„(IEFNEBBEN ZULT CU HU" NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, VLIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6185 DINSDAG 25 MEI 1926 64ste JAARGANG FEUILLETON. (Wordt vervolg'). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING H«ld*r*clie Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. Q «n W. lndiê p. zeepoat f 2.60; id. p. mail en overige landen f8.20. Zondagsblad resp. f 0.60, f 0.70, f 0. <0, f 1.— Modeblad reap. f 0.95, f 1.25, f 126 f 1 35 Loase nummer* der Courant 4 ct.; fr. p p 6 cl Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zate<rdag.niddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girore&eniag No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte al* redaction. tekat) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bursaa v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. VOLKENBOND. De voorbereiding van de ontwapenings conferentie. De oommissie van redactie uit de voor bereidingscommissie voor de ontwape ningsconferentie heeft Zaterdagavond on der voorzitterschap van jhr. Loudon tot acht uur vergaderd, doch is nog niet ge reed gekomen met haar taak, zoodat de ■lot-bij eenkomst der voltallige oommissie eerst heden zal kunnen plaatsvinden. De oommissie besprak de uiterst be langrijkste vijfde vraag, betrekking heb bende op de maat van wapeningsvermin dering voor ieder land en het daarbij re kening houden met de potentieele oorlogs sterkte en de veiligheidswaarborgen. Op voorstel van Paul Bonoour heeft de com missie besloten, onder voorbehoud na tuurlijk van goedkeuring door de voltal lige oommissie, dat mathematische over wegingen niet voldoende kunnen zijn om de geoorloofde vredessterkte der verschil lende landen vast te stellen en dat dus in ,het belang van een nuttige studie van de mogelijke grondslagen der ontwapening de verschillende in de vijfde vraag ge noemde punten naar de suboommissies moeten worden verwezen, opdat deze een rapport uitbrengen over den invloed, dien deze factoren op de wapening in het al gemeen kunnen hebben. Een tweede voorstel van Paul Bonoour was dat alle regeeringen zouden worden uitge- noodigd, aan de ontwapeningsconferentie preciese mededeelingen te doen omtrent de mate van wapeningsvermindering, waartoe iedere regeering zichzelf in staat zou aohten, over te gaan. Enkele delega ties meenden^ dat het reeds thans beslui ten tot een dergelijke uitnoodiging te ver zou gaan, dat Amerika en Engeland onder anderen dit standpunt innamen. Ten slotte besloot men, hiervan nog geen offi cieel besluit te maken, doch wel reeds in het rapport aan de voorbereidingscommis sie de aandacht op het wenschelijke eener zoodanige methode te vestigen. De oommissie van redactie is tenslotte blijven steken in de behandeling van een derde voorstel van Paul Boncour om het oordeel van de technische subcommissie te vragen omtrent de wenschelijkheid van conerete, door Frankrijk voorgestelde, her vormingen met betrekking tot de snelheid van handelen van Jen Volkenbondsraad in geval van het uitbreken van vijandelijk heden. Afschaffing van den dienstplicht Bij het redactiecomité diende Lord Ce- cil een memorandum in, de afschaffing van den militairen dienstplicht voorstel lende. De gedelegeerden van Frankrijk, Italië en België verzetten zich tegen het voor stel, daar deze in hoofdzaak politieke quaestie buiten het kader viel van de be perking der bewapening en het bovendien het recht van eiken souvereinen staat was om daartoe de geschiktste middelen te kie zen. De vertegenwoordigers van Duitsch- land en de Ver. Staten steunden het voor stel van Cedl, die het ten slotte introk met de verklaring, dat hij er, ingevolge den wensch van zijn regeering, later op zou terugkomen. Naar het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 82) v Nog was het jonge meisje niet geheel bekomen, toen ze Lady Dunston, even la ter, .goeden dag" kuste en Sir Fiers vriendelijk bedankte voor zijn aanbod, om haar naar huis te rijden. Ze zou liever loopen, want ze ging, onderweg, nog even bij vrouw Smith aan. „Je bent de weldoende „fee" hier in den omtrek, kindje!" zei Lady Dunston met liefderijken glimlach. „De mensohen zouden niet weten, wat ze beginnen moes ten, zonder „Miss Wiimie" «Een ballet-danseres tot schoondoch ter?" Die gedachte was Mies-overwel digend-, in de arme weldoende feel Had' ze dóórom nu haar engagement verbro ken; Aginoourt opgeofferd, en een ver wijdering bewerkt met haar eigen fa milie?. Nog eer Winnle zelve aan het hek stond, was er iemand den weg van Dun ston af binnengetreden en praatte nu imet de portierster; zóó vrij en onbevangen of hij1 niets op zijn geweten had; en hij zag er beter uit dan ooit! Juist op dat oogenblik keerde Norberry zich pm en zag haar: „Goeden avond, Winnle!1' riep hij, Ingezonden Mededeellng. Vier van de acht quaesties op de vra genlijst zijn thans, na wederzijdsche con cessies, nagenoeg tot oplossing gebracht Genève, 24 Mei. De redactiecommissie van de commissie van voorbereiding voor de Ontwapeningscommissie kwam Maan dagavond gereed met de vaststelling van het program van het werk, dat thans tus- schen de eerste en de tweede zitting der voorbereidings-oommis8ie zal verricht moeten worden. Omtrent alle punten van het program is volledige overeenstemming tusschen alle leden der redactiecommissie verkregen. ENGELAND. Het conflict b|| de mijnen. De correspondent van de „N. Rott Crt" te Londen meldt: Het antwoord der mijneigenaars is als het kan nog iets stelliger afwijzend dan men verwacht had. De inrichting der industrie, zeggen zij, is niet volmaakt, maar toch uit nemend. Daarnaast is de volstrekte vrijheid der eigenaars van alle politieke bemoeienis eerste "voorwaarde voor herstel. Het oor deel over dit antwoord is vrijwel eenstem mig. Zelfs de „Daily Telegraph" erkent, dat de houding der eigenaars nog steiler is dan die van de mijnwerkers. Zij ziet in, dat de mijneigenaars maar één ding willen, n.1. hun strijd zonder belemmering van buiten uitvechten tot de mijnwerkers bezwijken en iedere voorwaarde moeten aanvaarden. Uit dit alles blijkt, dat de z.g. aanvaarding van het rappoort door de eigenaars apekool was, maar ook en dat vergeet men te dikwijls op te merken dat de mijnwer kers dus, groot gelijk gehad hebben die aan vaarding, zoolang reconstructie niet in een definitieve overeenkomst vastgelegd is, waardeloos te achten. Vrijwel eenstemmig is ook de meening, dat de regeering den mijneigenaars de vrijheid om onbelemmerd den strijd te laten voortduren, niet gunnen kan. De „Telegraph" acht dit verlangen een zaak van 20, 30 jaar geleden en niet van dezen tijd. Zijn de berichten juist, dan zou de regeering er echter voorloopig nog niets voor gevoelen om bij de Wet dwang uit te oefenen. Een laatste aanmaning van Baldwin aan beide partijen. Baldwin heeft aan de mijneigenaars ge schreven, dat hij hun onbuigzame houding betreurt, met name de verwerping van het voorstel der regeering, dat de minimum- loonen in laatste instantie bij arbitrage zul len worden vastgesteld. De mijneigenaars, voegt hij er bij, schijnen den aard der regee- ringsvoorstellen en den- ernst van den hul digen toestand "niet voldoende te begrijpen. Tot de" mijnwerkers zegt Baldwin, dat zoo lang zij in hun tegenwoordige houding blijven volharden door te weigeren een wij ziging der loonen of werkuren in overwe ging te nemen, het geen nut heeft hen te confereeren. Hij is daartoe echter bereid, zoodra hij verneemt, dat zij naar desbetref fende voorstellen willen luisteren. Baldwin voegt er bij, dat de regeering tengevolge van de steeds toenemende lasten, welke aan 's lands financiën dóór de sta king worden opgelegd, niet in staat is de subsidie na afloop van deze maand nog voort te zetten. De verlamming der Engelsche nijverheid door kolengebrek. De ernstige gevolgen van den stilstand in de steenkoolnijverheid blijken uit be richten uit industrieele districten, meldende dat een groot aantal fabrieken, met name ijzer- en staalfabrieken, nog altijd gesloten zijn bij gebrek aan brandstof. Drie weken lang zijn er nu al geen kolen meer uit de mijnen gehaald. Het zal dan ook noodig zijn, de spoor wegdiensten tot nog lager dan vijftig per cent, gelijk nu, te beperken, indien de sta king voortduurt. De overeenkomst met de spoorweg beambten. Voorloopig korter werken. De overeenkomst, die tusschen de direc teuren van de spoorwegmaatschappijen en de vakvereenigingen van spoorwegbeamb ten gesloten is, komt hierop neer, dat de beambten korter zullen werken, teneinde de weer-in-dienstneming van bijkans alle beambten mogelijk te maken. BELGIEL De verhooging der hondenbelasting. Vele honden gedood. Het aantal honden, in verband met de nieuwe belasting (25 frk voor het rijk en 20 frk voor de gemeente) dezer dagen ter dood gebracht, is zoo groot, dat de totale opbrengst van deze belasting zeer waar schijnlijk veel kleiner zal zijn dan voor de verhooging. De Federatie van Belgi sche Vereenigingen tot Bescherming der Dieren heeft nu, in verband met deze slachting op groote schaal, een beroep gedaan op de Kamer- en Senaatleden, met het verzoek de regeering in te lichten over de treurige gevolgen van deze be- lastingverhooging. ITALIË. Nlenwe overstroomingen. Tengevolge van een dijkbreuk bij Casa Magiora in de prövincie Cremona heeft Donderdag een nieuwe groote overstroo ming van de Po plaats gehad, zoo dat een uitgestrekt gebied onder wa ter staat. De schade wordt op 10 mil- lioen lire geraamd. Duizenden zijn bezig om met zandzakken den dijk te herstellen. Dertig gehuchten staan onder water en vele gezinnen zijn dakloos. Een luchtvaartbegrooting van 700.000.000 lire. De bladen maken bekend dat de begroo ting voor de luchtvaart in het dienstjaar 1926—'27 in uitgaven een totaalcijfer aan wijst van 700 millioen lire, waarvan 6,8 millioen voor de civiele luchtvaart. De be grooting wil het mogelijk maken, een pro vroolijk. „Op het Huls geweest? Hoe maakten de oude lui het? Ik héb expres niet geschreven, dat ik kwam, dès te grooter is de verrassing, niet waar?1* „Ja; dat kèn wel," zei Winnle koud. „lik geloof niet, dat je ouders je verwach ten „Ik kan niet zeggen, dat me een bijzon der hartelijk welkom ten deel valt, als het straks niet warmer toegaatl" „Ik geloof, dat Lady Dunston over je heeft zitten tobben en dat Sir Piers het je kwalijk neemt, dat je niet liever mee doet aan de jacht, dan in de stad.op schouwburgbezoek te gaanl Mij, persoon lijk verwondert het nég, dat je zelf niet in Londen gebleven 'bént als je het daar dan toch zóó amusant vondtl" Eer hij iets te zijner verdediging daar tegen in kon brengen, was zij. al langs hem heengetreden, met een vriendelijk knikje tot de portierster. „Wel allemachtig! Wat heb ik haar gedaan, dat ze zoo snibbig isl" riep Nor berry. „Och," zei Mrs. Maékde, „u moet het haar maar niet kwalijk nemen, Master Berryl Ze is er zeker nog niet overheen over dat verbreken van haar verloving. Ofschoon ik het nooit heb kunnen be- grijen! hoe zij 'genoeg voelen kon voor zoo'n vreeseiyk ernstlgen man en zóóveel jaren ouder dan zijl" „Wèt? Heeft Miss Winnle haar ver loving verbroken met Majoor Aginoourt?" „O, ja juist; zóó heet hyi Een flinke knappe man anders, Master Berry Maar véél te oud voor hèèr! Ze is nog zoo'n kindl Ze moet iemand hebben die gram ten uitvoer te leggen dat in vredes tijd voorziet in 182 vlie ig-eskaders, zes luchtschepen en acht ka .ballons. Het effectief bij den militairen luehtdienst zal worden gebracht op 2310 officieren, 8850 onderofficiere» en 24.126 man troepen. ROEMENIE. Een mislukte bomaanslag. Belgrado, 24 Mei In een te Starapazova door aanhangers der partij van Raditsj ge houden vergadering is een 25-jarig natio nalistisch kantoorbediende Militsj ge naamd, gearresteerd op het oogenblik, dat hij met een bom naar Stefan Raditsj wilde werpen. Hij verklaarde uit politieke mo tieven te hebben gehandeld. MAROKKO. Targnlst genomen. De geregelde Fransche troepen hebben Targuist bezet; de Fransche partijgangers hebben het heele gebied ten N. en ten W. van Targuist in bezit genomen. Het geheele, zeer bevolkte gebied van Targuist is thans door de partijgangers der Franschen bedekt. De Fransche en Spaansche troepen dalen thans de helling aan den kant der Middellandsche Zee af. (Targuist ligt in Spaansch Marokko ten Z.W. van Ajdir, aan den bovenloop van de rivier de Ghis.) Een brief van Krirn voor Steeg. Parijs, 24 Mei. In offlcieele kringen wordt bevestigd, dat de heer Parent, die zich in het Rifgebied bevond met de sanitaire missie te Fez is aangekomen en een mededeeling van Abd el Krim voor Steeg overbracht. De ministerraad zal zich morgen met deze zaak bezig houden. Abd-el-Krlm gevangen genomen? Een nlet-offlcieel telegram uit Tar- goet meldt, dat Abd-el-Krim met zijn ge heele familie, bij een poging om door de Fransche linies naar het noordwesten te ontsnappen, op korten afstand van Tar- goet zou zijn gevangen genomen. SYRIË. De Repnbllek van den Libanon. De Jouvenel, de Fransche commissaris- generaal in Syrië, heeft in het regeerings- paleis plechtig het bestaan uitgeroepen van de nieuwe republiek van den Liba non. EGYPTE. De verkiezingen. Een overwinning voor de partij van Zagloel? Kairo, 22 Mei. De verkiezingen op den grondslag van het algemeen kiesrecht voor de Kamer van Afgevaardigden zijn in het heele land kalm verloopen, afgezien van kleine wanordelijkheden in Opper- Egypte, waar een persoon gedood werd. Volgens opgaven van Zagloelistische zijde zijn totdusver gekozen 142 Zagloe- listen, 21 liberalen, 4 nationalen, 2 onaf- hankelijken en 1 Ittehadist; 43 uitslagen zijn nog onbekend. De minister van on derwijs Ali Pasja Maher heeft de neder laag geleden. Onder de Zagloelisten zijn een aantal onafhankelijken, die sein den het met Zagloel eens te zijn. VEREENIGDE STATEN. De Fransche schuld aan de Ver. Staten. De commissie voor de finanoieele aan gelegenheden uit het Huis van Afgevaar digden heeft de sohuldenregeling met Frankrijk goedgekeurd. OOST-INDIE. Het heele P.K.L-archlef Ingepikt Naar aanleiding van ontvangen spion- nenberichten werd den 23en April des ochtends om ongeveer 6l/s uur ter hoogte van Tjibinong door den ondercommissaris en een mantri der veldpolitie Bandongan te Buitenzorg een auto, komende vanuit Batavia, waarin gezeten de communisti sche hoofdleider van de vereenigingP.K.I. Soewanta met diens secretaris Soematro, aangehouden. Ze hadden aldus het „Nieuws v. d. Dag van N.-I." een kist bij zich, waarin het gèheele archief van het hoofdbestuur der vereeniging P.K.I. over geheel Nederlandsch-Indië en 0. m. de ledenlijsten met volledige opgaven van adressen der leden zich bevonden. Deze werden door de politie in beslag genomen en overgegeven aan de gewestelijke re cherche te Batavia. Het doel van deze leiders was om den zetel van het hoofdbestuur dier vereeni ging heimelijk over te brengen van Ba tavia naar Bandoeng. Door dezê aanhou ding zullen vermoedelijk vele. ambtenaren en beambten van verschillende takken van dienst een leelijke pijp rooken. (Hbld.) De laatste aanvallen in Atjeh. Een nieuwe bende. De „Sum. Post" bevat nog eenige bij zonderheden omtrent de twee laatste aanvallen In Atjeh. Allereerst betreffende een, waarin wij nog geen nadere bijzon derheden publiceerden. Naar het blad vernam, heeft een bende Atjehsche ver zetslieden in het landschap Kandang, ter Westkust van Atjeh, een klewangaanval gèdaan op een infanterie-brigade onder luitenant Molenaar. De brigade sloeg den aanval af. Er werden negen verzetsleden neergelegd. Aan onze zijde sneuvelde een Javaansoh fuselier, terwijl één man licht gewond werd. Verder zijn verliezen te betreuren. Voorts verneemt het blad, dat er een nieuwe groote bende ter Westkust is gesignaleerd, sterk ongeveer vijftig man voor zoover de berichten lulden in Blang Pidie, dus hooger op. De „Bellatrix" is in verband hiermede met twee brigades marechaussee uit Takengon, onder aanvoering van kapitein Beerends en luitenant Klahr, naar de Westkust vertrokken. Omtrent den aanval op de brigade onder luitenant Botten dus nu alweer de voorlaatste vernam de „Sum. Post" nog de volgende nadere bijzonderheden. Twee dagen voor het gebeurde kreeg de brigade bericht, dat er vermoedelijk Ingezonden Mededeeilna. Het zekerste J3n eenvoudigste genees middel tegen gulzucht, slechte spijsver tering en verstopping vindt gij in Foster's Maagplllen. Zij zijn het zachtst werkende laxeermiddel, waaraan iedereen behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het ge bruik er van wordt gèen gewoonte. Prijs per fltfoon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. imet haar mee jong kan zijn!" Norberry zag vuurrood en vroeg: „Weet u ook.-hoe lèng het al ver broken is, Mrs. Mackie," „Wel, héél gauw nadat naar Londen was, Master Berry! En de majoor is al een week geleden op the Park weg en Miss Winnle heeft het nu verbruid bij haar ooaü en Tante, naar ik hoor!" „Ik vind'het juist heel flink van haar; en, me dunkt: het Is veel beter dat ze zich nog intijds teruggetrokken heeft!" Norlberry trad op het huis toe, als in een droom: Winnle was vrij!Zij had den knoop doorgehakt, terwijl hij weg was en hy had een week laten voorby gaan, zonder dat by iets nader tot haar gekomen was!Maar, misschien, was het ook juist béter zóó. Nu was er fair soeniykheidshaive, "een tyd verloopen „tusschen den een en den ander" en, was hy óók in Dunston geweest, dan had bJj licht te vroeg gesproken. O, hy voelde zich nü als in den zeven den hemel; nlèts raakte hem; niéts deerde hem, niét de schampere begroe ting van zyn vader, nóch Niets, niets ter wereld ging hem aanl Hy zag slechts uit op den volgenden dag, wanneer de ontmoeting zou plaats hebben imet Winnle. 'Hy kreeg haar echter niet te zien; zoo min als den volgenden dag en den dag daarop; zoodat hy al ging wanhopen, haar ooit. te zien te krijgen, toen hy haar op een mooien dag aan haar lioht japonnetje herkende, terwyi hy wat eerder was te ruggekeerd van 'de jacht, omdat hy eens wilde.gaan kyken naar een zieken hond. Niet zoodra had hy haar in het oog gekregen, of hy nam een nog kortoren weg, waarby bij zich, met veel moeite, door een heg moest wringen, toen zy zoo wat vlak 'by was; onet dit gevolg, dat zij, verschrikt, op zy vloog, imet een veront waardigd: „Maar, Mr. Dunston! Is mie dèt nu doen schrikken! Wat een laffe kwajongens- stronk 1 „Je bent wel beleefd! Dèt moet ik zeg gen! Nog zelfs een beetje meer, dan laatst aan het hek! En waarom dat: „Mr. Dynston"?" Winnle schonk in het geheel geen aan dacht aan deze uitdaging, pakte* haar rokken wat by elkaar en zei hooghartig: „Toe ga wat uit den weg alsjeblieft! Het ls al laat en ik moet gauw thuis zyn!" „Wacht even," antwoordde hij weer, kalmer dan ooit. „Weet je wel dat je my maar liever gauw eens een verontschul diging mocht aanbieden?" „Zóó?.Daar dénk ik toch anders niet aanl Dès kan je nèt zoo goed dade- lijk uit den weg gaanl" „Maar daar denk ik nu niet aan, Win nle! Allereerst moet je excuus vragen om dat je laatst zoo vreeselijk onbeleefd tegen my bent geweest!" Geen antwoord. Miss Falkner tuurde slechts naar den avondhemel, die juist even waarneembaar was achter de sohoor- steenen van the Park. „En ik wist heelemaal niet waarom, tot Mrs. Mackie my Inwydde in het geheim," ging hy voort, nu ineens op veel zachter toon. „Ik heb er sindsdien over nage dacht, en begrijp nü, waarom je zoo snib big was.Zeg, Winnle-lief, denk je dat ik nog een week langer zou zyn weg gebleven als ik -had kunnen weten «dat het eenig goed zou doen als lk terug kwam? Maar zoolang je aan dien ander toebehoorde, was het immers een kwel ling voor my om hier te biyven en' je steeds te ontmoeten met hem!" Hy vatte haar beide handjes in één van de zyne en sloeg den arm om haar heen, of zy nu wilde of niet. Winnle streed een oogenblik een ge weldigen strijd, maar toen ze zag, dat ze toch moest (bukken voor de overmacht, viyde ze haar gezichtje tegen de mouw van zyn grof sportpak en snikte opstan dig als een kind: „Ik haaat jel Je bleef in Londen, omdat omdat Je daar een trek pleister hadt!" „Maar, Wlnle, dat is alleonaal nonsens! Moeder heeft zich ook al zoo iets in bet hoofd gehaald en nu schytn jy al even dwaas te zyn. Op myn ©erewoord, ik ben maar ééns naar den schouwburg geweest en ik vond het stuk zóó saai,, dat ik byna in slaap viel! Zooals ik immers zei, ik ben enkel in de stad gebleven, omdat ik het niet dulden kon je met hém te zien. Dóór.Ben je nü tevreden?. Zoo waar: ik heb veel lust om je eens goed door elkaar te schudden!" Maar hy deed wel wat beters, terwijl hy, óver-gelukkig, prevelde: ,,0, Winnie: ik heb zoo lang ot> 1" wacht, dat jk nü wel eens myn schade mag inhalen!" i

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1