T Matelots, Overhemden, Zelfbinders, jAm-nEEP HERMAN NYPELS, TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Beter dan Goed: DE BESTE VAN DONDERDAG 20 MEI 1926. Jubileum. Ie Zomerconcert Stnfrauziekcorps. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Helderis Belang". Reclamebord. Donkere Duinen. Waarschuwingsbord: bij de batterl] Wlorhoofd. GldS. Brievenbussen, Tentoonstelling foto's «n schilderijen. Peperhuis}©. Pensions. Buurtverkeer. Zondagsdienst Verkiezing bestuurslid. Ingezonden mededeeling. De Optimisten. IJlt het Politierapport Ingezonden mededeeling. Een suppletoire marln ebegrooting. De opleiding van matrozen. De weeldeverterlngsbelastlng. 10 pet op binnenlandsche, 12 pet op bultenlandsche producten. De provinciale griffie te Haarlem. Het paviljoen Welgelegen. Invordering directe belastingen. Belastinginvordering en dwangbevelen. De vergane loodsschoener. Verhooging van de Zulderzeedljken. Groote schade in Limburg door het water. Aan de Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer B. C. de la 1-on- taine Verwey, geboren te Helder. Mejuffrouw D. Valkenburg, onderwij zeres aan de opleidingsschool No. 5 a" rallelweg) herdenkt heden don dag waarop zij vóór 25 jaar" benoemd werd bij het onderwijs. Extra trein op Pinkster-Maandag. Den tweeden Pinksterdag zal onder staande extra trein loopen tusschen Helder en Alkmaar. Helder vertrek 10.07, stopt te Koegras en Breezand, Anna Paulowna 10.27, stopt te Oudesluis, Schagen 10.44, stopt Scha- gerwaard en Zijdewind, Noord-Scharwou- de 11.01, Heer Hugowaard 11.09, Alkmaar aankomst 11.18. Vertrek uit Alkmaar n.m. 7.08, Heer Hugowaard 7.18, Noord-Scharwoude 7.27, stopt te Zijdewind, Schagen 7.54, stopt te Oudesluis, Anna Paulowna 8.09, stopt te Breezand en Koegras, Helder aank. 8.28. Hedenavond zal het eerste zomerconcert door het Staf muziekcorps in de muziek tent in het Plantsoen worden gegeven van 8—9.30 uur. Programma 1. Vertrok1 naar Zoo. M&reoh L. Leistikow 2. La Muette de Portici. Ouverture D. Auber 8. Love and Life in Holland. Valse (par Joyce) arr. L. Leistikow 4. Meditation Fanist N. A. Bouwman 6. Ovorture To Giralda A. Adam 6. Waffentanz M. Carl 7. Fliegende Hollander. Fantasie R. "Wagnor fi. Finale. Muzikale marsch. Morgen, Vrijdagavond, zal de „Oranje- Harmoniekapel", behoudens toestemming van B. en W., ter gelegenheid van het op het concours behaald succes een muzikale wandeling maken. Afmarsch 8.15 uur van de Werf. Route: Weststraat, Ke'zerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Polderweg, Bothastraat, Van Galenstraat, Kerkgracht, Laan, Trompstraat, Breedwarsstraat, Mid denstraat, Langestraat, Dijkstraat, Kinaal- weg tot aan de M.UJL.O.-school (hoek Ko- lensteeg). De Vereeniging „Helder's Belang"hield Dinsdagavond in hotel „Belle vue" haar algemeene vergadering. Zooals steeds bij dergelijke vergaderingen, was de belang stelling van de zijde van het publiek nihil J d.w.z. buiten de bestuursleden was één algemeen lid tegenwoordig. Na opening en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, wordt in ver band met de aangevraagde koninklijke goedkeuring op de statuten een kleine wijziging van formeelen aard in deze statuten aangebracht. De secretaris, de heer Fijting van Walsem, doet hierna verschillende mededeelingen betreffende de werkzaamheden der vereeniging. De onderhandelingen met de Directie der Nederlandsche Spoorwegen omtrent de plaatsing van een reclamebord bij den uitgang van het station, zijn mislukt door de enorme hooge jaarlijksche huur die gevraagd werd. Bij het Gemeente-Bestuur is geïnfor meerd naar een geschikt plekje,.nabij het station, doch alle grond behoort aan de spoor, zoodat ook dit mislukte. De eigenaar van hotel „Bellevue" echter is bereid gevonden om aan zijn hotel de noodige ruimte gratis beschikbaar te stel len,* zoodat binnen korten tijd het ge- wenschte bofd aldaar aangebracht zal worden. De Voorzitter licht dit alsnog nader toe en brengt den heer Schouten dank voor de betoonde welwillendheid. De heer Nijp els vindt weliswaar den huurprijs hoog (gevraagd wordt een jaar lijksche retributie van f 26.voor het plaatsen van zoo'n reclamebord), maar acht de daardoor verkregen reclame ook van groote beteekenis. In ieder geval van meer beteekenis dan die op hotel Bellevue. Laat men in dit geval over de kosten heen stappen, meent spr. De Voorzitter zegt, dat het Bestuur de uitgaaf met het oog op de kas niet gewettigd achtte. Het is een bedrag, dat 25 leden-contributies vertegenwoordigt en het komt elk jaar terug. Pogingen zijn gedaan een andere plaats te vinden, maar alle grond in de buurt van het station res sorteert onder de Spoorweg-Maatschappij. Snelheid motorrijtuigen. Bij het Gemeente-Bestuur is aangedron gen de maximum-snelheid van 15 op 25 K.M. te brengenbericht is ingekomen, dat de maximum-snelheid voorgesteld zal worden op 20 K.M. in de bebouwde kom. De heer Nypels bepleit handhaving van de snelheid van 25 K.M., de Voor zitter deelt mede, dat hieromtrent een request aan den Raad zal worden gezonden. Aan het Gemeente-Bestuur is verzocht de donkere duinen in hup geheel open te stellen voor publieke wandeling, ook bij het z.g. „Vijvertje" dat than» verboden terrein was. Bericht ls ingekomen, dat aan ons verzoek zal worden voldaan en dat er eenige waarschuwingsborden ge plaatst zullen worden. Deze mededeeling wordt met applaus begroet. Volgens inlichtingen van den Technisch ambtenaar yan den Waterstaat zal op den zeedijk een bord geplaatst worden, waarbij te kennen gegeven zal worden, dat de dijk daar ter plaatse niet toegankelijk is voor motorrijtuigen, enz. (Applaus). Een beknopte gids, voorzien van nieuwfe foto's is gereed en ligt ter verzending klaar. Deze zal, behalve aan ruim 1000 scholen in de provincie Noord-Holland, ook gezonden worden aan diverse reis- bureaux en aan vele V.V.V. Een exemplaar hiervan is aan,de aan wezigen uitgedeeld; het is een smakelijk uitgevoerd, handig boekje, met, voor het meerendeel nieuwe photo's verlucht. Aan den Directenr der Posterijen is verzocht de brievenbussen door de ge- heele stad te laten vervenbericht is ont vangen dat dit zal geschieden, en de opdracht daartoe reeds verstrekt is. (Applaus). De voorbereidende maatregelen zijn uit gevoerd. Een gratis lokaal is welwillend door het Gemeente-Bestuur aangewezen. Aangevraagd zijn vele formulieren. Reeds zyn toezeggingen gedaan voor de inzen ding van foto's. Wat schilderijen betreft, toezegging is gedaan door een plaatselijke vereeniging, en de jury-leden voor beide afdeelingen zijn benoemd. Te verwachten is, dat met medewerking van de pers, ook de Heldersche amateur- fotografen niet achter zullen blijven. Aan den Minister van Marine is per request verzocht maatregelen te nemen, dat dit huisje wordt afgebroken in ver band met het beschikbaar komen van een opzichterswoning aan het Havenhoofd. Gewenscht zou het zijn, dat op het Secretariaat eene opgave aanwezig was van alle beschikbare pensions, ook inde stad. Door opneming van dit -verslag zou misschien het doel kunnen bereikt worden. De Voorzitter merkt op, dat uit het hierboven gereleveerde wel blijkt, dat door H.B. een en ander in het belang der gemeente is verricht. Helaas heeft de campagne om het ledental uit te breiden, die onlangs opgezet is, niet het resultaat gehad wat het bestuur er zich van voor stelde. Spr. verzoekt de medewerking van de pers om in dezen de burgerij op te wekken als lid toe te treden. De bevor dering van het Vreemdelingenverkeer komt in de eerste plaats de neringdoender ten goede, en juist van die zijde is zoo weinig belangstelling in ons werk. De heer Nypels geeft in overweging aan de beide besturen der middenstands- vereenigingen een schrijven te richten waarin hen verzocht wordt hun leden te wijzen op het belang als lid toe te treden, We zien het nu aan de zich uitbreidende autobusdiensten, o.a. op Wieringen, dat hier al meer vertier komt in de plaats. De Voorzitter stelt voor een request te richten tot het bestuur der spoorwegen met ketverzoek uitbreiding van het buurt verkeer tot Helder. Thans kan men van Alkmaar uit met buurtverkeer zelfs tot Amsterdam komen, terwijl men te Helder voor een jeisje naar Koegras nog twen enkele-reiskaarten noodig heeft. Dat iu ten opzichte van Helder een groote onbillijkheid. De heer Nypels merkt op, dat eenige jaren geleden hieromtrent met de Spoor wegen gecorrespondeerd is. Wij kwamen daarbij niets verder, tenslotte, toen wij de maatschappij een categorisch antwoord vroegen, waarom zij geen buurtverkeer wenschte in te leggen voor Helder, ant woordde men, dat de hier opgedane er varing met buurtverkeer een nieifwe proefneming niet wettigde. Een nieuw verzoek zal dus evenmin resultaten heb ben, meent spr. De Voorzitter bespreekt ook het troinverkeer op Zondag. Menschen van elders kunnen hier des Zondags niet vóór half twaalf komen, hetgeen ten opzichte van de badplaats Huisduinen een' wei korte dag is voor een uitstapje naar hier. Spr. stelt voor aan de maatschappij te vragen den trein, die des Zondags te.8.37 te Alkmaar stopt, naar Helder te doen doorloopen. De dagelijksche dienstrege ling is thans verbeterd en wij kunnen daarmede wel tevreden zijn, maar de ver binding op Zondag is treurig, en juist voor menschen vau buiten de gemeente van zooveel belang. De heer Nypels meent, dat dit een gemeentebelang is en het gemeenteb'estuur zich dahrmede moet bemoeien. Het is inderdaad ergerlijk zooals wij hier worden behandeld. Opgemerkt wordt nog, dat een plaatsje als Hoorn veel betere verbindingen heeft dan Helder. In dit verband wordt een beroep gedaan op andere vereenigingen om adhaesiebetuigingen, teneinde zoo mogelijk gezamenlijk te requestreeren. I Door vertrek van den heer J. Zwart is een bestuurszetel opengekomen. De Voorzitter stelt voor ingevolge de nieuwe redactie van art. 1 Huish. Re glement, den heer Zwart tot eerelid der Vereeniging te benoemen, welk voorstel met applaus wordt begroet. De heer Zwart ia het eerste eerelid van H.B. 1.25, 1 75, 2.50, 3.50, 4.50, chique modellen. 2.25, 3.25, 4.25, ruime, en goed passende maten. 0.75, 1.00, 1.25, 1.50, 1.75, 2.00, 2.50, 3.00, 3.50, 4.00, aparte dessins, Heeren-ModemagazIJnen, HELDER SCHAGEN. De Voorzftter merkt op, dat de heer Zwart, gedurende den tijd. dat hij be stuurslid vap Helder's Belang was, zich een der. ijverigste bestuursleden heeft getoond, die steeds zeer veel werk van zijn functie maakte. Het was ons steeds aangenaam met den heer Zwart samen te werken, omdat wij ondervonden, dat hij nooit tegen eenige werkzaamheid op zag. Was er het een of ander extra werkje te doen, de heer Zwart was er steeds voor te vinden. Hoewel het ons genoegen doet, dat door zijn vertrek naar elders zijn positie wellicht op wat breedere basis f;evestigd wordt, doet het ons natuurlijk eed, dat hij ons gaat verlaten. Wij houden een aangename herinnering aan zijn werk. Want dat hij met zooveel ambitie zijn taak vervulde, kwam eensdeels wel voort uit het feit, dat hij van huis uit een Heldersch ingezetene is, maar zeer zeker ook omdat hij voelde, dat hier inderdaad werk te verrichten was. Veel heeft hij dan ook voor ons gedaan, niet het minst in zijn ambtelijke positie, die hem daartoe in staat stelde. We hebben ook wel eens een donker wolkje aan* den hemel gehad, maar te helderder werd daarna het licht, en te meer waardeerden wij zijn werk weer. Dat is het prettige In onze samen werking geweestdat wij altijd het belang onzer vereeniging en der gemeente Helder voor oogen hadden. Namens het bestuur biedt spr. den heer Zwart een keurig-uitgevoerd diploma aan en spreekt daarbij den wensch uit, dat het een goed plaatsje moge krijgen, opdat het hem steeds aan zijn werk zal her inneren. De heer Zwart heeft hier zijn kinderjaren doorgebracht: den prettig- sten tijd van zijn leven. Moge de heer Zwart dien tijd nooit vergeten De heer Zwart dankt met enkele woorden voor de hartelijke toespraak van den Voorzitter. Spr. heeft inderdaad altijd met genoegen voor H. B. gewerkt, en ook een zeer prettigen jeugdtijd hier doorgebracht. Men kan er verzekerd van zijn, dat hij Helder nimmer zal vergeten Aan de orde is thans de verkiezing van een bestuurslid. Hoewel het Bestuur eenige namen noemt, is de vergadering geheel vrij in haar keuze. Gekozen wordt de hee? P. C. de Boer met 6 stemmen, de heeren Kastelijn en Velthuys krijgen resp. 1 en 3 stemmen. Hiermede is de agenda afgehandeld en wordt de vergadering gesloten. Tweede Pinksterdag in „Casino". „De Optimisten", onder leiding van Adolf Bouwmeester, zullen naar aanleiding van het succes van den vorigen keer op den tweeden Pinksterdag in het „Casino"-ge- bouw weer een vroolijken kunstavond geven. Voor dezen éénen avond, waarop dit ge zelschap hier optreedt, wordt voor een ge heel nieuw programma vol afwisseling en kleur gezorgd. Adolf Bouwmeester zal dit keer een oer- komische klucht, getiteld „Hoe' men een groot man word'1" brengen. Stella Fon- taine, de gevierde cabaretière, zal op dezer, avond haar nieuwste liedjes zingen uit haar repertoire en tevens nieuwe imitaties van bekende artisten geven. Kees Pruis, onze populaire humorist, zal het publiek zijn nieuwste repertoire laten hooren.- Gezien de daverende lachsalvo's bij zijn vorig op treden, zal ook ditmaal het succes verzekerd zijn. Mej. Suze Trytel zal, zooals gewoon lijk, aan den vleugel voor de begeleiding zorgen. Het bal, na afloop van de voorstelling, zal door Mevr. Stella Fontaine weer met een verrassing worden ingeleid. Maandagavond deed een juffrouw aan gifte, dat haar 13-jarig zoontje was mis handeld, geworden. Dinsdagmiddag deed een bewoonster van de Achtergr. Z.Z. aangifte, dat een knecht van een motorvaartuig een ruit van haar woning had stuk gegooid. Dinsdagmiddag werdi opsporing verzocht van een' jongen, die 's morgens de ouder lijke woning had verlaten en daarin niet was teruggekeerd. Woensdagmorgen werd de jongen door de politie te Alkmaar aangehouden. Een bewoner van de van Limb. Styr.str. deed Dinsdagavond aangifte, dat hij door een bewoonster van de Hoogstraat was be- leedigd. Door een jongen werd de rijwiellantaarn vernield van iemand uit de Sluisdijkstraat. Deze deed hiervan aangifte. L'&l In de Dinsdag gehouden Tweede Ka mer-zitting heeft de voorzitter, de heer Ruys de Beerembrouck, medegedeeld, dat een suppletoire marinebegrooting het do- perteanent heeft verlaten. In verhand hiermede is besloten, de be raadslagingen over do marinebegrooting en de reorganisatie der Marine uit te stel len, totdat deze suppletoire ibegrooting in Kamer aan de orde komt. (Het Tweede Kamerlid Snoeck Henke- mans heeft den minister, van marine a. i. de volgende vragen gesteld: le. Zijn de geruchten juist, dat de mi nister een ingrijpende verandering over weegt ten opzichte van de thans te Go- rinohem gevestigde opleiding van ma trozen? 2e. Blji bevestigende beantwoording van de eerste vraag, is de minister dan bereid, de voorbereiding van zoodanig plan op te schorten tot na de behandeling van de aangekondigde suppletoire begrooting van hoofdstuk "VI? Naar Het Volk verneemt, zal het door den minister in de vergadering der Twee de Kamer van 7 Mei aangekondigde ont werp-W eelilev erteringsbelasting voorzien in een belasting op weeldevoorwerpen, ge heven bij de bron, dat is voor het blnnen landsche product bij het verlaten van de fabriek, voor het buitenlandsche produot aan de grens. Het ontwerp is echter nog om advies bij den Rand van State. Tot zekere hoogte zou het tarief ook protectionistisch werken. Van de binnen landsche producten zal 10 pet., van de bui tenlandsche 12 pet belasting moeten wor den betaald. Om te voorkomen, dat de exporteur van buitenlandsohe weelde-artikelen In Neder land van de Indische markt zou worden verdrongen door den exporteur uit de lan den van oorsprong, ls bepaald, dat de 12 pet. op export-goederen weer wordt terug gestort Alle buitenlandsche artikelen, die onder de wet vallen, zouden dus aan deze zijde der grens 20 pet (12 pet plus 8 pet in voerrechten) duurder zijn dan aan de an dere zijde. De regeering heeft thans aan het ge meentebestuur van Haarlem meegedeeld, dat zij vasthoudt aan het plan, het pavil joen Welgelegen in Den Hout te bestem men voor de provinciale griffie. De ge meente had voor een nieuw gebouw kos teloos grond aan den Kinderhuissingel be schikbaar gesteld. De regeering vindt evenwel verbouwing van het paviljoen ge- wenschter. Voor de griffie zal dan ook gebruikt worden het gebouw van de school voor bouwkunde, dat 1 September moet worden ontruimd- Ontleend is aan het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 22 Mei 1846 op de invordering van 's Rijks directe belastingen: In haar geheel kan de Vaste Commissie voor belastingen zich zeer goed vereeni gen met het aan de voornaamste bepa lingen van het wetsontwerp ten grondslag liggende begins^, dat een eind moet worden gemaakt aan de uitzonderings positie, wqarin sommige categorieën van burgers ten aanzien van de invordering van belasting door middel van beslag verkeeren. Echter is bij sommige leden de vraag gerezen, waarom niét een alge meene regeling is voorgesteld. De Commissie zal het op prijs stellen, indien de Regeering een overzicht zou willen geven van alle bepalingen, welke van toepassing zijn op het leggen van beslag, zoo ter zake van belastingschuld, als van welke andere vordering ook, op salarissen en pensioenen. Als aanvulling van de instructie op de Invordering van directe belastingen is, naar het „Handelébl." meldt, het volgen de 'bepaald: Met betrekking tot de uitvaardiging van dwangbevelen behóórt de ontvanger met oordeel des onderscheids te werk te gaan, Belastingschuldigen, die gewoon zijn hun belasting op tijd te 'betalen, behooren niet noodeloos door de uitvaardiging van een dwangbevel te worden ontstemd. Klerken bij de belastingen. Met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1925 ls aan de klerken, andere dan rijks- klerken, de „particuliere" klerken ibij de belastingadministratie een jaarlijksche belooning toe te kennen als volgt: Leeftijd: Gemeente le klasse 2e en 3e klasse 15 jaar en jonger 240 228 10, 860 345 17 „480 „462 18 „630 „600 19 „780 „7E0 20 en ouder „900 884 Bij het bereiken van den leeftijd van 22 jaar na een driejarigen diensttijd als par ticulier klerk kan een verhooging wor den toegekend van 100 in gemeenten le klasse èn 96 in andere gemeenten. Het bedrag der kindertoelage woTdt voor deze iklerken over het jaar 1925 nader (bepaald op 30 per kind Aangezien gebleken is, dat er minder juiste inzichten bestaan omtrent het opdra gen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp van den Terschellinger motor- schoener No. 2, aan een bijzondere com missie, deelt het departement van Marine mede, dat aanvankelijk werd gedacht aan een onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. Nadat echter bleek, dat de hoofdinspec teur van de scheepvaart van meening was, dat zoodanig onderzoek niet tot de be- voegdheid van den Raad voor de Scheep- I vaart behoort en de Minister van Water staat meende, dat een onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart niet op de wet zou steunen, werd tot het instellen eener commissie besloten, waarvan de leden groo- tendeels zitting hebben in den Raad voor de Scheepvaart en waarvan de beraadsla gingen openbaar zullen zijn. Naar aanleiding van hetgeen de duiker Van Drimmelen aan den oorr. van de 1 el. te IJmuiden heeft medegedeeld over het onderzoek naar den lóodsschoener 2, is de correspondent van de Telegr. op Terschel ling eens gaan praten met deri kapitein van de sleepboot „Noordsvaarder", den heer G. Bakker, die er allereerst op wees, dat langs de geheele Terschellinger kust voor een diepte van 2 tot 11 vadem elke vierkante duim gronds doorzocht is en dat ook dwars van het einde der duinen reeds voor hei onders&ak '°>i de „Noordsvaar der" alles was afgeviw&t. Kapitien Bakker verklaarde uitdrukke lijk, dat de leiding van het onderzoek in bijzonder bekwame handen was. Er is, zoo zeide hij, geen duim gronds ononderzocht gelaten, en het is ook ge noegzaam bekend, dat dit minutieuze werk alleen kan worden gedaan door iemand,* die met het opnemingswerk volledig ver trouwd is. Dat opnemingswerk is een zeer speciaal werk, en geen enkele sleepboot kapitein is er z.i. toe in staat. Van andere zijde had de correspondent nog vernomen, dat het onderzoek, óók be oosten het Bornerif, een gevolg was van het feit, dat daar door visschers de met ijzer beslagen spiegel van het sleepscheep- je van den schoener werd gevonden, en dat eveneens, verder ZJZ.W. van den vuur toren van Ameland, op 11 vadem water, een wrak werd gerapporteerd, dat tot nog toe onbekend was. Op de aangegeven plaats ls echter niets aangetroffen. Ook het onderzoek dwars van het wrak van de „Arad", op 91/» vadem water, een punt dat door een tiental visscherlieden was aangewezen als de plaats waar de loodsschoener zou zijn aangetroffen, is zonder resultaat gebleven. Op het oogenblik wordt weer beweerd, aldus de correspondent, dat men het wrak heeft aangetroffen kort voor de buiten gronden van Terschelling. Men zou deze plaats, zoodra het weer wat kalmer wordt, nauwkeurig aanwijzen. Naar het „Volk" uit Terschelling ver neemt, is de loodsschipper Willem Zeil maker door den inspecteur van het loods wezen te Harlingen geschorst wegens me dedeelingen, door hem gedaan aan twee Kamerleden, die inlichtingen inwonnen in verband met het vergaan van den loods schoener. Het Hoogheemraadschap hield gister middag in het Gemeenlandshuis te Alk maar een buitengewone algemeene verga dering, ter behandeling van het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden om hem te machtigen, over te gaan tot het verhoo- gen van de verschillende gedeelten van den Zuiderzeedijk, en om in verband daar mede een perceel land ter grootte van 4V» H.A. voor 4000 per H.A. te koopen. Dit stuk land is gelegen in den polder te Etersheimersbraak. Het voorstel vordert een bedrag van 41/» a 6 ton. Gehoopt wordt, dat ln deze extra-kosten de provin cie 250.000 zal bijdragen. Op een vraag van den heer D. de Boer deelde de dijk graaf mede, dat over deze kwestie bespre kingen waren gevoerd met de leden van Ged. Staten Hendriks en Van Lennep. Zijn indruk was, dat Gedeputeerden niet gunstig staan tegenover dit denkbeeld, maar hij meende, dat op billijkheidsgron- den een dergelijke bijdrage voor dit werk van Prov. Staten verwacht mag worden. Z. h. s. werd na eenige besprekingen over détails, het voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden aangenomen. Nu de Maas begint te vallen, (blijkt dat de veroorzaakte schade veel belangrijker is dan vermoed werd. Vooral de dorpen tusschen Maas en Roer, waar nu voor de derde maal sinds Januari j.L het water zoo onmeedoogend heeft huisgehouden, helbben veel geleden. Ook vele kleine ei-gebaren in Zuid-Limburg hebben dit maal groote schade bekomen aan lande rijen en tuinen, welke stellig in de tiendui zenden loopt. Opmerkelijk ls, dat het water nu geko men is 'op plaatsen, die het in Januari LL niet heeft bereikt, en dat b.v. dorpen, als Simpelveld, Hoensbroek en Schin op Geul, die van de vorige overstrooming nog niet zooveel geleden hadden, thans belangrijke schade hébben bekomen. De vèldvruóhten zijn opgewoeld en ver nield. Opnieuw kunnen de tuiniers en landbouwers beginnen aardappelen te poo ten; vruchten te saaien; plantjes uit te

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5