T PUROL KON. MAR. JACHTCLUB. Kleine Kinderen f TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. iprlr Jn V°°Ix höar 18 flls ZÜ werken. Astra's prinsessehandjes staan 1 f Bij VAN DINSDAG 29 JUNI 1926. Concert Centraal Genootschap Klnderherstelllngs- en Vacantlekolonles. De mislukte Koolhoven-proeftocht. De taptoe-uitzending van den H.D.O. „Olly Polly" In Casino. Klnder-operette Alb. Boelens. Goedkoop reizen. Ingezonden Mededeellng. Aanrijding. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst Rectificatie. Uit het Politierapport Gevonden Voorwerpen. Reorganisatie Gemeente-reiniging. B. en W. schrijven aan den Raad: Erfpachtsaanvrage. Voorstel tot aankoop en tot verhuur van het geniebureau met woning. Wijziging der Verordening op het technisch beheer der gemeente bedrijven. Gasfabriek Ingezonden Mededeellng. (498) a behandelt men de roode en smettende plekken met fi 3 6 21/. 5 5 4 Hel Nederlandsche eskader te KleL Men meldt aan de N. R, Crt.: ByV het te Alkmaar gehouden examen, voor onderwijzeres) slaagde o. a. onze plaatsgenoot® Mej. T. 'Heijman, leerlinge der Rijkskweekschool aldaar. Onze oud-plaatsgenoot, de heer W. H. van Mels is aan de Universiteit te Gro ningen bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde. te geven door de „Oranje Harmonie Ka pel" op Dinsdagavond van 8 u. tot 9 u. 80 in de muziektent in het Plantsoen. Programma: I. Gwrang 278 (Koraal). 2. En avant lea Campagnands. Marech P. Mertsig 8. Ouverture-Joyen89 (Luetêpiöl ouv.) Kéler-Béla 4. Religleuen (andante Religioeo) J. Werkman 5. Fleura de Nico. Fantalsle Jacque» Martin 6. Petltó Ouverture Jan van Tright 7. La Reine des Prêe. Fantalsle A. Bernier 8. Lee Cadots de Brabant. Maraoh V. Turlne De Zaterdag gehouden vlaggetjesdag heeft aan de kas van dit Genootschap een bedrag van 404.69 toegevoegd. Dit bedrag, gecol lecteerd op één. dag door een aantal jonge meisjes, mag inderdaad een mooi resultaat worden genbemd. Het bestuur is de colleo trices dan ook zeer erkentelijk voor haar werk en heeft ons verzocht langs dezen weg haar den dank over te brengen voor haar medewerking, welke aangename taak wi gaarne vervullen. Men deelt ons mede, dat het ongeluk, dat aan het Koolhoven-vliegtuig bij de proefvlucht alhier overkwam, niet veroor zaakt werd door het breken van een der stijlen, zooals wij mededeelden, doch door het breken van een spandraad. Het vlieg tuig viel daardoor op zijde, doch bleef overigens onbeschadigd. Het wordt op nieuw klaargemaakt voor proefvluchten. Wij ontvangen nog steeds brieven van enthousiaste luisteraars, die ons komen vertellen van de goede overkomst der taptoe. Wij kunnen deze niet meer opne men, daar men tenslotte genoeg krijgt van den lekkersten schoteL Een uitzonde ring willen wij evenwel maken voor den heer H. Broëlman, Nigellestraat- 12Shuis, Amsterdam, Noord, die ons Maandagmor gen met zijn echtgenoote per motorfiets bezocht om ons zijn bevindingen mede te deelen. De schrijver is „old navy man' naar hij zegt. en hoorde na 6 jaar de taptoe weder eens. Hij hoopt ook nog eens „Winnubst" of het „Stedelijk" voor de microfoon te krijgen. Kermis. De jaarlijksche kermis staat weer voor de deur, en ofschoon op het oogenblik nog niet veel hierover valt te zeggen', werpt zij reeds baar kermisstemming vooruit Want naar mate zich Maandagmiddag al de schuiten in het Held. Kanaal deden zien, en de zware vrachtauto's van Janvier door de stad trok ken, werd1 ook de jeugd onrustiger, rumoe riger, vol gespannen verwachting. Voor hen duurt de kermispret niet maar een week, maar zij begint reeds nu bij het afladen m opbouwen der verschillende kramen en tenten. Wat hier behalve hetgeen wij- reeds ver meldden, nog zal komen, daarover valt thans nog niets te zeggen. ^Casino" komt met een alleraardigste operette, „Olly Polly" ge naamd1, en, in de tweede helft der week, met „Blanke Ballast" en „Nummer Zeventien", beide hier al eerder vertoond. In de tent, die op het Nieuwe Kerkplein wordt opgeslagen, komt het gezelschap van den heer Jan Nooy met een klucht; „Musis Sacrum" annonceert een dancing-variété. En verder zullen, we afwachten wat het dit jaar worden zal. De „Haagsche Courant" van 2 Maart schrijft over „Olly Polly", dat een maand lang in „Scala" werd opgevoerd: „Dat de trek van het Haagsche publiek naar „Scala" is, als er maar iets gegeven wordt, dat met zijn smaak overeenstemt, zagen wij gisteravond bij „Olly Polly"' door het gezelschap van Louis de Bree: een volle zaal en een sucdes, dat de wanden er van daverden. „Olly Polly" is een ailervenmake- lijkste operette. Hier is iets uitstekends tot stand1 gèkomen;. Fientje de la Mar was schitterend1 op dieef in haar dubbel bestaan van Olly Polly, zij speelt en zingt voortreffelijk. Janssen® speelde voor Harold Wills en hij deed dit onverbeterlijk. Verder dragen aan het succes niet weinig bij. Mevr. Riek de ia MarKleij, als de gouvernante Polly Webbs, Annie de Bree—Bakker, Louis de Bree als Harold's viiiend. Een prachtig volgehouden droog komisch type geeft Sylvain Poons. De ver tooning is zeer vlot, de aankleeding valt te prijzen en, het orkest is zeer verdienstelijk." Blijkens eene advertentie in de Held. Crt zal de heer Boelens in de kermisweek alhier een voorstelling geven van eene nieuwe kinder-operette, door hem ver vaardlgd naar een «Prookte Astra", uitgegeven door de bekende Glim-fabrieken. De heer Boelens verkreeg van deze fabriek het alleen-vertoonings- recht voor Nederland. Het sprookje be staat uit drie bedrijven en verhaalt van prinses Astra. die door haar booze groot, moeder veranderd wordt in een asscho- poes, omdat grootmoeder van meening is, evenwel geheel verkeerd naar dit werk, dat bestaat in het poetsen van koper schoenen enz., maar gelukkig komt haar vriendje Colino met de kabouters haar helpen en haar het toovermiddel der „Glim-fabneken brengen. Viei« danseres jes symboliseeren het woord „g-l-i-m" Verder komen er natuurlijk feeën, pa ges, enz., in voor, benevens tal van aar- dige vensjes, zoodat dit sprookje wel trek- Ken zal. Omtrent de opvoeringen raadplege men voorts de advertenties ioen wjj verleden jaar romer een overeen komst sloten met de Directie van onze Hel- dersche Stoomb.-Onderneming „E.S.O.N.A.", ten einde de lezers van ons blad een goed koop reisje naar Amsterdam te kunnen aan bieden, hadden wij niet gedacht, dat dit zóó zou inslaan en dat zoovelen van de door ons geboden gelegenheid1 gebruik zouden maken. Van verschillende zijden ontvingen wij betuigingen van bijval en bewijzen, dat de premie üoor onze lezers op prijs werd ge steld. Wij behoeven U,niet te zeggen, dat dit succes èn voor ons èn voor de EJ3.0.N.A. zeer aangenaam was en aanleiding werd, dat wij ons wederom tot E.S.O.N.A. hebben ge- wend, om onze overeenkomst voor dit jaar te vernieuwen Wij hebben de directie daar toe bereid gevonden niet alleen, doch deze heeft er in toegestemd' de goedkoope biljet ten een halve maand eerder verkrijgbaar te stellen. Wij' zijn dus wederom in staat onze lezers gedurende den komenden vacantietijd zeer goedkoope reisjes naar Amsterdam aan te bieden. Ais wij juist zijn ingelicht, is het oude, onaangename weer nu achter den rug en heerlijk zomerweer op komst; natuurlijk kunnen wij daar niet voor instaan, maar het is ons toch werkelijk beloofd. Dan komt dus de tijd om van een watertocht te genieten-, die door de rust en1 zuivere atmosfeer uw gezondhèid ten goede komt, en.... die U op uw reiskosten belangrijk doet besparen. Wij hopen nu maar, dat onze lezers ook dit jaar de dezerzijds genomen moeite zullen beloonen' door een druk gebruik te maken van de goedkoope tickets. De biljetten, weike vanaf 30 Juni tot 81 Augustus verkrijgbaar zijn aan ons bureau Koningstraat op alle werkdagen van 's mor gens 8 uur tot 's avonds 7 uur, zijn geldig tot 30 September. De prijzen zijn 2. voor een retour 1ste kajuit en 1.50 voor een retour 2de kajuit Voor kinderen van 410 jaar worden kaarten gegeven tegen half tarief, alzoo voor 1.retour 1ste kajuit en 0.75 retour 2e kajuit. Het aantal biljetten, dat iedere lezer kan nemen, is ge heel vrij. Zij zijn te gebruiken zoowel in de richting HelderAmsterdam als omgekeerd. Wie dus familieleden in Amsterdam in de gelegenheid wil steilen'een goedkoop reisje naar Helder te maken, kan de biljetten per brief toezenden. De boot vertrekt van Helder naar Amster dam op alle werkdagen, behalve Dinsdags, morgens om 5 minuten over half acht. Aan da leden wordt hierbij medegedeeld, dat de volgboot bij den zeilwedstrijd op ZATERDAG 3 JULI te 9 uur v.m. geroer ligt in den mond van de haven, 9 uur 2i de haven verlaat en 12 uur 15 weder binnenvalt. Programma's zijn te verkrijgen aan hot Wachtlokaal van da Marine. Van Amsterdam 's morgens om 9.30 uur, behalve op Dinsdag, dan om 8j30 uur 's mor gens. Men behoeft onderweg niet over te stappen. Gisterenavond omstreeks 6è uur had op de Laan een aanrijding plaats tus- schen twee auto's. Uit de Walvischstraat kwam de vrachtauto der firma La gerveld, terwijl de auto van Dr. van den Nieuwen- ïuijsen de Laan passeerde. Beide voer tuigen kwamen od vrij onzachte wijze met elkander in Aanraking, en werden vrij ernstig beschadigd, zoodat „sleep hulp" noodig was om zë naar de garages te brengen. Het incident gaf aan de buurtbewoners een welkome afleiding. Uitslag van de verloting, gehouden door de afdeeling Helder van boven genoemde Maatschappij. Paard op hol. Zaterdagmorgen -is eeni paard, dat voor en groentenwagen op het Stationsplein was gespannen, door het schrikken voor een auto, op hol geslagen. Het dier holde door de R. H. Laan en kwam op het Koningsplein te vallen. Het paard, dat direct gegrepen werd, had1 eenige ontvellingen aan zijn üooten bekomen. Persoonlijke ongelukken zjjn niet gebeurd liibraak. Door iemand weird Zaterdagmorgen aan gifte gedaan, dat in den afgeloopen nacht getracht was in zijn pakhuis, dat zich achter de Jonkerstraat bevindt,1 in te breken. Toen hij in den nacht van Vrijdag op Za terdag bij zijn pakhuis kwam was er iemand op de vlucht geslagen. Ergerlijke dierenmishandeling. Aan een agent werd Zaterdagavond ken nis gegeven, dat een bewoner van de Keizer straat z'ich aan dierenmishandeling had schuldig gemaakt. Hij had zijn paard zoo lang geslagen, dat het beest een bloedende wond hadt gekregen. Een onderzoek wordt ingesteld. Nog een mishandeling. Dienzelfden avond1 werd door Iemand aan gifte gedaan, dat hij even te voren mishan deld was. De politie stelt ook hiernaar een onder zoek in. o o C 0) M o o P co pz O p 0 o r—t n 8," P Ph O w bo-t* O p co p< O O O •3 p O B 09 P4 O "3 o $15 O O m P< P 446 1 1196 19 62 37 647 55 202 72 251 2 401 20 713 38 115 56 17 73 1065 3 927 21 213 39 1130 57 1069 74 1074 4 824 22 1060 40 247 58 399 75 366 5 837 23 1081 41 392 69 529 76 313 6 549 24 675 42 148 60 669 77 796 7 503 25 998 43 98 61 4 78 578 8 7 26 429 44 966 62 836 79 489 9 659 27 956 45 241 63 632 80 378 10 750 28 548 46 261 64 907 81 306 11 876 29 910 47 394 65 800 82 980 12 653 30 626 48 403 66 960 83 909 13 281 31 269 49 200 67 916 84 1070 14 1126 32 255 50 91168 663 85 611 15 967 33 1058 51 165 69 786 86 646 16 206 34 374 52 973 70 1149 87 115417 286 35 1145 53 465 71 430 88 953 18 91 36 612 54 De prijzen kunnen tot en met Zaterdag worden afgehaald bij mevrouw de Boer— iorver, Spoorstraat 38. Na dien dag ver vallen de niet afgehaalde prijzen aan de afdeeling. In ons nummer van Zaterdag vermeld den wij dat mej. H. Valkenburg te 's-Gra- venhage slaagde voor de akte N IV. Dit moet zijn de beer H. Valkenburg. Zaterdagmorgen is naar Alkmaar overge bracht de man, die Vrijdag terzake een zedenmisdrijf was aangehouden. Aan het Hoofdbureau van Politie alhier is ais gevonden terug te bekomen: een huisdeursleutel, een schaar, een rij wielbelastingmerk en een grijze mantelcein tuur, en aan de adressen: Visser, Trompsbr. 51: een broche. Petersen, Hoofdgracht 25: een kindertasehje met inh. De Leur, KI. Duitstr. 10: een herdershond. Koenderman, Kanaalweg 158: een bril. P. Bais, Stakman Bossestr. 40: een medail lon met portretjes. C. Moorman, De Ruijterstr. 24: een strand schepje. De Groot, Parallelweg 64: een rijwielbelas- tingmeik. G. Bak, Van Galenstr. 44: een ring met sleutels. B. Garsteveld, 2e Vroonstr. 28: een Fran- sche huisdeursleuteL Woord, Vjjzelstr.: een naak van een sloep. J. Minneboo, Van der Duin v. Maasdamstr. 25: een hond. Van Til, Langestr. 27: een paar gymnastiek schoenen. J. Houwer, J. in 't Veltstr. 105: een zak mesje. H. Timmermans, Wagenstr. 38: een fiets pomp. De Ruiter, Achterbinnenhaven 20: een kin derschoentje. De Graaff, Sluiswachter KoopvaaxdijsMs: een sloepje. G. Fransen, Gravenstr. 26: een donkere jas. P. in 't Veld, Rijksstraatweg Koegras: een rijwielbelastingmerk. Waardenburg, Wachtstraat 30: twee loten. Dijkshoorn, Koningstraat: een knipmes. Postkantoor: twee zilverbons. Brinkman, Vlamingstraat 55: gebroken lid van een disselwagem Kok, Achtergracht Z-Z. 20: een fiMfpak. Holte, Hoogstraat 78: een broche, waarin twee medaillonportretten. O. Vorre, Achtergracht Z.Z. 32: een kinder zakdoekje. Dijkshoorn, Gasstraat 53: een koperen huls- deursleutel. Lebert, Binnenhaven 99: een ceintuur. Meerbeek, Van Galenstr. 99: een blauwe duif. S. Geerling, Brandkraansteeg 1: een bruine mantelceintuur. D. van El, Dijkstr. 20: een halskettinkje. Van Dalen, Kanaalweg 38: een knot zwarte sajet. J. Post, Vijzelstr. 91: een grijze dameshand- schoen» Gart, Polderweg 9: een) ring met sleutels. J. Brizée, Molengracht 6: een rijwielbelas tingmerk. Hibma, De Wetstr. 17: een rijwielbelasting- rnerk. Leij, Middenstr. 90: een rijwielbelastingmerk Mooij, 2e Vroonstr. 53: een zwarte duif met fing. A. Verheul, Bothastr. 40: een gymnastiek- schoentje. Blom, Buitenhaven: een wit bootje. Donkersloot, Parallelweg 61: een lot. Bondsgebouw: een rij wielbelastingmerk Erkelens, De Ruijterstr. 38: een rijwielbe lastingmerk. Hazeleger, Hoogdwarsstr. 2: een grijze dameshandschoen. J. Zwaan, De Ruijterstr. 68: een zilveren broche. Bregmain, Smidstr. 28: een blauw keperen jas. Looij, OudeKerkstr. 14: een hondenpenning. Felkers, Schagenstr. 75: een rozenkrans. Peeman, Parallelweg 45: een kleedje. O. Smit, Krugerstr. 84: een rijwielbelas tingmerk. F. Bot, Vijzelstr. 91: een portemonnaie met inhoud. Huibers, KI. Duitstr. 27: een grijze pet- Bootsman, Ie Schagendwarsstr. 12: een kanarievogel. Het is geblekeni, dat het maken van een oprit ten behoeve van het aan de Bassin- gracht te bouwen stortbuis voor de Reini ging zeer bezwaarlijk en kostbaar zou wor den in verband met het geringe hoogtever schil tusschen weg en water, de hoogte van het schip en de beperkte ruimte, weke een beletsel vormt. 'In verband daarmede is thans eens plan ontworpen, om met een electriische hijsch- kraan de bakken van de vuilniswagens af te lichten en deze door middel van een electr. loopkat boven het schip uit te storten. Hier door vervalt de kostbare oprit en het voor de paarden lastige achteruitzetten van den wagen. 'Bovendien geschiedt de thans voor gestelde lossing vlugger dan op de eerstge- dachte wijze. Nu slechts één motortransportschip en één rolderschuit worden gebruikt, moet ge legenheid bestaan om het vuil op te slaan gedurende den tijd dien het schip naar zee is. Met het oog hierop is het noodig om in het storthui® een1 bunker aan te brengen; ruimte gevendl voor het bergen van pl. m. 150 M8. vuil. De bunker voldoet, blijkens ge nomen proeven, aan de te stollen eischen. Zoo noodig kan het vuil van drie dagen in den bunker en dat van een dag in het schip worden verzameld, waardoor vier storm dagen kunnen worden afgewacht, terwijl speling bestaat voor reparatie e. d. Waar het storthuis van vrij groote afme tingen wordt en smeulenldi vuur zal bevatten, leent het zich er niet voor om van hout, zoo ais aanvankelijk de opzet was, te worden op getrokken. Het is daarom thans ontworpen van ijzerconstructiewerk:, bekleed met gegal vaniseerd ijzer. De kosten worden daardoor weliswaar hoo- ger, maar hiertegenover staat het voordeel, waarop ook de Commissie van' Bijstand' voor de Reiniging wijst, t. w. de mindere onder houdskosten dan van een houten gebouw. De firma Stork-L'ijsch wenscht het ge bouw met electrische hijschkraan geheel compleet uitgezonderd de fundeeringen en het verfwerk te leveren voor de som van 23.400.Het geheel wordt voor twaalf maanden gegarandeerd. De kosten der fundeering worden door den Dienst van Ge meentewerken1 geraamd op 11.000.In totaal bedragen de kosten dus ongeveer 34.400.—. IB. en W. meiken hierbij op, dat 'bij het samenstellen van de Gemeente-Begrooting voor 1926 het bedrag van het nieuwe stort buis nog niet was te ramen. Het oorspron kelijk voor het storthuis uitgetrokken bedrag ad 10.090.is daarbij dan ook aangehou den. De meerdere kosten worden eehter vol doende geneutraliseerd door de exploitatie- voordeelen, die nog nader zijn omschreven in het ter zake betrekkelijk schrijven van den Directeur der Reiniging en het advies van de Commissie van Bijstand. B. en W. stelen dan ook voor tot den bouw van een storthuis als boven omschreven te besluiten. Voorts werd een bedrag van 2000 toege staan voor den aankoop van transportban den, te monteeren op het motortransport schip. Blijkens een schrijven van den Direc teur der Reiniging zal het monteeren, inclu sief het voorzien van mechanische voortbe weging, een bedrag vorderen van 1060. De Commissie van Bijstand kan zich met deze meerdere uitgave waardoor een be tere werking verzekerd wordt vereenigen. B. en W. stellen voor dit bedrag voor ge meld doel beschikbaar te stellen. De kosten van een en ander zullen uit geldieeming moeten worden bestreden, ter wijl de noodige financieele regelingen, die uit de te nemen besluiten voortvloeien, den Raad' te zijtoer tijd ter vaststeling zullen worden aangeboden. B. en W. stelen voor aan J. van der Veen alhier een terrein, gelegen aan de Bassin- gracht alhier, groot hoogstens 528 M2., in erfpacht uit te geven, tegen een jaarlijks- chen canon van 45 ct. per M2. Het terrein is bestemd voor den bouw van 4 woningen. In verband met de toezegging, gedaan bij het voorstel, vervat in No. 71 van de Bijlage tot de Raadsnotulen van diit jaar, om. in ge val door den Raad mocht worden besloten tot aankoop van het voormalige geniebureau met woning, nader mede te deelen welke be stemming aan het gebouw zal worden gege ven, zoolang het plan tot afsluiting van het Westplein niet in uitvoering zal worden ge nomen, stolen B. en' W. thans voor het ge bouw te verhuren aan den heer A. Dokter, Directeur van Gemeentewerken dezer ge meente, tegen een prijs van 420.per jaar, zijnde deze huurprijs berekend naar 10 van de aanvangswedde van genoemden titularis ad 4200.De datum van ingang der huur aan het College over te laten. Bij het voorstel van B. en W. tot het tref fen van voorzieningen in het te verwachten tekort in de opbrengst der Inkomstenbelas ting 1926/1927, bij handhaving van het ver- meniigvuidigingscij'fer 0.85, deden zij o. a. de toezegging ter vaststelling aan den Raad aan te bieden een concept-besluit tot wijzi ging der „Verordening op het technisch be heer der gemeentebedrijven'", welke wijzi ging betreft de in de vigeerende verordening vastgelegde afschrijvingspercentages op de jezittingen van de Gasfabriek en de Water leiding. Door aanvaarding van de voorgestelde per centages worden de mindere afschrijvings- bedragen verkregen, welke in de betrokken 3ijlage No. 60 zijn vermeld. Uit den voorgestelden datum van inwer- cing treding der wijziging <1 Januari 1925) blijkt, dat is rekening gehouden met het voorstel' van den heer B. Zondervan. De afschrijvingspercentages op de aan- schaffingskosten zijia als volgt: alle gebouwen machines en stoomketels gashouders contróle-toestellen f abri eksto esteilen den binnenbouw der ovens den buitenbouw der ovens het buizennet in de stad de buizenleiding in de fabriek gasmeters meubilair gereedschappen muntgasmeters mu ntgasd i enstleid ingen muntgasbinnenleidingen dienstleidingen voor gas de straatverlichting den vrachtauto laboratoriuminventaris Waterleiding: prise d'eau alle gebouwen en werken, w.o. de watertoren, filters, bezinkings- bassins, en ontdjizeringsinrichting machines buizennet alle watermeters recogni tielei dingen aansluitingen gasleidingen) gereedschappen- de telefoon en den waterstandaan wijzer meubilair 4 6 4 >9 6 5 V 331/. 6 3 41/> 81/» y> 10 n 5 Yi 6 yy 6 Vi 5 n 4 f> 20 ff 20 >9 4 21/»,,, 8 10 8 De ontvangst te Kiel van het 'Neder- landsche oefeningseskader, onder bevel van vioe-admiraal O. Fock, is schitterend. Aan den vice-admiraal is 'gedurende het verblijf een Duitsch zeeofficier toege voegd, en ieder schip heeft de beschik king over een z.g. verbindings-officier, die zich belast met dingen van allerlei aard, en over eenige Duitsche marine schepelingen, die die oommunicatie met de Duitsche schepen onderhouden. Bij binnenkomst van het eskader werd een gedrukt feestprogramma uitgereikt. Er is een diner en een namiddagthé bij den Nederlandschen consul, den heek Sartori, een lunch en een bal bij den marlne- stationshoofdcommandant, vice-admiraal Raeder. Voorts wordt een lunch aange- den door het gemeentebestuur, en een feest, aan boord van het Duitsche vlagge- schip Elsasz. Voor de bemanning zijn bioscoopvoorstellingen, zeilwedstrijden en een bieravond georganiseerd. 3>e beleefdheden worden officieel gere ciproceerd door een lunch en een diner, gegeven door admiraal Fock op Dindedag a.s., en door een feest aan boord, van Hr. Ms. Heemskerck. De berichtgever van het Hbd. te Ber lijn meldt: Naar aanleiding van het bezoek van het Nederlandsche eskader aan Kiel bevat de „Deutsche Tagezeitung" van Zaterdag een warm gesteld begroetingsartikel, waarin op uiterst waardeerende wijze over Ne derland wordt gesproken. We maken van dit artikel met temeer genoegen gewag, omdat we den laatsten tijd in ons blad bij herhaling hebben moe ten wijzen op de kwaadaardige Hetze, die in een 'groot gedeelte van de Duitsche provinciale pers tegen Nederland gaande was.» Het doet daarom goed te zien dat juist een zoo nationalistisch blad als de „Deutsche Tageszeitung" ons land een an deren maatstaf aanlegt en Nederland niet beoordeelt naar de praatjes van over de grens gezette individuen. Het blad) wijst erop, dat Nederland on danks alle vijandige propaganda prijs is blijven stellen op de Duitsche vriend schap. In de eerste jaren na den oorlog was de goede gezindheid van Nederland vaak de eenige troost voor den afschuw dien de geheele overige wereld tegen Duitsch- land aan den dag legde. Thans schijnt men voor de toekomstplannen van de Europeesche politiek weer wat meer re kening met ons land te houden. De eerate teekenen van toenadering zijn onmisken baar. Wellicht is de dag niet meer ver dat Engeland en Frankrijk door hun afweer van andere gevaren voor hun machts positie geen handen meer vrij zullen hel?- ben om Duitschland te knevelen. Zonder overdreven optimisme schijnt het thans alsof de toekomst door een verandering der oonstellatie grootere vrijheid van be weging voor onzen wederopbouw te zul len brengen. Er zijn niet veel volken ge weest, die gedurende den oorlog een zoo absolute neutrale houding tegenover Duitschland hebben aangenomen ais juist Nederland, Daarvoor verdient het ook thans nog den warmsten dank. De Nederlandsche zeelieden zullen dus ln dé oude oorlogis- haven even welkome gasten zijn als ver leden jaar de bemanningen van het Zweedsche eskader, dat een gedeelte van de Kieler week meemaakte. Door het marine-station van de Oostzee, de ge- meente Kiel en tal van particulieren ls een rijk programma samengesteld om den Nederlandschen gasten te toonen, met hoeveel genoegen we hen welkom heeten. Ofschoon het eskader slechts klein is in getalsterkte, toont het welk een voorbeel dige en koene zeemansgeest op de Neder landsche vloot heerscht, en door de rood- wit-blauwe vlag worden herinneringen gewekt aan De Ruyter en tal van andere zeelieden, die deze kleuren ln zoo meni- gon zeeslag ter overwinning hebben ge leid. In dezen zin reikt Dultsohland Kiel aas de VedesUadseke aaüe sla m

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5