BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. oen nieuwe bende gevormd was. Op den morgen van den overval bevond de brigade zich in het kustgebied van het landschap Kloeèt, toen op een gegeven oogenblik oen terreingedeelte bereikt werd, dat aan weerszijden tot *vlak aan het pad zwaar begroeid was. Waar dit terrein bij uitstek geschikt leek voor 'een aanval, werd er sloohts langzaam doorheen getrokken nadat vooraf bevel was gegeven, de ka rabijnen tot| vuren gereed te houden. Reeds was vrijwel de geheele brigade het gevaarlijke terreingedeelte gepasseerd en werd Jjuist bevel gegevèn ae haanpallen woer in rust te zetten, toen één der achterste soldaten vlak bij zich in het booge gras een met een klewang gewa- penden Atjeher bemerkte. Op zijn gèroep van „Itoe 1 Itoe 1" waarbij hij tegelijkertijd vuurde, sprong do goheele bende to voorsohijn, doch vond op hetzelfde moment do brigade geroed haar te ont vangen. In een verwoed gevecht van man tegen man, sneuvelde 0 der aanvallers, terwijl 4 andoren konden vluchten. Onmiddellijk hierna liet luitenant Batten drie salvo's door het struikgewas afgeven, daar men niet wist of hier nog meer vijanden in verborgen waren. Hierna werd het omliggende terrein afgezocht en werden nog twee gesneuvelde Atjehers P1M1. gevonden, dio reeds in het gevecht zwaar I landsche gasten aangekomen, die hartelijk gewond bleken en niet ver hadden kunnen werden ontvangen. Het spoorwegstation tnraa vro-noi AT»r! oon sluit hebben genomen den algemeenen vertegenwoordiger van den B. v. M. M. P. den heer J. H. Smith voor gezamenlijke rekening als gedelegeerde dezer bonden naar Indië uit te zenden, teneinde de bondsaangelegenheden daar te kunnen behartigen. Een mlllioenenproces. De reserve-officieren contra den Staat. Naar „Het Vad." verneemt hebben een aantal reserve-officieren een bureau opge richt om te gaan prooedeeren tegen den Staat. Mr. R. A. James, advocaat te Apel doorn, zal het prooes voeren. Het totaal ebdrag der vorderingen Is nog niet opgemaakt kunnen worden. Men schat, dat het enkele millioenen zal be dragen. Een benoomlngsquaestfe. Vijf niet-anti-revolutionaire regenten van het ziekenhuis te Dordrecht nemen ontslag, in verband met de benoeming van den directeur-geneesheer. Bezoek aan Oostenrijk. Uit Weenen meldt men aan de N.R.Ct. Vrijdagavond zijn hier ruim 500fNeder- weg komen was versierd; een zangvereeniging van Oostenrijksche spoorwegbeamten zong het Nederlandsche volkslied; vertegenwoor digers van de regeering begroetten de Nederlanders, en een Weensch kind hield een toespraakje met dank aan de Neder landsche pleegouders. De heer Tulp dank te namens de Nederlanders voor de ont vangst. Er is te Weenen een cursus in het Ne derlandsch opgericht, opdat de Weensche kinderen hun in Nederland opgedane ken nis van het Nederlandsch niet zullen ver geten. Algem. Nederl. Mljnwerkersbond. Steun aan de Engelsche mijnwerkers. Nederlandsche passen. Inntlsclie pussen, die tot dusver sleohtsj tèr van de Fed. Amsterdam der S.DIA.P. Do Interpellatie-Oud In zake den 1 Loodsschocner. Het is nader gebleken dat de interpel latie-Oud in zaké de ramp van den loods- schoener „Torsohelling H" in de verga dering van de.Tweede Kamer van a.s. Wooiisdagavond -aan de orde is gesteld. In dezo avondvergadering, die Donderdag avond zal worden voortgezet, komt na de interpellatie-Oud de bespreking van de Oorlogsbegrooting aan de orde, benevens de motie-Dressolhuys in zake verbetering Vnn den toestand der oud-gepensionneer- den en hunne weduwen en woezen. (TeL) Het verdrnf Nederland—België. Gritlck op het met België gesloten ^verdrag. Dit tractaat, waarmede wij een voor ons land geheeF nieuwen stap doen, gaat naar hun meening belangrijk verder dan wat, althans voor afzienbaren tijd, wenschelijk moet wordep geoordeeld. Zoo bevat het verdrag in titel I eeh regeling betreffende de territoriale bevoegdheid des rechters, waardoor, wat de competentie betreft, de grenzen tusschen Nederland en België feitelijk worden uitgewischt. Bonden Marineporsoneel. Te Land en ter Zee, in Oorlog en Vrede Koninklijke Marine Korps Mariniers Watersnood 1925.- Het was een sympathieke gedachte van den ontwerper om die briefkaarten te schenken aan allen, die in die streken heb ben medegewerkt om het leed van duizen den te verzachten en om die uit te geven ten bate van de slachtoffers van de ramp. Het is evénwel jammer, dat door een vertraging buiten zijn toedoen de brief kaarten eerst dezer dagen zijn uitgekomen. De Zuiderzeepolders. Wij hebben reeds melding gemaakt van het adres van den Stedebouwkundigen Raad inzake de indeeling der door de af sluiting der Zuiderzee te verwerven polders. In een uitvoerig artikel hieromtrent van den secretaris van den Stedebouwkundigen Raad, den heer D. Hudig, wordt omtrent deze plannen het volgende medegedeeld: Op het IJsselmeer zal zich een visscherij- bedrijf ontwikkelen. Waarschijnlijk zal een visschershaven noodig blijken. Ook bij den ingang van het kanaal, dat hef IJsselmeer met Amsterdam zal komen te verbinden, zal behoefte aan een have» worden gevoeld. Moeten en kunnen deze twee worden ge combineerd? Het is niet onwaarschijnlijk, dat de aan den rand der Zuiderzee liggende gemeenten nieuwe beteekenis zullen verkrijgen. Het is immers gemakkelijker bestaande kernen uit te breiden dan nieuwe te vormen. Toch mag worden aangenomen, dat naast deze neder zettingen behoefte zal bestaan aan nieuwe, waar scholen, administratieve gebouwen, markten, kleinere winkels zullen zijn ge vestigd, woningen voor ambtenaren aan wezig zijn, enz. Het Énkbuizer Zand, thans in de inpol dering begrepen, zou wellicht ten' deele als ontspanningsgebied zijn aan te leggeh en allicht geeft de vaste en minder kostbare bodem een aanwijzing, dat juist daar een hoofdplaats, met gelegenheid tot ontwikke ling voor de industrie, zich zou behooren te ontwikkelen. De bevolking van de Zuiderzee-polders wordt, door den heer Hudig geschat op 360)000 (150.000 landbouwers en de rest neringdoenden), welke cijfers natuurlijk verband houden met vde' oppervlakte bouw grond. Ook hij verwacht, dat de randge meenten in de toekomst een groote rol zul len spelen: de villes mortes aan de Zuider zee: Harderwijk, Elburg, Edam en Hoorn, zullen hun beteekenis herwinnen, meent hij. Maar daarnaast zullen z. i. woonkernen in de polders gevormd worden. De Haarlem mermeer heeft weliswaar het tegendeel laten zien, maar de oppervlakte is, de af standen zijn, daar niet zoo groot. Van den aanvang af is dan ook voor wat aangaat de Zuiderzeepolders, aan die kernen gedacht. k in het plan tot droogmaking der Wieringermeer, behoorend bij het rapport der commissie-Lovink, is aan een kern ge dacht, gelegen aan de hoofdkanalen en de directe verbindingswegen met Medemblik, den Gever en Schagen. Een soortgelijke opmerking als in de toe lichting tot het adres te vinden is nopens de hoofdplaats van het nieuwe land, maakt de heer Hudig in zijn artikel. Hij vraagt: Is het tenslotte ondenkbaar, dat er iets als een hoofdplaats zal groeien? Zal zich in den Zuidelijken polder geen gevoel van saam- hoorigheid ontwikkelen, zoodat zij, die er jarenlang hebben gewerkt en er tenslotte tot welvaart zijn gekomen, hun jaren van welverdiende rust zullen slijten in hun eigen land, in een stadje, dat het hunne is? Zoo ja, is het dan niet te verwachten, dat zich daar inste'lingen van cultureelen aard, mid delbare scholen, concertgebouw en schouw burg zullen vestigen? Ook hij denkt voor de vestiging van die hoofdplaats aan het Enkhuizer Zand. Dit Zand was in de aan vankelijke plannen tot inpoldering opgeno men. Later werd het buitengesloten, omdat het uit minder vruchtbaren grond bestaat. Toen echter het toenemend gebruik van kunstmest de mogelijkheid schiep om' ook van zandgrond een behoorlijke opbrengst te krijgen, werden opnieuw de bakens ver zet. Volgens het laatst plan ligt het Zand weder binnen het in te polderen gebied. Van mindere waarde echter zal de grondt blijven. Is dit terrein niet aangewezen als ontspan ningsoord? vraagt de heer Hudig. Komt het niet voor bebossching in aanmerking? Van alle kkanten wordt thans de klacht ge hoord, dat ons boschbezit achteruit gaat; op vermeerdering ervan wordt aangedron gen. Het Westen van ons land met zijn kost baren zwaren grond is er het armst aan. Zou dit geen reden zijn om, nu bij het in te polderen gebied toevalligerwijze een stuk zand ligt, den boschbouw aldaar den voor rang te geven boven den landbouw? De schrijver meent, dat het winst zou betee- kenen, zoowel economisch als voor ontspan ning, en wie zou dat niet toegeven? Komt het daartoe, dan ligt het z. i. voor de hand, de nieuwe „hoofdstad" der poldèrs op of in de nabijheid van dit boschgebied te ves tigen. En hij voegt er aan toe: De vraag doet zich dan vanzelf voor, of de daartoe te kiezen plaats, aan den rand van het IJs selmeer gelegen, niet tevens aangewezen is voor de ontwikkeling van de visschershaven en van de haven ten behoeve der scheep vaart. Ook industrieën zullen allicht voor vestiging op den goedkooperen en vasteren zandbodem een voorkeur vertoonen. De nieuwe Bioscoopwet In Staatsblad No. 118 is afgekondigd de Wet van 14 Mei 1926, tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. Art. 15 stedt voor het Rijk een centrale commissie in voor de keuring van films. De zetel, samenstelling, taak en werkwijze dezer commissie worden geregeld bij alg- maatregel van bestuur. Blijkens lid 3 moet voor de keurinp een K. B. vast te stellen bedrag worden betaald, hetwelk ten bate van het Rijk komt. In het openbaar mogen, naar art. 16 be paalt, geen films worden vertoond, dan, indien en voorzoover zij door deze centrale commissie, als niet strijdig met de goede zeden of de openbare orde, zijn toegelaten. Het tweede en derde lid van dit artikel maken onderscheid tusschen films, welker vertooning toelaatbaar is geacht voor kin deren beneden de 14 jaar en die, welke voor kinderen tusschen 14 en 18 jaar mogen worden afgedraaid. Bij uitzondering mogen, in spoedeischen- de gevallen, films, betreffende onderwerpen van actueel belang, vertoond worden zonder voorafgaande keuring door de commissie. Doch toegelaten films mogen nog niet zonder meer ni het openbaar vertoond wor dert. Hiervoor is, als regel nog schriftelijke goedkeuring van B. en W. noodig (art. 1). Uitgezonderd zijn sléchts voorstellingen ten dienste van door den minister van On derwijs aangewezen onderwijsinrichtingen en die, waarin slechts films worden ver toond betreffende onderwerpen van weten schap, nijverheid, landbouw en handel, mits door de centr. commissie goedgekeurd. B. en W. zullen vergunning slechts wei geren, indien te duchten is, dat de aanvra ger de bepalingen, bij of krachtens de wet vastgesteld, niet zal nakomen; de plaats, waar de voorstellingen zullen worden ge geven, niet voldoet aan de bij verordening gestelde of, bij gebreke daarvan, door B en W. redelijkerwijs te stellen elschen van veiligheid, gezondheid en zedelijkheid; of nog geen vijf jaren zijn verstreken sedert een aan den aanvrager ingevolge deze wet verleende vergunning is ingetrokken (art. 3). Voor de verleening van deze vergun ning kan de gemeenteraad nog bijzondere voorwaarden stellers. Wordt een gevraagde vergunning gewei gerd, dan staat den exploitant beroep op Ged. Staten open. Ook voor deze vergunning dient betaald te worden, welk recht, jaarlijks te voldoen, bij K. B. wordt vastgesteld. Van de op brengst komt 1/3 ten bate van het Rijk en 2/3 ten bate der Gemeente (art. 8). In iedere gemeente wordt een alphabetisch register bijgehouden, vermeldende de namen der aanvragers en eventueele bijzonderhe den (art. 4). In plaatsen waar regelmatig openbare bioscoopvoorstellingen worden gegeven, be noemen B. en W. een commissie van toe zicht. Krachtens art. 19 is de burgemeester be voegd, indien van de openbare vertooning eener toegelaten film stoornis der openbare orde is te duchten, die te verbieden. De artt. 23, 24 en 25 bevatten de straf bepaling. Overtreding van art. 1 (openbare vertooning zonder vergunning van B. en W.) wordt gestraft met maximaal twee maanden hechtenis subs. f 2000 boete. De wet zal op een nader bij K. B. te be palen tijdstip in werking treden. DE WATERSNOOD. Hulpverleening. Uit de Communistische ParttJ- Op het Zaterdag, Zondag en Maandag te Amsterdam gehouden congres der C. P. H. werd de Rotterdamsche quaestie wederom behandeld. Na een besloten vergadering op Zaterdag middag werd geen overeenstem ming bereikt. De oppositie yerliet daarop het congres en vergaderde daarna in een ander lokaal. Ook de tweede dag was weer zeer ru moerig. De voorzitter deelde mede, dat in de huishoudelijke zitting van den vorigen dag de vraag of de afdeeling Rotterdam zou worden toegelaten met 21 af deelingen (1023 stemmen) tegen, 16 af deelingen (276 stemmen) vóór en 2 afdeelingen (62 stem men) blanco, ontkennend was beantwoord. Langdurig wordt hierover beraadslaagd en tenslotte wordt het congres voor een kwar tier verdaagd, opdat de oppositie zich kan beraden. Inmiddels heeft deze, zooals wij zeiden, elders vergaderd en een boodschap gezonden om met de heropening te wachten tot zij terug zijn, hetgeen geschiedt.'Als zij er om half één nog niet zijn, wordt het con gres zonder hen heropend. Opnieuw ont staat tumult, omdat de voorzitter de ver gadering er is inmiddels een vertegen woordiger der oppositie gekomen wil laten stemmen over de al of niet toelating van Rotterdam. Tenslotte komt de heer Klooster uit Groningen verklaren, namens 22 afdeelingen, dat zij het congres zullen verlaten als de oude afdeeling Rotterdam niet wordt toegelaten. De uitslag der stem ming is, dat 21 afdeelingen met 1021 leden tegen de toelating stemmen, drie afdeelin gen met 88 stemmen vóór; de rest heeft geweigerd te stemmen. De namiddagzitting werd door de oppo sitie niet meer bijgewoond. Deze vergade ring werd toegesproken door een lid van den Duitschen rijksdag Hörnle, die de oor zaak van de geschillen in de C. P. H. zoekt in de wereldsituatie. De voorzitter, de heer L. de Visser, behandelde de politiek van de Comm. partij. Aan het debat werd* o. a. deelgenomen door dr. Knuttel uit Leiden, die van oordeel was, dat het Partijbestuur voor een geheel jaar niet bizonder wel tot stand heeft gebracht. Deze discussie wordt in de avondvergadering voortgezet. Een af gevaardigde uit Arnhem komt met een mo tie om de leden dr. Van Ravesteyn en Wijn koop te royeeren, tenzij deze verklaren de besluiten en opdrachten van de „Ekki" te zullen helpen uitvoeren en dit partijbestuur te erkennen. De heer Bouwman (Rotter dam) heeft een dergelijke motie. Ook an dere geluiden werden evenwel gehoord. Maandag (den derden congresdag) kwam dr. Knuttel met een minderheidsvoorstel om van alle scheuring af te zien, doch dit voorstel bleef in de minderheid en de motie van de meerderheid werd met groote meer derheid aangenomen. De afdeelingen, die Zondagmiddag het congres der *C. P. H. hebben verlaten, heb ben in hare vergadering in „Concordia" te Amsterdam besloten het congres en de daarop genomen besluiten niet als geldig te erkennen. Zij hebben uitdrukkelijk vastge steld en besloten, deel te zullen blijven uit maken van de C. P. H. Zij Aillen in geen enkel opzicht, noch formeel, noch feitelijk een nieuwe partij vormen, maar een nieuw beroep doen op de „Derde Internationale". Alle Federaties die het congres verlaten hebben, zoowel als de afdeelingen zullen in eigen ressort voortgaan met het verrichten van het partijwerk, zulks zoowel naar bin nen als naar buiten, alsmede met het voe ren van propaganda voor het uitbouwen van de communistische partij. UIT DE PERS. Nog eens marlneproblemen. Onder dit hoofd schrijft de „N. Rott. Courant" o. m. De memorie, waarin de minister zijne inzichten en voornemens aan de Kamer blootlegt, is bewerkt aan de hand van het derde hoofdstuk van het rapport der inter departementale commissie, waarin deze de „ongesplitste personeelsorganisatie" behan delt. De eigenlijke splitsing is dan ook voorshands van de baan. Er is een „stelsel opgebouwd, waarbij in de eerstvolgende jaren een splitsing van het personeel over de geheele linie vermeden wordt".' Het be staande stelsel wordt omgewerkt, ten einde, mef behoud van de afwisselende „turns" in het verblijf zoo hier als in Indië, de daar aan verbonden bezwaren te ondervangen. De kosten der marine in Nederland zullen verminderd worden door het beroepsperso- neel, hier werkzaam, in aantal te vermin deren. De mogelijkheid hiertoe wordt ge opend door een kleine verlenging van het verblijf in Indië en door indienststelling van dienstplichtigen in Nederland; mis schien ook, bij voldoende vrijwillige aanmel ding daartoe, in de koloniën. Waarom de plannen van minister Lam- booy in 1926 zoo anders zijn geworden? Begrijpen wij het wel, dan wordt een ver lenging van het verblijf in Indië zonder voorafgaande ervaring niet weq|chelijk ge acht. Zooals het in de memorie luidt: „Daar met langdurig verblijf van marinepersoneel in Indië geen ervaring bestaat, zou het niet verantwoord ziin onmiddellijk een toestand in te voeren, die geheel berust op uitslui tend in Indië door te brengen diensttijd. De maatregelen moeten zoodanig worden ge nomen, dat van gaandeweg te verkrijgen ervaring partij getrokken wordt en de reor ganisatie wordt voltrokken, zonder dat op eenig oogenblik de gevechtswaarde der vloot in gevaar komt, of twijfel ontstaat aan de mogelijkheid van geregelde aanvulling van personeel". rapport van de commissie-Sluys nogmaals geraadpleegd en vonden te dien opzichte in de afzonderlijke nota, die ook door den voorzitter is onderteekend, het navolgende: „Natuurlijk kan met het vergrooten van de verhouding van de Indische en de Ne- delandsche „turns" niet' onbeperkt worden voortgegaan en is men ent aanzien van de vaststelling van deze verhouding ook nog aan andere factoren gebonden, zooals de eisch van continuïteit, gezondheid en afwis seling. Zoo zou een verhouding 6 jaar Indië en 1 jaar Holland, gesteld dat deze zich het beste zou aanpassen aan de sterkteverhou ding der vloten, onmogelijk zijn, omdat daarbij 0. a. in het bedrijf in Nederland te weinig continuïteit zou heerschen; en ook 12 tot 2 zou niet deugen, omdat met het oog op de eischen van gezondheid en af wisseling de Indische turn te lang zou zijn". "in weerwil van de omstandigheid, dat deze bewindsman een vloot in Nederland wenscht van 2700 hoofden, die in onmid dellijk verband blijft met de sterkere vloot in Indië door een pnverbrekelijken band van personeelen aard, blijft hij van oordeel, dat de samenvoeging "van de departementen van Oorlog en van Marine in elk geval zeer gewenscht is, zelfs afgescheiden van de voorgenomen reorganisatie. „Die samen voeging bevordert in hooge mate een zoo economisch mogelijke oplossing van het defensie vraagstuk in zijn geheel". Men vraagt zich, dit lezende, al dadelijk af, op welke gronden dan toch wel het aan vankelijke plan van minister Lambooy om tot splitsing over te gaan, gefundeerd is geweest. Van meer belang is, echter de vraag, of iet voorzichtige oordeel van den minister over de mogelijkheid van een verblijfsver- lenging juist is. Wij hebben daarom het Ernstig automobielongeluk ln België. Een B. T. A. telegram van Maandag uit Charleroi meldt, dat de heer Charles Sieg- mund, zijn vrouw en de heeren Hagedorn en Veltman, alle vier uit Amsterdam, zich per auto, een luxe-torpedo, van Charleroi naar Couvin begaven. Op een plaats in den weg van Philippeville, „Le Bultia" geheeten, bij Charleroi, houdt de kei bestrating op en begint een macadamweg. Daar raakte de auto in een oneffenheid van den weg. De wagen kreeg een vree- selijken schok. Mevrouw Siegmund, die chauffeurde, was haar stuur niet meer meester. De auto schoot over een afstand van 42 M. voort en werd tusschen twee boomen langs den weg verpletterd. Het hoofd van den heer Charles Siegmund werd tusschen de auto en een der boomen verbrijzeld. De heer Hagedorn werd aan den anderen kant van den weg uit de auto geslingerd en met verscheidene gebroken ribben opgenomen. Zijn toestand wordt niet ernstig geacht en behoudens onver wachte complicaties hoopt men op een spoedig herstel. De heer Veltman kwam er zonder ernstige verwondingen af. Me vrouw Siegmund bleef ongedeerd. Automobielongeluk. Een autocar met inwoners van Hasselt, Maeseyk en Tongeren had juist Durbuy in de provincie Luxemburg verlaten op weg naar Barvaux, toen op een plaats waar de weg*daalde een band sprong. De remmen werkten niet goed, waardoor bij een bocht van den weg de auto tegen een muur reed. Negen personen werden gewond, waarvan één doodelijk. Executie met blauwznorgas. Zooals wij Zaterdag hebben gemeld, la te Caison City, ln den staat Nevada (V. St.), een ter dood veroordeelde boos doener geëxecuteerd met een doodelijk gas, n.1. cyaanwaterstofzuur. De man werd opgesloten in een luohtdichte ruimte waarin de cyaanwaterstof werd toegelaten door bet opendraaien van een kraan. Fen halve minuut na het openen van de kraan was de veroordeelde bewusteloos, binnen twee minuten was hy dood, waarschijn lijk zonder pijn of benauwdheid te hebben gevoeld. De terechtgestelde was zekere Stanke Jukich, die een 16-jarig meisje bad omgebracht. Een bandletenstnk. Een goeden slag geslagen. Een der deftigste hotels aan Park Avenue te New-York is het Park Avenue Hotel. Donderdag is er de betaaldag voor het personeel en de betalingen geschieden door den kassier Mark Ketsen. J.1. Don derdag had Ketsen in 'zijn kantoor de gelden 12.000 nageteld en verliet met dit bedrag het vertrek. Zoodra hij zich vertoonde, sprong een man, diezjeh achter een gordijn verstopt had, té voor schijn, sloeg hem met een ploertendooder bewusteloos, griste de zak met geld weg, on liep snel naar buiten, waar hij zich ln het gewoel mengde en spoorloos verdween. Een vrouwelijke employé, die de daad had zien plegen, maakte onmiddellijk alarm; maar het was al te laat. De politie neemt aan dat de man mede plichtigen moet hebben gehad onder het personeel. Anders zou hij nooit zoo pre cies het juiste oogenblik hebben kunnen weten om zijn slag te slaan. Oxford-staklngBhumor. Een lunch bij de studenten. Een bijzondere correspondent van de Telegraaf schrijft: Op weg naar de mijnen passeert onze wagen Oxford, en met breeden zwaai stopt de man naast me voor Unlveralty College ln da beroemde High Street. U gadn bij de studenten lunchen, dat vinden ze leuk zei hij. WU W(irden geleid over eenlge zwaar eikenhouten trappen, geheel uitgesleten door de voetstappen van eeuwen, komen in maar,deftlK gemaubiiearde ka mer waar een der aanwezigen intern woont, en een achttal bij hem op bezoek „I want you to meet my frlend" zegt de Allo gewonden aan onzen kant maken het Zeer goed. Naar de- NJLCrt. uit betrouwbare bron vernoemt, zal de Nederlandsche regee ring, gevolg gevende aan de wenschen, uitgesproken door de tweede passencon- ferentie van den Volkenbond, weldra be sluiten, den geldigheidsduur der Neder-: :>eeii jaar is, te verlengen tot twee jaar, en: Het hoofdbestuur van den Algem. Ne- deh prijs van den pas te verminderen van i derlandschen Mljnwerkersbond heeft be- ongeveer vijf gulden tot één gulden. sloten, voorloopig iedere week 1200 tot steun voor den strijd der Engelsche Het feest der Arbelders-Jeugd-Ceutraie. mijnwerkers aan den Engelschen Mijn- Aankomst der buitenlanders. j werkersbond te zenden. Vrijdagavond zijn 2500 buitenlandschei loden van nrbeidersjeugdorganisaties uit De Mariniers en de watersnood. Duitschland, Oostenrijk, België, Frank-1 De oud-officier der Mariniers G. Faassen rijk, Tsjecho-Slowakije, Polen, Noorwegen,1 heeft naar aanleiding van de door officie- Zweden en Denemarken voor het inter- ren, onderofficieren en manschappen van nationale jeugdfeest te Amsterdam aan- het korps Mariniers in de door den waters- gekomen. De buitenlandsche jongeliedennood geteisterde landstreken verrichte weixiun door hun Hollandsche kameraden diensten, briefkaarten Ket licht doen zien, op do meest vriendschappelijke wijze be-vervaardigd naar een door hem ontworpen groet. Redevoeringen werden gehouden! aquarel, voorstellende een overstroomd stuk door de heeren Bijmliolt, secr. van den Mand met boven het water uitstekende hui- Amsterdamsohen Bestuurdersbond, P.j zen, enz.; de 'n donkere wolkenmassa door- Voogd, voorzitter van de Soa Jeugd In-! brekende zon is omkranst door de woorden: ternationale en O. Woudenberg, voorzit-' Volgens „De Rsb." Is het niet onwaar schijnlijk, dat het tractaat Nederland België nog vóör het zomerreces in de Tweede Kamer zal behandeld worden. Zou (lil niet rueor kunnen, dan komt het on middellijk na de heropening der Kanfers in Soptomber of October aan de prde. Blijkens het verslag van do vaste com missie voor privaat- en strafrooht uit do Tweede Kamer over het wetsontwerp to'; goedkeuring van het op 28 Maart 1925 te Brussel tusschen Nederland en Qelgië gesloten verdrag, betreffende do territori ale rochtcrlijko bevoegdheid enz., hadden eenigo leden der commissie ernstig be zwaar tegen de goedkeuring van dit ver drag. Deze regeling is van zeer ingrijpenden aard, en men kan geenszins zeggen, zoo wordt betoogd, dat de wen$chelijkheid daarvan tot dusver in de practijk is ge voeld. Integendeel, uit de krlugen van hen, dip geacht kunnen worden de behoeften dor rochtszoekenden te kennen, warden zeer gewichtige bezwaron tegen zulk een regeling aangevoerd. Da meerderheid der oommissie kon zich met deze opvatting echter niet vereenigen. Vooreerst omdat het verdrag ook een politieke zijde heeft: het is de voldoening uati een sedert vele jaren gekoesterden wensch, om ais blijk van een goede ver standhouding tusschen de beide landen oen regeling vuu dezen aurd tot stand te zien gebracht, on voorts, omdat zij oor deelde, dal do bezwaren, door de andere leden van de toepassing van het verdrag geducht, zioh niet in belangrijke mate zouden doen govoclon. „Het Volk" meldt, dat de hoofdbestu ren van den Bond van Minder Marine personeel eu den KorporaaLsbond het be Plaatselijke goedkeuring voor openbare vertooning. De 56ste verantwoording van de alge- meene vereenigde oommissie ter leniging van rampen door watersnood ln Neder land bedraagt 80.695, totaal met de vo rige verantwoordingen 4.424.997.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2