„LIEFIU 2UL1 til Mll" KWATTA.V NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA AJPï Amandeltjes Eerste Blad. pudding VOLLE-MELK-REEP BUITENLAND. Nr. 6184 ZATERDAG 22 MEI 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 WEEKOVERZICHT. De revolutie ln Polen. In ons vorig overzicht schreven we dat in Polen een ministercrisis en revolutie ontstaan was. Nu, een week later, behoort de revolutie alweer tot het verleden, hoe wel de rust in Polen nog niet geheel te ruggekeerd is en dit muisje nog wel een staartje kon hebben. In die enkele revolutiedagen vielen er ruim 800 dooden. De opstandelingen, aan gevoerd door maarschalk Pilsudski, be haalden de overwinning. Pilsud steunt op de democratische ele menten en is Duitsch gezind. Zijn versla gen tegenstander Witos, gesteund door generaal Haiier, steunde op de conserva tieven en anti-Duitsche elementen. Eigen aardig is, dat de Poolsche sociaal-demo craten maarschalk Pilsoedski steunen en zelfs van hem eischen, dat hij de Kamers ontbindt, wat niet kan zonder de grondwet terzijde te stellen. Maarschalk Pilsoedski was vroeger een ijverig socialistisch agitator. Of hij op zijn beurt ook weer zijn kans benutten zal en de macht zooveel mogelijk aan zich halen? De tos tand ln Engeland en de steun van Rusland. In Engeland gaat alles weer z'n gan getje, nu de algemeene staking is afge- loopen. Tenminste: dat meent de buiten staander. De opluchting, die het beëindi gd van de algemeene staking gaf, is zóó groot, dat men bijna vergeet, dat de groote mijnwerkersstaking nog steeds voortduurt. En dat is erg genoeg, want door het ge brek aan kolen, dat langzamerhand ont staat, dreigt de industrie toch weer stil gelegd te moeten worden. Alle bemi 'de lingspogingen van de regeering hebben tot nu toe gefaald en de mijnwerkers schij nen van plan om den strijd hardnekkig voort te zetten, want zU hebben zelfs het millioenen-cadeau uit Rusland aanvaard. De Russen beschouwen het gezonden geld natuurlijk slechts als een geschikte brandstof om het revolutie-vuurtje aan te wakkeren. Van solidariteit kan geen sprake zijn, Vrijheid van drukpers, vrij heid van politieke overtuiging, vrijheid van godsdienst of van vergaderen worden in Rusland niet geduld, sociaal-democra ten zijn er slechts goed genoeg om als schietschijf te dienen, getuige de moorden ln Georgië en de „processen" tegen de Eg- sociaal-revolutionairen. Bij zulke ideeën is geen plaats voor solidariteit. De regerlngscrises. De ministercrisis in België behoort tot het verleden. De conservatieve katho liek Jaspar heeft Donderdag een nieuw kabinet gevormd, bestaande uit 4 katholie ken, 2 liberalen en 4 socialisten. In Frankrijk gaan stemmen op om de regeering te doen aftreden met het oog op de financieele crisis. De nieuwe regee ring zou dan volgens de voorstellers met een energiek financieel program voor de Kamer kunnen komen. Dus er staat weer een nieuwe regeeringscrisis voor de deur. Men zal zich echter nog wel eens beden ken alvorens hiertoe over te gaan, daar Ingezonden Mededeellng. bij een eventueel aftreden van het tegen woordige ministerie ér wel niet zoo licht personen zullen gevonden worden* om in den huidigen toestand aan het bewind te komen. Nogmaals de Noordpool race. De onrust over het uitblijven van be richten omtrent Amundsen e.a., die met de „Norge" over de pool trokken, is geluk kig ongegrond gebleken. Ze zijn toch be houden in Alaska aangekomen. Ze ont dekten geen land, iets anders weten ze eigenlijk niet te vertellen. En het publiek is er tevreden mee; men vraagt niet naar resultaten; ze hebben het waagstuk ge lukkig volbracht, dat is de eenige conclu sie. Een zeer koene sportieve prestatie is deze toch inderdaad geweest, maar ook niets anders. VOLKENBOND. De voorberedlng der Ontwapenings conferentie. .De voorbereidingscommissie voor de ontwapeningsconferentie heeft Donder dag haar principieele beschouwingen ten einde gebracht. Ondanks de .betoogingen van verschil lende delegaties in denzelfden zin heeft men in goedingellchte kringen echter toch den indruk dat Lord Cecil's ernstig streven dat althans een bescheiden begin imet internationale vermindering van de wapening zal worden gemaakt, tenslotte op geen hardnekkig verzet zal sluiten en dat inderdaad het volgende jaar een, zij het ook een zeer bescheiden eerste con ventie over internationale vermindering van de wapening zou kunnen tot stand komen. Sommige redenaars, zooals de gedele geerden van Finland, Polen, Roemenië en Zuid-Slavië .bevestigden het vermoe den dat voor hen het veiligheidsvraag stuk van zoo overwegend belang is, dat zij geen wapeningsbeperking mogelijk achten, indien niet tegelijk nieuwe stap pen tot verhooging der veiligheid onder nomen worden. De Amerikaansche gezant Gibsen zei, dat Europa nooit verder zou komen, in dien het iedere vermindering van de wa pening zou doen wachten op het tot stand komen van volledige veiligheid. De beper king van wapening is, zooals Gibson met nadruk betoogde, op zichzelf een methode om de internationale en nationale veilig heid te vermeerderen. ENGELAND. Het conflict b{| de Engelsche kolenmijnen. Het congres van gedelegeerden verwerpt de voorstellen der re geering. Het congres van gedelegeerden heeft de voorstellen van de regeering tot rege ling van de crisis bij de mijnen verwor pen. FEUILLETON. Naar het Engelsch van DOLF WYLLARDE. Aginoourt moest niet geweld den kreet van verlichting onderdrukken, die hem bijna was ontsnapt. „Wie roept u terug?" vroeg hij. „Bramak, priester van onze. Orde." „Ik herinner mij den naam," sprak Aginoourt meer tot zlchzelven dan tot den ander. „Wie zijt gij?" >Jk ben Darna, sahib. Toen de sahlb kwam1 met de gewapende macht, die hem volgde en dat bloedbad aanrlohtte, waar hij van sprak, bleven er drie over van oh», priesters van Lhotl, Kinderen van de Zon. Wij volgden de roode voeten van hèm, die heel Indië door was gevlucht, omdat hij Het bij zich droeg, waar die prijs op stond," voegde hij er veelbe- teekenend bij. Aginoourt huiverde; moedig als hij wast „En is de prijs betaald?" vroeg hij strak. „Dat weet ik niet; maar Bramak heeft mij teruggeroepen en düs is Het niet hier. Ik ben naar Engeland gegaan op een verkeerde aanwijzing; nu ga ik terug en laat het aan den sahlb over, om mee te deelen aan dengeen, dien het betreft» dat ik ga; als hij dit noodig acht" „En ik dacht dat heti nstrijd was met de wet voor de prièsters, om te lezen of te schrijven?" vroeg Aginoourt argwa nend. „Hoe b©eft Bramak je dan terug geroepen?" „Er zijn meer wegen dan de rechte," zei Darna; daarmee gebruikmakend van een Indische zegswijze. Bramak heeft een vriend in de bazaars wien deze dingen niet veldboden zijn. Door hèm bereikte de orde mij; ofsohoon, gelijk sahib terecht opmerkte, ik niet lezen kan. Maar Iemand, die mij niet verraden zal heeft het voor mij gelezen, en nu. ga ik." „Wacht even," zei Aginoourt toen de man zich omwendde met een eigenaardi ge bultglng tot de ondergaand zon. „Je vertrouwde mij die boodschap toe: is het je verlangen, dat ze den man bereikt, wien ze betreft?" Het gelaat van den priester werd nog donkerder en zijn vreemd-lichte oogen flikkerden van Ingehouden toorn: „Ik heb geen verlangen, dat hij het we ten zou," sprak hij. langzaam. „Dag en nacht heeft hij verkeerd ln angst voor Lhoti en dat is goed: Is hij niet gevlucht gelijk de jakhals als de leeuw ont waakt?.Heel Indië door is hij ge vlucht!.... En dat verdiende hij!..!. Maar Bramak heeft mij .geroepen en ik ga terug. Als de sahib het noodig acht, dan kan hij dien lafaard mededeelen, dat Lhoti hem niet vervolgt, tenmirfbte "nóg niet!" „En hoe weet je, dat ik de boodschap zal overbrengen, ook al neem ik ze nu van Je aan?" vroeg Aginoourt. Het voorstel van BaldwLn. Baldwin had zijn voorstel om de loonen met 10% te verlagen gedaan omdat hij van meening is dat de productiekosten op het oogenbLik veel te hoog zijn in verge lijking met de verkoopsprijzen van de ko len en omdat hij het regeeringssubsidie niet voor onbepaalden tijd wil verlengen Gezien de houding van de twee partijen, is er weinig kans dat de tusschenkomst van de regeering nu rèeds den vrede zal bewerken. Dit zou een famp voor het land zijn, want de kolonvoorraden slinken en de industrie wordt door het kolengebrek steeds meer onthand. De steun van Rusland. Het geval wil dat Trotski en andere sowjetsleiders de campagne tot steun van de Engelsche mijnwerkers geleid hebben op een oogenblik.dat de Russische werk lieden zichzelven veelal loonsverlagingen moeten laten welgevallen. De Engelsche vakbeweging blijft natuurlijk de mijnwer kers thans financieel steunen, maar hun middelen zijn door de staking deerlijk aangetast Ook van andere kanten steyi voor de mijnwerkers. Rlchardson, de algemeene penning meester der mijnwerkersbonden, heeft meegedeeld, dat de steun van alle kanten bleef toevloeien. Hij had zoo juist een tele gram ontvangen van de Duitsche mijn werkers, waarin financieele steun toege zegd werd en de beste wenschen voor het slagen der arbeiders bij hun poging om de loonen op peil te houden werden uitge sproken. GebreUUdende mijnwerkers. De armvoogden .'«n Monmouth hebben in een vergadering, waarin zich honder den mijnwerkers uit Dean Forest om on derstand aanmeldden, besloten, 10 sh. ln de week te betalen voor de vrouw van elk noodlijdend mijnwerker en 8 sh. voor elk kind dat niet zelf verdient en beneden de 14 jaar is of nog school gaat De ambtenaar, belast met de armenzorg ln het district, klaagde, dat de stakers het hem lastig maakten. Zij schoolden voor zijn huls samen en hadden hem meer dan een uur omsingeld gehouden. Hij had hun ten slotte geld uit zijn, eigen zak aange boden. Voortaan zou hij bescherming van politie of soldaten noodig hebben. Staking bootwerkers geëindigd. De staking der bootwerkers te Bristol is Donderdag met een schikking geëin- Ingezonden Mededeellng. digd die nagenoeg dezelfde is als de Lon- ciënniteit en naar behoei teruggeno- ciënnieteit en haar behoef teruggeno men; de bond van transportarbeiders er kent dat de staking onwettig was en be looft maatregelen tegen herhaling en het feitelijke punt van geschil is in dier voege opgelost dat de reeders en cargadoors de aangenomen vrijwilligers tot een maxi mum van 120 in dienst zullen mogen hou den. DUITSCHLAND. De veemmoorden. De commissie van onderzoek uit den rijksdag heeft Donderdag den moord op den soldaat Bauer, van welken verschil lende voormalige leden van de Mtlnche- ner burgerwacht en den Bltlcherbund ver dacht worden, behandeld. Het volgend staaltje dialoog tussohen den voorzitter en den getuige Bergmann is typeerend voor de medewerking die de oommissie van de opgeroepen getuigen ondervindt, en die het heele onderzoek nagenoeg waardeloos maakt: Voorz.: Getuige, kent u dezen beklaag de Zwengauer? Getuige B.: Jawel, maar ik zeg niets dat tot nadeel van Zwengauer of een ander zou kunnen strekken. Voorz.: Dus als jk u den eed opleg zoudt u waarschijnlijk ln gewetensconflicten komen? Get.: Als ik niets zeggen wil, kan nle- man mij dwingen. Voorz. Heeft u zes weken gevangenis straf voor die houding over? Get.: Heel graag. Als-t-u-blieft. De voorzitter neemt den getuige echter geen eed af en deze vertelt dan nog een en ander over zijn lidmaatschap van den Bltlchenbund die niets anders geweest is dan een ideale organisatie van vaderlands lievende lieden. Van veemmoorden, eere woorden, verraad en dwang weet de ge tuige allemaal niets. Voor de veemgeriohtscommissle uit den Pruisisohen Landdaggls gisteren de reeds veroordeelde Grtltte Lehder nogmaals als getuige verschenen. Hij werd bewaakt door vier agenten. Hij vertelde ln ant woord op enkele vragen, die hem gesteld werden door den saclaal-demooratischen af gevaardlgde Kuttner, dat in de organisa tie, waarvan hij deel uitmaakte, steeds weer werd verzekerd, dat minister Seve- ring uit den weg moest worden geruimd. Men was in deze kringen van meening dat alle verraders dit lot moesten ondergaan. Alle radicalen van rechts, die betrokken waren bij de samenzwering tegen Seve- ring, moesten eenzelfden eed afleggen. BELGIE. Het nieuwe kabinet Jaspar heeft het volgende Kabinet ge vormd: Jaspar (cons. kath.) min.-president en minister van binnenlandsche zaken. Franqui (11b.): minister zonder porte feuille. Vandervelde (soa): minister van bul- tenlandsche zaken. Houtart (oons. kath.): minister van fi- nantiën en koloniën. Hymans (lib.)minister van justitie. Huysmans (soa): minister van kunsten en wetenschappen. Anseele (soc.): minister van spoorwe gen. Wauters (soa): minister van arbeid en nijverheid. Ingezonden mededeellng. Beter dan Goed: DE BESTE De Broqueville (cons. dem. kath.): mi nister van landsverdediging. Boels (Vlaamsch dem. kath.): minister van landbouw en openbare werken. Aan den Koning zal het voorstel wor den gedaan om Arnold, directeur-generaal van Koloniën aan baron Houtart als onder-* administrateur van Koloniën toe te voe gen. Stemmen voor aftreden der regeering. Van verschillende zijden wordt op het aftreden der huidige regeering aange drongen, niet alleen door de linksradicalé „Quotidien" maar zelfs door Romier in de „Figaro", die de regeering aanraadt af te treden, vóór het parlement bijeengeko men is, om het aldus voor de nieuwe re geering mogelijk te maken met een ener giek finantieel program voor de Kamer te komen. HONGARIJE. Het bankbiljettenprooes te Boedapest Uit Boedapest wordt gemeld: De voor zitter van het gerecht heeft aan Windlsoh- Graetz de vraag gesteld of het thans uit was met de frankenvervalschlng. 'Win- disch-Graetz antwoordde daarop ontwij kend. Alle materiaal was vernietigd, zeide hij, en daarmee zou dus niets meer ge daan worden; Maar hij sprak de hoop uit, dat er mannen zouden zijn die de Jrre- dentlsche aotie zouden voortzetten. Ingezonden Mededeellng. KOM UW PIJNLIJKE RUG TE HULP! Voelt gij u ellendig door doffe, stekende n? Wordlfc gB gemarteld1 <ioor rheu- matische pijnen, stijfheid en harde twel- 1 ogen in uw gewrichten en ledematen? „Wij, uit de Diswharri-Heuvelen, we ten, dat we aan kunnen op het woord van Aginoourt sahib. Dat dit poo vast is als een rots, Salaam, sahlb I" De man was verdwenen, even snel en onverwacht als hij gekomen was, en het landschap was weer ln zijn vreedzaam heid hersteld. Flora, die al dien tijd, gedurende het gesprek, rustig aan zijn voeten had gele gen, stond op en volgde den jager, door het dal, naar het logementje. Onderwijl dacht Aginoourt op welke wijze hij aan het huisje zou laten weten, dat Murlson geen vrees meer hoefde te koesteren, althans niet voor de onmiddel lijke toekomst. Meldde hij er zich in per soon aan, dan zou hjj. toch niet toegelaten worden, en om nu een boodschap achter te laten, met al die vreemd-Klinkende ter men van: Diswharri-Heuvelen; Darna, priester van Lhoti; de Kinderen van de Zon, efi dit alles, die zou haar toch zeker niet overgebracht worden door den stij ven, stroeven, deftigen bediende. Kon bij haar zelf maar eens spreken. Hij1 werd hoe langer hoe meer opge wonden, als hiji aan Britomart Miéville dacht. Ter wille van haar was die mede- deeling van Darna hem een verlichting geweest. Ter wille van haar had hij zich ongerust gemaakt; niet om Murison. Om verschillende redenen had hij met dien lafaard niet veel meer op dan priester Darna. Als hij eenige kans zag zou hl, zijn boodschap aan net huisje afgeven; maar hoè hij zich van die taak kwijten zou, was hem op het oogenbllk nog nlei helderl Hebt gij last van de hinderlijke steken van spit? Van onaangename urinestoorniasen? Voelt gij u vermoeid, uitgeput en op, ze nuwachtig, prikkelbaar en terneergesla gen? Pas dan op uw nieren. De nieren zijn de filters van het bloed, en zoodra zij de taak niet meer behoorlijk vervullen, blijven vergiften ln het bloed achter, en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes beginnen u te kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid, blaasstoor- nissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijn-! selen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwakte nieren voor het te laat is. Go- brulk FosteFs Rugpijn Nieren Pilen. Dit speciale nlergeneesraiddel dient uitslui tend voor nier- en blaaskwalen. Foeter's Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen u evenzeer helpen. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen bulten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.78 per flacon. HOOFDSTUK XVHL Arme Winnle vond dat het verbreken van het engagement in het eerst haar leven nog niet zoo veel veraangenaamde. Voor eerst waren Oom en Tante geneigd haar te behandelen als een kind, dat ondeu gend was geweest; waarmee ze dan natuurlijk wilden te kennen geven, dat ze volstrekt niet Ingenomen waren met dien onverwachten ommekeer. Daar zij in het geheel niets wisten van baar gevoelens jegens Norberry Dunston, beschouwden ze bet dan ook niet anders dan als een gril van het jonge ding, waar Aginoourt intussohen onder lijden moest. De paar dagen, die Norberry ip Londen zou doorbrengen, groeiden al aan tot een week en meer, en nóg keerde hij niet terug. Slr Piers was hierover verstoord; maar Lady Dunston, die heel haar leven al sukkelend was, deed altijd haar best den vrede te bewaren tusschen haar man en haar zoon. Norberry had, naar zijn vader, het roode haar en het opvliegend temper» ment, zoodat het menigmaal tot een bot sing dreigde te komen tussohen senior en junior. Maar Norberry aanbad zijn tee- dere en teere moeder, die harerzijds vond dat niemand zoo volmaakt was als haar zoon. Winnie nam nog al eens dikwijls haar toevlucht op Grande Dunston, nu Oom en Tante op the Park zooveel strakker voor haar waren geworden. Ze hielp dan thee schenken voor de vrienden, die met den baronet ter Jacht waren geweest, en vond ln de hoffelijkheid van deze oude heeren eenige vergoeding voor haar leed. „Zeker vindt hij het in de stad amusan ter dan bulten", zei ze op een keer dat zijn vader zich weer beklaagde over de afwezigheid vart het jongimensoh. „Zelfs in Augustus zal er nog wél wat te doen zijn ln Londen." „O, jawel, natuurlijk, hij zal doodelJjk verliefd zijn op het een of andere ballet meisje of een dergelijke veel belovende grootheid, die hij ons dan eerstdaags als sohoondochter zal komen voorstellen; wacht maarl" „Wat ls er, Winnie?" Het jongeling had den suikerpot laten vallen, maar daar dit een zilveren schaal tje was, was het, gelukkig, nog niet ge broken. Wel lag de Inhoud verspreid over den vloer en Winnie scheen erg ln te zit ten over haar onhandigheid. „O, Lady Dunston I Hoe dom van mij Geef u geen moeite, kolonel Whitehead; ik zal even bellen. Wat ?ei u, Sir Piers?.... Hè, praat u er liever niet meer ratt; an ders krijg ik zoo'n aller-ongelukktgst ge voel over mij..1" „Maar kind, kijk toch niet zoo. ontsteld! Over een paar iminuten Is het heele geval weer ln orde!" troostte de gastheer haar, die geen flauw vermoeden had' van de hei1*! r<*kQ v&n Winnie's zenuwachtig- (Wordt vervolg-'). IHIELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldnrsclie Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. Q en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad reep. f 0.05, f 1.25, f 126, f 1.35 Loese nummer» der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct. Post-Girorekenlwg No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) loges, meded. (kolombreedte al» redaction. teket) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct 81) Aj-Potfu"0901 Meer voedingswaarde dan' 2 EIEREN FRANKRIJK.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1