„LIEFHEI1EH ZULT Bil HU" KWATTA'5 4AV2V-REEP Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6192 DONDERDAG 10 JUNI 1926 54ste JAARGANG erachijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. De negende Internationale arbelds- eonferentla. v De Zwüsersche oorrespondent van de N. R. Qrt. seint uiit Qenève: Op de negende internationale arbeidsoonferenfte is onze landgenoot Stakenburg gekozen tot secretaris van de werkgeversgroep en rijn onze landgenooten Oudegeesft en Firn- men gekozen resp. tot voorzitter en tot secretaris van de werkliedengboep. De flnancleele contröle over Oostenrijk en over Hongarije. De oommissie voor Oostenrijksche aan gelegenheden uit den Volkenbondsraad heeft Dinsdag besloten de contröle op de Oostenrijksche financiën, tegen het einde van deze maand definitief op te heffen en den commissaris-generaal Zimmermann terug te roepen. In zake de contröle op de Hongaarsche financiën is tot een compromis besloten. De commissaris-generaal Smith zal, waar schijnlijk ook 1 Juli of kort daarna af treden en in zijn plaats geen opvolger be- noemdl wordem/Daarentegen zal de Vol kenbond contröle blijven uitoefenen op de Hongaarsche panden en de aflossing der laatste quota van de Volkenbondsleening van 88 miljoen goud kronen die Hongarije gekregen heeft. De technische bijzonder heden zullen nader geregeld worden. Brazilië bedankt als lid? Naar de Globo meldt gaat Brazilië zich uit den Volkenbond terugtrekken. Het blad deelt voorts mede dat Brazilië in Sep tember niet aan de Algemeene Vergade ring meer zal deelnemen en binnen enkele weken de officieele kennisgeving van zijn bedanken als lid naar Qenève zal zenden. Het uittreden van Brazilië nog niet bevestigd. De Braziliaansche delegatie te Qenève, verklaart geen officiële inlichtingen uit Rio de Janeiro te hebben ontvangen. In- tusschen was Dinsdagmiddag in de ver gadering der Raadscommissie voor de eoonomischo Volkenbonds-conferentle een secretaris der Braziliaansche delegatie aanwezig, hetgeen den. indruk bevestigt dat Brazilië nog niet aile banden wil los maken. In leder geval wacht men te Qenève rustig den verderen gang van zaken af en troost men zich over een eventueel ver trek van Brazilië uit den Volkenbond met de gedachte, dat indien het telegram Juist is, de kwestie over Duitschland's toetre den tot den Volkenbond geheel is opge lost. DE VOLKENBONDSRAAD. De Mello Franco was gisteren weder in de zitting van den volkenbondsraad aan wezig. Hij heeft nog geenerlei verklaring afgelegd. De volkenbondsraad heeft eenstemmig besloten dat het Volkenbondstoezicht op Oostenrijk met 30 Juni zal ophouden en dat de taak van mx. Zimmerman dan zal zijn geëindigd. Een verdaagde zitting. Met het oog op de houding van Spanje en Brazilië achten Briand en Chamber- lain het wenschelijk, de vergadering van de oommissie voor de reorganisatie van den Raad, die op 28 dezer was bepaald, uit to stellen. De raad zou dan in Augus tus een buitengewone bijeenkomst hou den, voor de vergadering van Septetaber, om de crisis op te lossen. Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. Naar het Engelsch Een voorstel van Chamberlain. Op voorstel van Chamberlain heeft de Volkenbondsraad besloten het ontwerp tot hervorming van den raad in openbare vergadering te behandelen. Verklaringen van Vandervelde. Toen Vandervelde op het punt stond uit Qenève te vertrekken, verklaarde hij tegenover een correspondent dat bij de- besprekingen, die buiten den Raad van den Volkenbond plaats hadden, de indruk overheerschte dat de toelating van Duitsch- land tot de aanstaande Assemblée niet op nieuwe bezwaren zou stuiten en dat men kon verwachten, dat de toetreding van Duitschland niet zal samenvallen met het vertrek van Brazilië en Spanje. Vander velde maakte met voldoening gewag van de besprekingen tusschen België en Frankrijk, die uiting gaven aan den weder- zijdschen wensch, dat België en Frankrijk tot elkaar zouden komen tot het bescher men en het herstel van den franc. Turkije ien de Volkenbond. Nu het geschil over Mosoel is bijgelegd, verwacht men te Qenève, dat Turkije weldra toelating tot deni Volkenbond zal aanvragen en dat dit verzoek reeds in de Alg. Verg. van September zal wofden be handeld. De bond van Volkenbondsvereeniglngen. De jaarlijksche bijeenkomst van den internationalen bond van Volkenbonds- vereenigingen zal 29 dezer plaatsvinden te Aberystwyth (Wales). Daar zal gespro ken worden over.de ontwapening, de be scherming van de minderheden, de kwestie van de mandaten, de internationale mijn industrie, de slavernij, de emigratie en het openbaar onderwijs. ENGELAND. Het conflict bf| de steenkoolntjverheid- Schiet men met het conflict niet op, dan zijn er voorshands slechts twee mogelijk heden. Of de regoering komt eindelijk met een wetgevende maatregel tusschen- beide om beide partijen een oplossing in het algemeen belang voor te schrijven öf zij treft buitengewone maatregelen om den invoer van buitenlandsche kolen op groote schaal te verzekeren. De 87.000 ton kolen, die sedert het einde van de alge meene staking door particuliere Engelsdie firma's zijn ingevoerd, hebben voor een industrieel land van de grootte van Enge land niet veel te beteekenen. De Engel- sche kolenvoorraden slinken weg en het kan niet lang meer duren, of zij zullen, zonder aanvoer van buiten af, niet meer voldoende zijn, om het verkeer en de al gemeene productie in stand te houden. Het rekken van het conflict heeft nog een anderen bedenkelijken kant voor de vooruitzichten van de Engelsche steen koolnijverheid. Hoe langer het duurt, hoe meer de buitenlandsche mededinging op de markten, die Engeland bediende, vas ten voet zal zien te krijgen. Elk contract op langen termijn, dat thans op een bui tenlandsche markt gesloten wordt, ver mindert de toekomstige kansen voor de Engelsche mjjnnijverhdld en maakt haar nog noodlij dender dan zij reeds is. Vruchtelooze besprekingen. Het bestuur van de mijnwerkersbonden heeft Dinsdag weer een voltallige bijeen komst 'gehouden, de eerste sinds 22 Mei. van 89) DOLF WYLLARDE. Aginoourt zou ook op het huwelijks feest» komen. Hij nam nu zoowat de plaats In van een ouderen broer tegenover het jonge paar en voelde zich in 't minst niet gegeneerd door zijn vroegere betrekking tot Winnie. Hij was nog altijd in de buurt van de jacht en dan de komende huwelijksplech tigheid; dit waren beide redenen om daar te blijven. In werkelijkheid was het ech ter, omdat hij zich onweerstaanbaar aan getrokken gevoelde tot de woning van dokter Corry, waarheen de zieke uit het jachthuisje was vervoerd. Van het oogenblik af, dat zij in zwijm was gevallen, in de armen van Agincourt was zjji ziek geworden en dokter Oorry had haar met de grootste zorg naar zijn huis vervoerd, waar ze nu al wekenlang had gelegen in een toestand van balf- bewustzijn, en, naar het scheen ook niet verlangend naar beterschap. Voor Agincourt was het een ware tan- tflli.'s-kwclllng, zóó nabij haar te zijn en dit, terwijl hy toch maar heel zelden durf de vragen, uit vrees, dat hij zich verraden sou. Do tweed© bijeenkomst heeft Dinsdag middag plaats gehad. Zij 'begon om half 3 en duurde tot 6 uur. De voorzitter van den bond van mijneigenaars, Evan Wil liams, zeide, dat hij in zijn ibrief aan Smith op het feit gewezen had, dat er, hoe dan ook, eenmaal e$n einde aan den strijd moest komen. Daarom had hij de leiders der arbeiders willen uitnoodigen tot niet-bindende besprekingen ten einde te zien of er eenige kans op toenadering 'bestond. Zijnerzijds gaf hij do verzeke ring, dat de eigenaars ernstig naar een duurzame oplossing verlangden, en alles wat in hun vermogen was wilden doen om tot die oplossing te geraken, mits het be drijf het zou kunnen dragen en vol houden. In de daarop volgende besprekingen bleek echter spoedig, dat beide partyen ten aanzien van hun voornaamste eischen geen stap nader tot elkaar gebracht kon den worden. De eigenaars trachtten te be wijzen, dat een verlenging van werktijd en een korting van 8 10 pet. op de mi nimum loonen noodzakelijk waren; de lei ders der arbeiders gaven dit toe en be weerden, dat de mijnen bij heter© orga nisatie tegen die geldende loonen en werk tijden een behoorlijke winst konden af werpen en de ooncurrentie met het 'bui tenland, volhouden. Om zes uur heeft men aan de volkomen vruchtelooze besprekin gen een einde gemaakt- Eten hoofdelijke stemming onder de mijnwerkers? De regeering beschouwt het afbreken van de onderhandelingen als een ernstige zaak. Men meent te weten dat onder meer het denkbeeld geopperd wordt, om van regee- ringswege onder de mijnwerkers een hoofdelijke stemming te laten houden. Voor de mijnwerk "rsgezlnnen. Vandaag zullen te Londen ruim een millioen nabootsingen van imjjhwerkers- lampen, gemaakt van arton en (metaal, ten bate van de mij nwer.kersgeziimen ver kocht worden. iDe minste prijs bedraagt èen stuiver, en van een metalen lamp een shilling. Ai het geld zal afgedragen worden aan het Vrouwen-comité voor ondersteuning van mijnwerkersvrouwen en -kinderen. Dit fonds beloopt thans 25,000. Het gebrek aan kolen. iDe kolenschaarschte begint vooral ln Schotland al nijpend te worden. Een be richt uit Glasgow zegt, dat van de 20 Schotsche hoogovens in het Westen des lands er nog slechts 8 werken. De vuren der anderen zijn gedoofd moeten worden. De ijzer- en staal-industrie staat reeds zoo goed als stil Nieuwe beperking van het steen- koolverbrulk. De regeering heeft het gebruik van steenkolen door pleziervaartuigen, be halve met bijzondere vergunning, verbo den. Kolen nlt het buitenland. Kolonel Lane Fox, de onderstaatssecre taris van het mijnwezen, heeft ln het La gerhuis meegedeelde dat sinds het einde van de staking 87,000 ton kolen uit het buitenland, vooral uit Rotterdam, Ant werpen en Dantzig in Engeland inge voerd waren. Omtrent de kwaliteit dezer buitenlandsche soorten steenkool kon hij geen nadere gegevens verstrekken, omdat ze door partimliere firma's waren besteld. Het Russische geld voor de mijnwerkers. De Daily Mail trekt ln een hoofdartikel heftig te velde tegen de lankmoedigheid der regeering die gedoogt dat de staken de mijnwerkers met geld! uit Sowjet-Rus- land gesteund worden. Behalve de 800.000, die volgens de j /jet afkom stig waren van jammerlijk iu\xht betaalde Russische werklieden, verklaart Cook dat het Russische vakvereenigingsoongres 40.000 en het Russische Coöperatieve genootschap 80.000 gestuurd heeft. Het loon van den Russischen mijnVerker on der het sowj et-regime beloopt ongeveer 71/* gulden ln de week. Een Russisch spoorwegbeambte verdient, volgens de meded'eelingen op het congres van spoor wegbeambten van de vorige maand, 18 gulden in de week en „woont zoo goed hij kan, voornamelijk in oude spoorwegwag- gons en tenten". Het is belachelijk te on derstellen dat werklieden die van zoo'n bedroevend beetje moeten bestaan, onge veer 870.000 hebben gegeven om de ko- lencrisis in Engeland te rekken. De menschen die het geld gestuurd heb ben, zegt de Daily Mail, zijn de bolsje- wieksche regeerders. Zij deden het om den handel te knauwen en een staat van zaken voor te bereiden, die, naar Moskou ver wacht, het terrein voor. revolutie voorbe reiden zal. Daar moet een eindl aan ge maakt worden, meent het blad. De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg op 81 Mei 1,614,200, hetgeen een vermeerdering van 16,621, bij de vorige week vergeleken, beteekent, de mijnwerkers uitgezonderd. Staking van 3000 bootwerkers. Te Salford hebben Dinsdag 8000 boot werkers het werk neergelegd omdat er, ln de eerste drukte na afloop van de sta king, een 400 niet bij een vakvereeniging aangesloten arbeiders werk in de haven hadden verkregen. Nu is inmiddels ge bleken, dat er ongeveer 250 leden van den transportarbeidersbond, die vroeger geregeld (gewerkt hadden, geen werk krui nen krijgen. De staking afgeloopen. De staking van de havenarbeiders is afgeloopen. De, patroons hebben er ln toe gestemd (bij voorkeur arbeiders aan te nemen, die geregeld werken. De crisis in die Engelsche liberale partij. De scheuring definitief. De parlementaire .groep der liberale partij heeft Dinsdagmiddag een bijeen komst 'gehouden onder voorzitterschap van LlOyd George. Er waren 80 afgevaar digden aanwezig en de besprekingen duurden een goed uur. Uit den boezem der vergadering werd een motie voorge steld, waarin de hoop werd uitgedrukt, „dat de leiders der partij een, eervollen uitweg zouden trachten te vinden uit den doolhof van meer of minder ernstige ge schilpunten en de eenheid in de party zouden herstellen". Deze motie werd met 20 tegen 10 stemmen aangenomen. Een scherper gestelde toevoeging Is met 17 tegen 13 stemmen verworpen. De motie komt vrijwel neer op een mo tie van afkeuring tegen Lord Oxford and Asquith en beteekent een definitieve scheuring van de liberale party in twee deelen: de aanhangers van Lloyd George en die van lord Oxfordi. Het verbod van Invoer van geslacht vee. De Londlensche kleinhandel protesteert De Londensche kleinhandelaars ln vleesch hebben in een Maandag in Smith- Ingezonden mededeellng. <A Beter dan Goed: DE BESTE Natuuriyk was er wel wat ruchtbaar ge worden van dé geschiedenis van het jacht huisje en Winnie was nog degeen, die er het meest belang in stelde. „Was het naar aanleiding van haar broer, dat je niet wilde hebben dat ik met Madame Miéville omging," vroeg zy Agin court. „Voor een deel wel. Ik wist dat zy ln betrekking moest staan tot Murison en dat zy in bezit was van het Indische sie raad; en hy.Nu we zullen maar geen oordeel meer over hem uitspreken!" „Neen; dat vind Ik ook! En over zijn zuster evenmin! Ik vind je erg hard, Roy! Je hebt die arme Britomart veroordeeld en het is toch zoo'n prettige naam, zonder haar te hooren, en beschouwde het maar als een uitgemaakte zaak, dat ze een „boosdoenster" was." „Madame Miéville was onkundig van veel, dat heeft ze mij gezegd, op den nacht van het sterven van haar broer." „O, was je daarby?" vroeg Winnie .ver rast. Tot nog toe had Agincourt haar name- ïyk niet anders meegedeeld, dan dat hij en Murison in hetzelfde regiment hadden ge diend; dat ze nauwer met elkaar in aan raking waren gekomen door dien Dis- wharri-opstand en dat Hubert Murison, op zyn sterfbed, het als zyn verlangen had kenbaar gemaakt, hem nog eens te spieken. „Ik heb dokter Oorry naar hen ge vraagd, maar die wil niet veel meer ver tellen dan dat 'hy ze van kind-af heetf ge kend', omdat hy Britomart aanbidt." „Zei hU dat?" field gehouden vergadering besloten, zich met een afvaardiging tot den eerete- minister te wenden teneinde hem over het invoerverbod te spreken. De kleinhande laars zyn van meening dat het verbieden van den invoer van alle geslachte dieren noodeloos kras is voor bet doel om den Britschen veestapel tegen besmetting met' mond- en klauwzeer te besohermen. De afsny'ding van den invoer van Hollandsch varkens- en kalfvleesch zal, volgens hen, een algemeene verhooging van den s vleeschprijs ten gevolge hebben. Een firma, die uitsluitend by den han del met Holland betrokken is, liet uitko men, dat zy ln de 60 jaren waarin zy ge vestigd was, nooit over het Hollandsche varkens- en kalfsvleesch te klagen had gehad1. De Hollandsche vleeschoontröle was zoo betrouwbaar, dat de Engelsche inspec teurs bykans onveranderlijk op het Hol landsche merk afgaan. De Engelsche pry- zen voor varkens- en kalfsvleesch waren steeds 11 sh. per „stone" hooger maar niet temin was de Engelsche aanvoer niet meer dan een vijfde van den aanvoer uit Holland. De Holandlsche autoriteiten staan ln verbinding met de Britsche regeering over het invoerverbod, maar er zyn geen onmiddeliyke aanwyzingen, dat het ver bod gewyzigd zal worden, zegt de Times. Uit Engelsche landbouwkringen gaan stemmen op, om de aandacht der regeering te vestigen op het gevaar voor besmetting van den veestapel met mond- en klauwzeer door hooi en stroo, dat gebruikt wordt voor bet inpakken van groenten enz. DUITSCHLAND. r De vlagverordenlng. By het bezoek van de Dultsche vloot aan Jlarcelona (zy wordt er op 8 Juli verwacht) zal voor het oerst de nieuwe vlagverordenlng gelden. De Dultsche con sul-generaal deelt n.L mede dat alle Dult sche consulaten 'in Spanje naast de rijks vlag de handelsvlag moeten uitsteken en hy verzoekt de Dultsche kolonie te Baroe* lona, desgelijks te doen. De schadeloosstelling van de gewezen vorsten. De rijksregeering heeft gisteren om 6 uur vergaderd, ten einde den tekst vast te stellen van de verklaring, die nog ln verband met de behandeling van bet schadeloosstellingsontwerp namens de ryksregeering door dr. Kulz, rijksminister van binnenlandsche zaken, zal worden afgelegd. In deze verklaring zal de regeering den Ryksdag herinneren aan zyn plicht zoo snel mogeiyk een wet tot stand te brengen, voor een algemeene regeling der geschillen met de bondstaten en hun gewezen vorstenhuizen, zonder de belangen der bondstaten al te zeer te schaden. Indien het kiezerskorps zich niet voor onteigening mocht uitspreken, zal de regeering vnn alle haar ter be schikking staande middelen gebruik ma ken, ten einde haar ontwerp door den Ryksdag to doen uitvoeren. Volgens het „Berliner Tageblatt" beteekent dit, dat de regeering eventueel tot ontbinding van-het parlement zal overgaan. Rijksminister Dr. Kttlz. Een moeilijke keuze. Toen dr. Külz tot rijksminister werd be noemd, hadi de gemeente Dresden, welker „Neen, dat hoefde ook niet. Dat zie ik zoo wel, als de man den grond aanbidt, dien zij betreden heeft; Ze kon dan ook niet èltyd Britomart's aanbidders, op die manier, herkennen, dacht Aginoourt. Maar, mogelijk was hij dan ook de enkele uitzondering, die den regel (bevestigde; en dus glim lachte hy eens even en zei, dat dokter Corry een aardige oude heer was. „Als je van de zon spreekt, zie je haar stralen!" zei Winnie, heel poëtisch. „O, dokter Oorry, we waren juist uw lof aan 't zingen!" „Zóó! Heel attendt van je, hoor meisje! Hallo, Majoor Aginoourt. U is juist de man, dien ik hebben moet!" „Wat is er van uw dienst?" vToeg de majoor, den dokter hartelijk de hand drukkend. Want, sinds den avond aan Murison's sterfbed waren die twee veel beter vrienden geworden. „Waarom .heeft u Roy noodig, dbkter? Hij' is er zoo pas en we zouden juist samen een ritje maken!" „Ga jij1 met Dunston rijden, meisje. Dat is vrij wat meer, zooals 't hoort!" plaagde de oud© man. „Berry ia naar de stad, daarom kon ik nü Roy zoo goed gebruiken, .ziet u." „Hoe maakt het uw patiënte, dokter?" vroeg Aginoourt, wien deze vraag, met recht, op jle lippen brandde. „Beter. Als ze igeesteiyk maar wat tot rust kon komen1, dan zouden we er gauw genoeg zijn! Maar ze kwelt zich met dln gen, die ze zich maar liever uit 't hoofd moest zetten. Nu kom lk al weer, als af gezant van de zuster, Majoor Aginoourt, ik heb haar beloofd u mee te brengen." Aginoourt's lippen trilden en hij voelde dat hy' de uitdrukking van zljtn gelaat niet langer onder (bedwang had. „Mag Madame bezoek ontvangen?" riep Winnie. „Hó, dokter, wat zou ik haar dan graag eens zien'I" ^Nu voorloopig nog niet, jonge dame!" „Ik ga mee," zei Aginoourt. „Mooi zool Het is een heerlijke wande- lng. We hebben die arme Brita op de sofa gelegd, maar ik wou maar dat wij haar er eens uit kregen!" Aginoourt was niet in staat, Iets te zeg gen overweldigend als bij'zich voelde door de heerlijke gedachte, dat zy naar hem had' gevraagd! Nu 'behoefde hy ook niet véél te zeggen, want dokter Corry was in een bijzonder spraakzame bui. „Als Britomart beter wordt," zei hij, (jzal ik haar zien te overreden eens bui tenslands te gaan en haar geest wat tot rust te laten komen. Ze heeft altyd1 een verbazend ingespannen leven gehad, al van haar prille jeugd af. Eerst in haar eigen onderhoud moeten voorzien, d'at die zelfzuchtige broer van haar maar sol daatje kon spelen; en toen hem al dien tyd opgepast, met al het zenuwachtige daaraan verbonden. „Ze scheen dan wel byizonder op hem gesteld te zijn?" vroeg Aginoourt, met droge lippen. „O, al van kind af I Eerst werd Hubert door zyn moeder verafgood en op de han den gedragen en toen later door zijn zus ter." „Het Is nooit in mij opgekomen d'at zy verwant zouden zyn, sinds me toen op dien avond, de gelijkenis al zoo zeer trof." „Ze leken 'beiden1 op hun moeder. Mié ville was Tl door en door brave kerel. On gelukkig is hij een jaar na de geboorte van Britomart gestorven, want een ka rakter ajs Hubert had wel ©en strenge hand noodig gehad, om hem te lelden. Zie zoo, daar zyn we er!" Het meisje, dat beide heeren had zien aankomen, deed haastig open. „Slaapt de patiënte, Susan?" vroeg de dokter. „O neen, ze ligt op u te wachen". Met twee treden tegeiyk liep Aginoourt die trap op, waar een verpleegster hem ontving. „Is u Majoor Aginoourt?" vroeg zy imet bewondering naar den 'knappen militair opkykend. Ze heeft al met meer belang stelling naar u uitgekeken, dan ze tot nog toe toonde. Wilt u maar alleen binnen gaan? Me dunkt, .dat zal beter zyn." Aginoourt boog; en toen de deur achter hem dioht ging, trad hy, ah in een droom, nader op de bank toe. Het was een uiterst gezellige kamer en omdat het een kille 1 Octoberdag was, brandde er al een lustig houtvuurtje dat een warmen, rooden gloed verspreidde over de enkele keurige meubels. (Wordt vervolg.1). HELDERSOKE COURANT t

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1