LIEFHEBBEN ZULT GU MU KWATTAf¥ Eerste Blad. VOILE-MELKREEP BUITENLAND. Beter dan Goed: DE BESTE laat uw kousen aanbreien nieuwe kousen staat hij bovenaan. r Nr. 6191 DINSDAG 8 JUNI 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Red acteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. Internationale Arbeldsconferent'e. Met één stem boven de vereischte meer derheid heeft de achtste internationale arbeidsconferentie Zaterdagochtend in tweede lezing de ontwerpconventie inzake de vereenvoudiging der inspectie aan boord van landverhuizersschepen aange nomen, namelijk met 72 tegen 35 stemmen. Alle werkgevers stemden tegen, alle ar beiders en de meeste regeeringisgedele- geerden stemden voor. Eenige regeeringen, zooals Noorwegen, Polen en Zwitserland onthielden zich van stemming, terwijl alleen de beide Duitsche regeerings-gedettegeerden en de Nederlan der Folmer tegenstemden. De heer Zaal berg stemde echter voor en men zou dus hunnen zeggen, dat hij dé conventie ge red heeft. De sluiting. De achtste Internationale arbeidsconfe* rentie is Zaterdag gesloten. Daar de con ferentiezaal moest worden ontruimd we gens de plechtigheden Zondag in verband met de inwijding van het nieuwe arbeids- paleis, konden slechts korte afscheids woorden gesproken worden door voorzit ter monseigneur Nolens en de Ftansche en Engelsche regeeringsgedelegeerdea Fontaine en Wolfe, die monseigneur No- lens kort maar uiterst hartelijk voor zijn voortreffelijke leiding «dankten en huldig den. De gedelegeerden sloten zich door langaanhoudend applaus daarbij aan. Het Intern. Arbeidspaleis geopend. Het grauwe, van binnen en buiten eenigszins kazerne-achtige nieuwe ge bouw, aan het meer van Genève, is als.ze tel van de internationale arbeids-organi- pptie ingewijd. Het gebouw bev9t hender- derden bureau-vertrekken, een biblio theek, kleine zittingzalen voor de com missies en een met geschenken van Enge land, Frankrijk, Indië en Nederland1 ver sierde zittingzalen voor de groote raads- bij eenkomsten, maar een zaal voor de grooter internationale arbeiders-conferen tie zelf heeft het reusachtige gebouw niet. Daarom had de plechtige inwijding plaats in een zaal in d'é stad, waar tot nu toe alle besprekingen der internationale conferen tie gehouden werden. Zwitserland, dat als gastheer fungeerde, had de eer de plechtigheid te openen voor een publiek van ruim duizend personen. De Zwitsersche bondspresident, Haeber- lin, hield de openings-toespraak als uit gangspunt nemende het devies van het nieuwe gebouw: „Als gij den vrede wilt, beoefen dan d'e gerechtigheid." Hij spreekt den wensch uit, dat de besprekingen in het gebouw steeds zouden geleid worden in den geest, die tot de stichting er van aanleiding gegeven had. Vervolgens kreeg de Nederlandsche ge delegeerde, Mgr. Nolens, het woord. De .Volkenbond en Hongarije. De correspondent van de Matin te Ge nève verwacht, dat de Fransche regeering cxm gebiedende politieke redenen zich zal verzetten tegen het opheffen van het toe zicht op de Hongaarsche geldmiddelen. De voorbereiding van de ontwapenings conferentie. Een Nederlandsch voorstel aangenomen. De militaire sub-commissie uit de ont- wapeniijgs-commissie heeft een Neder landsch voorstel aangenomen, dat een kleine commissie de Fransche voorstellen nader onderzoeken zal, die in de oogen Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. Naar het Engelsch van onze delegatie aan de vloot eqn te agressief karakter toekenden. De kleine commissie is gevormd uit marine-speci aliteiten van Engeland, Frankrijk, Neder land en Spanje. Onze delegatie zal daarin door schout-bij-nacht Surie worden ver tegenwoordigd. DE VOLKENBONDSRAAD. Guanl voorzitter. De Volkenbondsraad heeft gisteroch tend' zijn veertigste zitting geopend; Daar Sjoeborg bleef weigeren het voorzitter schap aan te nemen en men Benesj niet van de leiding der belangrijke September- zitting wilde berooven, is ten slotte Guani (Uruguay) voorzitter geworden. Om de taak van de vloot De militaire subcommissie van de voor bereidende ontwapeningscommissie heeft op voorstel der Nederlandsche delegatie een subcommissie benoemd, die ten doel heeft in de Fransche voorstellen 'inzake de mari tieme bewapening, het defensief karakter meer naar voren te doen treden. De Neder landsche delegatie heeft daartoe bij de defi nitie van de taak der vloot, den nadruk ge legd op de functie, die zij vervult bij de kustbewaking, bij het toezicht op de bakens en het betonningswezen, de bescherming van vissdhertf en koopvaardij, het handha ven van rust en orde in de koloniën, alsmede haar representatief karakter. In de subcommissie zijn benoemd Enge land, Frankrijk, Spanje en Nederland. Schout-bij-nacht Surie zal Nederland ver tegenwoordigen. De houding van Spanje. Zeer trekt het de aandacht, dat Spanje het niet de moeite waard heeft geoordeeld Quinones de Leon te zenden. Deze is in den Raad vervangen door den totaal met de Raadswerkzaamhedien onbekenden le gatiesecretaris te Bern Yuerboule. Hieruit is duidelijk te zien, dat Spanje nu de kans op een vasten zetel is verkeken, met de muts er naar gooit. De houding van Brazilië. Brazilië ontbreekt in den Raad. ENGELAND. Het invoerverbod van geslachte dieren. In het Lagerhuis heeft Guinness, de mi nister van landbouw, Donderdag de nieuwe verordening verdedigd, waarbij de invoer van geslachte dieren uit Europeesche lander verboden wordt, op grond dat zaj besmet ting met mond- en klauwzeer kunnen over brengen, ai waren geen bepaalde lesies aan wezig. Inspectie van de geslachte dieren vóór verscheping of na aankomst zou geen bescherming bieden tegen het gevaar dat de smetstof het tand binnendrong. Lord Bledisloe verdedigde tegelijk de ver ordening in het Hoogerhuis. Hij vertelde dat de Londenaars vele jaren lang groote hoeveelheden Hollandsch varkens- vleesch hadden gegeten, maar in de laatste maanden was de toestand veranderd. Fabrie ken voor bereiding van ham en spek hadden de gewoonte aangenomen, om versdh ge slachte dieren uit Holland in te voeren en dit had het risico, dat ziekte het land zou binnengebracht wordlen, zeer vergroot. Minister Guinness heeft Donderdag ook een afvaardiging van de London Oentral Mjaiikets' Associafcion ontvangen, die bij hem kwam klagen, dat de nieuwe verordening ten gevolge zou hebben, dat 30 zak en in Smith- van DOLF WYLLAJR.DE. „Het ©enige wiat ik weet," deelde zij hem nu eerst harerzijds mee, „was dat toen ik een-en-twintig telde, mijn broer en ik een groot fortuii. kregen. Ik voor zag toen in mijn eigen onidlerhoud, «la gouvernante, in Frankrijk en hij was in het leger in Indië. „Het weinlgje geld, dat jullie oorspron- lijk door je ouders was nagelaten, werd nog gebruikt om hem in dienst te helpen en te houden," viel dokter Corry ln. „Ik wilde hem niet tot last zijin," ging Britomart kalm voort. „Ik had' een half jaar geleden gehoord dat hij het leger ver laten had en naar Engeland kwam. Toen wij zoo onverwacht dat legaat kregen, schreef hij mij of ik bij hem kwam wonen, dan zou ik het gouvernanteschap opgeven. Ik vond hem vreeseliijk verouderd. Hij had buien van een voor mij onverklaarbare vrees, tot ik er hem ten slotte toe wist te bewegen, mij toch iets te vertellen van de reden daarvan. Hij deelde mij mee, dat hij achteloos in het bezit was gekomen van een zeker symbool, dat dé godheid voorstelde van een stam ln Indië. Kon hij dit niet terugbezorgen dan bleef zijn leven steeds in gevaar en hij wist niet hoe hij de laatste drie priesters vinden zou van dien eigenaardigen godsdienst, de ©enigen die nog waren overgebleven na een waar bloedbad onder dien stam dat gevolgd was op een gevaarlijken opstand onder hen. Ik nam op mij, om onderzoek te doen naar het bewuste drietal in de hoop natuurlijk dat hij herstellen zou als ik ze vinden mocht. Dit is mij echter niet gelukt zooals u weet. Na imaanden van tevergeefs zoe ken, werd ik teruggeroepen door zijn ver pleger, Markham, daar hij juist zoo veel erger was geworden. Maar er zijn zeker nog vele bijzonderheden, die Ik niet weet. Zoudt u mij die oök willen vertellen?" „Ik wilde wel dat u mij dit niet gevraagd hadit; maar als u er bepaald op staat, het te weten; nu dan: „Zes jaar geleden werd ik, met verster kingen, naar d'e Diswharri-Heuvelen ge zonden, om een opstand onder de inboor lingen te onderdrukken. Er had maar een klein detachement van mijn eigen regi ment in garnizoen gelegen onder een of ficier, Hubert 'Murison; en aan zijn be heer was die opstand te wijten. Bij mijn komst vond ik, dat er heel wat te doen viel. eer de zaken weer in het reine waren. Mar'ison had zijn positie misbruikt, om er een soort belasting te heffen te zijnen eigen bate; hij had den godsdienst van het land ontheiligd fin was, ten slotte, vlak voordat ik kwam, er van door gegaan met een van de getrouwde vrouwen, terwijl hij meegenomen had het heiligste wat de priesters bezaten: het Symbool van Lhoti den Zonnegod. De Diswharri's zijn, voor zoover ik weet, eenlg onder de Indische stammen. Ze moeten wat noordelijk bloed field (de Londensche vleeschmarkt) gesloten zouden worden en die vleescbpnjjs in Londen zou stijgen. De minister antwoordde, dat hij begreep, dat de verordening den handel moest ont redderen, maar op het vasteland kon men het mond- en klauwzeer niet baas blijven. Verleden jaar waren er 31.000 besmette stallen (seperate outbreaks) alleen in Hol land geweest. Er was geen onmiddellijk vooruitzicht op, dat de ziekte op het vaste land uitgeroeid zou worden, en zoo lang het gevaar bleef bestaan, kon de regeering de verordening niet intrekken. In dé haven van Folkestone hebben de be langhebbenden de nieuwe verordening met groote bezorgdheid opgenomen. Op het oogenblik lost de maatschappijl „Zeeland" daar elke week ongeveer 100 ton geslachte varkens en honderd bootwerkers vinden daar geregeld werk bij. Elk jaar worden on geveer 37.000 ton uit Viiissingen aangevoerd Het departement van landbouw van den Ierschen Vrijstaat heeft een verordening uitgevaardigd, welke onmiddellijk in werking treedt, waarbij1 de invoer van geslachte run deren en varkens uit alle landen, behalve Engeland, Noord-Ierland, de Kanaaleilanden en het eiland Man, verbóden wordt. In een vergadering van het Royal Ooilege of Veterinary Surgeons te Londen heeft de voorzitter Olarkson Donderdag verklaard, dat het een1 zaak van het grootste belang is, dat de volksgezondheid beschermd werd tegen de gevaren van ziek vleesch en be smette of verontreinigde melk. Ter bevoeg- der plaatse waren vertoogen tot verbetering van de methoden van onderzoek gehouden. De „Evening Standard'' meldt nog, dat de regeering den invoer van geslachte dieren verboden heeft, omdat ontdekt is, dat geval len van mond)- en klauwzet.r in Schotland hun oorzaak hadden in varkens, die uit Bel gië en N e d e r 1 a n d ingevoerd waren. De plotselinge afsnijding van den invoer uit Holland voor Smithfield, met een jaar- liijkschen omzet van ten minste 60 miliioen gulden, afgescheiden van echeepsvrachten, sjouwen, enz„ zal, naar men denkt, nieuwe werkloosheid veroorzaken In een „avenue" alleen op de centrale markt zjjn acht firma's, die Hollandsch, Deensch, Belgisch, Fransch en Duitsch geslacht vee invoeren. Sommige hebben 30 of 40 man in dienst, die recht- streeksch getroffen worden. „Bijna 5 het varkensvleesch, dat te Lon den verkocht wordt, is Hollandsch" ver klaarde een lid van een firma aan een man van de „Evening Standard". „De binnen- liandsche productie, die van geen beteekenis ia, wordt ter plaatse verbruikt. Ofschoon het varkensseizoen spoedig tot September af- geloopen zal zijn, hebben wij in den tus- schentajd aldoor schape-, lams- eni kalfs- vleesch van het continent kunnen verhan delen, dat nu door het verbod wordt ge weerd''. Wat bijzonder opmerkelijk Is, is dat de Holiandsche fokkers hun varkensvoer uit de molens aan dé Mersey en de Theems krij gen, om hun1 beesten te mesten, en toch hun varkens op het continent kunnen fokken en in Èngeland aan de markt kunnen brengen als concurrenten van de Engelsche fokkers. Dis is mogelijk, dank zij de samenwerking tusscheu de fokkers en hun centrale inkoop organisatie voor varkensvoer. In het laatste half jaar is de Engelsche varkensfokkerij met 87 pet. achteruitgegaan in vergelijking met verleden jaar. „De nieuwe toestand, dien h< t EngeBche ministerie van landbouw thans jgeschapen heeft, zou, indien men er op verstandige en praktische wijze partij van trekt, door wetenschappelijker metho den van voeren van de dieren en samenwer king naar HoHandseh voorbeeld, licht tot heil van den binnenlandschen producent kunnen werden." De splitsing onder de EngeKche liberalen. In liberale kringen schijnt er nu zeer weinig hoop te bestaan dat de eenheid in de partij hersteld zal worden. Lord Oxford's rede wordt uitgelegd als een besluit om d'e zaken hun loop te la ten nemen en zij die op verzoening hoop ten, berusten thans in het vooruitzicht van een definitieve breuk in de volgende week. De crisis ln de steenkoolnijv erheid. De optimistische verwachting, dat er, in afwachting van de bijeenkomst van het dagelijksch bestuur van den Engel- schen mijnwerkersbond over de jongste voorstellen der eigenaars, reeds van den kant der mijnwerkers stappen gedaan zouden worden om alvast officieuze on derhandelingen mogelijk te maken, is niet verwezenlijkt. Gisteren werd bekend, dat de leiders van de werknemers tot heden willen wachten, wanneer hun be stuur weer te Londen bijeen zal zijn. Verklaringen van Cook. Secretaris Cook is Zaterdagmiddag laat uit Brussel teruggekomen. Over het daar verhandelde zeitie hij niets, maar ten aan zien van de bijeenkomst van Woensdag wilde hij opmerken, dat de eigenaars die vergadering niet moesten beschouwen als de voorbereiding tot capitulatie. De arbei ders en hun verantwoordelijke leiders blijven bereid tot onderhandelen, maar zij zijn tevens bezig met zich gereed te ma ken voor een langdurigen strijd, omdat ze ondanks den nood, die hier en daar in derdaad acuut geworden is, vastbesloten blijven, geen loonsvermindering met ver lenging van den werktijd te aanvaarden. Reorganisatie van het bedrijf blijft het voornaamste wachtwoord1 der arbeiders. Duitschland profiteert De Observer verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche mijneigenaars van het Engel sche conflict partij trekken om contracten op langen termijn te sluiten met buiten- landsche markten, die vroeger door Enge land en Duitschland bediend werden, maar door den oorlog voor Duitschland ver loren gegaan waren. De Duitschers wil len niet op bestelling leveren, maar staan op lange contracten. De koopers wensch- ten dit aanvankelijk niet, maar de vrees, dat de Engelschen nog in lang geen kolen zoudeu uitvoeren, heeft den doorslag ge geven. Men schat de Duitsche productie op 30.000 ton per dag meer, sedert de staking in Engeland begonnen is. Een mijnwerkersgilde in Derbyshire heeft gisterenavond verklaard, dat hij nog geen gat zag in een spoedige regeling van de -crisis. Hij vreesde, dat het geschil nog verscheidene weken zou duren. FRANKRIJK. Beperking van den Invoer ln Frankrijk? De val van den franc op Vrijdiag jJ. was éen groote schok voor de regeering. Ingezonden mededeellng. Ingezonden Mededeellng. in de aderen hebben, want, in ieder ge slacht zijn er enkelen met lichte oogen. De mannen onder die lichtoogigen worden tot priester gewijd en die vrouwen worden uitgehuwelijkt aan de stamhoofden. Dar- na was een jonge priester, die toen juist was ingewijd; een vreeselijke plechtigheid waarbij de neus gespleten wordt, een ont siering van het gelaat, waaraan de pries ters altijd te onderkennen vallen. Hij had een zuster, Kotea, die met het stamhoofd was getrouwd. De stam, die zich, tot nog toe, altijd heel kalm had gehouden, was nu hardnekkig in zijn verzet en ik moest een geweldig bloedbad onder hen aanrich ten/éér ze weer tot rust gekomen waren. Ik had verwacht, dat Murison voor den krijgsraad zou zijn gedaagd, maar door grooten particulieren invloed werd de zaak stilgezwegen; er kwam niets van in de bladen en Murison verliet Indië.... Sinds dien had ik nooit meer iets van hem gehoord tot ik dien dag tegenover u aan tafel zat op Desert House en ik, tot mijn niet geringe ontzetting bet Zonne-sieraad herkende. De godsdienst van de Diswharri's schrijft den belijders voor, dat als het sym bool van Lboti ontwijd werd, doordat het in handen van een ongeloovige raakte, deze ontheiliging dan met bloed moet wor den uitgewischt. En als offerande wordt dan gekozen degeen die het symbool weer terugbrengt, of die het nu gestolen heeft of niet. Hetzelfde teeken dat op het sieraad staat gegrift en dat de beginletter is van „Lhoti" ofschoon de priesters niet lezen of schrijven mogen wordt in de borst gesneden van het slachtoffer en. „Madame Miéville is u ziek?" Britomart was al bleeker geworden, terwijl hij dit vertelde, en nog net bijtijds ving Agincourt haar op, anders was zjj op den grond gevallen. Een oogenblik hield hij haar in de ar men. hoorde niet wat dokter Oorry zei.zag niet, wat Markham deed1; voel de enkel maar een overweldigende ge waarwording.he bewustzijn, dat hij haar liefhad en haar ook altijd) had lief gehad. HOOFDSTUK XXII. Winnie was maar kort verloofd en het huwelijk had in den herfst plaats, zooals Berry openlijk zei; er viel nergens op te wachten, en als het zoo lang duurde, was hij nog maar bang dat zij soms van op vatting mocht veranderen. Mr. en Mra Wallace waren toch blij, dat ze nu niet verder van hen wegging dan the Park. Die mijl tusschen beide goederen was makkelijk te overkomen en met Aginoourt had ze, waarschijnlijk, er gens naar een verre kolonie moeten gaan. De jongelui hadden ©en woning gevon den in Dower House, een aardige, ouder- wetsche plaats, zoowat een paar mijlen van Bishop's Dunston af. Winnie en Berry braohten beurtelings hun tijd door in een van de drie huizen: Grande Dunston, Dover House of The Park, op vriendschappelijke wijze kibbe lend' over de inriohting van hun woning. ,,'t Zou ook zoo saai zijn, als je elkaur zoo nooit eens tegensprak," meende Win nie, maar intusschen ging het huis toch al aardig zijn voltooiing naderen en zag het er echt gezellig uit. (Wordt vervolgd). Den geiheelen Zaterdag zijn besprekingen gevoerd over d© te nemen maatregelen. De ministerraad is Zaterdagmorgen bij eengeweest. Minister Péret gaf te kennen, dat het hem volkomen onmogelijk is, een verklaring te geven van de zwakke stem ming van den franc, daar de regeering van alle zijdien die bewijzen heeft verkre gen dat men vertrouwen heeft in haar fi- nancieele politiek. De ministerraad heeft een besluit geno men, om in principe te trachten1 de Fran sche handelsbalans te herstellen door den invoer te beperken. De ministers van Openbare Werken, Landbouw, Handel en Binnen! Zaken hebben opdracht gekregen rapporten samen te stellen over de bezui nigingen, welke alsnog kunnen worden tot stand gebracht. BELGIE. Het flnancieele debat ln de Kamer. De Kamer heeft bij de behandeling van de financieel© ontwerpen van de regee ring het wetsontwerp tot instelling van een amortisatiekas en verschillende wijzi gingen in bestaande belastingen goedge keurd. Staking van bouwvakarbeiders te Brussel Zaterdag is de algemeene staking in de bouwnijverheid te Brussel1 en voorsteden losgekomen. De stakers eisohen ln ver band met de stijging van het indexcijfer 15 pot loonsverhooging. De Belgische regeering ziet van de Duitsche herstelkolen af. Volgens de „Libre Belgique" heeft de regeering besloten om afstand te doen van de Duitsche herstelkolen. Deze kosten haar te duur. HONGARIJE. De bankblljettenvervalsching. Onthullingen van Meszaros. Prof. Meszaros die van medeplichtig heid aan de vervalsching van 1000 frank- biljetten wordt verdacht, heeft uit Kon- stantinopel aan den advocaat van de Vereeniging tot ras-bescherming te Boeda pest een protocol toegezonden dat zware beschuldigingen tegen hetkablnet-Bethlen bevat. Meszaros beweert dat Bethlen al ln 1920, voor hij eerste minister werd, van de vervalschingsplannen op de hoogte is geweest en bij zijn ambtsaanvaarding de voorwaarde heeft gesteld van alle geheime Irredentistische acties tijdig te worden verwittigd. Als tusschenpersoon zou hij toen graaf Teleki hebben aangewezen. POLEN. Volgens een bericht uit Dantzig is over de Poolsche Oost-Galicische provincie Tarnopol de staat van beleg, over Tarnow en Lemberg de uitzonderingstoestand afgekondigd, nadat er Zaterdagavond in verschillende deelen van Üost-Galicië bloedige botsingen hadden plaats gehad, uitgelokt door anti-Poolsche üekraïnsche betoogingen. Er zijn eenige menschen gedood, meer dan vijftig zijn er gekwetst en er zijn veel aanhoudingen gedaan. TURKIJE. De Mosoel-kwestle. Uit Angora wordt gemeld, dat er een algemeene overeenkomst ten opzichte van Mosoel is tot stand gekomen en dat de verschillende protokollen, bevattend een veiligheidsverdrag, en verdragen betref fende grenzen, douanen, doorvoer, enz. waarschijnlijk Zaterdag geteekend zou den worden. ITALIË. Italië bouwt oorlogsmateriaal. De afgevaardigde Baistrocchl heeft ln de Italiaansche Kamer medegedeeld, dat vier nieuwe torpedojagers voltooid en' vijf nieuwe kruisers in aanbouw zijn. Na de eerste proeven zullen deze nieuwe oor logsbodems een tocht naar Rusland ma ken. PORTUGAL. De staatsgreep. De regeering heeft een decreet onder teekend, waarhij de Kamer en alle par lementaire commissies worden ontbonden. Generaal Gomez da Costa is gisteren aan het hoofd van de troepen Lissabon binnengetrokken onder de toejuichingen van de menigte. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Ingezonden Mededeellng. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. En kele doses Foster's Maagpülèn hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoringen en genezen galzucht, ver stopping en slechto spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versulkerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. lm HELDERSCHECOURANT 88) (ook de allerfijnste "casimire), in den gelen wintel b(j JAAP SNOR, Zuidstraat 15. De gele winkel heeft een faam, ook met zijn

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1