Wraakneming? Te Terapel is Donderdagnacht geschoten op het slaapkamerraam van den Opper wachtmeester der marechaussees, die oü- langs bij de inbraak in het bankgebouw aldaar zekeren R. heeft neergeschoten. Vrijdagnacht is bij iemand te Barnflalr een Mauser-repeteer geweest mei 600 pa tronen in beslag genomen. De justitie te Winschoten heeft een onderzoek inge steld. Geheime distilleerderij. Vrijdagavond hebben belastingambte naren en gemeentepolitie te IJmuiden een inval gedaan in een perceel in de Indua- trlestraat te IJmuiden, bewoond door G. K., op vermoeden, dat zich "aldaar een distilieerinrichtlng zou bevinden. Het ver moeden bleek juist te zijn: er werd een in werking zijnde distilleerketel aange troffen. Behalve het toestel, werd nog een vat met ongeveer 60 liter gedistilleerd in beslag genomen. Misdaad? Vrijdagnacht omstreeks half twee werd de Schiedamsche politie gewaarschuwd da1' werkvolk-van de Scheepsbouw Maatschap pij Nieuwe Waterweg kort tevoren op den Westfrankenlandschen Dijk „moord" had hooren roepen. De politie stelde terstond een onderzoek in, doch heeft niets ver dachts kunnen oonstateeren. Zaterdagmorgen het onderzoek bjj dag licht voortzettende, vond zij in de nabij heid van het terrein van S.V.V. op den Westfrankelandschen Dijk een bebloed en gescheurd overhemd, en een burger de poneerde bij de politie een pet, door hem op ongeveer de zelfde plaats gevonden nabij den waterkant van de Wilhelmlna haven. Het onderzoek wordt door de po litie voortgezet Blijkens een door de Schiedamsche Politie nader Ingesteld ondersoek is het meer dan waarschijnlijk, dat eenige per sonen van een Engelsch schip, dat in- tusschea naar zee is vertrokken, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1., onder ling hebben gevochten op den West frankenlandschen Dijk en dat een hunner bij deze vechtpartij bloedend is verwond. Ernstig verkeersongeval. Op den Haagweg ter hoogte van de verffabriek nabij Delft is Zaterdagavond omstreeks half 10 een motor met zijspan, waarin de uit 6 personen bestaande fa milie O. uit Rotterdam was gezeten, aan gereden door een met groote snelheid rij dende auto van den heer R. S., uit Rot terdam, komende uit de richting Delft De schok was zoo hevig, dat de motor over den kop sloeg. Een lVt-Jarig dochtertje van den heer O. was op slag döod De duo rijder werd levensgevaarlijk verwond. De overige inzittenden bekwamen lichte ver wondingen. Per politle-auto zijn allen naar het gasthuis te Delft vervoerd. De bestuurder van de auto, die aanvankelijk was doorgereden, is aangehouden. De auto is in beslag genomen. .Haast een ongeluk. Het Leeuw. NwsbL meldt: ^Zaterdagmorgen zijn de reizigers die met den trein van 5.27 in de richting Gro ningen wilden vertrekken, teleurgesteld, daar deze trein wegens een storing op het traject niet heeft gereden. De brugwach ter van de Potmarge-spoorbrug was n.1. niet op tijd present, zoodat een ander de brug in orde moest brengen. Deze, iemand die met de bediening van de brug niet vertrouwd was, draaide de brug over, doch vergat haar vast te zetten, met het gevolg, dat toen de looomotief van den vertrekkenden trein er op reed, die brug een paar decimeters zakte. De trein reed gelukkig langzaam, zoodat de tender op de rails bleet Met een andere locomotief trok men den trein nu achteruit De be wuste looomotief moest daarna eerst weer uit.de voor haar ongewone positie verlost worden, eeni allesbehalve gemakkelijk werkje, hetwelk zooveel tijd vereischte, dat de eerste trein naar Groningen niet meer behoefde te vertrekken. Om 6.46 was de lijn n.1. eerst weer vrij, en de tweede trein moest reeds om 7.02 rijden. De eer ste verviel alzoo, terwijl de tweede op tijd zijn reis kon aanvaarden. Het is een geluk, dat de trein zeer lang zaam reed, anders zou een groot onheil waarschijnlijk hebben plaats gegrepen. Verboden vervoer. De douane-ambtenaren te Temeuzen hebben Zaterdagmorgen aangehouden het Engelsche stoomschip Florence Couke, ko mende van Gent en bestemd naar Hayie in Oornwall (Engeland), dat als lading on der meer vervoerde 600 K.G. buskruit, zonder dat deze lading door die daarvoor vereischte documenten werd gedekt Het schip staat onder bewaking der mare chaussee. Tusschea twee wagens bekneld. Vrijdagmorgen is bij de Nieuwe Veiling te Zaitbommel, doordat een paard schrok en achteruit stapte, de 12-jarige J. Daa- men tusschen twee wagens bekneld ge raakt Men vreest voor het leven van den knaap. Door een auto overreden. Zaterdagmiddag is te Enschedé in de Marthalaan het 10-jarig zoontje van B. uit Lonneker door een auto overreden en ge dood. De vondeling. Zaterdagnacht heeft een juffrouw op het politiebureau aan de Galerij te Rotterdam gebracht een kind van l1/» jaar, welk kind in de Benthemdwarsstraat op den openbaren weg aan ztJin lot overgelaten waa De oudera van het kind- leven gescheiden en zijn bij de wederrijdsohe ouders ingetrokken. De groot oudera weigeren evenwel het kind in huis te nemen. Aanvankelijk heeft de moeder het eenige dagen Mj zich gehad, imaar haar ouders hebben haar de woning ontzegd, in dien zij het kind niet bij den vader bracht. Maar ook daar wilde men het kind niet heb ben. De moeder heeft toen eenige nachten met haar kind in het Park of in een plant soen geslapen. Tensiotte heeft zij het kind in de Benthemdwarsstraat voor de woning van haar schoonouders neergezet en het aan zijn lot overgelaten. Door de goede zorgen van de politie beert het kind evenwel reeds elders een geschikt onderdak gevonden. Door den trein gegrepen. Op het baanvak Nijmegen—Wychen is f terochtend half zeven de 27-jarige W, uit Groesbeek, grondwerker bij de Maas—Waal kanaalwerken, bij het loo- pen over den spoorweg door de machine van trein 1422 gegrepen en onmiddellijk gedood. Een goede vangst Te Venlo werd een rijiwieldief, door den eigenaar, die den diefstal zag, per fiets nagezet, en aan de grens ingehaald en ge vankelijk opgesloten. De politie nam den man over en bracht hem naar Venlo. Daar bleek, diat men een goede vangst ge daan had'. De aangehoudene J. B. koop man te Nijmegen werd reeds lang gezocht. Hij stond eenige malen gesignaleerd we gens oplichting en verduistering. Hij heeft reeds eenige vonnissen achter den rug en nu weer was uit verschillende plaatsen, zijn aanhouding verzocht, we gens dlefstaL Hij is naar de gevangenis te Roermond overgebracht Brand te Teegelen. Zaterdagavond is te Teegelen brand uit gebroken in de groote pannenschop van Gebr. Teeuwen, gelegen aan de grens. De motorspuit van het Missiehuis te Teegelen en de brandweer van Kaldenkirchen heb ben hulp verleend. De schop brandde bij na geheel uit Het ketelhuis en de machi nerie bleven gespaard. De schade wordt op circa 6000 geschat De verduisteringen bij de Centrale Suiker-Maatschappij. In ons nummer van 10 Juni hebben wij reeds een en ander gemeld over de ontdek king van verduisteringen gepleegd door een kantoorbediende van het Rotterdamsche depót van de Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam, welk depót aan de Boompjes gevestigd is. Het politieonderzoek heeft uit gewezen, dat de fraudes gedurende een reeks van jaren gepleegd zijn en) dat de maat schappij vermoedelijk voor ongeveer 460.000 benadeeld is. Bjj een onlangs gehouden diepgaand on derzoek in de geheel verwarde administratie, zijn die verschillende manipulaties ontdekt Men kon vaststellen, dat een partij van 6000 balen, ter waardie van ongeveer 41/* ton ont braken. De politie te Amsterdam heeft de zaak nu verder in onderzoek, omdat het niet onmo gelijk is, dat de kantoorbediende op het hoofdkantoor een of meer medeplichtigen had. Intua9chen zal de Centrale Suikermaat schappij langs civiel rechterlijken weg trach ten van verschillende afnemers te Rotter dam gelden te krijgen, voor de goederen, die geleverd zouden zjjn volgens de facturen van den kantoorbediende. Hierbij Is een vorde ring ten bedrage van 160.000. Een gevaarlijke slaapplaats. Op de West Kruiskade te Rotterdam ging Zondagavond laat een beschonken man op de tramrails liggen. Voorbijgan gers wilden hem van deze gevaarlijke rustplaats verwijderen waartegen hij zich evenwel hardnekkig verzette. Toen agen ten zich met het geval bemoeide keerde de dronken man zich tegen hen. Een van de omstanders koos zijn partij en er ont stond een vechtpartij, waaraan met gum mistok en blanke sabel ten slotte een eind gemaakt is. De (tronken man is ter ont nuchtering opgesloten. Het drama te Nieuwenhagen. Het gerechtshof te 's-Hertogenhosch heeft Agnes G., huisvrouw van wijlen J. H. O., te Nieuwenhagen, wegens mishan deling op haar echtgenoot tot 2 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. A. O., mijnwer ker, te Nieuwerhagen, en W. G. mijnwer ker, te Alsdorf, weiden vrijgesproken, ij len zijn in vrijheid gesteld. Een zonderlinge broedplaats. Tusschen de spoorrails van het baan vak LeeuwardenWirduim zit een strand- riervit op vier eieren te broeden. Inbraken te Alkmaar. Zaterdagnacht ls ingebroken bij den heer M. aan den Kbnnemerstraatweg te Alkmaar. De dochter werd 's nachts wak ker en zag een man vertrekken. Zij waar- BChuwde haar vader, die de politie ging halen. In alle richtingen werd gezocht, otdat men eindelijk bij de kalkovens een man vond, die zich, waarschijnlijk om zijn signalement te wijzigen, half ontkleed nud en bij een slrtjt zijn handen waschte. Het bleek te zijn D. van L. een man, die meermalen is veroordeeld en op 10 Juni .1. te Amsterdam ontsnapte aan de politie, sindsdien pleegde hij verschillende in- draken, o.a. te Zandvoort en de vorige wfe,u,te 91oten» terwijl hij ook nog rij- wleldiefstallen gepleegd heeft te Apel doorn en Gouda. Hij had nog verschil lende gestolen goederen in zijn bezit en droeg o.a. aan een zijner vingers een gestolen gouden ring. Denzelfden naoht Is ingebroken bij de Iamllle V. eveneens aan den Kennemer- straatweg. Hier werd de dief door het aanslaan van den hond verdreven. (Buitenland) Generaal vermoord. Uit Warschau wordt gemeld, dat gene raal Ospilko. die bevelhebber van het vroegere Petjoera-leger geweest was en redaoteur van het Oekraiensche blad Dzwin te Giddeh gewohlen was, daar vermoord is. Sommigen brengen dezen moord in verband met die op Petljoera zelf, kort geleden te Parijs en zoeken er politieke beweegredenen achter. Veroordeeld tot 10 Jaar dwangarbeid. Sergeant Trzemielewskl, die in April Linde, den directeur-genera al van de postspaarbank in Polen heeft vermoord, is veroordeeld; tot 10 jaar dwangarbeid. HJJ werd geholpen. De Amerikaansche regeering ontvangt soms vreemde mededeelingen en ver zoeken. Zoo schreef zekere Charles Mc Collum, ergens uit den staat Mississippi, een somberen brief aan „de regeering te Washington", waarin hij verhaalde dat zijn vrouw was bevallen van een drieling „en of er nu niets kon worden gedaan om een armen drommel in zoo'n moeilijk heid te helpen". Nu, de regeering of liever het dept. van arbeid deed zijn plicht. Het zond per koerende aan vader Mc Collum de brochure „Wenken voor de behandeling van een zuigeling". Mo Collum ontving daarvandrie exemplaren. ANNA PAULOWNA. Raadsvergadering Anna Paulowna op Vrijdag 26 Juni 1926. Agenda: I. Notulen. 2. Mededeelingen. 8. Her nieuwde vaststelling der herzieningsver ordening, bedoeld bij art. 178 deT Ge meentewet. 4. Benoeming van een onder wijzer aan school I, ter voorziening in de vacature J. Adolfs. Aanbeveling1. S. Tj. van Dijk te Deinum; 2. L. D. de Snaijer te Helder; 8. K. Vermeulen te Oostvoorne. 5. Verzoek om ontheffing schoolgeldaan slag van P. W. de Greef. 6. Adres van de Middenstandsvereeniging om het plaat sen van licht- en krachtinstallaties over te laten aan installateurs. 7. Voorstel tot vernieuwing wan de overeenkomst met het P.E.N. inzake stroomlevering. 8. Verzoek om ontslag van den heer K. Kaan uit zijn betrekking van ge meente-ontvanger met ingang van 1 Juli a.s., met voorstel tot bet nemen voor rekening der gemeente van het verlies op zijn borgstelli g. 9. Voorstel tot wijziging der Jaarwedde- regeling van den len ambtenaar ter sècretarie. 10. Vaststelling van het bedrag van de zekerheidssteliing voor den gemeente ontvanger. II. Benoeming van een gemeente-ont vanger. Aanbeveling: L J. Baken, 2. D. J. Kaan. 12. V aststelling comptabiliteitsbesluiten. 18. Voorstel tot verkoop van de nood woning, staande op den boek Stoomweg- Van Ewijcksvaartswefe. 14. Rondvraag. De algemeen© vergadering van de Coöpe ratieve Boerenleenbank waa buitengewoon goed bezocht. De voorzitter, de heer G. J.1 Lovink, betuigde dan ook zijn voldoening over de groote opkomst, iets wat het bestuur niet anders dan aangenaam kon zljin, omdat bet daaruit een groote belangstelling voor het werk der Boerenleenbank mocht aflei den. Zeer gunstige resultaten waren te oon stateeren en voorzitter zou hierin aanleiding kunnen vinden een hoogst opgewekt ope ningswoord te spreken, ware het niet, dat aan de bestuurstafel een ledige stoel stond, de zetel van het overleden bestuurslid, den h#er Spigt. Spreker bracht isn herinnering de groote belangstelling van den overledene voor de Bank en bracht een woord van eer biedige hulde aan diens nagedachtenis. De notulen der laatstgehouden buitenge wone vergadering werden vervolgens gele zen en zonder op- of aanmerkingen vast gesteld. (Medegedeeld werd, dat van verscheidene l eden bericht van verhindering wegens ziekte was ingekomen en dat het 'bestuur het wen- schelijk achtte, dat het salaris van den Kas sier, wagens vermeerdering van werkzaam heden, van 1100 op 1200 gulden zou worden gebracht. (Het salaris wordt niet meer door de algemeene vergadering vastgesteld, zoo als vroeger). In de plaats van wijlen den heer S. Spigt werd als bestuurslid gekozen de heer Jb. van Stipriaap. Tot plaatsvervangende be stuursleden wegens periiodieke aftreding werden herkozen de hoeren D. Stammes en J. O. Geerligs, tot lid van den Raad' van Toe zicht wegens periodieke aftreding, werd her kozen de heer M. O. de Graaf. Allen werden gekozen of herkozen met een zeer groote meerderheid en allen namen aan. Tot Commissie voor het nazien der reke ning over 1926 werden aangewezen de hee- ren O. Kossem, R. L. Waiboer en V. Kaan en tot plaatsvervangend© leden die heerem K. Brugman, L. Leljinso ©n R. Daalder, die aHen aannamen. in loopende rekening, bitken alle aocoord te gaan. Het aantal spaarboekjes "bedroeg op het eind1 van het jaar 47a, het aantal voorschot- boekjes 169 en het aantal boekjed in loopen de rekening 29. Op 1 Januari 1925 telde de bank 276 leden, 6 zijm in 1926 overleden, 8 bedankten en 2 vertrokken naar elders, terwijl 19 nieuwe le den toetraden, zoodat het aantal vermeerder de met 8 en steeg tot 284. De rekening sluit met een eindcijfer van 986.276.48. Het eindcijfer van de balans is 406.068.89. Spaargelden. Op 1 Jan. *26 was gedeponeerd 801.877.48' In 1926 werd ingebracht 448.687.58 Terug genomen werd „874.779.18 Op 81 Dec. 1925 was dus ge deponeerd 875.785.88' De inleggers kregen aan rente 18.703.88 Hiervan is uitbetaald M 1.894.62 In de spaarboekjes werd aan rente bijgeschreven n 12.309.26 Voorschotten. Aan voorschotten was op 1 Ja nuari uitgeleend 284.780.— Aan 40 personen werd ver strekt 118.625.— Afgelost werd' n 61.314 Op het eind van 1926 was dus uitgeleend w 297.061.— Aan rente werd ontvangen 12.285.88 Wegens onvermogen kon 1 voorschot nemer de renite nog niet geheel voldoen en van 1 voorschotnemer, die failliet is, werd de rente niet betaald, totaal tot een bedrag van 11684. Overigens werd alle rente prompt betaald. Loopende Rekening. In L. R. had de Bank op 1 Jan. 1925 te goed 67.026.27' Uitgegeven werd in loopende 1 rekening 418.269.10 En ontvangen 406.77980 De Bank was dus op 81 Dec. te goed 64816.87' Aan rente werd ontvangen En uitgegeven De Oommissde, die de rekening en balans over 1925 had nagezien, verklaarde, bij' mon de van den heer A. N. Kossem, dat zij alles in de 'beste orde had bevonden, waarna de rekening, op haar advies, werd goedgekeurd'. Aan het beknopt Jaarverslag 1926, door den kassier, den heer A. de Boer, uitge bracht, ontleenen wfj het volgende: De con- tróle der Bank had geregeld plaats. Elke (maand geschiedde dit door het bestuur en om de drie maanden door den Raad van Toe zicht. De boekhouding van het geheel© jaar werd' nauwkeurig nagegaan door een Inspec teur der Centrale, terwijl dóór dezen ook nog een onverwachte kas-contróle werd gehou den. flteeds w^rd de boekhouding in vol maakte orde bevonden. De opgaven van den Inspecteur, gezonden aan de houders van spaarboekjes, voorschotboekjes en boekjes 6.896.02 8.66 Na aftrek van alle onkosten bleef aan zui vere winst over 2166 Al, die op de jeserve moet worden gebracht, waardoor het reserve fonds stijgt tot 1 19.466.87'. Het bestuur en «de Raad van Toezicht schonken steeds hun aandacht aan de uitge leende 'bedragen en ontvangen borgsteJIin,- gen, opdat de veiligheid der belegde gelden zoo goed mogelijk verzekerd1 bleef. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar .de algemeene ver gadering te» Utrecht werd gekozen de beer A. de Boer en tot plaatsvervangers de heerem G. J. Lovink en G. O. van Balen Blanken. (Hierna volgde lezing van den beschrij vingsbrief, die geen aanleiding tot bijzondere bespreking gaf. Daar de rondvraag niets op leverde, sloot voorzitter de vergadering met een woord van dank aan den heer J. O. Geerligs, plaatsvervangend' bestuurslid, voor alles wat deze tijdens de ziekte en na het overlijden van den heer Spigt gedaan had en met dank aan de aanwezigen voor de aange name samenwerking. SCHAGEN. Op de Schager kermis paardenmarkt waren 186 paarden aangevoerd. Besteed werdrijtuigpaardeu f 800 k 600,2J-jarige f 160 276, ü-jarige f!00è 200, veulens f 60 125, werkpaarden f 175 k 450, slachtpaarden I 80 k 200, hitten f 160 k 400. Handel goed. TEXEL. Wegens het bedanken als lid van den Gemeenteraad door den heer D. C. Dros, heeft het Centraal Stembureau tot lid van den Raad aangewezen den heer J. O. Vis ser, die evenwel bereids bericht ingezon den heeft, dat hjj de benoeming niet aan neemt Alsnu rest nog één naam op lijst A. van de Vrijzinnige partij, n.1. die van den heer P. Lieuwen. WIERINGEN. Ten overstaan van notaris Obreen had Zaterdag 19 Juni 1926, des avonds half 9, In het lokaal van den heer Jr. Lont te Den Oever, ten verzoeke van de erven wijilen Mej. H. Bakker, wed. Jb. Kaleveld, de open bare verkooping plaats van een woonhuis te Den Oever, groot 126 M*. Kooper de heer J. Wiegman, voor 1862. JA Zondag was 1 weer buitengewoon druk op ons schiereiland en werd dit naar schatting door ongeveer 1000 personen be zocht Auto's, fietsen, rijtuigen; wandelaars, een groote 'pleizieretoomboot van Enkhuizen, alles bracht nieuwsgierigen naar hier. Voor de cafó's was het een goede dag. JULIANADORP. De heer O. van Dijk, arbeider aan den Rijksweg, alhier ls per 1 Juli in gelijke betrekking overgeplaatst met als stand plaats Soestdijk. INGEZONDEN. De BUBAfcA*. Antwoord aan Dr. v. d. VJlet Den heer v. d. Vliet, die tenminste niet uitsluitend schrijft over de H.HH.-lltt- econ. afdeeling wil ik. nog een kort ant woord geven, ofschoon ik de discussie als gesloten beschouwde. Ad. L Deze opmerking bewijst alleen, dat ge niet over de zaak hebt nagedacht. Lees nu nog eens over, wat ik in I en II schreef, en probeer dit verder uit te werken (want ik moest mij natuurlijk de uiterste be knoptheid opleggen) en als het u dan nog niet duidelijk ls, wacht dan tot ge een uit voeriger publicatie van mijn hand over dit onderwerp hebt gelezen, die binnen kort verschijnt en waarover ik dan gaarne (maar niet in de krant) van gedachten zal wisselen. Ad. 2. Lees nu b.v. eens mijn antwoord aan den heer Dekker in de Held. Courant van 17 Juni over de aansluiting, dan had ge dit ongeschreven gelaten! Eveneens de opmerking aan mijn adres over Helder- sche Handelsschool-vakschool, die ge van mij nergens kunt vinden. Ad. 8. In die plaatsen, waar een lyceum of gymnasium ontbreekt kun de stu die voor het Staatsexamen A geschikt aansluiten, enz., schreef ik. Gij maakt ervan, dat de HüA „A" is „een goede vooropleiding", en verwijst de menschen naar een gymnasium, dat.hier niet is! Over het door u verder aangevoerde nog het volgende: Het eindexamen gym nasium of Staatsexamen loopt over de. vol gende vijf groepen van vakken: 1. Latijn, 2. Grieksch, 8. moderne talen, 4. Neder- landsch en geschiedenis, 5. wiskunde (ste reometrie ern planimetrie). Vergelijk dit eens met de vakken ©ener H.B.S. „A" en ,3"- De leerlingen der H.BJ3. „A" hebben de planimetrie geheel gehad Vervolgens is vereischt voldoende voor vier groepen, waaronder voor de A-menschen (nu van het <£vmnasium) Latijn en Grieksch, moet voorkomen, maar nietwiskunde! Zij hebben reeds vrijstelling voor twee groepen van vakken (dit laat ge weg, ern komt daardoor tot wiskunde 881/» I). Mpt goede cijfers voor Latijn en Grieksch zijn ze dus geslaagd De B-men- schen (van het gymnasium) moeten onder de vier voldoende groepen wiskunde heb ben. Er is trouwens nog een andere moge lijkheid: overgang naar de 6de klasse van het gymnasium en toehoorder voor 8 vakken, maar ik kan daarover niet verder uitweiden. De rekensommetjes van 7 en 8 Jaar gaan dan ook ongetwijfeld niet op. Ik zou u verder willen voorstellen: laat ons niet verder hierover in de krant schrij ven. Ik vermoed dat het op deze wijze voor de menschen niet helderder wordt Mijnerzijds sluit ik tenminste op deie plaats nu onherroepelijk de discussla. Dr. H. W. VAN URK. Een tekort van f i50.000. Geachte redactie. Gaarne wil lk den heer Nieuwbuurt nog even van antwoord dienen. In de eerste plaats dient dan, dat sljn in gezonden stuk dato 1 Juni met dat van 19 Juni hemelsbreed verschilt wat betreft de aangele genheid zelf en hond ik mij daarom bij zijn eerste schrijven. In dat van 19 Juni ziet de heer N. visioenen zweven, die om de zaak heerudraaien. Overigens ie bet stukje (als het werkelijk van zijn hand ie) aardig in elkaar gezet Of het nu wel veret^pdig ie van den heer N., om zich als gewezen getmeentebe- ambte, waarmede de meest mogelijke clementie ls gebruikt in gemeentelijke discussies te gaan mensen, betwijfel ik, ofschoon hij dat voor z labzeive moet weten. Maar als hij voortgaat met te doen, zooals hij nu doet betwijfel ik of hij bereikt, hetgeen hij vermoedt Terzake: t Gaat ar om, of het billijk ls of niet om van de hocge inkomens een hoogere pensioenbijdrage te heffen dan van de lagere, zooals ons voorstel don ook Inhield. En nu gaat het er niet om, wie of de personen sljn met de hoogere salariseen, alleen begrijp ik zeer goed dat het niet aangenaam is voor hen, die daaronder zouden vallen. Maar daarmede mag een raadslid geen rekening houden. Ik wil u wel vertellen, wanneer er onder hen een familielid van mij zou zijn (al zou het mijn eigen broer zijn), evenmin zou ik schromen, om, nu de nood dwingt te zeggen: betalen broeder. De heer Nieuwbuurt wil tooh zeker erkennen, dat, wanneer men andere objecten aanvat en die zijn er vele, mijnheer N., salaris- verhooging van burgemeester en secretaris, subsidies, enz. enz.) men over moet gaan tot daden, die helpen verwezenlijken een mindere opbrengst voor de burgerijEn als u dat niet doet ik herhaal 't dan verwezenlijkt u 'n dog ma, welke de meest rechtsche conservatief u niet verbetert. "Wanneer u in uw gezin ziet, dat uw inkomen niet van dien aard is, met zelfs uw hoogst ooodige uitgaven, (dient a, als u een werkelijk goede huisvader zljt en daar twijfel ik niet aan, deze beide, dus ontvang sten en uitgaven, met elkaar te oompenseeren. Een andere vraag ie, wanneer gij uw huishou delijk budget hebt gebracht op het minimum en er blijft daarna zelfs niets over voor genot, of don, meneahelijk gesproken, het leven nog waarde heeft. En kijk mijnheer N., juist om dat er zoowelen zijn, waarvoor het leven zoo weinig waarde heeft, en mede betalen aan een gemeentelijk budget, waarbij de kleinst moge lijke bijdrage hen zwaar valt, juist om voor hen zulks dragelijk te maken, dient men over te gaan tot voorstellen, zooals door ons ge daan. Een premievrij staatspensioen heeft daar niete medeuit te staan. De heer N. wil toch zeker ook geen premievrij staatspensioen voor salarissen van 8, 4 of 6000 gulden? waar van reeds 76 van dat salaris als pensioen geldt. Neen, mijnheer N., staatspensioen geldt in hoofdzaak voor hen, die niet in overheids dienst zijn en dus particulier werkzaam zijn geweest; men kan daaraan nog toevoegen, dat zoo'n staatspensioen,- bet uitbetalen is van een tekort ontvangen loon. Over dat staatspensioen valt nog veel meer te zeggen, maar daar het met een finanti eel beheer van een gemeente niets heeft uit te staan, zwijg ik daar verder over. De kwestie ie deze: de gemeente zit in flnantieole moeilijkheden, met allerlei kunst en vliegwerk moet men de 'begrooting sluitend maken. Objecten, door mij meermalen naar voren gebracht, worden ontzien en nu komt inen voor minder aangename maatregelen te staan. NleuwbuiuTt zegt: trots onze flnantieele moeilijkheden „hands offl" van de höoge sala rissen,- leve premievrij pensioenI Ondergetee- koride zegt: leve premievrij pensioen met Staatszorg „hands off' van de lage loonen. Ik kan don ook niet anders ooncludeeren dat, wanneer iemand als de heer N. zijn goedkeu ring hecht aan de bestaande maatregel, n.m. dat onze gemeentelijke beambten betalen 8V1 pensioenpremie, tegenover den ambtenaar die betaalt tot 8000 inkomen ook 81/» en daarboven niets, hij daardoor den verkeerden weg bewandelt en den naam democraat ver loochent. De raad, die N. mij geeft, le niet nieuw, t ls intusschen een wachtwoord ge worden, t ie zelfs eectorlech, men neemt bij elke discussie met mij daartoe zijn toevlucht, zonder eenig succes. Laat ik met Multatuli zeggen: „Waarheid boven godsdienst!" Hopgchtend, J'. J. SCHCXEFFELENBERGER. Helder, 19 Jhnl 1900.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6