„LIEFiEBItH ZILT Gil HIT Eerste Blad. BUITENLAND. Kinderen Kloosterbalsem Nr. 6183 DONDERDAG 20 MEI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. De reorganisatie. De Volkenbond soommissie voor de reorganisatie van den Volkenbondsraad heeft haar eerste zitting geëindigd en 'besloten eerst op achtentwintig Juni we der bijeen te komen voor de tweede zit ting waarin dan het verkiezingsreglement voor de losse raadszetels in tweede lezing zal moeten worden aangenomen en het besluit om de vaste raadszetels niet te vermeerderen behalve voor Duitsohland formeel zal moeten worden uitgesproken. De voorbereiding der ontwapenings conferentie. Jhr. Loudon tot eerste voor- zltter gekozen. De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie is Dinsdagmor gen te elf uur bijeengekomen. Er waren meer dan honderd afgevaardigden en deskundigen uit 82 staten aanwezig. Ook de internationale pers was goed vertegen woordigd, in grooter aantal zelfs dan bij de Maart-zittingen van den Volkenbond. Tot eersten voorzitter werd gekozen jhr. Loudon (Nederland), tot eersten vice- voorzitter Cobian (Spanje) en tot tweeden vice-voorzitter Buero (Uruguay). Jonkheer Loudon is bij acclamatie ge kozen op voorstel van Paul Bonoour, die zelf een voorgestelde benoeming tot pre sident had afgewezen. Het voorstel van Boncour om den heer Loudon te kiezen werd gesteund door Lord Cecil, den Amerikaan Gibson en den Japanner Matsuda. De benoeming kwam voor de Nederlandsche delegatie geheel onver wachts. Het is mogelijk, dat deze eerste commissie bijeenkomst slechts kort duurt en spoedig uiteengaat na op drachten aan subcommissies ge geven te hebben. De algemeen© discussies in d« voorbe reidingscommissie voor de ontwapenings conferentie waren in zooverre -interes sant, dat lord Cecil uitdrukkelijk de wen- schelijkheid erkende van vermindering van Engeland's vloot en luchtstrijdkrach ten en hoopte, dat ook andere staten be reid zijn tot verminderingen op dit ge bied. Het Engelsche leger ls reeds zoo klein, dat verdere vermindering bezwaar lijk denkbaar ia Gibson verklaarde on geveer hetzelfde namens Amerika. Het belangrijkste punt, dat gisteren in de voorbereidende conferentie is bespro ken, was dit: of de bewapening van een land moet worden gemeten naar zijn geo- grafischen, economischen en etherischen toestand of naar de graad van veiligheid, die dat land moet genieten met het oog op een aanval m.a.w. de verhouding tus- schen veiligheid en ontwapening. Generaal van Tuinen zet het Ne derlandsche standpunt uiteen. In de voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie heeft generaal Van Tuinen gistermiddag een redevoering gehouden waarin hij het standpunt der Nederlandsche delegatie uiteenzette. De Nederlandsche regeering zal iedere po ging en iederen maatregel warm steunen, die tot een zoo spoedig mogelijke bewape ningsvermindering kunnen leiden, met dien verstande, dat deze bewapeningsver mindering algemeen en gelijktijdig zij. De Nederlandsche delegatie stelt er prijs op, te verklaren, dat onder bewapening als bedoeld in de eerste vraag uitsluitend moeten vallen de militaire en economische elementen, die onmiddellijk te mobilisee- ren zijn. De Nederlandsche delegatie zou zich bijzonder verheugen indien er een op lossing verkregen kan worden, waarin in de eerste plaats wordt vastgelegd, hoeveel tijd voor mobilisatie noodzakelijk is. Op deze wij^e zou het probleem van de po- tentieele oorlogskracht niet geheel onbe perkt zijn, wat de discussies der commis sie vruchtbaar en praktisch zou maken. Voorts is het voop de Nederlandsche re geering van principieel belang, dat de be wapening'van het moederland en die der koloniën afzonderlijke elementen vormen, die een van elkander onafhankelijke op lossing vereischen. De commissie van voorbereiding is over eengekomen, dat men door zal gaan in eerste lezing met de algemeene bespre king van de vragenlijst.'De commissie van redactie zal trachten, de richtlijnen uit de discussie te trekken. De werkzaamheden vorderen uiterst langzaam en worden geremd door de meer en meer gevoelde noodzakelijkheid, ver schillende vragen eerst aan deskundigen voor te leggen. Mr. Slnnlnghe Daansté gekozen tot voorzitter van een der sub-com missies uit de belastingconfenentie. Onze landgenoot mr. Sinninghe Dam- sté, directeur-generaal van de belastin gen, is gekozen tot voorzitter van een der drie sub -oommissies uit de conferentie van deskundigen voor het vraagstuk van de dubbele belasting en de belastingont duiking, die sinds Dinsdag in het Vol kenbondsgebouw bijeen is. ENGELAND. Na de algemeene* staking Aan de Léndensche havens wordt met volle kracht gewerkt, oma den achter stand in te halen. Tijdens de staking was weinig meer dan snel bederfelijke waar weggehaald. Allerwegen hervat men het gewone werk en de afdanking der vrijwilligers geschiedt zonder eenige wrijving. De in druk overheerscht dat men een les heeft gehad die een lang tijdvak van industri- eelen vrede moet verzekeren en dat de betrekkingen tussohen werkgevers en werknemers verbeterd zijn. De Times zegt dat in geen enkele groote industrie een poging gedaan is, om het vraagstuk van een nieuwe rege- geling te behandelen als een vraagstuk tussohen overwinnaars en overwonnenen. Het conflict b]J de imfjnien'. Nu de toestand spoedig normaal zal zijn, vestigt de algemeene aandacht zich weer op de crisis bij de mijnen. De gedelegeerden uer mijnwerkers hebben overleg gehouden met de plaatse lijke afdeelingen van hun vakbond en hun secretaris Cook hoopte Dinsdagavond met Baldwin over den toestand te beraadsla gen. De mijnwerkers zullen heden weer een congres houden, Tegelijkertijd zullen de eigenaars over de voorstellen van Bald win beraadslagen. De Russische steun. Naar Reuter uit Moskou seint, meldt het officieel© Sowjet-telegraaf-agent- schap, dat het Russische mijnwerkerscon gres het volgende telegram van Cook, den secretaris der Engelsche mijnwerkers heeft gekregen: „Uw telegram gisteren ontvangen, allerhartelijkst dank. De sow- jet-mijnwerkers hebben een prachtig practisch voorbeeld van Internationale solidariteit gegeven. Gelieve onmiddel lijk over te maken aan onze bankiers, daar de nooden der mijnwerkers zeer groot rijn" Baldwln's voorstel verworpen. Een groote vergadering van mijnwer kers te Nigan heeft het voorstel van Baldwin met algemeene stemmen verwor pen. De mijneigenaren spreken het bericht tegen dat zij tegen dit voorstel zouden zijn en zeggen, dat zij zich sa Donderdag daar over zullen uitspreken. Protest tegen de hooge vonnissen. Een deputatie uit de parlementaire groep van de arbeiderspartij heeft gepro testeerd .tegen de hooge vonnissen in de stakingsdagen geveld. Minister Joynson Hicks antwoordde dat hij Ieder vonnis afzonderlijk zou over wegen en dan zou uitmiken of sommige vonnissen voor verzacuting in aanmer king zouden kunnen komen. Een loonsverlaging van 10 pet? Baldwin heeft met het bestuur van de mijnwerkers geconfereerd en, naar ver luidt, er toen op aangedrongen, dat het genoegen zou nemen met een onmiddel lijke en algemeene verlaging van het mi nimum-loon friet 10 pet een besluit waar voor het congres van gedelegeerden dat heden vergadert, de verantwoordelijk nau welijks op zich willen nemen. Met een hoofdelijke stemming onder de mijnwer kers zeiven over de voorstellen voor een regeling is zeker nog een week gemoeid FEUILLETON. Naar 'het Engelsch van Ingezonden Mededeellng. Tel. 7 - Burg - Texel Geheel nieuw gerestaureerd. - Groot terras en serre. Diners la carte den geheelen dag. Pension billijk. Auto's beschikbaar. - Vraagt prospectus. Aanbevelend, J. KIKKERT JZN. en dan staat nog te bezien, hoe die uit zal vallen. De hooge stand van het Engelsche pond, die eensdeels reden tot groote voldoening geeft (al is hij misschien ook te verklaren uit de buitengewone gewildheid van het pond in Frankrijk en België op dit oogen- blik) werkt evenmin stimuleerend op den Engelschen uitvoerhandel en bijgevolg op de bedrijvigheid van de industrie, gezwe gen nog van de steeds scherpere concur rentie van industrieele lar. s met gede- precieerde ruilmiddelen. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. meldt: De positie in het kolenconflict wordt nog niet veel helderder. Wanneer, gelijk best mogelijk is, de conferentie van gedelegeer den niet tot aanvaarding van Baldwin's voorstellen kan komen, zou er een stem ming onder de mannen zelf moeten plaats hebben, en op zijn gunstigst zou de stil stand bij de mijnen dan pas over een week gedaan kunnen zijn. Hij heeft dan toch al weer een maand geduurd. Het is bekend dat de steunkassen der mijnwerkers nog steeds leeg zijn door de staking van 1921, zelfs zijn de schulden die toen gemaakt zijn bij de coöperatieve vereenigingen, nog niet betaald. In sommige districten begint de toestand dan ook reeds bedenkelijk te worden. De mijnwerkers zijn echter een zeer hardnekkig ras en wanneer de voor waarden hun niet aanstaan, dan moeten zij wel half uitgehongerd zijn voor zij het opgeven. Het bestuur zal de mijnwerkers adviseeren, het rapport van de ko len commissie te aanvaarden, maar de loonsverlaging te weigeren. Gisteravond hebben de mijnwerkersbe- sturen de besluiten, die 's middags geno men waren, bekend gemaakt. De bestu ren raden het oongres van gedelegeerden aan, het rapport van de Kolenoommissie te aanvaarden, maar de door de regeering voorgestelde verlaging van 10 pot. der mi- nimum-loonen te verwerpen. Cook zeide, dat een communiqué met de beweegredenen van deze besluiten morgen zou verschijnen, na afloop van het con gres van gedelegeerden. Uit binnen- en buitenland is zooveel steun voor de stakende mijnwerkers en hun gezinnen ingekomen dat zij, volgens Cook, de staking nog eenige weken zou den kunnen volhouden als het moest Werkloosheid. Blijkens een mededeellng van het mi nisterie van arbeid ondervindt, de werk loosheid den terugslag van de jongste al gemeene staking. Op den lOn dezer be droeg het aantal ingeschreven werkloo- zen 1.576.000. Even vóór de staking was het aantal tot beneden het millioen ge daald. Voor de Engelsche politie. De Times had gisteren al 100,000 ont vangen ten gevolge van hare lnsohrijving ten bate van de Engelsche politie, die zich in de stakingsdagen zoo kranig gehouden Ti ftfift. DUITSCHLAND. - De regeert ngsverfelartng. De regeeringsverklarlng in den Duit- schen Rijksdag is gisteren afgelegd. De motie van de regeeringspartijen werd aangenomen met de stemmen van volk- schen en communisten tegen, terwijl de Duitach-nationalen zich onthielden. Daan- na is de Rijksdag op reces gegaan. De vlaggenkwestie. Een medewerker van de N. Rott. Crt. te 'Berlijn geeft als zijn meening te ken nen dat een vrede In den vlaggenstrijd alleen te verkrijgen ls door de overwin ning van een van beide vlaggen. Een Ingezonden Mededeellng. hebben altijd wat Aeelt alle wonden DOLF WYLLARDE. De dokter blééf verwonderd kijken en eenigszins droog sprak hij tot Winnie: „Het ls te hopen, kind, dat je een vol genden keer beter weet, wat je wilt. Want niet ieder man zou zoo edelmoedig en zoo ridderlijk handelen, als Majoor Aginoourt Ga het nu maar zoo gauw mogelijk aan je Oom en Tante vertellen, kind." Dit deed Winnie en niet zoodra was zij weg, of de oude dokter liet zich in een stoel vallen, streek een paar maal door zijn stoppelig grijs haar en vroeg: „Zoudt u zoo goed willen zijn om even voor mij te bellen, Majoor Aginoourt? Ik mag hier in dit huis doen, zooals ik wil, en ik zou 'graag wat whisky en soda heb ben." J „U ziet er moe uit, dokter," zei Agin oourt, terwijl hij gevolg gaf aan dat ver zoek. vH.eeft u veel zieken?" „Ik heb den heelen naoht opgetrokken met een lastigen patiënt; een heel lastigen patiënt, zelfsl" Ais bij ingeving vroeg Aginoourt: „Juist," antwoordde dokter Oorry: „Ik heb gewaakt bij' een patiënt in dit huisje." ,yMr. Murison?" „Om u te dienen. A propos: ik denk dat die veranderde houding tegenover Win nie uw bezoek hier wel zal verkorten?" „Ik begrijp u," glimlachte Aginoourt „U is zeWbr blij, dat u van mij ontslagen zult zijn." „Palmair? qui merult ferat; (Die den palmtak verdiend heeft drage hem!) Maar daar hoor ik Higgins al met het theeblid rinkelen, Majoor Agincourt. Zullen we ons bij het gezelschapje op het terras voegen? Dan drink ik mijn whiskey, in plaats van thee." HOOFDSTUK XVTL Agincourt maakte dan ook een einde aan zijn bezoek en Mr. en Mrs. Wallace waren wel zeer getroffen door die „ver gissing" van Winnie. Eer hij ging had Aginoourt nog een bezoek op Grande Dunston; maar Nor- berry was naar Londen, „Wat er toch voor een attractie daar in de stad kan zijn, dat alle jongelui zoo in het volle van de jaoh weggaan, begrijp ik niet," zeide sir Piers. „Maar bij mij. ls hetomdat mijn engagement verbroken is," lichtte de ma joor maar gauw toe. „Mis Falkner zag in, dat zij zich vergist had, en heel braaf en eerlijk heeft ze me dit bekend, in plaats van mogelijk, ons beider leven voor goed te. bederven." „H'im!" zei Sir Piers, met een blik op het gunstige, knappe gelaat. „Zeker nog te jong om te weten, wat zij wil. Ze kon eranders wel eens berouw van hebben, naar ik meen!" „Dat hoop ik niet." „Intusschen zullen we u toch nog wel eens zien, op Grande Dunston, als de eer ste schok wat voorbij' is, maar u zult ons altijd welkom zijn." Aginoourt schudde Sir Piers de hand en dacht, dat er van de verdere logeerpartij wel weinig zou komen, daar hij, over het geheel, maar een half jaar verlof had. Maar hij had opzettelijk melding gemaakt van het verbreken van zijn engagement in de hoop, dat Norberry dit hoor en zou overwinning van de oude vlag is thans echter ondenkbaar zonder verandering van den staatsvorm. Zoolang deze onge wijzigd blijft, blijft der regeering niets over, dan voor de nieuwe vlag op te ko men en daarom was de vlaggenverorde- ning een stap achteruit. Het nieuwe ka binet bestaat uitsluitend uit voorstanders van den maatregel waarop het oude ge vallen is. BELGIE. De kabinetscrisis. Jaspar heeft medegedeeld, dat hij de opdracht van den Koning tot samentel len van het kabinet heeft aanvaard. In officieus© kringen verwacht men, dat in de nieuwe regeering zitting zullen hebben drie conservatieve Katholieken: Jaspar, de Broqueville en Houtart, een Katholiek-Vlaamsch democraat Van Die voet, vier socialisten: Van der Velde, Huysmans, Anseele en Wauters en twee liberalen Huymans en FrancquL De oplossing van de mlnlsterieele crisis in België lijkt op den goeden weg, nu Jas par, de katholieke oud-minister van bui- tenlandsohe zaken, als kabinetsformeer der wil optreden en pogingen aanwendt om de katholieken, socialisten en libera len in een nieuwe regeering te concern, treeren, welke natuurlijk het herstel van de finanoiën ais voornaamste punt op haar program zal zetten. De Belgische wisselkoers was gisteren al tot 7.09 ge daald en demonstreert afdoende de nood zakelijkheid van snelle en krachtige maat regelen. FRANKRIJK. De vrijwillige bijdragen. Volgens de Quotldlen zou het totaal der tot dusver voor de door minister Péret gestichte amortisatie-kas gestorte bijdrar gen zestig millioen bedragen. De splonnege-zaak. D© correctioneel© rechtbank, uitspraak doende in de spionnage zaak, veroordeel de Leather tot drie jaar 'gevangenisstraf en tweeduizend francs boete, en Flsoher en Philip elk tot zes maanden gevang£ nisstraf en 600 francs boete. Minister Péret verklaart zich voldaan over zijn onderhandelingen met Ohuróhill, maar legt er nadruk op dat nog geen de finitieve besluiten voor de regeering van de Franache schuld zijn genomen. HONGARIJE. Het bankblljettenprocee te Boedapest Bethlen als getuige gehoord. Graaf Bethlen, de minister-president, is als getuige gehoord. De rijksregent had hem ontheven van den plicht tot zwijgen. Bethlen verklaart, dat hij' in begin 1925 voor het eerst van frankenvervalschingen van Wlndlsch-Graetz gehoord heeft Voor dien tijd, misschien wel reeds in 1928, bad Windisoh Graetz hem wel over irre- dentlsche actie gesproken, waarbij hij zich aan Nadossey refereerde. Op een van huis. Zijnerzijds had hij dus gedaan Ijlen van Dunston Hoe af en dus was voor Winnie wat maar in zijn vermogen was. Hjj nam het haar niet kwalijk, hijzelve' had wijzer moeten zijn. Hij had veel van haar gehouden; maar tóch was hij' al weer te verstandig, om wanhopend, of gebro ken te zijn. Als een man over de vijf-en- dertig was, zonder ooit een grande pas sion te hebben gevoeld, dan was het ook maar beter, dat hij zich ólle 'gedachte aan een huwelijk uit het hoofd zette. Om een andere reden moest hjj. tooh ook weer blij wezen, dat hij uit Dunston Hoe weg was; maar vreemd, de bewoners Hij had daar zoo zeer den omtrek ver kend, dat hij' zich ook nog heel goed her innerde, hoe hij> op een keer, aan een landelijk logementje had gevraagd, of men daar ook in den zomer logies opnam. Het lag nabij het dorpje Dunston of the Moors en van daar uit kon gejaagd wor den. Zou hij daar nu zijn intrek nemen en zich, zoodoende, wat meer zekerheid ver sohaffen, ten opziohte van de zaak die hem zelfs 's nachts nog geen rust liet. Dunston of the Moors was wel tien het niet waarschijnlijk, dat zijn verblijf aldaar opgemerkt zou worden. .Het was een Idyllisch plekje en dat men hem in de herberg nu niet zulk ge rieflijk logies kon bieden, dit was voor hem geen bezwaar: hij' had zich, als mili tair, wel leeren behelpen. Hij' stapte uit den trein, aan het vembin- dingsstation voor Dunston en huurde daar een rijtuigje aan het hotel, dat hem verder de zes mijlen voerde, die hem nog gescheiden hielden van de plaats van zijn bestemming. De eigenaar van het eenvoudige logo- van het jachthuisje wilden hem maar nietmentje, te Dunston of the Moors, was een uit de gedaohten. Hij had er geenerlei heerenboer; en loor dien kreeg, hij ver- bewijs-van, of zijn waarschuwing eenige gunning om daar in den omtrek te jagen. vrucht had gedragen en nog steeds werd hij dus gekweld door de mogelijkheid van het treurspel dat zich daar kon afspelen. Drie rustelooze dagen bracht hij in Londen door. Hij ontmoette er niemand Flora, de hond van dezen Mr. Burnett, ging mee op Jacht. Op een avond keerde Aginoourt, imet zijn geweer over den sdhouder, heel ver genoegd terug, toen er, Ineens, op onver dien hij kende en naar Norberry keek hij klaarbare wijze, een gedaante' voor hem I oprees uit de duinen: de gestalte van een Op het eind van den derden dag raad- man, die al heel slecht thuis hoorde in dit pleegde hij Bradshaw, wat betreft de trei- typisoh Engelsche landschap. Het was ..en naar Mlddleahire en de Dun sten-lijn. een man in het vaalblauwe gewaad van den Arabischen fella; uit zijn donker ge laat traden twee vreemd-lichtende oogen te voorschijn en !t plechtige salaam, waarmee hij Aginoourt begroette, was geen Arabische beweging. fjDe kinderen van de Zon!" riep de ma joor onwillekeurig, toen bij nu ook de breede jukbeenderen en den vreemd-ge- spleten neus zag. Hij moest zich bedwin gen om den man niet met geweld van zich te werpen, daar hij oorz&ak was geweest van èl de onrust, die hem den laatsten tijd had vervuld, want het was 't zelfde gelaat, dat hem had aangestaard, door het venster, in het hotelletje in Dunston Hoe. „Ja, Aginoourt, sahib," antwoordde de man kalm en in een dialect, dat een men geling was van de taal, gesproken in ver schillende provinciën van Indlë; want hij bediende zich niet van het Arabisch. „Wat doe Je hier? En wat verlang Je van mlji?" vroeg de majoor. .Heeft de sahib vergeten de Diswharrl Heuvelen. Voorwaar niet, want hij spreekt van mijn orde!" „Neen; Ik heb ze zeker niet vergeten; zoo imin als het bloedbad, onder den Dls- wharri-stam!" „D&t bloedbad .was geweldig en de macht van de Engelschen werd hersteld," (sprak de man steeds even kalm. „Ét I heb u drie Ik heb een boodschap.' „Voor wien?" „Voor dengeen, dien ze betreft. Tk wil de ze u zelve overbrengen, sahib; maar ik werd teruggeroepen." (Wordt vervolgd). ELDERSCHECOURANT HöteE „Texel" Zorg daarom altijd' Akker'» Klooster- balsem in huis te hebben om dadelijk te kunnen helpen bijbullen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, brand-, snlj- en stootwonden. spierpijn, wintervoeten. 80) j "cl? .^a^,?oc^ hlöt de huurder van uw jachthuisje?'

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1