Doorzittend 1!J RADIO-RUBRIEK. Radio-programma. man naast me.en ineens heb lk negen vrienden. Onder vruchtensla met orfime is het al- gemeene gesprek.de staking! Elk ver telt zijn avonturen als stakingsbreker, be treurt dat het reeds voorbij is. „Wonderful splendld time", zeggen ze met hun jonge gezichten enthousiast. Ik was kruier aan Peddington Station. ik telefonist aan Victoria Station.Ik reed de Underground. En ik, zegt een Jonge Engelsohm an, ik reed de express van Birmingham naar Londen. De chef der locomotievenloods had me uitgelegd, hoe ik de machine moest besturen. „Do you know it now"P „Yesl zei ik, en poogde me alles te her inneren. Een haljl uur later reden we af. Mijn trein kwam drie kwartier te vroeg ln Paddington binnen rijden, tot groote verbazing van het trouwgebleven perso neel." „Hoe heb je 'm dat gelapt, vToegen ze me, dat deed nog niemand." „Dat weet ik zelf ook niet, maar een. feit is, dat ik pas twee mijl voor Padding ton in de gaten kreeg, hoe je zoo'n trein eigenlijk moest laten stoppen!" En wanneer ze allen als kinderen zitten te schateren, zegt een Zuid-Afrikaan, „dan ben je gelukkiger geweest dan Johnnie. Die reed den trein van Londen naar New Castle. Hij brak alle records, wist heel goed te stoppen. Er waren vier stops on derweg. Hij kwam anderhalf uur te vroeg, maar toen hij aankwam en het personeel hem hartelijk feliciteerde met dit nieuwe record, bleek de trein leeg,'uitgezonderd een oude dame, en die was flauw gevallen. De andere passagiers waren er bij de laat ste stopplaats allemaal Uitgegaan. „It was a splendid time". Het eene na het andere trekje van sta kingshumor wordt verteld. f Een tuchtiging bi) afspraak. Ds „Telegraaf" meldt uit Berlijn Men kent de geschiedenis van den boozen rechter Jürgens, die jarenlang, om zijn promotie te verhaasten, werke lijke of vermeende communisten tot bloedige straffen veroordeelde en tege lijkertijd zelf, hoewel president van ëen rechtbank, een doodgewone oplichter was. De man zit reeds sedert maanden in voorarrest en geniet daar het twijfel achtig genoegen van lieden, die hij vroeger veroordeeld heeft, als medege vangenen te ontmoeten. Dit leidde tot een incident, dat waard is in de annalen der rechtspraak te worden opgeteekend. De vrijheid, die Duitsche gevangenen genieten, is tot het uiterste beperkt. Hun wachters zijn talrijk en ruwzij verlaten hfen slechts gedurende één enkel uur in de week. lederen Zondagmorgen worden veroordeelden en arrestanten in rij en gelid geplaatst en goed bewaakt gezamen lijk naar de gevangeniskerk geleid. Zoo groot is lift vertrouwen der Duitsche justitie in de opvoedende kracht van den godsdienst, dat in de kerk alle bewaking ophoudt. Slechts enkele cipiers wachten tijdens de godsdienstoefening buiten de kerkdeur. Nu deed zich het geval voor, dat de dominé op een Zondagmorgen zich verlaat had en van dit eene oogenblik, dat de gevangenen uitsluitend aan zich zelf waren overgelaten, maakten zij ge bruik om op elementaire wijze recht te doen. Zonder een enkel woord met elkaar te wisselen, wisten zij, wat zij allen wilden. Zij trokken den rechter uit zijn bank, legden hem voorover op de balustrade •n begonnen hem af te rossen. Jürgens, wellicht zelf overtuigd, dat deze afstraf fing rechtvaardig was, bood geen oogen blik tegenstand, maar toen daarop de vuisten op hem neertrommelden, ont waakte zijn instinct van zelfverdediging en begon hij te schreeuwen als een be zetene. De tuchtiging was kort en krachtig daar onmiddellijk wachters toeijlden, om de voortzetting der exeoutie te verhin deren. Niettemin was Jürgens zoodanig toegetakeld, dat hij naar het gevangenis lazaret moest overgebracht worden. Voor den boozen rechter voorspelt deze afstraffing niet veel goeds. Wordt hij straks veroordeeld, dan zal iedere Duit sche gevangene in iedere Duitsche ge vangenis het als een kwestie van beroeps eer beschouwen, dat hij buiten de ge meenschap en solidariteit der overige misdadigers blijft. Missohicn gebruikt zijn verdediger dit voorval als een argu ment, om voor zijn cliënt de clementie van de reehtbank in te roepen. Een reusachtige pyramlde blootgelegd. i De Daily Mail bevat bijzonderheden over opgravingen in Britsch Honduras, op de plaats waar eertijds, in de dagen der oude Maya-beschaving, de stad Lubaöntum had gestaan. De opgravingen worden geleid door F. Mitchell Hedges, die ditmaal wordt bij gestaan door T. A. Joyce, van de afdeeling ethnologie aan het Britsche Museum. Mitcheü Hedges heeft door Indiaansche werkkrachten liet bosoh laten kappen en het kreupelhout laten wegruimen dat op een hoogen heuvel groeide. Toen de-weg- u?i wa" aïgeloopen, bleek een reus achtige pyramlde te zijn blootgelegd, welke uit een reeks op elkaar rustende terassen bestaat. De pyramlde is gestapeld uit reusachtige steenblokken, die zuiver 1 a^g6werk.. Hetis tot nu toe niet opgehelderd, waar doze steenen van daan komen en waar zij gehouwen zijn. Er inoet voor het transporteeren van deze steenen enorm veel menschelijke werkkracht noodig zijn geweeBt. De heer Joyce heeft in de blootgelegde ruines verschillende bouwtijdvakkon ge constateerd, en wel in totaal drie. Behalve de reusachtige terraHsenpyra- rnide die het hoofdgebouw uitmaakt, zijn er belangwekkende andere bouwwerken aangetroffen, waaronder er zijn van go- heel op zichzelf staanden vonn en struc tuur. Vermoedelijk zijn het grafmonu menten. Ingezonden Mededeeilng. (507) mm bij Wielrijders, m Mir een door de zon Verschroeide huid, I Schrijnen en Smetten.verzacht en 11 geneest men met Bil Apoth.erl Droöfsten Een multt-tnllllonalr. Sebastian Kresge is een New-Yorksch multi-millionair. Hij bezit een groot aantal warenhuizen, waar alle goederen laag geprijsd zijn. Het zijn er meer dan drie honderd, w. o. ettelijke dubbeltjes-bazaars en kwartjes-bazaars. Deze winkels gaan formidabel goed. En Kresgo heeft tot stelregel, dat hij zijn medewerkers en zijn gebruikers in ruime mate moet laten meeproflteeren van den gouden oogst. Ook wil hij nog voor zijn dood een aan zienlijk deel van zijn onmetelijk fortuin weggeven. Hij heeft thans 825.000.000 beschikbaar gesteld voor bevordering van godsdienstige, liefdadige en onderwijs doeleinden. Het bedrag zal door een Kresgestichting worden beheerd. Anecdotes van beroemdheden. Lord Joseph Lister, de wereldberoemde Engelsche chirurg wordt midden in den nacht bij het ziekbed van een der rijkste Londensohe bankiers geroepen. „O, professor," ontvangt hem de patiënt, „ik voel mij zóó ellendig, dat bet me niets zou verbazen als u zei, dat mijn laatste uur geslagen heeft" „Kalm, waarde heer, kalm", antwoordde de medicus, „wij zullen beginnen met u grondig te onderzoeken." Dit geschiedt Lord Lister klopt,'knijpt, voelt vraagt dan ten slotte kortweg: „Hebt gij uw testament gemaakt?" ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond hield de afdeeling Anna Paulowna van den Modernen Landarbei- dersbond een vergadering in de zaal van den heer O. Slikker. Na opening door den voorzitter, den heer Jb. v. d. Ham, gaf de heer Zondervan uit Helder een uiteenzetting van het doel en het werken van het Bureau voor Arbeidsrecht, in stelling van den Heldersohen Bestuur- dersbond, die zijn werkzaamheden ook over Anna Paulowna en andere naburige gemeenten uitstrekt en waarvan de heer Zondervan ambtenaar is. Het Bureau ver leent rechtskundige hulp uan arbeiders, wijl deze niet bij machte zijn een advocaat te betalen. Do bedoeling is echter, en spr. betoogt het alleszins billijke daarvan, om die hulp sleohts te verleenen aan geor- ganiseerden. Spr. heeft echter wel eens het verwijt ontvangen, dat hij meer onge organiseerden dan georganiseerden heeft geholpen, met name uit Anna Paulowna. Dit was dan echter geschied in onwetend heid en in de veronderstelling, dat, wie om hulp kwamen vragon, ook lid eener bij den Heldersohen Bestuurdersbond aangesloten organisatie waren. Nu echter was gebleken, dat dit lang niet altijd het foval was, hoopte hij, dot de aanwezige ngeorganiseerden aan het eind van dozen alsnog lid zouden wordon. De heer Zondervon wensohta allereerst te spreken over arbeidscontract en ln verband daarmee over loon, opzeggings termijn en ziekteuitkeering, omdat dit voor do arbeiders van Anna Paulowna wel van het meeste belang was en wijl daaromtrent nog de schromelljkste on wetendheid heerschte, waardoor menig arbeider reeds is, en nog altijd wordt benadeeld. Vaste arbeiders hebben bij verzuim van tijdige opzegging (6 weken), recht op nog 6 weken loon. Loopt het dienstverband over een halfjaar op korter tijdperk, dan varieert dit natuurlijk dien overeenkomstig, doch gebleken is, dat de kantonrechter te Alkmaar in dezen verder gaat dan die te Sohagen en 'telder. Wie zich per week verhuurt, heeft recht, dat hem 8 dagen van te voren wordt opge zegd. Geschiedt dit niet, dan heeft de arbeider recht op 8 dagen loon. Wie zich per dag verhuurt, krijgt toch, volgens gewoqnte, aan het einde der week zijn loon uitbetaald. Zaterdag is dan de opzeg dag. Geeft eohter de werkgever b.v. Dins dag daaraanvolgende den arbeider ge daan, dan heeft deze nochtans recht op een volle week loon. Wie zich voor een jaar verhuurd heeft en plotseling op staanden voet ontslagen wordt, heeft recht op een vol jaar loon. Hij kan dus een schadeloosstelling vor deren ten bedrage van liet geheele loon dat hij anders gedurende het nog ont brekende tijdvak zou hebben verdiend, al bedroeg dit ook 8 of zelfs 6 maanden. Hij moet dan echter kunnen aantoonen, dat hij vruchteloos bij iemand anders werk heeft gezocht. Een groot bezwaar blijft altijd, dat de overeenkomsten werk gever en arbeider haast altijd mondeling geschieden, meèstal zonder dat er iemand anders bij is. Spr. kan de arbeiders dan ook niet genoeg op het hart drukken, om op een schriftelijk contract aan te dringen. Dienstboden, die zich verhuurd hebben met kost en inwoning, hebben, ingeval van ziekte, recht op volledige schadeloos stelling, met inbegrip van geneeskundige behandeling en zelfs, indien noodig, specialistenhulp. Ze behoeven dus niet meer zonder een cent vergoeding naar hun ouders te worden gestuurd. Spr. noemt een geval van een dienstbode in „Neen, professor," stamelt de doodsbleeke-j Anna Paulowna, wier verblijf in een patiënt; „u denkt dus werkelijk dat.... „Wie is uw notaris?" „Mr. X, maar professor...." „Laat dien notaris dadelijk hier komen." „Maar professor, ik smeek u...." „Laat hem komen zeg ik, laat ook uw vader komen en uw beide jongens. „Maar professor, is het dan tóch waar? Ben ik ten doode opgeschreven?" „Och wel neen, geen sprake van. De zaak is alleen, dat ik niet de eenige wil wezen die midden in den nacht zonder reden uit mijn bed wordï gehaald." De renkzln bi) vissollen. Vóór aan den kop, tusschen oogen en snuit der visschen bevindt zich een paar neusholten met gangen, waar voortdurend water in en uit kan stroomen. Alleen bij de z.g.n. Longvisschen komen die holten in de mondholte uit; overigens zijn ze aan de binnenzijde gesloten en staan dus niet in betrekking tot de ademhaling. In de zooeven genoemde gangen der neus holten liggen cellen, die den geur van voorbijspöelende riekende stoffen op nemen. Het reukzenuw-systeem der vis schen wordt echter zoo zegt prof. v. Frisch in een onlangs verschenen nummer van „Natur" niet slechts in den neus in, werking gebracht, maar aan het ge heele lichaam zijn zenuw-uitgangen aan wezig, die zich zelfs tot den staart toe uitstrekken. Bijzondere tastorganen aan den snuit ,bij véle visch-soorten werken in gelijken zin. Met het oog op een en ander nam prof. v. Frisoh proeven met Meervallen, een visch-soort, die zich meestal in den modder -ophoudt. Wanneer nu aan zijn staart-einde een worm in het slijk woelt, „ruikt"*de Meerval hem „met zijn staart" zooals prof. v. F. het uitdrukt zwemt rond en hapt naar hem. Om nauw keurige gegevens omtrent den reukzin der visschen te verkrijgen, werden tijdelijk geblinde visschen een tijdlang met uitge loogd vleesch, <jat in een chemisch zuivere reukstof gedrenkt was geworden, ge voerd. De visschen, die het vleesch niet konden zien, reageerden later slechts op zulk vleesch, dat den geur, waaraan ze geweud geraakt waren, afgafander vleesch bleef onopgemerkt. Wanneer in de reukstof -gedrenkte wattepropjes in het aquarium werden geworpen, begon nen de visschen naar voedsel te zoeken sanatorium de patroon geheel beeft moe ten betalen. Er zijn arbeiders die zich verhuren tegen een zeker loon plus nog eenige emolumenten. Voor de rechtbank geldt dan echter enkel de vergoeding van het loon. De invaliditeitswet ter sprake brengend, wordt aangetoond van hoeveel belang het zegeltjesplakken voor den arbeider kan zijn en dat het heusch niet enkel recht geeft op de latere ouderdomsrente. Ook de Ongevallenwet komt ter sprake, als mede de verplichting van ouders om hur. behoeftige kinderen te steunen en omge keerd/ Verder testament en erfpacht, ontzetting uit de ouderlijke macht, wan neer ouders hun plichten jegens hun kinderen schromelijk verwaarioozen. Voorts behandelt het Bureau voor Ar beidsrecht kwesties betreffende faillisse menten, woningtoestanden, uitstel of vrij stelling van militaire plichten, belasting, echtscheiding en brandassurantie. Ten slotte geeft spr. een overzicht van de resultaten, door het Bureau bereikt. Van de gelegenheid om nadere inlich tingen te vragen, werd door verschillende personen gebruik gemaakt, waarna voor zitter sloot met een warm woord van opwekking tot de ongeorganiseerden om zich aan te sluiten. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van 2 hoofdingelanden van het bestuur van den Anna Paulownapolder, wegens periodieke aftreding op 1 Juni, zijn her kozen de heeren P. J. Visscher en J. Nannis. Op het te j's Gravenhage gehouden slaagd voor het de heer M. Wisse- machinistenexamen, voorloopig diploma, kerke, alhier. SOHAGEN. A msterdamsche Accordeonbespelers. Op uitnoodiging van het bestuur van den Sehager Muziektuin werd gisteren door de Eerste Amsterdamsche Accor deonbespelers vereeniging „Oefening baart Kunst" een concert gegeven in den Muziektuin. Niettegenstaande het slechte weer waren er vrij veel menschen die het concert bijwoonden. Ook van Helder was er be langstelling, die zeker grooter zou geweest zijn als het weer iets beter was geweest. Door een tweetal dames werd onder de luisterenden gecollecteerd voor het „Dorus Rijkersfonds". LUCHTVAART. Overneming vliegtuigen. De commissie van overneming van marine-vliegtuigen voor Nederlandsch- Indië zal zich heden, onder leiding van vice-admiraal Zeeman, chef van de afdee ling materieel van het departement van marine, naar Marino di Pisa in Italië begeven, ter keuring van de eerste twee voor overneming gereed zijnde Dornier- vliegtuigen, welke voor Nederlandsch- Indie besteld zijn. Vlleg-ongeluk. Uit Tokio wordt d.d. 24 Mei geseind: Gedurende een oefening zijn twee leger vliegtuigen te Noyori bij Nara in de lucht in botsing gekomen. Het eene toestel vor- brandde, terwijl het andere doormidden brak. Beide piloten werden gedood. New-York—Parijs met Fokker-machine met drie motoren. De Amerikaansohe vliegers Davla en Oonaut hebben het voornemen van New- York naar Parijs te vliegen met een drie- motorig Fokker-verkeersvliegtuig van het type, waarmede do Amerikaan Byrd de eerste vlucht over de Noordpool volbracht. HET RADIOTOESTEL MEE NAAR BUITEN, Met het naderen van den zomer worden ,de vacantieplannen gemaakt en waar men ook zijn verblijf kiest, in 't J?osch, aan strand of op het water, de radio kan mee. Onze HoMandsche zomers met meer regen dan zonneschijn nopen ons- dikwijls het vermaak binnen tb zoeken en wat be zorgt er dan meer afleiding dan 4e radio? De ervaring, welke ik in eenige jaren met het radiotoestel heb opgedaan, deel ik hieronder mede, opdat de lezers hiermede in voorkomende gevallen rekening kunnen houden. Voor hen, die de vrije dagen op het water doorbrengen in zeil- of motorjacht het volgende. Voor ontvangst op luidspre ker neme men het vierlampstoestei. De iiardverbinding ontmoet geen bezwaren; een blanke draad overboord geworpen en de aarde is er. De antenne wordt gemaakt van geïsoleerd koperdraad (gewoon1 licht snoer dat door haar soepelheid vele bui gingen kan weerstaan is te prefereeren), daar het op 't water gewoonlijk vochtig is en contact met hout -of touwwerk een slechte ontvangst kan veroorzaken. Door dat het antennedraad geïsoleerd is, behoe ven er geen poredeinen isolatoren gebruikt te worden. De beste plaats aan boord is de mast natuurlijk; men spant den draad van het roer naar het topje van den mast, daar van daan naar den voorsteven en trekt het door tot den anteimeknop van het toestel in de roef; aldus een driehoek makend. Men zal verwonderd zijn over de duidelijke zuivere ontvangst op zulk een primitieve antenne. De krachtige stations, zooalk Daventry, Hilvefsum en Parijs, komenzeer goed door. In het bosch is 't 'spannen van een an tenne al even eenvoudig. Vooraf wordt deze gereed gemaakt. Hiervoor neemt men twee stellen van dlrie isolatoren en ieder stel wordt van een schroefoog voorzien. Het antennedraad, weer gevlochten en ge- isoleerd, wordt in een rolletje medegeno men. We zoeken twee gunstige punten uit en draaien de schroefoogen in het hout van de boomen, waarop de keuze is gevallen. Het is volstrekt niet noodig om voor de bevestiging in het topje te klimmen; een hooogte van 4 a 5 Meter is voldoende. Het antennedraad wordit aan 't eene stel isola toren geknoopt en vervolgens door den laatsten isolator van het andere stel ge haald. Het horizontale en verticale gedeelte bestaat dus uit één stuk. Indien men vooraf de antennne op lengte maakte, zou deze óf te lang óf te kort zijn; nu kan men het draad door den isolator trekken en wat over is oprollen. De aardverbinding wordt verkregen door b.v. met een wandelstok in den grond te steken en in 't verkregen gat een blanke draad te schuiven. Aan het strand wordt dikwijls de vacan- tie doorgebracht en ook hier is de radio op haar plaats. De antenne (bergantenne zou men haar kunnen noemen) wordt aan een stok gebonden, die stevig boven op het duin gepflant wordt. Het andere einde komt op het? strand, eveneens aan een stok. Aard- verbinding is hier weer gemakkelijk; een stijve koperdraad in 't vochtige zand is voldoende. Ook wordt hier wel eens gebruik ge maakt van de z.g. vliegerantenne. Een flink formaat vlieger wordt opgelaten, echter niet met touw, doch met zeer duq koper draad. Is eenmaal een behoorlijke hoogte bereikt, dan gaat het eindie aan 't radiotoe- ste.1 Deze methode heeft, naar mij uit proe ven bleek, verschillende bezwaren en beter is het idee van bergantenne te volgen. Als reservemateriaal neme men een paar lampen mede en tevens eenige goede droge elementen voor de gloeidraden te voeden, indien de accu ontladen is. Met het oog op het transport kan men den accu beter ge heel thuis laten en slechts droge elementen gebruiken. WOENSDAG 2# MEI. Hilversum H.D.O, 1050 M. 12.00 en 7.00 PoMiober. 1.90 Christelijke Omroep. Middagvergadering van'den Bond van Meisjeevereeniglngen op Gorof. grondslag ln Nederland, te Den Haag. 1. Heropening. 2. Zingen: Psalm 127 1. 8. Rede van Dt. Kaajan, over:' Het Geref. meisje en de besttadeering van onze Gerei. Geloofsleer. 4. Zingen: Onder werping (Yluchtheruvelzangen n. 146). 6. Rede van Mir. H. Bijlerveld, over: De voorbereiding voer de geeinstaak op de Meisjeevereendglng. 6. ZingenDe Apostolische Zegen (naar Woensel Kóoy). 7. Slotwoord. 8. Sluiting. 5.006.30 Vooravondconcert door het- H.D.O.- orkeet, 6.307-30 Duitsche les door den hoer Edgar Grun. 7.45 en 10.00 Perobor. 8.10 Chris telijke Omroep. Spreker: Hr. J. N. van Mun ster, secretaris van de Nedèrlandsche Midder- nachteending Ver. te Arnhem1. Hr. J1. Smit Duyzentkunst, bariton. Planobegol. van den heer H. Smit Duyzentkunst. Het Duitsche Vrouwenkoor „Lobe den Oorrn", o. 1. v. Hr. J, ;H. Smit Duyzentkunst. Hr. H. Feyten, de clamatie. 1. Bebendi slnk ioh ver Dir nloder, Gackstatter. Vrouwenkoor. 2. Wer hat dich du sohöner Wold, Mendelssohn-Barthldy. Vrouwenkoor. 8. Courante, Baoh. Piano. 4. Rede door Hr. v. Munster, over:Wij on onze kinderen. 5. Die HÜmimel hühmen de Ewigen Ehre, Beethoven. Vrouwenkoor. 6. Meiklokje, Mendlelssohn. Vrouwenkoor. 7. Declamatie. 8. Adagio uit de F-dur. sonate, Mozart. Piano. 9. Aria uit El la», Mendelssohn. 10. Axia uit Paulus, -Mendelssohn. Bariton. 12 Roulze Tamz la, Beethoven. Piano. 18. Declamatie. 14. Der FruMlng naht rnl-t Brauaen, Mendelssohn. Koor. 15. Das Wandern, Scliubert. Koor. 18. Drie preludes, Chopin, Piano. 17. Prels dem Vaiter Mozart. Koor. Daventry, 1600 M. 11.20120 Muziek door het radiokwartet. 1.20—2.20 Tijdsein, muziek van restaurant Frascatl. 3.55 Schoollozing: Cdtlzenshlp-Tho law. 4.20 Tijdsein, Causerie: Out of door». 4.36 Muziek door de New. Gallery Kinema. 5.36 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.10 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Old tradee and new know- ledge-'fhe trad* ol the weever. 7.45 Piano sonates van Mozart. 8.00 Spaaneche lozing. 8.20 Kamermuziek. Oh. Kelly en Pieroe, Piano. Het Ghenil kamerorkest. Gediohtenvoorlezlng. 9.20 Militaire muziek. Beating -Retreat. Trom mels en pijpers. 9.50 Weerber., nieuws. Lezing: Zoo animaals af today-The Waterleee Zoo. 10.20 Orkestmuziek en radio-oomedie. 11.20 1220 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, oello). 6.05 Concert. P. Dubedat, viool. L. Payen, letterkundige. Mine. Ribot, piano. W. Coudray, zang. 8.50 Concert. Königswüsterhausen, 1300 M. 8.50 Werken van Max Stange. Orkest. Erk- sohen mannenzangkoor. G. Funk- tenor. 9-85 Declamaties door H. Valentin. Daarna nieuws- ber. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 820 Fragmenten van Madame Butterfly, ojjera van Puccinl. 1020 Nleuwa. Münster, 410 M. 9.20 Lezing: Nlbelungenlied. 1220 Lezing: Die redenden Ktlnstler als Lehrfach. 1.20 Nieuwsber. 1.352.50 Concert. 4.20 Kinder uurtje. 5.50 Voor de jeugd. 6.20 Lezing: Vonn Dftrben im Haiusha.lt. 7.10 Lezing. 7.40 Lezing: Bildung. 8.20 Lezing: Das Jlugendleben und die Verwendung der F rei zet t. 8.50 De vroolijke vrouwtjes van Windsor, klucht van Nicolad. DONDERDAG 27 MEI. Hilversum H.D.O., 1050 M. 12.00 en 7.00 Politieber. 3.30-4.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen, door mevr. Ant. v. Dijk. 6.307.00 Fransche les, voor begin ners, door den heer Ch. Mdohe. 7.00 Aanslui ting aan den Stadsschouwburg te Amsterdam. „De "Wagnervereenlging". „Don 'Jtuan", opera in 2 bedr. van Lo-renzo da Ponte. Muziek van Mozart. Ro-lverdeeling: Don Jluan (een jonge, zeer lichtzinnige ridder)., G. Schlltaendorf. Donna Anna (verloofde van Don Oktavlo), F. Leider. De commandeur, Ligt.- Donna Elvira (voorname dame uit Burgos, Don -Jhjan's ver laten echtgenoot»)E. Oma. Don Oktavlo, C. Erb. Leporello, B. Sterneck. Massetto (bruide gom van Zerlina), Kandlo.Zerlina (boerin), M. Ivogü. Het stuk speelt ln een stad in Spanje. Dirigent: Dr. Karl Munck. Regie: Dr. Fr. L. Hörtih. Orkest van' het concertgebouw. Koor van de leden van het Amatardamsch Toonkunstkoor. In de Pauze Pervber. «u ka mermuziek -ensemble, samengesteld uit leden van het H.D O.-orkest Daventry, 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwartet. 1202.20 Tijdsein, gramofoonmnziek. 8 85 Schoollezing: Shakèspeare'a Hero Ines-Ophel 1 and Dosdemooa. 4.20 Tijdsein. Lezing: Point» about miniatures. 4.35 Trocadero-theemuziek. 5.36 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.65 Land- bouwbulletin. 720 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws. Lezing: Motorists and pedestrians. 7.45 Pianosonates van Mozart. 8.00 Causerie. 820 '„In a Persian Garden." 9.50 Weerber., nieuwe. Lezing: Anglo-American Friendshlp. 10.20 Het Southern trio. Muziek en zang. 10.50 1220 Dansmuziek van het Savoyhotel. Tarijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Klassiek uur. 8.20 Esperanto- en boekhoud!es. 8.50 Concert. Königswüsterhausen, 1300 M. 8.50 Kamermuziek van Brahme door het Havemannkwartet (2 violen, viola en cello). R. Schmidt, piano. 9.50 Concert. V. Antonescu- Anto, banjo. K. Rogozlnsky, bandonion. Hst Internationale Jugoslavische TamburLza-kapel 1.50-1220 Dansmuziek, Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 ML 520 Kindérmatinee. 820 Concert. Mies May Linnett, sopraan. 930 Dansmuziek, tot 1020. Antwerpen om 920 Vlaamsche lezing. Münster, 410 M. 1020 en 1120 Lezingen. 1.362150 Vroolijk orkestconcert 3.50 en 4.50 Lezing. 5.50 Lezing van Dr. Artigas. 6.20 Strijkmuziek. 7.80 Le zing: Das Recht im Hause. 820 „Das Kon- zert", blijspel in 3 acten. 10.05 Lezing: „Der Vogel in der Gefangenschaft". 10.8611.05 Radiopraatje. LAATÖTE BERICHTEN. SPOORWEGRAMP TE MUNCHEN. Vele dooden en gewonden. Munchen, 25 Mei. Nabij het ooststation te Munchen is in den afgeloopen nacht de van Rosenheim komende sneltrein door een onveilig signaal heengereden. Hij stootte met geweld op een anderen trein, die reeds geruimen tijd op het station had staan wachten en daar nog niet kon binnen rijden. De aangereden trein vervoerde honderden personen, die van hun Pinkster- vacantie terugkeerden. Alle wagons waren dicht bezet; de meeste dezer wagon» waren in elkander geschoven, de achtersten zijn totaal vernield.1 In den vroegen morgen zijn reeds meer dan 20 lijken en tientallen gewonden uit de overblijfselen der spoor wegwagens te voorschijn gehaald. Er liggen nog meer lijken en gewonden tusschen de puinhoopen. De lijken zijn alle nagenoeg onherkenbaar verminkt. Het reddingswerk wordt voortgezet. MARKTBERICHTEN. PtURMEREND, 25 Mei. 21 stapels faibriekskaas per 50 kg. 42, KM. 46; 46 stapels boerenkaas per 50 kg. 46, R.M. 50; 5 stapels Goudsohe per 50 kg. RM. 50; 18681/» kg. boter per kg. 2—2.05; 468 runderenr: 210 jrette per kg. 0.801.10; 238 melke en gelde 150376; 10 stieren; 69 paarden 180—250; 50 vette kalveren per kg. 1201.40; 667 nuchter idem: voor de slacht ƒ10—S4, voor de fok 1682; 8J2 vette var kens: voor de zouterij per kg. 0.80—0.84, voor dö slacht per kg. 0.840.89; 41 magere varkens 3252; 202 biggen 2080; 61fl schapen 3046; 129 bokken; 1162 lammeren 12—20; kipeleren per 100 5—6; oendeieren per 100/5; ibroedeieren per 100 6.70—6.60; piepkuikens 0.102.60. Eierenveillng. 23618 kipeleren A 5.40—6.60, 236 kipeieren B 44.30, 82930 eendederen A 5.106.80, ISO eendeieren B 4.70, allee per 100 stuks. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 771.6 te Janmayen. Laagste stand 758.6 te Ingö. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind', meest, licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer, waarschijnlijk nachtvorst iets zach ter overdag.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 3