat je bent!" „Wat bedoel je?" „Wel ik 'ben niet blind, Winnle, ai ben lk op sommige punten dan ook wat traag van begrip. Ik wist, dat je veranderd' was: dat er Iets nieuws in je hartje was geko men, sinds we ln Egypte van elkaar gin gen, maar eerst hier, ben ik tot de oplos sing van het geheim gekomen: lk ben niet welkom op Grande Dunston, ten minste tegenover één persoon niet!" „Dat spijt mij heel erg, Roy! Als je denkt, dat het mijn schuld is, dan kan lk je enkel om vergiffenis vragen. Maar waarlijk: geen van helden hebben wij. Verder kwam ze niet. De verklaring van Cramp. Oramp, de industrieele secretaris van don nationalen bond van spoorwegperso neel heeft te Plymouth gesproken en ge-' zegd, dat het geschil den nationalen bond van spoorwegpersoneel op één mlllioen pond was komen te staan. Er zou geen al gemeene staking van dien aard meer plaats hebben. Hij geloofde niet, dat een algemeene staking in de industrie ooit met effect zou kunnen worden uitgevoerd, omdat, als zij tot haar logische conclusie werd gevoerd, zoo'n staking hen (de ar beiders) evenzeer zou uithongeren en ver lammen als ieder ander.. Nog enkele Incidenten. Ofsohoon de hervatting van het werk, ln het algemeen op normale en zelfs vlotte wijze hééft plaats gevonden, komen er nog enkele berichten van moeilijkheden en zelfs een van een geregeld gevecht, dat in de dokken van Southampton heeft plaats gehad tusschen een groep stakers, die zich weer kwamen melden, en een 50 vrijwilligers, die hun plaatsen niet af wil den staan. Voor de politie de vechtenden kon scheiden was een vrijwilliger gevaar lijk gewond en waren aan beide zijden klappen gevallen. De stakers zijn ten slotte op een ander schip te werk gesteld. Moeilijkheden ln de haven van Manchester. De arbeid krijgt overal weer zijn nor maal karakter, ook ln de zeehavens, met uitzondering van Manchester, waar de dokwerkers, die lid zijn der vakorganisa tie; weigeren samen te werken met dok werkers, die geen lid zijn der vakorgani satie, die de autoriteiten weigeren te ont slaan. DUITSCHLAND. Marx formateur. Het nieuwe Dultsche kabinet. Adenauer heeft bedankt voor de ka- binets-formatie. De Rijkspresident heeft Zondagavond den Rijksminister van Jusitie, dr. Marx, belast met de kabinetsformatie. De offi- cieele benoeming van den nieuwen Rijks kanselier, de wederbenoeming der hui dige ministers en de benoeming van den nieuwen Rijksminister van Justitie, dr. Bell, zou in den loop van gisteren plaats vinden. Aan de beslissing van Marx om het Rijkskanselierschap te aanvaarden waren langdurige besprekingen ln de Centrum- fractie en onderhandelingen tusschen Oen t.rnm en Duitsche Volkspartij voorafge gaan. Des namiddags kwamen de vertegen woordigers der beide partijen bijeen. Het resultaat was: wederkeerige concessies. Beide partijen verklaarden zich bereid in een minderheidsregeering zitting te ne men. Daardoor had de Duitsche Volks partij haar standpunt opgegeven, dat de huidige regeeringsooalitie door de hou ding der democraten als ontbonden moert worden beschouwd- De Putschplanmem Men meldt aan de N. Rott. Ort: Bevestigd wordt dat in den nacht van Woensdag op Donderdag een groot aan tal leden van de Stahlhelm te Grossbee- ren geconcentreerd waren. 'De meeste hunner waren per spoor uit Berlijn ge komen. Htm aantal bedroeg ongeveer 500, waarvan een gedeelte zwaar gewat- pend was. Er werd een kamp opgeslagen en vervolgens werden manoeuvres ge houden. Toen twee leden van de Rijks banier per fiets voorbij het kamp reden, werden een achttal revolverschoten op hen gelost, die echter in de duisternis hun doel misten. Dergelijke nachtelijke manoeuvres moeten in den laatsten tijd herhaaldelijk in dit gebied hebben plaats gehad. Kolonel von Luck had gewoonlijk de leiding. De hoeveelheid wapenen, die in het bosch van Grossbeeren ls gevon den, is niet zoo belangrijk als eerst werd vermoed. De volksstemming. Omdat de Rijksdag het voorgelegde ont werp tot onteigening der gewezen vorsten verworpen heeft, heeft de regeering vol gens de bepalingen der grondwet, beslo ten het ontwerp nu aan het volk ter be slissing voor te leggen. De stemming zal or Zondag 20 Juni gehouden worden. De economische crisis ln Dnltschland. De vereeniging van Berlijnsche werk gevers in de metaalindustrie heeft het col lectief loonoontract, dat 81 Mei van dit jaar afloopt, opgezegd. Door deze opzeg ging worden 15.000 arbeiders getroffen. BELGIE. De crisis. De wekelijksche staat van de Nationale Bank wijst een aanzienlijke vermeerde ring aan van het deficit van de schatkist. Dit ls van 849 millioen tot 538 (12 Mei) gestegen. „Tir ncean je niets kwalijk, Winniel Jij kan 't niet helpen dat je je hartje te laat vond en het niet aan mij gaf 1 Je hebt je erg ongelukkig gevoeld, is 't niet, kleintje? Ik ben overtuigd, dat je er moe dig tegen gestreden hebt, maar je arm, bedroefd gezichtje was mij een voort- durend verwijt. Jij kunt 't niet helpen, en ook geen ander is er schuld aan. De mensoh is nu eenmaal niet in staat om zijn gevoelens te regelen als een uur werk." Zijn eigen gelaat 'betrok en een voorbij gaand gevoel van moeheid deed het voor het oogemblik ouder lijken. „Maar toch, heusch, Roy.hij ik.we hebben nooit Iets tegen elkaar gezegd. Dat zou ik niet 'gewild hebben." ,D at weet ik ook wel. Je wilde je heel goed houden en je heel ongelukkig ma ken.. Maar, liefste kind, ls hét niet beter om er nu op terug te komen eer het soms te laat mocht rijn?" Met een blos wendde ze zich van hem af. „Hij kan wel niet eens zoo veel ocm mij geven!" Maar terwijl ze deze woorden prevelde, schoof zij den zwaren diamanten ring van haar vinger en gaf hem dien, zwijgende, terug. Daar ben ik wel zeker van," zei Agin oourt, en stak het ding schijnbaar achte loos bij zich. „Als hij je hand vrij ziet, zal hij je weer heel gauw eeri plaatsvervanger bieden voor dien ring. Het is een goede .jongen, Winnle, en ik zal de eerste zijn, om je geluk te wenschen, net zob harte lijk, of je mij niet had weggestuurd." .-Maar dat hèb ik ook niet gedaan!" riep zij. Ondanks zichzelf, stond haar ge- Ingezonden Mededeellng. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster'a Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en Ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen 0.65; ln apotheken en drogistzaken. ziohtje echter veel opgewekter en klonk haar stem veel helderder dan nu al ln tij den. „We zullen het dan maar eens een geval van „onderling goedvinden" noe men, dat klinkt veel beter; vindt ge ook niet?".... En toen, nog wat meer be schaamd: „Ik heb hem in geen veertien dagen gezien en gisteren was Je er toch zelfbij!" Zij sloeg de armen om zijn hals en fluis terde, eenvoudig en ook innig-welge- meend: ,Deste Roy, lk kan je niet dankbaar ge noeg zijn, dat je mij zoo wilt helpen ge lukkig te worden; en ik hoop van harte, dat je nog ééns een .vrouw ontmoeten zult, die je rntéér waard is dan ik.En o. Dit: „ol" werd herhaald door Iemand, die de deur had opengedaan, maar weer even gauw wilde terugtreden. „Neen, komt u binnen, dokter Oorry 1" sprak ze beslist. „Er Is heelemaal geen reden, om weg te loopen; we wilden u wat vertellen.... We hebben.... het verbroken," „Wót?" riep de oude dokter, snel van den een naar de ander kijkend „Ja; dit is niet in scherts gezegd; dok ter. Miss FaLkner ls tot de ontdekking ge komen, dat ze tóch niet genoeg voor mij kan voelen, hoe zeer ze er ook haar best voor heeft gedaan. En ik wll'haar niet tegen wil en dank tot mijn vrouw maken." (Wordt vervolfd). COURANT (ook de allerfijnste casimire), in den gelen wiruel bij JAAP SNOR, Zuidstraat 15. De gele winkel heeft een faam, ook met zijn ttt'P*} >nlet meer veranderen, Winnie! Vergeet ook niet, dat lk veertien jaar ouder ben. Maar je lijkt me vanmid dag wat in de contramine, zeg!" „Maar Winnle, hoe kom je nu zoo? Ben je wel hetzelfde meisje, dat .lk in Oaïro kende?" vreog hij, haar diep in de oogen kijkend. „Geef mij nu nog maar een kus ten af scheid, kindje, en je weet: we zullen de 'beste vrienden blijven!"

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1