Eerste Blad. BUITENLAND. DONDERDAG 1 JULI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureèu: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 De ontwapening. Het vlootcomité der militaire subcommis sie van de voorbereidende ontwapenings commissie nam een Fransch voorstel aan, dat bedoelt bij vergelijking der maritieme bewapeningen rekening te houden met de noodzakelijkheid voor sommige landen in verschillende zeeën vlootbases te onderhou den zonder mogelijkheid die verschillende vloten te vereenigen. Hetzelfde comité be sloot naast de tonnenmaat der schepen ver schillende nevencriteria voor vergelijking aan te nemen, n.1. aantal en kaliber der ka nonnen boven 10 oM., aantal en kaliber der torpedolanceerinrichtingen, alsmede den ge middelden ouderdom der schepen. Het luchtvaartcomité nam voor een ver gelijking der /vliegtuigen de motorische kracht als hoofdcriterium aan en daarnaast het aantal vliegtoestellen. Voor luchtschepen werd het totaal volume als hoofdcriterium en het aantal en^de motorische kracht als nevencriteria aanvaard. Zoowel voor vlieg tuigen als voor luchtschepen werd ten aan zien van het personeel besloten, dat hier het totaal aantal manschappen in vredestijd en bovendien het aantal vliegers als criteria moeten worden aangenomen. De quaestie der militaire waarde van burgerlijke vlieg tuigen zal pas bij de behandeling der veilig heid worden besproken. De militaire subcommissie hoopt deze week met het eerste deel van haar werk ge reed te komen en dan voor een maand uit een te gaan. Ben memorandum van Jouhaux. Jouhaix, de vertegenwoordiger der arbei dersgroep in den raad van beheer van het Int. Arbeidsbureau, heeft aan de gemengde commissie van onderzoek inzake het econo misch aspect van de beperking der bewape ning een memorandum voorgelegd, waarin hij verklaart, dat het mogelijk is, een ver gelijking te maken tusschen de legerbegroo- tingen en aldus ook tusschen de mate van 'bewapening der verschillende landen, indien men de bijzondere omstandigheden zou ken nen, waaronder de budgetten somtijds wor den opgemaakt, en indien men door middel vhn nauwkeurig vastgestelde regels bij de opstelling dezer begrootingen elke poging tot camouflage verhinderde. Internationale Vereenlglng van Volken bondsvereeniglngen. Tweehonderd gedelegeerden, 80 landen vertegenwoordigend, zijn bijeengekomen op het Dinsdag te Londen geopende tien de congres van de internationale vereeni- ging van volikenbondsvereenigingen, dat tot Zaterdag zal duren.- Onder de spre kers op de openingsvergadering was ook graaf Bernstorff, die sterk ten gunste van den geest van Locarno uitsprak, wel ke volgens zijn zeggen ingewijd was door Duitschland. ENGELAND. De strijd ln de mijnindustrie. Bij het debat over dé tweed'e lezing van dé regeeringsvoorstellen is het weer tot levendige scèn'es in het Lagerhuis gekomen. Kolonel Westwood' en Kirkwood protesteer den tegen enkele uitdrukkingen, die minister Lane Fox zich bij de verdediging van zijn ontwerp bad laten ontvallen en ofschoon de minister verklaarde, dat hij niets demgree- feuilleton. 4) Uit het Engelsch van GARDNER HUNTING. TWEEDE HOOFDSTUK. rende aan het ajires van de arbeiders be doeld had, werd hij toch door de afgevaar digden op dé achterste labourba nk en voort durend' in de rede gevallen. Het sterkste argument van den minister was, dat het regeeringsontwerp aanbeveling verdiende, zoolang de oppositie niet met een beter voorstel aankwam. De regeering heeft wel veel kritiek te hooren gekregen, maar de arbeiderspartij heeft zelfs niet één alterna tief voorstel kunnen indienen en dé minister noodligde de heeren uit, daarmee eerst voor den dag te komen. Omdat de ontwerpen toch door de meerder heid zullen worden aangenomen, wilde Wheatley (labour) tenslotte slechts vragen, of Baldwin zijn eerewoord wilde geven, dat als de mannen het uur langer aanvaardden, er in geen geval voor 1927 sprake zou zijn van eenige loonsvermindering.? In een rede tot de Kamer van Koophandel te Belfast heeft lord Londonderry gezegd, dat hij. niet aan een oplossing van dé crisis in dé mijnindustrie geloofde, tenzij de ar- beidérs eerst een paar andere leiders kozen^ in plaats van Herbert Smitb en A. J. Oook. De strijdvraag' verplaatst zich meer en meer van een economisich conflict tusschen werk gevers en werknemers naar een strijd .tus schen het algemeen belang en de persoon lijke eerzucht van beide genoemde leiders. Het bestuur van den mijnwerkersbond heeft, na den toestand in de mijnen te heb ben besproken, met algemeene stemmen be sloten, iedere verlenging van den werktijd of vermindering van de loonen te bestrijden. De achturenweit voor de mijn werkers in het Lagerhuis. De beraadslagingen in het Engelsche Lagerhuis over het regeeringsontwerp, dat het den mijnwerkers weer mogelijk zal maken acht uren daags te werken, dus één uur boven het thans wettelijk bepaalde maximum, heeft op den eersten dag niets bijzonders opgeleverd- De argu menten voor en tegen waren lang daar voor reeds tot in den treure herhaald en men wist dat de arbeiderspartij ertegen was, al heeft een van de gematigde lei ders der mijnwerkers vroeger er wel voor gepleit de oplossing van de moeilijkheden te beproeven in de richting van langer werktijd. Al wat de regeering beoogt is een weg voor een regeling te openen, die anders versperd zou zijn, maar verder niets te doen dat. op drang of dwang zou lijken, om hem daarna ook in te slaan. De regeering hoopt dat de nieuwe maat regel, ondanks het verzet in het begin van de volgende week wet zal geworden zijn en in vele ipijndistricten verwacht men, dat de eigenaars nieuwe plakkaten zullen aanslaan, waarbij zij de mijnwerkers uit zullen noodigen het werk te hervatten volgens het loontarief van 1921 op de basis van een achtuurs-, in steê van een zeven- uurs werkdag. De indiening van het wetsontwerp heeft Oook, den heetgebakerden secretaris der mijnwerkers, in nieuwe Berserker-woede doen ontsteken. Hij dreigt dat hij indien de regeering ermee doorgaat, de mannen die aan het werk zijn gebleven voor de beveiliging van de mijnen (uitpompen van water, onderhoud van schoorpalen en schotten, enz.), gelasten zal dit werk neer te leggen en de mijnen zoodoende aan onbruikbaarwording zou overleveren. Na tuurlijk zou de regeering niet toelaten, dat de mijnen door zulk een sabotage aan verwoesting worden prijsgegeven. Dé pas opnieuw verlengde wet waarbij haar bij zondere bevoegdheden zijn toegekend, stelt haar in de gelegenheid, afdeelingen van de marine aan het pompen te zetten en te verhinderen dat het openbaar belang onherstelbare schade lijdt. Maar misschien zou dit niet eens noodig zijn, want de vakvereeniging van het personeel waartoe de „veiligheidsmannen' behooren, heeft hem al geantwoord, dat zij geen bevelen van den mijnwerkersbond afwacht en er niet aan denkt inbreuk te maken op de overeenkomst die zij eenmaal voor het verrichten der hoog noodige werkzaam heden heeft aangegaan. Heftig lawaai aan het slot van het debat ln het Lagerhuis. Bij het debat in het Lagerhuis over de tweede lezing van het door de regeering ingediende wetsontwerp, waarbij de ge legenheid geopend wordt voor den acht- urendag in de mijnen, is na een aanvan kelijk ongestoord verloop laat. in den avond een storm losgebroken, toen Brid- geman opstond om het debat te sluiten. De arbeiderspartij maakte groot kabaal en eischte dat de premier zou antwoorden op aanvallen, die gedurende het debat op zijn integriteit gedaan waren in ver band met zijn aandeelen in de oude familie-zaak. Een hevig lawaai vergezelde het ver dere debat. Bridgeman kon zich niet meer verstaanbaar maken, waarop de Speaker het debat sloot. Het amendement der arbeiderspartij werd met 855 tegen 163 stemmen ver worpen en het ontwerp bij tweede lezing aangenomen. Het Huis ging in beroering uiteen. Sommige le,den van de labour-aartij ren begonnen het lied van de roode vlag te zingen gedurende het stem opnemen, maar dadelijk door ,den Speaker tot zwijgen gebracht. i.j -é i Het conflict ln de Engelsche kolen- nijverheid. Lord Aberoonway, een groot eigenaar in Zuid-Yorkshire, heeft aangekondigd, dat daar gedacht werd over samensmel ting van verschillende mijnen, in het be lang van de industrie. Men weet, dat het reorganisatie-ontwerp van de regeering bepalingen bevat om zoodanige samen smelting gemakkelijker te maken. De voortzetting van den staat van nood. In het Hoogerhuis is een boodschap van den Koning voorgelezen, waarin ver klaard wordt, dat de staat van nood nog steeds bestaat ln verband metden toe stand in de mijnen en dat de regelingen, overeenkomstig de desbetreffende wet af gekondigd, van kracht zullen blijven. De invloed op de financiën. De ernstige uitwerking van de mijn- werkersstaking op de rijksfinanciën blijkt uit de inkomsten over het eerste kwartaal, welke 147 millioen bedragen, hetgeen een vermindering van 22 millioen ls in ver gelijking met dezelfde periode van het vorige jaar. Ik was dien morgen overtuigd dat de Fortuin nooit iets ten halve doet, toen ik naast Bob Klng in zijn auto zat, terwijl wij. samen over een modderigen landweg reden, zonder te letten op water, modder of snelheldswetten. Ik had een telegram naar de stad gezonden om de bagage al te halen, die ik ln den trein had achter gelaten, en had ham aan zijn woord ge houden. Hij stelde zich voor. Hij was, zei hij, een vriend van de familie Fhilbric. Meer vertelde hij niet, en er was ook geen enL kele reden waarom hij het wel zou doen.... Ik had hem eigenlijk evenveel of lie ver even weinig verteld van mijzelf. Maar wij hadden nu niet veel lust om over persoonlijke dingen te praten. Wij spra ken over hetgeen op het oogeniblik het meest onzen geest vervulde. „Ik weet weinig genoeg," zei hij. „Het bericht bereikte mij per telefoon. Maar niemand anders weet er meer van. Het is een vreemde reeks van gebeurtenissen geweest en nu Is het een treurspel ge worden." „Wie Is de man, die doodgeschoten is?" vroeg ik. „Dat is juist het vreemde," zei Klng met gefronste wenkbrauwen. Ik hoorde eerst dat het Wheeler Soancey was. Dat was de algemeene indruk in de stad. Maar u zegt dat u hem hebt gezien." „Ik heb den indruk gekregen dat dit zoo is," zei ik grimmig. „D&n is de eentge verklaring, die ik my kan voorstellen, dat Hals telefonisch bericht verkeerd is begrepen. Er ls be slist iets gezegd omtrent Scancey." „Wist u," vroeg Ik, „dat er vannacht op het kantoor van Baln is ingebroken?" „O ja," zei hy. „De heele stad sprak erover tot het andere bericht kwam." Js er eenig verband tusschen de twee?" „Ik weet 'het niet," antwoordde hy lang zaam. „Is er iets dat u dit doet denken?" „Alleen maar een toevallige omstan digheid. Fhilbrlcs briefje maakte Baln woedend. Ik nam de vrijheid het te lezen nadat zy. 'getracht hadden imy af te ranse len en dood te schieten, omdat ik het had gebracht." „Wat stond er in?" vroeg hy snel. „Ik kan my niet voorstellen wat die jonge Hal Baln kon schrijven. Ik had het briefje voor Donna moeten brengen, ofschoon u dit denkeiyk wel al weet? Die eindvraag was een openbaring. Het meisje had my verteld dat Ik een plaatsvervangend boodschapper was. ,H«ht u een veohtparty verwacht?" vroeg ik glimlachend. „Volstrekt niet. Ik dacht dat het een vredesboodschap was. De hemel weet dat er al onaangenaamheden genoeg zyn ge weest. Maar ik wilde voor Donna er ach ter zien te komen wat Hal van plan was, vóór ik het briefje naar Baln bracht. De Groote betooging. Tienduizend stakende mijnwerkers uit Noord-Staffordsbdre hebben gisteren een demonstratie gehouden met banieren en transparanten, waarop de eischen der mijnwerkers stonden vermeld. Er hadden geen wanordeiykheden plaats, maar het publiek trok zich in de meeste dorpen, waar de mannen doortrokken, heel wei nig van de betoogers aan. De moeilijkheden met «f wweg- bcambten. De moeiiykheden bij de spoorwegen hjken thans afgewend, daar de directies van hun weigering om met de vertegen woordigers der vakvereeniging te oonfe- reeren, terug zijn gekomen. Komende week zal dus waarsohyniyk een conferen tie byeenkomen, om te beraadslagen over de grieven der beambten voortvloeiende uit de na de algemeene Btaking getroffen regeling. Engeland en Sowjet-Ruusland. De conservatieve leden die ln het La gerhuis het jongste debat over Sowjet- Rusland hebben uitgelokt, hebben een commissie gevormd, die op de bedrijvig heid van de Sowjet toezicht zal houden en zooveel mogelijk zal waken dat er geen nieuwe inbreuken op de handelsovereen komsten worden gepleegd. De werkloosheid Nieuwe toeneming. Het pantal werkloozen beliep op 21 Juni, 1.634.700, een vermeerdering met 4761, vergeleken by de vorige week, en met 885.088, in vergehjking met een jaar geleden. In het getal zyn natuurlijk het millioen stakende ntijnwerkers niet be grepen. DUITSCHLAND. Het wetsontwerp betreffende de schadeloosstelling der gewezen Dultsche vorsten. De sociaal-democraten hebben nog steeds geen besluit genomen. In den Ryksdag wacht men vol spanning op wat ze zullen doen, maar steeds weer stellen zy een defi nitieve beslissing uit Zullen 2e voorstem men, tegenstemmen of zich onthouden? Daarvan zal het afhangen, of er in do kwes tie van1 de schadeloosstelling der vorsten een regeling wordt getroffen, of zy verdaagd wordt tot den herfst, of wel dat een nieuwe Ryksdag een uitweg uit de bestaande moei lijkheden moet vinden. De houding der Duitsch-nationalen is overigens ook nog een raadsel. Men weet alleen, dat zy niet voor het ontwerp van de rijksregeering zullen stemmen, maar men weet niet of zy eensge zind tegen zullen stemmen. Het is mogelijk, dat een deel van hen zich voor de stemming uit de zaal zal1 verwyderen, evenals 'by de stemming over de Dawes-leening is ge schied. En de communisten? Zy stemmen natuuriyk tegen, maar aangezien het op elke stem aankomt, zullen zy voltallig moeten verschynen. Dit is echter voor enkelen van hen, die door de politie wegens poging tot hoogverraad worden gezocht, niet mogelijk. De regeering zou volgens geruchten, die Dinsdag ln de wandelgangen van den Ryks dag de ronde deden, er niet aan dénken, tot ontbinding van den Rdjksdag over te gaan in geval het ontwerp wordt verworpen, om dé eenvoudige reden, dat ér by éen nieuwe verkiezing ook geen meerderheid van 2/8 voor het ontwerp zal worden gevonden. Van een nieuwen Ryksdag verwacht men ook geen heil. Rykskanselier Marx heeft Dinsdagoch tend nog eens met de sociaal-democraten gepraat. In de eerste plaats willen deze de zekerheid hebben, dat in de buitengewone rechtbank, die by dit wetsontwerp wordt in gesteld, de meerderheid 'uit overtuigde repu blikeinen zou bestaan. Voorts willen zy Ingezonden Mededeeling. MIJnhardt's Laxeeriabletten terugwerkende kracht van de wet, waardoor alle regelingen, die getroffen werdén zoowel na als voor de revolutie zouden kunnen wor den herzien. Hierdoor zouden de vorsten geen byzondere inkomsten uit kroondomei nen mogen trekken en tenslotte zou de valo risatie van de vorstelijke eischen door een byzondere regeling moeiten worden geperkt (De „Vorwfirts" meldt, dat in het district Frankfurt aan de Oder talrijke landarbeiders ontslag hébben gekregen van hun patroons, daar zy aan het referendum hebben deelge nomen. Een 65-jarige vrouw, die haar ont slag heeft gekregen, heeft zich uit wanhoop opgehangen. De verschillende artikelen van het wetsontwerp ln den rijksdag aangenomen. De Ryksdag heeft gisteren nog de overige artikelen van het wetsontwerp inzake de schadeloosstelling aanvaard. Veel belangryks leverde dit debat niet op. Vrijwel alle amendementen der Duitsch- nationalen en sociaal-democraten werden verworpen. By de stemming over de ver schillende artikelen onthielden zich dé Duitsch-nationalen, de sociaal-democra ten en de volkschen, terwyi de communis ten tegen stemden. Het Dultsch-Russlsch verdrag. Dinsdag hebben Stresemann en Kre- tinski te BerUjn dé ratifioaties gewisseld van het verdrag, 24 April IJ. gesloten tus schen Duitschland en sowjet-R/usland. Een nieuwe Spartacns-bondL Onder leiding van het Ryksdaglid Iwan Katz heeft een aantal door de communis tische party geroyeerde leden, die zióh niet wilden schikken naar de Instructies uit Moskou, een nieuwen Spartaousbond gesticht, met het oude Spartacus-program van Karl Llebkneoht en Rosa Luxemburg als partijprogram De 'bond zal voorts streven naar afschei ding van het Internationale proletariaat van de politiek van Sowjet-Rusland en zoowel het parlementaire stelsel als de vakvereeniigingsinternationale bestrijden. FRANKRIJK- Da regeerlngsverklaring In M parlement De regeerlngsverklaring legt nadruk op de samenstelling van bet kabinet en wyst er op, dat de regeering alle politieke over wegingen naar het tweede plan verwyst en spreekt de hoop uit, diat helt parlement aan de regeering de noodzakeiyke stabiliteit zal verzekeren. Alle belangen, de groote en de kleine, zyn solidair. De regeering zal zeker slagen, als zy niet telkens in haar bestaan bedreigd wordt. De gelukkige beëindiging van dé operaties in Marokko en Syrië, de verwezenlijking van het evenwicht in de be groeting, de strenge wil tot bezuiniging ver oorloven dé hoop, dat men van de belasting betalers geen nieuwe offers zal hebben te vragen; maar wel schynt het noodzaketijk de fiscaliteit te herzien en de uitwassen er van af te snyden. Maar de herziening der fiscaliteit zou niets zijn, wanneer men niet krachtig het muntstelsel ter hand nam. Om dit doel te bereiken, zal de regeering geen enkel tekort schieten aan dé heilige verbin tenissen van den fitaat voorstellen. De regee ring ls besloten de stabilisatie van het geld ter hand te nemen, want het voortdurend zakken van de koers van den frank moet tegengehouden worden. Hy moet op een re delijken voet van omrekening gebracht wor- ontmoette haar echter niet en zy gaf u het brief je.*H Er was een klank in zijn stem die op gepiqueerdheld wees toen hij die laatste woorden uitsprak. „Het briefje was een waarschuwing voor Baln, die erop scheen te wyzen dat Philbrlo een nieuwe manier had gevonden om hem te bestrijden een nieuwen bondgenoot. Bain dacht dat ik die nieuwe 'bondgenoot was." ,/Bent u dat?" vroeg Klng kortaf. „Ik ben een bondgenoot," antwoordde ik snel. „En Scancey trachtte u dood te schie ten?" vroeg hy even later. „Ik veronderstel dat hy dacht dat het zelfverdediging was of verdediging van Baln. Maar het briefje maakte hem dol van woede op my. Zy spraken tot imy over den diefstal in hun kantoor alsof zy werkeyjk dachten dat 1£ daaraan schuldig was, en dat Philbnc er ook by betrokken was." De auto reed met snelle vaart tusschen de velden waar het nieuwe, teere lente groen door de dunne sneeuw heendrong. Het was een mooie streek. Het zóu er heel mooi zyn wanneer de jonge knoppen aan hoornen en struiken ontloken zouden zyn. Het scheen zeer zeker een vreedzame buurt ln de rust van den geurigen lente dag, terwyi de zon, nu warm en helder, de sneeuw in water veranderde. Deze vreemde tegenstelling viel ntij op terwijl ik over de glinsterende velden keek en dacht aan de omstandigheden waarin ik thans verkeerde terwyi lk de dikke, styve pleister van myn jukbeen voelde. Het was bUjkbaar een ernstig kwet suur geweest en nu reed ik met groote snelheid door een verrukkeiyke land' streek naar een ervaring waarvan ik met den besten wil niets kon voorspellen, be halve den ontzettenden aard der tyding welke mijn metgezel omy had verteld. Klng echter was niet tevreden met rus tig afwachten. „Als zy Hal hl verband brachten met dien diefstal in het kantoor, dan hebben zij zeker iets verlqren dat voor hem van waarde was. Dat scheen een logische ge volgtrekking, nietwaar?" „Zeker." „Als dat ding genoeg waarde had voor Hal om een voorwerp te zyn dat 'hem kon verleiden om 'hun papieren te plun deren, moet en kan het alleen maar ln verband; staan met Bains senatorische as piraties en Hals strijd daartegen." Ik antwoordde niet. Dit was onbekend terrein. Maar hy vervolgde, zonder op ntijn stilzwygendheid te letten, of ze alleen maar opvattend als een toestemming: „Hal staat natuuriyk ver boven denge- ïyke handelingen. Maar iemand heeft Baln bestolen tenzy het een middel ls om de sympathie van het publiek te win nen. Ik geloof dat hy tot élk bedrag in staat is, vindt u niet?" „Wat hy ook deed zou my niet ver bazen," zei lk. „Maar stel dat hy bestolen is, wat kan dan het verband rijn tusschen dat opzien barende ding en The Hazels?" „Als iets, dat waarde heeft voor Hal, ln dien strijd tegen Baln gestolen ls," zei iemand anders 'het van Bain heeft weg genomen ten bate van Philbrlo. Het ls be grijpelijk dat in zulk een geval het ge val dat de een of ander iets had gestolen van Baln en het Philbrlo had aangebo den er een twist is ontstaan die tott dat schieten aanleiding heeft gegeven." King stuurde de zoemende auto om een hoek, met een snelheid, die my me plotse ling deed vastklampen om myn evenwloht te bewaren en ons op het besneeuwde gras deed glijden met een geplas van modder door onze wielen, «dat klonk als een uitbarsting van ontsnappendén stoom. „Ja," zei hy kortaf, „dat is gebeurd." „Dat kon zeer zeker zyn gebeurd," ver beterde ik. „Ik geloof dat het volstrekt niet onmogeiyk is dat het een geval van ohantage ls." „Het ïykt erop poging tot brand schatting. Ik hoop maar. Hy zweeg. „U hoopt dat het schieten uit zelfver dediging ls geschied?" „Ja, niet in drift van overdreven ver ontwaardiging. In Hals toestand zou hy best hm, zou hy best ln drift iets over haast kunnen doen. Arme Jongen I Ik wist wel dat deze zaak hean zou overstuur brengen, als hy ze niet opgaf. Zijn werk ls zeer zeker verbazend knap geweest voor zoo'n jonge man; maar het komt hem nu duur te 'gtaan. Niemand met zenuwen, zoo geschokt als de zyne, heeft het recht zulk een strijd te voeren." (Wordt vervolgd). tot aan de inplanting van- ntijn haren lk Langza^ 3 COURANT VOLKENBOND. Criteria voor vloot en luchtvaart. Het debat tn het Lagerhuis. Ingezonden Mededeeling. Een rede van lord Londonderry. De houding van de mijnwerkers. regelen zonder Kramp of Pyn nw Stoelgang Doob 60 et. By Apoth. en Drogisten

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1